Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η πλακα ειναι οτι δοκιμασα τωρα το miracast που προβαλει την οθονη του κινητου στην τηλεοραση και ενω στα 8.1 δεν συνεργαζοταν με την δικια μου samsung, στα 10 δουλευει κανονικα :lol: .

 

Φίλε μου επειδή ψάχνω εδώ και 2 μέρες πως θα συνδεθώ στο Miracast στα 10 μπορείς να μου πεις που είναι στο μενού; Στα 8.1 το είχα βρει εύκολα.

 

ΥΓ. Το βρήκα. Κατεβάζοντας την μπάρα ειδοποιήσεων στο κουμπί που γράφει σύνδεση.

Edited by snapp

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πανε προσθετα->αφη

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια το νεο Instagramαργει να ανοιξει και δειχνει μαυρη οθονη...τι συμβαινει;

 

Καντο εγκατασταση στην εσωτερικη μνημη. Σε πολλους δημιουργει θεματα οταν τρεχει απο την sd καρτα.

Link to comment
Share on other sites

έχω μια απορία γιατί σε αρκετούς δεν έχει βγάλει την αναβάθμιση και ούτε μπορούν να κατεβάσουν το update advisor. ούτε καν να το σκαναρουν με το κινητό και να το κατεβάσουν.
Link to comment
Share on other sites

Καντο εγκατασταση στην εσωτερικη μνημη. Σε πολλους δημιουργει θεματα οταν τρεχει απο την sd καρτα.

 

 

 

Εσωτερικη τα εχω τα Apps μου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πήγα ''πρόσθετα'' αλλά ''αφή'' δεν υπάρχει

 

 

 

Πανε στις ρυθμισεις,κατεβα κτερμα κατω στα προσθετα.Πατα το και η 2η επιλογη ειναι η αφη(για τα 10 λεω).Στα 8.1 ψαξε τερμα κατω στις τελευταιες ρυθμισεις ειναι η αφη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πήγα ''πρόσθετα'' αλλά ''αφή'' δεν υπάρχει

 

Αν δεν έχει επιλογή στα πρόσθετα και υποστηρίζει διπλό ταπ το κινητό σου κατέβασε την εφαρμογή της MS από εδώ

 

http://www.windowscentral.com/windows-10-mobiles-touch-settings-now-have-new-user-interface

 

φροντισε πριν να εχεις βάλει προτιμητέο χώρο αποθήκευσης την εσωτερική μνήμη του τηλεφωνου. Η εφαρμογή θα εγκαταστήσει το συγκεκριμένο setting στα πρόσθετα.

Edited by georgb
Link to comment
Share on other sites

έχω πάντως μια υποψία ότι η μπαταρία πάει άκλαφτη.

Την πίνει πιο γρήγορα η "επίσημη" από την TP.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικη τα εχω τα Apps μου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Πανε στις ρυθμισεις,κατεβα κτερμα κατω στα προσθετα.Πατα το και η 2η επιλογη ειναι η αφη(για τα 10 λεω).Στα 8.1 ψαξε τερμα κατω στις τελευταιες ρυθμισεις ειναι η αφη.

Εκεί πηγαίνω που λες άλλα δεν υπάρχει η αφή απλά δεν μπορώ να επισυνάψω screen shot για να το δεις (όταν είχα τα 10ρια μέσω insiders υπήρχε)...

Link to comment
Share on other sites

Το γράψιμο στον edge σε μένα ακόμη δεν μου φαίνεται σωστό. Πολλές φορές, δεν έχω καταλάβει ακόμη το γιατί, αν γράψεις μια λάθος λέξη και θέλεις να την σβήσεις, αν πατήσεις το ανάλογο κουμπί, δεν την σβήνει όλη άλλα γράμμα γράμμα. Αυτό συμβαίνει στις λέξεις που όταν την γράφεις φαίνεται ακόμη σαν υπογραμμισμένη. Δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνει. Επίσης δεν έχω βρει τρόπο να αποθηκεύω ελληνικές λέξεις που δεν υπάρχουν στο λεξικό
Link to comment
Share on other sites

