Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τσεκαρε μια εβαλα εικονα ειναι νορμαλ αυτο δεν ειναι θεμα hadware? γιατι εβγαλα κιαλες και ειναι πολυ θολες μερικεσ φορες στο σκοταδι αν εχει εστω λιγο φως ειναι ok Edited by Exploticon
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τσεκαρε μια εβαλα εικονα ειναι νορμαλ αυτο δεν ειναι θεμα hadware? γιατι εβγαλα κιαλες και ειναι πολυ θολες μερικεσ φορες στο σκοταδι αν εχει εστω λιγο φως ειναι ok

 

Καλά η φωτογραφία δεν είναι στο σκοτάδι.Δεν έχει εστιάσει σωστά πατα μέσα στην εικόνα να εστιάσει σωστά μετά βγάλε τη φωτογραφία εμένα δεν το κάνει αυτό απλά αντικείμενα κοντινά τα βγάζει καλά, μακρινά όμως πολύ μπέρδεμα η φωτογραφία μια φορά ζουμαρεις και βλέπεις ότι είναι χάλια... Το κινεζικό που είχα ποιο καλές έβγαζε αλλά ελπίζω να το φτιάξουν με ένα μαγικό update!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Βλέπω αναρτήσεις για αγορά του ZenFone απο εξωτερικό απο μερικους. Υπάρχει δυνατότητα να αγοραστεί απο εξω; αν ναι πως;
Link to comment
Share on other sites

Στο minideal που μίλησα μου επιβεβαίωσαν ότι στο κουτί γράφει CN αλλά υποστηρίζει την επίμαχη συχνότητα FDD/LTE 800Mhz και το γράφει και στα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου. Τους είπα (στην LINDA) ότι αν το αγοράσω και στη δοκιμή δεν δουλεύει στα 800 θα προχωρήσω σε dispute μου απάντησε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι θα δουλεύει.

 

http://www.mycorp2011.com/images/linda.jpg

Edited by GR_MAcedon
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να τελειώνουμε με το ζήτημα των συχνοτήτων.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος πρακτικός τρόπος να το ελέξουμε

ΑΛΛΑ

στο site της asus

για το μοντέλο μας (ZenFone 2 (ZE551ML)) λέει ότι η cn έκδοση ΔΕΝ υποστηρίζει την 800

 

Συγκεκριμένα

4G :

FDD-LTE: (TW version)

2100MHz(1)/1900MHz(2)/1800MHz(3)/1700MHz AWS(4)/850MHz(5)/900MHz(8)/1800MHz(9)/800MHz(18)/850MHz(19)/700MHz(28)

FDD-LTE: (WW version)

2100MHz(1)/1900MHz(2)/1800MHz(3)/1700MHz AWS(4)/850MHz(5)/2600MHz(7)/900MHz(8)/800MHz(20)

FDD-LTE: (US version)

2100MHz(1)/1900MHz(2)/1800MHz(3)/1700MHz AWS(4)/850MHz(5)/2600MHz(7)/900MHz(8)/700MHz(17)/800MHz(20)

FDD-LTE: (CN version)

2100MHz(1)/1800MHz(3)

TDD-LTE: (CN/IN version)

2600MHz(38)/1900MHz(39)/2300MHz(40)/2500MHz(41)

ASUS phone 4G/LTE band compatibility varies by region. Please check compatibility with local carriers If intending to use your ASUS phone outside the original purchase region.

SIM1 Support2G/3G/4G

SIM2 Support2G

Dual SIM Dual Active

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Στο minideal που μίλησα μου επιβεβαίωσαν ότι στο κουτί γράφει CN αλλά υποστηρίζει την επίμαχη συχνότητα FDD/LTE 800Mhz και το γράφει και στα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου. Τους είπα (στην LINDA) ότι αν το αγοράσω και στη δοκιμή δεν δουλεύει στα 800 θα προχωρήσω σε dispute μου απάντησε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι θα δουλεύει.

 

http://www.mycorp2011.com/images/linda.jpg

 

Αγοράστε από τα κινέζικα θα πάθετε και θα μάθετε όπως πολλοί εδώ μέσα.

 

Δεν θα βρείτε ww έκδοση από κινέζικο μαγαζί. Θα είναι κινέζικη έκδοση με rom WW και η 800άρα πάλι δεν παίζει....

Αυτοί μέχρι και τα ταμπελακια παραχαράζουν. Όσο για τα χαρακτηριστικά στα site τους ότι να είναι !!!

