Jump to content

Samsung Galaxy A5


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!!!Έχω κι εγώ το A5 και την πάτησα κι εγώ με την κάρτα sim, δεν μου είπε η πωλήτρια ότι παίρνει από της nano sim. όταν το είδα μου άρεσε πολύ δεν το σκέφτηκα καν... δεν είδα για άλλα μοντέλα. Άλλα δυστυχώς απογοητεύτηκα, είναι ωραίο κινητό γρήγορο τέλεια κάμερα ωραία ανάλυση άλλα η μπαταρία δεν κρατάει ούτε μέρα και στον χαμηλό φωτισμό οθόνης. Το χρησιμοποιώ αρκετά και ιδικά στο ίντερνετ και η μπαταρία μου κρατάει από την ώρα που θα το βγάλω από τον φορτιστή 100% μέσα σε 2 ώρες έχει πάει στο 60%. Edited by melinda
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!!!Έχω κι εγώ το A5 και την πάτησα κι εγώ με την κάρτα sim, δεν μου είπε η πωλήτρια ότι παίρνει από της nano sim. όταν το είδα μου άρεσε πολύ δεν το σκέφτηκα καν... δεν είδα για άλλα μοντέλα. Άλλα δυστυχώς απογοητεύτηκα, είναι ωραίο κινητό γρήγορο τέλεια κάμερα ωραία ανάλυση άλλα η μπαταρία δεν κρατάει ούτε μέρα και στον χαμηλό φωτισμό οθόνης. Το χρησιμοποιώ αρκετά και ιδικά στο ίντερνετ και η μπαταρία μου κρατάει από την ώρα που θα το βγάλω από τον φορτιστή 100% μέσα σε 2 ώρες έχει πάει στο 60%.

 

Πόσο καιρό το έχες; λογικά θα στρώσει μετά απο λίγουςκυκλους

HTC Diamond --> NOKIA N97 mini --> SAMSUNG Galaxy W --> HTC One S --> LG G2 --> SAMSUNG Galaxy A5 --> Galaxy A7 --> Note 4 --> Lg g4 --> SAMSUNG Galaxy S7 Edge --> LG G6--> OnePlus 5T --> Huawei P20 pro --> Note 9 --> Huawei P30 pro --> Note 10+

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω να εχει τοσο χαμηλους χρονους αυτονομιας.μηπως κατι τρεχει στο παρασκηνιο και την καταπινει την μπαταρια?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

το κινητό το έχω 1 εβδομάδα ακριβός. όλα τα προγράμματα τα έχω κλειστά έκτος από το google και το facebook. σήμερα το έβγαλα στης 12 το πρωί και τώρα έχουμε 4:30 και έχει πάει στο 77% και έστειλα μόνο λίγα μηνύματα....
Link to comment
Share on other sites

το κινητό το έχω 1 εβδομάδα ακριβός. όλα τα προγράμματα τα έχω κλειστά έκτος από το google και το facebook. σήμερα το έβγαλα στης 12 το πρωί και τώρα έχουμε 4:30 και έχει πάει στο 77% και έστειλα μόνο λίγα μηνύματα....

Πηγαινε στη χρηση μπαταριας και δες αν υπαρχει καταναλωση μεγαλυτερη καποιας αλλης υπηρεσιας πχ google play services απο οτι η οθονη.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα προβλήματα στο σήμα, ισχύει;

(για ομιλία, αλλά και π.χ. 3G αντί για 4G κ.τ.λ.).

 

-Εγω το ειχα αυτο το προβλημα εντονο οταν το ειχα στο 4g, μονιμα 1-2 μπαρες δυκτιου και χανοταν και το σημα εξ ολοκληρου. Το γυρισα σε 3g Και εστρωσε παντως παιζει να μην ειναι προβλημα συσκευης αλλα δυκτιου καθως παρομοιο προβλημα παιζει και σε iphone6 σε συζητηση που ειχα.

-Για την μπαταρια δεν παιζει να πεφτει τοσο γρηγορα και να μην τρεχει κατι βαρυ στο παρασκηνιο , εγω που δουλευω 10ωρο data δεν βλεπω τετοια καταναλωση.

Κατι εναλλακτικο σε θηκη δε βλεπω τοσο καιρο και θα μεινω με αυτην την αναπηρη του πλαισιου.

Μια spiegen εχει κυκλοφορησει αλλα καμια ποικιλια. Αν εχει να προτεινει καποιος συμφουριτης κατι παρακαλω να μην διστασει εστω και σε Pm !

