Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πάντως μέχρι στιγμής το μόνο αρνητικό που βλέπω της RC5 σε σχέση με την KitKat είναι ότι λείπει εκείνη η αναδυόμενη μπάρα από κάτω που έβγαινε και έλεγχες WiFi, 4G, φωτεινότητα κλπ
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι ή μετάβαση από KitKat σε rc4 και μετά rc5 έχει αποτέλεσμα να με έχει πεθάνει στα bootloops.. Έκανα 2 φορές εργοστασιακές ρυθμίσεις και wipe μέσω twrp αλλά τζίφος. Να ξαναπεράσω την rc4,ή υπάρχει κάτι άλλο? edit: μάλλον οφείλεται σε σφάλμα της κάρτας μνήμης,την αφαίρεσα και έστρωσε. Ξαναedit, συνεχίζεται το bootloop. Edited by jon_robocop
Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Πάνω από μισή ώρα το άφησα αλλα δεν γίνεται τίποτα. Μπορεί να μας άφησε χρόνους ;;;;;

 

Φλάσαρέ το, κουμπώνοντας το USB καλώδιο την ώρα που κρατάς πατημένο το Vol+. Μπαίνει με το στανιό σε force upload mode και παίρνει την ROM ακόμη και άδειο, ή τελείως μπρικαρισμένο, όπως είναι το δικό σου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , την πατησα εκανα restore factory settings σε jiayu JY-S3 και βλεπω μονο κινεζικα....... Αν μπορει καποιος ας βαλει ενα λινκ η αρχειο να το συνεφερω .

Σορρυ αλλα το ποστ εχει 200++ σελλιδες .ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Βρες το εικονίδιο των ρυθμισεων και μετα ψάξε για ένα υπομενου με τη υδρόγειο σφαίρα.είναι η γλώσσα.η πρώτη επιλογή πάνω πάνω είναι η γλώσσα.μπες και ψαξε τα ελληνικά.εύχομαι να σε βοήθησα

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου

Link to comment
Share on other sites

Πριν καποιο καιρο ειχα διαβασει ενα αρθρο που ελεγε για εναν ιο ο οποιος ειχε δημιουργηθει απο διαφημιστικη εταιρεια. Μολις το ξανα βρηκα :

 

Διαφημιστική εταιρεία από την Κίνα... μόλυνε 10 εκατ. συσκευές Android.

Κάτι παραπάνω από 10 εκατομμύρια συσκευές μολύνθηκαν από το αποκαλούμενο HummingBad malware, σύμφωνα με την Check Point, εταιρεία που κατασκευάζει λογισμικό ασφαλείας.

 

Όπως αναφέρεται, πίσω από το συγκεκριμένο malware κρύβεται μια εταιρεία διαφήμισης και analytics, με την ονομασία YingMob. Όταν ο ιός μόλυνε μια συσκευή Android, αποκτούσε πλήρη έλεγχο, με αποτέλεσμα το HummingBad να έχει έως και 300.000 δολάρια το μήνα κέρδος από την εγκατάσταση εφαρμογών και τα κλικ σε διαφημίσεις, ενώ σύμφωνα με το engadget.com η εταιρεία YingMob πουλούσε την πρόσβαση σε μολυσμένες συσκευές και άλλες ευαίσθητες πληροφορίες σε τρίτους.

 

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο μεγαλύτερος όγκος θυμάτων του Malware βρίσκεται στην Ινδία και την Κίνα με 1.6 και 1.3 εκατομμύρια αντίστοιχα, ενώ στις ΗΠΑ... μολύνθηκαν 288.800 συσκευές.

 

Tέλος, ούτε οι χρήστες iOS είναι απόλυτα ασφαλείς, αφού οι ερευνητές της Check Point διαπίστωσαν ότι η Yingmob βρίσκεται πίσω από το κακόβουλο λογισμικό Yispecter, που στοχεύει το λειτουργικό της Apple.

Link to comment
Share on other sites

Οι συσκευές της Jiayu αναβαθμίζονται σε Android 6.0.1 μέσω Custom Roms

 

www.angroid.gr

 

Δεν διαβάζεις, φαίνεται, τις τελευταίες σελίδες.

Έχουν αναρτηθεί ακόμη και τα links για κάθε νέα rom για όλα τα μοντέλα S3.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη μου φορά που προσπαθώ να κάνω μόνος μου αναβάθμιση το κινητό

και θα ήθελα να μου απαντήσετε σε κάποιες ερωτήσεις ,ακολούθησα τις οδηγίες

βήμα - βήμα για να κάνω update την ROM με το spflash tool δεν τα κατάφερα

γιατί όταν κουμπώνω το κινητό στην USB μάλλον δεν το αναγνωρίζει αυτό που παρατήρησα

περνώντας τους spdrivers στο τέλος βγάζει το μήνυμα πως κάποιοι απο τους οδηγούς δεν εγκαταστάθηκαν, το λειτουργικό του PC μου

είναι windows 10 και η ROM που θέλω να περάσω είναι η RC4 Lollipop.

