Jump to content

Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σήμερα παρέλαβα δωρεάν σφραγισμένο s6 gold απ την Vodafone. Το έστησα και μου έβγαλε update 273mb. Να το βάλω η οχι; ήρθε με 6.0.1 και κατασκευή Μάιο 16 (εντύπωση μου έκανε ότι είναι τόσο καινούργιο). Πάντως από το πρωί που το δουλεύω όλη την ώρα το Android System είναι στο 8%
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις->Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας-> Λογαριασμός Google->Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας -> Aπενεργοποίηση.

 

Εγώ πάντως το έχω ενεργό και δεν μου επηρεάζει το deep sleep.

 

Εγώ είδα εμφανή διαφορά. Άντε να βγει άκρη

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Όντως και εγώ το απενεργοποίησα και πια το andoid system είναι κάτω από το 10% χωρίς να κάνω επανεκκίνηση μετά την φόρτιση. Ελπίζω να μην χάνουμε τίποτα σπουδαίο που το ενεργοποιήσαμε.
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Ναι . Ασχετο ειναι

Εμένα σταμάτησε να μου κάνει αναβαθμίσεις στο play store που έκανε σχεδόν κάθε βράδυ που φόρτιζε και ήταν κλειδωμένο και στο wifi Ξέρει κανείς τίποτα η έχει πολλές΄μέρες να αναβαθμιστεί κάποια εφαρμογή ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ποσο λογικο ειναι στην "αργη φορτιση" να κανει κοντα στις 3.30ωρες απο το 15%??? Σε ολους ετσι ειναι? Εβαλα ενδιαμεσα απο το usb εναν μετρητη και μου εδειχνε πως φορτιζε με 5v- 0,40Α με το καλωδιο και τον φορτιστη της samsung,ενω οταν δοκιμασα διαφορετικο καλωδιο ειχε μια μικρη διαφορα στα 5.1v-0,70A!!

Να πω οτι με στοκ φορτιστη και καλωδιο στην "γρηγορη φορτιση" οι τιμες (7.4V-1.72A) και ο χρονος ηταν φυσιολογικα!

Edited by spirto48
Link to comment
Share on other sites

Με Ελβετικο και εγω και τελικα λυγισα και περασα την Ελληνικη την 6 αρα.Η μπαταρια μου φαινεται σαφως βελτιωμενη σε σχεση με πριν.Το αφησα το βραδυ στο 48 και το πρωι ειχε παει 46 και με λιγη χρηση wifi και data μου πηγε κατα τις 2 το μεσημερι στο 34 υπο αλλαες συνθηκες θα ειχα μεινει απο μπαταρια,επισης να τονισω οτι δεν εκανα φορματ πριν και μετα,απλα την περασα απο πανω.Θ δειξει οχρονος παντως.:lol::lol:

ONE PLUS 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ποσο λογικο ειναι στην "αργη φορτιση" να κανει κοντα στις 3.30ωρες απο το 15%??? Σε ολους ετσι ειναι? Εβαλα ενδιαμεσα απο το usb εναν μετρητη και μου εδειχνε πως φορτιζε με 5v- 0,40Α με το καλωδιο και τον φορτιστη της samsung,ενω οταν δοκιμασα διαφορετικο καλωδιο ειχε μια μικρη διαφορα στα 5.1v-0,70A!!

Να πω οτι με στοκ φορτιστη και καλωδιο στην "γρηγορη φορτιση" οι τιμες (7.4V-1.72A) και ο χρονος ηταν φυσιολογικα!

 

Συνήθως το προβλημα παρουσιάζεται στη γρήγορη φόρτιση. Πολλοί (κι εγώ μαζί) έχουν θέμα με το φορτιστή και αγοράζουν καινούριο γιατί δε δουλεύει το fast charging. Εσένα πώς σου έκατσε το ανάποδο δεν μπορώ να καταλάβω!

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Οι ταχυφορτιστες τυπου 5v & 9v εχουνε ενα κυκλωμα ελενχου ποτε να δινουν 5v και ποτε 9v . Αυτο το καθοριζει ενας ελενχος που κανουν μεσο θυρας usb (του κινητου ) που περνουν και την αντιστοιχη εντολη στο πως να δουλεψουν . Αυτο το κυκλωμα αποδειχτηκε οτι πολλες φορες "καιγετε" και δουλευει ειτε 5v ειτε 9v . Γενικα ειναι ευαίσθητο αναλωσιμο αντικείμενο ο φορτηστης οποτε και τα προβληματα . Εχει αποδειχθεί οτι σε συνδιασμο με ασυρματη φορτηση που εχει επιλογή για Quick change δουλευει αψογα χωρις να αρπαζει .

