Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομιζω οτι αυτο θα το δουμε στην πρωτη preview (insider)

 

 

 

 

Θα έχει Landscape mode??? Δεν πρόσεξα κάτι τέτοιο... Βασικά μου φαίνεται δύσκολο στην αρχική... Αν και θα ήταν ωραίο να φαίνεται όπως τα PC...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με την διαφορα ότι αν το s5,είχε το hardware του 1520 δεν νομίζω να ήταν τόσο νερό η κίνηση του...και το θέμα είναι και ή διάρκεια που εχει

..ολα τα android κάποια στιγμή θέλουν ένα ξεσκαρτάρισμα....αλλα μην ανοίγουμε εδώ θέμα....αλλού είναι το θέμα αυτο

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως, από τις ελάχιστες εικόνες που διέρρευσαν μπορώ να πω ότι χαλάστηκα λίγο, διότι φαίνεται το λειτουργικό να χάνει μέρος της ταυτότητας του και να γίνεται μια από τα ίδια σε ότι έχει να κάνει με το UI. Η εικόνα με τα "Settings" είναι μια απόδειξη, και δεν μιλάω για το συμμαζεμα το οποίο είναι καλοδεχούμενο, αλλά για την εμφάνιση. Ας μην βιαζόμαστε όμως και ας περιμένουμε τα τελικά αποτελέσματα.
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζω τα WP όσο δε πάει, σε παρέες σε γνωστούς κ.α. αλλά δε μπορώ να βλέπω ανακρίβειες να λέγονται συνέχεια με τη κάθε ευκαιρία για το android.

Αυτά ίσχυαν και ίσως ακόμη ισχύουν στα φτηνά κινητά.

Ορίστε το ταπεινό μου S5 εντελώς μαμά μόνο με Nova k έχοντας πάρει επίσημα τη lollipop.

Βλέπεις πουθενά lag?

Άσε που με 1 απλή ρύθμιση πιάνει ταχύτητες που ούτε στο όνειρο δε βλέπουν τσ αντίστοιχα wp(1520 πρώην κάτοχος)

S5 lollipop με nova gestures:

Η απάντηση είναι ακριβώς αυτή

Με την διαφορα ότι αν το s5,είχε το hardware του 1520 δεν νομίζω να ήταν τόσο νερό η κίνηση του...και το θέμα είναι και ή διάρκεια που εχει

..ολα τα android κάποια στιγμή θέλουν ένα ξεσκαρτάρισμα....αλλα μην ανοίγουμε εδώ θέμα....αλλού είναι το θέμα αυτο

Συμφωνώ και στο παρακάτω

Προσωπικά πάντως, από τις ελάχιστες εικόνες που διέρρευσαν μπορώ να πω ότι χαλάστηκα λίγο, διότι φαίνεται το λειτουργικό να χάνει μέρος της ταυτότητας του και να γίνεται μια από τα ίδια σε ότι έχει να κάνει με το UI.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Χάχα Κολοσσέ ταπεινό είναι μπροστά σε αυτά που έκανε το φτιαγμένο nexus που είχα:D:p:cool:

Εδώ να σου πω ακόμη μια φορά με την ευκαιρία ένα μεγάλο μπράβο για τη δουλειά που κάνεις στο blog σου αλλά και τη βοήθεια που δίνεις εδώ κ παντού σε όλους μας! :)

Εγώ από πλευράς hardware μόνο ταπεινο δεν θα ελεγα το s5.

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια φίλε.

 

Θα έχει Landscape mode??? Δεν πρόσεξα κάτι τέτοιο... Βασικά μου φαίνεται δύσκολο στην αρχική... Αν και θα ήταν ωραίο να φαίνεται όπως τα PC...

Στην λογικη της ενοποιημένης εμφάνισης νομίζω ότι θα υπάρχει και αυτό όπως και το double screen (2 εφαρμογές στην ίδια οθόνη) τουλάχιστον για τις συσκευές με μεγαλες οθόνες.

 

@mobiuser @stewe

Εμένα αυτό που δεν μου αρεσε ήταν ότι οι εικόνες που είδαμε και αφορούσαν τα τηλέφωνα ήταν ελάχιστες. Η παρουσίαση είχε επίκεντρο ταμπλέτες και pc.

