Jump to content

Mozilla Firefox - The «Ultimate» thread


eLeKtriK EyE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Δοκιμάσω την Developer Edition του Firefox και μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα. Έχω όμως ένα προβληματάκι. Ενώ έχω εγκαταστήσει το AdBlock Plus, οι διαφημίσεις συνεχίζουν να εμφανίζονται. Τι πάει στραβά;

 

Anyone;; :O

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι ανοιχτή η επιλογή να δείχνει μερικές; κατέβασε το uBlock origins πάντως, θα δεις και μικρότερη κατανάλωση πόρων!

Σημερα μετα την τελευταια αναβαθμιση της dev edition δεν μου την ανοιγει, μου βγαζει το παρακατω μνμ....

 

XML Parsing Error: σφάλμα στη διεργασία αναφοράς εξωτερικής οντότηταςΤοποθεσία: chrome://browser/content/browser.xul

Αριθμός γραμμής 21, Στήλη 1:

Το έχω και γω :(

 

Την πρώτη φορά που διέγραψα το program folder και το εγκατέστησα ξανά, μου έτρεξε κανονικά. Τώρα πια όχι

 

Η μόνη λύση που βρήκα ήταν να κατεβάσω από το ftp.Mozilla το zip της έκδοσης, να το ξεζιπαρω και να το τρέχω από εκεί και τρέχει κανονικά με το προφίλ σου. Κάνεις και μια συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας και κάνεις υπομονή για τη νέα έκδοση σε λίγες μέρες :/

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Στον firefox πρέπει να πας και να τους γράψεις μόνος σου στην καρτέλα Επιλογές - Ασφάλεια - Remember Password for sites -

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω ....δεν περιμενα να ειναι τοσο απλο!!!
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Πέτρο. Σκέψου το AdBlock Plus δεν το εμφάνιζε καν στη μπάρα. Το uBlock εμφανίστηκε αμέσως μετά την εγκατάσταση και λειτουργεί κανονικά απ' ότι παρατηρώ.

Όσων αφορά το θέμα που έχει και ο @alfa, εγώ δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα. Ανοίγει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι ανοιχτή η επιλογή να δείχνει μερικές; κατέβασε το uBlock origins πάντως, θα δεις και μικρότερη κατανάλωση πόρων!

 

Το έχω και γω :(

 

Την πρώτη φορά που διέγραψα το program folder και το εγκατέστησα ξανά, μου έτρεξε κανονικά. Τώρα πια όχι

 

Η μόνη λύση που βρήκα ήταν να κατεβάσω από το ftp.Mozilla το zip της έκδοσης, να το ξεζιπαρω και να το τρέχω από εκεί και τρέχει κανονικά με το προφίλ σου. Κάνεις και μια συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας και κάνεις υπομονή για τη νέα έκδοση σε λίγες μέρες :/

Ευχαριστω, θα περιμενω την επομενη εκδοση.

Μπράβο ρε Πέτρο. Σκέψου το AdBlock Plus δεν το εμφάνιζε καν στη μπάρα. Το uBlock εμφανίστηκε αμέσως μετά την εγκατάσταση και λειτουργεί κανονικά απ' ότι παρατηρώ.

Όσων αφορά το θέμα που έχει και ο @alfa, εγώ δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα. Ανοίγει κανονικά.

περιεργο μεν αλλα θα φταιει κατι αλλο , κανενα addon μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω, γιατί μου το κάνει και σε safe mode

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν βλεπω φως... αυτη η "επομενη εκδοση" θα αργησει πολυ ακομα?
Link to comment
Share on other sites

Τωρα τελευταια και χωρις λογο, τα βιντεακια στο youtube σε αναλυση 720p και 1080p που εβλεπα χαλαρα, κολλανε απιστευτα με αποτελεσμα να γυριζω σε 480p.

Εκανα απεγκατασταση και εγκατασταση ξανα και παλι το ιδιο. Ο firefox ειναι στην τελευταια εκδοση. Καμμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν βλεπω φως... αυτη η "επομενη εκδοση" θα αργησει πολυ ακομα?

Φίλε βγήκε μια στις 22 και μια στις 25, και με τις δύο δουλεύει κανονικά με μια επανεγκατάσταση

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε βγήκε μια στις 22 και μια στις 25, και με τις δύο δουλεύει κανονικά με μια επανεγκατάσταση

Κατεβασα χθες ξανα... δουλευει κανονικα, αλλα μου κανει εντυπωση που εχει το ιδιο ονομα με την εκδοση που δεν ανοιγε....

