Jump to content

Apple, σημαντική υποβάθμιση ποιότητας: Τι φταίει;


one_tree_hill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν φτάνει που είναι πανάκριβα και έχουν τρελά κέρδη τώρα με αυτό τι θα πούνε?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το ιδιο πραγμα λεμε, δεν διαφωνουμε, μαλλον με παρανοησες.

 

Οταν πληρωνεις ενα καρο λεφτα να παρεις ενα mac, δικαιως εχεις απαιτησεις να δουλευει απροβληματιστα.

 

we are on the same page :)

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δεν ξέρω από λειτουργικό apple, αν και θα ήθελα να δοκιμάσω μια φορά έτσι για την εμπειρία, αν και το κόστος για μένα είναι απαγορευτικό. Θεωρώ ότι μπορώ να βρώ ένα πολύ καλύτερο υπολογιστή με minimum τα 1200 από ότι το MacBook. Αυτό που παραβλέπουν όμως οι περισσότεροι είναι ότι τα λειτουργικά της Apple (και κατά συνέπεια και οι υπολογιστές τους) αποτελούν ένα οικοσύστημα. Και σε ένα οικοσύστημα, όσο μεγάλο και να είναι, δεν μπορούν να χωρέσουν όλα και προφανώς έχουν και πολλά προβλήματα (μικρά ή μεγάλα). Αυτό που μετράει σε μένα προσωπικά, περισσότερο, είναι η σχέση αξίας/τιμής και με κάποιες υποχωρήσεις στην ποιότητα. Τα windows και το Android δεν είναι απλά δύο ακόμα οικοσυστήματα. Είναι ο ωκεανός και καταλαβαίνετε, ότι σε έναν ωκεανό μπορούν να δημιουργηθούν πολύ περισσότερα προβλήματα από ότι σε ένα μικρό οικοσύστημα. Δεν υπάρχει λόγος σύγκρισης πάρα μόνο καθαρά σε θέμα hw της κάθε συσκευής και πάλι όμως σε σχέση αξίας/τιμής. Η εμπειρία χρήσης πλέον διαφέρει. Εάν πάρει κάποιος το Toshiba Satellite u940 που έχω εγώ για να σχεδιάζει σε AutoCAD ή να κάνει μοντέλα ή γραφιστική, πάει γυρεύοντας. Τα Win8.1 είναι σταθερότατα και γρήγορα και θέμα driver δεν έχω συναντήσει μέχρι στιγμής. Το θέμα είναι το hardware. Εδώ είναι και ένα μειονέκτημα σε κάποιες συσκευές (ultrabook). Δεν μπορείς να βάλεις χέρι όπως κάναμε παλιά.

 

επειδη πηρα λαπτοπ σχετικα προσφατα, ειχα το παραπανω φιλτρο:

 

http://www.skroutz.gr/c/25/laptop/f/342278_342316/%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-1920x1080-%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-8GB.html?keyphrase=laptop+13

 

με προσθετο requirement να εχει ssd 256gb.

 

οπως βλεπεις ολα τα μηχανηματα πια εχουν ιδιες τιμες. παει η εποχη που οντως επαιρνες win laptop με σημαντικα καλυτερη τιμη. εχουν καβαλησει καλαμι κι οι windows κατασκευαστες. οποτε εφοσον παιζουν ιδιες τιμες, πας σε καλυτερο integration του software με το hardware και σε καλυτερο customer support. ε η apple, ακομα και με τα προβληματα της, ειναι μια κλαση παραπανω και στα 2. εχω ταυτοχρονα ενα win8.1 dell laptop, μοντελο 2013 και τα θεματα με τους drivers δινουν και παιρνουν.

 

εν κατακλειδει, ολοι τιμολογουν πανακριβα πλεον, κι ολοι εχουν ριξει την ποιοτητα στο hardware και software. οποτε διαλεγεις αυτο που σε βολευει στη δουλεια/διασκεδαση/τσεπη σου και απο κει και περα, κανεις τις λιγοτερες-δυνατες παραχωρησεις.

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ SONY ΚΑΙ SAMSUNG.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν για εμένα το χειρότερο ήταν η ξεφτίλα με την μνήμη του 128gb 6 plus...

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα δεν είναι μόνο θέμα τιμής-κόστους .Αλλά δεν είναι δυνατόν η Ms με ένα κινητό των 120 ευρώ (νόκια 630) να έχει πετύχει τέτοια smooth λειτουργία , και η Apple να ζητάει πολλαπλάσια λεφτά και πάλι να υπάρχουν παράπονα . Ε, είναι θέμα της εταιρείας , που απότι φαίνεται ακούει μόνο τους σχεδιαστές και όχι τους προγραμματιστές , όπως εύστοχα είπε κάποιος παραπάνω.

Για να μην μιλήσω για ένα ταπεινό HP slate 7HD που έχω των 130 ευρώ , που στο Wifi τους ρίχνει όλων στα αυτιά .

1.Ote Vdsl 30/2.5 , draytek vdsl router on a Lan with a supermicro server with 7 clients (Nokia 920 -640 , includet).

