Jump to content

Χριστούγεννα-Πρωτοχρονιά - Χρόνια πολλά


FREAK_OF_NATURE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πιο λογικο ακουγεται να στολισουν καραβακι μεσα στη θαλασσα, και το ελατο στην πλατεια αριστοτελους.

τωρα αν βαλουν το ελατο στη θαλασσα λογικα πανω σε καποιο πλωτο ή θα κανουν καποια μινι εξεδρα

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

αργουν παντως..ποτε θα στολισουν;;ελεγαν τελη Νοεμβρη...λογικο μεχρι τα μεσα της αλλης βδομαδας θα ειναι ετοιμα ολα!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σήμερα μίλησα με τον κολλητό μου και μου είπε ότι έχουν βάλει ένα δεντράκι στην θάλασσα. Για πείτε πως είναι το όλο σκηνικό στην όμορφη Θεσσαλονίκη;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδω Αθηνα τουλαχιστον στο Συνταγμα δεν εχουν τιποτα το ιδιαιτερο.Εχουν κρεμασει κατι λαμπακια σε ενα ψηλο φυσικο δεντρο(σαν κυπαρισι) και εχουν στολισει με βαμμενα κονσερβοκουτια ολα τα φυσικα δεντρα που υπαρχουν τριγυρω.Που πηγαν οι εποχες που στολιζαν εκεινο το γιγαντιαιο δεντρο με τα 20000 πολυχρωμα λαμπακια και το τεραστιο καρουζελ???
Link to comment
Share on other sites

Που πηγαν οι εποχες που στολιζαν εκεινο το γιγαντιαιο δεντρο με τα 20000 πολυχρωμα λαμπακια και το τεραστιο καρουζελ???

 

Δεν ξερεις που πηγαν;

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εδω Αθηνα τουλαχιστον στο Συνταγμα δεν εχουν τιποτα το ιδιαιτερο.Εχουν κρεμασει κατι λαμπακια σε ενα ψηλο φυσικο δεντρο(σαν κυπαρισι) και εχουν στολισει με βαμμενα κονσερβοκουτια ολα τα φυσικα δεντρα που υπαρχουν τριγυρω.Που πηγαν οι εποχες που στολιζαν εκεινο το γιγαντιαιο δεντρο με τα 20000 πολυχρωμα λαμπακια και το τεραστιο καρουζελ???

 

Το οποιο ηταν project που πραγματοποιηθηκε απο δημοτικα σχολεια και τα κουτακια τα εφτιαξα και τα στολισαν τα ιδια τα παιδια με πολυ χαρα. Ετυχε να περναω την ιδια ωρα και το ειδα.

 

Τουλαχιστον τα παιδια θα βλεπουν κατι δικο τους να στολιζει την πολη. :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερεις που πηγαν;

 

Στον αγυριστο:p.Φανταζομαι για οικονομικους λογους θα τα κοψανε.Καπου διαβασα οτι φετος ο στολισμος στην Αθηνα στοιχιζε 200000€ ,ενω παλια στοιχιζε εκατομμυρια.Αλλα τετοια ξεφτιλα πια??Να βαζουν κονσερβοκουτια για στολιδια???Δεν λεω,εχει καποιο οικολογικο ενδιαφερον αλλα ειναι λιγο γυφτικο.Επιπλεον επιβαλλλεται στην πλατεια καθε προτευουσας να υπαρχει ενα μεγαλο Χριστουγεννιατικο δεντρο .Οσο αναφορα το οικονομικο θεμα,δεν ειναι αναγκη να αγοραζουν καινουρια στολιδια και δεντρα καθε χρονο,αφου θα μπορουσαν να εχουν κρατημενα αυτα που εβαζαν προηγουμενες χρονιες και να τα ξαναβαζανε.Εκεινο το ωραιο δεντρο που ειχαμε επι Αβραμοπουλου,το καρουζελ και τα Χριστουγενιατικα σπιτακια τι τα κανανε???Τα πεταξανε?Θα μπορουσαν να τα ειχαν κρατησει και να τα ξαναβγαλουν και ετσι να εχουμε ωραιοτατο στολισμο χωρις κοστος.

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι για οικονομικους λογους θα τα κοψανε.

