Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για lollipop να μην ρωτάμε καν ε;

περιμένω πόσο καιρό για να δω ποιο τηλ. θα αποφασίσω να πάρω.

Πολλά προβλήματα για ναυαρχίδα δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδια είμαι με την γνησια ρομ και εχω πρόβλημα με την πισω καμερα δυστηχως από ότι καταλαβαινω είναι θεμα hardware εκανα αναβαθμιση δοκιμασα και άλλο πρόγραμμα ματαια!!!εχει τυχει σε αλλον?μολις ανοιγω την πισω καμερα εχει μαυρα σημαδια που δεν είναι βρωμια της καμερας τι να πω,
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

για lollipop να μην ρωτάμε καν ε;

περιμένω πόσο καιρό για να δω ποιο τηλ. θα αποφασίσω να πάρω.

Πολλά προβλήματα για ναυαρχίδα δυστυχώς...

Λογικά κάποια στιγμή θα βγάλουν και Lollipop, υπό την πίεση του ανταγωνισμού. Προσωπικά θα ήμουν ευχαριστημένος αν έβγαζαν μία σωστή 4.4, χωρίς όλα τα προβλήματα που έχει, μικρά και μεγάλα (π.χ. αυτόματη φωτεινότητα που να δουλεύει, να μην χρειάζεται να ψάχνουμε κάθε τρεις και λίγο αν κάποια εφαρμογή τα "πήρε" και καταναλώνει πόρους σαν τρελλή, εφαρμογή κάμερας που να μη βγάζει τόσο χάλια φωτογραφίες και βίντεο κλπ).

 

Αν ψώνιζα αυτήν τη στιγμή, θα πήγαινα μάλλον στο Mlais M52. Στα $149 (που το βρίσκει κανείς) ενσωματώνει την... πεμπτουσία του κινέζικου κινητού: προδιαγραφές πολύ ακριβότερου σε χαμηλή τιμή - και δουλεύει στην πράξη!

Σε σχέση π.χ. με το S3, το μόνο που έχει να ζηλέψει φαίνεται να είναι η "μόνο" HD ανάλυση στην οθόνη (overkill για μένα το FHD - περισσότερο επιβαρύνει το hardware για να το φέρει βόλτα και την μπαταρία) και η απουσία Gorilla Glass - ΑΝ πιστέψουμε ότι και το S3 έχει (η ίδια η Jiayu λέει απλώς "Gorilla", οι resellers λένε "Gorilla ΙΙΙ" και η Corning Glass απλώς δεν έχει καν τη Jiayu ανάμεσα στις εταιρίες που χρησιμοποιούν το γυαλί της...).

Το άλλο μειονέκτημα του Μ52, την πτωχή απόδοση της κάμερας περισσότερο λόγω software το μοιράζεται -δυστυχώς- και το S3 (παρά την καλύτερη -στα χαρτιά- κάμερα που έχει πάνω), ενώ η "ταπεινή" Mlais παρουσιάζει ήδη μέσα στις προσεχείς μέρες και Lollipop!

καλημέρα παιδια είμαι με την γνησια ρομ και εχω πρόβλημα με την πισω καμερα δυστηχως από ότι καταλαβαινω είναι θεμα hardware εκανα αναβαθμιση δοκιμασα και άλλο πρόγραμμα ματαια!!!εχει τυχει σε αλλον?μολις ανοιγω την πισω καμερα εχει μαυρα σημαδια που δεν είναι βρωμια της καμερας τι να πω,

Δεν ακούγεται καλό. Ελπίζω να βρεις άκρη. Μπορείς να μας περιγράψεις λίγο παραπάνω τι εννοείς με τα "μαύρα σημάδια"; Στίγματα σαν "καμμένα pixel" ή πιο μεγάλα μαύρα "μπαλώματα" στις φωτογραφίες σου...;

Link to comment
Share on other sites

Αυτά φαίνεται να αφορούν το πώς ακούς εσύ τους άλλους, ενώ εδώ μάλλον θέλουμε το αντίστροφο.

Δες και τις ρυθμίσεις για την ένταση του μικροφώνου στον οδηγό για τέτοιες ρυθμίσεις μέσω του MTK Engineer menu:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=374049

 

Έκανα εγκατάσταση του Μοbileuncle tools αλλά στο μενού όπου αναφέρει ο οδηγός "Engeineer Mode" δεν βγάζει κάτι!

Επίσης η αληλουχία εντολών *#*#3646633#*#* δεν δουλεύει ούτε αυτή!