Δεν βλέπω να χάνεται η ταυτοτητα του λειτουργικού. Η ενοποίηση θα αλλάξει κάποια πράγματα είναι σιγουρο. Και διορθώνονται αλλα που γκρινιάζουμε όλοι τόσο καιρο όπως τα settings. Αν και νομίζω ότι μοιάζουν πιο πολύ με αυτά των windows 8 πάρα με ανδροιδες.

Όπως και να έχει περιμένω να δω την πρώτη preview τον Φλεβαρη και τότε θα έχουμε καλύτερη εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα και παλι μαρέσε αρκετα αυτη η οπτικη αλλαγη ,ειδικα το backround με τα ,ας πουμε, semi-transparent tiles.Τωρα το οτι έβαλαν εικονιδιακια διπλα στα settings δεν νομιζω οτι τα κανει να χανουν την μοναδικοτητα τους.ισως τα κανει να δειχνουν λιγο πιο "casual" σπαει λιγο την μονοτονια.ενταξει ολα ειναι θεμα γουστου του καθενος.

εμενα πχ δεν μαρεσε η 2η σειρα στα toggles.

το θεμα με τις WP συσκευες ειναι οτι εχουν καλη σχεση τιμης-χαρακτηριστηκων-αποδοσης.

Αν καταφερουν ολοες οι συσκευες να τρεχουν και τα WP 10 καλα θα ειναι μεγαλη επιτυχια.

Απο εκει και περα ο καθενας βρισκει τι τον βολευει.Δεν γινεται ομως επειδη καποιον δεν τον βολεψε να αρχισει να βγαζει σκαρτο το λειτουργικο.

Και παντα μα παντα οταν θελουμε κατι θα βρουμε για να γκρινιαξουμε :)

Edited by Zaxos7
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε με πειράζουν τα εικονίδια στις ρυθμίσεις, τα οποία είναι συμβατά με το UI.

Με πειράζουν τα sandwitch κουμπιά πάνω αριστερά που αλλάζουν τον τρόπο χρήσης του κινητού με το ένα χέρι,

η διαφαινόμενη καταργηση των pivot screens και του τυπικού του design του UI κλπ κλπ.

 

Αλλού έπρεπε να εστιάσουν σε λεπτομέρειες ουσίας

και όχι να φέρουν το UI στα μέτρα του Android και του iOS

με τα οποία δεν έχω κάτι, απλά πρόκειται για κάτι δοαφορετικό.

 

Ας πούμε τα περισσότερα toggles στο action centre τα θεωρώ βελτίωση ουσίας,

όμως το να μου βάλει μια λειτουργικότητα, πχ ένα sandwitch button, σε μια θέση που δεν χειρίζομαι με το ένα χέρι

ή το να αλλάξει τα εικονίδια των επαφών από τετράγωνα σε στρογγυλά

αυτά δεν τα θεωρώ τελείως απαραίτητα και πρώτης προτεραιότητας

σε ένα λειτουργικό στο οποίο υπάρχουν ατελείωτα θέματα που χρήζουν βελτίωσης.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Διαθέσιμη ήδη η πρώτη preview των windows 10 (Μόνο για υπολογιστές) ... Ξεκινησα εγκατάσταση Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Είσαι στο τόπικ για τα Windows 10 for smartphones... Θα το διαβάσουν όλοι και θα τρέχουν να βρουν το update...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Είσαι στο τόπικ για τα Windows 10 for smartphones... Θα το διαβάσουν όλοι και θα τρέχουν να βρουν το update...

 

Χαχαχα.. Δεν έχεις άδικο ... το διόρθωσα ..καπως

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και μένα email από τη Microsoft να την εγκαταστήσω... Άντε να έρθει και ο Φεβρουάριος να την δώσουν και για κινητά.
Link to comment
Share on other sites

Είσαι στο τόπικ για τα Windows 10 for smartphones... Θα το διαβάσουν όλοι και θα τρέχουν να βρουν το update...

 

Και γω ψαρωσα σχήμα στην αρχή...

 

@colossus

Από την παρουσίαση η οποία για μενα ήταν ελλιπέστατη, υπάρχει η εντύπωση ότι ακόμα και με το continuum η touch εμπειρία έχει εξαφανιστεί κάνοντας πολύ δύσκολη την χρήση των 10 μέσα από ταμπλέτες. Για παράδειγμα, έχει αφαιρεθεί η εναλλαγή ανοιχτών εφαρμογών που γινόταν με σύρσιμο από τα αριστερά της οθόνης, επίσης έχει φύγει η charm bar και διάφορα αλλά.

