Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε σειςμτο είδατε αυτό;Πολύ άσχημη εξέλιξη αν αληθεύει. Μόνο τέσσερις συσκευές;

http://www.pestaola.gr/poia-smartphones-kai-tablets-tha-paroun-windows-10/

 

Προς το παρόν έχει ανακοινωθεί πως τα Lumia 435, 532, 730/5 830, 930 και 1520 θα πάρουν τα 10, χωρίς ωστόσο να σημαίνει πως όλα τα άλλα Lumia δεν θα αναβαθμιστούν. Ίσως να ανακοινώσουν αργότερα τον οριστικό αριθμό των Lumia που θα ενημερωθούν. Άλλωστε κάπου είδα και ένα 630 στην παρουσίαση και αυτό με κάνει να είμαι πιο αισιόδοξος σχετικά με την αναβάθμιση.

Αυτό που εχουμε σιγουρο προς το παρον είναι η δηλωση της MS ότι όλα τα WP 8.x τηλεφωνα θα παρουν την 10.

Η συγκεκριμενη αναρτηση εχει και άλλες ανακριβιες - όπως ότι δεν θα αναβαθμιστουν οι Surface ταμπλετες.

Η δηλωση ηταν σαφης για τα surface στο CNET ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Νέα εμφάνιση του calendar app

 

η φωτο από τι κινητο ειναι?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω σε αρκετά σημεία. Καταρχήν η έλλειψη εφαρμογών και άλλες ασθένειες σαν το πληκτρολόγιο που λες, δεν έχουν καμία σχέση με τις αλλαγές στο UI. Εγώ εκεί αναφέρομαι μόνο. Επίσης δεν καταλαβαίνω την λογική ότι ένας παραδοσιακος χρήστης θα πάρει ταμπλέτα και θα την χρησιμοποιεί σαν desktop. Δηλαδή βολεύει πιο πολύ να ψάχνεις να πετύχεις το Χ από το να συρεις την εφαρμογή κάτω; Βολεύει πιο πολύ να βγάζεις λίστα με τις ανοιχτές εφαρμογές από το να τις εναλλάσσεις με ένα απλό σύρσιμο; Και στην τελική, από την στιγμή που το continuum είναι ενεργοποιημένο με επιλογή του χρηστη, γιατί σε θέμα χειρισμού δεν κρατάς τα βολικά gestures των 8, και οποίος θέλει να παίζει σκοποβολή με το δάχτυλο του για να πετύχει το Χ ας κρατήσει το desktop mode; Άλλωστε αυτοί που θέλουν να παιδευονται είναι και αυτοί που θέλουν κλασσικό start menu και κλασσική start bar. Με λίγα λόγια και για να το πω λίγο πιο απλοποιημένα, για εμένα το continuum έχει νόημα αν το λειτουργικό μεταμορφώνεται από windows7 σε windows8.1. Αν το κανει αυτό, μαγκιά της, διαφορετικά θα ξανακλεψω το iPad της γυναίκας μου και ας γράφω και με "ς" όλη την ώρα. Αν θέλω να ταλαιπωρούμαι να κυνηγάω Χ και να βάζω να χέρια μου μια δεξιά, μια αριστερά και μια στο κέντρο για να ανοίξω και να κλείσω μια εφαρμογή, πάω και στον υπολογιστή μου.

 

ΥΓ: Ο ΙΕ είναι απείρως πιο βολικός από τους άλλους. Μόνο αρνητικό είναι πιο δείχνει τα favourites, αλλά σε θέμα χρήσης είναι πολύ πιο εύχρηστος.

 

Ρωτάω γιατί προσωπικά θεωρώ ότι τα gestures στα 8 το κάνουν από άποψη χειρισμού το πιο εύχρηστο λειτουργικό αυτή τη στιγμή. Αλίμονο αν τα προβλήματα των windows ήταν τα gestures. Μέγα λάθος να τα πειράξουν ώστε να τα φέρουν πιο κοντά στα παλιά windows. Και στην τελική ποια η ουσία του continuum αν είναι απλά να σου αλλάζει την εμφάνιση του start menu και να κάνει maximise τα παράθυρα; Η εναλλαγή των εφαρμογών ήταν πιο εύκολη έως τώρα διότι γινόταν με ένα χέρι και μια κίνηση. Επίσης με την charm bar το start button βρισκόταν στην μέση της οθόνης και όχι μικρούλι κάτω αριστερά. Και όχι, δεν χρειαζόμαστε start bar στο start screen.