 

Δεν υπαρχει quick charge στην ασυρματη φορτιση για το S6

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Το έχω και εγώ το πρόβλημα σου με την αργή φόρτιση, μου έκανε και 5 ώρες να φορτίσει. Τώρα το βάζω στην γρήγορη και δεν ασχολούμαι, μάλλον κάτι δεν πάει καλά με τις επαφές εκεί που φορτίζει το κινητό. Δεν μπαίνω στη διαδικασία να τον αλλάξω αφού κάνω την δουλειά μου. Edited by filkatsxlt
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Το έχω και εγώ το πρόβλημα σου με την αργή φόρτιση, μου έκανε και 5 ώρες να φορτίσει. Τώρα το βάζω στην γρήγορη και δεν ασχολούμαι, μάλλον κάτι δεν πάει καλά με τις επαφές εκεί που φορτίζει το κινητό. Δεν μπαίνω στη διαδικασία να τον αλλάξω αφού κάνω την δουλειά μου.

 

Εγω εφαγα σημερα ολη μου την ημερα να αλλαζω καλωδια και να ψαχνω! Το ιδιο πραγμα και στο δικο μου και στης κοπελας μου το s6 edge,βλεπω ακριβως τις ιδιες τιμες! Με χειροτερη τιμη να βγαζει ο φορτιστης με το καλωδιο της samsung... 0.35-0.40Α!! Που να φορτισει με τοσα λιγα Αμπερ! Λογικα παιζει ρολο μεγαλο ΚΑΙ το καλωδιο...γιατι πηρα τιμες απο 0.35Α εως 0.80Α,αρα δεν ειναι μονο θεμα φορτιστη!Δοκιμασα τελος με αλλο φορτιστη των 2Α και εβγαλα μια τιμη σταθερης φορτισης στα 1.2Α οπου θα το κρατησω μεχρι να ερθει η ασυρματη φορτιση! Απο το εξωτερικο πολυ το εχουν αυτο το θεμα αλλα απο τα λιγα που διαβασα δεν εβγαλα ακρη αν το ελυσαν!! :(

Link to comment
Share on other sites

Εγω εφαγα σημερα ολη μου την ημερα να αλλαζω καλωδια και να ψαχνω! Το ιδιο πραγμα και στο δικο μου και στης κοπελας μου το s6 edge,βλεπω ακριβως τις ιδιες τιμες! Με χειροτερη τιμη να βγαζει ο φορτιστης με το καλωδιο της samsung... 0.35-0.40Α!! Που να φορτισει με τοσα λιγα Αμπερ! Λογικα παιζει ρολο μεγαλο ΚΑΙ το καλωδιο...γιατι πηρα τιμες απο 0.35Α εως 0.80Α,αρα δεν ειναι μονο θεμα φορτιστη!Δοκιμασα τελος με αλλο φορτιστη των 2Α και εβγαλα μια τιμη σταθερης φορτισης στα 1.2Α οπου θα το κρατησω μεχρι να ερθει η ασυρματη φορτιση! Απο το εξωτερικο πολυ το εχουν αυτο το θεμα αλλα απο τα λιγα που διαβασα δεν εβγαλα ακρη αν το ελυσαν!! :(

 

Με την γρήγορη φόρτιση έχεις θέμα η στο κάνει μόνο στην αργή?

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Εγω εφαγα σημερα ολη μου την ημερα να αλλαζω καλωδια και να ψαχνω! Το ιδιο πραγμα και στο δικο μου και στης κοπελας μου το s6 edge,βλεπω ακριβως τις ιδιες τιμες! Με χειροτερη τιμη να βγαζει ο φορτιστης με το καλωδιο της samsung... 0.35-0.40Α!! Που να φορτισει με τοσα λιγα Αμπερ! Λογικα παιζει ρολο μεγαλο ΚΑΙ το καλωδιο...γιατι πηρα τιμες απο 0.35Α εως 0.80Α,αρα δεν ειναι μονο θεμα φορτιστη!Δοκιμασα τελος με αλλο φορτιστη των 2Α και εβγαλα μια τιμη σταθερης φορτισης στα 1.2Α οπου θα το κρατησω μεχρι να ερθει η ασυρματη φορτιση! Απο το εξωτερικο πολυ το εχουν αυτο το θεμα αλλα απο τα λιγα που διαβασα δεν εβγαλα ακρη αν το ελυσαν!! :(

Πως έκανες αυτές τις μετρήσεις? Με κάποια εφαρμογή?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Μου το κανει μονο στην αργη φορτιση,στην γρηγορη οι τιμες και ο χρονος που παιρνω ειναι φυσιολογικος! Οι μετρησεις εγιναν με αυτο και με τις εφαρμογες Ampere και Galaxy Charging Current που λιγο πολυ εδειχναν τα ιδια μεταξυ τους!! Καμια ιδεα για την αργη φορτιση?? Ποσα Ampere πιστευετε-θα πρεπει,να φορτιζει με την "αργη"?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα άλλο ένα test μέτρησης της μπαταρίας σε κατάσταση αναμονής.

