Jump to content

Ulefone Be Pro


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προφανως η κιτρινιλα ειναι θεμα ρυθμισης software αφου αν αλλαξεις την ισορροπια λευκου στο "θερμος λαμπτηρας φθορισμου" λειτουργει.επισης βγαινει το ιδιο αποτελεσμα κ αν επιλεξεις λαμπα φθορισμου. Ευελπιστω πως θα το διορθωσουν,αλλα ακομη και αν δε,και το αλλαζουμε χειροκινητα,παλι μικρο το κακο,αφου κατα τα αλλα λειτουργει σωστα η καμερα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 786
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προφανως η κιτρινιλα ειναι θεμα ρυθμισης software αφου αν αλλαξεις την ισορροπια λευκου στο "θερμος λαμπτηρας φθορισμου" λειτουργει.επισης βγαινει το ιδιο αποτελεσμα κ αν επιλεξεις λαμπα φθορισμου. Ευελπιστω πως θα το διορθωσουν,αλλα ακομη και αν δε,και το αλλαζουμε χειροκινητα,παλι μικρο το κακο,αφου κατα τα αλλα λειτουργει σωστα η καμερα...

Λειτουργει σωστα και βγαζει και καλες φωτο, αλλα δεν μπορεις να λες σε πελατη σου οτι πρεπει να κανει αλλαγες χειροκινητα σε εναν κοσμο αυτοματο, ελπιζω να με καταλαβαινεις, βεβαια σαν κινητο θα πρεπει να ριξουν καπως την τιμη διοτι το κατα λιγο ακριβοτερο jiayu s3 απλα τα σπαει σε θεμα καμερας .

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα!

Σκοπεύω να παραγγείλω το συγκεκριμένο κινητό (απ' όποιο κατάστημα το βρω φτηνότερα αυτή την εβδομάδα)

Θα πρέπει να συννεοηθώ μαζί τους για πράγματα όπως: Αφαίρεση κινεζικων apps, google play, γλώσσα (αγγλικά), κτλ κτλ;

Ρωτάω εδώ γιατί βλέπω πως αρκετοί το έχετε στα χέρια σας.

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργει σωστα και βγαζει και καλες φωτο, αλλα δεν μπορεις να λες σε πελατη σου οτι πρεπει να κανει αλλαγες χειροκινητα σε εναν κοσμο αυτοματο, ελπιζω να με καταλαβαινεις, βεβαια σαν κινητο θα πρεπει να ριξουν καπως την τιμη διοτι το κατα λιγο ακριβοτερο jiayu s3 απλα τα σπαει σε θεμα καμερας .

 

Στην περίπτωση αυτή έχεις απόλυτο δίκιο.εγώ αναφερόμουν για την προσωπική χρήση του κινητού από τον καθένα από εμάς :) ας ελπίσουμε ότι θα διορθωθεί σε επόμενο update.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα και από εμένα!

Σκοπεύω να παραγγείλω το συγκεκριμένο κινητό (απ' όποιο κατάστημα το βρω φτηνότερα αυτή την εβδομάδα)

Θα πρέπει να συννεοηθώ μαζί τους για πράγματα όπως: Αφαίρεση κινεζικων apps, google play, γλώσσα (αγγλικά), κτλ κτλ;

Ρωτάω εδώ γιατί βλέπω πως αρκετοί το έχετε στα χέρια σας.

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Καλημέρα αγαπητέ! όχι δεν χρειάζεται τπτ. το κινητό έχει προεγκατεστημένο playstore, όλες τις γλώσσες και καμία κινέζικη εφαρμογή καθώς η έκδοση που φοράει είναι καθαρή (σαν να αγοράζεις ένα nexus ή ένα moto g, με έκδοση kitkat,βεβαίως). Μόνο rooted δεν είναι,προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί γτ πρώτον,δεν χρειάζεται να απεγκαταστήσω καμία (κινέζικη) εφαρμογή που είναι ενσωματωμένη στο σύστημα και δεύτερον,από ότι κατάλαβα ακόμα δεν γίνεται root σωστά και δημιουργεί θέμα στο update

Link to comment
Share on other sites

ulefone Be Pro 5.5 @ 147$

 

[ATTACH]57913[/ATTACH]

Το link που έβαλες το βγάζει κανονική τιμή, αλλά φαίνεται να δουλεύει το κουπόνι από το blog τους βγαίνει στα $143.99 :)

(σορρυ μετά πρόσεξα τη φωτογραφία , αλλά πάλι βγαίνει φτηνότερα με το κουπόνι του blog)

Edited by dark_master
Mi Note 3
Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Επιχείρησα να κάνω root το Be Pro φίλου. Εγκατέστησα USB drivers και εν συνεχεία δοκίμασα και με το Kingo root (που είχα διαβάσει κάπου ότι δουλεύει στο Be Pro) και με το vroot / iroot.