 

Δεν λέω, σωστές οι αλλαγές για την desktop έκδοση, αλλά θεωρώ ότι δεν πρέπει να πειράξουν (αλλά να βελτιώσουν) τίποτα από το UI στο touch mode. Για αν δούμε...

 

ΥΓ: Βλέπω ότι το "ς" στο iPad παραμένει ζωντανό ότι update και αν γίνουν. Στο τέλος θα το κάνουν πατέντα εκεί στην Apple ώστε να ξεχωρίζουν αυτοί οι οποίοι που γράφουν σε φόρουμ... περιττό να λέει κάποιος sent from my iPad....

 

Δυστυχώς διαπίστωσα βάζοντας τα 10 για μόλις ένα 24ωρο το κεντρικό νόημα αυτών που ανέφερες.

Ελπίζω έως το φθινόπωρο να βελτιωθούν τα πράγματα και τουλάχιστον η υλοποίηση της Notification Center να είναι ισάξια της charm bar(διότι τώρα απέχει πολύ) και με τον Spartam και τις Universal app να δούμε εκεί τουλάχιστον μια πληρέστερη και καλύτερη εμπειρία χρήσης και ας χάσουμε κάποιες λειτουργίες.

Διότι προφανώς την απόλυτη αρμονία δεν μπορεί να την προσφέρει η MS διότι ούτε και αυτοί ξέρουν που βαδιζουν αλλά βλέποντας και Κάνοντας και συνέχεια στο γράψε-σβησε λογική τους.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Nokia Lumia 1520.

και πως την έβαλες τηνν εφαρμογή?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς διαπίστωσα βάζοντας τα 10 για μόλις ένα 24ωρο το κεντρικό νόημα αυτών που ανέφερες.

 

 

Ελπίζω έως το φθινόπωρο να βελτιωθούν τα πράγματα και τουλάχιστον η υλοποίηση της Notification Center να είναι ισάξια της charm bar(διότι τώρα απέχει πολύ) και με τον Spartam και τις Universal app να δούμε εκεί τουλάχιστον μια πληρέστερη και καλύτερη εμπειρία χρήσης και ας χάσουμε κάποιες λειτουργίες.

 

 

Διότι προφανώς την απόλυτη αρμονία δεν μπορεί να την προσφέρει η MS διότι ούτε και αυτοί ξέρουν που βαδιζουν αλλά βλέποντας και Κάνοντας και συνέχεια στο γράψε-σβησε λογική τους.

 

 

 

Είναι το πρώτο build με touch το προηγούμενο δεν είχε καθόλου οποτε είναι σε πολυ αρχικο σταδιο και οποιος έχει κάτι καλό να προτείνει ας τους το στείλει..

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

και πως την έβαλες τηνν εφαρμογή?

 

Η φωτογραφία είναι από το event της Microsoft για τα Win10, το 1520 ήταν η συσκευή-δείγμα. Η νέα εφαρμογή ημερολογίου θα έρθει με τα Windows 10.

 

Να θυμίσω πως εδώ μιλάμε για τα Windows 10 για κινητά τηλέφωνα. Αν θέλετε να συζητήσετε για τα Win10 για PC μπορείτε να το κάνετε στο θέμα Microsoft Windows 10.

