Jump to content

Microsoft Lumia 640 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδια, επανερχομαι ξανα στην ερωτηση, μηπως υπαρχει σε κανενα καταστημα να παω να το τσεκαρω;

ενα περιεργο πραγμα, δεν εχω βρει καποιο καταστημα στις γνωστες αλυσιδες που να το εχουν εκθεσιακό για να το πιασω στα χερια να δω τι λεει απο όγκο και γενικα αυτα που το πουλανε ειναι ελαχιστα και κυρίως εκτος αποθεματος!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για το 640 XL LTE και ψάχνω μαγαζί για να το αγοράσω. Το βρήκα στην αρχή στο windows store της Ιταλίας 239€. Αρκετά καλή η τιμή, αλλά ψάχνοντας μέσα στο bestprice/skroutz βρίσκω δύο καλές περιπτώσεις από εδώ, Ελλάδα. Αυτή όμως από το bestprice και συγκεκριμένα από το open365, μου φαίνεται λίγο περίεργη. Ή έχουν κάνει λάθος και δεν είναι το 4G LTE, ή έχουν γράψει λάθος την περιγραφή, γιατί εκεί λέει GSM/HSPA, ενώ θα έπρεπε να είχαν δίπλα και /LTE. Σήμερα όμως βρήκα και στο skroutz και συγκεκριμένα στο cityshop, το οποίο το γνωρίζω μιας και έχω ψωνίσει πάλι στο παρελθόν, το 640 XL LTE σε μαύρο και απ' ότι βλέπω και στην περιγραφή, είναι το 4G και μάλιστα σε τιμή πολύ καλή! Τι γνώμη έχετε;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για το 640 XL LTE και ψάχνω μαγαζί για να το αγοράσω. Το βρήκα στην αρχή στο windows store της Ιταλίας 239€. Αρκετά καλή η τιμή, αλλά ψάχνοντας μέσα στο bestprice/skroutz βρίσκω δύο καλές περιπτώσεις από εδώ, Ελλάδα. Αυτή όμως από το bestprice και συγκεκριμένα από το open365, μου φαίνεται λίγο περίεργη. Ή έχουν κάνει λάθος και δεν είναι το 4G LTE, ή έχουν γράψει λάθος την περιγραφή, γιατί εκεί λέει GSM/HSPA, ενώ θα έπρεπε να είχαν δίπλα και /LTE. Σήμερα όμως βρήκα και στο skroutz και συγκεκριμένα στο cityshop, το οποίο το γνωρίζω μιας και έχω ψωνίσει πάλι στο παρελθόν, το 640 XL LTE σε μαύρο και απ' ότι βλέπω και στην περιγραφή, είναι το 4G και μάλιστα σε τιμή πολύ καλή! Τι γνώμη έχετε;

 

To link από το cityshop είναι για το Lumia 640 και όχι για το 640 XL.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

To link από το cityshop είναι για το Lumia 640 και όχι για το 640 XL.

Αυτό δεν έχει ξαναγίνει!!! Το είχα δει και στο kaizeshop, το XL LTE, 168€ κάτι τέτοιο και αφού δημιούργησα λογαριασμό πρώτα, γύρισα για να το παραγγείλω και είχε εξαφανιστεί. Το ίδιο και στο cityshop. Κοιτάω στο skroutz και το έχει μόνο στο open365 που δεν νομίζω να είναι το LTE. Γενικά πρέπει να είμαι λίγο γκαντέμης, γιατί προσπαθώ να το πάρω και από το microsoft store της Ιταλίας, αλλά μου βγάζει ένα μήνυμα eror και ότι υπάρχει πρόβλημα με τη σελίδα. Θα περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν έχει ξαναγίνει!!! Το είχα δει και στο kaizeshop, το XL LTE, 168€ κάτι τέτοιο και αφού δημιούργησα λογαριασμό πρώτα, γύρισα για να το παραγγείλω και είχε εξαφανιστεί. Το ίδιο και στο cityshop. Κοιτάω στο skroutz και το έχει μόνο στο open365 που δεν νομίζω να είναι το LTE. Γενικά πρέπει να είμαι λίγο γκαντέμης, γιατί προσπαθώ να το πάρω και από το microsoft store της Ιταλίας, αλλά μου βγάζει ένα μήνυμα eror και ότι υπάρχει πρόβλημα με τη σελίδα. Θα περιμένω.

