Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ειμαι κι εγω εδω αδερφια!!Και σιγουρα ειναι και αρκετοι ακομα.Ασχετα που δε συμμετεχω.Πρωην κατοχος 925 και νυν 930.Το κραταω μεχρι να σβησει ο ηλιος,η μεχρι να σβησει το κινητο (βλεπω τον ηλιο να σβηνει πρωτος).Πολλοι χλευαζουν οταν βλεπουν νοκια-windows αλλα μετα σκυβουν τα κεφαλια οταν τρωνε ηττες σε συγκριτικα τεστ.Πολλοι βιαζονται και κρινουν χωρις να τα εχουν δοκιμασει καν και πανε να μου αποδειξουν οτι ενα σαμμυ α3 2016 ειναι καλυτερο.Αφου φανε την ηττα,μετα σου λενε δικαιολογιες του τυπου "ναι αλλα εσενα δεν εχει snapchat , youtube κτλπ ".Εμενα προσωπικα παρα την ελλειψη πολλων εφαρμογων μ εχει βολεψει απιστευτα το 930 και ακομα και σημερα εν ετη 2017 χτυπαει στα ισια πολλες ναυαρχιδες.Αυτα απο μενα οσων αφορα τα Windows κινητα.Εδω θα ειμαι/ειμαστε να τα λεμε για πολυ καιρο ακομα.
Link to comment
Share on other sites

Σε 650 dual sim έκανα hard reset για πρώτη φορά λόγω διαφόρων θεμάτων δυσλειτουργίας που είχαν εμφανιστεί μετά τις δύο τελευταίες αναβαθμίσεις. Όλα καλά, πλέον το τηλέφωνο λειτουργεί και πάλι άψογα όπως παλιά. Μόνο ένα θέμα, ενώ έχω ονομάσει όπως επιθυμώ τις δύο κάρτες SIM (Cosmote και Vodafone) από το μενού ρύθμισης των SIM, η ονομασία στο πλακάκι του τηλεφώνου και των μηνυμάτων φαίνεται μόνο στη SIM1 και όχι στη SIM2. Πριν το hard reset δεν είχα θέμα, οι ονομασίες των δυο καρτών φαίνονταν κανονικά. Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου πάντως 930, χρειάστηκε να βγάλω μια φωτογραφία και να την επισυνάψω σε mail. Δεν ξέρω τι έγινε, αλλά δεν έβγαζε φωτογραφίες και μου έλεγε για ένα σφάλμα που εμφανίστηκε και το νούμερο του.

Κλασικά, χρειάστηκε soft reset.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κι εγω εδω αδερφια!!Και σιγουρα ειναι και αρκετοι ακομα.Ασχετα που δε συμμετεχω....Αυτα απο μενα οσων αφορα τα Windows κινητα.Εδω θα ειμαι/ειμαστε να τα λεμε για πολυ καιρο ακομα.

 

Και εγώ το ίδιο. Lumia 640xl με σπασμένη αλλά λειτουργική οθόνη!!!! Όσο αντέξει, μόνο όταν τα φτύσει και δεν υπάρχουν πια Windows κινητά θα πάω ξανά αλλού. Το λατρεύω.

Link to comment
Share on other sites

Ο συνδυασμός NOKIA-Windows Phone προσωπικά με ώθησε να συνεχίσω να εμπιστεύομαι, πρώην κάτοχος του 710 και νυν του 930 το οποίο

παρεμπιπτόντως έχει αποδειχθεί σκυλί μαύρο (και το 710 επίσης συνεχίζει να είναι πλήρως λειτουργικό).

Από αρχές του 2012 (με ένα σύντομο πέρασμα μέχρι τότε από τα windows mobile 5 κάπου το 2006) οπότε και πρωτοξεκίνησε

η περιπέτειά μου με τα windows phone->Windows 10 Mobile και συνεχίζει (εύχομαι για πολύ ακόμη)..