 

50 ευρώ διαφορά έχει η κινέζικη με την ευρωπαϊκή έκδοση άσε που η κινέζικη είναι στα 1.8ghz 30% ποιο αργή...

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να τελειώνουμε με το ζήτημα των συχνοτήτων.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος πρακτικός τρόπος να το ελέξουμε

ΑΛΛΑ

στο site της asus

για το μοντέλο μας (ZenFone 2 (ZE551ML)) λέει ότι η cn έκδοση ΔΕΝ υποστηρίζει την 800

 

Συγκεκριμένα

4G :

FDD-LTE: (TW version)

2100MHz(1)/1900MHz(2)/1800MHz(3)/1700MHz AWS(4)/850MHz(5)/900MHz(8)/1800MHz(9)/800MHz(18)/850MHz(19)/700MHz(28)

FDD-LTE: (WW version)

2100MHz(1)/1900MHz(2)/1800MHz(3)/1700MHz AWS(4)/850MHz(5)/2600MHz(7)/900MHz(8)/800MHz(20)

FDD-LTE: (US version)

2100MHz(1)/1900MHz(2)/1800MHz(3)/1700MHz AWS(4)/850MHz(5)/2600MHz(7)/900MHz(8)/700MHz(17)/800MHz(20)

FDD-LTE: (CN version)

2100MHz(1)/1800MHz(3)

TDD-LTE: (CN/IN version)

2600MHz(38)/1900MHz(39)/2300MHz(40)/2500MHz(41)

ASUS phone 4G/LTE band compatibility varies by region. Please check compatibility with local carriers If intending to use your ASUS phone outside the original purchase region.

SIM1 Support2G/3G/4G

SIM2 Support2G

Dual SIM Dual Active

 

Ανέβασα το σχόλιο σου ατόφιο, στα σχόλια του τηλεφώνου στο Minideal.net για να το βλέπουν οι υποψήφιοι αγοραστές και να μην του παραμυθιαζουν οι Κινέζοι.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Στο minideal που μίλησα μου επιβεβαίωσαν ότι στο κουτί γράφει CN αλλά υποστηρίζει την επίμαχη συχνότητα FDD/LTE 800Mhz και το γράφει και στα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου. Τους είπα (στην LINDA) ότι αν το αγοράσω και στη δοκιμή δεν δουλεύει στα 800 θα προχωρήσω σε dispute μου απάντησε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι θα δουλεύει.

 

http://www.mycorp2011.com/images/linda.jpg

 

Και πως θα καταλαβεις αν παίζει η 800? για πες μου και εμένα να δοκιμασω!

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα καταλαβεις αν παίζει η 800? για πες μου και εμένα να δοκιμασω!

 

 

Έλα ντε...... Ο μόνος τρόπος είναι να σου πει ένας ΟΤΕτζής ότι σε κάποια περιοχή υπάρχει μόνο 800αρα συχνότητα σε 4G και να πας με καποιον που εχει ευρωπαϊκή συσκευή κι εσύ με τη δική σου και να δεις αν ανάψει και σε σένα το 4G όπως και στου φίλου σου.

 

 

Μετά το μήνυμα που έβαλα στους Κινέζους του minideal τους πρίζωσα κι άλλο, λέγοντας τους ότι σε περίπτωση που εξασφαλίσουν συσκευές VERSION WW (να το γράφει στο κουτί) στην ίδια τιμή που πουλάνε τη CΝ, όλη η Ελλάδα θα αγοράσει από αυτούς χόρια οι υπολοιποι Ευρωπαίοι που ρωτάνε για WW και τους παραμυθιάζουν. Μου απάντησε ότι μέχρι την Δευτέρα θα μου στείλει mail με το αν μπόρεσαν να εξασφαλίσουν κομμάτια για Ευρώπη.

Edited by GR_MAcedon
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε...... Ο μόνος τρόπος είναι να σου πει ένας ΟΤΕτζής ότι σε κάποια περιοχή υπάρχει μόνο 800αρα συχνότητα σε 4G και να πας με καποιον που εχει ευρωπαϊκή συσκευή κι εσύ με τη δική σου και να δεις αν ανάψει και σε σένα το 4G όπως και στου φίλου σου.

