Jump to content

Επιστροφή Κινητού στην Κίνα (Αντικατάσταση, Επισκευή, Refund)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ούτε εμένα το έβαλαν τα ΕΛΤΑ, λες γ αυτό να σταμάτησε στο τελωνείο της Κίνας? Λείπει το declaration..... Τώρα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Item handed to customs for final delivery

 

Κοίταξα το δικό μου tracking status history (RE499646677GR για σύγκριση) από trackitonline και track-chinapost (το 17track τα βγάζει όλα κινέζικα και η μετάφραση είναι... άστα) και δεν είχα τέτοιο status. Επικοινώνησε με το κατάστημα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τους ζητας να πανε να το παρουν.. οτι ποιο απλο.

Καθε μερα, τους πρηζεις

 

Δεν χρειάζεται αυτό που λες στο vickmall, οι άνθρωποι εκεί είναι επαγγελματίες και έχουν το καλύτερο after sales service.

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κοίταξα το δικό μου tracking status history (RE499646677GR για σύγκριση) από trackitonline και track-chinapost (το 17track τα βγάζει όλα κινέζικα και η μετάφραση είναι... άστα) και δεν είχα τέτοιο status. Επικοινώνησε με το κατάστημα καλύτερα.

 

Επικοινώνησα ηδη, το δεμα μου όντως σταμάτησε στα τελωνεία τους, μετά τις γιορτές τους θα πάει ή selina από εκεί να δει τι πρέπει να γίνει.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση. παρηγγειλα απο vickmall χτες βραδυ κινητο.

Σημερα το βρηκα μεταχειρισμενο απο ελλαδα και στελνω mail ακυρωσης παραγγελιας.

Μετα απο 20΄μου απαντησαν στο mail οτι εχουν tracking number και δεν μπορουν να την ακυρωσουν :lol:.

Εψαξα στα tracking services και δεν φαινεται πουθενα.

Μπορω ακομα να την ακυρωσω? Πρεπει να κανω dispute?

ξερετε αλλο τρόπο?

 

Τελικα απο vickmall μου απαντησαν οτι θα προσπαθουσαν να το ακυρωσουν(στο ταχυδρομειο) και θα μου στελνανε mail,αλλα λογω εορτων μαλλον δεν εστειλαν mail.

Εχουν περασει 5 ημερες και δεν το βλεπω στα track. Σε ενα γραφει no shipping record σε αλλο γραφει shipment information received (1 february).

Λετε να ακυρωθηκε? Αν ναι ποτε μπαινουν τα λεφτα στο paypal, γιατι εκει φαινεται κανονικη χρεωση.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα απο vickmall μου απαντησαν οτι θα προσπαθουσαν να το ακυρωσουν(στο ταχυδρομειο) και θα μου στελνανε mail,αλλα λογω εορτων μαλλον δεν εστειλαν mail.

Εχουν περασει 5 ημερες και δεν το βλεπω στα track. Σε ενα γραφει no shipping record σε αλλο γραφει shipment information received (1 february).

Λετε να ακυρωθηκε? Αν ναι ποτε μπαινουν τα λεφτα στο paypal, γιατι εκει φαινεται κανονικη χρεωση.

ευχαριστω.

 

Σε παρομοιο περιστατικο μεσω τσατ μου επεστρεψαν τα λεφτα μεσα σε 5 λεπτα.

Για ποιο κινητο λες;

Link to comment
Share on other sites

Σε παρομοιο περιστατικο μεσω τσατ μου επεστρεψαν τα λεφτα μεσα σε 5 λεπτα.

Για ποιο κινητο λες;

 

xiaomi mi4

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα πίσω στο βικμολ ένα xiaomi redmi note 2 που είχε πρόβλημα φόρτισης από usb. Όλα καλά, το παρέλαβαν πριν τις διακοπές τους και μου είπαν ότι θα το στείλουν στην xiaomi για επισκευή.

 

Κσλυπτομαι από την εγγύηση ή θα έχω κόστος επισκευής;

 

Αξίζει να απευθυνθω στο πειπαλ ή να περιμένω;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το τι θα πει η Xiaomi.

Έχεις να καταγγείλεις στο Paypal κάποια κακή κίνηση του καταστήματος; :confused:

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το τι θα πει η Xiaomi.

Έχεις να καταγγείλεις στο Paypal κάποια κακή κίνηση του καταστήματος; :confused:

Όχι δεν έχω να καταγγείλω κάτι για το βικμολ. Ίσα ίσα που στα εμειλ μου απαντησαν σχετικά γρήγορα και δηλωσαν οτι θα στειλουν το κινητο στην xiaomi για επισκευη.

