Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ακόμη φορά.

Έχω και τα δύο και τα χαίρομαι, το κάθε ένα για διαφορετικούς λόγους.

Για τα αλλά όμως που γράφω κανείς δεν έκανε τον κόπο.

 

και εγώ και τα δύο λειτουργικά χαίρομαι.

Το μόνο που με χαλάει σε σχέση με το android κινητό μου είναι οι εφαρμογές των wp σαν λειτουργικό δεν έχει να ζηλέψει τίποτα.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν διαφωνεί κανείς σε αυτό

Τελικά, έπρεπε ή όχι μετά από τόσο καιρό να πάρει ένα πραγματικό update το 930 που έχω και με ενδιαφέρει ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνεί κανείς σε αυτό

Τελικά, έπρεπε ή όχι μετά από τόσο καιρό να πάρει ένα πραγματικό update το 930 που έχω και με ενδιαφέρει ή όχι;

 

το 8.2 έπρεπε.

τώρα για κάποιο άλλο update,αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα δε ξέρω.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω ρε παιδιά. Άργησε τόσο που τελικά το προσπέρασε.

Όχι;

Πάλι θα γράψω. Δεν έχει κανένα θέμα η ναυαρχίδα της μέχρι και τώρα που μιλάμε και δεν χρειάζεται τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει χρονικός προσδιορισμός πάντως μου λέει μέσα στον Δεκέμβρη θα βγουν τα 10Mobile.

Οι τελευταιες πληροφοριες λενε για 12 του Νοεμβρη.

http://www.windowscentral.com/windows-10-fall-refresh-desktop-and-mobile-nov-12

 

Και τα κινητα που ειναι πρωτα στην λιστα ειναι:

Lumia 430, Lumia 435, Lumia 532, Lumia 535, Lumia 540, Lumia 640, Lumia 640 XL, Lumia 735/730, Lumia 830 και Lumia 930

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

1.Πόσα major updates χρειάζεται (που σίγουρα χρειάζεται) το 930 που έχω στην κατοχή μου για παράδειγμα και πόσα πήρε τελικά;

2. Πόσα αντίστοιχα χρειάζονταν (που χρειαζόταν σίγουρα) το nexus 5 που επίσης τώρα κρατάω στα χέρια μου και πόσα πήρε;

Ίσως έχω λάθος, δεν το αμφισβητώ.

 

Άλλο το δεν με καλύπτουν τα WP και είναι πίσω από τα άλλα λειτουργικά και άλλο αυτό που συζητάμε... Εάν στα έδινε δηλαδή τα W10 πριν ένα/δύο μήνες τι θα είχε γίνει? Θα άλλαζες άποψη? Δεν νομίζω...

 

Το ότι η Google έχει την "ανάγκη" να αναβαθμίζει κάθε τόσο πρώτα τα nexus της που είναι δύο μοντέλα, άντε τρία την φορά και η ms έβγαλε καμία 15αρια Lumia και έχει δέσμευση να τα αναβαθμίσει όλα (έστω κουτσουρεμένα ) δεν είναι δικό μου πρόβλημα.

 

Προφανώς, μα δεν ανέφερα εγώ ότι είναι θέμα το ότι έχει πολλά κινητά.. Εκτός αν απαντάς σε κάποιον άλλο χρήστη που δεν πρόσεξα...

 

Έχω την αίσθηση πως το ότι το 930 θα αναβαθμιστεί από τα πρώτα, δεν μου λέει κάτι. Το θεωρώ ήδη "παρατημένο".

Υπερβάλλω το ξέρω, απλά θέλω να τονίσω το τι θέλω να πω.

Το δύο χρόνων σχεδόν nexus, έχει πάρει KitKat, lollipop, marshmallow.

Το 930 είναι τόσο τέλειο που δεν χρειάζεται τίποτα; Μην μου πεις πως έχει δέσμευση η ms να το υποστηρίζει για τρία χρόνια, γιατί ο ένας σχεδόν πέρασε και ακόμη είναι στα 8.1 update 1.

