Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω αλλα αυτό είναι ακριβως το θεμα μου...dhl πως να ρυθμισω να τραβαει στα 8μπιχελσλς. Τα σπεκσ λενε ότι η καμερα είναι 8μπιξελς. Δεν βρηκα κατι στα μενου poy να μπορω να αλλαξω ειτε προς τα πανω η προς τα κατω τυπου -VGA-Low-Medium-Max-Fine..etc. Κινητο αντροιντ των 75 ευρω της κορης και εχει ρυθμισεισ τετοιeσ για την καμερα. Εχω τσεκαρει και με WM 8.1 + WM 10 stable / no insider.

 

Asxeta με την αποσταση, τα αρχεια βγαινουν παντα στα 1.5-2.0 ΜΒ. & δεν μπορω να πλησιασω. Η κανονικη καμερα απαγορευεται...είναι τα θεματα τετοια...στη λουφα τραβάω και μετα πετσοκόβω να μην φαινονται ότι δεν πρεπει, πχ ο χωροσ τα ατομα ο εξοπλισμοσ κλπ.

 

Βοηθατε πριν αλλαξω τηλεφωνο διοτι εμενα τα παραθυρα (Windows mobile) στα αλλα τους με καλυπτουν.

 

Σωστή η παρατήρηση του Montoya , από κει και πέρα όταν κάνεις εκκίνηση την εφαρμογή Κάμερα κάτω δεξιά έχει ένα γραναζί που είναι οι ρυθμίσεις. Εκεί θα δείς που λέει Φωτογραφίες και μπορείς να αλλάξεις τα MP από το Αναλογίες εικόνας ας πούμε ( 16:9 ή 4:3 ) , επίσης έχει ένα εικονίδιο σαν χρονόμετρο με ένα βελάκι προς τα κάτω που όταν το επιλέξεις βγάζει ρυθμίσεις για το Flash , ISO κτλπ.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κι εγώ.....

 

Τα forced updates σταμάτησαν ή είναι feature πλέον;... :rolleyes:

Κάνε την σύνδεση ότι είναι ογκοχρέωσης και θα σε ρωτάει αν θες να κάνεις λήψη 50μβ πχ

Link to comment
Share on other sites

Όσα update και να κάνουν πάλι το ποσοστό θα είναι στο 0% με αυτό το store.

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Όσα update και να κάνουν πάλι το ποσοστό θα είναι στο 0% με αυτό το store.

Όταν δεν υπάρχουν συσκευές πλέον, λογικό το 0%. Δεν εχει να κάνει με το store όσο με την έλλειψη συσκευών! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κάνε την σύνδεση ότι είναι ογκοχρέωσης και θα σε ρωτάει αν θες να κάνεις λήψη 50μβ πχ

 

Ε; Να αλλάξω τη σύνδεσή μου εννοείς; Δηλαδή, το πακέτο ή τους όρους που έχω;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ε; Να αλλάξω τη σύνδεσή μου εννοείς; Δηλαδή, το πακέτο ή τους όρους που έχω;

Εννοεί: Settings-WiFi-επιλέγεις το δίκτυο του σπιτιού σου και στα properties ενεργοποιείς την επιλογή set as metered connection...

Νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί: Settings-WiFi-επιλέγεις το δίκτυο του σπιτιού σου και στα properties ενεργοποιείς την επιλογή set as metered connection......

Αυτό ακριβώς. Στα ελληνικά είναι "σύνδεση σαν ογκοχρέωσης". Σαν να έχεις δεδομένα data από το 3g δηλαδή. Εγώ έτσι κάνω και βλέπω πόσα mb χρειάζεται η αναβάθμιση πχ 48μβ

Link to comment
Share on other sites

Αν ξερετε / Ποιες είναι οι διαστασεις του αισθητηρα (όχι μπιξελσ αλλα φυσικεσ διαστασεισ σε μμ / ιντζες, του αισθητηρα της κανονικης καμερας στο Λουμια 640 ?

