Jump to content

Microsoft Lumia 640 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εγώ δίκαρτο 640 XL LTE από Γαλλία. Όταν καλώ σε σταθερό δεν το κάνει. Μέχρι στιγμής το κάνει σε όλα τα κινητά Cosmote που έχω καλέσει. Πιθανόν αν καλέσω κινητά άλλων παρόχων να μην το κάνει !

 

Μυστήρια πράγματα !

 

To κανει το διπλο χτυπημα μονο οταν καλεις κινητα Cosmote από Vodafone. To είχα κι εγω σε ελληνικό 640 XL, αλλα και στο 925 που είχα παλιότερα.

Επιβεβαιώνω και εγώ που έχω Wind, πως εάν καλώ από το smartphone μου (640XL LTE) σε cosmote, μου κάνει αυτό το ενοχλητικό διπλό κουδούνισμα.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο σχετικό. Μπορώ να έχω πλήρης απενεργοποίηση του ήχου της συσκευής, δηλαδή να κλείνει και η δόνηση; Για να εξηγήσω τι θέλω, το βράδυ κυρίως, στον ύπνο κλείνω τον ήχο από το πλήκτρο μείωσης, αλλά θέλω να έχω ήχο για το ξυπνητήρι. Όμως όταν έρχονται emails π.χ. ακούγεται η δόνηση, που το βράδυ με την ησυχία είναι λίγο ενοχλητική. Πριν με τα windows 8.1 κλείνοντας τον ήχο από το πλάι, κρατώντας λίγο παραπάνω το volume down, έκλεινε και η δόνηση. Ίσως θα έπρεπε να ρωτήσω στο νήμα windows insider, αλλά σκέφτηκα μήπως και υπάρχει κάποια λειτουργία της συσκευής που μου διαφεύγει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επιβεβαιώνω και εγώ που έχω Wind, πως εάν καλώ από το smartphone μου (640XL LTE) σε cosmote, μου κάνει αυτό το ενοχλητικό διπλό κουδούνισμα.

 

Μάλιστα. Οπότε προφανώς δεν φτιάχνεται.

 

Από περιέργεια, όμως... Μπορεί να φανταστεί κανείς πώς δικαιολογείται να το κάνει όταν καλείς έναν συγκεκριμένο πάροχο ?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα .αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. απο τοτε που εβαλα δευτερη sim μονο για δεδομενα, το τλεφωνο δεν ξερω για ποιο λογο μπλοκαριζε και δεν λειτουργουσε καμια sim . εδειχνε κανονικα οτι ειχε σημα αλλα δεν ειχε. μονο με επανεκινηση επανερχοταν . σκεφτηκα να αλλαξψ τις θεσεις των sim για να δοκιμασω μηπως γινει κατι. το εκανα αλλα δεν μπορω να βρω απο που ρυθμιζεις ποια sim θελεις να ειναι προεπιλογη στις επαφες. οποιος ξερει σχετικα ας μου απαντησει.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα .αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. απο τοτε που εβαλα δευτερη sim μονο για δεδομενα, το τλεφωνο δεν ξερω για ποιο λογο μπλοκαριζε και δεν λειτουργουσε καμια sim . εδειχνε κανονικα οτι ειχε σημα αλλα δεν ειχε. μονο με επανεκινηση επανερχοταν . σκεφτηκα να αλλαξψ τις θεσεις των sim για να δοκιμασω μηπως γινει κατι. το εκανα αλλα δεν μπορω να βρω απο που ρυθμιζεις ποια sim θελεις να ειναι προεπιλογη στις επαφες. οποιος ξερει σχετικα ας μου απαντησει.

 

Εγώ που έχω 2 κάρτες στις επαφές είναι όλες οι επαφές και από τις 2 κάρτες. Απλά όταν πάω να καλέσω μιά επαφή πχ που ήταν αποθηκευμένη στην 2η sim είναι προεπιλεγμένο η εξερχόμενη να δρομολογηθεί από την 2η sim.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν μπορω να βρω πως βαζω προεπιλογη την sim 2. ολες οι επαφες ειναι στο outlock η sim 1 δεν εχει την δυνατοτητα κλισης, ειναι μονο για δεδομενα, αλλατην εχει προεπιλογη απο τις επαφες. Edited by vasicristo
Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν μπορω να βρω πως βαζω προεπιλογη την sim 2. ολες οι επαφες ειναι στο outlock η sim 1 δεν εχει την δυνατοτητα κλισης, ειναι μονο για δεδομενα, αλλατην εχει προεπιλογη απο τις επαφες.

