Jump to content

Microsoft Lumia 640 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί το dual sim επίσημης εισαγωγής είναι 3G ενώ το single 4G.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω το κινητό 10 μέρες τώρα και παρά το ότι στην αρχή δυσκολεύτηκα κάπως να προσαρμοστώ από ios πλεον δεν το αλλάζω με τίποτε. Τεράστια highlights η απίστευτη οθόνη (οι εικονες φαίνονται σαν αληθινές!!), η φωτογραφική μηχανή (με εξαίρεση τις συνθήκες χαμηλού φωτισμού που η ποιότητα δεν είναι η αναμενόμενη) και η τεράστια μπαταρία που με σκληρή χρήση κρατάει 1μισι μερα ενώ με φυσιολογική χρήση μπορεί να φτάσει 3ημερο, νούμερα αδιανόητα για το iPhone 4s που είχα ως τώρα. Επιπλέον δίκαρτο και 4G με τιμή 250 ευρώ!! Τι άλλο να ζητήσει κανείς;

 

 

 

Η έλλειψη εφαρμογών πραγματι υφίσταται αλλά δεν αφορά τις πιο κοινά χρησιμοποιούμενες οι οποίες και υπάρχουν κανονικά στο store.

Link to comment
Share on other sites

Η έλλειψη εφαρμογών πραγματι υφίσταται αλλά δεν αφορά τις πιο κοινά χρησιμοποιούμενες οι οποίες και υπάρχουν κανονικά στο store.

Ελπίζω με τα 10 να εξαλειφθεί κι αυτό το πρόβλημα σταδιακά!

Η συσκευή πολυ καλή, ακόμα και η μικρή!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

η φωτογραφική μηχανή (με εξαίρεση τις συνθήκες χαμηλού φωτισμού που η ποιότητα δεν είναι η αναμενόμενη)

 

Στις νυχτερινές φώτος πρέπει να παίξεις με τις χειροκίνητες ρυθμίσεις. Υπάρχουν και κάποια tutorial στο youtube για την lumia καμερα.

 

http://s3.postimg.org/6evhrab2r/Screenshot_29.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλη χρόνια! Σας διάβαζα όταν πριν 1 μήνα απέκτησα και εγώ το 640xl. Ταλαιπωρήθηκα πολύ μέχρι να καταλήξει αυτό το κινητό στα χέρια μου. Έχω ένα θεματακι. Τις τελευταίες μέρες όλο και πιο συχνά κολλάει η συσκευή είτε στην οθόνη έναρξης και δε πατιούνται τα εικονίδια είτε στην οθόνη κλειδώματος, κολλάει και το καταλαβαίνω οταν μετά από ώρες βλέπω την ώρα στην οθόνη και είναι τελείως άκυρη. Πατάω παρατεταμένα το κουμπί τροφοδοσίας μέχρι να κλείσει κι όταν το ανοιξω ξανά βγάζει συνεχώς το ίδιο μήνυμα. Ότι η κάρτα SD αντιμετωπίζει προβλήματα. Έχετε ιδέα τι μπορώ να κάνω; σας ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλη χρόνια! Σας διάβαζα όταν πριν 1 μήνα απέκτησα και εγώ το 640xl. Ταλαιπωρήθηκα πολύ μέχρι να καταλήξει αυτό το κινητό στα χέρια μου. Έχω ένα θεματακι. Τις τελευταίες μέρες όλο και πιο συχνά κολλάει η συσκευή είτε στην οθόνη έναρξης και δε πατιούνται τα εικονίδια είτε στην οθόνη κλειδώματος, κολλάει και το καταλαβαίνω οταν μετά από ώρες βλέπω την ώρα στην οθόνη και είναι τελείως άκυρη. Πατάω παρατεταμένα το κουμπί τροφοδοσίας μέχρι να κλείσει κι όταν το ανοιξω ξανά βγάζει συνεχώς το ίδιο μήνυμα. Ότι η κάρτα SD αντιμετωπίζει προβλήματα. Έχετε ιδέα τι μπορώ να κάνω; σας ευχαριστώ

 