 

Ισχύουν αυτά τελικά; Μήπως τελικά η MS βάζει ταφόπλακα στις ταμπλέτες και αποφασίζει να ασχοληθεί αποκλειστικά και μόνο με τους παραδοσιακούς υπολογιστές;

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Και γω ψαρωσα σχήμα στην αρχή...

 

@colossus

Από την παρουσίαση η οποία για μενα ήταν ελλιπέστατη, υπάρχει η εντύπωση ότι ακόμα και με το continuum η touch εμπειρία έχει εξαφανιστεί κάνοντας πολύ δύσκολη την χρήση των 10 μέσα από ταμπλέτες. Για παράδειγμα, έχει αφαιρεθεί η εναλλαγή ανοιχτών εφαρμογών που γινόταν με σύρσιμο από τα αριστερά της οθόνης, επίσης έχει φύγει η charm bar και διάφορα αλλά.

 

Ισχύουν αυτά τελικά; Μήπως τελικά η MS βάζει ταφόπλακα στις ταμπλέτες και αποφασίζει να ασχοληθεί αποκλειστικά και μόνο με τους παραδοσιακούς υπολογιστές;

Με swype left εμφανίζονται όλες οι ανοιχτές εφαρμογές είτε ντεσκτοπ είτε metro και γίνεται εναλλαγή απο εκεί εξίσου.(δεν το βρίσκω καθόλου άσχημα η δύσχρηστο)

 

Επιςης κλείνουν είτε με απλό X είτε με swype down.

 

Μια χαρά τα gestures λειτουργούν.

 

Με τα 8.1 ήθελες να κανεις ένα ελαφρύ swype left να τα δεις ολα που τρέχουν και μετά να επέκτεινεις σε δεύτερη φάση την εφαρμογή που ήθελες σε κεντρικό πλάνο.

 

Πολλες φορές με τον δεύτερο τροπο κατα λάθος έβαζα μια εφαρμογή που δεν ήθελα σε κεντρικό πλάνο με αποτέλεσμα 2-3 φορές να ήθελα να κάνω την ιδια κίνηση.

 

Πιο πρακτικό βρίσκω τον τροπο με τα 10.

 

Η notification εχει τα παντα που είχε η charm bar συν επιπλέον χαρακτηριστικα πχ να κανεις επισύναψη επιτόπου απο οποιαδήποτε εφαρμογή συν απόλυτο συγχρονισμό με κινητά.

 

Και εδω θετικά τα πράγμα.

Μην ξεχνάς οτι το continuum αποτελεί την πρώτη version με την consumer και σίγουρα επιδέχεται βελτίωση με το καιρό.

Είναι ένα project που θα εξελίσσεται συνέχεια,δεν είναι κάτι στάσιμο.

 

Ετςι κι αλλιώς ένα 9μηνο έχουμε εως την τελική εκδοςη.

 

Σίγουρα θα προστίθενται επιπλέον touch elements στο λειτουργικό.

 

 

Μπορει να το κανει ετςι η ms ετςι ώστε να κερδίσει τους παραδοσιακούς χρήστες στην αρχή ετςι ώστε όταν θα προσθέτει επιπλέον touch features να μην εχει γκρίνια μιας και θα μουν αθόρυβα και χωρις να επηρεάζουν αρνητικά την ντεσκτοπ πλευρά μιας και σταδιακά θα γίνεται optimized ολόκληρο το λειτουργικό και οχι απότομο που καλός η κακός η περισσότερος κόσμος δεν του αρέσει τέτοιο πράγμα.

 

Ταφόπλακα θα είναι αν εγκαταλειψει την touch πλευρά των Windows.

Θα είναι παντοτινα η δεύτερη φύση των Windows.

Νομίζεις ότι θα αδειάσει τους oem την Intel και τους καταναλωτές που αυξάνονται με γεωμετρικη πρόοδο.

Η ίδια επενδύει μια με τη σειρά Surface Pro και μια με τις Universal app.

 

Έτσι εύκολα θα τα εγκαταλείψει όλα αυτά.

Δεν νομίζω.

