Jump to content

Apple, σημαντική υποβάθμιση ποιότητας: Τι φταίει;


one_tree_hill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν γίνονται στη τύχη τέτοια νούμερα, ασχολούμαι με τις συσκευές της Apple αρκετά χρόνια.

 

το hype της έχει μεγάλη δυναμικότητα και μπορεί άνετα να δημιουργήσει πωλήσεις "out of thin air"

 

στο Android/WP/BB όμως δεν ισχύει αυτό ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το hype της έχει μεγάλη δυναμικότητα και μπορεί άνετα να δημιουργήσει πωλήσεις "out of thin air"

 

στο Android/WP/BB όμως δεν ισχύει αυτό ;)

 

όσο και μεγάλη δημοτικότητα να είχε η διαφήμισή της, δεν θα είχε διάρκεια, εάν το προϊόν της δεν ανταποκρινόταν στις προσδοκίες των χρηστών.. :)

Link to comment
Share on other sites

όσο και μεγάλη δημοτικότητα να είχε η διαφήμισή της, δεν θα είχε διάρκεια, εάν το προϊόν της δεν ανταποκρινόταν στις προσδοκίες των χρηστών.. :)

 

αν οι προσδοκίες των χρηστών είναι τόσο χαμηλές ώστε είναι να λαμβάνουν προβληματικές συσκευές (απώλεια χρώματος, bending κ.λπ.), προβληματικό και κλειστό λογισμικό καθώς και χαρακτηριστικά 2 χρόνια πίσω τότε οκ, πάω πάσο :p

 

από όπου κι αν το πιάσεις, έχουν καταρριφθεί όλοι οι μύθοι του μήλου

Link to comment
Share on other sites

εδω MacBook Pro (15-inch, Mid 2010) πω με το WiFi πολυ τραγικο! τωρα σχετικα εφτιαξε εμενα με update! δουλευει καλα...

 

edit..

και λεμε για 2500+ ευρω laptop με cpu i7, 8GB Mem, SSD HD, κλπ!

 

MBP mid 11 me 4G RAM & i5 και σέρνεται . ήταν τραγικό λάθος να αναβαθμίσω από 10.6.8 αλλά τη να κάνω που δεν δούλευε το BlackBerry Link .

είναι πραγματικά απογοητευτικό να έχεις επενδύσει τόσα χρήματα και με το νέο λογισμικό ο υπολογιστής σου νa κολλάει χωρίς να έχεις σε χρήση πολλές εφαρμογές , το booting να κάνει τόση ώρα και πλέον να έχεις ένα υπολογιστή που να εκνευρίζει

 

προσωπικά από promoter έγινα Detractor , το Dell Lattitude που έχω από τη δουλειά κολλάει λιγότερο

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

από όπου κι αν το πιάσεις, έχουν καταρριφθεί όλοι οι μύθοι του μήλου

 

σε αυτό θα συμφωνήσουμε, όλοι οι μύθοι περί προβλημάτων μικρών μεγάλων, έχουν καταρριφθεί. :)

 

MBP mid 11 me 4G RAM & i5 και σέρνεται . ήταν τραγικό λάθος να αναβαθμίσω από 10.6.8 αλλά τη να κάνω που δεν δούλευε το BlackBerry Link .

είναι πραγματικά απογοητευτικό να έχεις επενδύσει τόσα χρήματα και με το νέο λογισμικό ο υπολογιστής σου νa κολλάει χωρίς να έχεις σε χρήση πολλές εφαρμογές , το booting να κάνει τόση ώρα και πλέον να έχεις ένα υπολογιστή που να εκνευρίζει

 

προσωπικά από promoter έγινα Detractor , το Dell Lattitude που έχω από τη δουλειά κολλάει λιγότερο

 

νομίζω χρειάζεσαι επειγόντως, ένα clean install, και μην το καθυστερήσεις :)

Edited by gnt
Link to comment
Share on other sites

σε αυτό θα συμφωνήσουμε, όλοι οι μύθοι περί προβλημάτων μικρών μεγάλων, έχουν καταρριφθεί. :)