Το γράψιμο στον edge σε μένα ακόμη δεν μου φαίνεται σωστό. Πολλές φορές, δεν έχω καταλάβει ακόμη το γιατί, αν γράψεις μια λάθος λέξη και θέλεις να την σβήσεις, αν πατήσεις το ανάλογο κουμπί, δεν την σβήνει όλη άλλα γράμμα γράμμα. Αυτό συμβαίνει στις λέξεις που όταν την γράφεις φαίνεται ακόμη σαν υπογραμμισμένη. Δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνει. Επίσης δεν έχω βρει τρόπο να αποθηκεύω ελληνικές λέξεις που δεν υπάρχουν στο λεξικό

 

Αυτό για τον edge δεν το έχω προσέξει. Τις αποθηκεύεις με το να την επιλέγεις ολόκληρη και μετά σου βγάζει το "+..." πάνω από το πληκτρολόγιο.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Μόνο στα αγγλικά το έχω δει. Θα δοκιμάσω και στα ελληνικά.

 

Έχεις δίκιο, μόλις το δοκίμασα.

 

 

 

Μπορεί να έχει διαφορική συμπεριφορά σε άλλες ιστοσελίδες;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στα αγγλικά το έχω δει. Θα δοκιμάσω και στα ελληνικά.

 

Έχεις δίκιο, μόλις το δοκίμασα.

 

 

 

Μπορεί να έχει διαφορική συμπεριφορά σε άλλες ιστοσελίδες;

 

Μπορεί. Γενικά πρέπει να είναι διαφορετικής αρχιτεκτονικής από τους άλλους (Chrome, Firefox κλπ) αφού πολλές σελίδες έχουν πρόβλημα ακόμα, και δεν τις έχουν φτιάξει ώστε να συνεργάζονται σωστά. Πχ. Αν μπώ στο myote, δεν μου παίρνει τον κωδικό, και δεν μπορώ να μπώ στον λογαριασμό μου. Αυτό συμβαίνει και με τον Edge στον υπολογιστή. Είναι γρήγορος ώρες ώρες, αλλά έχει και κάποια bugs ώρες ώρες.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Με την μπαταρία πως πάτε;

Βλέπεται αύξηση εσείς στην κατανάλωση;

 

Μπαταρία έχει 15% περίπου μεγαλύτερη κατανάλωση. Φαίνεται και από το ένα κλικ περισότερο χρόνο που θέλει η ίδια εφαρμογή να εκτελεστεί στα 10 σε σχέση με τα 8. Με την βελτιστοποίηση του κώδικα μπορεί να μειωθεί λίγο ακόμα αλλά τα 8 πάντα θα έχουν μικρότερη κατανάλωση πόρων. Πάντως ακόμα και το 535 με το wifi συνέχεια ανοικτό και νορμάλ χρήση την βγάζει την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία έχει 15% περίπου μεγαλύτερη κατανάλωση. Φαίνεται και από το ένα κλικ περισότερο χρόνο που θέλει η ίδια εφαρμογή να εκτελεστεί στα 10 σε σχέση με τα 8. Με την βελτιστοποίηση του κώδικα μπορεί να μειωθεί λίγο ακόμα αλλά τα 8 πάντα θα έχουν μικρότερη κατανάλωση πόρων. Πάντως ακόμα και το 535 με το wifi συνέχεια ανοικτό και νορμάλ χρήση την βγάζει την ημέρα.

 

το θέμα είναι ότι εκεί που έβγαζε σχεδόν 2 μέρες.το βλέπω για σχεδόν μια μέρα οριακά σε μένα.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι εκεί που έβγαζε σχεδόν 2 μέρες.το βλέπω για σχεδόν μια μέρα οριακά σε μένα.

 

Νομίζω ότι το σκαλίζουμε περισσότερο από πριν, γι αυτό. Έχει μια διαφορά αλλά όχι τόσο μεγάλη. Πριν είχα απενεργοποιημένη την Cortana και το wifi το άνοιγα μόνο όταν το χρειαζόμουν και έβγαζα δυο μέρες. Με τις ίδιες πρακτικές που στα 8 βγάζεις 48 ωρες , στα 10 θα βγάλεις 41-42 ωρες. Τέτοια διαφορά έχω παρατηρήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια...

