Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρακολουθώ το θέμα ανελλιπώς από τότε που έψαχνα για νέο smartphone και στη συνέχεια, κατέληξα στο S3 Plus.

 

Σύμφωνα με τα ξένα sites, το δέμα έφτασε χθες το πρωί στο αεροδρόμιο και ελπίζω μέχρι το τέλος της επόμενης βδομάδας να ανοίξουν το σάκο, να το σκανάρουν και να το παραλάβω, για τις εντυπώσεις και τις απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να παραλάβεις!

Μιας και μέχρι στιγμής δεν έχει εμφανιστεί άλλος με S3 Plus εδώ,

ετοιμάσου για... ερωτήσεις! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό, ομολογώ ότι, δεν το ήξερα και, φυσικά, δεν το φανταζόμουνα.

 

Έχω 2 χρόνια το Wiko Darkmoon (αγορά από Amazon.de) και αισθανόμουνα κάπως στο forum, αφού δεν το είχε κανένα άλλο μέλος, και τώρα με βάζεις στις ίδιες σκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρηκα digitizer γυρω στα 30 ευρω και το πακετακι μαζι με την οθονη κοστιζει γυρο στα 80. Εχει καποια dissasembly video για το S3 αλλα κανενα δεν διαχωριζει το touch με την οθονη.. Θα το ανοιξω να δω τι παιζει αλλιως θα κανω αυτο που λες- να το δωσω σε καποιον ειδικο. Ευχαριστω για την απαντηση

 

εγω την πηρα στα 70ευρω.την περασα μονος μου.αν εισαι σιγουρος οτι θα ξεκολησεις την οθονη απο το digitier παρτην.εγω θα ελεγα να το παρεις να μην εχεις θεμα.εχει ενα βιντεο στο youtube που λυνει το κινητο αλλα δεν βγαζει οθονη.αν θες περισσοτερες πληροφοριες στειλε μου μνμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω jiayu s3 και έχω μέσα την extreme rom 1.3(lollipop 5.3)..θέλω να αλλα ξω rom και να βάλω την miui v7 που βγήκε πρόσφατα και την κατέβασα από needrom..κάνω εγκατάσταση μέσα twrp με wipe all όπως λέει και στις οδηγίες εγκαταστάσεις και όλα καλά,δουλεύει κανονικα..έχω πρόβλημα όμως με την επαναφορά αρχείων.. Παταω από το twrp restore από την sd card που έκανα backups και μόλις τελειώνει ανοίγω το κντ και φορτώνει την rom και δεν ανοίγει ποτε το σύστημα.. Ξέρεις κάποιος πως μπορώ να κάνω restore τα αρχεία μου από extreme rom σε miui v7 6.1.12;;;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω jiayu s3 και έχω μέσα την extreme rom 1.3(lollipop 5.3)..θέλω να αλλα ξω rom και να βάλω την miui v7 που βγήκε πρόσφατα και την κατέβασα από needrom..κάνω εγκατάσταση μέσα twrp με wipe all όπως λέει και στις οδηγίες εγκαταστάσεις και όλα καλά,δουλεύει κανονικα..έχω πρόβλημα όμως με την επαναφορά αρχείων.. Παταω από το twrp restore από την sd card που έκανα backups και μόλις τελειώνει ανοίγω το κντ και φορτώνει την rom και δεν ανοίγει ποτε το σύστημα.. Ξέρεις κάποιος πως μπορώ να κάνω restore τα αρχεία μου από extreme rom σε miui v7 6.1.12;;;Ευχαριστώ

 

όταν "περνάμε" σε νέο μοντέλο ROM καλό είναι να ελέγχουμε τις προδιαγραφές, ειδικότερα για το ποιά Recovery υποστηρίζουν.

Επίσης ένα σημαντικό ζήτημα είναι η επαναφορά των εφαρμογών με τα δεδομένα τους. Προσωπικά θα σου συνιστούσα να κάνεις επαναφορά μόνο τον εφαρμογών και εφόσον λειτουργούν σωστά, να δοκιμάσεις να επαναφέρεις και τα δεδομένα τους.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το θέμα ανελλιπώς από τότε που έψαχνα για νέο smartphone και στη συνέχεια, κατέληξα στο S3 Plus.

 

Σύμφωνα με τα ξένα sites, το δέμα έφτασε χθες το πρωί στο αεροδρόμιο και ελπίζω μέχρι το τέλος της επόμενης βδομάδας να ανοίξουν το σάκο, να το σκανάρουν και να το παραλάβω, για τις εντυπώσεις και τις απορίες.