 

Πολύ αμφιβάλλω ότι ήταν για οικονομικούς λόγους..... :shifty:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Και στην Θεσσαλονικη μια απογοητευση το εκτρωμα που εβαλαν για δεντρο. Ποσο θα κοστιζε πια ενα φυσικο ελατο με λιγα λαμπακια πανω; Κατα τ'αλλα ενταξει, στολισαν αλλα σημεια, εβαλαν καρουζελ, παγοδρομιο και διαφορα παιχνιδια. Αλλα το ελατο ή τουλαχιστον το καραβι που ειναι απαραιτητα δεν τα εβαλαν. Κριμα.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά το κέντρο της Θεσσαλονίκης είναι κάπως αποκαρδιωτικό.

Στολισμός ανεπαρκής, πολλά μαγαζιά κλειστά και η αγορά νεκρή...:(

Link to comment
Share on other sites

Έλειπα αρκετό καιρό από την Θεσσαλονίκη και τώρα που γύρισα είπα να κάνω μια βόλτα στο κέντρο, σίγουρα θα είναι όμορφα στολισμένο αυτές τις ημέρες, συνηθίζεται άλλωστε κάθε χρόνο να έχουμε μια όμορφη πλατεία. Τα πράγματα όμως δεν είναι όπως τα περίμενα, ο στολισμός ωραίος, αλλά ήθελε και άλλο, ενώ τα περισσότερα μαγαζιά, όπως bershka, zara και άλλα τέτοια που γινότανε άλλες φορές χαμός, δεν είναι και τόσο γεμάτα. :(

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφου το βαλανε στην θαλλασα,λογικο ηταν να βουλιαξει.Δεν το ειχαν σκευτει?

Link to comment
Share on other sites

Αφου το βαλανε στην θαλλασα,λογικο ηταν να βουλιαξει.Δεν το ειχαν σκευτει?

είναι κακό στην θάλασσα να χτίζεις δεντράκια,

ο Βαρδάρης θα τα κάνει συντρίμμια κομμάτια...

 

 

και

 

Ήταν ένα μικρό δεντράκι

ήταν ένα μικρό δεντράκι

που ήταν ξα ξα ξα-πλωτό

που ήταν ξα ξα ξα-πλωτό

οε οε οεεεεε οοοοεεεεεε

 

κι έκαν ενα μακρυ ταξιδι

κι εκαν ενα μακρυ ταξιδι

μεσα στο στο στο Θερμαϊκό

μεσα στο στο στο Θερμαϊκό

οε οε οοοοεεεεε οοοοεεεεεε

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

@FREAK_OF_NATURE ωραιο τραγουδακι!!!

και αυτοι οι εξυπνοι πηγαν και βαλαν πλωτο δεντρο μεσα στη θαλασσα,δεκεμβρη μηνα??δεν σκεφτηκαν οτι κατι τετοιο ηταν σιγουρο οτι θα συμβει??τσαμπα τα λεφτα που δωσαν για να φτιαχτει...

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

@FREAK_OF_NATURE ωραιο τραγουδακι!!!

και αυτοι οι εξυπνοι πηγαν και βαλαν πλωτο δεντρο μεσα στη θαλασσα,δεκεμβρη μηνα??δεν σκεφτηκαν οτι κατι τετοιο ηταν σιγουρο οτι θα συμβει??τσαμπα τα λεφτα που δωσαν για να φτιαχτει...

Και σημερα το απογευμα που περασα δεν το ειδα και φανταστηκα οτι καταλαβαν ποσο κακογουστο ηταν και το μαζεψανε. Ουτε η θαλασσα δεν το αντεξε. Να βαλουν κανα ελατο της προκοπης λεω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Και σημερα το απογευμα που περασα δεν το ειδα και φανταστηκα οτι καταλαβαν ποσο κακογουστο ηταν και το μαζεψανε. Ουτε η θαλασσα δεν το αντεξε. Να βαλουν κανα ελατο της προκοπης λεω εγω.

 

μα αυτο δεντρο το ελεγαν??εγω που το ειδα στις ειδησεις πιο πολυ για πολλα δεντρακια το ενα διπλα στο αλλο μου φανηκε και οχι χριστουγεννιατικα..γενικα απ την αρχη που ηταν 'στεραιο' μου φανηκε κακογουστο... εβαλαν κανονικο δεντρο στην πλατεια η μονο αυτη τη 'βλακεια' εκαναν??