 

Ρωταω διοτι, από ότι καταλαβα κατοπιν θεματος που ειχα, μαλλον το μέγεθος του αρχειου MB που τραβαει η μηχανη εχει να κανει με το φυσικο μέγεθος του αισθητηρα και όχι με τα μπιξελσ αυτου. Θα κανω υπολογισμο να δω αν είναι σωστο/φυσιολογικο να τραβαει στα 1.6 ΜΒ (16/9) και στα 2.0 ΜΒ στα (4/3).

 

Εψαξα στο νετ αλλα το μεγεθοσ του αισθητηρα (φυσικεσ διαστασεισ) δεν το βρηκα πουθενα, οποτε αν εχετε λινκ η ξερετε, θα εκτιμουσα την καλη σας πραξη.......

Link to comment
Share on other sites

Αν ξερετε / Ποιες είναι οι διαστασεις του αισθητηρα (όχι μπιξελσ αλλα φυσικεσ διαστασεισ σε μμ / ιντζες, του αισθητηρα της κανονικης καμερας στο Λουμια 640 ?

 

Ρωταω διοτι, από ότι καταλαβα κατοπιν θεματος που ειχα, μαλλον το μέγεθος του αρχειου MB που τραβαει η μηχανη εχει να κανει με το φυσικο μέγεθος του αισθητηρα και όχι με τα μπιξελσ αυτου. Θα κανω υπολογισμο να δω αν είναι σωστο/φυσιολογικο να τραβαει στα 1.6 ΜΒ (16/9) και στα 2.0 ΜΒ στα (4/3).

 

Εψαξα στο νετ αλλα το μεγεθοσ του αισθητηρα (φυσικεσ διαστασεισ) δεν το βρηκα πουθενα, οποτε αν εχετε λινκ η ξερετε, θα εκτιμουσα την καλη σας πραξη.......

ελπιζω να σε βοηθησει

 

http://www.gsmarena.com/microsoft_lumia_640_dual_sim-7082.php

 

CAMERA Primary 8 MP, f/2.2, 28mm, autofocus, LED flash

Features 1/4" sensor size

 

απο κει και περα με μεγεθος του αρχειου εχει να κανει με την αναλυση του αισθητηρα (megapixels) και απο τον αλγοριθμο συμπιεσης.

Edited by chocbhed_6630
Link to comment
Share on other sites

Εννοεί: Settings-WiFi-επιλέγεις το δίκτυο του σπιτιού σου και στα properties ενεργοποιείς την επιλογή set as metered connection...

Νομίζω...

 

Αυτό ακριβώς. Στα ελληνικά είναι "σύνδεση σαν ογκοχρέωσης". Σαν να έχεις δεδομένα data από το 3g δηλαδή. Εγώ έτσι κάνω και βλέπω πόσα mb χρειάζεται η αναβάθμιση πχ 48μβ

 

Με την 14393, με ένα γρήγορο ψάξιμο, δεν υπάρχει τέτοια επιλογή, σε 640....

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Με την 14393, με ένα γρήγορο ψάξιμο, δεν υπάρχει τέτοια επιλογή, σε 640....

You have a point...

Είναι στην creators η δυνατότητα αυτή. :(

Στην anniversary απολαμβάνεις το feature...

Link to comment
Share on other sites

You have a point...

Είναι στην creators η δυνατότητα αυτή. :(

Στην anniversary απολαμβάνεις το feature...

Έχεις δίκιο. Από 15063 και πάνω.

Σε ένα 532 που έχει μείνει στην 14393 δεν βρήκα αυτή την επιλογή.

Πάντως σε δυο 640 έχω και την 15063 και την 15237 φαστ και πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Στις λεπτομέρειες χρήσης δεδομένων δικτύου vodafone μου δείχνει ότι το σύστημα κατανάλωσε 543 MB, πως μπορώ να περιορίσω τέτοια κατανάλωση δεδομένων στο μέλλον από το σύστημα?
Link to comment
Share on other sites

You have a point...