 

 

 

νομίζω χρειάζεσαι επειγόντως, ένα clean install, και μην το καθυστερήσεις :)

 

ναι το έχω σκεφτεί αλλά δε ξέρω εάν πρέπει να πάω 10.10 η να μείνω σε 10.9.4

πλέον η χρήση είναι τόσο εκνευριστική που έχει μειωθεί στο ελάχιστο

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

To hardware της Apple σήμερα, από άποψη προδιαγραφών, είναι άψογο. Ποτέ δεν έχει υπάρξει καλύτερο...

 

Να υποθέσω ότι το "άψογο" και το "καλύτερο" αναφέρεται συγκριτικά με τα προηγούμενα μοντέλα iphone γιατί τη σημερινή εποχή οι 2 πυρήνες, το 1GB μνήμης, τα 1850mAh μπαταρίας κ.λ.π. δεν είναι το απαύγασμα της τεχνολογίας όσο καλά και αν κάνουν τη δουλειά τους αφού και ένας γεωργός με το αλέτρι και το γαϊδούρι του μπορεί να οργώνει καλά το χωραφάκι του αλλά δεν το λέμε και εκσυγχρονισμό :rolleyes:.

Edited by aptaliko
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι χαρακτηρισμοί και προσωπικές αντιπαραθέσεις δεν επιτρέπονται. Διαγράφηκαν ποστ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

H Apple δεν ειναι αυτη που ηταν.

Ειμαι mac user χρονια και...ξερω.

Εξακολουθει να ειναι 'ποιοτικοτερη' σε hardware-software απο τα android-windows-pc.

Αλλα, το quality, προφανως-δυστυχως, εχει πεσει.

Μπορω να μιλαω για πολυ, αλλα δεν εχει νοημα.

Θα πω μονο οτι μεσα σε διαστημα λιγων μηνων επαθαν σοβαρες βλαβες 2 mac μου. Βλαβες που δεν ειναι θεμα λαθους του χειριστη(δηλαδη εμενα-που ετσι κι αλλιως και ξερω απο υπολογιστες και τα προσεχω και πολυ). Λαθη μη επισκευασιμα. Και δεν ηταν 'φυσιολογικη φθορα'. Μιλαμε για μηχανημα 3τιας και μηχανημα μηνων αντιστοιχα.

Στη μια περιπτωση, ημουν εκτος εγγυησης, την πατησα. Αχρηστο το mac. Κοστος επισκευης εκατονταδες ευρω, δεν τα εδωσα.

Στην αλλη περιπτωση, ευτυχως ημουν εκτος εγγυησης, και το επισκευασαν δωρεαν. Και παλι ομως, ταλαιπωριες, service, χαμενες εργατοωρες.

Και ενα γιατι. Γιατι να πληρωνεις αδρα, και να σε 'κρεμανε' τα μηχανηματα τους.

Η εμπιστοσυνη μου στην apple, εχει πεσει πολυ. Η ποιοτητα των προϊοντων τους, εχει πεσει.

Εγω προσωπικα το αποδιδω στο οτι δεν ειναι στο τιμονι ο τελειομανης Jobs.

Οπως και να χει ομως, υπαρχει θεμα.

