Jump to content

Windows 10 technical preview (Insider Program)


iStewie
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για να δούμε πότε.

Πιο μεγάλο σίριαλ και από την Λάμψη έχει καταντήσει.:lol:

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να δείτε εσείς που θα την πάρετε σίγουρα, να δούμε κι εμείς ότι σίγουρα δεν θα την πάρουμε (8Χ, άλλα μη Lumia), ώστε να δούμε τελικά τί θα πάρουμε και αν αξίζει να ξαναπάρουμε WP (ok, μας αρέσει το 950, αλλά να λειτουργεί όταν τη δώσουμε την 300ρα).
Link to comment
Share on other sites

Να δείτε εσείς που θα την πάρετε σίγουρα, να δούμε κι εμείς ότι σίγουρα δεν θα την πάρουμε (8Χ, άλλα μη Lumia), ώστε να δούμε τελικά τί θα πάρουμε και αν αξίζει να ξαναπάρουμε WP (ok, μας αρέσει το 950, αλλά να λειτουργεί όταν τη δώσουμε την 300ρα).

 

Τις προάλλες διάβαζα ότι το Ativ S ενδέχεται να πάρει τα Win10Mobile, μέσω μια άλλης πατέντας, και όχι μέσω samsung. Δεν θυμάμαι που το διάβασα όμως. Για αυτό, πρόσεχε μήπως τα πάρεις από κανένα side configuration.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες ψάχνοντας το Windows 10 στο 830 μου (δεν έκανα HR) ανακάλυψα κάτι σκουπίδια που έμειναν από τα 8.1 που πιθανώς να δημιουργούν κάποιο θέμα, εγώ πάντως τα έσβησα.

Πηγαίνοντας Χώρος αποθήκευσης - Αυτή η συσκευή - εφαρμογές και παιχνίδια και επιλέγοντας Ταξινόμηση κατά ημερ. εγκατάστασης θα δείτε τέρμα κάτω κάποιες εφαρμογές της MS με παλιά ημερομηνία, π.χ. έχει 2 φορές το Τηλέφωνο. Εγώ αυτές τις έσβησα και παρατηρώ μια ποιο γρήγορη ανταπόκριση του κινητού.

Περιμένω σχόλια

Link to comment
Share on other sites

Τις προάλλες διάβαζα ότι το Ativ S ενδέχεται να πάρει τα Win10Mobile, μέσω μια άλλης πατέντας, και όχι μέσω samsung. Δεν θυμάμαι που το διάβασα όμως. Για αυτό, πρόσεχε μήπως τα πάρεις από κανένα side configuration.

 

Το αστείο της υπόθεσης είναι πως δεν παίρνουμε καν την ΤΡ/insider.

 

Με ότι configuration κι αν έχω δοκιμάσει, δεν...

 

Τουλάχιστον, να είχαμε μια κάποια ιδέα για το πως πάει εκεί και μετά βλέπαμε αν θα παλεύαμε χωρίς επίσημο f/w, drivers κλπ.

Link to comment
Share on other sites

...στο 830, με το πιό πρόσφατο firmware update, του αγγλικού country variant, η .107 δουλεύει Φ-Α-ΝΤ-Α-Σ-Τ-Ι-Κ-Α...

...καλύτερη σε όλα τα επίπεδα από την 8.1 up2...

...flashάρουμε την 8.1, εγκαθιστούμε την insider preview app ΑΜΕΣΩΣ, χωρίς να αφήσουμε να ενημερώσει καθόλου τις εφαρμογές, και ζητάμε update στο fast ring...μόλις τελειώσει, κάνουμε reset your phone, KAI ΔΕΝ ΕΠΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ BACK UP...το ξεκινάμε φρέσκο...

...αστραπιαία λειτουργία, κανένα bug, διάρκεια μπαταρίας μεγαλύτερη από 8.1...

...αν δεν θέλετε να το κάνετε σωστά, καλύτερα μην το κάνετε καθόλου...

...μας κούρασε η γκρίνια σας...

 

Όταν λες flashάρουμε τι εννοείς? Το επαναφέρω με το recover tools?