Το αποτέλεσμα ίδιο και στα δύο: Και τα δύο φάνηκαν να βλέπουν αρχικά το κινητό (μάλιστα το kingo κατέβασε και δικά του drivers, παρά το ότι είχα ήδη βάλει κάποια...) και να επιχειρούν να το rootάρουν (βγάζοντας και κάποια πρώτα μηνύματα προόδου - τα οποία δε θυμάμαι ακριβώς).

Μετά όμως, κόλλησαν και τα δύο σε κάτι σαν "contacting mobile" ή "waiting for mobile" και έμειναν εκεί...

Αν τα σταματούσαμε και ξαναξεκινούσαμε, πήγαιναν πλέον κατευθείαν στην παραπάνω κατάσταση - πηδώντας το αρχικό κομμάτι όπου φαίνονταν να κάνουν κάτι.

Και βέβαια root... γιόκ.

 

Καμιά ιδέα...;

 

Ένα άλλο θέμα (που μπορεί και να είναι σχετικό με το παραπάνω, μπορεί και όχι, αποτελεί πάντως σίγουρα πρόβλημα και αυτό) είναι ότι αν προσπαθήσουμε να το βάλουμε να αναζητήσει αναβαθμίσεις, επιστρέφει το μήνυμα "Προειδοποίηση. Το σύστημά σας έχει καταστραφεί, η ασύρματη ενημέρωση είναι απενεργοποιημένη!"

 

Ιδέες / προτάσεις και γι' αυτό επίσης ευπρόσδεκτες...! :p

Link to comment
Share on other sites

Αμα κανεις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων θα παρει την αναβαθμιση. Τουλαχιστον ετσι εγινε σε εμενα. Οσο για το ροοτ απλα το pc σου δε βλεπει το κινητο κ εμενα ετσι εκανε. Δοκιμασε με PDAnet και θα το δει και αφου κανεις ροοτ σβηστο μετα.
Link to comment
Share on other sites

Αμα κανεις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων θα παρει την αναβαθμιση. Τουλαχιστον ετσι εγινε σε εμενα. Οσο για το ροοτ απλα το pc σου δε βλεπει το κινητο κ εμενα ετσι εκανε. Δοκιμασε με PDAnet και θα το δει και αφου κανεις ροοτ σβηστο μετα.

Many thanks! Θα τα δοκιμάσω μόλις ο κάτοχος ξαναφέρει το Be Pro του και... τον πείσω να συμβιβαστεί με την ιδέα του factory reset! :p

Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα (αν δεν ακουστώ, θα μου το 'χει φέρει καπέλο...)

 

Μπορεί να τα φταίει σε κάποιο βαθμό και ο ίδιος. Μου είπε ότι όταν το παρέλαβε και το άναψε για πρώτη φορά, του έβγαλε ένα μενού το οποίο -όπως το περιγράφει- μου ακούγεται σαν recovery menu (το γιατί συνέβη αυτό βέβαια είναι ένα άλλο ερώτημα...).

Μη ξέροντας τι να κάνει, διάλεξε -λέει- μια επιλογή στην τύχη και την πάτησε!

Ελπίζω τουλάχιστον να ήταν το "reboot normally"...

Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος μου εδωσε το chromecast μπορω να το κανω να δουλεψει με το κινητο;

 

Το δοκίμασες και δε δουλεύει;

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω οτι με την τελευταια αναβαθμιση το ηχειο πισω δεν ειναι πλεον τοσο δυνατο.

Κριμα.

Θα δοκιμασω και τα ακουστικα , μην εχουν κανει και εκει το λαθος και εχουν χαμηλωσει την ενταση.

Αν το εχουν κανει και αυτο .......

Link to comment
Share on other sites

τελικα επαιξε με το chromecast αλλα δεν εχει καλη ποιοτητα στο screen mirroring με το popcorn για ταινιες
wifi planet
Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρατηρησα το εξης

Ενω ειχα απενεργοποιημενο το τηλεφωνο χτυπησε κανονικα το ξυπνητηρι και οταν το σταματησε ανοιξε κανονικα η συσκευη .

Σε ολες τις android συσκευες που ειχα μεχρι τωρα, αν ειχες κλειστο το τηλεφωνο δεν δουλευε το ξυπνητηρι.