:(

Link to comment
Share on other sites

Να πω κ γω την γνωμη μου σαν χρονια κατοχος συσκευων apple. Την πρωτη ξενερα την εφαγα με το θανατο του πρωτο macbook που ειχα απο logicboard πραγματικα στα καλα καθουμενα στα 3 χρονια κτησης του μηχανηματος. Το κοστος επισκευης ηταν τεραστιο κ πηγα σε νεο macbook pro retina. Αυτη τη στιγμη εχω το late 13 μοντελο. Το παλιο macbook ειχε αρκετο lag κ με 4gb ειχα θεματα μνημης αφου εβλεπα την μπαλιτσα συνεχως. Επισης ειχα διαφορα θεματα με το σαφαρι, καποιες επανεκινησεις κτλ. Στο νεο macbook μου τωρα δεν ειχα ποτε θεμα με wifi αλλα υπαρχουν καποια graphic glitches που ενοχλουν ασχημα,μου χει κολλησει ασχημα 1,2 φορες κ στο θεμα drivers που νομιζα οτι δεν θα χω θεμα αναγκαστικα να κατεβασω παλιους drivers hp για εναν εκτυπωτη που ειχα. Επισης οταν σβηνω αρχεια απ τον καδο μου παιρνει αρκετα δευτερολεπτα για να μου δειξει τον νεο ελευθερο χωρο (νεο bug αυτο). Επισης πριν λιγο καιρο πολλα mac κ το δικο μου μαζι τους ειχαμε θεματα με την προεπισκοπηση φακελων οπου αν πηγαινες σε μικρογραφιες στα εξαφανιζεσαι η στα εμφανιζε μαυρα. Ολα τα θεματα που ειχα τα εχει πολυς κοσμος, αλλιως δεν θα τα ανεφερα καν. Ειδικα στο θεμα οθονων κυριως με mavericks πολυς κοσμος ειχε προβλημα στα γραφικα με τεραστιες ασπρες γραμμες να κανουν την εμφανιση τους σε καινουργια μηχανηματα. Οσον αφορα το ipad περα απ τα σκαλωματα που τραβαει εχω γενικο θεμα με το orientarion lock το οποιο με setup as new παραμενει. Με το iphone εχω επισης μικρο lag αλλα ειναι ελαχιστα κ τα θεωρω φυσιολογικα. Πριν βιαστει καποιος να πει οτι εσυ τα παθαινεις ολα σας λεω πως apple setup εχει κ η αδερφη μου με παρομοια προβληματα αλλα και η κοπελα μου εχει mbpr και iphone κ στο mbpr εχει περισσοτερα θεματα απο μενα. Για να μην μιλησουμε για το ανεκδιηγητο update στο iphone που δεν μπορουσες να τηλεφωνησεις που ευτυχως πηραν πισω σε μια μερα. Τα λεω ολα αυτα οχι για να πω οτι ειναι χαλια,μπορω να γραψω το ιδιο κειμενο για τους λογους που συνεχιζω να τα προτιμω. Τα εγραψα απλα για να πω λως το bug free μηλο ειναι μυθος, ολα τα ηλεκτρονικα μηχανηματα εχουν θεματα, απο κει κ περα παιρνει ο καθενας οτι του αρεσει κ μπορει οικονομικα.

MacBook Pro 13.3'' retina

iPhone 6 gold

iPad Mini Retina space gray

iPod Nano white

Ούτε η Έυα τόσο μήλο :bow:

Link to comment
Share on other sites

Να πω κ γω την γνωμη μου σαν χρονια κατοχος συσκευων apple. Την πρωτη ξενερα την εφαγα με το θανατο του πρωτο macbook που ειχα απο logicboard πραγματικα στα καλα καθουμενα στα 3 χρονια κτησης του μηχανηματος. Το κοστος επισκευης ηταν τεραστιο κ πηγα σε νεο macbook pro retina. Αυτη τη στιγμη εχω το late 13 μοντελο. Το παλιο macbook ειχε αρκετο lag κ με 4gb ειχα θεματα μνημης αφου εβλεπα την μπαλιτσα συνεχως. Επισης ειχα διαφορα θεματα με το σαφαρι, καποιες επανεκινησεις κτλ. Στο νεο macbook μου τωρα δεν ειχα ποτε θεμα με wifi αλλα υπαρχουν καποια graphic glitches που ενοχλουν ασχημα,μου χει κολλησει ασχημα 1,2 φορες κ στο θεμα drivers που νομιζα οτι δεν θα χω θεμα αναγκαστικα να κατεβασω παλιους drivers hp για εναν εκτυπωτη που ειχα. Επισης οταν σβηνω αρχεια απ τον καδο μου παιρνει αρκετα δευτερολεπτα για να μου δειξει τον νεο ελευθερο χωρο (νεο bug αυτο). Επισης πριν λιγο καιρο πολλα mac κ το δικο μου μαζι τους ειχαμε θεματα με την προεπισκοπηση φακελων οπου αν πηγαινες σε μικρογραφιες στα εξαφανιζεσαι η στα εμφανιζε μαυρα. Ολα τα θεματα που ειχα τα εχει πολυς κοσμος, αλλιως δεν θα τα ανεφερα καν. Ειδικα στο θεμα οθονων κυριως με mavericks πολυς κοσμος ειχε προβλημα στα γραφικα με τεραστιες ασπρες γραμμες να κανουν την εμφανιση τους σε καινουργια μηχανηματα. Οσον αφορα το ipad περα απ τα σκαλωματα που τραβαει εχω γενικο θεμα με το orientarion lock το οποιο με setup as new παραμενει. Με το iphone εχω επισης μικρο lag αλλα ειναι ελαχιστα κ τα θεωρω φυσιολογικα. Πριν βιαστει καποιος να πει οτι εσυ τα παθαινεις ολα σας λεω πως apple setup εχει κ η αδερφη μου με παρομοια προβληματα αλλα και η κοπελα μου εχει mbpr και iphone κ στο mbpr εχει περισσοτερα θεματα απο μενα. Για να μην μιλησουμε για το ανεκδιηγητο update στο iphone που δεν μπορουσες να τηλεφωνησεις που ευτυχως πηραν πισω σε μια μερα. Τα λεω ολα αυτα οχι για να πω οτι ειναι χαλια,μπορω να γραψω το ιδιο κειμενο για τους λογους που συνεχιζω να τα προτιμω. Τα εγραψα απλα για να πω λως το bug free μηλο ειναι μυθος, ολα τα ηλεκτρονικα μηχανηματα εχουν θεματα, απο κει κ περα παιρνει ο καθενας οτι του αρεσει κ μπορει οικονομικα.

 

Ομοιοπαθης βλεπω....

Κι εμενα καμενη logic board στην 3ετια, στο mbp '11. Και πηγα σε mbp late '13.

Η apple φυσικα κανει την 'παπια'. Λες και φταει ο χρηστης που καηκε η motherboard....

 

Εξακολουθω να εχω mac, την προτιμω ακομη, αλλα δεν ξερω αν και ποσο θα το κανω και στο μελλον, αν συνεχισει ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Οοο, πραγματικα οσο πιο ομοιοπαθης γινεται. Αν επιτρεπεται τι επαθε το νεο macbook κ το στειλες σερβις? Παντως η δικαιολογια της καμμενης logicboard στα καλα καθουμενα ηταν αυτα συμβαινουν. Ε αμα δινεις εναμιση χιλιαρικο το κανεις για την αξιοπιστια, οχι για να σου πουν σε 3 χρονια αυτα συμβαινουν δωσε αλλα 500 να το φτιαξεις.

MacBook Pro 13.3'' retina

iPhone 6 gold

iPad Mini Retina space gray

iPod Nano white

Ούτε η Έυα τόσο μήλο :bow:

Link to comment
Share on other sites

Οταν βγαινουν τοσα updates στο IOS (κατοχος ipad 2) και δεν ξερω με αυτα που ακουω αν θα πρεπει να τα περασω, με συνεπεια να εχω μεινει στην v.7.1.2, τοτε αυτο για μενα λεει πολλα...
Link to comment
Share on other sites

Οοο, πραγματικα οσο πιο ομοιοπαθης γινεται. Αν επιτρεπεται τι επαθε το νεο macbook κ το στειλες σερβις? Παντως η δικαιολογια της καμμενης logicboard στα καλα καθουμενα ηταν αυτα συμβαινουν. Ε αμα δινεις εναμιση χιλιαρικο το κανεις για την αξιοπιστια, οχι για να σου πουν σε 3 χρονια αυτα συμβαινουν δωσε αλλα 500 να το φτιαξεις.