 

 

Μετά το μήνυμα που έβαλα στους Κινέζους του minideal τους πρίζωσα κι άλλο, λέγοντας τους ότι σε περίπτωση που εξασφαλίσουν συσκευές VERSION WW (να το γράφει στο κουτί) στην ίδια τιμή που πουλάνε τη CΝ, όλη η Ελλάδα θα αγοράσει από αυτούς χόρια οι υπολοιποι Ευρωπαίοι που ρωτάνε για WW και τους παραμυθιάζουν. Μου απάντησε ότι μέχρι την Δευτέρα θα μου στείλει mail με το αν μπόρεσαν να εξασφαλίσουν κομμάτια για Ευρώπη.

 

ναι ναι πιο πιθανό είναι να εξασφλίσουν κομμάτια που το αυτοκόλλητο θα γράφει ww παρά πραγματικά κινητά ww

:lol::lol:

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

ναι ναι πιο πιθανό είναι να εξασφλίσουν κομμάτια που το αυτοκόλλητο θα γράφει ww παρά πραγματικά κινητά ww

:lol::lol:

Κι έτσι να το κάνουν, αφού παραλάβω θα φάνε ένα Dispute θα μου γυρίσουν τα χρήματα και θα μου μείνει και η συσκευή. Δεν θα είναι εξάλλου η πρώτη φορά που θα τους το κάνω. Όχι στο MiniDeal γιατί αυτοί είναι ΟΚ, (έχω αγοράσει 6 τηλέφωνα από αυτούς σε 1 χρόνο) απλά γράφουν καμιά φορά άσχετα.

 

Γι αυτό μαζεύω στοιχεία (έχω φωτογραφίσει όλη τη συζήτηση και τη σελίδα με την παρουσίαση της συσκευής (αποδεικτικό υλικό για το paypal)

Edited by GR_MAcedon
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δε το έχω πολυψάξει το θέμα, είναι η πρώτη φορά που μπήκα εδώ να δω τι γίνεται επειδή είδα ένα email από το minideal για το μοντέλο με τα 4γιγα ραμ στα 2,3ghz γύρω στα 230€. Αλλά δεν έχω καταλάβει τι παίζει με αυτά που λέτε στις τελευταίες σελίδες. Το Ευρωπαϊκό μοντέλο από που μπορούμε να το πάρουμε;
Link to comment
Share on other sites

Κι έτσι να το κάνουν, αφού παραλάβω θα φάνε ένα Dispute θα μου γυρίσουν τα χρήματα και θα μου μείνει και η συσκευή. Δεν θα είναι εξάλλου η πρώτη φορά που θα τους το κάνω. Όχι στο MiniDeal γιατί αυτοί είναι ΟΚ, (έχω αγοράσει 6 τηλέφωνα από αυτούς σε 1 χρόνο) απλά γράφουν καμιά φορά άσχετα.

 

Γι αυτό μαζεύω στοιχεία (έχω φωτογραφίσει όλη τη συζήτηση και τη σελίδα με την παρουσίαση της συσκευής (αποδεικτικό υλικό για το paypal)

 

Εγώ έχω την Taiwan έκδοση και μου βγάζει 4g κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Κι έτσι να το κάνουν, αφού παραλάβω θα φάνε ένα Dispute θα μου γυρίσουν τα χρήματα και θα μου μείνει και η συσκευή. Δεν θα είναι εξάλλου η πρώτη φορά που θα τους το κάνω. Όχι στο MiniDeal γιατί αυτοί είναι ΟΚ, (έχω αγοράσει 6 τηλέφωνα από αυτούς σε 1 χρόνο) απλά γράφουν καμιά φορά άσχετα.

 

Γι αυτό μαζεύω στοιχεία (έχω φωτογραφίσει όλη τη συζήτηση και τη σελίδα με την παρουσίαση της συσκευής (αποδεικτικό υλικό για το paypal)

 

Θα ταλαιπωρηθείς όμως έτσι.

Και μπορούν να σου πουν να τους επιστρέψεις το τηλ και να πάρεις πίσω τα χρήματα σου.

Άρα μόνο τον χρόνο σου θα έχεις σπαταλήσει

Αυτή είναι η γνώμη μου, μπορεί και να κάνω και λάθος :)

 

Καλησπέρα, δε το έχω πολυψάξει το θέμα, είναι η πρώτη φορά που μπήκα εδώ να δω τι γίνεται επειδή είδα ένα email από το minideal για το μοντέλο με τα 4γιγα ραμ στα 2,3ghz γύρω στα 230€. Αλλά δεν έχω καταλάβει τι παίζει με αυτά που λέτε στις τελευταίες σελίδες. Το Ευρωπαϊκό μοντέλο από που μπορούμε να το πάρουμε;

 

Οι κινέζικες εκδόσεις του κινητού δεν υποστηριζουν μια συχνότητα για το 4G που χρησιμοποιείται στην Ελλάδα.