Καλή χρονιά. Δοκίμασες να βάλεις άλλη κάρτα μήπως έχει πρόβλημα; Είναι κλάσης 10;

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

@ lilliput

 

 

Θα κάνεις μια διαμόρφωση στην κάρτα σου απευθείας μέσω τηλεφώνου, αφού μεταφέρεις πρώτα τις εφαρμογές σου στο τηλέφωνο και πάρεις backup φωτογραφίες και ότι άλλο έχεις. Μετά από αυτό θα στρώσει, έτσι έκανε και εμένα σε ένα 625 και μετά όλα καλά.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκίμασα να βάλω άλλη κάρτα. Από μέσα σεπτεμβρη μεχρι τέλος οκτωβρη άλλαξα 4 κινητά και εκείνες τις μέρες αγόρασα και την κάρτα. Είχα κουραστεί από τις αντικαταστάσεις και επιπλέον γέννησα και δε ασχολήθηκα ξανά. Απλά τώρα έχει παραγίνει το κακό. Αν σου πω ότι δε γνωρίζω τι εννοείς στο τελευταίο σου ερώτημα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Duk δεν έχω προλάβει να την γεμίσω, δεν έχω τίποτα άλλο μεσα παρά μόνο δυο εφαρμογές, επαφες και 20 φωτογραφίες. Άρα λες να κάνω αυτό ε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκίμασα να βάλω άλλη κάρτα. Από μέσα σεπτεμβρη μεχρι τέλος οκτωβρη άλλαξα 4 κινητά και εκείνες τις μέρες αγόρασα και την κάρτα. Είχα κουραστεί από τις αντικαταστάσεις και επιπλέον γέννησα και δε ασχολήθηκα ξανά. Απλά τώρα έχει παραγίνει το κακό. Αν σου πω ότι δε γνωρίζω τι εννοείς στο τελευταίο σου ερώτημα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Duk δεν έχω προλάβει να την γεμίσω, δεν έχω τίποτα άλλο μεσα παρά μόνο δυο εφαρμογές, επαφες και 20 φωτογραφίες. Άρα λες να κάνω αυτό ε;

 

Κάνε μια διαμόρφωση πρώτα της κάρτας όπως λέει και ο duc πιο πάνω αφού σώσεις ότι έχει μέσα. Πάνω στην κάρτα SD γράφει class και έχει έναν αριθμό δίπλα. Θα πρέπει να είναι 10. Αν είναι μικρότερο δεν κάνει για το κινητό. Δείχνει την ταχύτητα της κάρτας. Είχα 4αρα και είχα πρόβλημα. Να σου ζήσει και το παιδάκι σου!!!

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

@ lilliput

 

Δεν έχει σημασία αν έχεις κάτι μέσα, απλά θέλει διαμόρφωση κάποιες φορές μέσω τηλεφώνου, κάτι που δεν κάνει κανένας μιας και μεταφέρουμε τις παλιές κάρτες στα καινούρια τηλέφωνα. Σε εμένα πάντως Έστρωσε με αυτόν τον τρόπο που σου είπα πιο πανω και μέχρι τώρα δεν έχει δημιουργήσει πρόβλημα ξανά.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

@ lilliput

 

Είναι μια χαρά η κάρτα σου, ελπίζω πως μετά από αυτό δεν θα έχεις πρόβλημα.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

γεια σεολους και καλη χρονια. Προσφατα αναγκαστηκα να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων. Το HERE drive εμφανιστκε προεγκατεστημενο στο τηλ, εκανα ληψη χαρτων, και ολες τις ενημερωσεις, ομως ενω ειναι επιλεγμενη η ελληνικη φωνη ,στο 30 η ενταση του ηχου πολυμεσων, φωνητικη υποστηριξη δεν εχω οπως ειχα πριν την επαναφορα. μου διαφευγει κατι? επισης εαν το διαγραψω για επαναγκατασταση , που υπαρχει στο store? σε μια αναζητηση που εκανα δεν το βρισκω
Link to comment
Share on other sites

@ vasicristo

 