2.Ipad mini

3. Lenovo Thinkpad Egde

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα παντως, ασχετα με την πτωση ποιοτητας που αναφερεται στο αρθρο, δεν εχω κανενα προβλημα με ολα της τα προιοντα, και εχω πολλα. Ουτε σε software ουτε σε hardware, το αντιθετο μαλιστα μου συμβαινει.

 

Οταν ειναι να αγορασω Apple ειμαι 100% σιγουρος οτι αυτο που θα παρω θα ειναι καλο και δε θα βγει μαπα το καρπουζι οπως μπορει να συμβει (και μου εχει συμβει) με αλλους κατασκευαστες.

iPhone 2g, 3g, 3gs, 4, 4s, 5, 5s, 6 - Samsung galaxy s3 - Note 2 - Lumia 800, 1020 κιτρινο - iPad mini retina, iPad 2 - Motorola Defy+
Link to comment
Share on other sites

σε αυτό θα συμφωνήσουμε, όλοι οι μύθοι περί προβλημάτων μικρών μεγάλων, έχουν καταρριφθεί. :)

Οντως έχουν καταρριφθεί διάφοροι μύθοι. Ο μύθος περί 60εκ Watches, για παράδειγμα, όπως επίσης για το it just works.
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 4-5 χρόνια σε android platform είπα να μεταβώ σε iOS/iPhone6 φέτος. Μπορώ να πω ότι έκανα την καλύτερη επιλογή και πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί είχα αργήσει τόσο (μάλλον λόγο της μικρή οθόνης, και όλων αυτών των αρνητικών σχολιασμών). @OP, το άρθρο που παραθέτεις θεωρώ ότι είναι κάπως υπερβολικό, για να μην πω ότι διακρίνω και μια νότα κακεντρέχειας ενδεχομένως.

 

Αρχικά είχα πολλούς ενδοιασμούς για την μετάβαση κυρίως λόγο technical specs cpu/ram, γνωρίζετε στο χώρο του ΙΤ, τα technical spec τα υπολογίζουμε πάρα πολύ, αλλά ας είμαστε ειλικρινής, πόσοι εδώ μέσα τρέχουν simulations για multidimensional data, στο κινητό τους? Εγώ πάντως όχι, ευτυχώς υπάρχουν τα workstations. Εν' ολίγοις, έκανα μετάβαση από quad core/2gb ram android κινητό στο iphone6 και το μόνο που βλέπω είναι ότι όλα 'γίνονται' γρηγορότερα και lag free.

 

Επιτέλους, τέλος στις ασυμβατότητες μεταξύ applications και os, τέλος στα εκνευριστικά παιδιάστικα-πολύχρωμα-laggy widgets, τέλος στα πλαστικά bezels, τέλος στα apps που κρεμάνε non-stop, τέλος στα pre-installed apps (ie Facebook/twitter/κ.α) που μου ζητάνε κάθε τρεις και λίγο update (δεν έχω Facebook/twitter και άλλα τέτοια, γιατί να είναι εγκατεστημένα στο κινητό εξ αρχής και να μην βγαίνουν? όχι ρε φίλε δεν θα κάτσω να περάσω custom rom για να το παίζω hacker της πεντάρας στους φίλους μου). Τέλος στο φάντασμα της google να πλανάται παντού. Πλέον, μόνο πράγματα επί της ουσίας. Χρησιμοποιώ 10-15 applications και θέλω να μου δουλεύουν 'as intended' , και επιτέλους δουλεύουν και είμαι ευχαριστημένος. Το μόνο downside είναι η τιμή.

 

Το ότι το Software είναι μάπα ή δεν ξέρω και 'γω τι άλλο που προσπαθεί να περάσει το άρθρο, δεν υφίσταστε. Μερικοί εδώ μέσα απλά get your facts straight.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ αδιανόητο κάποιος χρήστης να παραθέτει πόσο καλυτέρευσε η ζωή του οπταν μετέβη απο lagdroid σε iphone και άλλος να προσπαθεί να τον πείσει ότι πήρε τη ζωή του λάθος..

 

Ακόμα δεν έχω καταλάβει πού εδράζεται το νόημα του άρθρου. Η πρώτη δε φράση του είναι ότι το hardware είναι άφταστο σε ποιότητα αλλά κάτι γίνεται με τον έλεγχο ποιότητας.. Έλεγχο ποιότας πού; Στο αν ένα κινητό το 2009 θα σηκώνει λογισμικό του 2015;