Για την μπαταρία πόσο διαρκεί?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανείς άλλος freeze ορισμένες φορές όταν γυρνάει στην οθόνη έναρξης από κάποια εφαρμογή;πρέπει να το κλείσω για να επανέλθει...την 107 έχω.
so close no matter how far...
Link to comment
Share on other sites

Τις προάλλες διάβαζα ότι το Ativ S ενδέχεται να πάρει τα Win10Mobile, μέσω μια άλλης πατέντας, και όχι μέσω samsung. Δεν θυμάμαι που το διάβασα όμως. Για αυτό, πρόσεχε μήπως τα πάρεις από κανένα side configuration.

 

Μακάρι να γίνει αυτό αλλά χλωμό το κόβω να συμπεριφέρονται σωστά αν δοθούν εκτός Samsung και πιο πολύ με ενδιαφέρει το τί θα γίνει με την κάμερα, γιατί και στα 8.1 DP ενώ όλα τα Lumia έτρεχαν τότε νεράκι, το Ativ υπέφερε από restart ενώ η κάμερα, λόγω έλλειψης driver, ήταν άχρηστη. Δεν νομίζω ότι θα κάτσει η MSFT να ασχοληθεί με τους driver της Samsung τη στιγμή που στο WPCentral διάβαζα χθες ότι μπορεί να πάρει τα W10 το Ativ SE, το επόμενο μοντέλο που βγήκε αποκλειστικά για τη Verizon.

.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανείς άλλος freeze ορισμένες φορές όταν γυρνάει στην οθόνη έναρξης από κάποια εφαρμογή;πρέπει να το κλείσω για να επανέλθει...την 107 έχω.

 

Το παθαίνω αρκετά συχνά, τώρα με την .107 έχει βελτιωθεί πολύ όμως, με την .71 πάγωνε κάπου στις 6-7 φορές την ημέρα, τώρα παγώνει 1 φορά την ημέρα, μπορεί και καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αυτό που λες αλλά και σ'εμένα δεν εναλλάσσονται αυτές που έχω κατεβάσει, έκανα και ένα soft reset αλλά τίποτα, τι να πω θα μας τρελάνει η μικρομαλακι.!!!!!

Άρα είχα δίκιο είδες .μακαρι στο επίσημο να φτιαχτεί αυτο

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να γίνει αυτό αλλά χλωμό το κόβω να συμπεριφέρονται σωστά αν δοθούν εκτός Samsung και πιο πολύ με ενδιαφέρει το τί θα γίνει με την κάμερα, γιατί και στα 8.1 DP ενώ όλα τα Lumia έτρεχαν τότε νεράκι, το Ativ υπέφερε από restart ενώ η κάμερα, λόγω έλλειψης driver, ήταν άχρηστη. Δεν νομίζω ότι θα κάτσει η MSFT να ασχοληθεί με τους driver της Samsung τη στιγμή που στο WPCentral διάβαζα χθες ότι μπορεί να πάρει τα W10 το Ativ SE, το επόμενο μοντέλο που βγήκε αποκλειστικά για τη Verizon.

.

 

Μπράβο..! Στο windowscentral το διάβασα και εγώ.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Εχετε θεμα με τις ειδοποιησεις?Μρτα το τελευταιο update σε 1020 ενω βλεπω το εικονιδιο με οτιμεχω ειδοποιησεις μεμτο που κατεβαζω το action center δεν υπαρχει καμια.Κανι αν παωνστις εφαρμογες (WhatsApp, mail, messenger κτλ) εχω κανονικα νεα μυνηματα...
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Εγω με το 435 και την 107 βλεπω σαφη βελτιωση απο την .71.

Εχει ακομα καποια μικροκολληματακια αλλα οχι κατι φοβερο.

Βεβαια διαβαζω εδω στο φορουμ οτι ακομα πολλοι εχετε θεματα πολυ βασικα οπως reboot, freeze κτλ. Τι να πω. Δεν ξερω γιατι το ιδιο build ακομα και σε ιδιες συσκευες συμπεριφερεται διαφορετικα....περιεργο...

Παντως ο edge θελει ακομα πολυ δουλεια.....και παρατηρησα οτι οταν μπαινεις σε σελιδες που διαθετουν εφαρμογη σε iOS/Android, σου προτεινει να πας στο google store να κατεβασεις την εφαρμογη.....τρελλα πραγματα....

Link to comment
Share on other sites

Εγω με το 435 και την 107 βλεπω σαφη βελτιωση απο την .71.

Εχει ακομα καποια μικροκολληματακια αλλα οχι κατι φοβερο.

