Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ δοκιμασα 2.1Α εξωτερική μπαταρία και μου είπε ότι δεν είναι ο αυθεντικός φορτιστής και δε φορτιζε παντός το έκανε πάνω από το 70% μπαταρία αυτό στο 1Α φορτίζει κανονικα. Οπότε μην είστε τόσο σίγουροι ότι θα δουλέψει 100% η γρήγορη φόρτιση...

 

1) Δεν είπα πως είμαι 100% σίγουρος, αλλά πως δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω γιατί δεν το έχω δοκιμάσει!

2) Η εξωτερική μπαταρία (προφανώς Powerbank USB 2.1Α) που επικαλείσαι, τι τάση V βολτ εξόδου είχε;

3) Ο φορτιστής της ASUS στο Fast Charging λειτουργεί με 9V τάση εξόδου USB και 2A ισχύ.

4) Ο ρόλος της ισχύς Α αμπέρ είναι να μπορεί να καλύψει την ζήτηση της συσκευής σε ισχύ, αυτό ισχύει για όλα τα τροφοδοτικά. Π.χ εάν έχουμε μια μία συσκευή με τάση φόρτισης 5V και απαιτούμενη ισχύ 2Α αμπέρ, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε έναν φορτιστή π.χ. με τάση εξόδου 5V και ισχύει 100A χωρίς κανένα πρόβλημα! Πρόβλημα θα υπήρχε εάν η τάση εξόδου V βολτ ήταν διαφορετική από αυτήν που απαιτεί η συσκευή, ή η ένταση αμπέρ Α είναι πολύ μικρότερη από την απαιτούμενη!

Edited by kapoios0
Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1) Δεν είπα πως είμαι 100% σίγουρος, αλλά πως δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω γιατί δεν το έχω δοκιμάσει!

2) Η εξωτερική μπαταρία (προφανώς Powerbank USB 2.1Α) που επικαλείσαι, τι τάση V βολτ εξόδου είχε;

3) Ο φορτιστής της ASUS στο Fast Charging λειτουργεί με 9V τάση εξόδου USB και 2A ισχύ.

4) Ο ρόλος της ισχύς Α αμπέρ είναι να μπορεί να καλύψει την ζήτηση της συσκευής σε ισχύ, αυτό ισχύει για όλα τα τροφοδοτικά. Π.χ εάν έχουμε μια μία συσκευή με τάση φώτισης 5V και απαιτούμενη ισχύ 2Α αμπέρ, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε έναν φορτιστή π.χ. με τάση εξόδου 5V και ισχύει 100A χωρίς κανένα πρόβλημα! Πρόβλημα θα υπήρχε εάν η τάση εξόδου V ήταν διαφορετική από αυτήν που απαιτεί η συσκευή, ή η ένταση αμπέρ Α είναι πολύ μικρότερη από την απαιτούμενη!

 

Καλά είπα ότι απλά το έχουν προβλέψει και δε θα δεχτεί εύκολα άλλον φορτιστή όχι ότι δε γινετε. Το πακ δεν δίνει 9v δεν είναι τόσο καλο! 5v@2.1A απλά στα 70% φόρτιση θύμωσε το τηλέφωνο και το έβαλα στο 1Α και όλα μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μπορείς να βάλεις ένα λινκ από το αμαζον. γιατί δεν βγάζω άκρη εκεί

 

http://www.amazon.it/Asus-ZenFone-Smartphone-pollici-Silver/dp/B00VLSMHYW/ref=sr_1_1s=electronics&ie=UTF8&qid=1439984999&sr=1-1&keywords=asus+zenfone+2

 

 

αν μπεις με chrome θα το δεις στα αγγλικά

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

 

Shipped by ZumZum Shop ... Είσαι σίγουρος :worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλά είπα ότι απλά το έχουν προβλέψει και δε θα δεχτεί εύκολα άλλον φορτιστή όχι ότι δε γινετε. Το πακ δεν δίνει 9v δεν είναι τόσο καλο! 5v@2.1A απλά στα 70% φόρτιση θύμωσε το τηλέφωνο και το έβαλα στο 1Α και όλα μια χαρά.

