Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντως στο review του gsmarena αναφερει οτι οι 3 εκδοσεις που αναφερεις εχουν διαφορετικα χαρακτηριστικα ανα χωρα. Ισως λοιπον στους Κινεζους οντως να εβγαλαν την εκδοση με τα 4/32 και με τον 3560 αλλα και με τον 3580. Το οτι το site της Asus λεει διαφορετικα δεν μου λεει κατι γιατι δεν ειναι το Κινεζικο site της Asus, που αφορα την χωρα.

 

Edit: Απο οτι βλεπω στο chinese site ως 551ML μοντελο αναφερει και τις 2 χωρητικοτητες μνημης RAM(2-4GB) & 3 της ROM (16-32-64GB) αλλα και τα 2 μοντελα επεξεργαστων (3560 & 3580). Αυτο με οδηγει στο συμπερασμα οτι οι Κινεζοι δεν σου ελεγαν ψεματα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα μοντέλα βγαίνουν ανάλογα με τον επεξεργαστή. Ο 2.4 κουβαλάει μόνο τα 4GB, όχι ο 1.8. Όταν τους ρώταγα το συγκεκριμένο, μου έλεγαν ό,τι να'ναι.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω ειχα σκαλωσει με αυτο το θεμα, στο ειπα και παραπανω οτι μαλλον δεν ισχυει αυτο που λες, διοτι η Asus βγαζει τα μοντελα της country specific. Αν πας στο Κινεζικο λοιπον site θα δεις ξεκαθαρα οτι στο μοντελο 551ML αναφερει και τις 2 χωρητικοτητες μνημης RAM(2-4GB) & 3 της ROM (16-32-64GB) αλλα και τα 2 μοντελα επεξεργαστων (3560 & 3580).

Αρα δεν σου ειπαν κατι λαθος οι Κινεζοι. Για του λογου το αληθες:

 

http://www.asus.com.cn/Phones/ZenFone_2_ZE551ML/specifications/

 

Μεχρι στιγμης στα Κινεζομαγαζα εχω δει τις εξης παραλλαγες του 551ML:

 

2/16GB - Z3560 (clocked at 1.8GHz)

2/32GB - Z3560 (clocked at 1.8GHz)

4/16GB - Z3560 (clocked at 1.8GHz) (το ειδα σε καποιο κινεζομαγαζο, δεν θυμαμαι ποιο ηταν)

4/32GB - Z3560 (clocked at 1.8GHz)

4/32GB - Z3580 (clocked at 2.3GHz)

Edited by crusader-21-
Link to comment
Share on other sites

Τα μοντέλα βγαίνουν ανάλογα με τον επεξεργαστή. Ο 2.4 κουβαλάει μόνο τα 4GB, όχι ο 1.8. Όταν τους ρώταγα το συγκεκριμένο, μου έλεγαν ό,τι να'ναι.

περιμενεις τωρα οι κινεζοι να σου απαντησουν σε τετοια θεματα με σαφηνεια?? δεν εχουν ιδεα τι τους ρωτας μερικες φορες και χρησιμοποιουν automated ansewrs, μου θυμιζουν μια φορα οταν ρωτουσα υπαλληλο γνωστης μεγαλης αλυσιδας η/υ για το chip απο τον usb wi-fi adapter και μου ελεγε μπουρδες.... Τελος παντων εχω καταμπερδευτει με τις εκδοσεις που θα εχει το συγκεκριμενο μοντελο....

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Η asus το εχει γ.... Ντιτ το θεμα! Εντάξει ειπαμε βγαλε ενα κινητο αλλα οχι κ ετσι ρε! Τετοιο ψάξιμο ουτε οταν αγορασα σπιτι δεν ειχα ρίξει.....
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι η μπαταρία του δεν θα είναι αρκετή. Αν το πάρεις αναλογικά θα είναι ίδια με του zenfone 5. Πιο μεγάλη οθόνη, πιο μεγάλη κατανάλωση. Μακάρι να με διαψεύσει το z2.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω ειχα σκαλωσει με αυτο το θεμα, στο ειπα και παραπανω οτι μαλλον δεν ισχυει αυτο που λες, διοτι η Asus βγαζει τα μοντελα της country specific. Αν πας στο Κινεζικο λοιπον site θα δεις ξεκαθαρα οτι στο μοντελο 551ML αναφερει και τις 2 χωρητικοτητες μνημης RAM(2-4GB) & 3 της ROM (16-32-64GB) αλλα και τα 2 μοντελα επεξεργαστων (3560 & 3580).