Με +50 ευρώ αγοράζεις την ευρωπαική έκδοση από το amazon.it

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ έχω την Taiwan έκδοση και μου βγάζει 4g κανονικά!

 

Τα έχουμε ξανασυζητήσει και τα έχουμε αναλύσει πολλές φορές.

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Οι κινέζικες εκδόσεις του κινητού δεν υποστηριζουν μια συχνότητα για το 4G που χρησιμοποιείται στην Ελλάδα.

Με +50 ευρώ αγοράζεις την ευρωπαική έκδοση από το amazon.it

 

Ναι το κατάλαβα ότι δεν υποστηρίζουν τα 800Mhz αλλά μιλάμε για 70€ διαφορά και μάλιστα στο amazon.it βρίσκω το 32GB ενώ στο minideal το 64αρι. Οπότε νομίζω πως συμφέρει το κινέζικο κι ας μη παίζει αυτή η συχνότητα. Δε ξέρω βέβαια τι παίζει με την εγγύηση στις δυο αυτές διαφορετικές περιπτώσεις (amazon.it vs minideal)

 

Edit: με έχουν μπερδέψει οι 300 διαφορετικές εκδόσεις που κυκλοφορεί εκεί έξω... Ευρωπαικές, Κινέζικες, άλλοι λένε 1,8GHz αλλά 4γιγα ή με 2γιγα ραμ αλλοι 2,3GHz με 4γιγα ραμ... :rolleyes:

Ευρωπαϊκή στα 2,3GHz και 4γιγα ραμ εννοείτε αυτην; Δε νομίζω ότι στέλνουν Ελλάδα αυτοί, δεν ξέρω Ιταλικά βεβαια αλλά αυτό καταλαβαίνω από τα κόκκινα γράμματα που λέει κάτι για Grecia.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Ναι το κατάλαβα ότι δεν υποστηρίζουν τα 800Mhz αλλά μιλάμε για 70€ διαφορά και μάλιστα στο amazon.it βρίσκω το 32GB ενώ στο minideal το 64αρι. Οπότε νομίζω πως συμφέρει το κινέζικο κι ας μη παίζει αυτή η συχνότητα. Δε ξέρω βέβαια τι παίζει με την εγγύηση στις δυο αυτές διαφορετικές περιπτώσεις (amazon.it vs minideal)

 

Edit: με έχουν μπερδέψει οι 300 διαφορετικές εκδόσεις που κυκλοφορεί εκεί έξω... Ευρωπαικές, Κινέζικες, άλλοι λένε 1,8GHz αλλά 4γιγα ή με 2γιγα ραμ αλλοι 2,3GHz με 4γιγα ραμ... :rolleyes:

Ευρωπαϊκή στα 2,3GHz και 4γιγα ραμ εννοείτε αυτην; Δε νομίζω ότι στέλνουν Ελλάδα αυτοί, δεν ξέρω Ιταλικά βεβαια αλλά αυτό καταλαβαίνω από τα κόκκινα γράμματα που λέει κάτι για Grecia.

αυτή λέμε

δεξί κλικ στον chrome και κάνε μετάφραση την σελίδα στα αγγλικα :Ρ

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

αυτή λέμε

δεξί κλικ στον chrome και κάνε μετάφραση την σελίδα στα αγγλικα :Ρ

 

Αν είχα chrome :X

:p

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Κάνετε λες και θα έρθει η συντέλεια του κόσμου αν δεν παίζει την 800αρα μπάντα. Εντάξει, και εμένα με προβληματίζει και συμφωνώ ότι καλό είναι να την εχει, αλλά όταν μιλάμε για 70-90€ διαφορα στην τιμή τι το συζητάμε? Ο καθένας κοιτάζει την τσέπη του και αποφασίζει. Μιλάμε πάντα για Ελλάδα που αν εξαιρέσεις την cosmote, με τις υπόλοιπες εταιρίες δεν μπαίζει καλά καλά το 3g. Μέχρι να είναι αναγκαία η 800αρα για Ελλάδα, θα έχουμε αλλάξει ήδη 2 κινητά. Όσο για τους κινέζους, συνήθως για να πουλήσουν λένε ότι τους συμφέρει. Υπάρχουν πολλά κινέζικα κινητά που πωλούνται Κίνα και υποστηρίζουν την 800αρα, τόσα versions που έχει βγάλει η Asus δεν αποκλείεται κάποιο από αυτά να την υποστηρίζει. Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