 

Τα Powerbank έχουν συγκεκριμένη χωρητικότητα σε mAh. Δηλαδή εάν έχουμε μια συσκευή με επαναφορτιζόμενη μπαταρία χωρητικότητας π.χ. 3000 mAh και θέλουμε να την φορτίσουμε με ένα Powerbank της ίδιας χωρητικότητας 3000 mAh, προφανώς και δεν θα έχουμε πλήρη φορτίσει της συσκευής στο 100%. Και για να γίνει ποιο κατανοητό, ας υποθέσουμε πως η μπαταρία της συσκευής και το Powerbank είναι δυο συγκοινωνούντα δοχεία ισης χωρητικότητας η αποθηκευμένη ενέργεια του Powerbank θα αρχίσει να ρέει προς την άδεια μπαταρία της συσκευής έως ότου οι δυο μπαταρίες "ισορροπήσουν ενεργειακά" δηλαδή ένα μέρος της ενέργειας από τα 3000 mAh θα παραμείνει στο Powerbank με αποτέλεσμα να μην έχουμε πλήρη φόρτιση της συσκευής! Για να έχουμε πλήρη φόρτιση, η χωρητικότητα του Powerbank σε mAh θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από αυτήν της συσκευής! Σε αντίθεση με έναν φορτιστή πρίζας (έστω και 1A) που δεν έχει "περιορισμένη χωρητικότητα" επιτυγχάνοντας έτσι πλήρη φόρτιση. Τα Α αμπέρ δηλώνουν την ποσότητα της ενέργειας που ρέει στην μονάδα του χρόνου. Δηλαδή λιγότερα Α αμπέρ μεγαλύτερος χρόνος φόρτισης, και αντίστροφα.. Τέλος όπως και προανέφερα το Fast Charging απαιτεί 9V βολτ τάση εξόδου USB, στα 5V βολτ έχουμε απλή φόρτιση.

Edited by kapoios0
Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

ενα μικρο offtopic μιας και λεμε για powerbank εχω το xiaomi 10000 mah εχει κανονικα fast charging και ειναι κανονικα συμβατο με το asus zenfone 2 :)
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Shipped by ZumZum Shop ... Είσαι σίγουρος :worry:

 

Asus ZenFone 2 Smartphone 5.5 inch Full HD, 4GB RAM, 32 GB, 4G / LTE, Silver

by Asus

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Shipped by ZumZum Shop ... Είσαι σίγουρος :worry:

Όχι από εκεί δεν είναι το AMAZON και θα υπάρχει πρόβλημα.

Τώρα δίνει μόνο το μαύρο στα 333€ ! Πρεπει να λέει (Venduto e spedito da Amazon. Confezione regalo disponibile)

http://www.amazon.it/gp/product/B00VLSMHYW?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o00_s00

Link to comment
Share on other sites

Τα Powerbank έχουν συγκεκριμένη χωρητικότητα σε mAh. Δηλαδή εάν έχουμε μια συσκευή με επαναφορτιζόμενη μπαταρία χωρητικότητας π.χ. 3000 mAh και θέλουμε να την φορτίσουμε με ένα Powerbank της ίδιας χωρητικότητας 3000 mAh, προφανώς και δεν θα έχουμε πλήρη φορτίσει της συσκευής στο 100%. Και για να γίνει ποιο κατανοητό, ας υποθέσουμε πως η μπαταρία της συσκευής και το Powerbank είναι δυο συγκοινωνούντα δοχεία ισης χωρητικότητας η αποθηκευμένη ενέργεια του Powerbank θα αρχίσει να ρέει προς την άδεια μπαταρία της συσκευής έως ότου οι δυο μπαταρίες "ισορροπήσουν ενεργειακά" δηλαδή ένα μέρος της ενέργειας από τα 3000 mAh θα παραμείνει στο Powerbank με αποτέλεσμα να μην έχουμε πλήρη φόρτιση της συσκευής! Για να έχουμε πλήρη φόρτιση, η χωρητικότητα του Powerbank σε mAh θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από αυτήν της συσκευής! Σε αντίθεση με έναν φορτιστή πρίζας (έστω και 1A) που δεν έχει "περιορισμένη χωρητικότητα" επιτυγχάνοντας έτσι πλήρη φόρτιση. Τα Α αμπέρ δηλώνουν την ποσότητα της ενέργειας που ρέει στην μονάδα του χρόνου. Δηλαδή λιγότερα Α αμπέρ μεγαλύτερος χρόνος φόρτισης, και αντίστροφα.. Τέλος όπως και προανέφερα το Fast Charging απαιτεί 9V βολτ τάση εξόδου USB, στα 5V βολτ έχουμε απλή φόρτιση.

 

Συμφώνω σε όλα φίλος σωστα τα λες δεν είναι μικρό το πακ 20.000 mAh είναι και με μισό κιλό βάρος μια χαρά το φορτίζει με καλύπτει βάζω ράδιο στην παραλία και το έχω και σιγο φορτίζει...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει δυνατοτηα να αλλαξουμε το lock screen χωρις να αλλαξουμε lancher?εννοω τον τροπο ξεκληδωματος οχι να βαλουμε κωδικο απλα να αλλαξη το ui του lockscreen σαν τou lg g3 ας πουμε!
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε βρίσκω θήκη στην Ελλάδα και ζητώ τη βοήθεια του φόρουμ.

Αν κάποιο παλικάρι εχει τον τρόπο να αγοράσει από amazon.it και θέλει

να με εξυπηρέτησή αγοράζοντας μου μια

θα το χαρώ πολύ.

