Jump to content

Mozilla Firefox - The «Ultimate» thread


eLeKtriK EyE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω με την 42 64bit δεν εχω καποιο προβλημα με youtube ειναι οπως ηταν ....
Link to comment
Share on other sites

Εγω με την 42 64bit δεν εχω καποιο προβλημα με youtube ειναι οπως ηταν ....

 

Είναι αχνές γραμμές και φαίνεται σε μερικές σκηνές του κάθε βίντεο ανάλογα το φόντο... πρέπει να το παρατηρείς με προσοχή...δεν κάνει μπαμ που λένε... με το που βλέπεις βίντεο.

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκίμασα, όμως από την στιγμή που έκανα unisntall έσβησα και τα User Settings κλπ νομίζω πως είναι το ίδιο.

Δοκίμασε να καθαρίσεις και τα flash cookies. Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει, αλλά ξέρω σίγουρα ότι τα flash cookies παραμένουν στο σύστημα ακόμα και reset να κάνεις τον browser ή και να κάνεις clear history οπότε αυτό μου πήγε στο μυαλό όταν είπες ότι παραμένει και μετά από reset.

 

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό: http://www.flashcookiecleaner.com/

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να καθαρίσεις και τα flash cookies. Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει, αλλά ξέρω σίγουρα ότι τα flash cookies παραμένουν στο σύστημα ακόμα και reset να κάνεις τον browser ή και να κάνεις clear history οπότε αυτό μου πήγε στο μυαλό όταν είπες ότι παραμένει και μετά από reset.

 

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό: http://www.flashcookiecleaner.com/

 

Και πάλι τίποτα. Ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι τίποτα. Ευχαριστώ πάντως

Τότε δοκίμασε κάτι που θα σκανάρει όλο το σύστημα. Θα πρότεινα malwarebytes

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Τότε δοκίμασε κάτι που θα σκανάρει όλο το σύστημα. Θα πρότεινα malwarebytes

 

Απλά με έσωσες! Ευχαριστώ πολύ :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχει παρατηρήσει κανείς μετά την αναβάθμιση σε 42 να χάνεται ο συγχρονισμός εικόνας και ήχου στο Youtube σε βίντεο 60 fps HD; Υπάρχει κάποια λύση;
Link to comment
Share on other sites

στον 64αρι 42 κατεβασα την java 64bit αλλα πρωτον στα Plugins δεν φαινεται και 2ον οταν κανω verify java απο το σαιτ της μου βγαζει error

δεν υποστηριζει java ο 64αρης?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα! Εδώ και 3 μέρες δεν δουλεύει το adblock. Κατέβασα ένα άλλο αλλά βλέπω μερικές διαφημίσεις και μερικές ανοίγουν καινούργιο παράθυρο. Ξέρει κανείς κανένα που να κάνει δουλειά?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το ublock (όχι το origin) και δουλεύει κανονικά. Βασικά το μόνο θέμα που έχει είναι ότι ενώ έχω κάνει whitelist κάποια site εξακολουθεί να μπλοκάρει διαφημίσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το adblock plus και λειτουργεί κανονικά.

 

Το σβηνω και το ξαναπερναω αμα ειναι...

Εγώ έχω το ublock (όχι το origin) και δουλεύει κανονικά. Βασικά το μόνο θέμα που έχει είναι ότι ενώ έχω κάνει whitelist κάποια site εξακολουθεί να μπλοκάρει διαφημίσεις.

αμα δεν δουλεψει θα δοκιμασω αυτο που με ειπες!!

 

Ευχαριστω και τους δυο για την βοηθεια!!

Edited by Bayern
Link to comment
Share on other sites

γιατι ublock και οχι origin; origin εχω εγω και το συγχρονιζω κιολας με τις αλλαγες που κανω στο laptop (μεταφερω το αρχειο με τις ρυθμισεις και το φορτωνω στον firefox του κινητου)
Link to comment
Share on other sites

Μικρολεπτομέρειες. Μου δουλεύει καλύτερα το ublock από το ublock origin. Μόνο σε μία συσκευή χρησιμοποιώ firefox έτσι κ αλλιώς (PC)

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλα δεδομενου οτι παιζει ακομα και σε chrome το συγκεκριμενο (το origin, δεν ξερω για το αλλο) ειναι πολυ βολικο να εχεις ενα "πακετο ρυθμισεων" και να το εχεις σε ολους τους browsers, σε ολες τις συσκευες πιστευω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω τον firefox 42 και δεν μου ανοίγουν κάποια site με το λουκέτο δηλ με κρυπτογραφηση όπως taxisnet τραπεζες κλπ ,οταν ανοίγει η σελιδα μου γράφει αδυναμία ασφαλούς σύνδεσης .Έκανα format όλο τον υπολογιστή και τώρα μου το γράφει πάλι αυτό μόνο στο site της cosmote ,εννοείτε ότι με τους άλλους brownser δεν έχω πρόβλημα καμιά ιδέα να πάω σε προηγούμενη έκδοση ; Ρώτησα κάτι φίλους δεν έχουν πρόβλημα με τον firefox
Link to comment
Share on other sites

Όταν κλείνω τον browser, δεν γίνεται logout από το Gmail μου όπως συμβαίνει με τις άλλες ιστοσελίδες και mails.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το ρυθμίσω;

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Όταν κλείνω τον browser, δεν γίνεται logout από το Gmail μου όπως συμβαίνει με τις άλλες ιστοσελίδες και mails.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το ρυθμίσω;

 

Προφανως εχεις επιλεξει να κραταει τον κωδικο και να κανει αυτοματη εισοδο (stay signed in).