Link to comment
Share on other sites

Έχετε καταλάβει όλοι σας εδώ μέσα που σχολιάζετε για τι προϊόντα μιλάμε? Δε θα σχολιάσω τα iphone που απλά είναι σημείο αναφοράς για ότι άλλα κινητά βγαίνουν, αλλά θα σχολιάσω τους mac. Είναι τυχαίο που οι περισσότεροι σχεδιαστές, αρχιτέκτονες, φωτογράφοι, μουσικοί, και άλλοι πολλοί επαγγελματίες τους χρησιμοποιούν? Για αυτόν και άλλους πολλούς λόγους πάντα θα υπάρχουν οι επικριτες και θα πουν ότι η βίδα αυτή δεν είναι από τιτάνιο ή το σασί είναι πλαστικό κτλ. οκ κανείς δεν είναι τέλειος ούτε και στο software, μπλε οθόνη δεν έβγαλαν ποτέ όμως... και αφήστε αυτό το άρθρο να το σχολιάσουν όσοι είναι κάτοχοι προϊόντων της apple. Edited by deadsoul
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 4-5 χρόνια σε android platform είπα να μεταβώ σε iOS/iPhone6 φέτος. Μπορώ να πω ότι έκανα την καλύτερη επιλογή και πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί είχα αργήσει τόσο (μάλλον λόγο της μικρή οθόνης, και όλων αυτών των αρνητικών σχολιασμών). @OP, το άρθρο που παραθέτεις θεωρώ ότι είναι κάπως υπερβολικό, για να μην πω ότι διακρίνω και μια νότα κακεντρέχειας ενδεχομένως.

 

Αρχικά είχα πολλούς ενδοιασμούς για την μετάβαση κυρίως λόγο technical specs cpu/ram, γνωρίζετε στο χώρο του ΙΤ, τα technical spec τα υπολογίζουμε πάρα πολύ, αλλά ας είμαστε ειλικρινής, πόσοι εδώ μέσα τρέχουν simulations για multidimensional data, στο κινητό τους? Εγώ πάντως όχι, ευτυχώς υπάρχουν τα workstations. Εν' ολίγοις, έκανα μετάβαση από quad core/2gb ram android κινητό στο iphone6 και το μόνο που βλέπω είναι ότι όλα 'γίνονται' γρηγορότερα και lag free.

 

Επιτέλους, τέλος στις ασυμβατότητες μεταξύ applications και os, τέλος στα εκνευριστικά παιδιάστικα-πολύχρωμα-laggy widgets, τέλος στα πλαστικά bezels, τέλος στα apps που κρεμάνε non-stop, τέλος στα pre-installed apps (ie Facebook/twitter/κ.α) που μου ζητάνε κάθε τρεις και λίγο update (δεν έχω Facebook/twitter και άλλα τέτοια, γιατί να είναι εγκατεστημένα στο κινητό εξ αρχής και να μην βγαίνουν? όχι ρε φίλε δεν θα κάτσω να περάσω custom rom για να το παίζω hacker της πεντάρας στους φίλους μου). Τέλος στο φάντασμα της google να πλανάται παντού. Πλέον, μόνο πράγματα επί της ουσίας. Χρησιμοποιώ 10-15 applications και θέλω να μου δουλεύουν 'as intended' , και επιτέλους δουλεύουν και είμαι ευχαριστημένος. Το μόνο downside είναι η τιμή.

 

Το ότι το Software είναι μάπα ή δεν ξέρω και 'γω τι άλλο που προσπαθεί να περάσει το άρθρο, δεν υφίσταστε. Μερικοί εδώ μέσα απλά get your facts straight.

 

Ποια apps σου κρεμμανε και μαλιστα non-stop? Με quad core/2gb ram τι lag ειχες? Κ βασικα τι κινητο χρησιμοποιουσες?

Κ το οτι βγαινουν καθε τρεις κ λιγο updates της v.8 απο την apple εσενα τι σου λεει? (ρωταω σαν χρηστης κ των 3 λειτουργικων Note 3/10.1, Lumia 1020, iPad 2)

Edited by oxristos
Link to comment
Share on other sites

Ποια apps σου κρεμμανε και μαλιστα non-stop? Με quad core/2gb ram τι lag ειχες? Κ βασικα τι κινητο χρησιμοποιουσες?

Κ το οτι βγαινουν καθε τρεις κ λιγο updates της v.8 απο την apple εσενα τι σου λεει? (ρωταω σαν χρηστης κ των 3 λειτουργικων Note 3/10.1, Lumia 1020, iPad 2)

 

Το γεγονος οτο εχουν εντοπισθει τα λαθη - bugs και σου δινεται οσο ποιο γρηγορα το update παει να πει οτι δουλευουν ( και μη μου πεις γιατι δεν τα δωσαν ετοιμα.. Γιατι παντου υπαρχουν bugs ακομα και στο android ) .. Oσο αφορα τα android.. Σε ποιο ποσοστο ειναι το 4.4 και σε ποιο η 5.0; Εκει δινονται αμεσα διορθωσεις;

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονος οτο εχουν εντοπισθει τα λαθη - bugs και σου δινεται οσο ποιο γρηγορα το update παει να πει οτι δουλευουν ( και μη μου πεις γιατι δεν τα δωσαν ετοιμα.. Γιατι παντου υπαρχουν bugs ακομα και στο android ) .. Oσο αφορα τα android.. Σε ποιο ποσοστο ειναι το 4.4 και σε ποιο η 5.0; Εκει δινονται αμεσα διορθωσεις;

 