S3 plus, ή advanced? Εγώ περιμένω το advanced από vickmall eu στο οποίο κατέληξα μετά από λίγο ψάξιμο καθώς το plus έχει αργότερο επεξεργαστή απο το advanced, παραδόξως, αλλά βγαίνει με android 5.1. Αναμένουμε λοιπόν εντυπώσεις- διαφορές από τα 2 αδέλφια :)

Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να παραλάβεις το δικό σου, αν και δεν γράφεις λεπτομέρειες για την αποστολή.

Το δικό μου βρίσκεται στο αεροδρόμιο από την ΠΑ το πρωί και δεν έχει ανοιχτεί μέχρι τώρα ο σάκος.

Υπομονή ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια χρειαζομαι την βοηθεια σας.Εχω κανει μεγαλη πατατια σημερα και απο το πρωι εχω σκασει.Για καποιον λογο και επειδη αλλαξα σιμ σημερα το κινητο μου μετα την εισαγωγη pin κλειδωσε και μου ζητουσε εναν 4ψηφιο κωδικο τον οποιον λογικα καποτε ειχα βαλει σε καποιο anti-thieft προγραμμα τον οποιον δεν γινονταν να θυμιθω με τιποτα.Δοκιμασα να ξαναβαλω την προηγουμενη σιμ μηπως λυθει το προβλημα χωρις επιτυχια.Ως συνηθως οι κωδικοι που χρησιμοποιω ειναι στανταρ 2-3 οι οποιοι δεν ηταν οι σωστοι γι αυτον τον λογο πηρα την αποφαση να του φλασαρω αλλη ρομ.Δυστιχως δεν αλλαξε κατι και ετσι αναγκαστηκα να ξανα περασω την ρομ με την επιλογη format all.Το κινητο ανοιξε κανονικα χωρις να μου ζητησει κωδικο.Ψαχνωντας το κινητο καταλαβα οτι μου εχει διαγραψει το ΙΜΕΙ και δεν μπορω να κανω κληση.Οποιος μπορει ας βοηθησει.Καθε βοηθεια καλοδεχουμενη Edited by tsipis1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια χρειαζομαι την βοηθεια σας.Εχω κανει μεγαλη πατατια σημερα και απο το πρωι εχω σκασει.Για καποιον λογο και επειδη αλλαξα σιμ σημερα το κινητο μου μετα την εισαγωγη pin κλειδωνε και μου ζητουσε εναν 4ψηφιο κωδικο τον οποιον λογικα καποτε ειχα βαλει σε καποιο anti-thieft προγραμμα τον οποιον δεν γινονταν να θυμιθω με τιποτα.Ως συνηθως οι κωδικοι που χρησιμοποιω ειναι σταντα 2-3 οι οποιοι δεν ηταν οι σωστοι γι αυτον τον λογο πηρα την αποφαση να του κανω φορματ περνωντας αλλη ρομ .Δυστιχως δεν αλλαξε κατι και ετσι αναγκαστηκα να ξανα περασω την ρομ με την επιλογη format all.Το κινητο ανοιξε κανονικα χωρις να μου ζητησει κωδικο.Ψαχνωντας το κινητο καταλαβα οτι μου εχει διαγραψει το ΙΜΕΙ και δεν μπορω να κανω κληση.Οποιος μπορει ας βοηθησει.Καθε βοηθεια καλοδεχουμενη

 

Πατά *#4634# και θα σου ανοίξει ενα κουτάκι που θα περάσεις τα imei.Ενα reboot και είσαι κομπλε

Link to comment
Share on other sites

Ξεπέρασε τον εαυτό του το vickmall,έκανα παραγγελία την Κυριακή βράδυ και ήρθε στα χέρια μου Τρίτη μεσημέρι!! Χαλάλι τα + 20€ που κοστίζει! Επίσης φοράει android 5.1 extreme rom απολύτως απαλλαγμένο από κινέζικα και bloatware και με ελληνικό μενού προρυθμισμένο. Μόνο η θήκη σιλικόνης δε μου άρεσε, πολύ ψεύτικη. Γενικά εντυπωσιασμένος μεχρι τώρα, θα επανέλθω για λεπτομέρειες. Και επανέρχομαι: Ωραία οθόνη φωτεινή, λεπτό, ελαφρύ, γρήγορο. Δε μου άρεσε το ηχείο του, έχει μόνο ένταση και από ποιότητα ωχριά μπροστά στο lenovo a806 μου. Επίσης τα πλήκτρα του είναι πολύ σκληρά και λεπτά, ενω δεν παρέχουν καλή πληροφόρηση( το πάτησα ή δεν το πάτησα?) Έχει πάντως αυτά που ήθελα, ήτοι notification led και καλή λαμπερή οθόνη :) Edited by jon_robocop
Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Με ποιά μεταφορική και από που παρήγγειλες; Από εκεί που λέει EU ?