Link to comment
Share on other sites

Είναι μικρά bug fixes οπότε δεν αλλάζουν τον αριθμό έκδοσης

 

Ανάμεσα σε ότι διορθωσαν και το δικό μας ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Ενώ ήμουν χτες στο fb στέλνω ένα τραγούδι και μου βγάζει μήνυμα για κακόβουλο λογισμικό, και όταν πάω να κάνω login μου λέει να κατεβάσω ένα f-secure πρόγραμμα. Θα μου πείτε γιατί γράφω εδώ. Μου το κάνει μόνο στον firefox. Έσβησα το ιστορικό, αλλά τίποτα. έκανα νέα εγκατάσταση από την αρχή πάλι τίποτα. Έχει κανένας καμμιά ιδέα...? Με Microsoft edge μπαίνει κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και ξαφνικά χωρίς λόγο μου βγάζει αυτό στο κάτω μέρος . Τι μπορεί να συμβαίνει ?

Not Found

The requested URL /www.mozilla.org/thunderbird_releasenotes/en-US/thunderbird/2.0.0.23/start/ was not found on this server.

Link to comment
Share on other sites

Η Developer από την τελευταία ενημέρωση και μετά μου κρατάει μόνιμα ενεργοποιημένο το multi-process. Το απενεργοποιώ, επανεκκινώ τον Firefox και ξανά είναι ενεργοποιημένο.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω εκνευριστεί με τον Firefox από τότε που αναβάθμισα σε Windows 10. Συνεχή κολλήματα (Not Responding). Τις πιο πολλές φορές ξεκολλάει, αλλά συμβαίνει καθημερινά και αρκετές φορές.

Τώρα πριν λίγο πέρασα στην έκδοση 41 ελπίζω να λυθούν αυτά τα θέματα

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω εκνευριστεί με τον Firefox από τότε που αναβάθμισα σε Windows 10. Συνεχή κολλήματα (Not Responding). Τις πιο πολλές φορές ξεκολλάει, αλλά συμβαίνει καθημερινά και αρκετές φορές.

Τώρα πριν λίγο πέρασα στην έκδοση 41 ελπίζω να λυθούν αυτά τα θέματα

Εγώ γύρισα στην 39 όπως ανέφερα με τις ίδιες καρτέλες ο ένας 900 mb περίπου ο 41 1800 mb! !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έκανα επαναφορά στον Firefox και τον ξανα έστησα από την αρχή. Έχω δύο σοβαρά προβλήματα. Όταν τον ανοίγω, διατηρεί την σύνδεση στα site που ήμουν συνδεμένος πριν τον κλείσω (gmail, youtube, yahoo mail, κλπ). Βρήκα κάτι δήθεν fix στο ίντερνετ αλλά είναι παλιά (2008 - 2012) και δεν πιάνουν. Με ποιον τρόπο το διορθώνω αυτό;

Το δεύτερο πρόβλημα: Θέλω όταν πατάω να ανοίξει νέα καρτέλα να εστιάζει σε αυτήν, να ανοίγει αυτόματα η σελίδα google.gr και να έχει εστιάσει στο text box της αναζήτησης. Το πέτυχα με το addon My Homepage αλλά πάρα πολύ συχνά όταν ανοίγω νέα καρτέλα και πληκτρολογώ για να κάνω αναζήτηση, η σελίδα google.gr δεν λειτουργεί σωστά. Δηλαδή δεν βγάζει καθόλου αποτελέσματα (παραμένει εντελώς κενή), το refresh δεν αλλάζει καθόλου την κατάσταση, πατώντας ξανά στο κουμπί της αναζήτησης δεν κάνει τίποτα, σβήνοντας το κείμενο και πληκτρολογώντας κάτι άλλο δεν κάνει τίποτα, κάνοντας copy το λινκ και paste στο ίδιο παράθυρο δεν κάνει τίποτα. Αυτό συμβαίνει σε κανέναν άλλο; Με ποιον τρόπο μπορώ να έχω τα παραπάνω αλλά και να δουλεύει σωστά η google.gr;

Link to comment
Share on other sites

βγηκε 64bit firefox!(απο ποστ του aiantas στο adslgr . com)

 

https://download-installer.cdn.mozilla.net/pub/firefox/releases/42.0/

 

και 2 ερωτησεις!

 

1/// ο chrome 64bit εχει ενσωματωμενο flash player.

τωρα που και ο firefox ειναι 64bit τι κανουμε με τον -ακομα- 32bit adobe flash player?χρειαζεται πλεον η οχι?