Link to comment
Share on other sites

μα αυτο δεντρο το ελεγαν??εγω που το ειδα στις ειδησεις πιο πολυ για πολλα δεντρακια το ενα διπλα στο αλλο μου φανηκε και οχι χριστουγεννιατικα..γενικα απ την αρχη που ηταν 'στεραιο' μου φανηκε κακογουστο... εβαλαν κανονικο δεντρο στην πλατεια η μονο αυτη τη 'βλακεια' εκαναν??

Ούτε έλατο αλλά ούτε καράβι έβαλαν φέτος. Στην θέση που τις προηγούμενες χρονιές δέσποζε το φυσικό έλατο με το καράβι φέτος έχουν βάλει ένα παγοδρόμιο. Ελπίζω να βάλουν έστω και τώρα ένα έλατο, προλαβαίνουν μέχρι τα Χριστούγεννα. Γιατι χριστουγεννα χωρις ελατο δεν γίνονται οπως και να το κάνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε έλατο αλλά ούτε καράβι έβαλαν φέτος. Στην θέση που τις προηγούμενες χρονιές δέσποζε το φυσικό έλατο με το καράβι φέτος έχουν βάλει ένα παγοδρόμιο. Ελπίζω να βάλουν έστω και τώρα ένα έλατο, προλαβαίνουν μέχρι τα Χριστούγεννα. Γιατι χριστουγεννα χωρις ελατο δεν γίνονται οπως και να το κάνουμε!

 

αν ειναι δυνατον..γεμισε η Ελλαδα παγοδρομια..οπου και να κοιταξεις βλεπεις απο ενα!κατεβηκα πριν δυο βδομαδες Μαρουσι με τον ηλεκτρικο,κατω απο τη γεφυρα παγοδρομιο..δεν ξερω αν ηταν απο πιο παλια,αλλα εγω τωρα το ειδα..στο mall μεσα ειχε παγοδρομιο το προηγουμενο σαββατο..γεμισαμε!!

οτι προλαβαινουν,προλαβαινουν..αλλα γιατι εχω την εντυπωση οτι θα βαλουν κατι πολυ μικρο και θα πουν δεν μπορουσαμε λογω ελλειψης χρηματων??

Link to comment
Share on other sites

το ποσταρα και προχτες αλλα η τοπήρε σκουπα η χαθηκε στο δρομο...

τι σχεση εχει το "δεν εχουμε λεφτα?"το ελατο υπαρχει ηδη...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

το ποσταρα και προχτες αλλα η τοπήρε σκουπα η χαθηκε στο δρομο...

τι σχεση εχει το "δεν εχουμε λεφτα?"το ελατο υπαρχει ηδη...

 

αν υπαρχει το ελατο πασο,αλλα δεν θελει και καποιον στολισμο??δεν νομιζω εχουν φυλαξει στολιδια και τα λοιπα..

Link to comment
Share on other sites

το σαλονικιώτικο ελατο δεν ειχε στολιδια...ενας μεταλλικος σκελετος ηταν με λαμπακια.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

τι σχεση εχει το "δεν εχουμε λεφτα?"το ελατο υπαρχει ηδη...

Συμφοων απολυτως.Δεν μπορουνε να λενε σαν δικαιολογια το οτι δεν υπαρχουν λεφτα αφου θα μπορουσαν να βαζουν το ιδιο δεντρο πολλες χρονιες.Χιλιες φορες καλυτερα να εβαζαν και να ξαναεβαζαν συνεχεια το ιδιο δεντρο παρα να μην βαζουν καθολου.Παντως εδω Αθηνα ο Καμινης πρεπει να εχει καποιο ασχημο αποθημενο με τα Χριστουγεννιατικα δεντρα.Απο περσι που εκλεχθηκε δημαρχος δεν εχουμε δει δεντρο στο συνταγμα.Τυχαιο?Δεν νομιζω....

Link to comment
Share on other sites

μα την φατνη που εβαζαν εδω,εγω την θυμαμαι απο παιδακι...εχω φωτογραφια μαλιστα οταν ειμουν 8 ετων ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΦΑΤΝΗ.20 χρονια περασαν-και σιγουρα δεν την εβαλαν πρωτη φορα οταν ειμουν 8...-

το ελατο με το καραβακι τα θυμαμαι τα 4-5 τελευταια χρονια...ας βαλουν τα ιδια..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...