Jump to content

Mozilla Firefox - The «Ultimate» thread


eLeKtriK EyE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εκανα συγχρονισμο του mozilla μεταξυ του παλιου και του νεου υπολογιστη και βλεπω κανονικα τα bookmarks μου κατω απο το πεδιο που ειναι η διευθυνση καθε σελιδας. το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι οταν παταω σε ενα bookmark δεν ανοιγει σε ολοκληρη την σελιδα αλλα σε ενα μικρο κομματι στα αριστερα. γνωριζει καποιος ποια ρυθμιση πρεπει να γινει για να ανοιγει κανονικα σε ολοκληρη σελιδα?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
εδω και μερες οταν ανοιγω καρτελα εμφανιζεται κατι σαν google fast start γραφει και δεν μπορω να το βγαλω και η google με ζηταει να γραψω κατι γραματα για να δει λεει οτι δεν ειμαι ρομποτ οταν κανω αναζητηση. ξερει κανεις πως φευγει αυτη η μ....?
Link to comment
Share on other sites

Με την νέα έκδοση του Aurora όλα μου τα add-ons σταμάτησαν να δουλεύουν :(

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μετά από upgrade στην 38 ο Firefox άρχισε να σέρνεται. Απενεργοποίησα τα πάντα (add-ons, services, plugins) αλλά δεν άλλαξε κάτι.

 

Μόνη λύση η επιστροφή στην 37.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά από πλευράς μου, έκδοση 38.0.1. Κανονικά παίζουν τα add-ons και σε λειτουργία ίδιος μου φαίνεται εκτός από ένα κρασάρισμα flash player που όμως μου το είχε κάνει και με την 37 μερικές φορές

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρατήρησα διαφορά ειδικά στην προβολή video απ' το YouTube. Στην έκδοση 37, στο netbook μου, έπαιζε άνετα σε ανάλυση 360 όλα τα video χωρίς κανένα κόλλημα. Μετά την αναβάθμιση σε 38, έβλεπα τα videos στην ίδια ανάλυση λες και παίζανε καρέ-καρέ. Μεγάλη διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

Πλέον το youtube έχει κάνει default τη χρήση html5 στην αναπαραγωγή βίντεο. Για να την απενεργοποιήσεις πρέπει να κατεβάσεις add on....
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως προτιμώ HTML5 παρά flash 1000%. Το χρησιμοποιούσα εδώ και καιρό έτσι και ας με περιόριζε σε 360p κ 720p μόνο

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενες εκδόσεις αν ήσουν με τον html5 player δεν είχε πάρα μόνο αυτές τις 2 αναλύσεις σαν επιλογές. Είχες τον html5 εσύ και σου τις έβγαζε όλες; Μήπως σου γύρναγε σε φλας γιατί μου το γύρναγε εμένα πχ όταν καθάριζα δεδομένα.

 

Δεν θυμάμαι σε ποια έκδοση άλλαξε, στην 37 πρέπει να ήτανε που πλέον υποστήριζε περισσότερες αναλύσεις σε html5

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Με την 40 είμαι καλά, το πρόβλημα μου τελικά ήταν λόγω ενεργοποίησης του multi process, που σε εσάς θα έρθει στην 42 νομίζω

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενες εκδόσεις αν ήσουν με τον html5 player δεν είχε πάρα μόνο αυτές τις 2 αναλύσεις σαν επιλογές. Είχες τον html5 εσύ και σου τις έβγαζε όλες; Μήπως σου γύρναγε σε φλας γιατί μου το γύρναγε εμένα πχ όταν καθάριζα δεδομένα.

 

Δεν θυμάμαι σε ποια έκδοση άλλαξε, στην 37 πρέπει να ήτανε που πλέον υποστήριζε περισσότερες αναλύσεις σε html5

 

Δε γύρναγε σε flash γιατί το είχα τσεκάρει. Απλά δε θυμάμαι σε ποια έκδοση ήμουν. Σίγουρα ήμουν στην 37 αλλά για πιο παλιά δε θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και σε εμένα Γιώργο. Επιστροφή στον Chrome και βλέπουμε με την έκδοση 39 τι θα γίνει.