 

Απλά όπως είπα προσπαθεί να παίξει καλύτερα σε θέμα προώθηση/μάρκετινγκ,να κερδίσει τους παραδοσιακούς χρήστες να πάψει η μουρμούρα και η γκρίνια,να έχει με το πλευρό της τα μέσα μαζικής ενημέρωσης,blog και να κάνει σταδιακά προσθήκες και βελτιώσεις με μικρά βήματα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω γιατί προσωπικά θεωρώ ότι τα gestures στα 8 το κάνουν από άποψη χειρισμού το πιο εύχρηστο λειτουργικό αυτή τη στιγμή. Αλίμονο αν τα προβλήματα των windows ήταν τα gestures. Μέγα λάθος να τα πειράξουν ώστε να τα φέρουν πιο κοντά στα παλιά windows. Και στην τελική ποια η ουσία του continuum αν είναι απλά να σου αλλάζει την εμφάνιση του start menu και να κάνει maximise τα παράθυρα; Η εναλλαγή των εφαρμογών ήταν πιο εύκολη έως τώρα διότι γινόταν με ένα χέρι και μια κίνηση. Επίσης με την charm bar το start button βρισκόταν στην μέση της οθόνης και όχι μικρούλι κάτω αριστερά. Και όχι, δεν χρειαζόμαστε start bar στο start screen.

 

Δεν λέω, σωστές οι αλλαγές για την desktop έκδοση, αλλά θεωρώ ότι δεν πρέπει να πειράξουν (αλλά να βελτιώσουν) τίποτα από το UI στο touch mode. Για αν δούμε...

 

ΥΓ: Βλέπω ότι το "ς" στο iPad παραμένει ζωντανό ότι update και αν γίνουν. Στο τέλος θα το κάνουν πατέντα εκεί στην Apple ώστε να ξεχωρίζουν αυτοί οι οποίοι που γράφουν σε φόρουμ... περιττό να λέει κάποιος sent from my iPad....

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω γιατί προσωπικά θεωρώ ότι τα gestures στα 8 το κάνουν από άποψη χειρισμού το πιο εύχρηστο λειτουργικό αυτή τη στιγμή. Αλίμονο αν τα προβλήματα των windows ήταν τα gestures. Μέγα λάθος να τα πειράξουν ώστε να τα φέρουν πιο κοντά στα παλιά windows. Και στην τελική ποια η ουσία του continuum αν είναι απλά να σου αλλάζει την εμφάνιση του start menu και να κάνει maximise τα παράθυρα; Η εναλλαγή των εφαρμογών ήταν πιο εύκολη έως τώρα διότι γινόταν με ένα χέρι και μια κίνηση. Επίσης με την charm bar το start button βρισκόταν στην μέση της οθόνης και όχι μικρούλι κάτω αριστερά. Και όχι, δεν χρειαζόμαστε start bar στο start screen.

 

Δεν λέω, σωστές οι αλλαγές για την desktop έκδοση, αλλά θεωρώ ότι δεν πρέπει να πειράξουν (αλλά να βελτιώσουν) τίποτα από το UI στο touch mode. Για αν δούμε...

 

ΥΓ: Βλέπω ότι το "ς" στο iPad παραμένει ζωντανό ότι update και αν γίνουν. Στο τέλος θα το κάνουν πατέντα εκεί στην Apple ώστε να ξεχωρίζουν αυτοί οι οποίοι που γράφουν σε φόρουμ... περιττό να λέει κάποιος sent from my iPad....

 

Μην ξεχνάς ότι οι χρήστες Windows Tablet είναι και οι ίδιοι παραδοσιακοί χρήστες χρησιμοποιώντας την ντεσκτοπ πλευρά του λειτουργικού με μεγαλύτερη αναλογία από ότι την Tablet mode πλευρά του λειτουργικού.

Η Touch πλευρά του λειτουργικού είναι απλά μια επιπλέον,πρόσθετη λειτουργία δίνοντας την δυνατότητα στο χρήστη να αξιοποιησει και διαφορετικά τη συσκευή του.

 

Όπως βλέπεις δεν πέρασε με καλό μάτι η λογική προσαρμογής της ντεσκτοπ πλευράς στην Touch πλευρά του λειτουργικού αλλά το αντίθετο η Touch να προσαρμοστεί στην ντεσκτοπ διότι καλώς η κακός τα Windows είναι συνυφασμένα στη συνείδηση του κόσμου με μια παραδοσιακή χρήση.