εχω το 640 και εκανα την διαδικασια με upgrade advisor και μου περασε την .107

καπου διαβασα οτι με το που κανεις την 107 σου ερχετε ειδοποιηση να κανει και δευτερη αναβαθμιση την 164.

 

δεν μου ηρθε κατι ακομα και οταν εκανα ελεγχο για ενημερωσεις. ειναι λογικο? πρεπει να κανω κατι?

+bobb -=azor=-
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το σκαλίζουμε περισσότερο από πριν, γι αυτό. Έχει μια διαφορά αλλά όχι τόσο μεγάλη. Πριν είχα απενεργοποιημένη την Cortana και το wifi το άνοιγα μόνο όταν το χρειαζόμουν και έβγαζα δυο μέρες. Με τις ίδιες πρακτικές που στα 8 βγάζεις 48 ωρες , στα 10 θα βγάλεις 41-42 ωρες. Τέτοια διαφορά έχω παρατηρήσει.

 

Μιλάω καθαρά για την ίδια χρήση πάντα.Ετσι και αλλιώς εγώ είχα tp μήνες τώρα.Απλά από περιέργεια έκανα την διαδικασία με τα επίσημα.

Ε λοιπόν βλέπω ότι τα "επίσημα" καίνε πιο πολύ και ας είναι η ίδια έκδοση με την tp που είχα προχθές.:wacko::wacko:

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδια...

εχω το 640 και εκανα την διαδικασια με upgrade advisor και μου περασε την .107

καπου διαβασα οτι με το που κανεις την 107 σου ερχετε ειδοποιηση να κανει και δευτερη αναβαθμιση την 164.

 

δεν μου ηρθε κατι ακομα και οταν εκανα ελεγχο για ενημερωσεις. ειναι λογικο? πρεπει να κανω κατι?

 

κλέισε,άνοιξε και ψάξε πάλι για ενημέρωση.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

προβλημα με τις επαφές. Δεν υπάρχουν. Τις εχω σώσει στο live people αλλά δεν ξερω πως συνχρονιζονται. Διάβασα και στο νήμα κάποιες οδηγίες αλλά δεν το κατάλαβα. Οποίος μπορεί να βοηθήσει please γιατι εχω θεμα. Επίσης είχα την 8.1. Τώρα την 10. Θα πρεπει να κάνω hard reset για να δουλεύει καλύτερα;η δεν χρειαζεται;χάνω κατι με το hard reset?
Link to comment
Share on other sites

προβλημα με τις επαφές. Δεν υπάρχουν. Τις εχω σώσει στο live people αλλά δεν ξερω πως συνχρονιζονται. Διάβασα και στο νήμα κάποιες οδηγίες αλλά δεν το κατάλαβα. Οποίος μπορεί να βοηθήσει please γιατι εχω θεμα. Επίσης είχα την 8.1. Τώρα την 10. Θα πρεπει να κάνω hard reset για να δουλεύει καλύτερα;η δεν χρειαζεται;

 

Στις επαφές (People) πας στις ρυθμισεις και εκεί που λέει λογαριασμοί κοιτάς αν είναι περασμένος ο λογαριασμός του outlook για τον συγχρονισμό. Αν είναι περασμένος κρατάς παρατεταμένα πατημένο και σου βγάζει επιλογή συγχρονισμός. Αν δεν είναι δοκιμάζεις να τον προσθέσεις. Αν δεν δουλέψουν αυτά μάλλον δεν το αποφεύγεις το ρεσετ.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά παίζει κανένα λινκ για το upgrade advisor; γιατί δεν μπορούμε να το κατεβάσουμε με τίποτα από το store. βασικά ούτε καν το βρίσκει.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά παίζει κανένα λινκ για το upgrade advisor; γιατί δεν μπορούμε να το κατεβάσουμε με τίποτα από το store. βασικά ούτε καν το βρίσκει.

 

Αν γυρίσεις σε ΗΠΑ το τηλέφωνο θα το βρει σίγουρα.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

γλωσσα εννοεις?

 

Χώρα θα αλλάξεις φίλε μου...Και θα το βρει.

Region, την γλώσσα του τηλεφώνου άφησε την ίδια δεν επηρεάζει.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...