Δοκιμασε αργοτερα η αυριο.

Και εγω ειχα θεμα μου εβγαζε error και μετα 1 εβδομαδα εστρωσε και προxωρησα σε παραγγελια κανονικα (αλλο προιον απο store Γερμανιας)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είδατε; Στην περιγραφή δεν γράφει LTE. Να το έχει κάνει εσκεμμένα και όποιος πιάσει, ή από λάθος. Δεν πρέπει να είναι το 4G LTE και ας το γράφει στην περιγραφή.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είδατε; Στην περιγραφή δεν γράφει LTE. Να το έχει κάνει εσκεμμένα και όποιος πιάσει, ή από λάθος. Δεν πρέπει να είναι το 4G LTE και ας το γράφει στην περιγραφή.

 

Λογικά θα μπορείς με ένα τηλέφωνο στο κατάστημα να το επιβεβαιώσεις. Κανονικά θα έπρεπε να το γράφει.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Είδα το κινητό στα mediamarkt στην Συγγρού !!! Πολύ ωραίο.... οποίος θέλει μπορεί να το χαζεψει και να δει αν τον βολευει το μέγεθος
Link to comment
Share on other sites

Και στο ανατολικό Media Mark της Θεσσαλονίκης...

 

Μεγαλούτσικο θα έλεγα. Ωραίο στο πιάσιμο. Θα το επισκεφτώ ξανά

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είμαι και εγώ έτοιμος να το παραγγείλω, το λευκό σε πρώτη προτίμηση, μιας και δεν το βρίσκω εύκολα. Να ρωτήσω κάτι κυρίως όσοι το έχετε; Προέρχομαι από android και έχω συνηθίσει σε 2 και 3 GB RAM (OnePlus One η τελευταία μου συσκευή). Το 1 GB RAM επαρκεί, τώρα μάλιστα που περιμένουμε και τα windows phone 10, ή σε λίγο καιρό θα αρχίσει να «σέρνεται»; Θα μου πείτε, άλλη η πολιτική διαχείρισης της μνήμης ενός android smartphone και με άλλο τρόπο λειτουργεί το windows phone OS. Να μη με ανησυχεί δηλαδή η μικρή σχετικά μνήμη; Όσο για τα μόλις 8 GB εσωτερικής, απ' ότι έχω διαβάσει, τα windows σε αντίθεση με το android, επιτρέπουν τη μεταφορά εφαρμογών στην SD, οπότε είναι καλή για εσωτερική μνήμη. Τελευταίο για να μην κουράσω και μου την «πείτε», καλό είναι η SD είναι class 10, ώστε να είναι αρκετά γρήγορη;
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλησπέρα.....δε θα εχεις κανενα απολυτως πρόβλημα....ρολλαρει πολύ καλα...δε λαγκαρει πουθενα....φαντασου εχω αφησει στην ακρη το 930 και 1520 που εχω....μπαταρια ******...καμερα πολύ καλη....και ποιοτητα κατασκευης..... :) Edited by niotheros
αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλησπέρα.....δε θα εχεις κανενα απολυτως πρόβλημα....ρολλαρει πολύ καλα...δε λαγκαρει πουθενα....φαντασου εχω αφησει στην ακρη το 930 και 1520 που εχω....μπαταρια ******...καμερα πολύ καλη....και ποιοτητα κατασκευης..... :)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, με κάλυψες απόλυτα, ειδικά αφού μου λες πως προτιμάς το 640 XL από το Nokia 930 και ειδικά από το θηρίο 1520!!Τελικά το παράγγειλα από το Open365 στα 228€ και τώρα περιμένω...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και εγω σκεφτομαι να το παρω το κινητο γιατι το εχω ψαξει αρκετα και εχει καλα χαρακτηριστικα γενικα (παρολο που αν συγκρινουμε με καποια android υστερει λιγο) :)