Αρα δεν σου ειπαν κατι λαθος οι Κινεζοι. Για του λογου το αληθες:

 

http://www.asus.com.cn/Phones/ZenFone_2_ZE551ML/specifications/

 

Μεχρι στιγμης στα Κινεζομαγαζα εχω δει τις εξης παραλλαγες του 551ML:

 

2/16GB - Z3560 (clocked at 1.8GHz)

2/32GB - Z3560 (clocked at 1.8GHz)

4/16GB - Z3560 (clocked at 1.8GHz) (το ειδα σε καποιο κινεζομαγαζο, δεν θυμαμαι ποιο ηταν)

4/32GB - Z3560 (clocked at 1.8GHz)

4/32GB - Z3580 (clocked at 2.3GHz)

 

Δεν βλέπω κάτι διαφορετικό απ' αυτά που μου έγραψες και σε αυτά που έγραψα. Το μοντέλο με τον επεξεργαστή χρονισμένο στο 1.8 φοράει και αυτός στο 2.3 έχει 4gb. Εδώ οι ίδιοι μου είπαν πως δεν ξέρουν πότε και αν κυκλοφορήσει το μοντέλο με τα 4GB.

Link to comment
Share on other sites

και οι 2 εχετε δικιο..........................εν μερει

Αφενος η Asus βγαζει country specific μοντελα, οποτε μπορει να κυκλοφορει και με λιγο διαφορετικο setup στην Κινα οπως λεει ο Crusader, αφετερου ομως και η Lydia εχει δικιο στο οτι ο 1.8 (Ζ3560) αν δεν ειναι 64bit δε μπορει να υποστηριξει τα 4gb ram, οποτε δε γινεται να υπαρχει τετοιος συνδιασμος σε μοντελο...

 

Επισης ενα foul της Asus ειναι που εχει βγαλει διαφορετικα μοντελα με τον ιδιο ακριβως κωδικο. Δε γινεται να λεγεται ZE551ML και να βγαινει ειτε με Z3580+4gb ειτε με Z3560+2gb , επρεπε εστω στον μοντελο να υπαρχει μια διαφοροποιηση του τυπου ΖΕ551 και ΖΕ552....κατι! Γιατι αυτο δυσχεραινει ακομα περισσοτερο την κατασταση...

 

Οσον αφορα την καμερα Fireblade, δε ξερω ποιος αισθητηρας ειναι, μιλαω εκ του αποτελεσματος στο review του GSMarena και στα samples που δινει..... το αποτελεσμα απλα δεν ειναι καθολου καλο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας το ξαναλεω, κυκλοφορει μοντελο στην Κινα με 4/32 και τον Ζ3560 στα 1.6Ghz και δεν ειναι τυπογραφικο το λαθος.
Link to comment
Share on other sites

και οι 2 εχετε δικιο..........................εν μερει

Αφενος η Asus βγαζει country specific μοντελα, οποτε μπορει να κυκλοφορει και με λιγο διαφορετικο setup στην Κινα οπως λεει ο Crusader, αφετερου ομως και η Lydia εχει δικιο στο οτι ο 1.8 (Ζ3560) αν δεν ειναι 64bit δε μπορει να υποστηριξει τα 4gb ram, οποτε δε γινεται να υπαρχει τετοιος συνδιασμος σε μοντελο...

 

Επισης ενα foul της Asus ειναι που εχει βγαλει διαφορετικα μοντελα με τον ιδιο ακριβως κωδικο. Δε γινεται να λεγεται ZE551ML και να βγαινει ειτε με Z3580+4gb ειτε με Z3560+2gb , επρεπε εστω στον μοντελο να υπαρχει μια διαφοροποιηση του τυπου ΖΕ551 και ΖΕ552....κατι! Γιατι αυτο δυσχεραινει ακομα περισσοτερο την κατασταση...

