Jump to content

Samsung Galaxy A5


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. ..

Πήρα το κινητό για τη γυναίκα μου και έφαγα μεγάλη ήττα όταν κατάλαβα ότι δεν υποστηρίζει OTG.... μεγάλο μειον για μένα. ..

Υπάρχει τρόπος να το ενεργοποιήσουμε ή είναι χαμένη υπόθεση. ..

 

Ευχαριστώ

Αν και δεν έχω την εν λόγω συσκευή στη κατοχή μου δυστυχώς με μια αναζήτηση βλέπω κι άλλους χρήστες να το αναφέρουν..

Αν όντως ισχύει πιστεύω μόνο με root & custom kernel υπάρχει περίπτωση να δουλέψει.

Το Knox βρίσκεται και σε αυτό το μοντέλο της Samsung;

Αν και μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου (είτε μπαίνοντας σε Download mode είτε με την εφαρμογή Phone Info από Play Store) είμαι 99% πως ναι.. βρίσκεται σε όλα τα μοντέλα. Το Knox Flag της εγγύησης τουλάχιστον σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ενω μου αρέσει το A5 δυσκολεύομαι με μια συσκευή που δεν θα μπορώ να ρουταρω ( χρησιμοποιώ εφαρμογές που απαιτούν ρουτ) λόγο ακύρωσης της εγγύησης.

Στο s3 στο παρελθόν που χρειάστηκα την εγγύηση το επανέφερα σβήνοντας κάθε ίχνος ρουτ και έτσι δεν αντιμετώπιζα πρόβλημα.

Ως τώρα δεν έχω βρει κάποιον τρόπο που να επαναφέρει την συσκευή χωρίς να γράφει ο Knox

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο συμμαζεμενο και ερωτευσιμο το κινητο ειδικα σε μεταλλικο γκρι!!

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες...επειδη ενδιαφερομαι αμεσα για την συσκευη.. εχει τυχει σε κανεναν branded συσκευη? για να προσεξω απο που να παραγγειλω..

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα εδώ και 2 μέρες είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου τηλεφώνου.

Αν και έχω ξεσυνηθίσει το android λόγω ios σαν συσκευή η πρωτη εντυπωση

ειναι παρα πολυ καλη και εχω μεινει ικανοποιημενος απο την κατασκευη που εχει.

τωρα για τα υπολοιπα μεχρι να ξανασυνηθισω το android θα παρει λιγο χρονο

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα εδώ και 2 μέρες είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου τηλεφώνου.

Αν και έχω ξεσυνηθίσει το android λόγω ios σαν συσκευή η πρωτη εντυπωση

ειναι παρα πολυ καλη και εχω μεινει ικανοποιημενος απο την κατασκευη που εχει.

τωρα για τα υπολοιπα μεχρι να ξανασυνηθισω το android θα παρει λιγο χρονο

 

Με γεια το νέο σου κινητό !

Μία συμβουλή , τις πρώτες 4-5 φορές άσε την συσκευή σου να "μείνει" , να κλείσει από μπαταρία...

Θα δεις πολύ μεγάλη βελτίωση μετά , εμένα με normal χρήση (όχι παιχνίδια) μου εχει πάει μέχρι και τέσσερα 24άωρα χωρίς να το κλέισω βράδυ ! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες.

Υποτίθεται πως δεν είναι καλό να αποφορτιζονται πλήρως.

 

Δεν υποτίθεται, έτσι είναι το σωστό... απλά ο φίλος έχει μείνει στις Νικελίου Καδμίου...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Δεν υποτίθεται, έτσι είναι το σωστό... απλά ο φίλος έχει μείνει στις Νικελίου Καδμίου...

 

Οι μπαταρίες αποδίδουν το μέγιστο της ισχύς τους μετά από 3 , 4 και 5 πλήρεις επαναφορτίσεις.

Φυσικά μιλώ για τους πρώτους κύκλους φόρτισης.

Γενικά πάντως οι απόψεις διίστανται....

 

ΥΓ.

Εγώ στην αρχή πάντα κάνω μερικές πλήρεις επαναφορτίσεις και πιστεύω πως πετυχαίνω καλύτερη απόδοση μπαταρίας.

Edited by Didimos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Ήδη από σήμερα στα 300 ευρώ, λίιιιιιιγη υπομονή ακόμα, εκεί μετά το Πάσχα πιστεύω θα είναι στα 250. :D

 

Εν τω μεταξύ το χρυσό σχεδόν κανένας να μην το έχει διαθέσιμο..! Μα καλά δεν έχει ζήτηση ή απλά δεν έχει διαθεσιμότητα όλη η Ευρώπη?

http://www.skroutz.gr/s/6003622/Samsung-Galaxy-A5-16GB.html

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!! Εχει αγορασει κανεις το 2καρτο;

 

Απ τι βλεπω μονο ενα καταστημα το εχει.

