Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια. Κάτοχος του jiayu s3 advanced εδώ και 2 μερες, από vickmall με εγκατεστημένα τα gapps, και έχω εντυπωσιαστεί από την ταχύτητα του κινητου και γενικά από το κινητο. Το μόνο που με χαλάει λίγο είναι η κάμερα, την περίμενα αρκετά καλύτερη. Σε συγκριση της καμερας του jiayu με την κάμερα του galaxy s3 mini η οποία ειναι 8mp το jiayu υστερεί κατα την αποψη μου. Το κινητό πήρε update και πλέον φοράει S3S 20150324-194940 δεν ξέρω αν ευθύνεται γι'αυτό η τρέχουσα έκδοση.

Επίσης, θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιο καλό gps γιατί το navigon που είχα δεν δουλεύει στο κινητό μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια. Κάτοχος του jiayu s3 advanced εδώ και 2 μερες, από vickmall με εγκατεστημένα τα gapps, και έχω εντυπωσιαστεί από την ταχύτητα του κινητου και γενικά από το κινητο. Το μόνο που με χαλάει λίγο είναι η κάμερα, την περίμενα αρκετά καλύτερη. Σε συγκριση της καμερας του jiayu με την κάμερα του galaxy s3 mini η οποία ειναι 8mp το jiayu υστερεί κατα την αποψη μου. Το κινητό πήρε update και πλέον φοράει S3S 20150324-194940 δεν ξέρω αν ευθύνεται γι'αυτό η τρέχουσα έκδοση.

Επίσης, θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιο καλό gps γιατί το navigon που είχα δεν δουλεύει στο κινητό μας.

 

Ναι το navigon δεν μας δουλεύει γιατί το κινητό είναι δυκαρτο..εγώ έχω το sygic που πιστεύω είναι και καλύτερο από το navigon

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να ενεργοποιησω το 4G. Ειδα τις ρυθμισεις APN (στο site cosmote) επελεξα και δικτυο αλλα τιποτα. Μηπως μπορει καποιος να μου πει ενα link με τις ρυθμισεις APN cosmote ? Η ισως ενα screenshot με τις δικες του εφοσον δουλευει το 4G.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να ενεργοποιησω το 4G. Ειδα τις ρυθμισεις APN (στο site cosmote) επελεξα και δικτυο αλλα τιποτα. Μηπως μπορει καποιος να μου πει ενα link με τις ρυθμισεις APN cosmote ? Η ισως ενα screenshot με τις δικες του εφοσον δουλευει το 4G.

Ζήτησες από τον cosmote να σου ενεργοποιήσει το 4G; Δεν έχω cosmote, αλλά φαντάζομαι θα γίνεται στέλνοντας κανένα SMS σε κάποιο 4ψήφιο, ή καλώντας την εξυπηρέτηση πελατών...

Link to comment
Share on other sites

Αντί για ειρωνεία περίμενα κάποια ερώτηση όπως “ ποιά έκδοση λειτουργικού χρησιμοποιείς “

Υπάρχουν πάρα πολλά λειτουργικά με πολλές τροποποιήσεις , άλλα δουλεύουν καλά , άλλα καλύτερα και άλλα βγάζουν πολλά προβλήματα κατά την λειτουργία του τηλεφώνου.

Έχω δοκιμάσει πολλά απο από αυτά αλλά κανένα δεν με ικανοποιούσε. Δοκίμασα και το JiayuS3_PureAOSP_v1-4.4.4 .

Είχα την εντύπωση ότι ήταν το καλύτερο , αλλά και αυτό μετά από χρήση μερικών ημερών διαπίστωσα ότι είχε και αυτό τα προβλήματά του ( οι μισοί αισθητήρες δεν δούλευαν , προβληματική λειτουργία του GravityBox , δεν μπορούσα να επεξεργαστώ τις επαφές , δεν μου έδειχνε στην οθόνη ποιός με καλούσε ... κ.α.)