Βεβαια διαβαζω εδω στο φορουμ οτι ακομα πολλοι εχετε θεματα πολυ βασικα οπως reboot, freeze κτλ. Τι να πω. Δεν ξερω γιατι το ιδιο build ακομα και σε ιδιες συσκευες συμπεριφερεται διαφορετικα....περιεργο...

Παντως ο edge θελει ακομα πολυ δουλεια.....και παρατηρησα οτι οταν μπαινεις σε σελιδες που διαθετουν εφαρμογη σε iOS/Android, σου προτεινει να πας στο google store να κατεβασεις την εφαρμογη.....τρελλα πραγματα....

 

Η διαφορετική συμπεριφορά έχει συνήθως να κάνει με τα προγράμματα και τις ρυθμίσεις που μεταφέρει από την προηγούμενη εγκατάσταση. Αν κάτι πάει στραβά στην αναβάθμιση όταν μεταφέρει αυτές τις ρυθμίσεις τρώει κολλήματα μετά. Γι αυτό δεν τα δίνουν ακόμα. Δεν μπορούν να πουν στους πελάτες κάντε format στις SD κάρτες και μην επαναφέρετε το παλιό σας backup. Προσπαθούν να βελτιώσουν τους αλγόριθμους μετάβασης ώστε να τους δέρνουν όσο το δυνατόν λιγότεροι μετά :lol: .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με 730 και χωρίς το τελευταίο firmware (το οποίο εμφανίζεται μόνο μέσα από το phone recovery tool) δεν έχω κάποια προβλήματα σε καθημερινή χρήση (παιχνίδια, Internet κλπ)
Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ με την τελευταία.107 είναι πολύ καλύτερα με την .63 σε fast ,που ήμουν..τωρα σε slow ,πάντα ειναι τέλεια!αλλα θέλω να ρωτήσω η έκδοση που δίνει drivers ειναι ποιο καλη ;την έχει κάποιος;
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ με την τελευταία.107 είναι πολύ καλύτερα με την .63 σε fast ,που ήμουν..τωρα σε slow ,πάντα ειναι τέλεια!αλλα θέλω να ρωτήσω η έκδοση που δίνει drivers ειναι ποιο καλη ;την έχει κάποιος;

 

Εάν εννοείς την επιλογή Release Preview τότε ναι, είναι καλύτερη. Λόγω των drivers όλα λειτουργούν άψογα. Σκέψου ότι με την .107 χωρίς drivers δεν μπορούσα να αποθηκεύσω live images. Φαίνονταν σαν να έκανε live image capture η κάμερα αλλά όταν πήγαινα να δω τις φωτογραφίες ήταν απλές και όχι LI.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Εάν εννοείς την επιλογή Release Preview τότε ναι, είναι καλύτερη. Λόγω των drivers όλα λειτουργούν άψογα. Σκέψου ότι με την .107 χωρίς drivers δεν μπορούσα να αποθηκεύσω live images. Φαίνονταν σαν να έκανε live image capture η κάμερα αλλά όταν πήγαινα να δω τις φωτογραφίες ήταν απλές και όχι LI.

 

οποτε αν μπω παλι σε insider και πατησω release preview θα εχω την .107 με drivers η την επομενη?θα χρειαστει παλι hard reset?:O

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μόνο όταν πέρασα την πρώτη 10 πάνω από την 8 έκανα hard reset και στήσιμο από την αρχή. Σε όλες τις επόμενες αναβαθμίσεις από 10 σε 10 δεν συνάντησα θέμα αλλά δεν μπορώ να πω ότι θα συμβεί σίγουρα σε όλους.
Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ μπήκα πάλι insider και πάτησα την release preview έκανε ένα update μόνο πάνω απο την .107 slow διαφορες σημαντικές δεν είδα αλλα όντως το ρόλλαρισμα είναι πιο καλο..επρεπε να κάνω hard reset η δεν πειράζει;
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Έχω θέμα με τον ήχο ειδοποίησης του email. Δεν ακούγεται ποτέ. Θυμάμαι κάπου είχε ξανα αναφερθεί πριν καιρό. Βρήκε λύση κανείς;

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εάν εννοείς την επιλογή Release Preview τότε ναι, είναι καλύτερη. Λόγω των drivers όλα λειτουργούν άψογα. Σκέψου ότι με την .107 χωρίς drivers δεν μπορούσα να αποθηκεύσω live images. Φαίνονταν σαν να έκανε live image capture η κάμερα αλλά όταν πήγαινα να δω τις φωτογραφίες ήταν απλές και όχι LI.