Άρα λες να περιμένω και να μην κάνω κατι στο πειπαλ. Άλλωστε η αγορά έγινε 24/12/15...

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα πίσω στο βικμολ ένα xiaomi redmi note 2 που είχε πρόβλημα φόρτισης από usb. Όλα καλά, το παρέλαβαν πριν τις διακοπές τους και μου είπαν ότι θα το στείλουν στην xiaomi για επισκευή.

 

Κσλυπτομαι από την εγγύηση ή θα έχω κόστος επισκευής;

 

Αξίζει να απευθυνθω στο πειπαλ ή να περιμένω;

 

Ευχαριστώ

 

Γνώμη μου είναι ότι εφόσον το Vickmall λέει 1 χρόνο εγγύηση, θα απευθυνθείς στο paypal αν σου ζητήσουν λεφτά. Προς το παρόν όχι. Απλά περιμένεις και τους στέλνεις από κανένα email να ρωτάς τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι εφόσον το Vickmall λέει 1 χρόνο εγγύηση, θα απευθυνθείς στο paypal αν σου ζητήσουν λεφτά. Προς το παρόν όχι. Απλά περιμένεις και τους στέλνεις από κανένα email να ρωτάς τι γίνεται.
Την ίδια άποψη έχω και εγώ. Θα περιμένω και θα δω στη πορεία τι θα κάνω.

 

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγορά κινητού από vickmall στις 5 ιανουαριου.Χάλασε δεν ανοίγει.τι κάνω?αντικατάσταση θέλω όχι επιστροφή χρημάτων.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έστειλα πίσω στο βικμολ ένα xiaomi redmi note 2 που είχε πρόβλημα φόρτισης από usb. Όλα καλά, το παρέλαβαν πριν τις διακοπές τους και μου είπαν ότι θα το στείλουν στην xiaomi για επισκευή.

 

Κσλυπτομαι από την εγγύηση ή θα έχω κόστος επισκευής;

 

Αξίζει να απευθυνθω στο πειπαλ ή να περιμένω;

 

Ευχαριστώ

Πως ακριβώς το έστειλε ς? Θέλω και εγώ να στείλω ένα.τι εγραψες ς έξω στο κουτί διεύθυνση και πως το εστειλες?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγορά κινητού από vickmall στις 5 ιανουαριου.Χάλασε δεν ανοίγει.τι κάνω?αντικατάσταση θέλω όχι επιστροφή χρημάτων.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως ακριβώς το έστειλε ς? Θέλω και εγώ να στείλω ένα.τι εγραψες ς έξω στο κουτί διεύθυνση και πως το εστειλες?

 

Όλα έγιναν σε συνεννόηση με το βικμολ. Τυπωσα πάνω αριστερά τα στοιχεία μου και ελάχιστα πιο κάτω δεξιά τα στοιχεία του βικμολ όπως μου τα έδωσαν.

 

Το έστειλα με επιστολικο ταχυδρομείο συστημένο. Δεν έκανα κάτι άλλο. Πλήρωσα 15 ευρώ, τα οποία στη συνέχεια μου τα έδωσε πίσω το πειπαλ.

Link to comment
Share on other sites

RMA σου έδωσαν όταν το έστειλε πίσω ?
το βικμολ το παρέλαβε 2/2. Αν δεν κάνω λάθος έκλεισε εκείνη την ημέρα ή την επόμενη, οπότε δεν έχω rma
Link to comment
Share on other sites

εγω παρελαβα τελικα το meizu m1 note απο fastandcard το ανοιξα και ειναι οπως ακριβως το εστειλα εκει!με το ιδιο προβλημα.μακρυα απο τους απατεωνες.κοντευε 3 μηνες και μου το εστειλαν....οπως εφυγε!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια

 

πηρα πριν 1 μηνα απο το vickmall το umi rome και την πατησα απο την πρωτη μερα οπως οι περισσοτεροι και σε 1 εβδομαδα το εστειλα πισω.εκανα το λαθος και απο υποδειξη τους εκλεισα το dispute στο παυπαλ.στο truck number ειδα οτι το παρελαβαν 2/2/16

τους ζητησα αντικατασταση με αλλο και εδω και μια εβδομαδα μετα απο απανωτα email δεν εχω απαντηση ακομα.εστειλα μειλ και στην paypal και πως δεν βρηκα τον μπελα μου.διαβασα στο φορουμ οτι εχουν διακοπες.μπορει καποιος να μου πει τι μπορει να παιζεται σχετικα με αυτες τις περιπτωσεις και με την vickmall?

