Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτσι που τα έχει κάνει η MS πλέον, μόνο το HP αν εβγαζε στα 169 θα το κοίταγα...

Εδώ ισχύει το ρητό "βάζω τα χεράκια μου και βγάζω τα ματάκια μου"... :down:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Καλο το sony? Ήταν η πρώτη μου επιλογή πριν καταλήξω στο j7

Καλο ειναι, πολυ ομορφο ,πολυ καλη φωτογραφικη,Οθονη,με το android ξαναεχω σπαστει αλλα δεν εχει νοημα να το συζητω ...μπαταρια δεν μπορω να κρινω ακομα ειναι νωρις.Παντως το 640 μου ακομα μου φαινεται πιο απλο στη χρηση,Βασικα αυτο χρησιμοποιω ακομη πιο πολυ...

Edited by rafalef1
Link to comment
Share on other sites

Κατά καιρούς "ακούγεται" ότι η Google θα μπλοκάρει τις 3rd party, είτε τελείως, είτε περιορίζοντας την μάξιμουμ ανάλυση θέασης στο YouTube. Άλλωστε, ήδη οι τρίτες εφαρμογές δεν είναι πλήρεις (δεν έχεις πρόσβαση σε playlists, στο "παρακολούθηση αργότερα κλπ). Επίσης, είναι γεγονός πως υπάρχουνε μέρες που αρκετές εφαρμογές δεν λειτουργούν.

 

Τέλος, στο Apple και play store η εκκαθάριση 3ων ξεκίνησε. Οπότε όλοι παρακαλούν, απλά η Google να αγνοήσει τα wm10, λόγω του μικρού ποσοστού. Κάτι που βέβαια δεν είχε κάνει το 2013, όπου ανάγκασε τη MS να αποσύρει την επίσημη εφαρμογή για το ΥΤ, λόγω "μη συμμόρφωσης με τους όρους" κλπ κλπ. https://www.windowslatest.com/2017/09/04/google-starts-removing-third-party-youtube-apps-windows-phone-users-worried/

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Α, thanks για την απάντηση. :) Ναι, όντως, μια 3rd party που είχα, έπαψε να λειτουργεί. Thanks, Google... :down:

 

Έτσι που τα έχει κάνει η MS πλέον, μόνο το HP αν εβγαζε στα 169 θα το κοίταγα...

Εδώ ισχύει το ρητό "βάζω τα χεράκια μου και βγάζω τα ματάκια μου"... :down:

 

+1 Και να ήταν η μόνη φορά που έβγαλε τα μάτια της...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια,

 

η offline αναζητηση προορισμου στους χαρτες, προβλεπεται να επιστρεφει κάποτε, ή μπά...?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα μια δοκιμή offline. Μια χαρά δούλεψε. Αρκεί, φυσικά, να λειτουργεί καλά το gps.

 

Σε 535 με τα 10, αλλά όχι το τελευταίο update τους και σε 640 με το τελευταίο, δε λειτουργεί καθόλου.

 

Φαίνεται τα 10 είναι μόνο για το 950....

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Έπιασα Win10 στα χέρια μου μετά από περίπου 2 χρόνια...

 

Τι να πω... Αντί να κάνουν ένα βήμα μπροστά εγώ βλέπω ότι χειροτερεύει η κατάσταση... Μηδέν σχεδιασμός, μηδέν πρόοδος, ένα ατελείωτο «resuming»... Είχε πολλές δυνατότητες αυτό το λειτουργικό αλλά πλέον είναι παρατημένο... Όπως βλέπω έχασε ακόμα και την σβελτάδα που είχε... Θυμάμαι πριν δύο χρόνια που υπήρχε το γνωστό θέμα με το download του πληκτρολογίου... Ε υπάρχει ακόμα :p

 

Για τις εφαρμογές καλύτερα ας το αφήσουμε. Αλλά αυτό υπήρχε και πριν από δύο χρόνια.