Μπορει ολοι να βγαζουν εκδοσεις με μικρα ή μεγαλα Bugs, αλλα αυτο που εχει γινει με την v.8 με τις αλλεπαλληλες προβληματικες εκδοσεις το εχει κανει μονο η apple. Τι να το κανω αν βγαινουν τα updates γρηγορα αν ειναι το ενα μετα το αλλο και αυτα προβληματικα? Εδω στο ipad 2 μου αποφασισα να μεινω οριστικα στην v.7.1.2 με βαση σχολια υπαρχοντων χρηστων που την "πατησαν"... Οποτε δικαιως και το συγκεκριμενο αρθρο που σχολιαζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει ολοι να βγαζουν εκδοσεις με μικρα ή μεγαλα Bugs, αλλα αυτο που εχει γινει με την v.8 με τις αλλεπαλληλες προβληματικες εκδοσεις το εχει κανει μονο η apple. Τι να το κανω αν βγαινουν τα updates γρηγορα αν ειναι το ενα μετα το αλλο και αυτα προβληματικα? Εδω στο ipad 2 μου αποφασισα να μεινω οριστικα στην v.7.1.2 με βαση σχολια υπαρχοντων χρηστων που την "πατησαν"... Οποτε δικαιως και το συγκεκριμενο αρθρο που σχολιαζουμε.

 

για πες μας μια αλλη συσκευη που μετα απο τοσα χρονια και τοσες αναβαθμισεις σε λογισμικο τα πηγε καλυτερα απο το 2;

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

επειδη πηρα λαπτοπ σχετικα προσφατα, ειχα το παραπανω φιλτρο:

 

http://www.skroutz.gr/c/25/laptop/f/342278_342316/%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-1920x1080-%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-8GB.html?keyphrase=laptop+13

 

με προσθετο requirement να εχει ssd 256gb.

 

οπως βλεπεις ολα τα μηχανηματα πια εχουν ιδιες τιμες. παει η εποχη που οντως επαιρνες win laptop με σημαντικα καλυτερη τιμη. εχουν καβαλησει καλαμι κι οι windows κατασκευαστες. οποτε εφοσον παιζουν ιδιες τιμες, πας σε καλυτερο integration του software με το hardware και σε καλυτερο customer support. ε η apple, ακομα και με τα προβληματα της, ειναι μια κλαση παραπανω και στα 2. εχω ταυτοχρονα ενα win8.1 dell laptop, μοντελο 2013 και τα θεματα με τους drivers δινουν και παιρνουν.

 

εν κατακλειδει, ολοι τιμολογουν πανακριβα πλεον, κι ολοι εχουν ριξει την ποιοτητα στο hardware και software. οποτε διαλεγεις αυτο που σε βολευει στη δουλεια/διασκεδαση/τσεπη σου και απο κει και περα, κανεις τις λιγοτερες-δυνατες παραχωρησεις.

 

Συμφωνώ σε αυτά που λες, περισσότερο γιατί είναι έτσι ρυθμισμένα τα συστήματα της ώστε να δουλεύουν πάνω στο λογισμικό της εταιρίας. Το οικοσύστημα που έλεγα και παραπάνω. Για αυτό θεωρώ ότι δεν ανοίγουν παρτίδες και με άλλους κατασκευαστές, από άποψη premioum ( και καλά μόνο εμείς το δίνουμε και ας έχουμε 5%) και επίσης επειδή οι άλλες εταιρίες δεν θα το στείνουν τόσο πετυχημένα και θα φανούν πολλά ελαττώματα που τώρα κρύβονται (όλα έχουν ελαττώματα, απλά ta windows εκτίθενται περισσότερο λόγω μεγαλύτερου μεριδίου αγοράς).

 

Τελείως πληροφοριακά πάντως δύο πράγματα σχετικά με το Link που έβαλες: 1ον. Με κλειστά μάτια έπαιρνα το zenbook στα 1300 καθ' ότι είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ μηχάνημα, σε προδιαγραφές και σχέδιο και ποιότητα, και 2ον. Παρατήρησα ότι στα apple δεν αναγράφει την έκδοση του επεξεργαστή όπως στα υπόλοιπα. Μπορώ να το δώ κάπου αυτό? καθώς ούτε στο site της apple το είδα (εκτός αν το έχουν πουθενά και δεν το πρόσεξα) :)

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

για πες μας μια αλλη συσκευη που μετα απο τοσα χρονια και τοσες αναβαθμισεις σε λογισμικο τα πηγε καλυτερα απο το 2;

 

Και αυτο δηλαδη ειναι δικαιολογια για να μου το χαλασουν σημερα? Ας σταματησει να το υποστηριζει μεχρι εκει που μπορει κ το σηκωνει το hardware του. Η τελευταια πληρως λειτουργικη και απροβληματιστη εκδοση ηταν η v.7.1.2. που βγηκε το 2013. Απο εκει και περα φτιαχνει κατι χαλαει κατι αλλο. Τα προβληματικα updates δηλαδη σε τι βοηθανε? Για να λεμε οτι εχουμε "δηθεν" υποστηριξη μεχρι το 2014?

