Jump to content

Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στα γρηγορα γιατι δεν εχω χρονο.

κατεβασε αυτο το 0.3.4

http://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-s/general/tool-samfirm-samsung-firmware-t2988647

τρεχτο και βαλε

model SM-G920F

refion XEF

Τικαρε τα

ayto

binary Nature

Decrypt aytomatically

και πατα

check update.

θα κανει ελεγχο και θα σου βρει το firmware

πατα download.

 

http://s29.postimg.org/c8dulr8av/samfirm.png

 

κανεις αποσυμπιεση το zip που κατεβηκε και βλεπεις μεσα 4 αρχεια.

 

http://s12.postimg.org/ezxuss3e5/samfirm_1.png

 

τα φορτωνεις στο odin και φλασαρεις σε download mode.

προσεχε μονο γιατι θα σοθ κανει format τα παντα , ακομη και την εσωτερικη μνημη του κινητου

 

Νικητα,

 

Σε ευχαριστω πολυ. Το εκανα και αυτο και τιποτα.

Τελικα για να φτιαξει επρεπε να το κανω root να αλλαξω το CSC σε XEF και μετα παλι wipe τα παντα. Μονο ετσι επανηλθε. Μεχρι στιγμης ολα καλα κανω restore :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νικητα,

 

Σε ευχαριστω πολυ. Το εκανα και αυτο και τιποτα.

Τελικα για να φτιαξει επρεπε να το κανω root να αλλαξω το CSC σε XEF και μετα παλι wipe τα παντα. Μονο ετσι επανηλθε. Μεχρι στιγμης ολα καλα κανω restore :)

Αν κάνεις root θα σου γράψει ο KNOX, απλά περνάς μια τυχαία ρομ ας πούμε την ρωσική κάνεις τα απαραίτητα restore και μετά περνάς την XEF και το csc θα αλλάξει σε XEF!

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις root θα σου γράψει ο KNOX, απλά περνάς μια τυχαία ρομ ας πούμε την ρωσική κάνεις τα απαραίτητα restore και μετά περνάς την XEF και το csc θα αλλάξει σε XEF!

 

Εχει ηδη γραψει ο Knox απο παλιοτερα. Ουτε με τον τροπο που λες εφτιαχνε. Τον δοκιμασα. Η μονη λυση ηταν αυτη που ανεφερα.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να κάνεις το εξής και να μου πεις το αποτέλεσμα :

1) Κατέβασε από το playstore τον True Phone Dialer & Contacts ( ο καλύτερος τηλεφωνητής για android - απίστευτη παραμετροποίηση)

2) Αφού τον εγκαταστήσεις, πήγαινε στις ρυθμίσεις του ( τρεις βούλες κάτω δεξιά άκρη) και στη συνέχεια στην επιλογή "Εργαστήρια". Μετά σκρόλαρε τέρμα κάτω και κάνε τσεκ το κουτί για video calls. Αν δεν μπορείς να το τσεκάρεις όπως εγώ τότε δεν διορθώνεται το θέμα εκτός αν περάσεις κάποια unbranded rom όπως κάναμε πολλοί εδώ.

3) Εφόσον σου επιτρέπει να κάνεις τσεκ το κουτάκι, πήγαινε πίσω στις ρυθμίσεις->"Συμπεριφορά"->"Στοιχεία μενού περιεχομένων" και βεβαιώσου ότι η επιλογή "κλήση με" είναι τσεκαρισμένη.

4) Πήγαινε στις επαφές του True Phone Dialer , μπες σε μια επαφή και πάτα παρατεταμένα τον αριθμό της για να φανεί το μενού επιλογών. Δες αν στην επιλογή "κλήση με" έχεις πλέον κουμπί για video κλήσεις και αν λειτουργεί ή στο κόβει ο πάροχος.

 

 

 

1000%. Δεν χωρά συζήτηση ούτε σύγκριση.

Δεν μπορώ να βρω όμως από που ρυθμίζεται να εμφανίζονται οι επαφές με το επώνυμο πρώτα !!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζεται ποιες διαφορές έχει το 920 με το 920f ???

 

Καμία. Καταρχήν δεν υπάρχει σκέτο 920. Όλα έχουν κάποιο γράμμα στο τέλος που αναφέρεται στην αγορά που διατίθεται. Αν το βλέπεις σε skroutzομάγαζο τότε κατά 99% είναι το 920f.

