Jump to content

Microsoft Lumia 640 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εγω που αγορασα το 930 δικοιουμε για ενα χρονο τα office

 

Φυσικά. Κατέβασε την εφαρμογή Office 365 Gift.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά αποφάσισα να μην περιμένω το επόμενο Microsoft Windows flagship γιατί το πιθανότερο είναι να κοστίζει πάνω από 450GBP και τόσα χρήματα δεν θέλω να διαθέσω σε αυτή τη φάση.

 

Παράγγειλα το Lumia 640 XL LTE Dual SIM από Amazon.fr και το περιμένω μέσα στην εβδομάδα. Έιναι στα 249 EUR και μαζί με την τωρινή ισοτιμία μου βγήκε περίπου 185 GBP. Έτσι θα μπορώ να το χρησιμοποιώ με την τοπική SIM (κάρτα ΗΒ) και την Ελληνική SIM μαζί.

Αναμονή λοιπόν :cry:

 

Αν έχετε κάποια ερώτηση για το dual sim πείτε και θα σας απαντήσω όταν το παραλάβω. :D

Παρέλαβα τη συσκευή από Amazon.fr σε 2 εργάσιμες με UPS στο Ηνωμένο Βασίλειο.

 

Η συσκευή είναι εξαιρετική και για την τιμή της κάνει πολλά περισσότερα απ'όσα περίμενα. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα. Πολύ καλή κάμερα, εξαιρετική φωτεινότητα και χρώματα. Πολύ καλό ηχείο για κλήσεις, όλοι μου λένε ότι με ακούν πιο καθαρά από ποτέ. Το μεγάφωνο επίσης πολύ καθαρό και πολύ δυνατό, χωρίς να "μπουκώνει" σε υψηλή ένταση.:happy:

 

Χρησιμοποιώ τη συσκευή με Samsung microSD Class 10 64GB χωρίς προβλήματα. Έχω εγκαταστήσει και το Spotify εκεί με offline playlists και δουλεύει πολύ καλά. Αισθητά γρηγορότερο από το Lumia 1020 που είχα πριν. Δεν καταλαβαίνω πως τα κατάφεραν... ίσως με γρηγορότερη ram?:ninja:

 

Επίσης προμηθεύτηκα την επίσημη θήκη με μπροστινό κάλυμμα το οποίο λειτουργεί καταπληκτικά με το glance screen. Όταν βρίσκεται σε θέση ώστε να καλύπτει την οθόνη το glance screen απενεργοποιείται αυτόματα για να μην καταναλώνει μπαταρία. Οπότε στο γραφείο, σηκώνω ελαφρός το κάλυμμα για να δω αν έχω ειδοποιήσεις και αμέσως εμφανίζεται το glance screen για να με ενημερώσει. Πολύ καλό!:cool:

 

Να αναφερθώ και λίγο στο Dual SIM γιατί ενώ είναι και αυτό εξαιρετικό, έχει μερικές ιδιομορφίες.

 

  • Όπως αναφέρεται και από τη Microsoft είναι Dual Stand by, δηλαδή ενώ και οι 2 SIM συνδέονται στο δίκτυο, μόνο μία μπορεί να πραγματοποιεί κλήσεις. Αυτό σημαίνει ότι αν υπάρχει ενεργή κλήση στην πρώτη SIM, η δεύτερη δεν μπορεί να δεχτεί ή να πραγματοποιήσει κλήσεις μέχρι να ολοκληρωθεί η τρέχουσα.
  • Υπάρχει πρόσβαση από παντού και στις δύο SIM όταν πρόκειται να γίνει κάποια κλήση και μπορεί να επιλέξει ο χρήστης από ποια θα πραγματοποιηθεί.
  • Το WhatsApp δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στις δύο SIM ταυτόχρονα, θα πρέπει να επιλέξετε τον αριθμό μίας SIM για να συνδεθείτε.
  • Σημαντικό είναι να τονίσω ότι η SIM από την οποία γίνεται χρήση δεδομένων δικτύου κινητής τηλεφωνίας (Cellular Data) μπορεί να αλλάξει από τις ρυθμίσεις χωρίς επανεκκίνηση.
  • Τέλος, η SIM που δεν έχει επιλεχθεί για δεδομένα συνδέεται πάντα και μόνο σε 2G δίκτυο.

Edited by kostas_pav
Link to comment
Share on other sites

Πες μου σε παρακαλώ ποιές μπάντες υποστηρίζει σε WCDMA και LTE. Το γράφει στα πλάγια του κουτιού.

Στο extras+info δείχνει ότι είναι το RM-1065. Θα κοιτάξω το κουτί μόλις επιστρέψω σπίτι.:)

Link to comment
Share on other sites

Πες μου σε παρακαλώ ποιές μπάντες υποστηρίζει σε WCDMA και LTE. Το γράφει στα πλάγια του κουτιού.