παντως στο xda ψαχνουν τροπο για να πιανει η συχνοτητα 800 η κινεζικη εκδοση
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Κάνετε λες και θα έρθει η συντέλεια του κόσμου αν δεν παίζει την 800αρα μπάντα. Εντάξει, και εμένα με προβληματίζει και συμφωνώ ότι καλό είναι να την εχει, αλλά όταν μιλάμε για 70-90€ διαφορα στην τιμή τι το συζητάμε? Ο καθένας κοιτάζει την τσέπη του και αποφασίζει. Μιλάμε πάντα για Ελλάδα που αν εξαιρέσεις την cosmote, με τις υπόλοιπες εταιρίες δεν μπαίζει καλά καλά το 3g. Μέχρι να είναι αναγκαία η 800αρα για Ελλάδα, θα έχουμε αλλάξει ήδη 2 κινητά. Όσο για τους κινέζους, συνήθως για να πουλήσουν λένε ότι τους συμφέρει. Υπάρχουν πολλά κινέζικα κινητά που πωλούνται Κίνα και υποστηρίζουν την 800αρα, τόσα versions που έχει βγάλει η Asus δεν αποκλείεται κάποιο από αυτά να την υποστηρίζει.

 

θα συμφωνήσω μαζί σου μόνο για την τιμή.

Η κάλυψη να σου θυμήσω στο 4g είναι το 1/3 τουλάχιστον

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις θεμα με την μπαταρια γιατι εχθες μου εσβησε στο 15% και ειδα στο forum της asus και εχουν και αλλα ατομα προβλημα
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

σιγα μην δωσω 50 η και 70 ευρω παραπανω για να εχω το 4g. για τι πραγμα ρε παιδια; μηπως κατεβαζετε τιποτα τεραστια αρχεια στο κινητο και θα καταλαβετε διαφορα; εκτος και αν καταβαζετε στο κινητο ταινειες..δλδ το Η+ δεν παει ********? κολλησαμε αν πιανει την 800 η δεν την πιανει!!! καλα οσον αφορα την μπουρδα οτι το κινεζικο 1,8 ειναι 30% πιο αργο γελανε και οι πετρες!!! Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

σιγα μην δωσω 50 η και 70 ευρω παραπανω για να εχω το 4g. για τι πραγμα ρε παιδια; μηπως κατεβαζετε τιποτα τεραστια αρχεια στο κινητο και θα καταλαβετε διαφορα; εκτος και αν καταβαζετε στο κινητο ταινειες..δλδ το Η+ δεν παει *********? κολλησαμε αν πιανει την 800 η δεν την πιανει!!! καλα οσον αφορα την μπουρδα οτι το κινεζικο 1,8 ειναι 30% πιο αργο γελανε και οι πετρες!!!

 

σε αυτο με το 4g εχεις ενα δικιο εγω ειμαι ολη την ωρα με το h+ και παει μια χαρα γρηγορα για το 1.8 δεν ξερω αν ισχυει αλλα ξερω οτι η μπαταρια θα πηγαινει καλυτερα σε σχεση με 2,3 μιας και αναγκαζομαι να το φωρτιζο 2 φορες την μερα παλι καλα που εχω το powerbank

Edited by impreza_sti
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

σιγα μην δωσω 50 η και 70 ευρω παραπανω για να εχω το 4g. για τι πραγμα ρε παιδια; μηπως κατεβαζετε τιποτα τεραστια αρχεια στο κινητο και θα καταλαβετε διαφορα; εκτος και αν καταβαζετε στο κινητο ταινειες..δλδ το Η+ δεν παει ********? κολλησαμε αν πιανει την 800 η δεν την πιανει!!! καλα οσον αφορα την μπουρδα οτι το κινεζικο 1,8 ειναι 30% πιο αργο γελανε και οι πετρες!!!

 

Γελάνε οι πέτρες με αυτά που λες χωρίς να έχεις πιάσει καμία συσκευή στα χέρια σου και κάνεις εικασίες για την απόδοση χωρίς να έχεις τεκμηριώσει τα λεγόμενα σου.