 

Και το 930 λογικά θα έχει πάρει μέχρι να κλείσει τα δύο χρόνια WP8.1 Update 1, Windows 10 Mobile και Windows 10 Mobile Redstone (Άνοιξη του 2016)...

Η δέσμευση που κολλάει?

 

 

Όταν λες ότι αργεί η ενημέρωση του nexus, τι εννοείς;OTA;

Υπάρχει το επίσημο για πέρασμα from day one και με μια μικρή αλλαγή πατάς μια εντολή και δεν σβήνεις και τίποτα από την συσκευή.

 

Είπα εγώ ότι αργεί η ενημέρωση του Nexus? :confused:

 

Δε νομίζω ότι το θέμα είναι VS,αλλά η Google είχε φάει γερό κράξιμο γιατί δεν έδινε νέες εκδόσεις σε παλαιότερες ναυαρχίδες

 

Το οποίο είναι και άδικο καθώς δεν έχει καμία ευθύνη η Google για το πότε η Samsung ή LG θα δώσει στο κινητό της την αναβάθμιση...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Οι τελευταιες πληροφοριες λενε για 12 του Νοεμβρη.

http://www.windowscentral.com/windows-10-fall-refresh-desktop-and-mobile-nov-12

 

Και τα κινητα που ειναι πρωτα στην λιστα ειναι:

Lumia 430, Lumia 435, Lumia 532, Lumia 535, Lumia 540, Lumia 640, Lumia 640 XL, Lumia 735/730, Lumia 830 και Lumia 930

 

το ξέρω,το έχω διαβάσει.

Αλλά είναι φήμη στην ουσία ακόμα.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Που ανέφερα ότι δεν με καλύπτουν;;;;

Άρα φίλε μου λες ότι το 930 για το οποίο εγώ αναφέρομαι, δεν χρειάζεται/χρειαζόταν κάτι ενδιάμεσα στα 8.1 update 1 και τα WP 10.

OK, νομίζω το εξαντλήσαμε.

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω,το έχω διαβάσει.

Αλλά είναι φήμη στην ουσία ακόμα.

Το τελευταιο Build που βγηκε χθες,ειναι μονο bugs fixes και γενικες βελτιωσεις.Οποταν ειμαστε κοντα στην τελικη εκδοση και δε νομιζω να τους παρει 1 μηνα,για να την βγαλουν.Αντε το πολυ να ξεκινησουν στις 20 αντι στις 12 του μηνος.

Link to comment
Share on other sites

Που ανέφερα ότι δεν με καλύπτουν;;;;

Άρα φίλε μου λες ότι το 930 για το οποίο εγώ αναφέρομαι, δεν χρειάζεται/χρειαζόταν κάτι ενδιάμεσα στα 8.1 update 1 και τα WP 10.

OK, νομίζω το εξαντλήσαμε.

 

Δεν είπα ότι ανέφερες, απλά αυτό κατάλαβα...

 

Αν χρειαζόταν άλλη αναβάθμιση δεν ξέρω... Θα μπορούσαν πχ κάποια χαρακτηριστικά των 10 να τα δώσουν νωρίτερα? Σίγουρα ναι... Γιατί δεν το έκαναν? Κανείς δεν το ξέρει... Αλλά δεν νομίζω να τα είχαν έτοιμα και απλά να περίμεναν... Πάντως από την αρχή αυτά που έγραψες δεν κατάλαβα οτι εννοούσες πως ήθελες ενδιάμεσο update... Ή δεν το έγραψες ή εγώ δεν κατάλαβα κάτι... Νομίζω ήμουν πολύ συγκεκριμένος στα posts μου...

 

Anyway όπως είπες το εξαντλήσαμε...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Που ανέφερα ότι δεν με καλύπτουν;;;;

Άρα φίλε μου λες ότι το 930 για το οποίο εγώ αναφέρομαι, δεν χρειάζεται/χρειαζόταν κάτι ενδιάμεσα στα 8.1 update 1 και τα WP 10.