Edited by Alex_tz
Link to comment
Share on other sites

Κανέναν music player που να μπορεί να βάλει τα mp3 ως ringtone απ' το κινητό απευθείας, χωρίς σύνδεση με τον υπολογιστή, θα υπάρξει με την έλευση των 10αριών; Πόσο πιο ανοιχτά θα είναι τα W10 σε σχέση με τα 8.1; Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

@ ervis2013 Κατέβασε την εφαρμογή "Ringtone maker" της Microsoft Mobile και είσαι έτοιμος :)
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

@ ervis2013 Κατέβασε την εφαρμογή "Ringtone maker" της Microsoft Mobile και είσαι έτοιμος :)

 

Εννοώ τα mp3 που έχω περάσει ήδη απ' το παλιό μου κινητό στο Lumia, όχι άλλα!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν είναι το κατάλληλο θέμα για αυτή τη συζήτηση, evris2013 μπορείς να απευθυνθείς στο θέμα Windows Phone 8 Series ή Γενικές Απορίες Εφαρμογών για Windows Phone 8.
Link to comment
Share on other sites

@ ervis2013 Κατέβασε την εφαρμογή "Ringtone maker" της Microsoft Mobile και είσαι έτοιμος :)

 

Να υποθέσω πως είναι διαθέσιμο και λειτουργεί μόνο σε Νοkia/Microsoft-Lumia συσκευές?

 

Γιατί στο store στο τηλέφωνο δεν μου το βγάζει καν και στον υπολογιστή, μου πετάει "Δεν είναι διαθέσιμη για τη συσκευή σας" (8Χ).

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν είναι το κατάλληλο θέμα για αυτή τη συζήτηση, evris2013 μπορείς να απευθυνθείς στο θέμα Windows Phone 8 Series ή Γενικές Απορίες Εφαρμογών για Windows Phone 8.

 

Καλά θα κατεβάσω την εφαρμογή που μου είπες κι αν δεν μου κάνει, θα μεταφέρω την ερώτηση ξανά στο σωστό νήμα!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και νέες πληροφορίες για τα Windows 10... Εκτός από νέες φωτογραφίες έχουμε και τη δήλωση του Joe Belfiore για ένα βίντεο με τα νέα features των Windows 10....
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Βασικά ξέρουμε αν θα είναι πιο ανοιχτά, πιο παραμετροποιησιμα; Να μη χρειάζεται να κατεβάζω έξτρα εφαρμογές για να κάνω κάτι, όπως πχ η παραπάνω απορία μου!!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι ακούγεται θα υποστηρίζουν αρχεία ήχου FLAC.

https://twitter.com/joebelfiore/status/560524791266811904

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Άντε θα μα έρθουν και τα 8πύρινα

http://techblog.gr/mobile/octa-core-windows-10-phones-coming-soon-9876/

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι ακούγεται θα υποστηρίζουν αρχεία ήχου FLAC.

https://twitter.com/joebelfiore/status/560524791266811904

 

Δηλαδή;.... Δεν το κατέχω το άθλημα!!!:(

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή;.... Δεν το κατέχω το άθλημα!!!:(

Είναι φορμά ήχου που παρόλο που είναι συμπιεσμένο δεν χάνει καθόλου την ποιότητά του. Περισσότερα θα βρεις εδώ.

 

 

Κυκλοφόρησαν κάποιες φήμες που θέλουν την πρώτη preview έκδοση των Windows 10 για κινητά να κυκλοφορεί την Τετάρτη 4 του μήνα! Υπομονή 2 μέρες λοιπόν και θα μάθουμε αν ισχύουν ή όχι!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το UI θα είναι ετσι στην τελικη εκδοση? Προσωπικα μου φενεται χαλιαα. Εχω windows phone από τα 7αρια και πρωτη φορα απογοητεύομαι τοσο.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει το ui , αυτό που θέλω να αλλάξει ριζικά είναι ο browser ο οποίος είναι χάλια.
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα Browser αυτό που με ενδιαφέρει προσωπικά είναι η δυνατότητα να επιλέξουμε οι χρήστες τον default Browser...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Σωστό! Αυτό είναι πολύ σημαντικό, αν δεν φτιαχτεί ο ΙΕ, τουλάχιστον να έχουμε αυτή την επιλογή.

Αν και όσον αφορά τον ΙΕ, δεν βλέπω να φτιάχνεται, σε όλα τα WP πάντα ήταν πίσω, όπως και η έκδοση του desktop...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...