Link to comment
Share on other sites

Με το smart switch περνάμε περιεχόμενο από Android σε Android η γίνεται και από Android σε iPhone ;;;;;;;

 

Γίνεται με το smart switch αλλά όχι από τον υπολογιστή νομίζω. Πρέπει να κατεβάσεις το app κι έχει οδηγό για το τι να κανεις

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται με το smart switch αλλά όχι από τον υπολογιστή νομίζω. Πρέπει να κατεβάσεις το app κι έχει οδηγό για το τι να κανεις

Kαλησπερα το εκανα αυτο που ειπες για το csc http://prntscr.com/agwbh7 σε ευχαριστω περιμενω να μου απαντησης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθεια σας.

Εγκατέστησα μέσω ΟΤΑ την 6.0.1. Δεν είχα κάνει clean install. Για 10 μέρες περίπου το κινητό φαινόταν να δουλεύει κανονικά.

Εδώ και μερικές μέρες όμως το κινητό έχει γίνει τραγικό. Κολλάει συνέχεια και κάνει επανεκινήσεις. Εμφανίζει κάποια σημεία της οθόνης κολλημένα, σαν να έχουν κολλήσει κάποια pixels(μετά την επανεκίνηση σταματάνε να εμφανίζονται). Γενικά το κινητό έχει φάει μεγάλο κόλλημα. Εχθές όλο το βράδυ είχε κολλήσει μετά από επανεκίνηση στην οθόνη με το σήμα της samsung και ξεκόλλησε το πρωί. Συνεχίζει βέβαια να κάνει τα ίδια. Δοκίμασα και έκανα σήμερα δύο τρεις φορές hard reset. Δεν ξέρω αν φταίει ότι έκανα πλήρη επαναφορά από το back up που είχα πάρει πριν κάνω την εργοστασιακή επαναφορά γιατί το κινητό συνεχίζει να κολλάει. Κάτι που ήθελα να σημειώσω είναι ότι όταν έκανα hard reset μου εμφάνιζε στο τέλος ένα κίτρινο τρίγωνο με θαυμαστικό μέσα στο τρίγωνο. Σημαίνει ότι κάτι δεν ολοκληρώνεται;

Παιδιά τι με συμβουλεύετε να κάνω; Υπόψη ότι το κινητό με την lolilop δούλευε τέλεια. Ευχαριστώ.

 

Παιδιά συγγνώμη για την επανάληψη,

επειδή δεν πήρα μέχρι τώρα κάποια απάντηση μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος γιατί έχω κολλήσει άσχημα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη για την επανάληψη,

επειδή δεν πήρα μέχρι τώρα κάποια απάντηση μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος γιατί έχω κολλήσει άσχημα?

Θα σου πρότεινα να κάνεις factory reset από recovery mode και να δουλέψεις το κινητό για 1-2 ώρες χωρίς να επαναφέρεις το back up σου για να δεις αν φταίει αυτό που δεν νομίζω δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Στο S6 γιατί δεν μου βγάζει μετρητή χαρακτήρων στα μηνύματα; Εχω το αλφάβητο GSM,

Να βάλω άλλη εφαρμογή μηνυμάτων;

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κανέις την εφαρμογή slimsocial? Εάν ναι μπορεί να μου πει γιατί δεν μπορώ να επιλέξω την επιλογή Turn on στα notifications?http://s10.postimg.org/u4t83t0s5/Screenshot_20160318_235843.jpg Edited by charlie_GR

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγω μπορω. Αν θυμαμαι καλα και στις αλλες αναλογες εφαρμογες που ειναι wrappers του mobile site ειχα προβλημα να τις ενεργοποιησω. Ετσι τις εχω ενεργοποιησει απ τον browser.