Σίγουρα μην το διαγράψεις γιατί δεν υπάρχει πλέον στο Store των 8.1 διαθέσιμο, μόνο στα 10 θα υπάρχει πλέον. Τώρα όσον αφορά την ένταση της φωνής, κάνε ένα soft reset μήπως και επανέρθει.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλή χρονια!έχω και εγώ το lumia640 xl και δεν μπορώ να συνδεθώ στην εφαρμογη παιχνιδια για τον λογαριασμο xbox μου βγαζει ενα κωδικο σφαλματος που δεν ισχυει.ειχε κανεις το ιδιο προβλημα αν ναι πωςτο ελυσε? Edited by manthos1984
Link to comment
Share on other sites

@ lilliput

 

 

Θα κάνεις μια διαμόρφωση στην κάρτα σου απευθείας μέσω τηλεφώνου, αφού μεταφέρεις πρώτα τις εφαρμογές σου στο τηλέφωνο και πάρεις backup φωτογραφίες και ότι άλλο έχεις. Μετά από αυτό θα στρώσει, έτσι έκανε και εμένα σε ένα 625 και μετά όλα καλά.

 

Πώς γίνεται η διαμόρφωση της κάρτας μέσω τηλεφώνου ?

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται η διαμόρφωση της κάρτας μέσω τηλεφώνου ?

 

Ρυθμίσεις / Έλεγχος αποθήκευσης/ επέλεξε κάρτα SD.....τέρμα κάτω θα δεις δυο επιλογές, αφαίρεση κάρτας SD και διαμόρφωση κάρτας SD.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις / Έλεγχος αποθήκευσης/ επέλεξε κάρτα SD.....τέρμα κάτω θα δεις δυο επιλογές, αφαίρεση κάρτας SD και διαμόρφωση κάρτας SD.

 

Thanks. Το έχω στα αγγλικά και δεν κατάλαβα ότι η "διαμόρφωση" είναι το ίδιο με το format.

 

Η μεταφορά εφαρμογών από τo κινητό στην SD card παίρνει αρκετά δευτερόλεπτα (δεν γίνεται άμεσα) και επιπλόν συνέδεσα το κινητό μεσω USB στο λάπτοπ και η μεταφορά 1.8 GB φωτογραφιών πήρε 30 λεπτά !!

 

Πώς μπορώ να ξέρω τι φταίει ? (Kingston 16GB class 10 έχω)

Edited by iparout
Link to comment
Share on other sites

Thanks. Το έχω στα αγγλικά και δεν κατάλαβα ότι η "διαμόρφωση" είναι το ίδιο με το format.

 

Η μεταφορά εφαρμογών από τo κινητό στην SD card παίρνει αρκετά δευτερόλεπτα (δεν γίνεται άμεσα) και επιπλόν συνέδεσα το κινητό μεσω USB στο λάπτοπ και η μεταφορά 1.8 GB φωτογραφιών πήρε 30 λεπτά !!

 

Πώς μπορώ να ξέρω τι φταίει ? (Kingston 16GB class 10 έχω)

 

Η μεταφορά εφαρμογών ανάλογα με το μέγεθος που έχουν, κάνουν κάποια ώρα. Για να μεταφέρεις αρχεία στο laptop κι αντίστροφα, καλύτερα θα ήταν να έβγαζες την κάρτα και να την έβαζες σε κάποιον αντάπτορα π.χ. usb stick, έτσι θα δεις ότι μεταφέρονται πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Η μεταφορά εφαρμογών ανάλογα με το μέγεθος που έχουν, κάνουν κάποια ώρα. Για να μεταφέρεις αρχεία στο laptop κι αντίστροφα, καλύτερα θα ήταν να έβγαζες την κάρτα και να την έβαζες σε κάποιον αντάπτορα π.χ. usb stick, έτσι θα δεις ότι μεταφέρονται πιο γρήγορα.