 

 

 

Πως λειτουργεί το live image; το έχω ενεργό αλλα καμία φωτογραφία δεν βγαίνει με κίνηση.

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Έχω θέμα με τον ήχο ειδοποίησης του email. Δεν ακούγεται ποτέ. Θυμάμαι κάπου είχε ξανα αναφερθεί πριν καιρό. Βρήκε λύση κανείς;

 

Είναι bug της εφαρμογής του mail. Τους έχω στείλει και αναφορά στο feedback. Ο μόνος τρόπος για να παίζει ήχο είναι να τικάρεις να βγάζει και banner "show a notification banner" μαζί στις ειδοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια, επειδή άρχισα να βαριέμαι να περιμένω λέω να περάσω κι εγώ τα 10. Ερώτηση, να κάνω hard reset πρώτα να περάσω το insider και μετά fast ring ή slow ring καλύτερα; Και λογικά να μην κάνω επαναφορά το τελευταίο backup, αλλά να περάσω τα προγράμματα απο την αρχή!!! Το τηλέφωνο είναι ένα 532 και το χρησιμοποιώ σαν πρώτο και τελευταίο τηλέφωνο. Θα έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημα όσον αφορά την καλή λειτουργία του για καθημερινή χρήση;

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια, επειδή άρχισα να βαριέμαι να περιμένω λέω να περάσω κι εγώ τα 10. Ερώτηση, να κάνω hard reset πρώτα να περάσω το insider και μετά fast ring ή slow ring καλύτερα; Και λογικά να μην κάνω επαναφορά το τελευταίο backup, αλλά να περάσω τα προγράμματα απο την αρχή!!! Το τηλέφωνο είναι ένα 532 και το χρησιμοποιώ σαν πρώτο και τελευταίο τηλέφωνο. Θα έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημα όσον αφορά την καλή λειτουργία του για καθημερινή χρήση;

 

Περνάς Fast Ring και μετά Relase Preview μόλις εγκατασταθούν χωρίς επαναφορά από back up.

Γενικά, δεν είμαι και πολύ ενθουσιασμένος. Παρ'όλο που έκανα ό,τι έκανε και ο φίλος με το 830, στο 640 δεν βλέπω ούτε το "βουτυρένιο" ρολάρισμα των 8.1 ούτε τη σταθερότητα τους. Το πρώτο , μπορεί να φτιαχτεί με drivers, αλλά το δεύτερο με προβληματίζει γιατί έχω κάνει όλες τις ενημερώσεις στα system apps και δείχνουν μια αστάθεια. Ειδικά το Store είναι με τις ώρες του. Χθες, μετά το hard reset, μόλις ξεκίνησε να κατεβάζει τις ενημερώσεις πάγωσε όλο το κινητό ενώ όταν πάτησα την πρώτη δική μου εφαρμογή για να μπει σε σειρά λήψης, με πέταξε έξω και αυτό συνεχίστηκε μέχρι να ολοκληρωθούν όλες οι λήψεις. Επίσης, το Lara Croft GO δεν με άφηνε να το αγοράσω και ακόμα και με WiFi & λειτουργία πτήσης εμφάνιζε ως μέσο αγοράς τη σύνδεση της VF. :blink:

Σήμερα συμπεριφέρεται κάπως καλύτερα αλλά στα παιχνίδια έχω χαμηλότερη απόδοση από τα 8.1. Ίσως είναι το μοναδικό OS που συμπεριφέρεται όπως ο υπολογιστής , πχ αν δεν περάσεις τους drivers της graphics card στο PC, δεν μπορείς να παίξεις με τους ενσωματωμένους της MSFT. Έτσι κι εδώ.

Επίσης, η κάμερα μου φαίνεται ελαφρώς χειρότερη (πάλι θέμα driver).

 

To sum up :p , στις απλές καθημερινές χρήσεις (τηλέφωνο, μηνύματα, browsing) είναι μια χαρά. Κάποια θεματάκια υπάρχουν αλλά ένα από δω, ένα από'κει , μαζεύονται αρκετά λίγο πριν το official roll out.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...