Edited by ppkmoby
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στα Windows phone αργά μεσα 2015 είχα ερωτευθει τα πλακίδια απο όταν είχα android .Δεν αντιμετώπισα ποτε κάποιο σοβαρό πρόβλημα με το 640 μου 2 + και εδω κ ενα έτος περίπου η γυναίκα μου είναι επίσης υπερευχαριστημενη με το 650 της εδω κ ενα χρόνο περίπου.θα ειμαι με το λειτουργικό μεχρι τέλους και εγω.Οτι κ -αν -βγάλει μετα η MS μαλλον θα ειναι εκτος οικονομικών μου δυνατοτητων οπότε θα μείνουμε με αυτά που έχουμε μεχρι τέλους

Ίσως βρω κάποιο 650 η και 950 κάποια στιγμή στο μέλλον αν επιζησει το λειτουργικό και αξίζει έστω κ αυτή προσπάθεια

Αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Ο συνδυασμός NOKIA-Windows Phone προσωπικά με ώθησε να συνεχίσω να εμπιστεύομαι, πρώην κάτοχος του 710 και νυν του 930 το οποίο

παρεμπιπτόντως έχει αποδειχθεί σκυλί μαύρο (και το 710 επίσης συνεχίζει να είναι πλήρως λειτουργικό).

Από αρχές του 2012 (με ένα σύντομο πέρασμα μέχρι τότε από τα windows mobile 5 κάπου το 2006) οπότε και πρωτοξεκίνησε

η περιπέτειά μου με τα windows phone->Windows 10 Mobile και συνεχίζει (εύχομαι για πολύ ακόμη)..

Δεν ήξερα ότι υπήρχαν wm 5. Νόμιζα απο τα 6 ξεκίνησαν με το πρώτο Xperia της Sony Ericsson τότε!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ίσως βρω κάποιο 650 η και 950 κάποια στιγμή στο μέλλον αν επιζησει το λειτουργικό και αξίζει έστω κ αυτή προσπάθεια

Αυτα..

 

Εγω εδω και 6 μήνες με Lumia 950 , το πειρα απο χερι στα 180€ + με 50€ βρήκα και το continum. απλα το χαιρομαι. το μονο που μου λειπει ειναι το video call στο Messenger

 

Ξετρελαμένος με την απόδοση της κάμερας του

 

Το 650 εχει ωραια κατασκευη με αλουμινενιο πλαισιο αλλα σε χαρακτηριστικά δε συγκρήνεται με το 950

http://gfka-rc.blogspot.gr // RC Nitro Cars - RC Track
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω κ το καταλαβαίνω...μεχρι κάποιο διάστημα πριν έβρισκε κάποιος σε εξευτελιστικές τιμές κ 950 κ 650 .Ξαφνικά εξαφανίστηκαν πριν κατι μήνες ολα μαζί λες και τα σκούπισε αόρατο χέρι.Τωρα πια βλέπω αστεία υψηλές τιμές στα λίγα που έχουν μείνει...θα μείνουν εκει μεχρι να λογικευτουν οι πωλητές τους.Γουστάρουμε WP αλλα βλακες δεν είμαστε...

Κατι τελευταίο τηλέφωνο που δυόμιση χρόνια δεν εχει κάνει ρησταρτ μόνο του (ένα έκανε μια φορα από δικό μου λάθος τωρα που το σκέφτομαι) εγω το σέβομαι και αυτο σαν κατασκευή κι ας ειναι πλαστικό και ως λειτουργικό,οτι κ να λένε κάποιοι τελεία κ παύλα.Ναι εχει ατέλειες κ θεματα με εφαρμογές αλλά οκ αυτο το θάψιμο δεν το άξιζε ...

Edited by rafalef1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εδώ είμαι,και να φανταστείτε ειμαι από το Windows Mobile 6.1 με το Sony Ericson X1i και τωρα με το 550,αν και σκέφτομαι να παρω το 950 (αν το βρω),τωρα που έγινε ποιο φτηνο

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι υπήρχαν wm 5. Νόμιζα απο τα 6 ξεκίνησαν με το πρώτο Xperia της Sony Ericsson τότε!