 

ΥΓ. Lumia 640 μετά από Hard reset, το χρησιμοποιώ σαν καθημερινό για λίγες μέρες...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτός είναι και ο λόγος που έσβησαν τα wm! Όταν για βασικά πράγματα, "εσύ" (η μσ) έχει υποκατάστατα (βλ. Google maps, street view, YouTube κλπ κλπ), πόσο θα αντέξει ο χρήστης τα προβλήματα; Τι να λέμε τώρα, ότι στην 3η μεγαλύτερη πόλη της Ελλάδας δεν υπάρχουν στην χαρτογράφηση οι αριθμοί των οδών, όταν ο άλλος έχει street view στο χωριό μου με τους 50 κατοίκους;;; Υπάρχει περίπτωση να επιβιώσει; Ή όταν κάθε τρεις και λίγο η Google μπλοκάρει τις 3rd party apps για το YT και πρέπει να έχεις μια δεκάδα για να δεις ποια από όλες δουλεύει;; Ή που σε λίγο καιρό σε θα σε αφήνει να βλέπεις πάνω από 720p; Απέτυχε το λειτουργικό και για αυτό και το έσβησαν.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι..δε διαφωνούμε. Για το μέλλον είπα ότι δε νομίζω πως η κατάσταση είναι (ή θα είναι) αναστρέψιμη στο πεδίο mobile apps. Έχει τελειώσει δηλαδή η υπόθεση. Μόνο ios, android. Το μόνο που μένει δηλαδή είναι κάνα pocket pc που και εκεί όπως έγραψε και o Montoya το μέλλον είναι αβέβαιο.

Σε 535 με τα 10, αλλά όχι το τελευταίο update τους και σε 640 με το τελευταίο, δε λειτουργεί καθόλου.

 

Φαίνεται τα 10 είναι μόνο για το 950....

Δε λειτουργεί η offline αναζήτηση στη δική μου. Μπορεί o gvargiam να είχε προορισμό ήδη αποθηκευμένο. Κατά τα άλλα αν κρίνω από αυτά που έχουν αναφερθεί εδώ (ιδίως με το 640), σε σχέση με αυτά που έχω δει εγώ στο 950 ισχύει αυτό που γράφεις. Εδώ και ένα χρόνο αρκετοί έχουμε γράψει ότι οι προηγούμενες σειρές δεν υποστηρίχτηκαν. Ίσως και παραπάνω από χρόνο, όταν το 640 ακόμη προτεινόταν για αγορά. Το έχει παραδεχτεί και η MS (πριν 2-3 μήνες). Ενώ τώρα τελευταία έχω διαβάσει και σχόλια για το 550.

Το 950 πάντως αυτή τη στιγμή βρίσκεται -κατά τη γνώμη μου- στην καλύτερη κατάσταση από τη στιγμή κυκλοφορίας των WM10. Μπορεί να είμαι και τυχερός. π.χ. Hard reset δεν έχει χρειαστεί να κάνω μέχρις στιγμής.

Έπιασα Win10 στα χέρια μου μετά από περίπου 2 χρόνια...

 

Τι να πω... Αντί να κάνουν ένα βήμα μπροστά εγώ βλέπω ότι χειροτερεύει η κατάσταση... Μηδέν σχεδιασμός, μηδέν πρόοδος, ένα ατελείωτο «resuming»....

Γεια σου alex. Εδώ και ένα εξάμηνο έχει σταματήσει η υποστήριξη (σε σχέση με νέα χαρακτηριστικά) για τα WM. Έχει τερματιστεί η ανάπτυξη. Μόνο διορθώσεις θα δίνονται μέχρι το 19. Για το 640 πάντως υπήρχαν εξ' αρχής αρκετά παράπονα.

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα είναι καθαρά λειτουργικού και όχι συσκευής...

 

Το είχα πριν δύο χρόνια το 640 σαν βασική συσκευή για 3-4 μήνες... Δεν θυμάμαι τέτοιο χάλι...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τη δεύτερη παράγραφο στα εισαγωγικά.

Κατά τα άλλα τα WM10 έχουν τερματιστεί, οπότε λίγο έως καθόλου νόημα έχουν όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα είναι η αλήθεια... Τώρα εξηγούνται πολλά στην δυσχρηστία του κινητού...

 

Οπως και να έχει κρίμα...

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση :)

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα είναι καθαρά λειτουργικού και όχι συσκευής...

 

Το είχα πριν δύο χρόνια το 640 σαν βασική συσκευή για 3-4 μήνες... Δεν θυμάμαι τέτοιο χάλι...

 

Ετσι ακριβως Αλεξ...Ειναι καθαρα θεμα λειτουργικου και οχι συσκευης...

Το 640 απο τo creator update και μετα εχει γινει μια εντελως δυσχρηστη συσκευη στα ορια της μη λειτουργικης..χωρις να υπερβαλλω..