Link to comment
Share on other sites

Έχετε καταλάβει όλοι σας εδώ μέσα που σχολιάζετε για τι προϊόντα μιλάμε? Δε θα σχολιάσω τα iphone που απλά είναι σημείο αναφοράς για ότι άλλα κινητά βγαίνουν, αλλά θα σχολιάσω τους mac. Είναι τυχαίο που οι περισσότεροι σχεδιαστές, αρχιτέκτονες, φωτογράφοι, μουσικοί, και άλλοι πολλοί επαγγελματίες τους χρησιμοποιούν? Για αυτόν και άλλους πολλούς λόγους πάντα θα υπάρχουν οι επικριτες και θα πουν ότι η βίδα αυτή δεν είναι από τιτάνιο ή το σασί είναι πλαστικό κτλ. οκ κανείς δεν είναι τέλειος ούτε και στο software, μπλε οθόνη δεν έβγαλαν ποτέ όμως... και αφήστε αυτό το άρθρο να το σχολιάσουν όσοι είναι κάτοχοι προϊόντων της apple.

 

Είναι τυχαίο που η πλειοψηφία των μηχανικών χρησιμοποιεί pc;;;;

 

Μην τι πάμε στο ποιος την έχει μακρυτερη.

Link to comment
Share on other sites

Το iphone 6 δεν είναι το καλύτερο smartphone του κόσμου. Βέβαια αγοράζοντας το στην ουσία αγοράζεις μαζί και ένα ίματζ και στυλ ότι εμένα κρατάει η τσέπη μου. Βέβαια στην Αμερική και Μεγάλη Βρετανία είναι εύκολο να αγοράσεις iphone όπως είναι εύκολο να αγοράσεις Μερσέντες όμως αυτό δεν σημαίνει ότι στον ανταγωνισμό είναι και το καλύτερο προϊόν, είναι το μάρκετινγκ. Πάντως επιδή έχω δει ανθρώπους που το κατηγορούσαν να το αγοράζουν μόλις πιάνουν λεφτά στα χέρια τους σίγουρα δεν φταίνε για τα πάντα που τους καταλογίζουν. Μόλις πολλοί από μας πιάσουν κάνα λαχείο θα το αγοράσουν με μία κι ας το κατηγορούν σήμερα. Εγώ Πάντος δεν το έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου και δεν μπορώ εφόσον δεν έχω την εμπειρία να μιλήσω πιο ειδικά γι αυτό και σε ότι ανέφερα πιο πάνω είταν γενικότητες όπως και πολλοί πιο πάνω από μένα
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορούν κάποιοι να σεβαστούν τους αναγνώστες και τα μέλη της κοινότητας μας τότε καλύτερα να απέχουν από τις συζητήσεις. Βρισκόμαστε εδώ για να συζητάμε ήρεμα και πολιτισμένα χωρίς να προσβάλουμε και να ερχόμαστε σε αντιπαραθέσεις. Διαγράφηκαν ποστ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτο δηλαδη ειναι δικαιολογια για να μου το χαλασουν σημερα? Ας σταματησει να το υποστηριζει μεχρι εκει που μπορει κ το σηκωνει το hardware του. Η τελευταια πληρως λειτουργικη και απροβληματιστη εκδοση ηταν η v.7.1.2. που βγηκε το 2013. Απο εκει και περα φτιαχνει κατι χαλαει κατι αλλο. Τα προβληματικα updates δηλαδη σε τι βοηθανε? Για να λεμε οτι εχουμε "δηθεν" υποστηριξη μεχρι το 2014?

 

καταρχην αφου εχεις μεινει στην 7.1.2 δεν μπορεις να εχεις και αποψη ποσο μαλλον να επιμενεις κιολας!! ασε που το ipad 2 ειναι πολυ παλιο και δεν νομιζω η apple να σου δινει εγγυηση οτι σε ολες τις αναβαθμισεις θα ρολαρει τελεια ακομα και μετα απο 4 χρονια!!

εγω εχω ipad 4 και δεν εχω προβληματα και ειμαι στην 8.1.1 που θεωρειται πιο προβληματικη απο την 8.1.2.ουτε στο 6 plus εχω προβλημα στην 8.1.2....να δεις ομως ποσα προβληματα εχω στο τετραπυρηνο g2 με 2gb μνημη!!! το fc σε εφαρμογες ειναι καθημερινο φαινομενο και δεν μιλαμε για μια φορα...πιο σπανια εχω και παγωμα συσκευης σε εφαρμογη που για αρκετα δευτερολεπτα δεν ανταποκρινεται καθολου!!