Γενικα καλες αυτες οι εναλλακτικες του Facebook, αλλα εχουν τετοια θεματα καθως και αρκετα force close.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση

Το ίδιο ισχύει και για το edge;;;

Ή θα πρέπει να κατεβάσω την pad;

 

Για το edge κατεβάζεις άλλη rom φυσικά που προορίζεται για το edge. Άλλες οι rom για το S6, άλλες για το S6 edge. Απλά αν εσύ θες να κατεβάσεις γρήγορα τη rom για το edge, πχ τη γαλλική, τότε απλά στο πρόγραμμα samfirmware, βάζεις στο model το δικό σου μοντέλο , πχ SM-G925F αντί για το SM-G920F. Aφού κατεβάσεις τη σωστή rom για το κινητό σου, μετά η διαδικασία εγκατάστασης που έχω γράψει στον οδηγό είναι κοινή για όλα τα samsung κινητά. Επαναλαμβάνω : Η διαδικασία εγκατάστασης είναι κοινή. Όχι η rom φυσικά μεταξύ διαφορετικών συσκευών.

 

Στο S6 γιατί δεν μου βγάζει μετρητή χαρακτήρων στα μηνύματα; Εχω το αλφάβητο GSM,

Να βάλω άλλη εφαρμογή μηνυμάτων;

 

Βάλε το chompSMS να ξεμπερδεύεις. Το χρησιμοποιώ χρόνια και είναι θεϊκό.

 

Δεν μπορώ να βρω όμως από που ρυθμίζεται να εμφανίζονται οι επαφές με το επώνυμο πρώτα !!

 

Ρυθμίσεις -> Επαφές -> Προβολή ονομάτων επαφής ως -> Πρώτα το επίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη για την επανάληψη,

επειδή δεν πήρα μέχρι τώρα κάποια απάντηση μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος γιατί έχω κολλήσει άσχημα?

 

Οπως σου ανεφεραν πιο πανω. Ρεσετ και το δουλευεις αν συνεχισει το πας εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγω μπορω. Αν θυμαμαι καλα και στις αλλες αναλογες εφαρμογες που ειναι wrappers του mobile site ειχα προβλημα να τις ενεργοποιησω. Ετσι τις εχω ενεργοποιησει απ τον browser.

Γενικα καλες αυτες οι εναλλακτικες του Facebook, αλλα εχουν τετοια θεματα καθως και αρκετα force close.

 

Αν δε σου κάνει κόπο πες μου λίγο τα βήματα γιατί ούτε από Chrome μπόρεσα να πάρω ειδοποιήσεις

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι το είχα ρυθμίσει αλλά δεν έχω notifications μάλλον τοlightflow μου κάνει ζημιά τελικά αντί για καλό

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Ίσως καλύτερα που σου συνέβη αυτό γιατί θα καταλάβεις και πόσο ανώτερος dialer είναι σε σχέση με τον stock. Μόνο μη ξεχάσεις αν αποφασίσεις να τον χρησιμοποιείς να πας στις ρυθμίσεις-ειδοποίηση αναπάντητων, να τη θέσεις στο on και να τσεκάρεις την 1η,τη 2η και τη 4η επιλογή αφήνοντας ατσεκάριστες την 3η και την 5η. :)

 

Φίλε μου δουλεύει κανονικά.. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου και το ενδιαφέρον.. Να εισαι καλά..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κινητό δεν διορθώθηκε ούτε μετά από factory reset και εγκατάσταση της btu. Θα το πάω στο σέρβις. Χρειάζεται να γυρίσω στην αρχική ρομ ( Αυστρίας) για την εγγύηση ή μπορώ να το αφήσω κανονικά στην Αγγλική χωρίς να μου δημιουργήσουν κάποιο θέμα με την εγγύηση. Θα το πάω στην smartec.
Link to comment
Share on other sites

Ένα θεματάκι που έχω είναι το εξής : Σε διάστημα περίπου 20 ημερών , δύο φορές η οθόνη του κινητού μετά το ξεκλείδωμα υπερφωτίζεται. Όταν λέω "υπερφωτίζεται" εννοώ σαν πχ από το 100% ( εκεί την έχω χωρίς τσεκαρισμένο το αυτόματο ) να πηγαίνει σε 150%. Αν κλείσω και ανοίξω την οθόνη μια δυο φορές επανέρχεται στα κανονικά της. Αν δω ότι μου το ξανακάνει θα αρχίσω να προβληματίζομαι. Δεν μπορώ να ξέρω αν είναι software ή hardware το θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Μηπως ξερει κανεις ο κωδικος *#0228# και μετα το quick start τι ακριβως κανει?? Calibration στην μπαταρια?

(Προσοχη μη το πατησει κανεις για να δει! Δεν ξερω τι κανει ακριβως γι αυτο ρωταω :Ρ )

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...