Για παραδειγμα ειναι παμπολες οι φορες που ακουω μουσικη και μπαινω και edge ταυτοχρονα να σερφαρω...Αμ δε..μετα απο λιγη ωρα κανει Pause η μουσικη συνεχεια ή ο edge μπουκωνει και ξαναφορτωνει την σελιδα συνεχεια..ή αναγκαζομαι να κλεισω τα παντα και ξανα μανα απο την αρχη.

Μιλαμε για ενα τοσο απλο συνδυασμό που θεωρειται δεδομενος ετσι? Αυτα θυμίζουν εποχες android απο 2010..Ξεφτίλα εν ολιγοις..

 

ΥΓ..

Faasf γιατι ασχολεισαι ακομα με δαυτους? Οι ανθρωποι εχουν εγκαταλείψει τα WM10 επισημα και το δηλωνουν με καθε ευκαιρια.

Οπως ειπε ο φιλος ο Αλεξ...Κριμα για ενα υποσχομενο και ομορφο λειτουργικο...

Αλλα τα λεγαμε οτι δεν υπηρχε ενδιαφερον και αναλογη υποστηριξη απο αρχες τους 2016...Να πω οτι δεν τα λεγαμε?

Link to comment
Share on other sites

Γράψτε λάθος, παίδες. Η δοκιμή που έκανα αφορούσε μια διεύθυνση την οποία είχα αναζητήσει παλιότερα και έμεινε στην μνήμη. Δοκίμασα μιά άλλη και μου έβγαλε ό,τι να 'ναι. Οπότε αναζήτηση νέας διεύθυνσης-προορισμού μόνο με δεδομένα.Το γιατί, μόνο τα αστροπελέκια της ms το ξέρουν.
Link to comment
Share on other sites

Δε λειτουργεί η offline αναζήτηση στη δική μου. Μπορεί o gvargiam να είχε προορισμό ήδη αποθηκευμένο. Κατά τα άλλα αν κρίνω από αυτά που έχουν αναφερθεί εδώ (ιδίως με το 640), σε σχέση με αυτά που έχω δει εγώ στο 950 ισχύει αυτό που γράφεις. Εδώ και ένα χρόνο αρκετοί έχουμε γράψει ότι οι προηγούμενες σειρές δεν υποστηρίχτηκαν. Ίσως και παραπάνω από χρόνο, όταν το 640 ακόμη προτεινόταν για αγορά. Το έχει παραδεχτεί και η MS (πριν 2-3 μήνες). Ενώ τώρα τελευταία έχω διαβάσει και σχόλια για το 550.

Το 950 πάντως αυτή τη στιγμή βρίσκεται -κατά τη γνώμη μου- στην καλύτερη κατάσταση από τη στιγμή κυκλοφορίας των WM10. Μπορεί να είμαι και τυχερός. π.χ. Hard reset δεν έχει χρειαστεί να κάνω μέχρις στιγμής.

 

Η πλάκα είναι ότι το κάνει κάθε φορά. Και με τα 7,5->8 και με τα 10 έμμεσα. Το 550 δεν είναι που έχει 2xx chip; Αν ισχύει, DOA από την ανακοίνωσή του ήταν. Όσο για τα 10, αυτό πιστεύω κι εγώ. Δεν ασχολήθηκαν με καμία άλλη συσκευή, όταν τα "ανέπτυσσαν", πέρα από το 950. Γι' αυτό και όλα τα τα προβλήματα.

 

Όντως, τυχερός είσαι και ξέρεις και περισσότερα από τους απλούς χρήστες. Παίζει το ρόλο του κι αυτό.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ούτε με δεδομένα δεν γνωρίζει οδό το gps νομίζω. Ακόμα και στο 950 xl.

Μόνο πόλεις και χωριά! :(

Λειτουργώ το Sygic που είναι πολύ καλύτερο!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δώσε οδό, αριθμό και πόλη (ή χωριό) και σου το βγάζει απ' ευθείας. Με δεδομένα όμως. Σε όλα τα υπόλοιπα, είναι άψογο (ή τουλάχιστον εγώ δεν βρήκα κάτι μεμπτό)
Link to comment
Share on other sites

Ούτε με δεδομένα δεν γνωρίζει οδό το gps νομίζω. Ακόμα και στο 950 xl.