ολα εχουν τα προβληματα τους και στο android και στο ios.ο καθενας δεν ξερεις αν περναει τη μια ενημερωση πανω απο την αλλη χωρις restore η τι εχει βαλει μεσα η αν εχει κανει jailbreak και βαζει cracked tweaks....για mac δεν εχω αποψη αλλα μου κανει εντυπωση γιατι πρωτη φορα βλεπω τοσους πολλους να παραπονιουνται

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ mac από την εποχή του Powerbook G4. Μέσα σε αυτά τα χρόνια αγάπησα πολύ την apple λόγο της σταθερότητας που μου προσέφερε το Powerbook τότε. Δυστυχώς από την περίοδο που όλα έπρεπε να αρχίσουν να γίνονται πιο συμβατά. Στην αρχή ήταν καλά. Μέχρι και το Snow Leopard βασικά δεν είχα ποτέ παράπονο από την Apple. Από εποχή Lion και εποχή iOS7 για να μην πω 6 πάμε όλο και χειρότερα.. Όλος αυτός ο πρόλογος ήταν για να πω απλά ότι συμφωνώ, και όταν έρθει η ώρα να αλλάξω πάλι workstation πραγματικά δεν ξέρω αν θα δώσω λεφτά να πάρω ξανά ενα macbook pro!
Link to comment
Share on other sites

καταρχην αφου εχεις μεινει στην 7.1.2 δεν μπορεις να εχεις και αποψη ποσο μαλλον να επιμενεις κιολας!! ασε που το ipad 2 ειναι πολυ παλιο και δεν νομιζω η apple να σου δινει εγγυηση οτι σε ολες τις αναβαθμισεις θα ρολαρει τελεια ακομα και μετα απο 4 χρονια!!

εγω εχω ipad 4 και δεν εχω προβληματα και ειμαι στην 8.1.1 που θεωρειται πιο προβληματικη απο την 8.1.2.ουτε στο 6 plus εχω προβλημα στην 8.1.2....να δεις ομως ποσα προβληματα εχω στο τετραπυρηνο g2 με 2gb μνημη!!! το fc σε εφαρμογες ειναι καθημερινο φαινομενο και δεν μιλαμε για μια φορα...πιο σπανια εχω και παγωμα συσκευης σε εφαρμογη που για αρκετα δευτερολεπτα δεν ανταποκρινεται καθολου!!

ολα εχουν τα προβληματα τους και στο android και στο ios.ο καθενας δεν ξερεις αν περναει τη μια ενημερωση πανω απο την αλλη χωρις restore η τι εχει βαλει μεσα η αν εχει κανει jailbreak και βαζει cracked tweaks....για mac δεν εχω αποψη αλλα μου κανει εντυπωση γιατι πρωτη φορα βλεπω τοσους πολλους να παραπονιουνται

 

Είναι απαράδεκτο μετά από τόσα χρόνια και μετά από ένα χρόνο, που υποτίθεται ότι πρέπει όλα τα νέα frameworks που φτιάχτηκαν πέρυσι να έχουν τελειοποιηθεί να έχουμε τα προβλήματα που έχουμε τώρα.

 

Όταν βγήκε η 8.0.1 που δημιούργησε θέμα με το TouchID και το σήμα είχα ένα iPhone 4S. Δεν επηρεάστηκα αμέσως, παρ' όλα αυτά δε πίστευα στα αυτιά μου και τα μάτια μου... Είναι δυνατόν να ρολάρουν αναβάθμιση που να δημιουργεί τέτοια θέματα; Και μιας και το 'φερε και η κουβέντα, το 4S στο iOS 8 είναι απλά επιεικώς απαράδεκτο. Κατανοώ ότι είναι συσκευή του 2011 και ίσως και να καλομάθαμε, μιας και μέχρι την 6.1.2 (και ίσως για κάπους μέχρι την 7.1.2) η απόδοση, για ένα τηλέφωνο που θεωρητικά είναι διπύρηνο με έναν αδύναμο για τις μέρες μας Α5 και 512 τιποτένια MB RAM, ήταν υποδειγματική, παρ' όλα αυτά δε λογίζεται σε τέτοιου είδους update οι χρόνοι απόκρισης και η διαρροή μνήμης να είναι τόσο χάλια. Στην τελική, δεν είναι ότι φτιάχνει για αυτούς άλλος το λογισμικό, γίνεται μια χαρά optimising αν το θέλουν, βλ. 7.1.2 σε iPhone 4. Θα πω, επίσης, ότι ποτέ δε κάνω απλό update, πόσο μάλλον restore from backup, επομένως οι απόψεις μου είναι όλες στηριγμένες σε «καθαρές» συσκευές.

Για τα πιο καινούρια μοντέλα, θα πω ότι ήμουν από τους άτυχους που η 8.1.1 είχε θέμα με το WiFi σε iPhone 6 και αναγκάστηκα να κάνω restore.

 

Από πλευράς OSX και MacBooks/iMacs δεν έχω να πω κάτι, πέραν του ότι με το Yosemite έχω θέμα με το WiFi, ενώ παλαιότερα δεν είχα.