 

Από την άλλη η αφή πλευρά του λειτουργικού είχε ήδη πιο σημαντικές ελλείψεις όπως στην ποιότητα/ποσότητα εφαρμογών που θα προσπαθήσει να το λυσει με τις Universal app,οπως να βελτιώσει κάποια μικρά αλλά σημαντικά πράγματα όπως πχ η πληκτρολόγηση(να κάνει πιο εύχρηστη την εναλλαγή γλώσσας,να μπει swype λειτουργία)

Εδώ βλέπεις έπρεπε να περάσουν 3 έτη για να μπει aspect ratio λειτουργία σε touch media player(GOM player)

Και πολλά άλλα παρόμοια παραδείγματα θα μπορούσα να γράψω με έλλειψης και παιδικές ασθένειες.

Ο Explorer με μηδέν παρεμετροποιηση και με ένα UI το λιγότερο δύσχρηστο.

Μια ελπίδα ο Spartan εδώ μπας και δούμε απογείωση της browsing εμπειρία διότι σήμερα μέτρια έως κακή θα τη χαρακτήριζα.

 

Τα live tiles θα δούμε επιτέλους μια εξέλιξη όπως πχ interactive λειτουργία διότι επί 3 χρόνια στάσιμα είναι.

 

Θα δούμε στην πορεία πως θα εξελιχθεί το πράγμα

 

ΥΓ:αυτό για το ανάποδο s είναι πρόβλημα της ελληνικής γλώσσας και πουθενά αλλού στo ios και το θεωρώ το λιγότερο κακό σε σχέση με τα μειονέκτηματα των Windows στην εμπειρία χρήσης κατά τη πληκτρολόγηση.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω σε αρκετά σημεία. Καταρχήν η έλλειψη εφαρμογών και άλλες ασθένειες σαν το πληκτρολόγιο που λες, δεν έχουν καμία σχέση με τις αλλαγές στο UI. Εγώ εκεί αναφέρομαι μόνο. Επίσης δεν καταλαβαίνω την λογική ότι ένας παραδοσιακος χρήστης θα πάρει ταμπλέτα και θα την χρησιμοποιεί σαν desktop. Δηλαδή βολεύει πιο πολύ να ψάχνεις να πετύχεις το Χ από το να συρεις την εφαρμογή κάτω; Βολεύει πιο πολύ να βγάζεις λίστα με τις ανοιχτές εφαρμογές από το να τις εναλλάσσεις με ένα απλό σύρσιμο; Και στην τελική, από την στιγμή που το continuum είναι ενεργοποιημένο με επιλογή του χρηστη, γιατί σε θέμα χειρισμού δεν κρατάς τα βολικά gestures των 8, και οποίος θέλει να παίζει σκοποβολή με το δάχτυλο του για να πετύχει το Χ ας κρατήσει το desktop mode; Άλλωστε αυτοί που θέλουν να παιδευονται είναι και αυτοί που θέλουν κλασσικό start menu και κλασσική start bar. Με λίγα λόγια και για να το πω λίγο πιο απλοποιημένα, για εμένα το continuum έχει νόημα αν το λειτουργικό μεταμορφώνεται από windows7 σε windows8.1. Αν το κανει αυτό, μαγκιά της, διαφορετικά θα ξανακλεψω το iPad της γυναίκας μου και ας γράφω και με "ς" όλη την ώρα. Αν θέλω να ταλαιπωρούμαι να κυνηγάω Χ και να βάζω να χέρια μου μια δεξιά, μια αριστερά και μια στο κέντρο για να ανοίξω και να κλείσω μια εφαρμογή, πάω και στον υπολογιστή μου.

 

ΥΓ: Ο ΙΕ είναι απείρως πιο βολικός από τους άλλους. Μόνο αρνητικό είναι πιο δείχνει τα favourites, αλλά σε θέμα χρήσης είναι πολύ πιο εύχρηστος.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε διαφορετική οπτική γωνία πως βλέπουμε τις αλλαγές.

Για εμένα σημαντικότερο ρόλο παίζει η εκάστοτε εφαρμογή να έχει την ίδια ευχρηστία,φιλικοτητα και λειτουργικοτητα παρά το ίδιο το UI πάνω στο οποίο λειτουργούν οι εκάστοτε εφαρμογές

Το UI είναι κάτι που συνηθίζεται και το δέχεσαι στην τελική,αλλά οι ελλείψεις,παιδικές ασθένειες δεν συνηθίζεται με τίποτα.