Μόνο πόλεις και χωριά! :(

Λειτουργώ το Sygic που είναι πολύ καλύτερο!

 

Evris κατι δεν κανεις καλα... τα παντα βγαζει.Καποιες φορες καλο είναι να κανεις αναζητηση με λατινικους χαρακτήρες .Γραφεις όπως σωστα ειπε ο φιλος πριν Οδο, αριθμο ,πολη κ σου βγαζει...

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μία εταιρεία, η οποία απ' ότι διαβάζω βγάζει low budget android συσκευές, αποφάσισε να βγάλει windows smartphone!!! Εγώ έχω γυρίσει «αναγκαστικά» ας πούμε κατά έναν τρόπο εδώ και κάποιους μήνες στο android. Ο ένας λόγος είναι ότι πούλησα το 950XL σε κάποια καλή τιμή σε σχέση με την «κατρακύλα» που έχουν πάρει πλέον τα windows smartphones, ενώ ένας άλλος πιο σοβαρός για μένα λόγος είναι οι ανύπαρκτες εφαρμογές του Microsoft Store. Όσο και να μου αρέσουν τα windows mobile, χωρίς τις εφαρμογές δεν θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω. Πάντως παρακολουθώ το thread και γενικά την πορεία, ή ότι άλλο σκέφτονται να βγάλουν εκεί στο Ρέντμοντ σχετικά με τη mobile πλατφόρμα.
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μία εταιρεία, η οποία απ' ότι διαβάζω βγάζει low budget android συσκευές, αποφάσισε να βγάλει windows smartphone!!! Εγώ έχω γυρίσει «αναγκαστικά» ας πούμε κατά έναν τρόπο εδώ και κάποιους μήνες στο android. Ο ένας λόγος είναι ότι πούλησα το 950XL σε κάποια καλή τιμή σε σχέση με την «κατρακύλα» που έχουν πάρει πλέον τα windows smartphones, ενώ ένας άλλος πιο σοβαρός για μένα λόγος είναι οι ανύπαρκτες εφαρμογές του Microsoft Store. Όσο και να μου αρέσουν τα windows mobile, χωρίς τις εφαρμογές δεν θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω. Πάντως παρακολουθώ το thread και γενικά την πορεία, ή ότι άλλο σκέφτονται να βγάλουν εκεί στο Ρέντμοντ σχετικά με τη mobile πλατφόρμα.

Όπως φαίνεται στη σκέψη έμειναν ακόμα. :(

Evris κατι δεν κανεις καλα... τα παντα βγαζει.Καποιες φορες καλο είναι να κανεις αναζητηση με λατινικους χαρακτήρες .Γραφεις όπως σωστα ειπε ο φιλος πριν Οδο, αριθμο ,πολη κ σου βγαζει...

Τώρα έχω κατεβάσει τους Sygic. Βαριέμαι να ξανακατεβάσω πάλι τους Windows χάρτες τώρα. Αν και θα προτιμούσα χωρίς δεδομένα να κάνουν πλοήγηση, όπως πριν.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

 

Τρομερό σενάριο "επιστημονικής φαντασίας;;" όπως θα αναρωτιόταν όσοι διαβάσουν το παραπάνω άρθρο... Αλλά μακάρι να μπορούσε να υλοποιηθεί!! Το μέλλον θα δείξει.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που λέει "η MS δε θα καθίσει να βλέπει με σταυρωμένα τα χέρια το iOS και το Android"...

 

Ποιο store είπαμε ρε παιδιά πως λόγω Black Friday, πουλάει τα S8/S8+ με όφελος 200$..;;; Για να δω αν θα μαντέψετε σωστά...

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που λέει "η MS δε θα καθίσει να βλέπει με σταυρωμένα τα χέρια το iOS και το Android"...

 

Ποιο store είπαμε ρε παιδιά πως λόγω Black Friday, πουλάει τα S8/S8+ με όφελος 200$..;;; Για να δω αν θα μαντέψετε σωστά...

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θεωρώ δεδομένο ότι δεν θα μένει με τα χέρια σταυρωμένα. Είναι μεγάλα τα κέρδη του mobile ώστε να πει "τα παρατάω". Οι πόροι υπάρχουν. Μένει να δούμε αν θα τα καταφέρουν γιατί άλλο θέλω και άλλο τα καταφέρνω.

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...