 

Το δευτερο mbp ....τα 'κακάρωσε' η οθόνη! Την αλλαξαν, αλλα η αξιοπιστια στο ναδιρ, και η ταλαιπωρια ταλαιπωρια.

Δεν μπορει να εχω ενα ξεφτιλισμενο netbook και να δουλευει (εστω και χωρις high specs), και η apple να με κρεμαει ετσι.

Εξακολουθω να θεωρω ανωτερο το οικοσυστημα apple, αλλα αν συνεχισει ετσι...

Link to comment
Share on other sites

H Apple δεν ειναι αυτη που ηταν.

Ειμαι mac user χρονια και...ξερω.

Εξακολουθει να ειναι 'ποιοτικοτερη' σε hardware-software απο τα android-windows-pc.

Αλλα, το quality, προφανως-δυστυχως, εχει πεσει.

Μπορω να μιλαω για πολυ, αλλα δεν εχει νοημα.

Θα πω μονο οτι μεσα σε διαστημα λιγων μηνων επαθαν σοβαρες βλαβες 2 mac μου. Βλαβες που δεν ειναι θεμα λαθους του χειριστη(δηλαδη εμενα-που ετσι κι αλλιως και ξερω απο υπολογιστες και τα προσεχω και πολυ). Λαθη μη επισκευασιμα. Και δεν ηταν 'φυσιολογικη φθορα'. Μιλαμε για μηχανημα 3τιας και μηχανημα μηνων αντιστοιχα.

Στη μια περιπτωση, ημουν εκτος εγγυησης, την πατησα. Αχρηστο το mac. Κοστος επισκευης εκατονταδες ευρω, δεν τα εδωσα.

Στην αλλη περιπτωση, ευτυχως ημουν εκτος εγγυησης, και το επισκευασαν δωρεαν. Και παλι ομως, ταλαιπωριες, service, χαμενες εργατοωρες.

Και ενα γιατι. Γιατι να πληρωνεις αδρα, και να σε 'κρεμανε' τα μηχανηματα τους.

Η εμπιστοσυνη μου στην apple, εχει πεσει πολυ. Η ποιοτητα των προϊοντων τους, εχει πεσει.

Εγω προσωπικα το αποδιδω στο οτι δεν ειναι στο τιμονι ο τελειομανης Jobs.

Οπως και να χει ομως, υπαρχει θεμα.

:(

 

στα 2.5 χρόνια MBP mid 2011 με πρόβλημα στη κορδέλα σκληρού και μητρικής - κόπηκε η τέλος πάντως υπήρξε failure , αφ ότου το πήγα στο σέρβις του πήγαν την ίδια εβδομάδα αλλά 2 , με το ίδιο πρόβλημα κι όλα αυτά σε επαρχιακή πόλη με συνολικό πληθυσμό 50.000

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Κ μενα μου κανει κατι τρελα με τα γραφικα, μου πεταει κατι ασπρα κομματια σε safari και pages αλλα κ εμφανιζει πολυ λεπτη γραμμη μια στις τοσες κ πριν το προηγουμενο update μου μαυριζε ολη η οθονη για 40 δευτερολεπτα κ επανερχοταν μονο του. Αν παθει κατι σοβαρο σιγουρα δεν επιστρεφω στην apple. Το θεμα ειναι οτι κ την πρωτη φορα με την logic board εβριζα αλλα εν τελη δεν μπορεσα να παω σε αλλο μηχανημα γιατι ειχα συνηθισει το osx κ μου αρεζε πολυ. Τωρα δε που χω κ μοντελο με οθονη retina αν χαλασει ακομα κ για windows θα πρεπει να δωσω χιλιαρικο κ παλι δεν θα χω τετοια οθονη.