 

Ακόμα και τα live tiles σαν λειτουργία έχουν ελλείψεις που αποτελούν βασικό συστατικό του Touch ui.

Οι μισές ανανεώνονται οι μισές μόνο χειροκίνητα.

Θα μου πεις ότι ευθύνη είναι στον developer,αλλά όταν ο χρήστης λαμβάνει αρνητική η κακή εμπειρία χρήσης, τα καντηλια και το κατηγορώ θα πάει στη Microsoft και και στο λειτουργικό και οχι στον αφανη ρόλο του κάθε developer.

 

Όλοι όσοι παίρνουν Tablet το χρησιμοποιούν και ως σταθερό η λαπτοπ και αυτό είναι το φυσιολογικό.

Εγώ αν το έπαιρνα μόνο για Tablet χρήση,δεν θα το έπαιρνα καν για πάρα πολλούς λόγους.

 

Πραγματικά δεν ξέρω που θα οδηγηθεί το πράγμα στο πάντρεμα των 2 προσωπικοτητων στα Windows αλλά αυτό που βλέπω ότι ξεκινάει μια προσπάθεια από μηδενική βάση με βάρκα την ελπίδα και ότι τα 3 αυτά χρόνια δεν αποτέλεσαν βάση για εξέλιξη,αλλά γκρεμισμα και από την αρχή πάλι.

Από την άλλη προσωπικά δεν τρελαίνομαι αν δεν γίνουν κάποια πράγματα διότι ότι αδυναμίες έχουν τα Windows τα αναπληρωνω με τα άλλα λειτουργικά και το αντίθετο βέβαια.

Προσπαθώ να παίρνω τα θετικά από κάθε πλευρά και έτσι δεν μου λείπει κάτι ουσιαστικό.

 

Καλώς ή κακώς κανένα λειτουργικό δεν μπορεί να καλύψει στο μέγιστο δυνατό έναν χρηστη για αυτό η συνδυασμός είναι προτιμότερη χρήση.

 

ΥΓ:Καμία δυσκολία θα έλεγα να πατήσεις ένα Χ ή όπως είπα το κάνεις με σύρσιμο κάτω εξίσου.

Δεν αφαιρέθηκε αυτό.

Αντίθετα δυσκολία η δύσχρηστο σαν λειτουργία ήταν να παίρνω μια εφαρμογή να την τραβάω κάτω και να περιμενω 2-3 δευτερόλεπτα να κάνει αυτό το άχρηστο εφέ για να κλείσει οριστικά,αλλιώς θα έπρεπε να ανοίξω το task manager για να κλείσει οριστικά.

 

Επίσης καμία δυσκολία να κάνω ένα απλό swype από τα αριστερά και να βλέπω όλες τις εφαρμογές ανοιχτές κεντρικά στην οθόνη και είτε εναλλαγή να κάνω είτε να τις κλείσω με 2 τρόπους που σου προσφέρεται.

 

Το μόνο ερωτηματικό είναι αν η taskbar θα εξαφανίζεται αυτόματα σε Tablet mode πχ όταν θες να παίξεις κάνα παιχνιδι η καμιά ταινία.

 

Ο Explorer ποτέ δεν τον χάνεψα παρά ως αναγκαίο κακό λόγω ότι οι άλλοι browser είναι για κλοτσιές σε αφη.

Αντίθετα του desktop ο Explorer μου ήταν οπτικά και λειτουργικά πιο εύχρηστος.

Το μειονέκτημα του ήταν ότι δεν εμφανιζόταν το πληκτρολόγιο αυτόματα όταν θες να γράψεις,δεν έχει ελληνικό ορθρογραφο και δεν έχει πρόβλεψη λέξεων.

Βασικά κάκιστα υπήρχαν 2 παραλλαγές του Explorer μια για αφή μια για ντεσκτοπ.

1 και καλή και ελπίζω με τον Spartam να είναι ένας ενιαίος για όλες τις χρήσης με τα θετικά και των 2 πλευρών.

Τότε μόνο θα πω ότι η εμπειρία χρήσης ανέβηκε κατακόρυφα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

....

Πραγματικά δεν ξέρω που θα οδηγηθεί το πράγμα στο πάντρεμα των 2 προσωπικοτητων στα Windows αλλά αυτό που βλέπω ότι ξεκινάει μια προσπάθεια από μηδενική βάση με βάρκα την ελπίδα και ότι τα 3 αυτά χρόνια δεν αποτέλεσαν βάση για εξέλιξη,αλλά γκρεμισμα και από την αρχή πάλι.