Είναι στην creators η δυνατότητα αυτή. :(

Στην anniversary απολαμβάνεις το feature...

 

Thanks για την απάντηση.

 

Να γεμίσω ξανά τη συσκευή μου με κολλήματα, καθυστερήσεις και bugs, δεν πρόκειται, μόνο και μόνο για 1 χαρακτηριστικό. Συρτάρι, λοιπόν, το dumbphone 640...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Thanks για την απάντηση.

 

Να γεμίσω ξανά τη συσκευή μου με κολλήματα, καθυστερήσεις και bugs, δεν πρόκειται, μόνο και μόνο για 1 χαρακτηριστικό. Συρτάρι, λοιπόν, το dumbphone 640...

Παρακαλώ, δεν κάνει τίποτα.

 

Το συρτάρι είναι ένας τρόπος να αποφεύγεις τα forced updates.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ, δεν κάνει τίποτα.

 

Το συρτάρι είναι ένας τρόπος να αποφεύγεις τα forced updates.

....και τα Windows 10m!!!! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στις λεπτομέρειες χρήσης δεδομένων δικτύου vodafone μου δείχνει ότι το σύστημα κατανάλωσε 543 MB, πως μπορώ να περιορίσω τέτοια κατανάλωση δεδομένων στο μέλλον από το σύστημα?

 

Eχεις βαλει ένα οριο δεδομένων?Αν όχι,βαλε και μετα θα σου βγει μια επιλογή για περιορισμος δεδομενων στο παρασκηνιο,αυτη την ρυθμιση θα την αλλάξεις στο παντα

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

Eχεις βαλει ένα οριο δεδομένων?Αν όχι,βαλε και μετα θα σου βγει μια επιλογή για περιορισμος δεδομενων στο παρασκηνιο,αυτη την ρυθμιση θα την αλλάξεις στο παντα

 

Η επιλογή περιορισμού δεδομένων στο παρασκήνιο δεν θα επηρεάσει την ομαλή καθημερινή λειτουργία?

Link to comment
Share on other sites

Thanks για την απάντηση.

 

 

 

Να γεμίσω ξανά τη συσκευή μου με κολλήματα, καθυστερήσεις και bugs, δεν πρόκειται, μόνο και μόνο για 1 χαρακτηριστικό. Συρτάρι, λοιπόν, το dumbphone 640...

 

 

 

Καλό θα είναι να βάζεις στο συρτάρι και τις όποιες αρνητικές σκέψεις σου.... Δεν ωφελεί σε κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Κάπου υστερούν κάπου υπερτερούν.

Πχ υστερούν κατά πολύ στο store ενώ υπερτερούν πχ στην απλότητα. Για παράδειγμα οργωνεις το store για να βρεις εφαρμογή sms με 160 χαρακτήρες, την πληρώνεις και τελικά δεν μπορείς να γράφεις με μικρά.....

Είμαι από τους μεγαλύτερους οπαδούς της Microsoft, και κατά την γνώμη μου λόγω ορθολογισμού. Απλά το οικοσύστημα αυτό μου εξυπηρετεί της ανάγκες καλύτερα, ακόμη και μεμονομένα το κάθε προϊόν ξεχωριστά.

 

Εδώ και κάποιους μήνες έχω σαν κύρια συσκευή Android (Xiaomi), ενώ προχθές απόκτησα το πρώτο μου iPad. Σίγουρα μου λείπουν τα Windows Mobile. Μου λείπει ένα σωστά οργανωμενό filesystem. Στο Android επικρατεί το απόλυτο χάος και κάθε εφαρμογή δημιουργεί φακέλους και αρχεία όπου νάνε, ενώ στο iOS ο χρήστης δεν έχει καμιά πρόσβαση. Μου λείπει το καθαρό UI και άλλα τόσα, που δεν έχει κανένα νόημα να απαριθμήσω σε αυτή την κοινότητα.