MacBook Pro 13.3'' retina

iPhone 6 gold

iPad Mini Retina space gray

iPod Nano white

Ούτε η Έυα τόσο μήλο :bow:

Link to comment
Share on other sites

στα 2.5 χρόνια MBP mid 2011 με πρόβλημα στη κορδέλα σκληρού και μητρικής - κόπηκε η τέλος πάντως υπήρξε failure , αφ ότου το πήγα στο σέρβις του πήγαν την ίδια εβδομάδα αλλά 2 , με το ίδιο πρόβλημα κι όλα αυτά σε επαρχιακή πόλη με συνολικό πληθυσμό 50.000

 

Σε μηχανηματα της 'σειρας', αντε πες το καταλαβαινω.

Οταν ομως αγοραζω το ακριβοτερο laptop του πλανητη, ε οχι, δεν το δεχομαι. Απαραδεκτα πραγματα.

Ακουει η Apple?

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά με παλιότερα είναι απλή. Παλιότερα τις αποφάσεις τις έπαιρνε προγραμματιστής. Τώρα τις αποφάσεις τις παίρνει σχεδιαστής...
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως στο κομμάτι με το OSX . Πρέπει ανά 2-3 έτη να κάνει μια κίνηση αλα Snow Leopard ώστε να διορθώνει αν όχι Ολα ,τα περισσότερα . Βεβαια φέτος δεν είχαμε πολλά γιατί έκανε την ανοιχτή beta. Ως χρηστης από το Snow Leopard έως τώρα, μπορώ να πω πως είναι η καλύτερη έκδοση από τότε. Ισως με το ios 9 θα έπρεπε να ακολουθήσει την ιδια τακτική για τα ανάλογα αποτελέσματα !

Στα iPad, το περσινό ios 7 ήταν τελείως δευτεροδουλεια . Στο 7.1 ήταν άψογο. Το 8 έχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ bugs ακόμα σε σημείο π μερικές φορές με νευριάζει απίστευτα (όπως το γεγονός ότι οι χειρονομίες μερικες φορές δεν αναγνωρίζονται :@ :@ :@ )

Όσο για το κομμάτι του υλικου των iPhone , πιστεύω πως τα πάει καλα. Θεωρώ τεράστιο πλεονέκτημα το γεγονός ότι με ένα 2πυρηνο σύστημα καταφέρνει τόση καλη απόδοση ( που προφανώς έχει να κάνει με το γεγονός ότι οι περισσότερες εφαρμογές φτιάχνονται με τη λογική ότι θα χρησιμοποιούν μονο ένα πυρήνα για εξοικονόμηση μπαταριας-και στα iphone σε σχέση με τον ανταγωνισμό η απόδοση ανά πυρήνα είναι 1,5x)

Πέραν αυτών , ως άνθρωπος που αρχικά δαιμονοποισουσε τα προιοντα της Apple και μετά κάτοχος αυτών ( γιατί μου αρέσει να μπορώ να στηρίζω τις απόψεις μου ) πιστεύω ότι έχει αρχίσει μια επιβράδυνση στην τεχνολογική ανάπτυξη από την Apple και ότι αυτό το κάνει για μεγιστοποίηση των κερδών.

 

Θα ξαναέπαιρνα iMac ? Με τα μπούνια !

iPad ? Αν σταματούσα να ταξιδεύω όχι.