Στα MediaMarkt στο Αιγαλεω ακομα δεν υπαρχει και το περιμενω με υπομονη. Δυσταζω μονο στο μεγεθος και φοβαμαι μην ειναι πολυ μεγαλο με την 5,7 inch-α οθονη του. Καποια γνωμη;; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είμαι και εγώ έτοιμος να το παραγγείλω, το λευκό σε πρώτη προτίμηση, μιας και δεν το βρίσκω εύκολα. Να ρωτήσω κάτι κυρίως όσοι το έχετε; Προέρχομαι από android και έχω συνηθίσει σε 2 και 3 GB RAM (OnePlus One η τελευταία μου συσκευή). Το 1 GB RAM επαρκεί, τώρα μάλιστα που περιμένουμε και τα windows phone 10, ή σε λίγο καιρό θα αρχίσει να «σέρνεται»; Θα μου πείτε, άλλη η πολιτική διαχείρισης της μνήμης ενός android smartphone και με άλλο τρόπο λειτουργεί το windows phone OS. Να μη με ανησυχεί δηλαδή η μικρή σχετικά μνήμη; Όσο για τα μόλις 8 GB εσωτερικής, απ' ότι έχω διαβάσει, τα windows σε αντίθεση με το android, επιτρέπουν τη μεταφορά εφαρμογών στην SD, οπότε είναι καλή για εσωτερική μνήμη. Τελευταίο για να μην κουράσω και μου την «πείτε», καλό είναι η SD είναι class 10, ώστε να είναι αρκετά γρήγορη;

 

Για να σου δώσω να καταλάβεις- το 630 που έχει 512 μνήμη και ενάμιση χρόνο χρήσης, πετάει...

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα σημερα για την γυναικα μου και μπορω να πω οτι ειναι φοβερο κινητο!

Πρωτη μου επαφή με τα windows phone και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος,παραβλεπωντας βεβαια καποια χαζα και ανεξηγητα πραγματα σχετικα με τα windows και το τι θα επρεπε να κανει ενα λειτουργικο σημερα προερχομενος απο το android και λιγο πιο πισω απο το ios!

Εχει μεγεθος ελαχιστα μεγαλυτερο απο το note 2 μου,καλη αναλυση χωρις να βλεπεις πιξελ και με καλη φωτεινότητα!

Η μπαταρια φαινεται να ειναι σε καλα επιπεδα αν και πολυ νωρις για συμπεράσματα,ελαφρύ και με καλο πιασιμο στο χερι αν και συνηθισμένος ουτως η άλλως σε τετοιο μεγεθος!

Το ειχα στο μυαλο μου καιρο να μπει στην οικογενεια ενα windows phone για να δω τι λεει και πως παει(μετα και τα παραπονα της γυναικας για τα κολλήματα ενος Samsung 6 μηνων smartphone, λεμε τωρα) απλα πατας και μπαινει εκει που θες, ξαναπατας αλλου και μπαινει,γρηγορα πραγματα δηλαδή!