δυστυχώς δεν έχω τρόπο να πάρω εγώ μια .

 

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

έχω παραγγείλει μια από εκεί εδώ και δέκα μέρες άλλα ούτε καν ήρθαν σε επαφή

μαζί μου.

και τηλέφωνο που τους παίρνω λέει ότι δεν υπάρχει αυτό το νουμερο

Edited by corsair
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρεα. Τελικά διαβάζοντας εσάς με βαλατε στην μπριζα για νεο γκατζετ. Το e- shop το έχει 399€ ξερετε καποιο μαγαζί από Ελλάδα με καλύτερη τιμή ;
Link to comment
Share on other sites

έχω παραγγείλει μια από εκεί εδώ και δέκα μέρες άλλα ούτε καν ήρθαν σε επαφή

μαζί μου.

και τηλέφωνο που τους παίρνω λέει ότι δεν υπάρχει αυτό το νουμερο

 

δες και e-shop

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρεα. Τελικά διαβάζοντας εσάς με βαλατε στην μπριζα για νεο γκατζετ. Το e- shop το έχει 399€ ξερετε καποιο μαγαζί από Ελλάδα με καλύτερη τιμή ;

 

κοιτα στο bestprice το ειχα βρει 350-360

Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

στο minideal το έχουν ρίξει στα 238 ευρό το 4GB/64GB. Είναι η καλήτερη τιμή που υπάρχει και ειναι το ww.

Εγώ το παρήγγειλα πριν 4 μέρες απο το ίδιο site στα 260 ευρό.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

στο minideal το έχουν ρίξει στα 238 ευρό το 4GB/64GB. Είναι η καλήτερη τιμή που υπάρχει και ειναι το ww.

Εγώ το παρήγγειλα πριν 4 μέρες απο το ίδιο site στα 260 ευρό.

 

το θεμα ειναι οτι ενα παιδι λεει οτι του στειλανε εικονα απο το κουτι και ειναι η cn εκδοση αλλα και παλι ειναι πολυ καλη τιμη!

Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι ενα παιδι λεει οτι του στειλανε εικονα απο το κουτι και ειναι η cn εκδοση αλλα και παλι ειναι πολυ καλη τιμη!

 

ναι το είδα μετά το μήνυμα μου.. τι να πώ, αυτοί λέγανε οτι ειναι το ww και επισης στα χαρακτηριστικά έχουν τα 800MHz στο 4g. τι να πω. του έστειλα τώρα ένα e-mail και τους λέω ότι αν δεν ειναι το ww και είναι το cn θέλω refund το λιγότερο για 60 ευρό γιατί νιώθω ότι με κοροΪδεψαν....

σε 2 βδομάδες που θα το έχω θα σας πω...

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

παντως λεει το 32gb εχει 1.8 ghz κατι που δεν παιζει στην ww εκδοση νομιζω ειναι 2.3 ghz
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι ενα παιδι λεει οτι του στειλανε εικονα απο το κουτι και ειναι η cn εκδοση αλλα και παλι ειναι πολυ καλη τιμη!

 

Παιδιά αν μιλήσετε με το chat του minideal πείτε τους να σας στείλουν και εσάς μια φωτογραφία για να το επιβεβαιώσουμε. Εμένα πάντως μου φάνηκε άσχετη. Ενώ επέμενε ότι είναι η WW έκδοση μου έστειλε το κουτί που έλεγε CN. Και μόλις της είπα ότι αυτή είναι η κινέζικη έκδοση μου λέει λειτουργεί και αυτή κανονικά στη χώρα σου.

 

Όπως και να χει νομίζω ότι τα 235 ευρώ αξίζουν με τα 1000 για αυτό το κινητό και ας μην υποστηρίζει τη συχνότητα 800.

Edited by pareisaktos
Link to comment
Share on other sites

Παιδια παρατηρισα οτι στο σκοταδι βγαζει μερικες ψορες θολα η καμερα εχει κανεις το ιδιο θεμα?http://i.imgbox.com/srVzFVCG.jpg Edited by Exploticon
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Παιδια παρατηρισα οτι στο σκοταδι βγαζει μερικες ψορες θολα η καμερα εχει κανεις το ιδιο θεμα?

Ε δεν είναι και η καλύτερη κάμερα για νυχτερινές λήψεις! βγάζει και ψηφιακό θόρυβο κιόλας αλλά την έχουν βελτιώσει πολύ με τις αναβαθμίσεις συνεχίζουν και ελπίζω να πιάσουν την νυχτερινή λήψη και να τη διορθώσουν όπως κάνανε με την αυτόματη... Με λίγο ψάξιμο μπορείς ν βρεις ρύθμιση στο manual mode που βελτιώνει και κάνει λεπτομερή την λήψη.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...