 

Εξακουλουθούν να με ακούνε στο βάθος!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα εγκατάσταση του Μοbileuncle tools αλλά στο μενού όπου αναφέρει ο οδηγός "Engeineer Mode" δεν βγάζει κάτι!

Επίσης η αληλουχία εντολών *#*#3646633#*#* δεν δουλεύει ούτε αυτή!

 

Εξακουλουθούν να με ακούνε στο βάθος!

To MobileUncle έχει επιλογή για το Engineer Mode - αλλά δεν πειράζει κι αν δεν τη βρίσκεις (και ναι, τα Jiayu είναι λίγο ιδιοότροπα -για κάποιο δικό τους λόγο- με το να δεχτούν την παραπάνω ακολουθία στον dialer...)

 

Αν ψάξεις στο Play Store με "MTK Engineer", θα σου βγάλει τουλάχιστον 3-4 εφαρμογούλες (της τάξεως των 25-30ΚΒ) - βασικά απλά shortcuts προς το σχετικό μενού, που σου ανοίγουν το Engineer Mode.

 

Κάνε μια δοκιμή - και πες μας αν θέλεις τι θα γίνει - και αν δουλέψει, πες και τι τιμές είχες στις ρυθμίσεις του μικροφώνου, πριν και αφού τις αλλάξεις. Μιας και οι υπόλοιποι δεν έχουμε αντιμετωπίσει ανάλογο θέμα, θα έχει ένα ενδιαφέρον να δούμε αν συμβαίνει κάτι διαφορετικό στη συσκευή σου (ή στις default ρυθμίσεις στη ROM σου)...

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα.οταν με καλουν δεν εμφανιζεται το ονομα που ειναι αποθηκευμενο στις επαφες παρα μονο ο αριθμος λες και δνε ειναι περασμενος στις επαφες.

ξερετε τι μπορει να φταιει;

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να σβήσεις το +30 μπροστά απο τον αριθμό....

 

+30 και τον αριθμο μου εμφανιζει οταν με καλουν

Link to comment
Share on other sites

+30 και τον αριθμο μου εμφανιζει οταν με καλουν

 

Και σε εμένα δεν εμφάνιζε τα ονόματα. Kατέβασε το number fixer και διέγραψε τα +30 απο κάθε επαφή.

Καλύτερα ένα άθλιο τέλος παρά μια αθλιότητα χωρίς τέλος.
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα δεν εμφάνιζε τα ονόματα. Kατέβασε το number fixer και διέγραψε τα +30 απο κάθε επαφή.

 

πρεπει να προσθεσω το +30 σε καθε επαφη εννοεις αφου οναμε με καλουν βαγβει +30 και τον αριθμο.

εβαλα σε μια επαφε το +30 και την εμφανισε

Link to comment
Share on other sites

Αντί για ειρωνεία περίμενα κάποια ερώτηση όπως “ ποιά έκδοση λειτουργικού χρησιμοποιείς “

Υπάρχουν πάρα πολλά λειτουργικά με πολλές τροποποιήσεις , άλλα δουλεύουν καλά , άλλα καλύτερα και άλλα βγάζουν πολλά προβλήματα κατά την λειτουργία του τηλεφώνου.

Έχω δοκιμάσει πολλά απο από αυτά αλλά κανένα δεν με ικανοποιούσε. Δοκίμασα και το JiayuS3_PureAOSP_v1-4.4.4 .

Είχα την εντύπωση ότι ήταν το καλύτερο , αλλά και αυτό μετά από χρήση μερικών ημερών διαπίστωσα ότι είχε και αυτό τα προβλήματά του ( οι μισοί αισθητήρες δεν δούλευαν , προβληματική λειτουργία του GravityBox , δεν μπορούσα να επεξεργαστώ τις επαφές , δεν μου έδειχνε στην οθόνη ποιός με καλούσε ... κ.α.)

Τελευταίο εγκατέστησα το Rom Moded S3 Performed V3

http://www.movilesdualsim.com/tema/comparador-de-roms-darnos-vuestras-opiniones.95955/

Με αυτή δουλεύουν τα πάντα , εκτός από κάποιες ψιλορυθμίσεις του GravityBox που έρχονται σε σύγκρουση με τις στάνταρ ρυθμίσεις του λειτουργικού .

Σήμερα έκανα και μερικά πειράματα για την επιβεβαίωση κλήσης και ίντερνετ συγχρόνως . Είτε ήμουν με σύνδεση wi fi είτε με το ίντερετ της vodafon η ομιλία και συγχρόνως η περιήγηση γινόταν χωρίς κανένα πρόβλημα

 

εκανα καποιες δοκιμες αλλαξα και ρομ αλλα γυρισα παλι στην ιδια που ημουν.