Στο extras+info δείχνει ότι είναι το RM-1065. Θα κοιτάξω το κουτί μόλις επιστρέψω σπίτι.:)

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=62294&stc=1&d=1434748171

 

Απο αυτονομια πως τα παει το συγκεκριμενο ;

Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος. Το χρησιμοποιώ όλη μέρα! Κλήσεις, μηνύματα, WhatsApp, 4G ανοιχτό και μερικές ώρες ως WiFi hotspot και είμαι ακόμα στο 40%!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εγω παραγγειλα το 2καρτο ελληνικο να ρωτησω τα nokia care θα ειναι τα επισημα σημεια σερβις τους σε περιπτωση που παθουν κατι;Επισης ξερουμε το sar? Edited by komias2
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα. Εχτες πήρα και εγω το θηριο (dual sim) και μπορώ να πω ότι το τηλ τα σπαει. εχει την καλύτερη οθονη που έχω δει στον ήλιο. Δεν κολλάει πουθενα το μενου (λιγο πιο γρηγορο το facebook και ο explorer να ήταν), εχει καταπληκτική καμερα και φανταστική αυτονομία.

Προερχόμενος απο android (note2,3,4 sony z ultra) θα τολμήσω να πω ότι ο κόσμος πετάει τα λεφτά του στο android.

Μια ερώτηση μόνο.

το NFC σας λειτουργεί; προσπαθησα να διαβάσω κάποια tag και να κανω pair το sony sbh52 και δεν το εβλεπε.....

Εννοείται το εχω ενεργοποιημένο απο τις ρυθμίσεις

My Phone Samsung Note 9

My Tablet Ipad Mini 4 4G, Samsung Tab S7 11'' 4G

My Notebook MICROSOFT SURFACE BOOK 2, HP elitebook x360

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα. Εχτες πήρα και εγω το θηριο (dual sim) και μπορώ να πω ότι το τηλ τα σπαει. εχει την καλύτερη οθονη που έχω δει στον ήλιο. Δεν κολλάει πουθενα το μενου (λιγο πιο γρηγορο το facebook και ο explorer να ήταν), εχει καταπληκτική καμερα και φανταστική αυτονομία.

Προερχόμενος απο android (note2,3,4 sony z ultra) θα τολμήσω να πω ότι ο κόσμος πετάει τα λεφτά του στο android.

Μια ερώτηση μόνο.

το NFC σας λειτουργεί; προσπαθησα να διαβάσω κάποια tag και να κανω pair το sony sbh52 και δεν το εβλεπε.....

Εννοείται το εχω ενεργοποιημένο απο τις ρυθμίσεις

 

Tag εννοεις κατι τετραγωνακια μπαρκοουντ;αν ναι το εν εφ σι δεν διαβαζει τετοια κανει ανταλλαγες δεδομενων με συμβατες συσκευες και πληρωμες διεπαφης απο οτι ξερω και δεν λανθανω.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Το ηχείο του τι λέει; Έχω το 630 και το 535. Το ηχείο του 630 σκοτώνει, θερίζει κτλ. Το ηχείο του 535 από το 15 (ένταση) και μετά τρίζει και παραμορφώνει. Εδώ πως είναι τα πράγματα;

Είδα κάποια σχόλια πως τα βίντεος που έχουν τραβηχτεί με την κάμερα κολλάνε. Είναι γενικό φαινόμενο ή μεμονωμένα περιστατικά; Είναι θέμα hardware ή software που ενδεχομένως λυθεί με κάποιο update;

Η οθόνη πως είναι; φαίνονται pixels; η πυκνότητα είναι αρκετή; Από φωτεινότητα; Στον ήλιο τι λέει, έχω διαβάσει πως η οθόνη του 640 είναι εξαιρετική, ισχύει το ίδιο και στο XL;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Το ηχείο του τι λέει; Έχω το 630 και το 535. Το ηχείο του 630 σκοτώνει, θερίζει κτλ. Το ηχείο του 535 από το 15 (ένταση) και μετά τρίζει και παραμορφώνει. Εδώ πως είναι τα πράγματα;

 

 

Είδα κάποια σχόλια πως τα βίντεος που έχουν τραβηχτεί με την κάμερα κολλάνε. Είναι γενικό φαινόμενο ή μεμονωμένα περιστατικά; Είναι θέμα hardware ή software που ενδεχομένως λυθεί με κάποιο update;

 

 

Η οθόνη πως είναι; φαίνονται pixels; η πυκνότητα είναι αρκετή; Από φωτεινότητα; Στον ήλιο τι λέει, έχω διαβάσει πως η οθόνη του 640 είναι εξαιρετική, ισχύει το ίδιο και στο XL;

 

 

 

Ο οθόνη στον ήλιο είναι η καλύτερη οθόνη που έχει περάσει από τα χέρια μου. Το ηχείο δεν είναι πολύ δυνατό αλλά είναι καλό, δεν παραμορφώνει. Βίντεο πουδοκιμασα εχτές έπαιξε μια χαρά.