 

Το μόνο ερωτηματικό είναι αν η taskbar θα εξαφανίζεται αυτόματα σε Tablet mode πχ όταν θες να παίξεις κάνα παιχνιδι η καμιά ταινία.

 

Ο Explorer ποτέ δεν τον χάνεψα παρά ως αναγκαίο κακό λόγω ότι οι άλλοι browser είναι για κλοτσιές σε αφη. Βασικά κάκιστα υπήρχαν 2 παραλλαγές του Explorer μια για αφή μια για ντεσκτοπ.

1 και καλή και ελπίζω με τον Spartam να είναι ένας ενιαίος για όλες τις χρήσης με τα θετικά και των 2 πλευρών.

Τότε μόνο θα πω ότι η εμπειρία χρήσης ανέβηκε κατακόρυφα.

 

Αν και σε γενικες γραμμές συμφωνω θα σου πω όμως ότι..

 

α) Δεν πιστεύω ότι υπάρχει γκρέμισμα και ξανά από την αρχή από μηδενική βαση. Διορθώνονται κάποια πράγματα και προσαρμόζεται το λειτουργικό στην διττή του φύση (touch/desktop) πολύ καλύτερα από ότι τα 8αρια αλλά και στα νέα μηχανήματα (2 σε 1) που έχουν κατακλύσει την αγορά.

 

β) Ναι η task bar θα ρυθμίζεται όπως και πριν για αυτόματη εμφάνιση.

 

γ) Ο ΙΕ από την έκδοση 10 και μετά δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τους άλλους. Και σε touch όπως είπες παίζει μόνος του. Ο spartan είναι η νέα έκδοση του (βασίζεται στην ίδια μηχανή trident) αλλά με δυο διαφοροποιήσεις. Δεν έχει τα βάριδια της προς τα πίσω συμβατότητας, άρα πολύ πιο γρήγορος και έχουν προστεθεί όλα αυτά τα νέα καλούδια που υπάρχουν στους άλλους. (πρόσθετα chrome κλπ)

 

δ) Σίγουρα δεν υπάρχει το τέλειο λειτουργικό αλλά για μένα τα Windows με καλύπτουν πλήρως στα 2/3 των συσκευών που χρησιμοποιώ (pc -tablets) και στο μεγαλύτερο μέρος των αναγκών μου στο τηλέφωνο.

Το μόνο σιγουρο είναι ότι πρόκειται για μεγάλο άλμα προς τα εμπρός και οι επόμενοι μήνες θα μας δείξουν πολύ περισσότερα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι καλύτερα θα ήταν να περιμενουμε την τελική έκδοση το φθινόπωρο έτσι ώστε να βγάλουμε πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Σίγουρα θα γίνουν βελτιώσεις η και προσθήκες και στα κινητά και στα PC/tablet.

Όπως είπα δεν πρέπει να υπάρχει καμία ανησυχία για την Tablet/Touch πλευρά του λειτουργικού.

Εφόσον στα 8.1 υπάρχει συμβατότητα με τις νέες Universal app συν το Spartan η αναβάθμιση στα 10μπορεί να μην είναι απαραίτητη καν για όσους ξενιζουν με τις αλλαγές που έγιναν η θα γίνουν (απλά να γίνει για απόκτηση δωρεάν άδειας χρήσης των 10ριων)

Το καλύτερο είναι ένας ενιαίος browser και για αφή και ποντίκι-πληκτρολογιο που θα έχουν ενιαίο ui και κοινή λειτουργικοτητα.

Και εμένα τα Windows με καλυπτουν πληρεστερα αν ήταν να επιλέξω μια συσκευή Tablet.

Το ios η Android tablet πάντα συμπληρωματικα είναι και ποτέ βασική η κύρια συσκευή.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

@ alextrela....

 

Συμφωνώ σε όλα που λες. Εγώ απλά ανέφερα τους προβληματισμούς μου μόνο στο τι θα γίνει με τα gestures. Δεν έχω καμία ένσταση ούτε για τις εφαρμογές, ούτε για τα tiles ούτε για τα άλλα που είπες (άντε λίγο για τον ΙΕ).