Τελευταίο εγκατέστησα το Rom Moded S3 Performed V3

http://www.movilesdualsim.com/tema/comparador-de-roms-darnos-vuestras-opiniones.95955/

Με αυτή δουλεύουν τα πάντα , εκτός από κάποιες ψιλορυθμίσεις του GravityBox που έρχονται σε σύγκρουση με τις στάνταρ ρυθμίσεις του λειτουργικού .

Σήμερα έκανα και μερικά πειράματα για την επιβεβαίωση κλήσης και ίντερνετ συγχρόνως . Είτε ήμουν με σύνδεση wi fi είτε με το ίντερετ της vodafon η ομιλία και συγχρόνως η περιήγηση γινόταν χωρίς κανένα πρόβλημα

 

Φίλε μου παρεξήγηση. καμία σχέση με ειρωνεία..

Ίσως με τον γραπτό λόγο φάνηκε έτσι.

Χαίρομαι ιδιαίτερα που ακούω ότι λειτουργεί αυτό και δεν περίμενα ότι θα παίζει ρόλο η ρομ.

Οποτε από ότι φαίνεται θέλει αρκετό ψάξιμο για να καταλήξουμε ποια δουλεύει καλύτερα

Edited by bobo13
Link to comment
Share on other sites

επιτελους μετα απο 30 μερες παρελαβα και εγω το τηλ. απο vickmall .ειχε βαλει μεσα το play store ,,μαλλον το εχει κανει root,,( δεν εχω και μεγαλη γνωση απο android πρωτη φορα παιρνω), ειχε μια εφαρμογη καιρου στα κινεζικα (την εβγαλα και εβαλα αλλη) και αλλες δυο μια Sogou input method , και μια στα κινεζικα που δεν μπορω να σας την γραψω εχει ενα εικονιδιο μπλε και γραφει επανω ..du..

Το τηλ παει σφαιρα σε σχεση με της γυναικας μου εχει ενα vodadon smart turbo , εκανα το update που μου εβγαλε 20150319-073039 εφτιαξα λογαριασμους σε google ,yahoo, outlook ολα τελεια συχρονιζεται με ολα ,δηλ βλεπω τα ιμειλ μου ,συχρονιζεται με το chrome ,(σελιοδεικτες) youtube ,ημερολογιο ,ολα καλα το μονο που δεν μπορω να βρω και να συχρονισω ειναι οι επαφες που ειχα βαλει στο google gmail και καλα που της ειχα σε αρχειο vcard στον υπολογιστη μου και της περασα στο τηλ.

Δοκιμασα και μετεφερα της επαφες απο το gmail sto yahoo mail και εκανα απο εκει συχρονισμο με το τηλ. αλλα η μεταφορα γινετε μονο απο το yahoo mail στο τηλ και οχι το αναποδο (δηλ. εαν γραψεις μια καινουργια επαφη στο τηλ δεν την μεταφερει στο yahoo)

γνωριζει καποιος τι μπορω να κανω με τηε επαφες του gmail ??

 

Σήμερα μου ηρθε ota update η S3W 20150325-102656

την έβαλε κανένας?

 

μου ήρθε και μένα, απ ότι διάβασα έχει μικρές διορθώσεις κάτι για sd όταν είναι full

και update χειροκίνητο λέει...

τη περνάω τώρα. το update αφορά 2gb -με gapps

 

καλημερα

εκανα ελεγχο για ενημερωσεις και μου λεει οτι ειναι ενημερωμενο γιατι?? εχω κανει το πρωτο update και εχω τωρα την S3 20150319-073039

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησες από τον cosmote να σου ενεργοποιήσει το 4G; Δεν έχω cosmote, αλλά φαντάζομαι θα γίνεται στέλνοντας κανένα SMS σε κάποιο 4ψήφιο, ή καλώντας την εξυπηρέτηση πελατών...