 

Ο μεγάλος καημός μου είναι ότι νιώθω ότι στο digital mobile κομμάτι "εξελίχθηκα" μια 5ετιά. Έχω πολύ περισσοτερό υλικό, είμαι συμβατός με τον υπόλοιπο κόσμο και το κυριότερο, τα λειτουργικά όσο κακοσχεδιασμένο και αν είναι, έχουν οριμάσει. Μπορεί να διαφωνώ με την ιδέα ότι σε μια εφαρμογή μεγαλύτερη σημασία να έχει το share από το open/import/export/whatever. Αλλά τα λειτουργικά αυτά είναι πια ώριμα και σχεδόν κάθε πιθανή χρήση έχει προβλεθεί και μπορείς να εκτελέσεις τις ανάγκες σου κατά τρόπο λειτουργικό.

 

Τα γράφω όλα αυτά γιατί θέλω να ανοίξω ένα άλλο θέμα που παρατήρησα στον ανταγωνισμό. Ποιος σας είπε ότι τα store είναι το δυνατό τους χαρτί; Εμένα μου βγάζει μόνο 5-8 εφαρμογές για messaging στο iPad. Γενικά απουσιάζουν διάφορα concepts εφαρμογών (π.χ. κάποιο utility να εναλλάζεις γρήγορα proxy) ή κάποια concepts είναι εξαιρετικά άσχημα εκτελεσμένα, ανεξάρτητα αν είναι ζήτημα λειτουργικού (π.χ. βρείτε μου έναν σωστό zipper για iOS). Πέρα από τις λεπτομέρειες αυτές, ας προσέξουμε τι γνώμη έχει ο κόσμος για τα app stores, πόσο τα χρησιμοποιεί, πόσο φιλικά ή χρήσιμα τα θεωρεί και τι ρόλο παίζουν στην εμπειρία τους.

 

Θεωρώ λοιπόν ότι η Microsoft εύκολα θα μπορούσε να απαντήσει στο μεγαλύτερο μειονέκτημα πολύ εύκολα, είτε επί της ουσιάς είτε επικοινωνιακά. Μοιάζει να ήταν αρκετό να μην επιτρέπει σαβούρα, πραγματικά άχρηστες εφαρμογές και να προωθεί καλύτερα τις χρήσιμες.

 

Φοβάμαι ότι η Microsoft (συνεχίζει) να περνά μια πολύ βαθιά υπαρξιακή κρίση και κρίση ταυτότητας. Το ότι της πέτυχε το Cloud, το office365, το XBOX ή ότι τα Win10 ακόμη και σε αυτή την δύσκολη στιγμή, φαίνεται ότι είναι ικανά να στηρίξουν την Microsoft, είναι μάλλον καθαρά μια σύμπτωση ή έστω εξαργύρωση της ιστορίας της (φήμη και τεχνογνωσία).

 

Είναι αδύνατον να μην μπορεί να κάνει καλά π.χ. την Google. Και το Gmail και το Android, τα είχε αν πραγματικά έμπαινε στην σχετική μάχη...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι εγκατέλειψα οριστικά το κινητό που είχα.

Lumia 435 dual sim.

Οι επαφές εδώ και ένα μήνα συνδέονται από μόνες τους τυχαία και η αναγνώριση κλήσης έχει γίνει ανέκδοτο.

Η εφαρμογή των emails που ως τώρα δούλευε καλά, άρχισε να κάνει νερά. Δείχνει μη ανάγνωσμενα μηνύματα χωρίς αυτά να υπάρχουν.

Έκανα hard reset χωρίς να αλλάξει κάτι.

Κάποιες εφαρμογές δεν ανανεώνονται με τίποτα. Εφαρμογές του συστήματος.

Το facebook ανοίγει με την 4η φορά πάντα. Το ίδιο και το instagram.

Είναι πραγματικά κρίμα, είναι σαν εγκατέλειμενο καράβι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...