 

Είμαι beta tester στην Asus και υποχρεωτικά έχω εμβαθύνει στην συσκευή σε όλα τα επίπεδα.

 

Για το θέμα της απόδοσης το 1.8 βγάζει antutu 37490 και το 2.3 48700 και στο pcmark το 1.8 βγάζει 4760 και το 2.3 5870. Όπως και στο geekbench. Έχω το ευρωπαϊκό και φίλος από το gearbest το 1.8 που τώρα χτυπάει το κεφάλι του που δεν πήρε το ευρωπαϊκό όχι για το θέμα της ταχύτητα αλλά για το θέμα της κάλυψης της 800.

 

Όσο για την μπάντα 20 στα 800Mhz είναι πολύ σημαντική γιατί βελτιώνει την κάλυψη αφού πιάνει καλύτερα και από 2g (900Mhz).

 

Δεν το θέλουμε το 800άρι για την ταχύτητα αλλά για την βελτίωση της κάλυψης.

 

Πιάνει εκεί που το 3g στα 2100Mhz δεν θα καλύψει ποτέ. Όπου χώνουν 800άρα είναι απίστευτα καλή η κάλυψη κλείνει τρύπες και του 3g.

 

Εάν θες ρίξε μια ματιά στο παρακάτω άρθρο για να καταλάβεις τι γίνεται με τις συχνότητες. Είναι γραμμένο σε άπλα Ελληνικά και καθόλου τεχνικούς όρους για να είναι κατανοητό από όλους και από τους καταρτισμένους και από τους πρωτάρηδες στον χώρο της κινητής τηλεφωνίας.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=420980

 

Το τεστάραμε με τον φίλο που πήρε το κινέζικο στα 1.8 και με τα 3 δίκτυα και εκεί που το ευρωπαϊκό είχε κάλυψη το δικό του ούτε 3g αφού εκεί έπιανε μόνο 2g / 4g στα 800. Αν είσαι wind είναι ή βασική τους μπάντα. Αν και αλλάζουν και οι άλλοι κατά κόρων γιατί με λιγότερους σταθμούς βάσης έχουν μεγαλύτερη κάλυψη άρα οικονομία.

 

Το μόνο που είναι ξεκάθαρο είναι ότι με το κινέζικη το μόνο που κερδίζεις είναι η τιμή τα 50€ με 70€ είναι πολύ σημαντικό για τις μέρες που βιώνουμε όλοι μας.

 

Εάν είναι συνειδητοποιημένη επιλογή και ξέρεις πραγματικά τι χάνεις με την κινέζικη έκδοση καλώς και την επιλέγεις. Όχι όμως να γράφουμε ότι να είναι που μπορεί να βάλει σε περιπέτειες πολλούς φίλους που είναι πολύ σημαντικό στο να αποφασίσουν πια συσκευή να πάρουν.

 

Αλλά είναι εφιάλτης για κάποιον που μπορεί να μην είναι έμπειρος στο να flashaρει το τηλέφωνο από την cn στην ww και μην ξεχνάμε ότι η asus βγάζει πολύ συχνά updates. Αυτόν τον μήνα έβγαλε 3 σε όλους και 5 σε εμάς τους beta testers.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σε αυτο με το 4g εχεις ενα δικιο εγω ειμαι ολη την ωρα με το h+ και παει μια χαρα γρηγορα για το 1.8 δεν ξερω αν ισχυει αλλα ξερω οτι η μπαταρια θα πηγαινει καλυτερα σε σχεση με 2,3 μιας και αναγκαζομαι να το φωρτιζο 2 φορες την μερα παλι καλα που εχω το powerbank

 

Και το note 4 που έχω στην ανάλογη χρήση θέλει 2 φορές την μέρα φόρτιση μην τρελαίνεσαι. Έχω ένα 10400 και τα φορτίζω και τα δυο στον δρόμο. Το 1.8 δεν έχει πολύ μεγάλη διαφορά λιγότερο από 10%.

 

Μια χαρά πάει το 3g ... αλλά το 800άρι το θέλουμε για βελτίωση της κάλυψης όχι για την ταχύτητα που δεν μπορεί λόγο συχνότητας να το κάνει το 3g.

 

Εάν θες ρίξε μια ματιά στο παρακάτω άρθρο

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=420980

Edited by impreza_sti

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...