OK, νομίζω το εξαντλήσαμε.

 

Είναι προσωπική του καθενός. Κανένα Lumia δεν χρειάζεται ενδιάμεσο update, γιατί δουλεύουν όλα ρολόι. Μόνο της Apple και κάποια Nexus δουλεύουν απροβλημάτιστα. Βρες εσύ ποια άλλη συσκευή ιδιας κατηγορίας δουλεύουν ισάξια με ένα 520 π.χ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγώ έχω 18 μήνες 1520

 

Πήρε από 8 την 8.1 και update 1 και τώρα 10

 

Ενδιάμεσα δεν μπορούσε να πάρει κάτι γιατί τα 10 αρχησαν από την αρχή να φτιάχνονται στην ουσία είναι όπως ήταν τα wp7 με τα wp8 όλο το λογισμικό από την αρχή

 

 

 

Θα μπορούσε μόνο να βάλουν κάποια εξτρα όπως το update 2 η και κάποια ακόμα update 3 αλλα όλα αυτά θα έπρεπε να δοκιμασθούν σε όλες τις συσκευές καθυστέρηση όπως και χρόνος για υλοποίηση update 3 που σημαίνει χρήση από το δυναμικό και αργοπορία μεγαλύτερη τον windows 10 mobile

 

 

 

Και έστω ότι είναι λάθος αυτές οι σκέψεις έφτασες στην πηγή σε ένα μήνα θα πάρεις τα 10 άμα δεν σου κάνει θα πάρεις nexus 6p όλα καλά εδώ δεν έχει έρθει έτσι και αλλιώς ακόμα..

 

 

 

Και αν δεν είναι καλο θα αλλάξουμε όλοι όχι μόνο εσύ.. Αλλα εγώ προτιμώ note 5 και ας έχει ακόμα 5.1.1.

 

Προς στιγμήν δεν βρισκω λόγο αν και έπεσε λίγο η ταχύτητα είμαι σίγουρος με το firmware με τους drivers θα είναι όλα γρήγορα όπως με τα 8.1 θα βγάλουν και κάνα debugger που τρέχει από πίσω και τρώει μνήμη και επεξεργαστική ισχύει

Edited by b16b

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

OK έγινε vs ή όχι ακόμη.

Ποια pc ρε συ φίλος; Ένα 930 έχω και περιμένω έναν χρόνο να αλλάξουν κάποια πράγματα.

Κανείς δεν είναι μάγκας ή βλάκας.

Έχω win 10 στο PC μου. Μπράβο στην MS, όλα καλά.

 

Η απάντηση είναι μια. Στο μεν Android, εντοπίζουν τα πρόβληματα και προσπαθούν να τα λύσουν αντιμετωπίζοντας κάθε μοντέλο ξεχωριστά χτίζοντας πάνω στην προηγούμενη έκδοση, προσθέτοντας τουβλάκι τουβλάκι. Για αυτό και παίρνεις κατευθείαν μια αναβάθμιση έστω και minor update.

Στα WinPh, η πολιτική της MS, καλώς ή κακώς, είναι ότι αντιμετώπιζονται όλες οι συσκευές ενιαία και παίρνουν update για κάποια σοβαρά θέματα μόνο, θέματα λειτουργικού, για κάθε σειρά ξεχωριστά. Τα προβλήματα που έχει το 930 σε hardware είναι γνωστά. μωβ οθόνη, τρεμοπαίζει σε κάποια κοκ. Ναι Οκ, χρειάζεται και το λειτουργικό κάποια πράγματα, αλλά αυτά έρχονται όλα σαν πακέτο, και όχι ξεχωριστά, και απλά αλλάζουν οι drivers κάθε συσκευής. Τα win10 άργησαν γιατί χτίστηκαν σχεδόν απο την αρχή, και δεν λέμε για την εμφάνιση, αλλά γενικά τις λειτουργίες. Πλέον μπορούν να χτίσουν πάνω του και να πρσθέσουν πράγματα σιγά σιγά. Και είμαι σίγουρος ότι το 930 δεν θα το μετανοιώσεις που θα το κρατήσεις αφού του δώσανε μέχρι και slow motion στην κάμερα πλέον (που το iphone 6 δεν πήρε live image παρόλο που φαίνεται να το υποστηρίζει, περσινή συσκευή) και φαίνεται πως θα πάρει μέχρι continuum. Πως δεν είναι αυτό αναβάθμιση, και είναι κάποια minor bug fixes kai security issues του android, που τα winph δεν τα έχουν εξαρχής?