 

Κατανοώ ότι πλέον ο φόρτος είναι μεγάλος, οι συσκευές πολλές και οι προθεσμίες μικρότερες με τον καιρό. Παρ' όλα αυτά και, παρακαλώ επίτρεψέ μου, το G2 για να αποκτηθεί χρειάζονται 264 ευρώ και το iPhone 6 θα κοστίσει στο χρήστη, στην καλύτερη, γύρω στα 640 ευρώ, μιλούμε δηλαδή για απόκλιση των 200 ευρώ. Όσο και να μη θέλει κάποιος να προσμετρήσει τον παράγοντα χρήμα, ίσως γιατί είναι ευαίσθητος και ίσως γιατί το target group είναι οι κάτοικοι της Αμερικής που αγοράζουν τις συσκευές με διετές συμβόλαιο, είναι γεγονός ατράνταχτο πως με τέτοιες τιμές τα bugs που υπάρχουν είναι απλά ανεπίτρεπτα. Αν δε μπορούν, δεν υπάρχει κανένας λόγος να φορτώσουν περισσότερο την πιατέλα τους.

 

 

Κι επειδή θέλω να είμαι ειλικρινής, το άρθρο μιλάει καθαρά για ποιότητα software, όμως προσωπικά σκόπευα να αναφερθώ και σε πλευρά hardware. Παρ' όλα αυτά, επειδή εκεί η συζήτηση θα ήταν ακόμη πιο μεγάλη και το άρθρο ατελείωτο, κάποια στιγμή, αν μου δοθεί η ευκαιρία, θα μιλήσω και για την ποιότητα του υλικού, η οποία πιστεύω ότι έχει πέσει κι αυτή.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην αφου εχεις μεινει στην 7.1.2 δεν μπορεις να εχεις και αποψη ποσο μαλλον να επιμενεις κιολας!! ασε που το ipad 2 ειναι πολυ παλιο και δεν νομιζω η apple να σου δινει εγγυηση οτι σε ολες τις αναβαθμισεις θα ρολαρει τελεια ακομα και μετα απο 4 χρονια!!

εγω εχω ipad 4 και δεν εχω προβληματα και ειμαι στην 8.1.1 που θεωρειται πιο προβληματικη απο την 8.1.2.ουτε στο 6 plus εχω προβλημα στην 8.1.2....να δεις ομως ποσα προβληματα εχω στο τετραπυρηνο g2 με 2gb μνημη!!! το fc σε εφαρμογες ειναι καθημερινο φαινομενο και δεν μιλαμε για μια φορα...πιο σπανια εχω και παγωμα συσκευης σε εφαρμογη που για αρκετα δευτερολεπτα δεν ανταποκρινεται καθολου!!

ολα εχουν τα προβληματα τους και στο android και στο ios.ο καθενας δεν ξερεις αν περναει τη μια ενημερωση πανω απο την αλλη χωρις restore η τι εχει βαλει μεσα η αν εχει κανει jailbreak και βαζει cracked tweaks....για mac δεν εχω αποψη αλλα μου κανει εντυπωση γιατι πρωτη φορα βλεπω τοσους πολλους να παραπονιουνται

 

Δεν νομιζω να μιλας σοβαρα. Οταν δινεις μια επισημη αναβαθμιση εγγυασαι σαν εταιρεια οτι θα ρολλαρει κιολας!Αλλιμονο αν βγαλει μια αναβαθμιση μια εταιρεια, την περασω στο προιον της κ μετα αυτο σταματησει να δουλευει κ μου πει ας προσεχες...Κ επειδη δεν εχω βαλει την v.8 δεν παει να πει οτι ολοι οσοι την βαλανε κ την πατησανε εχουν αδικο κ εσυ δικιο. Εδω η ιδια η εταιρεια δεν προλαβαινει να αποσυρρει κ βγαζει συνεχως updates για να διορθωνει τα bugs τι να λεμε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να μιλας σοβαρα. Οταν δινεις μια επισημη αναβαθμιση εγγυασαι σαν εταιρεια οτι θα ρολλαρει κιολας!Αλλιμονο αν βγαλει μια αναβαθμιση μια εταιρεια, την περασω στο προιον της κ μετα αυτο σταματησει να δουλευει κ μου πει ας προσεχες...Κ επειδη δεν εχω βαλει την v.8 δεν παει να πει οτι ολοι οσοι την βαλανε κ την πατησανε εχουν αδικο κ εσυ δικιο. Εδω η ιδια η εταιρεια δεν προλαβαινει να αποσυρρει κ βγαζει συνεχως updates για να διορθωνει τα bugs τι να λεμε...

 

Εντάξει για να είμαστε και δίκαιοι όμως πόσες φορές επώνυμες εταιρείες έχουν δώσει αναβαθμίσεις στις android συσκευές τους που ουσιαστικά τις αχρήστευαν; Δυστυχώς το φαινόμενο με τις προβληματικές αναβαθμίσεις κρατάει πολλά χρόνια και είναι απαράδεκτο...:mad: E ζήλεψε και η Apple

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να μιλας σοβαρα. Οταν δινεις μια επισημη αναβαθμιση εγγυασαι σαν εταιρεια οτι θα ρολλαρει κιολας!Αλλιμονο αν βγαλει μια αναβαθμιση μια εταιρεια, την περασω στο προιον της κ μετα αυτο σταματησει να δουλευει κ μου πει ας προσεχες...Κ επειδη δεν εχω βαλει την v.8 δεν παει να πει οτι ολοι οσοι την βαλανε κ την πατησανε εχουν αδικο κ εσυ δικιο. Εδω η ιδια η εταιρεια δεν προλαβαινει να αποσυρρει κ βγαζει συνεχως updates για να διορθωνει τα bugs τι να λεμε...