-Κοιμήθηκα χτες με 99%

-Ξύπνησα μετά από 9 ώρες με 97% ( 2% λοιπόν πτώση σε 9 ώρες)

-Κατά τη διάρκεια των επόμενων 16 ωρών χρησιμοποίησα τη συσκευή μόνο για 4 κλήσεις και 5 μηνύματα και πήγα από το 97% στο 91%. ( 6% λοιπόν πτώση σε 16 ώρες)

-Συνολική πτώση σε διάστημα 25 ωρών : 8% ( από το 99% στο 91%)

-Συμπέρασμα : Πάρα πολύ καλό deep sleep !

http://s33.postimg.org/oeuyku1iz/Screenshot_20160605_031817.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα άλλο ένα test μέτρησης της μπαταρίας σε κατάσταση αναμονής.

-Κοιμήθηκα χτες με 99%

-Ξύπνησα μετά από 9 ώρες με 97% ( 2% λοιπόν πτώση σε 9 ώρες)

-Κατά τη διάρκεια των επόμενων 16 ωρών χρησιμοποίησα τη συσκευή μόνο για 4 κλήσεις και 5 μηνύματα και πήγα από το 97% στο 91%. ( 6% λοιπόν πτώση σε 16 ώρες)

-Συνολική πτώση σε διάστημα 25 ωρών : 8% ( από το 99% στο 91%)

-Συμπέρασμα : Πάρα πολύ καλό deep sleep !

http://s33.postimg.org/oeuyku1iz/Screenshot_20160605_031817.jpg

 

το deep sleep αν δεν κολλησει καμια βλακεια τυπου google backup ειναι πολυ καλο.το προβλημα ειναι η καταναλωση σε χρηση με ανοικτη οθονη και ειδικα με 3g και οχι wifi.εκει φαινεται οτι η συσκευη θσ επρεπε να εχει την 3000 μπαταρια του s7 απλου που εχει το ιδιο μεγεθος με το s6

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μετα την τελευταία αναβάθμιση στο ξεκλείδωμα που έχω βάλει ως κύρια ρύθμιση δακτυλικό αποτύπωμα έχει αλλάξει η όλη διαδικασία.

Τις μισές φορές μου ζητάει δακτυλικό και τις άλλες μισές κωδικό ασφαλείας. Μπορώ κάπως να το αλλάξω αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μετα την τελευταία αναβάθμιση στο ξεκλείδωμα που έχω βάλει ως κύρια ρύθμιση δακτυλικό αποτύπωμα έχει αλλάξει η όλη διαδικασία.

Τις μισές φορές μου ζητάει δακτυλικό και τις άλλες μισές κωδικό ασφαλείας. Μπορώ κάπως να το αλλάξω αυτό?

 

κατι αλλαξαν και για να μπορεις να ξεκλειδωσεις με δαχτυλικο πρεπει να κλειδωσεις με το κουμπι στο πλαι η να κλειδωσει μονο του απο χρονο

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

το deep sleep αν δεν κολλησει καμια βλακεια τυπου google backup ειναι πολυ καλο.το προβλημα ειναι η καταναλωση σε χρηση με ανοικτη οθονη και ειδικα με 3g και οχι wifi.εκει φαινεται οτι η συσκευη θσ επρεπε να εχει την 3000 μπαταρια του s7 απλου που εχει το ιδιο μεγεθος με το s6

 