λοιπον το κινητο ειναι dual standby και οχι dual active.

οταν στη μια sim μιλαμε η αλλη ειναι κλειστη.αν μας καλεσουν στην αλλη δειχνει οτι το τηλ ειναι κατηλλημενο και δεν σε ειδοποιει καθολου οτι σε περνουν τηλ στην αλλη sim.μολις κλεισεις το τηλ τοτε σου ερχεται μηνυμα και σου λεει οτι σε καλεσαν.

σχετικα με το ιντερνετ μονο οταν εχεις τα data στην σιμ οπου κανεις κληση εχουμε ιντερνετ και αυτο οταν ειναι σε H ή Η+, γιατι οταν ειναι Ε κοβεται το ιντερνετ μολις γινει κληση ακομα και απο την ιδια sim.

μαλλον φιλε οταν ειπες οτι σε οποια και να μιλας εχεις data και σερφαρεις κανονικα γιατι μαλλον ησουν συνδεμενος με wifi.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κανείς αν δουλεύουν σήμερα τα αεροδρόμια??? το κιν δεν μπήκε ακόμα Ελλάδα και το έστειλαν στις 25/03/15!!

Λογικά θα μου έρθει μέχρι το τέλος της εβδομάδας???

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην δουλεύουν σήμερα οι εργαζόμενοι στα αεροδρόμια; Φαντάζομαι εννοείς τους τελωνες, που και γι'αυτούς σήμερα είναι εργάσιμη ημέρα.
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

χριστος ανεστη

μεγαλο σαββατο πρωι δεν εχω δουλεια να κανω και αρχιζω να πειραζω το κινητο μου .Απο την μερα που πηρα το τηλ. δεν μπορω να συγρονισω της επαφες μου με το gmail.... πρεπει να γραψουμε τα παράπονα μας στο vickmall, οτι ενω λεει οτι θα βαλει τα google apps βαζει μονο το play store ( θα το κανω καποια στιγμη ). Ψαχνοντας με την εξερευνηση βρισκω κατι ζιπαρισμενα αρχεια apk μεσα σε ενα φακελο που ειχαν σχεση με το google.... δεν θυμαμε ακριβος ποιο ηταν ,και εκανα την μ....α να το κανω εγκατασταση , αυτο ηταν !!!! αρχισε να μου βγαζει ενα μηνυμα στην οθονη οτι η εφαρμογη google.... κατι θελει ,δεν θυμαμε τι ελεγε και πατηστε οκ, πατουσα το οκ αλλα δεν εκλεινε με τιποτα το παραθυρο αυτο ,μη μπορωντας να κανω κατι, ουτε καν να παω σε αλλη οθονη ,ρυθμησεις κτλ. Εκανα επαννεκινηση, κλεισιμο, εβγαλα την μπαταρια, την καρτα , την σιμ , τιποτα. Οταν το ανοιγα εβγαζε το ιδιο μηνυμα και να πατησω το οκ , το πατουσα με ολη την δυναμη μου ,πλακα κανω τωρα, κοντεψα να το σπασω .Αφου ηρεμησα λιγο με κλειστο το τηλ. αρχισα να παταω τα πληκτρα της εντασης και του ανοιγματος ,δεν ξερω ακριβος πως τα εκανα και μου εμφανισε μαυρη οθονη και κατι κινεζικα . Πειραζοντας τα πληκτρα χωρις να εχω ιδεα τι κανω μου εβγαζε κατι σχεδια στην οθονη και κατι αλλα περιεργα, ανοιξε επιτελους και ηταν οπως την πρωτη μερα που το πηρα μονο που ηταν στα κινεζικα και χρειαστηκα το τηλ. της γυναικας μου για να βρω που ειναι η αλλαγη γλωσσας.

Η χαρα μου δεν περιγραφετε ,το ειχα κανει εργοστασιακη επαναφορα μαλλον χωρις να εχω ιδεα τι εκανα.

Υπηρχε μεσα το playstore, το update που ειχα κανει εχει την 20150319-073039 και στης ρυθμισης/ασφαλεια το superuser αρα παραμεινε το root ???