δεν υπαρχει λογος να συνεχισουμε τη συζητηση εγω μιλησα για μενα...εσυ μου μιλας για προβληματα που διαβαζεις και προσ8ετεις και sauce μαζι

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είναι απαράδεκτο μετά από τόσα χρόνια και μετά από ένα χρόνο, που υποτίθεται ότι πρέπει όλα τα νέα frameworks που φτιάχτηκαν πέρυσι να έχουν τελειοποιηθεί να έχουμε τα προβλήματα που έχουμε τώρα.

 

Όταν βγήκε η 8.0.1 που δημιούργησε θέμα με το TouchID και το σήμα είχα ένα iPhone 4S. Δεν επηρεάστηκα αμέσως, παρ' όλα αυτά δε πίστευα στα αυτιά μου και τα μάτια μου... Είναι δυνατόν να ρολάρουν αναβάθμιση που να δημιουργεί τέτοια θέματα; Και μιας και το 'φερε και η κουβέντα, το 4S στο iOS 8 είναι απλά επιεικώς απαράδεκτο. Κατανοώ ότι είναι συσκευή του 2011 και ίσως και να καλομάθαμε, μιας και μέχρι την 6.1.2 (και ίσως για κάπους μέχρι την 7.1.2) η απόδοση, για ένα τηλέφωνο που θεωρητικά είναι διπύρηνο με έναν αδύναμο για τις μέρες μας Α5 και 512 τιποτένια MB RAM, ήταν υποδειγματική, παρ' όλα αυτά δε λογίζεται σε τέτοιου είδους update οι χρόνοι απόκρισης και η διαρροή μνήμης να είναι τόσο χάλια. Στην τελική, δεν είναι ότι φτιάχνει για αυτούς άλλος το λογισμικό, γίνεται μια χαρά optimising αν το θέλουν, βλ. 7.1.2 σε iPhone 4. Θα πω, επίσης, ότι ποτέ δε κάνω απλό update, πόσο μάλλον restore from backup, επομένως οι απόψεις μου είναι όλες στηριγμένες σε «καθαρές» συσκευές.

Για τα πιο καινούρια μοντέλα, θα πω ότι ήμουν από τους άτυχους που η 8.1.1 είχε θέμα με το WiFi σε iPhone 6 και αναγκάστηκα να κάνω restore.

 

Από πλευράς OSX και MacBooks/iMacs δεν έχω να πω κάτι, πέραν του ότι με το Yosemite έχω θέμα με το WiFi, ενώ παλαιότερα δεν είχα.

 

Κατανοώ ότι πλέον ο φόρτος είναι μεγάλος, οι συσκευές πολλές και οι προθεσμίες μικρότερες με τον καιρό. Παρ' όλα αυτά και, παρακαλώ επίτρεψέ μου, το G2 για να αποκτηθεί χρειάζονται 264 ευρώ και το iPhone 6 θα κοστίσει στο χρήστη, στην καλύτερη, γύρω στα 640 ευρώ, μιλούμε δηλαδή για απόκλιση των 200 ευρώ. Όσο και να μη θέλει κάποιος να προσμετρήσει τον παράγοντα χρήμα, ίσως γιατί είναι ευαίσθητος και ίσως γιατί το target group είναι οι κάτοικοι της Αμερικής που αγοράζουν τις συσκευές με διετές συμβόλαιο, είναι γεγονός ατράνταχτο πως με τέτοιες τιμές τα bugs που υπάρχουν είναι απλά ανεπίτρεπτα. Αν δε μπορούν, δεν υπάρχει κανένας λόγος να φορτώσουν περισσότερο την πιατέλα τους.

 

 

Κι επειδή θέλω να είμαι ειλικρινής, το άρθρο μιλάει καθαρά για ποιότητα software, όμως προσωπικά σκόπευα να αναφερθώ και σε πλευρά hardware. Παρ' όλα αυτά, επειδή εκεί η συζήτηση θα ήταν ακόμη πιο μεγάλη και το άρθρο ατελείωτο, κάποια στιγμή, αν μου δοθεί η ευκαιρία, θα μιλήσω και για την ποιότητα του υλικού, η οποία πιστεύω ότι έχει πέσει κι αυτή.

 

το g2 το πηρα απο ελληνικο καταστηρα 2 μηνες μετα τη κυκλοφορια του οποτε το πληρωσα 600

κατα τα αλλα νομιζω,χωρις καμια διαθεση ειρωνιας οτι θα πρεπει να αλλαξεις συσκευη σε βλεπω πολυ απογοητευμενο οποτε εγω στη θεση σου θα πουλουσα το iphone 6 και θα επερνα ενα note η ενα g3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...