Αυτα προς το παρόν, αργοτερα αν δω κατι αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την έκανα την παραγγελία. Πήρα το μαύρο XL LTE από open365 με κόστος 228€. Καλά θα έλεγα σε γενικές γραμμές. Το έβρισκα στο microsoft store της Ιταλίας στα 239€ και για να πω την αλήθεια, επειδή μου αρέσει γενικά το λευκό χρώμα, ήμουν έτοιμος να το παραγγείλω, αλλά έχει εξαφανιστεί από χθες τόσο το λευκό, όσο και το γαλάζιο. Θα μου πεις, αλλάζεις καπάκια οπότε μικρό το κακό. Ο επόμενος εξοπλισμός μου θα είναι μία κάρτα μνήμης. Δεδομένου ότι εδώ κάποιες εφαρμογές μεταφέρονται στην SD, απ' ότι έχω διαβάσει η κάρτα μνήμης θα πρέπει να είναι σχετικά γρήγορη, class 10 και λέω να πάρω μία 64GB. Για πιο πάνω θα μου παραπονεθεί η τσέπη μου. Τα 32GB τα θεωρείτε λίγα; Δεν είμαι απαιτητικός χρήστης, ούτε θέλω να έχω κάποια παιχνίδια, αλλά κάποιες βασικές εφαρμογές, όπως καιρός, viber και τα γνωστά social networks. Για κάρτες μνήμης λέω να κοιτάξω μόνο στο eshop, γιατί και στο παρελθόν που ήθελα μία SD, στο eshop έβρισκα αρκετά καλές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Τάσο αφού θα έχεις λίγες εφαρμογές άφησε τες όλες στην εσωτερική μνήμη. Όλα θα αλλά στην κάρτα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την έκανα την παραγγελία. Πήρα το μαύρο XL LTE από open365 με κόστος 228€. Καλά θα έλεγα σε γενικές γραμμές. Το έβρισκα στο microsoft store της Ιταλίας στα 239€ και για να πω την αλήθεια, επειδή μου αρέσει γενικά το λευκό χρώμα, ήμουν έτοιμος να το παραγγείλω, αλλά έχει εξαφανιστεί από χθες τόσο το λευκό, όσο και το γαλάζιο. Θα μου πεις, αλλάζεις καπάκια οπότε μικρό το κακό. Ο επόμενος εξοπλισμός μου θα είναι μία κάρτα μνήμης. Δεδομένου ότι εδώ κάποιες εφαρμογές μεταφέρονται στην SD, απ' ότι έχω διαβάσει η κάρτα μνήμης θα πρέπει να είναι σχετικά γρήγορη, class 10 και λέω να πάρω μία 64GB. Για πιο πάνω θα μου παραπονεθεί η τσέπη μου. Τα 32GB τα θεωρείτε λίγα; Δεν είμαι απαιτητικός χρήστης, ούτε θέλω να έχω κάποια παιχνίδια, αλλά κάποιες βασικές εφαρμογές, όπως καιρός, viber και τα γνωστά social networks. Για κάρτες μνήμης λέω να κοιτάξω μόνο στο eshop, γιατί και στο παρελθόν που ήθελα μία SD, στο eshop έβρισκα αρκετά καλές τιμές.

 

Εγώ πήρα πριν μερικές μέρες την Samsung Evo Plus 64GB στα 32€ από το newsletter του eshop.

Είναι πολύ καλή, στο pc που την τσέκαρα πιάνει στην ανάγνωση 80+ και στην εγγραφή 20+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,τελικά το lumia 640 XL LTE είναι υπέροχο. Καταρχήν με κέρδισαν πολύ τα Windows Phones σαν λειτουργικό. Έπειτα από αρκετά χρόνια σε Android συσκευές, είχα έναν ενδοιασμό για το τι θα συναντήσω σε Windows smartphone και εάν με βολέψει. Το 640 δεν το περίμενα τόσο ωραίο και εμφανισιακά, αλλά και λειτουργικά. Είναι πολύ ελαφρύ, σε σημείο που μόλις το έβγαλα από το κουτί και με τη ζελατίνα των πλακιδίων επάνω, λέω μου την έκαναν και μου έστειλαν ψεύτικη συσκευή.:) Για τη μπαταρία δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη ακόμη. Πάντως το έβγαλα από το κουτι κατά τις 15:00 και μέχρι τώρα 22:20 που το παιδεύω ακόμη κατεβάζοντας εφαρμογές και συγχρονίζοντας το, είναι στο 20%
Link to comment
Share on other sites

Εγω εφαγα μια πικρα σημερα το πρωί,γκαντεμης απλα!

Εκει που χαζευα το κινητο, ειδα κατι σαν σκουπιδακι στην οθονη, παω να το καθαρισω, τιποτα, αμαν λεω καμμενο πιξελ και οντως ηταν,οποτε αμμεσα το πηγα πισω και απαιτησα ή καινουργια συσκευη ή τα λεφτα μου πισω!

Εγινε μια μικρη μαχη, γιατι μου ελεγαν συνεχεια για σερβις την μια, ευθυνεται η microsoft την αλλη και τρεχα γυρευε δικαιολογιες!ακλωνητος ομως εγω, με γνωση του τι επρεπε να πω και τι να κανω σε αντιθετη περιπτωση απο αυτους και τους εδωσα να καταλαβουν οτι θα παρω αυτο που μου δινει δικαιωματικά ο νομος!

Τελικα πηρα αντικατασταση και ολα καλα με το νεο!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εφαγα μια πικρα σημερα το πρωί,γκαντεμης απλα!