 

Nαι το ενεργοποιησα απο τον παροχο cosmote. Νομιζω οτι το APN μαλλον θελει κατι ακομα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

εκανα ελεγχο για ενημερωσεις και μου λεει οτι ειναι ενημερωμενο γιατι?? εχω κανει το πρωτο update και εχω τωρα την S3 20150319-073039

Απ' ό,τι λένε τα παιδιά παραπάνω, πρόκειται για την S3W 20150325-102656 με gapps, οπότε δεν είναι 'όμοια' έκδοση με αυτήν που έχεις εσύ (κι εγώ επίσης), που είναι χωρίς gapps, ώστε να τη δει σαν πιθανή αναβάθμιση.

Μπορούμε βέβαια να την περάσουμε αν τη σηκώσουν π.χ. στο needrom σε μορφή κατάλληλη για flashάρισμα με flashtools,

ή και αν βρούμε από κάπου το update (σε μορφή zip) που κανονικά κατεβαίνει Over The Air από τη Jiayu, το περάσουμε με το χέρι στην SD ή τον αποθηκευτικό χώρο του τηλεφώνου και του πούμε να κάνει το update από κει (αντί για ασύρματα)...

 

Πιθανότατα βέβαια δεν έχει κάτι το ιδιαίτερα καινούριο ή σημαντικό για ν' αξίζει τον κόπο...

Ας περιμένουμε καμία 201504ΧΧ! :)

Link to comment
Share on other sites

Αντί για ειρωνεία περίμενα κάποια ερώτηση όπως “ ποιά έκδοση λειτουργικού χρησιμοποιείς “

Υπάρχουν πάρα πολλά λειτουργικά με πολλές τροποποιήσεις , άλλα δουλεύουν καλά , άλλα καλύτερα και άλλα βγάζουν πολλά προβλήματα κατά την λειτουργία του τηλεφώνου.

Έχω δοκιμάσει πολλά απο από αυτά αλλά κανένα δεν με ικανοποιούσε. Δοκίμασα και το JiayuS3_PureAOSP_v1-4.4.4 .

Είχα την εντύπωση ότι ήταν το καλύτερο , αλλά και αυτό μετά από χρήση μερικών ημερών διαπίστωσα ότι είχε και αυτό τα προβλήματά του ( οι μισοί αισθητήρες δεν δούλευαν , προβληματική λειτουργία του GravityBox , δεν μπορούσα να επεξεργαστώ τις επαφές , δεν μου έδειχνε στην οθόνη ποιός με καλούσε ... κ.α.)

Τελευταίο εγκατέστησα το Rom Moded S3 Performed V3

http://www.movilesdualsim.com/tema/comparador-de-roms-darnos-vuestras-opiniones.95955/

Με αυτή δουλεύουν τα πάντα , εκτός από κάποιες ψιλορυθμίσεις του GravityBox που έρχονται σε σύγκρουση με τις στάνταρ ρυθμίσεις του λειτουργικού .

Σήμερα έκανα και μερικά πειράματα για την επιβεβαίωση κλήσης και ίντερνετ συγχρόνως . Είτε ήμουν με σύνδεση wi fi είτε με το ίντερετ της vodafon η ομιλία και συγχρόνως η περιήγηση γινόταν χωρίς κανένα πρόβλημα

 

Φίλε μου αυτή τη ρομ με flash tools την πέρασες;

Γιατι από ότι είδα λίγο είναι όλα στα ισπανικά και δεν βγάζω πολύ άκρη.

Είναι σημαντικό όταν μιλάς στην μια και σε καλούν στην άλλη να χτυπάει κανονικά το τηλ και βέβαια να έχουμε και ίντερνετ όταν μιλάμε στην άλλη κάρτα.

Το 3GΒ έχεις η το 2GB?