Link to comment
Share on other sites

Τα Α3/Α5/Α7 ειναι εξολοκληρου μεταλλικα,δεν εχουν πλαστικα καπακια πισω οπως το alpha. Kαι τα κουμπια και οι γριλιες στο ακουστικο ακομη και αυτα ειναι μεταλλικα.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα προσωπικά μια μέρα μου κρατάει η μπαταρία, με Bluetooth, σερφαρισμα,παιχνίδια δεν πολύ παίζω, πάντως εγώ είμαι πάρα πολύ ευχάριστημενη με την αγορά μου,θέμα με το σήμα δεν εχω μια χαρά λαμβάνω όλες τις κλήσεις, φανταστική καμερα,δεν μου έχει κολλήσει πουθενα,και όσο για θήκες παρήγγειλα από ebay μια Windows case, ένα full body protector και μια διαφανή. Πάντως μέχρι τώρα μόνο καλά λόγια έχω να πω.
Link to comment
Share on other sites

Εχω το Α3 και μπορω να καταλαβω αν ειναι μεταλλικο ή οχι. Ποσοστα κραμματων μεταλλων δεν ξερω,δεν ειμαι ειδικος. Αν ομως θες δωσε μας ενα λινκ,ενα review [ολογραφως αριθμος: ενα (1) ] που να υποστηριζει αυτο που λες ,οτι δεν ειναι μεταλλικο.

 

Κατα τ αλλα και γω το huawei θα προτιμουσα.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω και το δοκιμάζω από χθές. Πέραν την καλής γύρω-γύρω κατασκευής με το φτηνιάρικο πλαστικό καπάκι, δεν είδα πρόβλημα με το σήμα αλλά την μπαταρία την καταπίνει γρηγορότερα από ότι θα υποδήλωναν τα...1100 κυβικά του. Ρολάρει καλά, η οθόνη είναι πολύ ωραία, η κάμερα εξέχει περισσότερο και από το πιό γουρλωμένο Doogee αλλά είναι εξαιρετική και το ακουστικό και ηχείο είναι μέτρια. Έλεγα να το κρατήσω και να δώσω το Ρ7 μου με την Miui 3.0. Δε βρήκα όμως ούτε ένα λόγο. Θα το ξανασκεφτώ τώρα με έναν διπλό εσπρέσσο και τέσσερα τσιγάρα και αν αλλάξω γνώμη θα ποστάρω εκτενέστερα τις εντυπώσεις μου! :lol:

 

Χάρη καλησπέρα. Αν βρεθείς προς Θεσσαλονίκη, πάρε τηλ για δωράκι μια θήκη γνήσια

Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά φυσικά και το πίσω καπάκι είναι πλαστικο και όποιος λέει το αντίθετο μιλάει για άλλο κινητό. Απο κει και πέρα στο συνολο του αφήνει μια πολυ καλη αισθηση ποιότητας στο χερι. Παντως να μην ξεχνάμε οτι πρόκειται για μια midrange συσκευή με αναλογες επιδόσεις αλλά ανώτερη ποιότητα κατασκευής.

HTC Diamond --> NOKIA N97 mini --> SAMSUNG Galaxy W --> HTC One S --> LG G2 --> SAMSUNG Galaxy A5 --> Galaxy A7 --> Note 4 --> Lg g4 --> SAMSUNG Galaxy S7 Edge --> LG G6--> OnePlus 5T --> Huawei P20 pro --> Note 9 --> Huawei P30 pro --> Note 10+

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά φυσικά και το πίσω καπάκι είναι πλαστικο και όποιος λέει το αντίθετο μιλάει για άλλο κινητό. Απο κει και πέρα στο συνολο του αφήνει μια πολυ καλη αισθηση ποιότητας στο χερι. Παντως να μην ξεχνάμε οτι πρόκειται για μια midrange συσκευή με αναλογες επιδόσεις αλλά ανώτερη ποιότητα κατασκευής.

 

Το Α5 είναι όλο μεταλλικό. Είναι unibody. Εκτός του ότι το έχω στο χέρι, υπάρχει και το site της Samsung που λέει "αποτελούμενο εξολοκλήρου με μεταλλικό σώμα"

http://www.samsung.com/gr/consumer/mobile-phone/smartphone/android/SM-A500FZWUVGR?cid=gr_ppc_google_mobilephones_20150122_brand_samsunggalaxya5

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Α3 και μπορω να καταλαβω αν ειναι μεταλλικο ή οχι. Ποσοστα κραμματων μεταλλων δεν ξερω,δεν ειμαι ειδικος. Αν ομως θες δωσε μας ενα λινκ,ενα review [ολογραφως αριθμος: ενα (1) ] που να υποστηριζει αυτο που λες ,οτι δεν ειναι μεταλλικο.

 

Κατα τ αλλα και γω το huawei θα προτιμουσα.

 

εσυ μιλας για το Α3 ενω βασικα εδω μιλαμε για το Α5 μηπως το Α3 εχει διαφορετικο πισω καπακι και μπερδευεσαι?