Πάντως αν πάρω ως δεδομένο τις μετρήσεις του GSMarena , το S6 αντέχει 10:56 ώρες στο web browsing ενώ το S7 9:34. Αν ισχύει πραγματικά κάτι τέτοιο τότε η μετάβαση στο S7 ( το απλό) θα δυσαρεστήσει ακόμα περισσότερο τους ήδη δυσαρεστημένους με την κατανάλωση μπαταρίας. Γενικά κοιτάζοντας τα benchmarks των μπαταριών στο ακόλουθο link δεν μπορώ πέρα από το Xiaomi Mi5 να βρω συσκευή σε normal μέγεθος ( 5-5.2 και όχι 5.5+ ίντσες ) με δυνατό επεξεργαστή που να μπορεί να πείσει κάποιον να αλλάξει το S6. Ή θα πρέπει να ανέβει στις ίντσες (5.5+) ή να πέσει (4.7) θυσιάζοντας μάλιστα στις περισσότερες των περιπτώσεων το θέμα "πολύ καλή κάμερα" όπως επίσης και την ανάλυση και την τεχνολογία της οθόνης :

http://www.gsmarena.com/battery-test.php3?idPhone=7821#show

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τι φαγωμαρα ειναι αυτη με την διαρκεια μπαταριας?Σας βγαζει δεν σας βγαζει μια μερα?Που θα ειστε που δεν θα υπαρχει πριζα η φορτιστής αυτοκινητου?Για σαφαρι?...Καντε κατι αλλο επιτέλους, υπαρχουν γκομενακια σε παραλιες που περιμενουν...αντε ριξτε καμια βουτια και ξεκολλάτε απο το κινητο.....φιλικά παντα :-))
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν πάρω ως δεδομένο τις μετρήσεις του GSMarena , το S6 αντέχει 10:56 ώρες στο web browsing ενώ το S7 9:34. Αν ισχύει πραγματικά κάτι τέτοιο τότε η μετάβαση στο S7 ( το απλό) θα δυσαρεστήσει ακόμα περισσότερο τους ήδη δυσαρεστημένους με την κατανάλωση μπαταρίας. Γενικά κοιτάζοντας τα benchmarks των μπαταριών στο ακόλουθο link δεν μπορώ πέρα από το Xiaomi Mi5 να βρω συσκευή σε normal μέγεθος ( 5-5.2 και όχι 5.5+ ίντσες ) με δυνατό επεξεργαστή που να μπορεί να πείσει κάποιον να αλλάξει το S6. Ή θα πρέπει να ανέβει στις ίντσες (5.5+) ή να πέσει (4.7) θυσιάζοντας μάλιστα στις περισσότερες των περιπτώσεων το θέμα "πολύ καλή κάμερα" όπως επίσης και την ανάλυση και την τεχνολογία της οθόνης :

http://www.gsmarena.com/battery-test.php3?idPhone=7821#show

 

συμφωνω σε ολα,ηξερα τι αγοραζα και δεν εχω παραπονο απο τη μπαταρια.σαν μεγεθος ουτε εγω θελω να παω πανω απο 5.2. και γενικα κοντευει να μου κλεισει χρονο και ουτε σκεφτομαι κατι αλλo,ειμαι απολυτα ικανοποιημενος και το σημαντικοτερο για μενα μετα απο galaxy s1,s2,s3,s4 και τωρα s6 εξακολουθω να μην εχω επισκευτει το σερβις της σαμσουγκ τοσα χρονια.εγγυηση στο hardware η σαμσουγκ και ας εχει λαγκ που και που

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω το S6 καινούριο φυσικά λόγο οτι ειναι η τιμη ειναι πολυ καλη πλέον μπορείτε να μου πείτε αν όντως αξίζει οπως λενε ειχα παλια το S4 και ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενος !!!
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω το S6 καινούριο φυσικά λόγο οτι ειναι η τιμη ειναι πολυ καλη πλέον μπορείτε να μου πείτε αν όντως αξίζει οπως λενε ειχα παλια το S4 και ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενος !!!

 

Σε όλα είναι άριστο εκτός την μπαταρία του. Θα έπρεπε να ήταν λίγο καλύτερη. Βέβαια παίζει ρόλο και η χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω το S6 καινούριο φυσικά λόγο οτι ειναι η τιμη ειναι πολυ καλη πλέον μπορείτε να μου πείτε αν όντως αξίζει οπως λενε ειχα παλια το S4 και ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενος !!!

Οτι καλύτερο μπορεις να αγοράσεις με αυτά τα χρήματα και με διαφορά !

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα είναι άριστο εκτός την μπαταρία του. Θα έπρεπε να ήταν λίγο καλύτερη. Βέβαια παίζει ρόλο και η χρήση.

Ωραία παιδιά σας ευχαριστώ πολύ θα τα πούμε σε κάνα 2 μέρες όταν το πάρω!

Οτι καλύτερο μπορεις να αγοράσεις με αυτά τα χρήματα και με διαφορά !

 

 

Στάλθηκε από το m2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...