 

Κανένας άλλος με άλλη ρομ έχει δοκιμάσει όταν μιλάει στην μια κάρτα και τον πάρουν στην άλλη αν χτυπάει ή αν τον δείχνει κατηλημενο και επίσης όταν είναι σε κλήση αν μπορεί να σερφαρει χωρίς όμως να είναι με wifi

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια. Κάτοχος του jiayu s3 advanced εδώ και 2 μερες, από vickmall με εγκατεστημένα τα gapps, και έχω εντυπωσιαστεί από την ταχύτητα του κινητου και γενικά από το κινητο. Το μόνο που με χαλάει λίγο είναι η κάμερα, την περίμενα αρκετά καλύτερη. Σε συγκριση της καμερας του jiayu με την κάμερα του galaxy s3 mini η οποία ειναι 8mp το jiayu υστερεί κατα την αποψη μου. Το κινητό πήρε update και πλέον φοράει S3S 20150324-194940 δεν ξέρω αν ευθύνεται γι'αυτό η τρέχουσα έκδοση.

Επίσης, θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιο καλό gps γιατί το navigon που είχα δεν δουλεύει στο κινητό μας.

 

 

Κι εγώ από Vickmall έχω με gapps αλλά δεν μου ήρθε ακόμα Update

έχει την S3SW 20150213-171816

 

για gps βάλε sygic

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα...επειδή έχω ενα θεματάκι με τον ορισμό χρώματος των καρτών Sim, δεν μου δεχεται το χρωμα που επιλέγω, μπορεί καποιος να βοηθήσει; Στις ρυθμίσεις-διαχείρηση κάρτας sim, φαίνεται ο χρωματισμός, δεν φαίνεται όμως στο επάνω μέρος που δείχνει το σήμα της κάθε κάρτας.

 

Κι εμένα δεν μου έβγαζε και σήμερα που άλλαξα καταλάθος θεμα (από τα θέματα) και έβαλα το System, μου βγάζει κανονικά χρώματα στις κάρτες πάνω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια. Κάτοχος του jiayu s3 advanced εδώ και 2 μερες, από vickmall με εγκατεστημένα τα gapps, και έχω εντυπωσιαστεί από την ταχύτητα του κινητου και γενικά από το κινητο. Το μόνο που με χαλάει λίγο είναι η κάμερα, την περίμενα αρκετά καλύτερη. Σε συγκριση της καμερας του jiayu με την κάμερα του galaxy s3 mini η οποία ειναι 8mp το jiayu υστερεί κατα την αποψη μου. Το κινητό πήρε update και πλέον φοράει S3S 20150324-194940 δεν ξέρω αν ευθύνεται γι'αυτό η τρέχουσα έκδοση.

Επίσης, θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιο καλό gps γιατί το navigon που είχα δεν δουλεύει στο κινητό μας.

Εγώ χρησιμοποιώ το mapfactor:gps navigation και είναι πάρα πολύ καλό.

Καλύτερα ένα άθλιο τέλος παρά μια αθλιότητα χωρίς τέλος.
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει την Aosp Και όταν χτυπάει το τηλέφωνο δείχνει μόνο το "δαχτυλιδι απάντησης"

Ούτε νούμερο δείχνει ...Ούτε και φωτογραφία.

Ξέρει κάποιος πως λύνεται αυτό?

Edit:

Το έχετε και εσείς με Aosp αυτό το πρόβλημα?

 

Και έρχομαι να απαντήσω μόνος μου...διότι τελικά αυτό που έφταιγε ηταν το xposed..

Με το που έγινε απεγκατάσταση δούλεψαν μια χαρά ολα...

Ακόμα και το security πρόβλημα που ενεργοποιώντας με διπλό tap την οθόνη προσπερνούσε το κλειδωμα.

Τώρα πλεον ανάβει η οθόνη αλλά ζητάει επίσης και το ξεκλειδωμα!!

Επίσης δοκιμασα και την Ρομ που λέει το παλικάρι απο πανω (rom moder s3 perfomed v3) αλλά μόλις έβαλα το xposed μου έκανε και αυτή τα ίδια...άσε που η μετάφραση στα ελληνικά ηταν μισή....