Τι γινεται, δουλευει το ρολοι συνεχεια στο be pro?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Σήμερα πήρα επιβεβαίωση οτι το Be pro μου στάλθηκε μεσω από το GearBest (άψογοι τύποι μέχρι και φωτο με το πακέτο μου έστειλαν)

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω του ήδη κατόχους μιας και είμαι άσχετος από android - χαρίζω το Iphone στη σύζυγο :) να με πληροφορήσουν για το εξής.

Γίνεται αναβάθμιση σε Lolipop?

Η αναβάθμιση γίνεται μέσω ΟΤΑ (Δηλάδη από την μαμά εταιρία;)

Εφ' όσον γίνει, το κάνω root?

(Ερώτηση που ίσως δεν αφορά αυτό το θέμα) -> αν το κάνω root χάνω οτι έχω μέσα; (επαφές, sms, φωτο κτλ)

 

Τα ρωτάω όλα αυτά γιατί αφού θα είναι αχρησιμοποίητο, μήπως το αναβαθμίσω και το ρουτάρω πριν αρχίσω να το χρησιμοποιώ κανονικά.

Δε θα ήθελα να μπλεχτώ με custom roms μια που σας εξήγησα, είμαι άσχετος απο android.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

kracken γιατί να το ρουτάρεις καν? Αφού δεν θες να μπλέξεις με custom roms και το κινητό έρχεται ούτως ή άλλως χωρίς bloatware, δεν βρίσκω λόγο για ρουτάρισμα. Πόσο μάλλον για κάποιον που είναι και η πρώτη του επαφή με android.
Link to comment
Share on other sites

kracken γιατί να το ρουτάρεις καν? Αφού δεν θες να μπλέξεις με custom roms και το κινητό έρχεται ούτως ή άλλως χωρίς bloatware, δεν βρίσκω λόγο για ρουτάρισμα. Πόσο μάλλον για κάποιον που είναι και η πρώτη του επαφή με android.

 

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, αλλά επειδή είναι κάποιες εφαρμογές που θέλω να τρέξω και παίζουν μόνο σε root...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, αλλά επειδή είναι κάποιες εφαρμογές που θέλω να τρέξω και παίζουν μόνο σε root...

Και κάποιες δίνουν πολύ χρήσιμες δυνατότητες - όπως π.χ. το να απαλλαγείς από τις διαφημίσεις!

 

Δεν έχω το Be Pro ο ίδιος, αλλά το έχει πάρει (κατόπιν προτάσεώς μου) ένας φίλος και παρακολουθώ στενά το θέμα, οπότε θα μου επιτρέψεις να προσπαθήσω να δώσω κάποιες απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς παραπάνω.

 

Σύμφωνα με τα (αρχικά) λεγόμενα της Ulefone, το Lollipop έπρεπε να 'χει βγει ήδη. Το καθυστερούν λίγο, λέει, για να διορθώσουν κάποια τελευταία θεματάκια - πράγμα που δεν είναι κακό.

 

Λογικά -φαντάζομαι- θα προσπαθήσουν να το δώσουν πάνω από ΟΤΑ για να είναι προσβάσιμο από την πλειοψηφία των χρηστών τους.

Προσωπικά βέβαια θα αισθανόμουν ασφαλέστερος με ένα full flash-άρισμα, μιας και πρόκειται για ριζική αλλαγή του λειτουργικού, αλλά μπορεί να είμαι και υπερβολικός. Θα δούμε έτσι κι αλλιώς σύντομα.

 

Προηγούμενο root σίγουρα θα χαθεί και φαντάζομαι ότι θα περάσει και κάποιος καιρός (μέρες? εβδομάδες?) μέχρι να βρεθεί ο τρόπος να γίνει root το 5.0.

Από την άλλη βέβαια, προσωπικά δε θα βιαζόμουν και πολύ να το βάλω (και είμαι στην ίδια θέση - πήρα πρόσφατα συσκευή με 4.4 που περιμένει σύντομα κι αυτή 5.0). Ας αφήσουμε λίγο να δούμε αν αυτό που θα βγάλουν είναι όντως σταθερό και καλό... Ας κάνουν άλλοι τους beta testers! :lol:

Έτσι κι αλλιώς, το 4.4 που φοράει τώρα είναι μια χαρά!

 

Και για την τελευταία σου ερώτηση, όχι, αν γίνεις root δε χάνεις τίποτα απ' ό,τι έχεις στο τηλέφωνο και γενικά δε διατρέχεις κανένα κίνδυνο (εκτός του να κάνεις κάτι στραβό ο ίδιος, έχοντας αυξημένα πλέον δικαιώματα πρόσβασης στη συσκευή! :))

Το χειρότερο δε που μπορεί να συμβεί κατά τη διαδικασία του rooting είναι να αποτύχει και... απλά να μη γίνεις root! (οπότε απλά ξαναπροσπαθείς με την ίδια ή με άλλη μέθοδο)

Link to comment
Share on other sites

Και κάποιες δίνουν πολύ χρήσιμες δυνατότητες - όπως π.χ. το να απαλλαγείς από τις διαφημίσεις!