 

Υγ. Μιλάμε πάντα για λειτουργικό αφού, το τονίζω, σαν συσκευή το 930 έχει τα θεματάκια του.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι κατάλαβα, το update 2 το πήραν τα Lumia που βγήκαν απο το 830 και μετά! Απ' το 930 και πίσω πήραν μέχρι το update 1! Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος! Μέχρι να έρθουν τα επίσημα 10, μάλλον δεν χρειάζεται κάποιο ενδιάμεσο update κανενα Lumia! Υπομονή μέχρι τον Δεκέμβριο για τους πρώτους 10 για τα 10!!! (Τι σύμπτωση;...:lol:)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι ανέφερες, απλά αυτό κατάλαβα...

 

Αν χρειαζόταν άλλη αναβάθμιση δεν ξέρω... Θα μπορούσαν πχ κάποια χαρακτηριστικά των 10 να τα δώσουν νωρίτερα? Σίγουρα ναι... Γιατί δεν το έκαναν? Κανείς δεν το ξέρει... Αλλά δεν νομίζω να τα είχαν έτοιμα και απλά να περίμεναν... Πάντως από την αρχή αυτά που έγραψες δεν κατάλαβα οτι εννοούσες πως ήθελες ενδιάμεσο update... Ή δεν το έγραψες ή εγώ δεν κατάλαβα κάτι... Νομίζω ήμουν πολύ συγκεκριμένος στα posts μου...

 

Anyway όπως είπες το εξαντλήσαμε...

Το 8.1 update 2 τουλάχιστον όφειλαν να το δώσουν σε όλους.

Αν όχι για τα νέα features, τουλάχιστον επειδή το είχαν έτοιμο και από σεβασμό στους χρήστες.

Τουλάχιστον πέρασα το update 2 σε συσκευή που δεν το πήρε επίσημα, μέσω του technical preview των 10.

 

Η δικαιολογία που δεν μοίρασαν σε όλους το update 2 ήταν μάλλον

πως ήθελαν να επικεντρωθούν στην ανάπτυξη των windows mobile 10.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μέλος της ομάδας της Microsoft ανακοίνωσε πως τα Windows 10 Mobile είναι έτοιμα :D

 

http://i797.photobucket.com/albums/yy259/alexgate7/readywm10_0_zpsecckhlqc.png

 

Παράλληλα η Microsoft δημοσιοποίησε άλλο ένα βίντεο με κάποια από τα νέα χαρακτηριστικά των Windows 10 Mobile

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=XDjTGAwq3MI[/ame]

Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ας ευχηθούμε να έχει δώσει τον καλύτερο της εαυτό η ομάδα γιατί τα κινητά δεν είναι PC να περιμένουμε εβδομαδιαία/μηναία/εποχιακά patches για απλά πράγματα όπως στους υπολογιστές. Όλα θα κριθούν στη σταθερότητα, την ταχύτητα και το... EULA. :shifty: :D

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μόλις σταμάτησε η ανάπτυξη η αντιμετώπιση τον bug ήταν παιχνίδι γιατί μερικοί γκρίνιαζαν πως είναι δυνατόν να έχει τόσα bug μια τέτοια εταιρεία

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Και κάπως έτσι θα μάθουμε πως όχι usb otg και όχι landscape mode στο μενού έναρξης.