Μετα αρχισα να ξαναβαζω της εφαρμογες που ειχα πριν και τωρα το τηλ. ειναι μια χαρα εκτος απο τις επαφες που δεν συχρονιζονται αλλα δεν το ξαναπειραζω

Το παθημα μου εγινε μαθημα

Ξερει καποιος να μου πει τι ακριβος εκανα με τα πληκτρα που πατουσα ??

 

Μάλλον είχες μπει στο recovery του κινητού και έκανες κατά λάθος factory reset.

 

και γιατι δεν εχασα το play store και το root που ειχε βαλει ο κινεζος ?

το superuser που υπαρχει στις ρυθμισης/ασφαλεια με το κουμπι ενεργοποιηση/απενεργοποιηση σημαινει οτι ειναι ρουταρισμενο το τηλ. εεεε??

 

καλημερα

δεν ειδα της αποψεις απο τους γνωστες των android, εκτος απο του Αλεχ-90

τζαμπα εγραψα την ιστορια της ζωης μου?

Link to comment
Share on other sites

Φοράς custom recovery ή της μάνας του; Ρωτάω γιατί μπορεί να είχες κάνει backup και να επελεξες factory reset και μετά να έπαιρνες το backup.
:chair:
Link to comment
Share on other sites

Από τα Κινέζικα στο μενού, μάλλον το recovery της μαμάς.

Το πιο πιθανό είναι ότι έγιναν κάποια από τα wipes (data, dalvik) που υποστηρίζει το recovery, μάλλον το αντίστοιχο ενός factory reset.

Πιθανότατα τα gapps είναι περασμένα στα directories του συστήματος και όχι στην περιοχή του χρήστη, οπότε δεν επηρεάστηκαν.

Όσο για το root, φαίνεται τελικά ότι δε χρειάζεται κάποια έξτρα ενέργεια για να γίνει. Είχα κάνει μια... άσκηση περνώντας πάνω me flashtools μια από τις παλιότερες ROM, για να ξεφορτωθώ κάποια corrupt πραγματάκια από... (αποτυχημένους) πειραματισμούς μου και από πάνω ένα update (20150319-073039). Το root εκεί, στη θέση του!

 

Το μόνο που μπορεί να χαθεί σε μια τέτοια περίπτωση είναι το SuperSU (ή ό,τι άλλο) έχει βάλει πάνω ο χρήστης, αλλά μιας και ακόμα και αυτό (πρέπει να) προβλέπεται από τη 'μαμά' (με κάτι δικό τους πάντως, όχι τα γνωστά συνηθισμένα supersu/kinguser κλπ), υποψιάζομαι ότι και αυτό θα είναι στη θέση του κανονικά!

 

@gk33:

Φαντάζομαι συνεχίζει να σε ρωτάει αν θέλεις να εκχωρήσεις δικαιώματα root αν επιχειρήσεις να του βάλεις κάποια νέα εφαρμογή (που δεν την "ξέρει" ήδη εννοώ), έτσι;

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα σε ολους. ηθελα να ρωτησω αν ειχατε μικρογρατζουνιες στην οθονη, γιατι καποιοι αναφερουν οτι πιθανον να μην εχει το τηλεφωνο gorilla glass 3.
Link to comment
Share on other sites

Φοράς custom recovery ή της μάνας του; Ρωτάω γιατί μπορεί να είχες κάνει backup και να επελεξες factory reset και μετά να έπαιρνες το backup.

 

Από τα Κινέζικα στο μενού, μάλλον το recovery της μαμάς.

Το πιο πιθανό είναι ότι έγιναν κάποια από τα wipes (data, dalvik) που υποστηρίζει το recovery, μάλλον το αντίστοιχο ενός factory reset.

Πιθανότατα τα gapps είναι περασμένα στα directories του συστήματος και όχι στην περιοχή του χρήστη, οπότε δεν επηρεάστηκαν.

Όσο για το root, φαίνεται τελικά ότι δε χρειάζεται κάποια έξτρα ενέργεια για να γίνει. Είχα κάνει μια... άσκηση περνώντας πάνω me flashtools μια από τις παλιότερες ROM, για να ξεφορτωθώ κάποια corrupt πραγματάκια από... (αποτυχημένους) πειραματισμούς μου και από πάνω ένα update (20150319-073039). Το root εκεί, στη θέση του!

 

Το μόνο που μπορεί να χαθεί σε μια τέτοια περίπτωση είναι το SuperSU (ή ό,τι άλλο) έχει βάλει πάνω ο χρήστης, αλλά μιας και ακόμα και αυτό (πρέπει να) προβλέπεται από τη 'μαμά' (με κάτι δικό τους πάντως, όχι τα γνωστά συνηθισμένα supersu/kinguser κλπ), υποψιάζομαι ότι και αυτό θα είναι στη θέση του κανονικά!