Edited by tolisfz6
Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι λένε τα παιδιά παραπάνω, πρόκειται για την S3W 20150325-102656 με gapps, οπότε δεν είναι 'όμοια' έκδοση με αυτήν που έχεις εσύ (κι εγώ επίσης), που είναι χωρίς gapps, ώστε να τη δει σαν πιθανή αναβάθμιση.

Μπορούμε βέβαια να την περάσουμε αν τη σηκώσουν π.χ. στο needrom σε μορφή κατάλληλη για flashάρισμα με flashtools,

ή και αν βρούμε από κάπου το update (σε μορφή zip) που κανονικά κατεβαίνει Over The Air από τη Jiayu, το περάσουμε με το χέρι στην SD ή τον αποθηκευτικό χώρο του τηλεφώνου και του πούμε να κάνει το update από κει (αντί για ασύρματα)...

 

Πιθανότατα βέβαια δεν έχει κάτι το ιδιαίτερα καινούριο ή σημαντικό για ν' αξίζει τον κόπο...

Ας περιμένουμε καμία 201504ΧΧ! :)

 

ευχαριστω

αρα περιμενουμε για μια καλυτερη και για μας

Link to comment
Share on other sites

εδω και καμια εβδομαδα φοραει το κινητο την aosp..μιλαμε πιο δυνατο ηχο σε κινητο δεν εχω ξανα ακουσει...μιλαμε τρυπαει αυτια!!και τριξιμο μηδεν!!!πριν τα πραγματα (με την μαμα και με μια αλλη πειραγμενη που εβαλα απο needrom)ηταν τραγικα.την συστηνω ανεπιφυλακτα!!
Link to comment
Share on other sites

Είχα στο κινητό την έκδοση S3W 20150205-141543 (από needRom) αλλά χθες μου ζήτησε update και με πήγε σε έκδοση με αριθμό s3w 20150325-102656. Γνωρίζει κάποιος αν αυτές οι ενημερώσεις είναι από την εταιρία ή ακόμα καλύτερα πως μπορούμε να μάθουμε τι έχει αλλάξει? Γνωρίζει κανείς άλλος με αυτήν την έκδοση για την διαθέσιμη ενημέρωση? Υπάρχει περίπτωση να δούμε και το android 5 στην συσκευή μας?

 

Από jiayu s3 ,2 gb ram.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στους κατόχους.. Ενδιαφερομαι για την αγορα της συσκευης αλλα εχω διαβασει ανησυχητικα πραγματα για την αυτονομια.. Αν μορειτε να σχολιασετε για την αυτονομια και γενικες εντυπωσεις- προβληματα.. Ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στους κατόχους.. Ενδιαφερομαι για την αγορα της συσκευης αλλα εχω διαβασει ανησυχητικα πραγματα για την αυτονομια.. Αν μορειτε να σχολιασετε για την αυτονομια και γενικες εντυπωσεις- προβληματα.. Ευχαριστω πολυ!

 

Αν διαβάσεις τις τελευταίες σελίδες απαντάμε σχετικά με τα ερωτήματα σου.

 

Η μπαταρία με μέση χρήση κρατάει σχεδόν 2 μέρες

Link to comment
Share on other sites

καμία καλή εφαρμογή για το ραδιοφωνο ξέρουμε?

δεν εννοώ ιντερνετικό ραδιόφωνο...εννοώ το κανονικό που έχει αλλά κάποια άλλη εφαρμογή πιο καλή

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ από Vickmall έχω με gapps αλλά δεν μου ήρθε ακόμα Update

έχει την S3SW 20150213-171816

 

για gps βάλε sygic

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Κι εμένα δεν μου έβγαζε και σήμερα που άλλαξα καταλάθος θεμα (από τα θέματα) και έβαλα το System, μου βγάζει κανονικά χρώματα στις κάρτες πάνω

 

Το ιδιο εγινε και σε μενα τελικα..παιζοντας με τα θεματα μου εβγαλε το χρωματισμο καρτων.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σας παραθέτω κάποιες φώτο.. Αν μπορείτε λέτε καμιά γνώμη τι να κάνω για καλύτερη μπαταρία... Έχω το 3gb με gaps από vickmall..το σήμα είναι full..