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα η παραπάνω συζήτηση και συμφωνώ σχεδόν σε όλα με τον alextrela. Ειδικά στο κομμάτι ποσότητας/ποιότητας των εφαρμογών στο windows market στο desktop που όταν το έγραψα πρόσφατα χαρακτηρίστηκα πάλι ως hater της Ms. Οι universal apps θα βοηθήσουν τελικά περισσότερο την desktop εμπειρία των windows παρά την mobile με αυτή την υλοποίηση που φαίνεται οτι θα γίνει.
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα η παραπάνω συζήτηση και συμφωνώ σχεδόν σε όλα με τον alextrela. Ειδικά στο κομμάτι ποσότητας/ποιότητας των εφαρμογών στο windows market στο desktop που όταν το έγραψα πρόσφατα χαρακτηρίστηκα πάλι ως hater της Ms. Οι universal apps θα βοηθήσουν τελικά περισσότερο την desktop εμπειρία των windows παρά την mobile με αυτή την υλοποίηση που φαίνεται οτι θα γίνει.

 

Με την επιφυλαξη να μην καταλαβα καλα τι εννοουσες να πω οτι στην desktop υλοποιηση δεν νομιζω να εχουν σχεση οι universal εφαρμογες. Σε αυτο το κομματι οι εφαρμογες που υπαρχουν για το λειτουργικο ειναι περαν μακραν οι περισσοτερες και καλυτερες απο τα ολα τα αλλα λειτουργικα (mobile η οχι).

Τις ταμπλετες και τα τηλεφωνα (το touch interface γενικα) θα βοηθησουν να εχουν περισσοτερες εφαρμογες που ειναι και το μεγαλο προβλημα αυτην την στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο τραγικα τα πράγματα αλλά απέχουν αρκετά από τα άλλα 2 Mobile λειτουργικά.

Βασικά το πρόβλημα είναι στη ms.

Ας φτιάξει η ίδια έναν άριστο browser,αντίστοιχα έναν media player,έναν άριστο mail app,έναν άριστο πληκτρολόγιο και δεν με νοιάζει ούτε εναλλακτική πρόταση να έχει.

Ούτε να περιμενω το Chrome ή το bsplayer η τον Opera πότε και αν θα τους καπνίσει να βγάλουν η όχι.

Καλοδοχουμενα βέβαια αλλά ας παρέχει την μέγιστη εμπειρία χρήσης η ίδια η ms για το λειτουργικό της με δικές άριστες εφαρμογές που θα καλύπτουν μια μεγάλη γκάμα δραστηριότητων ενός χρήστη με μια φορητή συσκευή.

Πως δηλαδή βγάζει το OneNote και είναι άψογος και δεν μπορεί στα άλλα.

Μην περιμενει απο τα κέφια του κάθε developer και ουτε να στηρίζεται σε αυτούς.

 

Όπως είπα το χαρακτηριστικο παράδειγμα ενός media player να παρέχει aspect ratio option ειναι πολυ τραγικό που έπρεπε να περάσουν 3 έτη για να βγει στο store ένα και μοναδικό.

Έβγαλε το Pro 3 με 3:2 aspect και δεν σκέφτηκε ότι οι κάτοχοι του αν θελησουν να δουν μια ταινία με Touch media player app Δεν θα μπορούν να το δουν σε Full screen.

Γιατί πρέπει να καταφευγω απαραίτητα με τον ντεσκτοπ bsplayer και να πρέπει να χρησιμοποιησω οπωσδήποτε ποντίκι.

Αυτά είναι τραγικα.

Δεν είναι όλοι αγγλόφωνοι σε όλο το πλανήτη για να μην προσθέσει srt υποστήριξη στην δικιά της εφαρμογή εξίσου.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε σειςμτο είδατε αυτό;Πολύ άσχημη εξέλιξη αν αληθεύει. Μόνο τέσσερις συσκευές;

http://www.pestaola.gr/poia-smartphones-kai-tablets-tha-paroun-windows-10/

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν έχει ανακοινωθεί πως τα Lumia 435, 532, 730/5 830, 930 και 1520 θα πάρουν τα 10, χωρίς ωστόσο να σημαίνει πως όλα τα άλλα Lumia δεν θα αναβαθμιστούν. Ίσως να ανακοινώσουν αργότερα τον οριστικό αριθμό των Lumia που θα ενημερωθούν. Άλλωστε κάπου είδα και ένα 630 στην παρουσίαση και αυτό με κάνει να είμαι πιο αισιόδοξος σχετικά με την αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...