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Με ποιά μεταφορική και από που παρήγγειλες; Από εκεί που λέει EU ?

Eu warehouse, μία επιλογή βγάζει.

Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

To EU warehouse του Vickmall είναι στην Θεσσαλονίκη. Οπότε άργησε κιόλας αν έφτασε Τρίτη...:lol:

 

ελα σοβαρα;;; αν ειναι να παμε απο εκει να τα παρουμε κατ ιδιαν.

Link to comment
Share on other sites

49150 στο antutu 6.0.4 το τούμπανο!
Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Eu warehouse, μία επιλογή βγάζει.

Είχε διεύθυνση αποστολέα το δέμα;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το θέμα ανελλιπώς από τότε που έψαχνα για νέο smartphone και στη συνέχεια, κατέληξα στο S3 Plus.

 

Σύμφωνα με τα ξένα sites, το δέμα έφτασε χθες το πρωί στο αεροδρόμιο και ελπίζω μέχρι το τέλος της επόμενης βδομάδας να ανοίξουν το σάκο, να το σκανάρουν και να το παραλάβω, για τις εντυπώσεις και τις απορίες.

 

Τα ΕΛΤΑ είναι όλο εκπλήξεις.

Το δέμα έφτασε στο αεροδρόμιο την ΠΑ 5/2 στις 10.54, βγήκε χθες ΤΡ 9/2 και μπήκε και βγήκε από το Κέντρο Διαλογής στις 15.48 και από εκεί και πέρα σιγή ιχθύος (σε άλλες παραλαβές έδινε τη διαδρομή μέχρι το γραφείο της περιοχής και ότι δόθηκε για παράδοση).

Σήμερα το πρωί κοίταξα όλα τα ξένα sites και τα ΕΛΤΑ για κάποιο νέο αλλά τζίφος. Στις 09.15 χτυπάει το κουδούνι και ο (γνωστός μου) ταχυδρόμος μου παραδίνει το δέμα (!!!) λέγοντας "πάλι κινητό;"

 

Όπως έγραψα και στο νήμα του Plus (μάλλον κακώς γιατί σ' αυτό γίνεται η ουσιαστική συζήτηση) η πρώτη εντύπωση είναι πολύ καλή αλλά δεν βλέπω κανένα χαρακτηριστικό ότι είναι το Plus.

 

Μπορεί να λύσει την απορία μου κάποιος που το έχει;

Link to comment
Share on other sites

Τα ΕΛΤΑ είναι όλο εκπλήξεις.

Το δέμα έφτασε στο αεροδρόμιο την ΠΑ 5/2 στις 10.54, βγήκε χθες ΤΡ 9/2 και μπήκε και βγήκε από το Κέντρο Διαλογής στις 15.48 και από εκεί και πέρα σιγή ιχθύος (σε άλλες παραλαβές έδινε τη διαδρομή μέχρι το γραφείο της περιοχής και ότι δόθηκε για παράδοση).

Σήμερα το πρωί κοίταξα όλα τα ξένα sites και τα ΕΛΤΑ για κάποιο νέο αλλά τζίφος. Στις 09.15 χτυπάει το κουδούνι και ο (γνωστός μου) ταχυδρόμος μου παραδίνει το δέμα (!!!) λέγοντας "πάλι κινητό;"

 

Όπως έγραψα και στο νήμα του Plus (μάλλον κακώς γιατί σ' αυτό γίνεται η ουσιαστική συζήτηση) η πρώτη εντύπωση είναι πολύ καλή αλλά δεν βλέπω κανένα χαρακτηριστικό ότι είναι το Plus.

 

Μπορεί να λύσει την απορία μου κάποιος που το έχει;

 

Δεν το έχω, αλλά το plus πρέπει να φοράει τον MTK6753.Αν τρέξεις το antutu θα το δεις.

Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση αλλά δεν υπάρχει άλλη λύση αφού δεν έχω βάλει ακόμη τίποτε στο κινητό;

 

Τελικά, ηρέμησα.

Κατέβασα το antutu (6.0.1) και είδα ότι έχει CPU MTK6753 και RAM 2920MB

 

Edit

Δεν εγκατέστησα το antutu επειδή ζητούσε να κατεβάσω και άλλη εφαρμογή.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βρω πως γίνεται να απαντάω πλησιάζοντας τη συσκευή στο αυτί μου μέσω του proximity sensor αλλά δεν βρίσκω ρύθμιση. Καμία πρόταση?
Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Τετοιου είδους κολπάκια δίνει το gravityΒοχ (ή ίσως και άλλα xposed modules).