Chrome και να με πληρώσουν δεν χρησιμοποιώ. Το αστείο είναι ότι στον υπολογιστή της δουλειάς (με λιγότερα add on όμως κι όχι ίδια με αυτά που έχω στον προσωπικό μου υπολογιστή) η 38 πάει σφαίρα!

 

Κάποιο add on την κάνει τη ζημιά από ότι φαίνεται.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Από τις τρέχουσες εκδόσεις (latest release, beta, aurora κτλ) η πλέον σταθερή είναι η 38.0.5b2 για τα δικά μου συστήματα. Πιθανότατα κάποια add on κάνουν νερά με τα τελευταία releases.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον έχω πολύ light.

Χρησιμοποιώ μόνο τα εξής:

AdBlock Plus

Pocket

Pushbullet

Ghostery

Firebug

και Greek dictionary

αυτά μόνο

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Chrome και να με πληρώσουν δεν χρησιμοποιώ. Το αστείο είναι ότι στον υπολογιστή της δουλειάς (με λιγότερα add on όμως κι όχι ίδια με αυτά που έχω στον προσωπικό μου υπολογιστή) η 38 πάει σφαίρα!

 

Κάποιο add on την κάνει τη ζημιά από ότι φαίνεται.

 

Γιατί τόσο hate; :p

Προσωπικά, αυτή τη στιγμή, βλέπω τον Chrome να πηγαίνει εξαιρετικά στο PC μου με τον Firefox να είναι πολύ πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσο hate; :p

Προσωπικά, αυτή τη στιγμή, βλέπω τον Chrome να πηγαίνει εξαιρετικά στο PC μου με τον Firefox να είναι πολύ πίσω.

 

Αντιμετώπιζω το εξής πρόβλημα. Εδώ και λίγες μέρες χάθηκαν οι σελιδοδείκτες απο την μπάρα. Ενώ την έχω ενεργοποιημένη και στο αντίστοιχο μενού φαίνονται κανονικά, κάτω απο την γραμμή αναζήτησης δεν φαίνεται τίποτα. Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον? Είμαι στην 37 ακόμα.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κρύψει την εργαλειοθήκη σελιδοδεικτών κατά λάθος;

 

Όχι είναι κανονικά ενεργοποιημένη. Ήταν το πρώτο που κοίταξα. :D

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ το είπες κιόλας αλλά το παρέλειψα σαν να μην το έγραψες καν :p

Προσωπικά δεν μου έρχεται κάτι άλλο τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ το είπες κιόλας αλλά το παρέλειψα σαν να μην το έγραψες καν :p

Προσωπικά δεν μου έρχεται κάτι άλλο τώρα.

 

χαχαχα... ναι, δεν πειράζει. Βασικά θα το ψάξω μια στο forum του firefox. Αν βρώ λύση θα την ποστάρω εδώ.

 

edit: Απο το customize είχε εξαφανιστεί η κανονική toolbar, και δεν φαινόταν ενώ ήταν ενεργοποιημένη. Την ξαναέβαλα εκεί και όλα είναι μια χαρά τώρα.

Edited by AgelosMo
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον έχω πολύ light.

Χρησιμοποιώ μόνο τα εξής:

AdBlock Plus

Pocket

Pushbullet

Ghostery

Firebug

και Greek dictionary

αυτά μόνο

Να προτείνω την desktop εφαρμογή του pushbullet? :p

 

Επίσης, πως μπορείτε και χωρίς χωρίς το fire gestures? :lol: Δε μπορώ να χρησιμοποιήσω καν άλλο υπολογιστή

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω την desktop εφαρμογή του pushbullet? :p

 

Επίσης, πως μπορείτε και χωρίς χωρίς το fire gestures? :lol: Δε μπορώ να χρησιμοποιήσω καν άλλο υπολογιστή

 

Τον έχω και τον desktop client αλλά να σου πω την αλήθεια απλά συνήθισα το firefox add-on. Το fire geastures δεν το ξέρω, θα το δοκιμάσω

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...