iPhone ? Φέτος θα πάω Κινα κ θέλω τα χρήματα για εκεί . Οποτε σκέφτομαι φέτος να πάρω ένα Lg G3 έτσι για δοκιμη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δεν ξέρω από λειτουργικό apple, αν και θα ήθελα να δοκιμάσω μια φορά έτσι για την εμπειρία, αν και το κόστος για μένα είναι απαγορευτικό. Θεωρώ ότι μπορώ να βρώ ένα πολύ καλύτερο υπολογιστή με minimum τα 1200 από ότι το MacBook. Αυτό που παραβλέπουν όμως οι περισσότεροι είναι ότι τα λειτουργικά της Apple (και κατά συνέπεια και οι υπολογιστές τους) αποτελούν ένα οικοσύστημα. Και σε ένα οικοσύστημα, όσο μεγάλο και να είναι, δεν μπορούν να χωρέσουν όλα και προφανώς έχουν και πολλά προβλήματα (μικρά ή μεγάλα). Αυτό που μετράει σε μένα προσωπικά, περισσότερο, είναι η σχέση αξίας/τιμής και με κάποιες υποχωρήσεις στην ποιότητα. Τα windows και το Android δεν είναι απλά δύο ακόμα οικοσυστήματα. Είναι ο ωκεανός και καταλαβαίνετε, ότι σε έναν ωκεανό μπορούν να δημιουργηθούν πολύ περισσότερα προβλήματα από ότι σε ένα μικρό οικοσύστημα. Δεν υπάρχει λόγος σύγκρισης πάρα μόνο καθαρά σε θέμα hw της κάθε συσκευής και πάλι όμως σε σχέση αξίας/τιμής. Η εμπειρία χρήσης πλέον διαφέρει. Εάν πάρει κάποιος το Toshiba Satellite u940 που έχω εγώ για να σχεδιάζει σε AutoCAD ή να κάνει μοντέλα ή γραφιστική, πάει γυρεύοντας. Τα Win8.1 είναι σταθερότατα και γρήγορα και θέμα driver δεν έχω συναντήσει μέχρι στιγμής. Το θέμα είναι το hardware. Εδώ είναι και ένα μειονέκτημα σε κάποιες συσκευές (ultrabook). Δεν μπορείς να βάλεις χέρι όπως κάναμε παλιά.
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Οσο τα fanboys μας πανυγηριζουν για τις πωλησεις λες κ μπαινουν στην τσεπη μας η ποιοτητα ολο κ θα πεφτει. Οσο βλεπουν πως οτι κ να γινει ουτε γατα ουτε ζημια γιατι να κατσουν να σκιστουν; Ακομα κ για το ipad air 2 ακουσα οτι εβγαλε πολλα προβληματα κυριως με τον ηχο του. Δεν ξερω γιατι εχουν χαλαρωσει ετσι τελευταια.

MacBook Pro 13.3'' retina

iPhone 6 gold

iPad Mini Retina space gray

iPod Nano white

Ούτε η Έυα τόσο μήλο :bow:

Link to comment
Share on other sites

σε αυτό θα συμφωνήσουμε, όλοι οι μύθοι περί προβλημάτων μικρών μεγάλων, έχουν καταρριφθεί. :)

 

πιο παραπληροφόρηση δεν γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Σε μηχανηματα της 'σειρας', αντε πες το καταλαβαινω.

Οταν ομως αγοραζω το ακριβοτερο laptop του πλανητη, ε οχι, δεν το δεχομαι. Απαραδεκτα πραγματα.

Ακουει η Apple?

 

συγνώμη αλλά δε το λες και σειράς μηχάνημα κοντά στα 1500 , όταν μπορείς να πάρεις αντίστοιχων δυνατοτήτων στο 1/3 της τιμής

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αλλά δε το λες και σειράς μηχάνημα κοντά στα 1500 , όταν μπορείς να πάρεις αντίστοιχων δυνατοτήτων στο 1/3 της τιμής

 

Το ιδιο πραγμα λεμε, δεν διαφωνουμε, μαλλον με παρανοησες.

 

Οταν πληρωνεις ενα καρο λεφτα να παρεις ενα mac, δικαιως εχεις απαιτησεις να δουλευει απροβληματιστα.

Link to comment
Share on other sites

iPhone ? Φέτος θα πάω Κινα κ θέλω τα χρήματα για εκεί . Οποτε σκέφτομαι φέτος να πάρω ένα Lg G3 έτσι για δοκιμη.

 

Είσαι τυχερός που θα πας Κίνα... και μια που σκέφτεσαι αγορά κινητού, σου προτείνω να πάρεις από Κίνα σε τιμή ξεφτίλα, το Mi5 που θα βγει μεθαύριο!

Θα με ευγνωμονείς! ;)

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...