(σσ, τα σωθικά των 930/ 1520 -τουλάχιστον- έχουν τη δυνατότητα για usb otg. τουλάχιστον η κατασκευάστρια εταιρία έτσι λέει)

 

:X

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Και κάπως έτσι θα μάθουμε πως όχι usb otg και όχι landscape mode στο μενού έναρξης.

(σσ, τα σωθικά των 930/ 1520 -τουλάχιστον- έχουν τη δυνατότητα για usb otg. τουλάχιστον η κατασκευάστρια εταιρία έτσι λέει)

 

:X

 

Έχει τα κυβικά να σηκώσει πολλά ακόμα το 930 μας κι αν όντως έχουμε και Continuum μέσω ενημέρωσης, τότε το κινητάκι θα έχει ακόμα μεγαλύτερη αξία. Ας ελπίσουμε προς το παρόν, να φτιάξουν γρήγορα το Store γιατί είναι κρίμα να μην μπορεί να αξιοποιηθεί σε κάποιους τομείς (πχ gaming) στο έπακρον.

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Και κάπως έτσι θα μάθουμε πως όχι usb otg και όχι landscape mode στο μενού έναρξης.

(σσ, τα σωθικά των 930/ 1520 -τουλάχιστον- έχουν τη δυνατότητα για usb otg. τουλάχιστον η κατασκευάστρια εταιρία έτσι λέει)

 

:X

Ελπίζω και στα.... σωθικά του 830 να ειναι υπαρκτή αυτή η λειτουργία σαν πιο καινούργια σχετικά συσκευή! Όπως τα ίδια περιμένω να γίνει κατι και με το notification led, με την έλευση των επίσημων 10αριων πλέον!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Και κάπως έτσι θα μάθουμε πως όχι usb otg και όχι landscape mode στο μενού έναρξης.

(σσ, τα σωθικά των 930/ 1520 -τουλάχιστον- έχουν τη δυνατότητα για usb otg. τουλάχιστον η κατασκευάστρια εταιρία έτσι λέει)

 

:X

 

Landscape στο μενού ούτως ή άλλως δεν υπήρχε ποτέ στα σχέδια της MS... Μία πρόταση στο users' voice ήταν που δεν πήρε και πάρα πολλές ψήφους αν θυμάμαι καλά...

 

Για otg που το διάβασες...??? Έχουν προσθέσει τις ρυθμίσεις σύνδεσης USB στα 10, αλλά ακόμα δεν ξέρουμε...

 

Αν αυτά που έγραψες είναι από το video, δεν έχει όλα τα χαρακτηριστικά... Ένα promo είναι απλό...

 

Σε

πάντως χρησιμοποιεί USB OTG στο Windows 10 Mobile smartphone...

 

Έχει τα κυβικά να σηκώσει πολλά ακόμα το 930 μας κι αν όντως έχουμε και Continuum μέσω ενημέρωσης, τότε το κινητάκι θα έχει ακόμα μεγαλύτερη αξία. Ας ελπίσουμε προς το παρόν, να φτιάξουν γρήγορα το Store γιατί είναι κρίμα να μην μπορεί να αξιοποιηθεί σε κάποιους τομείς (πχ gaming) στο έπακρον.

 

Έχει γραφτεί άπειρες φορές... Continuum θα έχουν μόνο τα καινούρια μοντέλα και αυτό γιατί χρειάζεται εξαπύρηνος (4+2) ή οχταπύρηνος (4+4) επεξεργαστής, ώστε το ένα «κομμάτι» του να υποστηρίζει την συσκευή και το άλλο την εξωτερική οθόνη...

 

Είναι καθαρά θέμα hardware....

Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ένα μέλος της ομάδας της Microsoft ανακοίνωσε πως τα Windows 10 Mobile είναι έτοιμα :D

 

 

Eτοιμα δηλωνουν πως ειναι, ο ανταγωνισμος δε τους περιμενει ομως. Επισης, η λιστα που διερρευσε με τη σειρα που θα δωθει η αναβαθμιση ειναι καπως παραλογη, αφηνοντας το 930 πχ για Φεβρουαριο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...