Jump to content

Microsoft Lumia 640 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

LUMIA 640XL 4G με 115ε η 3g με 98ε?Αξιζει η διαφορά?

 

Το 3G είναι μάλλον dual sim. Το 4G είναι;

Αν δεν σου χρειάζεται αυτή η δυνατότητα, προτιμάς το ακριβότερο.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.skroutz.gr/s/6297201/Microsoft-Lumia-640-XL-LTE-Dual-8GB.html

 

μαλλον το ντουαλ εννοει σε αυτά τα λεφτα διοτι το μονοκαρτο είναι ακομη πιο κατω (LTE εκδοσεις).

 

Εγω εχω το LTE Dual και να σου πω ποτε δεν εβαλα 2η καρτα και σπανια ως ποτε δεν βρισκω διαφορα από 3g σε 4g...ασε που στο 4τζι καις μπαταρια πιο γρηγορα.

 

Κατά τη γνωμη μου ισως η 2καρτα σου λειψει (αναλογα με το στυλ σου χρηστη) αλλα το 4g δεν θα σου λειφτει...παντα θα κανεις την δουλεια σου ανετα και με 3g.

Καλυτερα με τα χρηματα που θα σωσεις να παρεις καμμια θηκη πορτοφολι η γυαλακι με πισω πλατη σιλικόνης η καμμια εξτρα πλατη να φρεσκάρεις την εμφανιση κάθε τοσο...(η μπλε πλατη είναι πολύ ομορφη)

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα, σε ένα 640xl της συζύγου εμφανίζει συνέχεια μήνυμα ότι ή κάρτα μνήμης που έχει(transcend 16gb-4) δεν είναι συμβατή με το τηλέφωνο. Υπάρχει θέμα με την συσκευή;;;εχω κάνει παλαιότερα διαμόρφωση στην κάρτα μνήμης και μετά φόρτωσαν τις φωτογραφίες. Παίζει να χρειάζεται πάλι ή πρέπει να βάλω μία πιο καινούργια;;

 

τη στιγμη που καποτε δουλευε η καρτα μαλλον το κινητο σου είναι συμβατο. Το ότι τωρα για καποιο λογο δεν την βλεπει η φταιει η καρτα η εχει τιγκαρει. Δοκιμασε να την φορμαρεις αλλα οι 10αρες καρτες πλεον είναι τζαμπα στα 8-16 γκιγκα. Μονο ΤΟΥΡΜΠΟΞ μην παρεις...δωσε 2-3 ευρω παραπανω

 

Δεν την βλεπει ουτε μεσω του ΠΙΣΙ?...τουλάχιστον να παρεις ότι χρειαζεσαι από φωτο και μηντια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε ένα 640xl της συζύγου εμφανίζει συνέχεια μήνυμα ότι ή κάρτα μνήμης που έχει(transcend 16gb-4) δεν είναι συμβατή με το τηλέφωνο. Υπάρχει θέμα με την συσκευή;;;εχω κάνει παλαιότερα διαμόρφωση στην κάρτα μνήμης και μετά φόρτωσαν τις φωτογραφίες. Παίζει να χρειάζεται πάλι ή πρέπει να βάλω μία πιο καινούργια;;

 