 

[ATTACH]59345[/ATTACH][ATTACH]59346[/ATTACH][ATTACH]59347[/ATTACH][ATTACH]59348[/ATTACH][ATTACH]59349[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στους κατόχους.. Ενδιαφερομαι για την αγορα της συσκευης αλλα εχω διαβασει ανησυχητικα πραγματα για την αυτονομια.. Αν μορειτε να σχολιασετε για την αυτονομια και γενικες εντυπωσεις- προβληματα.. Ευχαριστω πολυ!

 

Φίλε μου δεν έχει κανένα πρόβλημα η αυτονομία. Με μέτρια προς βαριά χρήση βγάζει 1,5 ημέρα. Το φορτίζω κάθε βράδυ μετά από βαριά χρήση (6 ώρες οθόνη) και στην αρχή της φόρτισης έχω κάπου 20 με 30% μπαταρία. Το μόνο θέμα (αλλά και αυτό εξαρτάται από το φορτιστή που χρησιμοποιείς) είναι ότι είναι αργή η φόρτιση (το βράδυ ποιος νοιάζεται όμως; υπάρχει χρόνος).

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδιά σας παραθέτω κάποιες φώτο.. Αν μπορείτε λέτε καμιά γνώμη τι να κάνω για καλύτερη μπαταρία... Έχω το 3gb με gaps από vickmall..το σήμα είναι full..

 

[ATTACH]59345[/ATTACH][ATTACH]59346[/ATTACH][ATTACH]59347[/ATTACH][ATTACH]59348[/ATTACH][ATTACH]59349[/ATTACH]

 

Φίλε μου βάλε ένα app (π.χ DU Battery Pro) να σου κλείνει το wi-fi όταν σβήνεις την οθόνη. Επίσης ρυθμίζει και άλλες παραμέτρους για καλή εξοικονόμηση. Επίσης το gps κλείνε το αν δεν το χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν έχει κανένα πρόβλημα η αυτονομία. Με μέτρια προς βαριά χρήση βγάζει 1,5 ημέρα. Το φορτίζω κάθε βράδυ μετά από βαριά χρήση (6 ώρες οθόνη) και στην αρχή της φόρτισης έχω κάπου 20 με 30% μπαταρία. Το μόνο θέμα (αλλά και αυτό εξαρτάται από το φορτιστή που χρησιμοποιείς) είναι ότι είναι αργή η φόρτιση (το βράδυ ποιος νοιάζεται όμως; υπάρχει χρόνος).

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Φίλε μου βάλε ένα app (π.χ DU Battery Pro) να σου κλείνει το wi-fi όταν σβήνεις την οθόνη. Επίσης ρυθμίζει και άλλες παραμέτρους για καλή εξοικονόμηση. Επίσης το gps κλείνε το αν δεν το χρειάζεσαι.

Όπως βλέπεις το θέμα μου δεν είναι το Wi-Fi ή το GPS, τρώει πολύ το cell standby και το phone idle..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σας παραθέτω κάποιες φώτο.. Αν μπορείτε λέτε καμιά γνώμη τι να κάνω για καλύτερη μπαταρία... Έχω το 3gb με gaps από vickmall..το σήμα είναι full..

 

[ATTACH]59345[/ATTACH][ATTACH]59346[/ATTACH][ATTACH]59347[/ATTACH][ATTACH]59348[/ATTACH][ATTACH]59349[/ATTACH]

 

Tα google services στην ξεζουμίζουν

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...