My Phone Samsung Note 9

My Tablet Ipad Mini 4 4G, Samsung Tab S7 11'' 4G

My Notebook MICROSOFT SURFACE BOOK 2, HP elitebook x360

Link to comment
Share on other sites

....

Προερχόμενος απο android (note2,3,4 sony z ultra) θα τολμήσω να πω ότι ο κόσμος πετάει τα λεφτά του στο android.

.....

 

Μπορείς να γίνεις λίγο συγκεκριμένος; Ποιες είναι οι δύο τρεις διαφορές που υπάρχουν ανάμεσα στα δύο συστήματα. Τι είναι αυτό που σε έκανε εντύπωση;

Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω και εγω μια ερωτηση? διαβασα εδω

http://www.quora.com/Why-is-an-antivirus-not-necessary-in-a-Windows-Phone

οτι τα windows phones λογω λειτουργικου λειτουργουν σε προστατευμενο περιβαλλον και κατα συνεπεια δε χρειαζονται antivirus.Ισχυει κατι τετοιο?

Edited by cult
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να τραβηξεις βιντεο με την εφαρμογη για καμερα της microsoft οχι με την lumia camera

 

Που ακριβως βρισκεται αυτη?την εχει το τηλεφωνο η την κατεβαζουμε?

Επισης.Για handsfree τι προτεινετε γιατι 3 ζευγη που εχω απο παλια κκινητα (1χsamsung galaxy+2xsony ericcson ) δε λειτουργουν.Λειτουργει βεβαια το pop headset αλλα αυτο ειναι ακουτσικο τηλεφωνου και ειναι μονο για μεσα στο σπιτι.Πχ αυτα

https://www.allbuy.com/detail/100-Original-Xiaomi-Piston-3-Reddot-Design-Earphone-35mm-Jack-Wired-In-ear-w-Mic-for-Xiaomi-IPHONE-IPAD-Laptops-Black-59736

κανουν?

Και τελος μια ακομη ερωτηση.Μπορω να φορτιζω το τηλεφωνο κλειστο γιατι οποτε συνδεω το φορτιστη ανοιγει μονο του.Απο οτι διαβασα δε γινεται......

Edited by cult
Link to comment
Share on other sites

Τα windows δεν φορτιζουν κλειστα δυστυχως δεν εχω καταλαβει αυτο το μικρο φαουλ και εγω.

Το sar τελικατο ξερει κανεις;

Edited by komias2
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Φιλε συμφωνα με το επισημο σαιτ της Microsoft ειναι 0,69-0,44

 

http://www.microsoft.com/en/mobile/about-us/people-and-planet/emf-health/sar/sar-information/

 

το χαμηλο του sar ηταν μια απο τις βασικες αιτιες που το αγορασα (οχι η μονη βεβαιως).

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Απο βιντεο-ηχο σε ποιοτητα πως παει?Σε φωτο το εχουν βγαλει πολυ καλο αλλα στο βιντεο μετριο.Εχει δει κανεις σε συγκριση με ενα καλο αντροιντ πως παει?Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γίνεις λίγο συγκεκριμένος; Ποιες είναι οι δύο τρεις διαφορές που υπάρχουν ανάμεσα στα δύο συστήματα. Τι είναι αυτό που σε έκανε εντύπωση;

 

Καλησπερα και πάλι. Λοιπον τα πράγματα είναι πολύ απλα. Για να εχεις την ίδια εμπειρία χρήσης με ενα android τηλέφωνο πρέπει να χαλάσεις πολύ περισσότερα λεφτα. Βρήκα το 95% των εφαρμογών που ήθελα (μου λείπει το SIP και το ewallet), έχω ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ μπαταρία, καθόλου lag, Πάρα πολύ καλή κάμερα, παρα πολύ καλή ποιότητα κλήσης. Ρωτάω λοιπον. Πια android συσκευή έχει όλα τα παραπάνω και ειναι σε αυτα τα λεφτα. Νομίζω καμία...

Είμαι fan του android απο την μέρα που βγήκε. Την apple την ακολούθησα μέχρι το 4s. Windows phone είχα απο την εποχή του HP 630, Qtek s100, HTC Titan και άλλα. όπως καταλαβαίνεις έχω περάσει απο όλα τα συστήματα. Γυρισα στα windows γιατι πιστεύω ότι είναι το μέλλον και με την εως τώρα εμπειρία μου νομίζω δικαιόνωμαι.