 

@gk33:

Φαντάζομαι συνεχίζει να σε ρωτάει αν θέλεις να εκχωρήσεις δικαιώματα root αν επιχειρήσεις να του βάλεις κάποια νέα εφαρμογή (που δεν την "ξέρει" ήδη εννοώ), έτσι;

 

αλεχ .

φορα της μαμας του , ειχα βαλει το titanium backup και μπορει να ειχε κανει καταλαθος backup τοτε που το πειραζα το προγραμα

και τωρα το ξαναεβαλα αλλα δεν ξερω πως να κανω backup τι να επιλεξω και πως θα το αποθηκευσω στην καρτα που εχω βαλει.Να επιλεξω ολα τα δεδομενα και εφαρμογες χρηστη ???

w2o4ts

συνεχιζει να με ρωταει για εκχωρισει δικαιωματων ,και εβαλα και το SuperSu Free απο το play store, νομιζω το προτεινε το Titanium που ξαναεβαλα

μπορεις να μου πεις πια κουμπια με ποια σειρα τα πατησα και μπηκα στην μαυρη οθονη με τα κινεζικα... γιατι με τα νευρα που ειχα δεν θυμαμε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

 

ναι, αλλα ειναι gorilla glass 3? εχω ενα hdc s4 ex εδω και σχεδον 2 χρονια με gorilla glass 3 και δεν ειχε την παραμικρη αμυχη πανω του. αν δεν εχει αμυχες απο τη χρηση το S3 να μη βαλω την προστατευτικη ζελατινα.

Edited by tacolla
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καινουριο update απο μαμα ρομ. Κανει βελτιωσεις στην μπαταρια οπως λεει. Επισης καποια bugs. Επισης κατι λεει για εικονα και βιντεο. Edited by dimitrisxoust
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καινουριο update απο μαμα ρομ. Κανει βελτιωσεις στην μπαταρια οπως λεει. Επισης καποια bugs. Επισης κατι λεει για εικονα και βιντεο.

 

S3 20150411-155027

35.04 MB

2015-04-013

Αυτη βρηκα στον ελεγχο ενημερωσεις που εκανα , ειναι στα κινεζικα Να την κανω ληψη και εγκατασταση

ή θα τα κανω μπαχαλω παλι???? εσενα dimitrisxoust ειναι στα αγγλικα???

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια καινουριο update απο μαμα ρομ. Κανει βελτιωσεις στην μπαταρια οπως λεει. Επισης καποια bugs. Επισης κατι λεει για εικονα και βιντεο.

 

S3 20150411-155027

35.04 MB

2015-04-013

Αυτη βρηκα στον ελεγχο ενημερωσεις που εκανα , ειναι στα κινεζικα Να την κανω ληψη και εγκατασταση

ή θα τα κανω μπαχαλω παλι???? εσενα dimitrisxoust ειναι στα αγγλικα???

 

Σε αυτο το σαιτ βρηκα το παραπανω update http://112.95.238.153/forum-27-1.html

μεταφραση κινεζικων απο την google ....

Αυτή η έκδοση της ROM είναι διαθέσιμο για μια καλή περιοχή S3 Standard Edition (Μνήμη 2GB + 16GB έκδοση), υψηλή διανομή και άλλες εκδόσεις δεν χρησιμοποιούν αυτή τη ROM.

Αποσπάσματα του αριθμού έκδοσης του λογισμικού είναι: S3-20150411-155027, βασικά σημεία ενημερωμένης έκδοσης είναι οι εξής:

> Ενημέρωση ως εξής:

> 1. Σταθερή κάποια επανεκκίνηση του τηλεφώνου ή να αναβαθμιστούν ένδειξη της μπαταρίας θα πηδήξει ηλεκτρικά προβλήματα

> 2. Σταθερά ορισμένα θέματα δεν επιτρέπεται να εμφανίσετε την μπαταρία του τηλεφώνου

> 3. τη βελτιστοποίηση των εφέ βίντεο κάμερα πίσω

> 4. βελτιστοποιήσει τη σαφήνεια της εικόνας όταν η τοπική video chat μικρο-κανάλι

> 5. WIFI επιδόσεων, μερικές φορές μια κανονική σύνδεση διόρθωση WiFi, αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί με το δίκτυο εν λόγω

> 6. βελτιστοποιημένη πολλά άλλα μικρά BUG

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...