Εκει που χαζευα το κινητο, ειδα κατι σαν σκουπιδακι στην οθονη, παω να το καθαρισω, τιποτα, αμαν λεω καμμενο πιξελ και οντως ηταν,οποτε αμμεσα το πηγα πισω και απαιτησα ή καινουργια συσκευη ή τα λεφτα μου πισω!

Εγινε μια μικρη μαχη, γιατι μου ελεγαν συνεχεια για σερβις την μια, ευθυνεται η microsoft την αλλη και τρεχα γυρευε δικαιολογιες!ακλωνητος ομως εγω, με γνωση του τι επρεπε να πω και τι να κανω σε αντιθετη περιπτωση απο αυτους και τους εδωσα να καταλαβουν οτι θα παρω αυτο που μου δινει δικαιωματικά ο νομος!

Τελικα πηρα αντικατασταση και ολα καλα με το νεο!

Δυστυχώς έτσι λειτουργούν τα πράγματα σε αρκετές περιπτώσεις.

Πρέπει να φωνάξεις, να κάνεις φασαρία για τα αυτονόητα άλλων χωρών η πιο σωστών καταστημάτων.

Η ευγένεια, οι καλοί τρόποι έκφρασης με επιχειρήματα δεν παίρνανε και θεωρούνται δειλία η αφορμή να την βγάλουμε καθαροί(από πλευρά καταστήματος)

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω εφαγα μια πικρα σημερα το πρωί,γκαντεμης απλα!

Εκει που χαζευα το κινητο, ειδα κατι σαν σκουπιδακι στην οθονη, παω να το καθαρισω, τιποτα, αμαν λεω καμμενο πιξελ και οντως ηταν,οποτε αμμεσα το πηγα πισω και απαιτησα ή καινουργια συσκευη ή τα λεφτα μου πισω!

Εγινε μια μικρη μαχη, γιατι μου ελεγαν συνεχεια για σερβις την μια, ευθυνεται η microsoft την αλλη και τρεχα γυρευε δικαιολογιες!ακλωνητος ομως εγω, με γνωση του τι επρεπε να πω και τι να κανω σε αντιθετη περιπτωση απο αυτους και τους εδωσα να καταλαβουν οτι θα παρω αυτο που μου δινει δικαιωματικά ο νομος!

Τελικα πηρα αντικατασταση και ολα καλα με το νεο!

 

Πραγματικά δε μπορώ να το καταλάβω αυτό. Γιατί δε το αλλάζουν? Αφού δεν ζημιώνονται. Βέβαια δε ξέρω αν αυτό το κάνουν μόνο τα μαγαζιά που τα φέρνουν τα κινητά από το εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι η SD είναι class 10, ώστε να είναι αρκετά γρήγορη;

Εγώ στο Lumia 535 έβαλα κάρτα Kingston MicroSD SDCA10 32gb UHS-I και σε τεστ που έκανα έγραφε με 25mb/s (η εσωτερική με 7,5mb/s

Εώς 80mb/s μπορεί να γράψει η Kingston MicroSD SDCA3/32GB UHS-I speed class 3

http://gfka-rc.blogspot.gr // RC Nitro Cars - RC Track
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο Lumia 535 έβαλα κάρτα Kingston MicroSD SDCA10 32gb UHS-I και σε τεστ που έκανα έγραφε με 25mb/s (η εσωτερική με 7,5mb/s

Εώς 80mb/s μπορεί να γράψει η Kingston MicroSD SDCA3/32GB UHS-I speed class 3

 

Δεν θα πιάσεις και μεγαλύτερη ταχύτητα γιατί τόσο είναι η μέγιστη ταχύτητα του διαύλου μετάδοσης δεδομένων της συσκευής, 25 MB/s δηλαδή.

UHS (Ultra High Speed bus) standard is not supported so you will not get 30 or 48 MB/s because the max speed of the HIgh Speed bus in your phone is 25 MB/s.
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια μηπως καποιος μπορει να μου πει αν το κινητο θα υποστιριζει otg usb δηλ. να βλεπει στικακια ως εξωτερικους δισκους, δεδομενου οτι 8giga μου φαινεται μικρος αποθ. χωρος
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...