 

Δεν καταλαβα τι θες. Αν θες να αλλάξεις την sim που θα δρομολογηθεί η κλήση πατάς πάνω στην επαφή και δεξιά από το νούμερο έχει 2 κουτάκια με τον αριθμό 1 και 2. Είναι οι sim που θες να καλεί.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

θελω οταν πατας πανω στην επαφη η προεπιλογη να ειναι στην sim 2, και οχι στην 1 που ειναιτωρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν καταλαβα τι θες. Αν θες να αλλάξεις την sim που θα δρομολογηθεί η κλήση πατάς πάνω στην επαφή και δεξιά από το νούμερο έχει 2 κουτάκια με τον αριθμό 1 και 2. Είναι οι sim που θες να καλεί.

θελω οταν πατας πανω στην επαφη ηπροεπιλογη δρομολογησης να ειναι στην sim 2,και οχι στην 1 που ειναι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

θελω οταν πατας πανω στην επαφη η προεπιλογη να ειναι στην sim 2, και οχι στην 1 που ειναιτωρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θελω οταν πατας πανω στην επαφη ηπροεπιλογη δρομολογησης να ειναι στην sim 2,και οχι στην 1 που ειναι τωρα.

 

Πάτα στα κουτάκια που σου είπα και επέλεξε την 2 και τελείωσες.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

μια μια δηλαδη τις επαφες επιλεγεις την δυο και μετα την κραταει μονιμα προεπιλογη 2?

 

Ναι την κρατάει μόνιμα. Δεν ξέρω αν έχει ρύθμιση για μαζική επιλογή της sim.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

To κανει το διπλο χτυπημα μονο οταν καλεις κινητα Cosmote από Vodafone. To είχα κι εγω σε ελληνικό 640 XL, αλλα και στο 925 που είχα παλιότερα.

 

Μπορω να πω οτι το κανει γενικα(και απο wind σε οποια αλλα εταιρια) και στο δικο μου "μικρο" 640 αλλα και στο φιλου μου (XL) απο τοτε που το πηρα σχεδον οταν πρωτοκυκλοφορησε στην ελλαδα..αλλα νομιζα οτι ετσι ειναι τα wp :worry:

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα ξερει καποιος πως μπορουμε να βλεπουμε τα μυνηματα απο το μεσεντζερ οταν εχουμε και αλλο λογαρισμο φεισμπουκ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, χρόνια πολλά! Ισχύει αυτό που λέγαμε με τα παλιά κινητά, δηλαδή όταν φορτιζουμε το κινητό να το αφήνουμε να φορτίσει μέχρι να φτάσει στο 100% γιατί αν το βγάζουμε απο την πρίζα νωρίτερα η μπαταρία χάνει μακροπρόθεσμα σε διάρκεια και αντοχή?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, χρόνια πολλά! Ισχύει αυτό που λέγαμε με τα παλιά κινητά, δηλαδή όταν φορτιζουμε το κινητό να το αφήνουμε να φορτίσει μέχρι να φτάσει στο 100% γιατί αν το βγάζουμε απο την πρίζα νωρίτερα η μπαταρία χάνει μακροπρόθεσμα σε διάρκεια και αντοχή?