 

πως φαίνεται πως είσαι μικρός στην ηλικία!

τα win phone ξεκίνησαν το 2003

ακόμη θυμάμαι με νοσταλγία το qtec s100, ( στη συνέχεια έγινε HTC ) με τα Windows Mobile second edition, πολύ πριν τα win phone 5.

http://www.gsmarena.com/qtek_s100-1172.php

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

πως φαίνεται πως είσαι μικρός στην ηλικία!

τα win phone ξεκίνησαν το 2003

ακόμη θυμάμαι με νοσταλγία το qtec s100, ( στη συνέχεια έγινε HTC ) με τα Windows Mobile second edition, πολύ πριν τα win phone 5.

http://www.gsmarena.com/qtek_s100-1172.php

 

Με έπιασες, αλλα τοτες που πήρα το x1i ήμουν αρχάριος στα λειτουργικά,αλλα και στα smart phones γιατι μέχρι τοτες ήξερα τα dumbphones μονο.Θυμαμαι δεν ήξερα να κανω το touch calibration και το πήγα στην Vodafone για να μου το σεταρουν

 

Φαντάσου το ανοίγω μερικές φορές μετά από καιρό και βλέπω ότι εχει μπαταρία και εκπλήσσομαι,όπως και με το σιδερένιο πίσω καπάκι που δεν βλέπεις πουθενά πλεον

Edited by black3539

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

πως φαίνεται πως είσαι μικρός στην ηλικία!

τα win phone ξεκίνησαν το 2003

ακόμη θυμάμαι με νοσταλγία το qtec s100, ( στη συνέχεια έγινε HTC ) με τα Windows Mobile second edition, πολύ πριν τα win phone 5.

http://www.gsmarena.com/qtek_s100-1172.php

Όχι μικρός δεν είμαι. Άργησα να ασχοληθώ με τη τεχνολογία απλά! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όχι μικρός δεν είμαι. Άργησα να ασχοληθώ με τη τεχνολογία απλά! ;)

 

Άσε μας ρε πιτσιρίκο....:) :)

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Άσε μας ρε πιτσιρίκο....:) :)

Κι όμως, είμαι πιο μεγάλος κι απ' τα.... Windows!!!! ;) :lol:

Για να μη πω κι απο τα... DOS. ;)

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, είμαι πιο μεγάλος κι απ' τα.... Windows!!!! ;) :lol:

Για να μη πω κι απο τα... DOS. ;)

 

χαχαχα..Μην αναφερεις νουμερο ηλικιας μοναχα ε??

Και να αργησες να ασχοληθεις με την τεχνολογια δεν εχει καμμια σημασια..Σου βγαζω το καπελο που το ψαχνεις ομως..Καλη σου μερα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπορεί να μην έχω τώρα windows phone συσκευή, αλλά παρακολουθώ το θέμα συνέχεια. Όπως είχα γράψει και αρκετά πιο πριν, πούλησα το 950XL που είχα και τώρα έχω ένα Lenovo K6 Note. Το 950XL το πούλησα ας πούμε «αναγκαστικά». Είχα βάλει μία ξεχασμένη αγγελία στο insomnia και μετά από αρκετό καιρό εμφανίστηκε ένας πολύ βιαστικός αγοραστής, μιας και η δική του windows phone συσκευή έσπασε. Ο λόγος που έφυγα, προσωρινά θα έλεγα, από τα windows phones ήταν η έλλειψη κάποιων εφαρμογών, βασικών για μένα. Το λειτουργικό μου αρέσει πολύ και δεν το θεωρώ καθόλου «πεθαμένο» μιας και η microsoft δίνει κανονικά τις απαιτούμενες αναβαθμίσεις. Το βασικό πρόβλημα είναι το φτωχό store και μόνο αυτό. Η επόμενες κινήσεις της microsoft φαίνεται να στρέφονται προς μία νέα γενιά smartphones που θα υποστηρίζουν πλήρως τα windows 10, γιαυτό και κατά τη γνώμη μου όλες οι υπάρχουσες συσκευές θα μείνουν εκτός των νέων windows phone 10, ή όπως αλλιώς τα ονομάσει. Δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο η αγορά ενός HP elite X3 π.χ. στα 900 περίπου ευρώ αυτή τη στιγμή.
Link to comment
Share on other sites