Απο εξωτερικο υπαρχει να το φερουμε;;

Link to comment
Share on other sites

υποστηριζει φιλε μου.

οχι........

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

υποστηριζει φιλε μου.

usb otg oxι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ήθελα να ρωτήσω για αυτό το κινητό μιας και διάβασα σε διάφορα site ότι δεν έχει δυνατό επεξεργαστή. Προερχόμενη απο ιphone 5, ήθελα να ρωτήσω αν το Α5 γεμίσει με εφαρμογές και "βαρύνει" αν εξακολουθεί να συμπεριφέρεται καλά.. Η χρήση που κάνω είναι κυρίως browsing, messaging, emails, photos, music streaming kai casual gaming (τύπου candy crush)... Να με προβληματίζει ο επεξεργαστής? Το άλλο που σκέφτομαι ειναι το z3 compact και το alpha (αλλα γι αυτο διαβασα πολύ κακά λόγια για τη μπαταρία, και δε θέλω να το φορτίζω μέσα στη μέρα και το βράδυ όπως το iphone5)

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ήθελα να ρωτήσω για αυτό το κινητό μιας και διάβασα σε διάφορα site ότι δεν έχει δυνατό επεξεργαστή. Προερχόμενη απο ιphone 5, ήθελα να ρωτήσω αν το Α5 γεμίσει με εφαρμογές και "βαρύνει" αν εξακολουθεί να συμπεριφέρεται καλά.. Η χρήση που κάνω είναι κυρίως browsing, messaging, emails, photos, music streaming kai casual gaming (τύπου candy crush)... Να με προβληματίζει ο επεξεργαστής? Το άλλο που σκέφτομαι ειναι το z3 compact και το alpha (αλλα γι αυτο διαβασα πολύ κακά λόγια για τη μπαταρία, και δε θέλω να το φορτίζω μέσα στη μέρα και το βράδυ όπως το iphone5)

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Δίνεις 50€ παραπάνω αν τα διαθέτεις και παίρνεις Ζ3 compact που είναι μακράν καλύτερο σε όλα. Δες και ένα συγκριτικό σε χαρακτηριστικά http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6538&idPhone2=6761

Edited by Inevar

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ήθελα να ρωτήσω για αυτό το κινητό μιας και διάβασα σε διάφορα site ότι δεν έχει δυνατό επεξεργαστή. Προερχόμενη απο ιphone 5, ήθελα να ρωτήσω αν το Α5 γεμίσει με εφαρμογές και "βαρύνει" αν εξακολουθεί να συμπεριφέρεται καλά.. Η χρήση που κάνω είναι κυρίως browsing, messaging, emails, photos, music streaming kai casual gaming (τύπου candy crush)... Να με προβληματίζει ο επεξεργαστής? Το άλλο που σκέφτομαι ειναι το z3 compact και το alpha (αλλα γι αυτο διαβασα πολύ κακά λόγια για τη μπαταρία, και δε θέλω να το φορτίζω μέσα στη μέρα και το βράδυ όπως το iphone5)

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

Καλησπέρα, είχα το Z3 compact πριν πάρω το A5. Είναι άλλη συσκευή, άλλα specs, άλλη κατηγορία και με πολύ καλή μπαταρία. Εγώ το άλλαξα λόγω μεγέθους. Για το Α5 μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος με τις αποδόσεις του και σε επεξεργαστή και σε μπαταρία. Δεν κολλάει, και έχω φορτώσει αρκετές εφαρμογές. Η μπαταρία είναι αρκετά καλή και έχω και exchange ενεργό. Άποψη μου είναι προχώρα άφοβα, αλλά αν σκέφτεσαι το Z3 compact και δεν σε ενοχλεί το μέγεθος και η διαφορά στην τιμή, πήγαινε προς το εκεί.

 

*Ορίστε και μια εικόνα της κατανάλωσης στην συσκευή μου, περιλαμβάνει χρήση browsing, email, πρόσβαση σε εφαρμογές ενημέρωσης, μερικές κλήσεις-SMS και ελάχιστο παιχνίδι https://www.dropbox.com/sc/u2w46e8w9j2sq6o/AABg0Ekm88cOXpImh9s5zGAJa

Edited by fostirop
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ήθελα να ρωτήσω για αυτό το κινητό μιας και διάβασα σε διάφορα site ότι δεν έχει δυνατό επεξεργαστή. Προερχόμενη απο ιphone 5, ήθελα να ρωτήσω αν το Α5 γεμίσει με εφαρμογές και "βαρύνει" αν εξακολουθεί να συμπεριφέρεται καλά.. Η χρήση που κάνω είναι κυρίως browsing, messaging, emails, photos, music streaming kai casual gaming (τύπου candy crush)... Να με προβληματίζει ο επεξεργαστής? Το άλλο που σκέφτομαι ειναι το z3 compact και το alpha (αλλα γι αυτο διαβασα πολύ κακά λόγια για τη μπαταρία, και δε θέλω να το φορτίζω μέσα στη μέρα και το βράδυ όπως το iphone5)