 

Δεν έχω το Be Pro ο ίδιος, αλλά το έχει πάρει (κατόπιν προτάσεώς μου) ένας φίλος και παρακολουθώ στενά το θέμα, οπότε θα μου επιτρέψεις να προσπαθήσω να δώσω κάποιες απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς παραπάνω.

 

Σύμφωνα με τα (αρχικά) λεγόμενα της Ulefone, το Lollipop έπρεπε να 'χει βγει ήδη. Το καθυστερούν λίγο, λέει, για να διορθώσουν κάποια τελευταία θεματάκια - πράγμα που δεν είναι κακό.

 

Λογικά -φαντάζομαι- θα προσπαθήσουν να το δώσουν πάνω από ΟΤΑ για να είναι προσβάσιμο από την πλειοψηφία των χρηστών τους.

Προσωπικά βέβαια θα αισθανόμουν ασφαλέστερος με ένα full flash-άρισμα, μιας και πρόκειται για ριζική αλλαγή του λειτουργικού, αλλά μπορεί να είμαι και υπερβολικός. Θα δούμε έτσι κι αλλιώς σύντομα.

 

Προηγούμενο root σίγουρα θα χαθεί και φαντάζομαι ότι θα περάσει και κάποιος καιρός (μέρες? εβδομάδες?) μέχρι να βρεθεί ο τρόπος να γίνει root το 5.0.

Από την άλλη βέβαια, προσωπικά δε θα βιαζόμουν και πολύ να το βάλω (και είμαι στην ίδια θέση - πήρα πρόσφατα συσκευή με 4.4 που περιμένει σύντομα κι αυτή 5.0). Ας αφήσουμε λίγο να δούμε αν αυτό που θα βγάλουν είναι όντως σταθερό και καλό... Ας κάνουν άλλοι τους beta testers! :lol:

Έτσι κι αλλιώς, το 4.4 που φοράει τώρα είναι μια χαρά!

 

Και για την τελευταία σου ερώτηση, όχι, αν γίνεις root δε χάνεις τίποτα απ' ό,τι έχεις στο τηλέφωνο και γενικά δε διατρέχεις κανένα κίνδυνο (εκτός του να κάνεις κάτι στραβό ο ίδιος, έχοντας αυξημένα πλέον δικαιώματα πρόσβασης στη συσκευή! :))

Το χειρότερο δε που μπορεί να συμβεί κατά τη διαδικασία του rooting είναι να αποτύχει και... απλά να μη γίνεις root! (οπότε απλά ξαναπροσπαθείς με την ίδια ή με άλλη μέθοδο)

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές! αυτό λοιπόν θα το ακολουθήσω...root (όταν έρθει η ώρα) στην 4.4 και αφήνω σε άλλους το test της 5! :p Έτσι κι αλλιώς δε με βιάζει να δω την 5. Είναι η "παρθενική" μου συμμετοχή σε android (Μέχρι τώρα iOS) και θα ήθελα να γίνει το όσο το δυνατόν απροβλημάτιστη! :D

 

Ulefone Be PRO 143.99$ με κουπόνι BEPRO ή GBUBEPRO

 

Στην ίδια τιμή το πήρα κι εγώ πριν 3 μέρες με το κουπόνι BEPRO!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα δεχτηκα νεο update 28-02-2015, δυστυχως η κιτρινιλα στην καμερα δεν διορθωθηκε, υποστηριζει OTG ομως.
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Σημερα δεχτηκα νεο update 28-02-2015, δυστυχως η κιτρινιλα στην καμερα δεν διορθωθηκε, υποστηριζει OTG ομως.

Δεν υποστήριζε πριν...; :shock:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα δεχτηκα νεο update 28-02-2015, δυστυχως η κιτρινιλα στην καμερα δεν διορθωθηκε, υποστηριζει OTG ομως.

 

Καλά με software update πρόσθεσαν OTG? Νόμιζα οτι είχε

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη, απλα επιβεβαιωνω οτι εχει OTG. Το μεγαλυτερο προβλημα αυτη την στιγμη ειναι η κιτρινιλα στην καμερα και οτι δεν μου ολοκληρωνει το test στο antutu 5.6.1, κολαει στο 3D και παγωνει εκει, παιχνιδια ομως απαιτητικα σε 3D παιζει (NFS MOST WANTED-REAL RACING-NOVA 3 κλπ). Τι να φταιει?
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...