ευχαριστω

Edited by azaris
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια

 

πηρα πριν 1 μηνα απο το vickmall το umi rome και την πατησα απο την πρωτη μερα οπως οι περισσοτεροι και σε 1 εβδομαδα το εστειλα πισω.εκανα το λαθος και απο υποδειξη τους εκλεισα το dispute στο παυπαλ.στο truck number ειδα οτι το παρελαβαν 2/2/16

τους ζητησα αντικατασταση με αλλο και εδω και μια εβδομαδα μετα απο απανωτα email δεν εχω απαντηση ακομα.εστειλα μειλ και στην paypal και πως δεν βρηκα τον μπελα μου.διαβασα στο φορουμ οτι εχουν διακοπες.μπορει καποιος να μου πει τι μπορει να παιζεται σχετικα με αυτες τις περιπτωσεις και με την vickmall?

ευχαριστω

Υπομονή, από Δευτέρα θα επανέλθουν από τις διακοπές και θα τα βρείτε, μην φοβάσαι το μαγαζί είναι πολύ καλό

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια

 

πηρα πριν 1 μηνα απο το vickmall το umi rome και την πατησα απο την πρωτη μερα οπως οι περισσοτεροι και σε 1 εβδομαδα το εστειλα πισω.εκανα το λαθος και απο υποδειξη τους εκλεισα το dispute στο παυπαλ.στο truck number ειδα οτι το παρελαβαν 2/2/16

τους ζητησα αντικατασταση με αλλο και εδω και μια εβδομαδα μετα απο απανωτα email δεν εχω απαντηση ακομα.εστειλα μειλ και στην paypal και πως δεν βρηκα τον μπελα μου.διαβασα στο φορουμ οτι εχουν διακοπες.μπορει καποιος να μου πει τι μπορει να παιζεται σχετικα με αυτες τις περιπτωσεις και με την vickmall?

ευχαριστω

 

Θα συνεργαστούν λογικά. Εμένα χωρίς να ανοίξω dispute μου αντικατέστησαν κινητό το οποίο ήρθε με σημάδια στην οθόνη. Είχαν πει ότι θα με επέστρεφαν και το κόστος αποστολής για πίσω αλλά τα πήρα μετά από την υπηρεσία του paypal και δεν τα ξαναζήτησα.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να επιατρεψω ενα κινητο λογω προβληματος,και θελω το paypal να με καλυψει με ταρξοδα αποστολης,τι φωτογραφιες πρεπει να βγαλω;η αποδειξη δεν φτάνει;πως θα διαπιστωσει το paypal πως παρελαβαν;
Link to comment
Share on other sites

Θελω να επιατρεψω ενα κινητο λογω προβληματος,και θελω το paypal να με καλυψει με ταρξοδα αποστολης,τι φωτογραφιες πρεπει να βγαλω;η αποδειξη δεν φτάνει;πως θα διαπιστωσει το paypal πως παρελαβαν;

 

 

οταν πας στο ταχυδρομειο βγαλε με κινητο φωτογραφια μαζι το δεμα και τα στοιχεια επιστροφης και την αποδειξη των ελτα 9.20 ευρω θα σου παρουν περιπου σε 15 μερες το παραλαμβανουν απ0 κινα.ζητα και την πρασινη καρτα να βαλεις στο δεμα για να το δηλωσεις με αξια κατω απο 20 δολλαρια για να μην παει τελωνειο εκει.στειλε τους τις φωτογραφιες και στο παυπαλ κανε dispute και ζητα τα εξοδα αποστολης.μην πετας την αποδειξη γιατι εχει τον αριθμο αποστολης και παρακολουθα το απο το 17truck στο ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

πρόσφατα έστειλα δέμα στο vickmall.

λοιπόν..ανοίγεις case στο Paypal(το Paypal θα σου πεί/στείλει ακριβώς τα στοιχεία.. τι θα γράψεις επάνω στο δέμα)

το συσκεύαζεις καλά και πηγαίνεις ελτά,πρίν..καλό είναι να βγάλεις φωτό το δέμα με τα στοιχεία δικά σου-παραλήπτη..

μπορείς με κόστος 1 ευρώ επιπλέον(αναφορά παράδοσης)κατά την παραλαβή εκεί να το δείς "άμμεσα" ότι το παρέλαβαν(china post & trackitonline)

*προσωπικά δεν με άφησε η ταμίας να το βγάλω φωτό όταν ήταν "έτοιμο"(μου είπε απαγορεύεται)

η ταμίας θα σου δώσει την απόδειξη αποστολής,μετά για να πάρεις τα χρήματα σου πίσω για την αποστολή,θα στείλεις τα στοιχεία εδώ φωτό δέματος & φωτό την απόδειξη απο τα ελτά,το ποσόν που πλήρωσες.

περίπου 20 μέρες θα κάνει να το παραλάβουν,όταν όλα πάνε καλά

Edited by kostasgn
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...