Για να κάνω Εγκατάσταση TWRP με Recovery πρέπει να κάνω υποχρεωτικά ROM update με spflash tool ;

η δεν έχει καμία σημασία ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by tsarlatanos
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη μου φορά που προσπαθώ να κάνω μόνος μου αναβάθμιση το κινητό

και θα ήθελα να μου απαντήσετε σε κάποιες ερωτήσεις ,ακολούθησα τις οδηγίες

βήμα - βήμα για να κάνω update την ROM με το spflash tool δεν τα κατάφερα

γιατί όταν κουμπώνω το κινητό στην USB μάλλον δεν το αναγνωρίζει αυτό που παρατήρησα

περνώντας τους spdrivers στο τέλος βγάζει το μήνυμα πως κάποιοι απο τους οδηγούς δεν εγκαταστάθηκαν, το λειτουργικό του PC μου

είναι windows 10 και η ROM που θέλω να περάσω είναι η RC4 Lollipop.

Για να κάνω Εγκατάσταση TWRP με Recovery πρέπει να κάνω υποχρεωτικά ROM update με spflash tool ;

η δεν έχει καμία σημασία ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Πρεπει να κάνεις απενεργοποιηση της ψηφιακής υπογραφής των Windows και μετα θα γίνει κανονικα η εγκατάσταση!!

Link to comment
Share on other sites

Aν περάσω την ROM με τον πρώτο τρόπο (με spflash tool ) δεν θα μπορέσω έπειτα να περάσω το

playstore;

 

Edit εντάξει ολα οκ δεν φανταζόμουν ότι θα είναι τόσο ''εύκολο''

μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα είναι σαν να έχω πάρει καινούριο κινητό:lol:.

Edited by tsarlatanos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι πλέον με CM13 ....Πολύ καλή ρομ!!! Καλύτερη απο RC5

Κατά τη γνώμη μου δεν είναι καλύτερη

Εγώ προσωπικά είχα θέμα με το 3g υπάρχουν προβλήματα ακόμα αλλά θα λυθούν γρήγορα εγώ είμαι σε dual boot Rc5 κ aicp. Πληροφοριακά το τηλέφωνο μας υποστηρίζει dual boot δηλαδή μπορούμε να εγκαταστήσντκδ 2 η περισσότερες ρομ και να διαλέγουμε σε κάθε επανεκκίνηση ποια θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε

Link to comment
Share on other sites

πως το εκανες?μπορεις να πεισ τον τροπο?παντως σε μενα pa και aicp δεν ανοιγοθν καν.μενουν στο αρχικο εικονιδιο εκκινησης και σε cm13 λεει οτι σταματησε να λειτουργει το playstore,exchange service και android.process.media.καμια ιδεα κανεις για να τα φτιαξουμε?
Link to comment
Share on other sites

Μόλις χθες βράδυ έβαλα cm13… .απο rc5… μέχρι στιγμής ολα δουλευουν σωστα… (wifi… φωτογραφίες… ράδιο δεν χρησιμοποιώ δεν εχω ακουστικά δεν ξέρω άν δουλεύει… είμαι χαρούμενος όλα είναι πολύ πιο smooth από πριν… τη συνιστώ… χωρίς να έχω εικόνα για τις άλλες δύο…. Μπήκα στην twrp της rc5 έκανα πρώτα wipe όπως λένε οι οδηγιες, μετά έκανα install το zip της cm13 και μετά αμέσως το zip από τα gooapps καi μετα reboot και όλα δούλεψαν ρολόι…
Link to comment
Share on other sites

Πες μας αν μπορείς και πόση διαθέσιμη μνήμη σου αφήνει η CM13.

Το βασικό μου παράπονο με τις RC4/5 είναι ότι από τα 2GB της συσκευής (δεν είχε βγει ακόμα το 3GB όταν το πήρα... :() μου αφήνει λιγότερο από 1GB ελεύθερο!

Link to comment
Share on other sites

πως το εκανες?μπορεις να πεισ τον τροπο?παντως σε μενα pa και aicp δεν ανοιγοθν καν.μενουν στο αρχικο εικονιδιο εκκινησης και σε cm13 λεει οτι σταματησε να λειτουργει το playstore,exchange service και android.process.media.καμια ιδεα κανεις για να τα φτιαξουμε?

Για το dual boot υπάρχουν σχετικές οδηγίες στο διεθνές φόρουμ του XDA, αλλά καλό είναι να είσαι εξοικειωμένος με το θέμα recovery κλπ. Δεν έχω πρόχειρο το link αλλά αν δε με προλάβει το @sokolataki θα στο βρω.