 

2/// τα add on που ειχαμε με την 32 εκδοση (internet download manager ,κλπ) θα ειναι οκ με την 64 ?η πρεπει να τα σβησουμε και να περιμενουμε να βγαλουν 64αρα εκδοση?

Link to comment
Share on other sites

Τον κατεβάζω! Για να δούμε.

 

Και κάτι κουλό να αναφέρω (για τον 32bit προφανώς). Πολλές φορές δεν μου δουλεύει το hamburger menu πάνω δεξιά, το πατάω και δεν κάνει τίποτα, και θέλει κάνα δυο restart για να επανέλθει, το έχει παρατηρήσει και κανένας άλλος;

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Τον κατεβάζω! Για να δούμε.

 

Και κάτι κουλό να αναφέρω (για τον 32bit προφανώς). Πολλές φορές δεν μου δουλεύει το hamburger menu πάνω δεξιά, το πατάω και δεν κάνει τίποτα, και θέλει κάνα δυο restart για να επανέλθει, το έχει παρατηρήσει και κανένας άλλος;

Εγώ επειδή κάνω συγχρονισμό έσβησα τα πάντα που είχαν σχέση με τον 32αρη , ακόμα και τον φάκελο με το προφίλ, και έκανα καθαρή εγκατάσταση.Μετά τα υπόλοιπα συγχρονιστηκαν καλά.

αλλά αυτό που αναφέρεις δεν μου έχει συμβεί ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά, εδώ και κάποιες μέρες, έχω κάποιο malware τύπου "Text Enhance". Σε όποιο site κι αν πάω, κάποιες λέξεις γίνονται anchor links. Επίσης ακόμα και όταν κάνω click στην μπάρα αναζήτησης του google, ή ακόμα και όταν πατάω τα βελάκια για να πάω στην επόμενη σελίδα του forum μας εδώ, λειτουργούν ως links. Έψαξα πολύ στο Internet και δεν βρήκα κάτι για την δική μου περίπτωση. Το μόνο υλικό που βρίσκω είναι για το malware που ονομάζεται Text Enhance. Το δικό μου διαφέρει λίγο από το κλασσικό text enhance. Κοίταξα στις διεργασίες του Task Manager και δεν βρήκα κάτι ύποπτο. Μετά κοίταξα στα εγκατεστημένα προγράμματα που υπάρχουν στον υπολογιστή για να το σβήσω, και πάλι δεν βρίσκω κάτι. Στο Firefox όταν πάω στα Extensions το μόνο που φαίνεται εγκατεστημένο είναι το Adblock Plus. Επίσης δοκίμασα να σβήσω όλα τα αρχεία του Firefox, και να κάνω εγκατάσταση από την αρχή όμως και πάλι τίποτα. Πραγματικά είναι πολύ ενοχλητικό. Το post μου διάλεξα να το κάνω εδώ πέρα, γιατί μόνο στον Firefox φαίνεται να δουλευεί αυτό το malware. Είμαι σε Windows 10 αν αυτό βοηθάει σε κάτι.

 

Επίσης επειδή ψάχνωντας δεν βρήκα κάτι που να μοιάζει με την δική μου περίπτωση, παραθέτω ενα screenshot για να δείτε ακριβώς το πρόβλημα μου.

 

[ATTACH]64511[/ATTACH]

Edited by Ragezer
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις reset τον Firefox; https://support.mozilla.org/en-US/kb/refresh-firefox-reset-add-ons-and-settings

 

Δεν δοκίμασα, όμως από την στιγμή που έκανα unisntall έσβησα και τα User Settings κλπ νομίζω πως είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα . Έχω παρατηρήσει μετά το τελευταίο update 42 , στο youtube καθώς βλέπουμε ένα βίντεο σε πλήρη οθόνη υπάρχουν δυο παράλληλες μαύρες γραμμές μια προς το πάνω μέρος της οθόνης και μια προς το κάτω. Στην αρχή λέω ωχ χάλασε η οθόνη κλπ... πάω να δω το ίδιο βίντεο σε chrome, δεν φαινόταν τίποτα...! είδα πολλά βίντεο μόνο στο firefox το έκανε μετά το τελευταίο update. Το κάνω απεγκατάσταση και τον ξανά βάζω πάλι τα ίδια... Μέτα το δοκίμασα σε άλλους 2 υπολογιστές και γίνετε η ίδια φάση.

Άρα φταίει 100% το καινούριο update του firefox. Το έχετε παρατηρήσει εσείς; πως γυρίζω στην παλιότερη έκδοση firefox;

Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...