 

 

 

Μου φαίνεται μεγάλη μανουρα το βάλε βγάλε για μεταφορά αρχείων, ειδικά για μεταφορές επί καθημερινής βάσης. Δικαιολογείται 30 min αναμονή για μεταφορά 1,8 GB?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε σε άλλη θύρα usb ή με άλλο καλώδιο. Την είχα πατήσει με ένα usb hub όπου με σύνδεση μέσω του hub αντέγραφε με 1,5ΜΒ/sec ενώ όταν πήγα σε θύρα μητρικής εκτοξεύθηκε στα 10MB/sec...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και δύναμη. Να παραθέσω λίγο το πρόβλημά μου. Έχω το τλφ σχεδόν 2,5 μήνες, έχω βάλει μία 64αρα κάρτα 10class. Έχω τραβήξει περίπου 700 φώτο και καμιά 15 βίντεο χωρίς πρόβλημα. Στίς 1/1/2016 πήγαμε για διασκέδαση τράβηξα 2 βιντεάκια και 7 φωτό. Το πρωί δεν υπήρχε τίποτα πουθενά,ούτε στην κάρτα ούτε στη μνήμη του τηλεφώνου. Επίσης στο story teller πριν κοιμηθώ μπορούσα να δω μόνο τις φωτο, αργότερα που ξύπνησα δεν υπήρχε τίποτα από τη συγκεκριμένη ημέρα. Τα βίντεο είχαν τραβηχθεί κανονικά. Όλα τα έχω να αποθηκεύονται στην κάρτα. Το συνδέω το τλφ με τον Η/Υ και πάλι δεν υπάρχει τίποτα. Τι μπορεί να έχει γίνει; τα 'χει παίξει;
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και δύναμη. Να παραθέσω λίγο το πρόβλημά μου. Έχω το τλφ σχεδόν 2,5 μήνες, έχω βάλει μία 64αρα κάρτα 10class. Έχω τραβήξει περίπου 700 φώτο και καμιά 15 βίντεο χωρίς πρόβλημα. Στίς 1/1/2016 πήγαμε για διασκέδαση τράβηξα 2 βιντεάκια και 7 φωτό. Το πρωί δεν υπήρχε τίποτα πουθενά,ούτε στην κάρτα ούτε στη μνήμη του τηλεφώνου. Επίσης στο story teller πριν κοιμηθώ μπορούσα να δω μόνο τις φωτο, αργότερα που ξύπνησα δεν υπήρχε τίποτα από τη συγκεκριμένη ημέρα. Τα βίντεο είχαν τραβηχθεί κανονικά. Όλα τα έχω να αποθηκεύονται στην κάρτα. Το συνδέω το τλφ με τον Η/Υ και πάλι δεν υπάρχει τίποτα. Τι μπορεί να έχει γίνει; τα 'χει παίξει;

 

χρονια πολλα το εχει κανει και σε μενα καποιες φορες μου εβγαζε προβλημα και χανοταν οτι προσφατο ειχα . κλεισε το τηλεφωνο και θα στρωσει θα κανει σαρωση στην μνημη καποια λεπτα και θα εμφανιστουν οτι εχεις .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το έκανα και βλέπω ότι ήταν στο 2016 δηλαδή τις 3 μέρες να μην υπάρχει στο τηλέφωνο είτε φώτο είτε βίντεο, σαν μην τράβηξα ποτέ τίποτα. Αυτό το κανει μετά την επανεκκίνηση του τηλεφώνου. Δηλαδή τραβάω μια φωτο τώρα κάνω επανεκκίνηση και η φωτο δεν υπάρχει. Παλαβά πράγματα. Τι ***** συμβαίνει. ...Επίσης παρατήρησα ότι με την επανεκκίνηση 2 εφαρμογές που έχω για τον καιρό και μια για το ημερολόγιο ξαναγυρνάνε στις 1/1/2016, ενώ το ημερολόγιο τού τλφ δείχνει κανονικά. Κι ένα άλλο,από χθες δεν κάνει εγκατάσταση δύο εφαρμογές επεξεργασίας εικόνας. Συνέχεια λέει απαιτείται προσοχή, προχωράει λίγο το κατέβασμα και μετά πάλι τα ίδια. Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου SMS
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε "soft reset" , πατημένα το power button και το volume down ταυτόχρονα μαζί για μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να κάνει δόνηση η συσκευή. Λογικά με αυτό θα διορθώσει ότι κόλλημα έχει φάει, εκτός αν παίζει τίποτε με την καρτούλα μνήμης και προκαλεί αυτή τα κωλύματα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...