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν κλείνω τον browser, δεν γίνεται logout από το Gmail μου όπως συμβαίνει με τις άλλες ιστοσελίδες και mails.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το ρυθμίσω;

 

Είναι χαζομάρα του Firefox αυτό. Υπάρχει και bug report από το 2011 και ακόμα δεν έχει διορθωθεί. Πάνε Εργαλεία -> Επιλογές -> Απόρρητο -> Ιστορικό -> Ο Firefox θα χρησιμοποιεί προσαρμοσμένες ρυθμίσεις για το ιστορικό -> Τσεκάρεις Εκκαθάριση ιστορικού όταν κλείνει ο Firefox -> Πατάς Ρυθμίσεις και τσεκάρεις το Ενεργές συνδέσεις. Και φυσικά όποια άλλη επιλογή επιθυμείς εδώ και στην προηγούμενη σελίδα. Υπόψιν, αν κλείσεις τον Firefox ενώ έχεις ανοιχτή καρτέλα στο gmail και ανοίξεις τον Firefox και πατήσεις επαναφορά προηγούμενης συνεδρίας, είσαι κανονικά πάλι συνδεμένος στο gmail. Bug του Firefox.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως εχεις επιλεξει να κραταει τον κωδικο και να κανει αυτοματη εισοδο (stay signed in).

Ποτέ δεν το κάνω αυτό, για κανένα site.

 

Είναι χαζομάρα του Firefox αυτό. Υπάρχει και bug report από το 2011 και ακόμα δεν έχει διορθωθεί. Πάνε Εργαλεία -> Επιλογές -> Απόρρητο -> Ιστορικό -> Ο Firefox θα χρησιμοποιεί προσαρμοσμένες ρυθμίσεις για το ιστορικό -> Τσεκάρεις Εκκαθάριση ιστορικού όταν κλείνει ο Firefox -> Πατάς Ρυθμίσεις και τσεκάρεις το Ενεργές συνδέσεις. Και φυσικά όποια άλλη επιλογή επιθυμείς εδώ και στην προηγούμενη σελίδα. Υπόψιν, αν κλείσεις τον Firefox ενώ έχεις ανοιχτή καρτέλα στο gmail και ανοίξεις τον Firefox και πατήσεις επαναφορά προηγούμενης συνεδρίας, είσαι κανονικά πάλι συνδεμένος στο gmail. Bug του Firefox.

Το έκανα και δεν άνοιγε ο mozilla με τίποτα. :lol: Μετά, με ασφαλή λειτουργία επανέφερα τις ρυθμίσεις και όλα Ο.Κ.. :)

Δυστυχώς, θα πρέπει να περιμένω να λυθεί το bug.

Σ' ευχαριστώ πάντως.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και δεν άνοιγε ο mozilla με τίποτα. :lol: Μετά, με ασφαλή λειτουργία επανέφερα τις ρυθμίσεις και όλα Ο.Κ.. :)

Δυστυχώς, θα πρέπει να περιμένω να λυθεί το bug.

Σ' ευχαριστώ πάντως.:)

 

Δεν θα έπρεπε για κανένα λόγο ένα τικαρισμα σε αυτήν την ρύθμιση να προκαλεί τέτοιο πρόβλημα. Μάλλον θα έχει φάει γενικότερο κόλλημα ίσως λόγω παλαιότητας η κάποιου κάποιων add-on. Το bug μην περιμένεις να διορθωθεί. Για κάποιο λόγο περνάει απαρατήρητο η έχει αγνοηθεί. Ο Mozilla διαθέτει αρκετά λεφτά για την επιδιόρθωση κενών ασφαλείας, οπότε θα έπρεπε να έχει ήδη διορθωθεί τέσσερα χρόνια τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,μια χαζη ερωτηση πως απενεργοποιοω στον mozilla την μπαρα που μου βγαζει καθε φορα που μπαίνω σε ενα site και αναφερετε σε cookies;καθε φορα εμφανιζετε και πρεπει να παταω δεχομαι για να μην εμφανιζετε...ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό δεν το εμφανίζει ο Firefox αλλά το εκάστοτε site. Μακάρι να υπήρχε ένα addon να το εξαφανίζει αυτόματα, είναι πολύ εκνευριστικό.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...