.... επόμενες κινήσεις της microsoft φαίνεται να στρέφονται προς μία νέα γενιά smartphones που θα υποστηρίζουν πλήρως τα windows 10, γιαυτό και κατά τη γνώμη μου όλες οι υπάρχουσες συσκευές θα μείνουν εκτός των νέων windows phone 10, ή όπως αλλιώς τα ονομάσει.

Με τα μέχρις στιγμής δεδομένα δε φαίνεται -τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον- να πάμε για Windows 10 σε mobiles. Κάτι φαίνεται να δοκιμάζει η MS, αλλά μάλλον δε θα πρόκειται για mobile συσκευή. Πιο πολύ για tablet (αναδιπλούμενο) μάλλον πρόκειται και κανείς δεν ξέρει αν θα κυκλοφορήσει, πότε θα κυκλοφορήσει και κυρίως τι τρέχει (Windows 10 on Arm ή βελτιωμένη έκδοση των WM10). Θα δούμε.

Όσον αφορά τα mobiles και τις δικές μας συσκευές, είναι σίγουρο ότι οι παρούσες συσκευές δεν πρόκειται να λάβουν τα Windows 10 on Arm. Αυτό έχει ξεκαθαριστεί (η δεύτερη παράγραφος είναι αρκετά ενδιαφέρουσα και ίσως αφορά κάποια από τα προβλήματα που έχουν αναφερθεί σε συγκεκριμένες συσκευές με τα WM10) και εδώ που τα λέμε είναι και λογικό. Στην πραγματικότητα ξεκαθαρίστηκε ότι η MS δε σκέφτεται για full Windows 10 σε mobiles και λογικό το βρίσκω τουλάχιστον τώρα. Αυτό που δεν έχει ξεκαθαριστεί, είναι το τι θα γίνει με τα WM10. Το δεδομένα μέχρις στιγμής είναι ότι θα δοθεί μια αναβάθμιση το φθινόπωρο με τις μέχρις στιγμής διορθώσεις να είναι εδώ, ενώ μάλλον θα δοθούν και κάποια νέα χαρακτηριστικά, τα οποία από ό,τι έχω καταλάβει θα αφορούν το continuum.

 

edit: Και εγώ συμφωνώ μαζί σου σχετικά με την υποστήριξη των συσκευών σε μια βελτιωμένη έκδοση του λειτουργικού. Γιατί να κάνει το ίδιο λάθος η MS; Οι μισοί χρήστες αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα κατά την αναβάθμιση από WP8.1 σε WM10. Γιατί να γίνει το ίδιο πάλι; Πόσο μάλλον που οι χρήστες με WM10 είναι ελάχιστοι.

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάνουν τίποτα με τον 845 τελικά; Αναδιπλούμενο τάμπλετ;

Χμμμ μήπως θα κάνει 2-1 τα κινητά; Δηλαδή το κινητό να το κάνεις τάμπλετ και αντίστροφα; Γιατί οχι! Άλλωστε και τα Surface 2-1 τα εχει. Το ίδιο θα κάνει σε πιο μικρές οθόνες! Κάπως έτσι το βλέπω εγώ το πράγμα.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

πως φαίνεται πως είσαι μικρός στην ηλικία!