Ελπίζω να μην σε κουρασα.

My Phone Samsung Note 9

My Tablet Ipad Mini 4 4G, Samsung Tab S7 11'' 4G

My Notebook MICROSOFT SURFACE BOOK 2, HP elitebook x360

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση ..

Το lumia 640xl ειναι 4G οπως αναγραφει το site του ¨Γερμανοσ¨ ;

http://www.e-germanos.gr/e-germanos/products/showCloseUp.eg?productListId=71691&selectedCategoryId=93

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση ..

 

Το lumia 640xl ειναι 4G οπως αναγραφει το site του ¨Γερμανοσ¨ ;

 

http://www.e-germanos.gr/e-germanos/products/showCloseUp.eg?productListId=71691&selectedCategoryId=93

 

 

Το συγκεκριμένο που έχει ο Γερμανός είναι 4G αλλά δεν είναι dual sim.

 

Επίσης τον Lumia 640 XL LTE DS δεν έχει γίνει ακόμη διαθέσιμο στην Ελλάδα. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει στο εξωτερικό. Το αναμένουμε.

Edited by antonispap40
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σε όλους.κατοχος από χθες λοιπόν ενός 640 XL LTE από cosmote.καταρχάς να πω οτι είχα ένα I phone 5c κ ήθελα μεγάλη οθόνη,αλλά χωρίς να δώσω πολλά.η επιλογή έγινε γιατί είχα παλαιότερα windows phone κ ήμουνα πολύ ενθουσιασμένος.η φωτογραφική είναι πολύ καλη,πεντακαθαρες κ καλες φωτο.το βίντεο σε αντίθεση με άλλους,δεν κολλάει πουθενά .η μπαταρία σε μια μέρα μετά από αρκετό λιώσιμο κ σκάλισμα,έχω ακόμα 60%.πιστευω με μέτρια προς αρκετη χρήση 1,5-2 μέρες.οθόνη άψογη ,δεν πιξελιαζει πουθενά παρόλο που δεν είναι υψηλή ανάλυση όσο αλλά με μεγάλη οθόνη. Για μένα το μόνο μείον ,που προσωπικά δεν με απασχολεί τόσο,είναι τα updates σε must have εφαρμογές.τις έχω χορτάσει από άλλες συσκευές.γενικά value for money συσκευή,δεν κολλάει πουθενά,γρήγορο όσο άλλα πολύ ακριβότερα Android.πολύ ευχαριστημένος.
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο που έχει ο Γερμανός είναι 4G αλλά δεν είναι dual sim.

 

Επίσης τον Lumia 640 XL LTE DS δεν έχει γίνει ακόμη διαθέσιμο στην Ελλάδα. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει στο εξωτερικό. Το αναμένουμε.

 

 

 

Σε ευχαριστω πολυ..

Ρωτησα σε ενα καταστημα Wind και μου ειπε εκει ο υπαλληλος οτι το XL που εχουν δεν ειναι 4G ..

 

 

Ο φιλος απο πανω λεει οτι πηρε το LTE απο καταστημα cosmote , ισως ριξω και εκει μια ματια αυριο .

Edited by TLG
Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ..

Ρωτησα σε ενα καταστημα Wind και μου ειπε εκει ο υπαλληλος οτι το XL που εχουν δεν ειναι 4G ..

 

 

Ο φιλος απο πανω λεει οτι πηρε το LTE απο καταστημα cosmote , ισως ριξω και εκει μια ματια αυριο .

Εγώ που ρώτησα σε 2 καταστήματα wind μου είπαν ότι δεν το φέρνουν....

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Tag εννοεις κατι τετραγωνακια μπαρκοουντ;αν ναι το εν εφ σι δεν διαβαζει τετοια κανει ανταλλαγες δεδομενων με συμβατες συσκευες και πληρωμες διεπαφης απο οτι ξερω και δεν λανθανω.

Φίλε μου το βρήκα το nfc. Είναι πάνω από τη κάμερα και λειτουργεί κανονικά. Ότι tags είχα γραμμένα τα διαβάζει απλά μου ζητάει εφαρμογές για να ανοίξει κάποια. Παράδειγμα ένα που είχα φτιάξει για check in στην εταιρία μου ζητάει Google maps που δεν υπάρχουν. Γενικά πάντως τα διαβάζει και τα γράφει κανονικά.

My Phone Samsung Note 9

My Tablet Ipad Mini 4 4G, Samsung Tab S7 11'' 4G

My Notebook MICROSOFT SURFACE BOOK 2, HP elitebook x360

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...