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά, δεν νομίζω να ισχύει φίλε μου αυτό. Πλέον οι μπαταρίες δεν έχουν battery brain και δύσκολα (εκτός αν είναι ελλαττωματική) μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα αν την βγάζεις από την φόρτιση πριν φορτίσει στο 100%. Προσωπικά εγώ δεν έχω κανένα θέμα εδώ και χρόνια με διαφορα τηλέφωνα να το βγάζω από την φόρτιση, ανεξάρτητα με το πόσο έχει φτάσει επί τοις εκατό η μπαταρία μου.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά, δεν νομίζω να ισχύει φίλε μου αυτό. Πλέον οι μπαταρίες δεν έχουν battery brain και δύσκολα (εκτός αν είναι ελλαττωματική) μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα αν την βγάζεις από την φόρτιση πριν φορτίσει στο 100%. Προσωπικά εγώ δεν έχω κανένα θέμα εδώ και χρόνια με διαφορα τηλέφωνα να το βγάζω από την φόρτιση, ανεξάρτητα με το πόσο έχει φτάσει επί τοις εκατό η μπαταρία μου.

 

 

 

Πολύ καλό αυτό. Ευχαριστώ για την ενημέρωση !

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά!!!Καλά χριστούγεννα!!! ηθελα να σας ρωτησω,προσπαθουσα να στειλω κατι φωτο με bleutooth και δεν εβρισκα τον τροπο.δεν μπορουμε να στειλουμε???
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά!!!Καλά χριστούγεννα!!! ηθελα να σας ρωτησω,προσπαθουσα να στειλω κατι φωτο με bleutooth και δεν εβρισκα τον τροπο.δεν μπορουμε να στειλουμε???

 

 

 

Χρονιά πολλά, πρώτα ανοίγεις το bt μετά πατάς κοινοποίηση και σου εμφανίζει την επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

1 μηνας με τη συσκευη και τελικα μαπα το καρπουζι.

λειτουργικο μονοτονο, δεν υποστηρίζει τιποτα και η αναβαθμιση εαν ερθει δεν θα αλλαξει σχεδον τιποτα.

ποιοτητα ακουστικου απο τα χειροτερα.

αβολο μεγεθος ( 5.5ιντζα υπολειπονται 0.2 ιντζες αλλα είναι 10 φορες πιο βολικα στο χερι.)

ειχα ακουσει για γρηγορο λειτουργικο ,αλλα δοκιμαστε να ανοιξετε μια εφαρμογη επεξεργασιας φωτο. σερνετε.

store ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΕΩΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ.

τιμη μεταπωλησης σε πολυ χαμηλο επιπεδο

κοληματα τρωει ,και μαλιστα σοβαρα.

Link to comment
Share on other sites

1 μηνας με τη συσκευη και τελικα μαπα το καρπουζι.

λειτουργικο μονοτονο, δεν υποστηρίζει τιποτα και η αναβαθμιση εαν ερθει δεν θα αλλαξει σχεδον τιποτα.

ποιοτητα ακουστικου απο τα χειροτερα.

αβολο μεγεθος ( 5.5ιντζα υπολειπονται 0.2 ιντζες αλλα είναι 10 φορες πιο βολικα στο χερι.)

ειχα ακουσει για γρηγορο λειτουργικο ,αλλα δοκιμαστε να ανοιξετε μια εφαρμογη επεξεργασιας φωτο. σερνετε.

store ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΕΩΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ.

τιμη μεταπωλησης σε πολυ χαμηλο επιπεδο

κοληματα τρωει ,και μαλιστα σοβαρα.

 

Μήπως έχεις ελαττωματικό προιόν; Να το καταλάβω για το ελλειπές store αλλα για τα υπόλοιπα μου φαίνεται περίεργο. Η ταχύτητα του λειτουργικού είναι αδιαμφισβήτητη όπως και η έλλειψη κολλημάτων. Έχω το απλό 640 εδώ και 6 μήνες και δεν έχει κολλήσει ΠΟΤΕ. Επίσης με την αναβάθμηση που θα έρθει,όσοι την έχουν κάνει αναφέρουν οτι αλλάζουν πολλά προς το καλύτερο. Επίσης μια χαρά ανοίγει τις εφαρμογές για επεξεργασία φωτό.

Edited by snapp

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

1 μηνας με τη συσκευη και τελικα μαπα το καρπουζι.

λειτουργικο μονοτονο, δεν υποστηρίζει τιποτα και η αναβαθμιση εαν ερθει δεν θα αλλαξει σχεδον τιποτα.

ποιοτητα ακουστικου απο τα χειροτερα.