Το πιθανότερο είναι να έχει χαλάσει η κάρτα.Αν και τα κινητά μας έχουν βγάλει κάτι ασυμβατότητες με κάρτες κατά καιρούς.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Να αναφέρω ένα πρόβλημα μήπως και έχει τύχει και κανενός άλλου. Μου έδωσαν από τη δουλειά ένα 640xl LTE. Του πέρασα τα 10αρια. Σύνδεση cosmote. Όταν είμαι σε κλήση , είτε παίρνω εγώ είτε με καλούν, περίπου στα 20 δευτερόλεπτα χάνω την επαφή με αυτόν που μιλάω. Οι άλλοι μου λένε ότι συνεχίζουν να με ακούν, ωστόσο εγώ δεν ακούω τίποτα. Πρέπει να χτυπήσω ανοικτή ακροάση και παύση της για να ξανακούσω αυτόν με τον οποίο μιλάω. Έκανα hard reset, ωστόσο ξανασυμβαίνει. Όχι σε κάθε κλήση αλλά στις 2 στις 3 συμβαίνει. Απενεργοποίησα το wifi μήπως έχει να κάνει με αυτό, αλλά τίποτα. Φαντάζεται μήπως κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει. Μπορώ βεβαίως να ζητήσω να μου το αλλάξουν και να μου πάρουν android με συσκευή μέχρι 500 ευρώ αλλά δεν θέλω. Έχω βέβαια για προσωπικό το 950 xl όμως δεν θέλω το android. Το galaxy s7 edge το έχω δώσει στο γιο μου που προτιμάει το android για τα παιχνίδια που παίζει online με τους φίλους του κι όταν μου λέει αν το θέλω πίσω του απαντάω να το κρατήσει μακριά μου :lol:
:p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Να αναφέρω ένα πρόβλημα μήπως και έχει τύχει και κανενός άλλου. Μου έδωσαν από τη δουλειά ένα 640xl LTE. Του πέρασα τα 10αρια. Σύνδεση cosmote. Όταν είμαι σε κλήση , είτε παίρνω εγώ είτε με καλούν, περίπου στα 20 δευτερόλεπτα χάνω την επαφή με αυτόν που μιλάω. Οι άλλοι μου λένε ότι συνεχίζουν να με ακούν, ωστόσο εγώ δεν ακούω τίποτα. Πρέπει να χτυπήσω ανοικτή ακροάση και παύση της για να ξανακούσω αυτόν με τον οποίο μιλάω. Έκανα hard reset, ωστόσο ξανασυμβαίνει. Όχι σε κάθε κλήση αλλά στις 2 στις 3 συμβαίνει. Απενεργοποίησα το wifi μήπως έχει να κάνει με αυτό, αλλά τίποτα. Φαντάζεται μήπως κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει. Μπορώ βεβαίως να ζητήσω να μου το αλλάξουν και να μου πάρουν android με συσκευή μέχρι 500 ευρώ αλλά δεν θέλω. Έχω βέβαια για προσωπικό το 950 xl όμως δεν θέλω το android. Το galaxy s7 edge το έχω δώσει στο γιο μου που προτιμάει το android για τα παιχνίδια που παίζει online με τους φίλους του κι όταν μου λέει αν το θέλω πίσω του απαντάω να το κρατήσει μακριά μου :lol:

Μπορω να σου πω αρκετα αλλα θεματα που εχω δει σε απλα 640 βεβαια..αλλα αυτο που αναφερεις ουδεποτε..μηπως η συσκευη εχει καποιο θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να σου πω αρκετα αλλα θεματα που εχω δει σε απλα 640 βεβαια..αλλα αυτο που αναφερεις ουδεποτε..μηπως η συσκευη εχει καποιο θεμα?

 

Τι να πω, δεν έχω ιδέα. Έβγαλα και την κάρτα και την ξαναέβαλα, μήπως κάτι έφταιγε. Θα δείξει.

:p
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή το 640xl dual sim lte έχει πέσει στα 115,30€. Κάποτε διεφεραν τιμολογιακα από το αντίστοιχο 3g ds xl 100€ και τώρα μόνο 15€.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

για ενα 4g 100e?εχει αλλη διαφορα?

 

Όχι καμία απολύτως διαφορά πλην του 4g

 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=7085&idPhone2=7086

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

φορτίζει το κινητό κλειστό? γιατί το δικό μου όταν είναι κλειστό και το βάζω να φορτίσει ανοίγει
Link to comment
Share on other sites

φορτίζει το κινητό κλειστό? γιατί το δικό μου όταν είναι κλειστό και το βάζω να φορτίσει ανοίγει

 

Όχι, κανένα. Έτσι κάνουν όλα.

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι, κανένα. Έτσι κάνουν όλα.

 

Sent from mTalk

Για ποιο λόγο να συμβαίνει αυτό; Μου φαίνεται κουλό τελείως..

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να συμβαίνει αυτό; Μου φαίνεται κουλό τελείως..

Μπορεί να ακούγεται κάπως αυτό που θα πω, αλλά νομίζω αυτό γίνετε σε περίπτωση που έχεις προγραμματισμένο την αυτόματη αναβάθμιση και ξεχαστείς και το κλίσεις για φόρτιση, ανοίγει για να κάνει την προγραμματισμένη αναβάθμιση όταν έρθει η ώρα! Αυτό πιστεύω εγώ... Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ακούγεται κάπως αυτό που θα πω, αλλά νομίζω αυτό γίνετε σε περίπτωση που έχεις προγραμματισμένο την αυτόματη αναβάθμιση και ξεχαστείς και το κλίσεις για φόρτιση, ανοίγει για να κάνει την προγραμματισμένη αναβάθμιση όταν έρθει η ώρα! Αυτό πιστεύω εγώ... Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

 

Όχι, άσχετα με τις ρυθμίσεις για τις ενημερώσεις , όλα τα wp, μόλις τα βάλεις στην πρίζα ανοίγουν. Δε το βλέπω μειονέκτημα. Γιατί να συμβαίνει το αντίθετο και τι κερδίζεις αν φορτίζεις κλειστό;

 

Εγώ σκέφτομαι ότι μπορεί να έχει να κάνει με κάτι κατασκευαστικό, πχ προστασία της μπαταρίας, όταν φορτίσει πλήρως κλπ.