τα win phone ξεκίνησαν το 2003

ακόμη θυμάμαι με νοσταλγία το qtec s100, ( στη συνέχεια έγινε HTC ) με τα Windows Mobile second edition, πολύ πριν τα win phone 5.

http://www.gsmarena.com/qtek_s100-1172.php

Οι παλιοί σίγουρα θυμάστε το τηλ. του avatar μου. Λατρεμένο όπως και ο προκάτοχός του...

scos :innocent:
Link to comment
Share on other sites

Με τα μέχρις στιγμής δεδομένα δε φαίνεται -τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον- να πάμε για Windows 10 σε mobiles. Κάτι φαίνεται να δοκιμάζει η MS, αλλά μάλλον δε θα πρόκειται για mobile συσκευή. Πιο πολύ για tablet (αναδιπλούμενο) μάλλον πρόκειται και κανείς δεν ξέρει αν θα κυκλοφορήσει, πότε θα κυκλοφορήσει και κυρίως τι τρέχει (Windows 10 on Arm ή βελτιωμένη έκδοση των WM10). Θα δούμε.

Όσον αφορά τα mobiles και τις δικές μας συσκευές, είναι σίγουρο ότι οι παρούσες συσκευές δεν πρόκειται να λάβουν τα Windows 10 on Arm. Αυτό έχει ξεκαθαριστεί (η δεύτερη παράγραφος είναι αρκετά ενδιαφέρουσα και ίσως αφορά κάποια από τα προβλήματα που έχουν αναφερθεί σε συγκεκριμένες συσκευές με τα WM10) και εδώ που τα λέμε είναι και λογικό. Στην πραγματικότητα ξεκαθαρίστηκε ότι η MS δε σκέφτεται για full Windows 10 σε mobiles και λογικό το βρίσκω τουλάχιστον τώρα. Αυτό που δεν έχει ξεκαθαριστεί, είναι το τι θα γίνει με τα WM10. Το δεδομένα μέχρις στιγμής είναι ότι θα δοθεί μια αναβάθμιση το φθινόπωρο με τις μέχρις στιγμής διορθώσεις να είναι εδώ, ενώ μάλλον θα δοθούν και κάποια νέα χαρακτηριστικά, τα οποία από ό,τι έχω καταλάβει θα αφορούν το continuum.

 

edit: Και εγώ συμφωνώ μαζί σου σχετικά με την υποστήριξη των συσκευών σε μια βελτιωμένη έκδοση του λειτουργικού. Γιατί να κάνει το ίδιο λάθος η MS; Οι μισοί χρήστες αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα κατά την αναβάθμιση από WP8.1 σε WM10. Γιατί να γίνει το ίδιο πάλι; Πόσο μάλλον που οι χρήστες με WM10 είναι ελάχιστοι.

 

Στην παρούσα φάση, κατ' εμέ, το πρόβλημα είναι η έλλειψη συσκευών. Χωρίς νέα συσκευή, για οποιοδήποτε target group, δεν ευελπιστείς σε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Στην παρούσα φάση, κατ' εμέ, το πρόβλημα είναι η έλλειψη συσκευών. Χωρίς νέα συσκευή, για οποιοδήποτε target group, δεν ευελπιστείς σε κάτι.

 

Αυτό όμως έχει μια λογική ΑΝ ψήνεται κάτι νέο που δεν μπορεί να σηκώσει το μέχρι τώρα hw.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει πλάκα πάντως να λένε : Windows phone is dead και να βλέπω στα Android κινητά που ειχα η έχω ότι το ενημέρωση λογισμικού το έχουν για διακοσμητικούς λόγους. Δηλαδή σαν να έχεις υπολογιστή και να κολλήσεις με ένα λειτουργικό σύστημα που δεν θα αναβαθμιστεί ποτέ. Ποιο dead πεθαίνεις με λίγα λόγια...

Και αυτό γιατί συμφέρει τις εταιρίες και τα καταστήματα να τα σκας για smartphones κάθε χρόνο. Θα μου πείτε για τις εφαρμογές , δεκτό καθώς δεν υπάρχει σύγκριση στα δύο store.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...