αβολο μεγεθος ( 5.5ιντζα υπολειπονται 0.2 ιντζες αλλα είναι 10 φορες πιο βολικα στο χερι.)

ειχα ακουσει για γρηγορο λειτουργικο ,αλλα δοκιμαστε να ανοιξετε μια εφαρμογη επεξεργασιας φωτο. σερνετε.

store ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΕΩΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ.

τιμη μεταπωλησης σε πολυ χαμηλο επιπεδο

κοληματα τρωει ,και μαλιστα σοβαρα.

Έχω και εγώ το 640XL LTE εδώ και κάποιους μήνες. Πέρασα τα Windows 10 μέσω της εφαρμογής Windows insider και μου αρέσει περισσότερο από πριν με τα 8.1. Ήμουν αρκετά χρόνια με android συσκευή και παλαιότερα είχε περάσει από τα χέρια μου και ένα iPhone (3GS). Προσωπική προτίμηση, αλλά είμαι υποστηρικτής των κλειστών λειτουργικών και ένας λόγος που άφησα το android, είναι το ότι κάπου βαρέθηκα την πολύ παραμετροποίηση γι' αυτό και προτιμούσα nexus συσκευές. Το store είναι αρκετά φτωχό, αν και σε μένα δεν μου λείπει κάποια εφαρμογή, τουλάχιστον από αυτές που είχα και στην Google. Σαν λειτουργικό, παρόλο του ότι έχει 1GB RAM, που σε android συσκευή θα υπήρχαν περισσότερα κολλήματα, δεν μου παραπονέθηκε ιδιαίτερα, ούτε είχα μέχρι τώρα κάποιο reboot. Ακόμη με την technical preview των Windows 10 δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα, σε κύριο τηλέφωνο όπως το έχω. Το μονότονο λειτουργικό που έγραψες, μάλλον σε ενοχλεί γιατί, όπως έγραψα και πριν, δεν έχει αυτή την παραμετροποίηση του android που κάθε λίγο θέλεις να αλλάζεις το user interface είτε με διάφορους launchers, είτε παίρνοντας samsung, ή LG συσκευές. Σαν μέγεθος μου φαίνεται πολύ βολικό και είναι και αρκετά ελαφρύ, σε σχέση με πολλές 5,5 ιντσών συσκευές. Είχα το OnePlus One πριν και ήταν πιο βαρύ από το 640XL.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 640xl 5 μηνες και ειμαι απολυτος ικανοποιημενος σερφαρει γρηγορα χωρις κολληματα καλη οθονη απο φωτογραφιες σουπερ το μονο μειον που το ξεπερνας ευκολα ειναι παιχνιδια και εφαρμογες που στα ανδροιδ βρισκεις ευκολα και σπασμενες εδω δεν τα εχεις .
Link to comment
Share on other sites

1 μηνας με τη συσκευη και τελικα μαπα το καρπουζι.

λειτουργικο μονοτονο, δεν υποστηρίζει τιποτα και η αναβαθμιση εαν ερθει δεν θα αλλαξει σχεδον τιποτα.

ποιοτητα ακουστικου απο τα χειροτερα.

αβολο μεγεθος ( 5.5ιντζα υπολειπονται 0.2 ιντζες αλλα είναι 10 φορες πιο βολικα στο χερι.)

ειχα ακουσει για γρηγορο λειτουργικο ,αλλα δοκιμαστε να ανοιξετε μια εφαρμογη επεξεργασιας φωτο. σερνετε.

store ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΕΩΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ.

τιμη μεταπωλησης σε πολυ χαμηλο επιπεδο

κοληματα τρωει ,και μαλιστα σοβαρα.

 

Και εγω υποψήφιος αγοραστής. Όπου και να εχω διαβάσει ακούω τα καλύτερα. Σε κάποια έχεις δίκιο πχ store. Απο που το αγορασες; Ίσως όντως να ηταν ελαττωματικό. Σκεφτηκες να το γυρίσεις για service?

Link to comment
Share on other sites

Και ειναι απο τα καλυτερα χωρις αμφιβολια.Ομως το να πεσει καποιος σε βλαμενη συσκευη μπορει να συμβει στον οποιοδηποτε.:)
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...