 

 

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια! Το 640xl μου έπεσε και εμφανίστηκε ένα "υπέροχο" χάραγμα στην οθόνη του , το οποίο μου φαίνεται ότι μεγαλώνει. :cry:

Η οθονη είναι ακόμα λειτουργική αλλά δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει. Είμαι από επαρχία και δεν ξέρω κανένα μαγαζί για να μου την φτιάξει, τα πρωην nokia shop (αν πληρώσω) θα μου την φτιάξουν; Αξίζει να πληρώσω ή συμφέρει να αγοράσω καινούργιο; ξέρει κανένας παθών ομοίως να με καθοδηγήσει;

:O

Link to comment
Share on other sites

Φιλε λαμβανοντας υποψιν οτι πλεον η τιμη του εχει πεσει κατω απο τα 100 ευρω, δε συμφερει επ ουδενι να επισκευαστει. Αν δε σε ενοχλει αισθητικα η σππασμενη οθονη δουλεψε το ως εχει , αλλιως χτυπα και νουργιο (ανανεωνεις και την εγγυηση για +2 επιπλεον χρονια) και κρατας το παλιο για ανταλλακτικα (μπαταρια κτλ).
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα πάθει το ίδιο με το απλό 640, έχω να σου προτείνω να το κρατήσεις για Ανταλλακτικά και να αγοράσεις καινούριο.

 

Εγώ αντικατέστησα δυο φορές την οθόνη. Την πρώτη φορά η "καινούρια" κάηκε μετά από δυο εβδομάδες. Την δεύτερη κάηκε μετά από 4 εβδομάδες. Την είχα πάρει από Κίνα με 16-20€. Αλλά αν βάλεις όλο εκείνο τον καιρό που περίμενα, το ότι έμεινα χωρίς κινητό ξαφνικά 2 φορές (ξαφνικά τσαφαρε και έσβηναν τα πάντα) δεν άξιζε. Τώρα ειδικά οι τιμές έχουν αυξηθεί και στην καλύτερη θα βρεις με 35-40€. Βάλε τι θα πληρώσεις για περαστικά, συν την αμφιβολία, δεν αξίζει. Άρα πας ή για καινούριο ή για μεταχειρισμένο τώρα που οι τιμές είναι χώμα.

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

@cult, @dihnekis

Ευχαριστώ παιδιά για τις γνώμες σας. Με βοήθησαν πολύ, με βλέπω να παίρνω καινούργιο κια ν το χρησιμοποιήσω για ανταλλακτικά το παλιό.

Καλή σας μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, άσχετα με τις ρυθμίσεις για τις ενημερώσεις , όλα τα wp, μόλις τα βάλεις στην πρίζα ανοίγουν. Δε το βλέπω μειονέκτημα. Γιατί να συμβαίνει το αντίθετο και τι κερδίζεις αν φορτίζεις κλειστό;

 

Εγώ σκέφτομαι ότι μπορεί να έχει να κάνει με κάτι κατασκευαστικό, πχ προστασία της μπαταρίας, όταν φορτίσει πλήρως κλπ.

 

 

 

Sent from mTalk

Το ξέρω ότι σε όλα τα Lumia έτσι είναι. Απλα είπα εναν λόγο που μπορεί να το κάνουν γι αυτό!

Αλλά κι αυτό που είπες κι εσύ στέκει! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εχω και στις δύο κάρτες από 500 ΜΒ ιντερνετ αλλά με τίποτα δεν μπορώ να συνδεθώ. ανοίγω τα δεδομένα αλλά πάλι δεν υπάρχει σύνδεση...

 

Μου την έχει δώσει....το κινητό αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Εχω και στις δύο κάρτες από 500 ΜΒ ιντερνετ αλλά με τίποτα δεν μπορώ να συνδεθώ. ανοίγω τα δεδομένα αλλά πάλι δεν υπάρχει σύνδεση...

 

Μου την έχει δώσει....το κινητό αυτό...

 

Κάπου κάνεις λάθος φίλε μου, πήγαινε στις ρυθμίσεις εκεί που λέει για τα δεδομένα και δες τις ρυθμίσεις των δεδομένων...... Δεν έχει αναφερθεί κανένα πρόβλημα έως τώρα με το ίντερνετ και τα δεδομένα......

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τα δεδομένα στην κάρτα 1 τα ενεργοποιησα αλλά πάλι τίποτα...

 

Τι άλλο να ρυθμίσω ;;

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε το και άνοιξε το πάλι μήπως έφαγε κανένα σκάλωμα. Μερικές φορές συμβαίνει στα δικαρτα, ανεξαρτήτως λειτουργικού.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...