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Κάνουμε σχεδόν την ίδια χρήση, το κινητό δεν μου έχει κολλήσει πουθενά, απολαυστική οθόνη και η μπαταρία με βγάζει άνετα πάνω από μια μέρα, πιστεύω θα μείνεις αρκετά ευχαριστημενη

Link to comment
Share on other sites

Αυτον τον τυπο του παρακατω video τον εμπιστευομαι στα reviews διοτι λεει λιγα και κατανοητα. Δεν σε πρηζει με πολλα λογια και ειναι και αξιοπιστος, τουλαχιστον κατα τη γνωμη μου

Λεει για τον επεξεργαστη οτι με την αρχιτεκτονικη 64bit πετυχαινει αποδοση ισαξια με τον Snapdragon 805

 

Επισης, αν εχετε ορεξη δειτε αυτα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

 

Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ όμορφο-πήγα και το είδα και από κοντά. το ζ3 αν και υπερτερεί στα χαρακτηριστικά δε μου πολυάρεσε-

Μάλλον σε αυτό θα καταλήξω. σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω, το άσπρο χρώμα στο κινητό δεν κάνει τα τυχόν χτυπήματα και τις φθορές να φαίνονται εντονότερα απ'ότι στο μαύρο?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα! Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορουμε να επιβεβαιωσουμε αν εχει knox countet η οχι αυτη η συσκευη. Φανταζομαι θα εχει οποτε για root που υπαρχουν ηδη οδηγοι θα εχουμε προβλημα ετσι; Τουλαχιστον αν φλασαρουμε επισημο λογισμικο απο sammobile λογικα δεν μετραει ο counter ετσι δεν ειναι;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα! Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορουμε να επιβεβαιωσουμε αν εχει knox countet η οχι αυτη η συσκευη. Φανταζομαι θα εχει οποτε για root που υπαρχουν ηδη οδηγοι θα εχουμε προβλημα ετσι; Τουλαχιστον αν φλασαρουμε επισημο λογισμικο απο sammobile λογικα δεν μετραει ο counter ετσι δεν ειναι;

Έχει knox countet και δεν είναι βέβαιο πως δε θα γράψει ακόμα και με επίσημο λογισμικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, ειδα το Σαββατο το κινητο και επαθα πλακα..τοσο ομορφη συσκευη ειχα να δω καιρο. Και λιγο που επαιξα φοβερη αποκριση το κινητο. Το σκεφτομαι σοβαρα (ή για το a3) να επιστρεψω android μονο και μονο για την συσκευη αυτη.

Βεβαια αυτο που λετε για το knox με εβαλε σε σκεψεις..δηλαδη αν το rootareis χανεις εγγυηση;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα! Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορουμε να επιβεβαιωσουμε αν εχει knox countet η οχι αυτη η συσκευη. Φανταζομαι θα εχει οποτε για root που υπαρχουν ηδη οδηγοι θα εχουμε προβλημα ετσι; Τουλαχιστον αν φλασαρουμε επισημο λογισμικο απο sammobile λογικα δεν μετραει ο counter ετσι δεν ειναι;
Όπως είπε και ο @Leonid111, η συσκευή έχει knox counter..Διάβασε και αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412552 Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Τα διάβασα και περίπου τα ήξερα κιόλας... Τρελό ξενέρωμα έφαγα όταν διάβασα ότι παίζει και με official να γράφει το knox flag. Δηλαδή ούτε επίσημο από odin από άλλες χωρες δε θα μπορείς να ρισκάρεις να βάλεις... Τραγικό. Και ειδικά απο τη στιγμή που η παραεισαγωγή δε ξέρεις από ποια χώρα θα σου έρθει και κάθε πότε θα παίρνει update η χώρα που θα είναι το δικό σου, την έκατσες... :X

 

Το ψήνω πάρα πολύ αυτές τις μέρες... Τουλάχιστον lollipop ειναι δεδομενο οτι θα το πάρει; Μπας και αξιοποιηθεί και ο 64bitos cpu.

Link to comment
Share on other sites

 

Το ψήνω πάρα πολύ αυτές τις μέρες... Τουλάχιστον lollipop ειναι δεδομενο οτι θα το πάρει; Μπας και αξιοποιηθεί και ο 64bitos cpu.

 

Ναι, εγγυημένα. Όλη η σειρά Α θα πάρει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...