Ή και αν δεν έχουν, και έχεις αρκετή... υπομονή, θα μπορούσες και να τους το ζητήσεις σαν feature request.

Ρίξε μια ματιά στο σχετικό thread (/threads) στο xda-developers.

 

Δεν ξέρω βέβαια (και γι' αυτό έχω καιρό να κοιτάξω τα σχετικά θέματα στο xda) αν αυτά μπαίνουν στο S3.

Xposed διαβάζω ότι γενικά μπαίνει (με λίγο... ζόρι). Για gravitybox δεν ξέρω.

Είχα δοκιμάσει να το βάλω πριν από κανένα... χρόνο, όταν είχα πρωτοπάρει το S3 (με kitkat τότε, προφανώς), αλλά είχε... θεαματικές παρενέργειες και το αφαίρεσα άρον άρον.

Και τώρα οι ROM των Γερμανών δίνουν αρκετές ρυθμίσεις, οπότε δε μου έχει λείψει (πολύ) το g.b. για να ξαναπροσπαθήσω...

 

Έχει δοκιμάσει μήπως κανείς να βάλει gravitybox σε κάποια από τις Lollipop...;

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είχε ένα προστατευτικό της οθόνης με το σήμα της Jiayu και, φυσικά, το έβγαλα, αφού ήταν ενοχλητικό.

Ψάχνοντας προστατευτικά στην ελληνική αγορά (για άμεση αγορά) δεν μπόρεσα να βρω.

Υπάρχουν, και αν ναι, δώστε κάποιο link παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι με την RC4 κανει πιο πολυ ωρα να ξεκινησει, απ οτι με την κκ. Μπορουμε να κανουμε κατι γι αυτο?

Εχω τσεκαρισμενη την αντιστοιχη επιλογη για fastboot στις ρυθμισεις...

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είχε ένα προστατευτικό της οθόνης με το σήμα της Jiayu και, φυσικά, το έβγαλα, αφού ήταν ενοχλητικό.

Ψάχνοντας προστατευτικά στην ελληνική αγορά (για άμεση αγορά) δεν μπόρεσα να βρω.

Υπάρχουν, και αν ναι, δώστε κάποιο link παρακαλώ.

εβαλα αυτο στο δικο μου.... αν εννουμε το ιδιο πραγμα. Στην ελληνικη εψαξα και εγω, οποτε το προσπερασα με συνοπτικες.

http://www.ebay.com/itm/Slim-0-26mm-9H-Premium-Universal-Tempered-Glass-Film-Screen-Protector-For-Phone-/201239477927?var=&hash=item2edacebea7:m:mR431w8_mR6YKwT6DJZQQCw

Εχω την εντυπωση οτι με την RC4 κανει πιο πολυ ωρα να ξεκινησει, απ οτι με την κκ. Μπορουμε να κανουμε κατι γι αυτο?

Εχω τσεκαρισμενη την αντιστοιχη επιλογη για fastboot στις ρυθμισεις...

ετσι ειναι, αλλα δεν μπορουμε να το αλλαξουμε. Αν θελεις μπορεις να πας στην rc2 που ξεκιναει γρηγορα

 

 

 

Τα ΕΛΤΑ είναι όλο εκπλήξεις.

Το δέμα έφτασε στο αεροδρόμιο την ΠΑ 5/2 στις 10.54, βγήκε χθες ΤΡ 9/2 και μπήκε και βγήκε από το Κέντρο Διαλογής στις 15.48 και από εκεί και πέρα σιγή ιχθύος (σε άλλες παραλαβές έδινε τη διαδρομή μέχρι το γραφείο της περιοχής και ότι δόθηκε για παράδοση).

Σήμερα το πρωί κοίταξα όλα τα ξένα sites και τα ΕΛΤΑ για κάποιο νέο αλλά τζίφος. Στις 09.15 χτυπάει το κουδούνι και ο (γνωστός μου) ταχυδρόμος μου παραδίνει το δέμα (!!!) λέγοντας "πάλι κινητό;"

 

Όπως έγραψα και στο νήμα του Plus (μάλλον κακώς γιατί σ' αυτό γίνεται η ουσιαστική συζήτηση) η πρώτη εντύπωση είναι πολύ καλή αλλά δεν βλέπω κανένα χαρακτηριστικό ότι είναι το Plus.

 

Μπορεί να λύσει την απορία μου κάποιος που το έχει;

το ΕΛΤΑ πρεπει να αναβαθμισει τους διακομιστες του. Σε μια αναζητηση για εντοπισμο πακετου μου εγραφε.....ΩΡΑ 34:78

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...