Όσο αφορά τα προβλήματα σου, υπάρχει πλέον στα πρώτα νήματα στα XDA "συχνές ερωτήσεις/απαντήσεις", στις οποίες περιλαμβάνει την εξής απάντηση σχετικά με το πρόβλημα σου.

Για οποιαδήποτε εγκατάσταση ROM 6.0 του κινητού μας πρέπει οπωσδήποτε να έχουμε εγκαταστήσει μαζί, δλδ ακριβώς αμέσως πριν την πρώτη επανεκκίνηση, τα open_gapps-arm64-6.0-pico, τα οποία κατεβάζεις από το http://opengapps.org/

Ελπίζω να βοήθησα.

 

TapaTalk and JiaYu S3 with Android MM!

Edited by gorillaz_gr
διόρθωση Link :)
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν είναι δικό μου το πρόβλημα, πάντως το http://oppengapps.org/ σε μένα δε δουλεύει, λέει Server not found. Αν το κάνει και σε άλλους μπορείτε από το Github να κατεβάσετε όποια έκδοση θέλετε. Από τη full μέχρι την σχεδόν τίποτα, από εδώ:

 

https://github.com/opengapps/arm64/releases

Link to comment
Share on other sites

για dualboot κοιτα εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2447534 αν δεν εισαι εξικιομενος μη το κανεις τουλαχιστον μονος σου

οσο αφορα τισ ΜΜ ρομς

πρεπει να τισ εγκαταστησετε και πριν κανετε επανεκκινηση να εγαταστησετε τα gapps αλιως κανει προβληματα

ειναι θεμα του ΜΜ αυτο οχι των ρομ

 

εγω προσωπικα τις βρισκω αρκετα καλες αλλα μου κανουν θεματα στο σημα του κινητου

ειδικα στο 3g επομενως εκανα dualboot μεχρι να διορθωθει το προβλημα

κατα τα αλλα ειναι πολυ καλες και γρηρορες εχουν ομως καποιες παιδικες ασθενειες που θα φτιαχτουν συντομα

οτι απορια εχετε ρωτατε εδω ειμαστε εμεις να βοηθησουμε

Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει ένα μικρό μαγνήτη στο πίσω μέρος του τηλεφώνου που συνδέεται με έναν άλλον μαγνήτη στο αυτοκίνητο (κάτι σαν βάση αυτοκινήτου δηλ)

 

παίζει να κάνει κακό ο μαγνήτης στο τηλέφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν είναι δικό μου το πρόβλημα, πάντως το http://oppengapps.org/ σε μένα δε δουλεύει, λέει Server not found. Αν το κάνει και σε άλλους μπορείτε από το Github να κατεβάσετε όποια έκδοση θέλετε. Από τη full μέχρι την σχεδόν τίποτα, από εδώ:

 

https://github.com/opengapps/arm64/releases

http://opengapps.org/

 

Είναι με ένα p.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο φορτιστής μάλλον είναι καλός έτσι?

 

http://www.aliexpress.com/item/Original-Samsung-Note-3-N9006-EU-US-UK-Plug-5V-2A-USB-Wall-Travel-Charger-Adapter/32702791563.html?spm=2114.13010308.0.48.lcxvqL

 

έχει υπόψη του κανείς κι ένα καλό καλώδιο?

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις αυτόν χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό και είναι άψογος. Με Xtreme rom από το 19% για να πάει 100% χρειάστηκε 1 ώρα και 50 λεπτά με την konpson μπαταρία.

Με την μαμά Jiayu μπαταρία κάνει 1 ώρα και 40 λεπτά .

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB3-710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις αυτόν χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό και είναι άψογος. Με Xtreme rom από το 19% για να πάει 100% χρειάστηκε 1 ώρα και 50 λεπτά με την konpson μπαταρία.

Με την μαμά Jiayu μπαταρία κάνει 1 ώρα και 40 λεπτά .

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB3-710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

α ωραία...

κανένα καλό καλώδιο?

Link to comment
Share on other sites

πως το εκανες?μπορεις να πεισ τον τροπο?παντως σε μενα pa και aicp δεν ανοιγοθν καν.μενουν στο αρχικο εικονιδιο εκκινησης και σε cm13 λεει οτι σταματησε να λειτουργει το playstore,exchange service και android.process.media.καμια ιδεα κανεις για να τα φτιαξουμε?

 

Εκανα wipe sytem κτλ και εγκατάσταση. Όταν έκανα upgrade από RC5 μου έβγαζε και μένα τέτοια.

Μόνο πρόβλημα (εκτός από sim 2 χωρίς 3g) ότι στο Blue&ME δε συνδέεται καλά. Στο ηχείο bluetooth όμως όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...