 

Δωρεαν θηκουλα θα παιρνα και παντως ! :P

Link to comment
Share on other sites

Για ποιά συσκευή;

 

 

 

"The Galaxy A5 is really thin at 6.7mm and weighs just 123g. Yet it feels great in hand providing strong grip thanks to its matte rear plastic cover and those tapered edges completing the sides."

 

http://www.gsmarena.com/ces_2015_samsung-review-1193p2.php

 

Το site που αναφέρεις είναι από την έκθεση, και το gsmarena έχει κάνει και στο παρελθόν λάθος περιγραφές σε πρωτοεμφανιζόμενες συσκευές. Στη περίπτωση του Α5, το ίδιο site στην αναλυτική παρουσίαση του Α5 λέει: All-metal body with premium matte finish and low 123g weight

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_a5_and_a5_duos-review-1201.php

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η συσκευή ειναι μεταλλικη χωρίς πλαστικό back cover.

Βρε παιδιά εγώ τελικά εχθές το είδα στο Public Συντάγματος. Λίγο με απογοήτευσε σε σχέση με αυτό που περίμενα. Δε λέω με τίποτα οτι είναι κακό, το ακριβώς αντίθετο, αλλά σε σχέση με το Alpha μου φάνηκε λιγότερο ποιοτικό, σαφώς πιο κάτω σε αίσθηση, άσε που εγώ , χωρίς να επιμένω, μου φάνηκε οτι καμία σχέση δεν είχε στο χέρι η μεταλική αίσθηση που έχει το Alpha με το Α5, μου φάνηκε πιο << πλαστικό >> σε σημειο που αναρωτήθηκα αν είχει πράγματι μέταλο; δε ξέρω μήπως δε είναι παντού τα ίδια;

Link to comment
Share on other sites

το πισω μερος δεν παρατηρησα απο τι ειναι,νομιζω ομως οτι ειναι απο πλαστικο.

τωρα για το alpha και το a5,εμενα περισσοτερο με επεισε το a5 κι ας μην εχει ενα κομματι αλουμινιο στα πλαγια οπως το alpha,δεν ξερω,μου κατσε καλυτερα στο ματι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα χθες στο Public, πραγματικά εξαιρετική συσκευή σε επίπεδο σχεδιασμού και κατασκευής,η κοπελιά μου κυριολεκτικά με "κρατούσε" να μην το πάρω επί τόπου!!! :lol: Ή σε λευκό ή σε χρυσό θα είναι η επόμενη συσκευή μου σίγουρα, μόλις πέσει λίγο η τιμή του, εκεί κοντά στα 250 ευρώ..

 

Άλλες εντυπώσεις πέρα από την κατασκευή: No Lag απλά, ότι και να άνοιξα πήγαινε σφαίρα, πολύ ωραίο το νέο TouchWiz, καμία σχέση με ότι είχα συνηθίσει τόσο καιρό. Με έκανε να θέλω να πάρω πάλι Android συσκευή. :cool:

 

Όσο περισσότερα σχόλια/review κάνετε οι κάτοχοι, τόσο το καλύτερο και για μας, να προετοιμαζόμαστε και να μαθαίνουμε.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

εσυ μιλας για το Α3 ενω βασικα εδω μιλαμε για το Α5 μηπως το Α3 εχει διαφορετικο πισω καπακι και μπερδευεσαι?

 

Δωρεαν θηκουλα θα παιρνα και παντως ! :P

 

Έχεις ΡΜ φίλε μου

Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ψάχνει θήκη μια πολύ καλη προταση είναι αυτή http://warp.gr/rock-flip-uni-series-samsung-galaxy-a5-black.html

HTC Diamond --> NOKIA N97 mini --> SAMSUNG Galaxy W --> HTC One S --> LG G2 --> SAMSUNG Galaxy A5 --> Galaxy A7 --> Note 4 --> Lg g4 --> SAMSUNG Galaxy S7 Edge --> LG G6--> OnePlus 5T --> Huawei P20 pro --> Note 9 --> Huawei P30 pro --> Note 10+

Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε αν αναμενετε κ σε dual sim??

 

Επίσημα Ελλάδα όχι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς εμείς πότε θα πάρουμε lollipop? Επίσης υπάρχει κάποια εφαρμογή για double the to awake?
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς εμείς πότε θα πάρουμε lollipop? Επίσης υπάρχει κάποια εφαρμογή για double the to awake?

 

κατα τον απριλη λογικα,πρωτα θα την παρουν οι ναυαρχιδες.

για το δευτερο οχι,υπαρχουν ομως εφαρμογες που με τον αισθητηρα οθονης κανει wake Η οθονη

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...