 

Οσον αφορα την καμερα Fireblade, δε ξερω ποιος αισθητηρας ειναι, μιλαω εκ του αποτελεσματος στο review του GSMarena και στα samples που δινει..... το αποτελεσμα απλα δεν ειναι καθολου καλο...

 

ο z3560 είναι 64bit

Link to comment
Share on other sites

Τι ποσο θα κρατήσει δεν ξερω η μπαταρία τετοια ενταση! Γιατι σκεψου καθε μερα να την κανεις το βράδυ ενα fast charge! Σε ενα χρονο πας για μπαταρία εκτος κ αν ειναι φτιαγμενη απο εξωγήινο πολιτισμό!

 

Σίγουρα όλοι έχουμε έναν φορτιστή 1Α για φόρτιση το βράδυ στο χαλαρο.

Link to comment
Share on other sites

ο z3560 είναι 64bit

δεν μπορεις να εμπιστευτεις τετοια site οπως το gsmarena και gizchina κλπ κλπ. το μονο που μπορεις να εμπιεστευτεις ειναι το forum μας διοτι κανεις δεν εχει κερδος απο εδω, τωρα τα ιδια ελεγαν και για την φωτο του jiayu s3 και για το gps του και τελικα το κινητο σκιζει, επειτα η φωτογραφια ειναι τεχνη, την ιδια φωτο εγω μπορει να την βγαλω μαπα ενω εσυ τελεια..... θα ψαξω για τον αισθητηρα της toshiba να δουμε τι πουλακια πιανει σε σχεση με τον imx214 της sony, αλλα δεν νομιζω σε καμια περιπτωση η asus να χαντακωσει τετοιο μοντελο, ισως αυτο που ειδες ειναι ενα video οποτε δεν μπορεις να εχεις σαφη εικονα της ποιοτητας ισως παλι το software βελτιωθει ωστε να εκμεταλευται σωστα το hardware, ιδωμεν μολις παραλαβουμε,αν και προσωπικα δεν θα το παρω αν δεν ξεκαθαρισει το τοπιο με τις εκδοσεις οπου γινεται της τρελης στα site, δεν εισαι σιγουρος ποιο ειναι ποιο και επειδη οι κινεζοι μ αυτα ειναι λιγο οτι να ναι, θα περιμενω.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεις να εμπιστευτεις τετοια site οπως το gsmarena και gizchina κλπ κλπ. το μονο που μπορεις να εμπιεστευτεις ειναι το forum μας διοτι κανεις δεν εχει κερδος απο εδω, τωρα τα ιδια ελεγαν και για την φωτο του jiayu s3 και για το gps του και τελικα το κινητο σκιζει, επειτα η φωτογραφια ειναι τεχνη, την ιδια φωτο εγω μπορει να την βγαλω μαπα ενω εσυ τελεια..... θα ψαξω για τον αισθητηρα της toshiba να δουμε τι πουλακια πιανει σε σχεση με τον imx214 της sony, αλλα δεν νομιζω σε καμια περιπτωση η asus να χαντακωσει τετοιο μοντελο, ισως αυτο που ειδες ειναι ενα video οποτε δεν μπορεις να εχεις σαφη εικονα της ποιοτητας ισως παλι το software βελτιωθει ωστε να εκμεταλευται σωστα το hardware, ιδωμεν μολις παραλαβουμε,αν και προσωπικα δεν θα το παρω αν δεν ξεκαθαρισει το τοπιο με τις εκδοσεις οπου γινεται της τρελης στα site, δεν εισαι σιγουρος ποιο ειναι ποιο και επειδη οι κινεζοι μ αυτα ειναι λιγο οτι να ναι, θα περιμενω.

 

μήπως ήθελες να κάνεις παράθεση άλλο μήνυμα?το οτι είναι 64bit δεν το λέει το gsmarena και το gizchina αλλά η intel

Link to comment
Share on other sites

Για την εκδοση zoom εχουμε καποιο νεο; Ενδιαφερομαι για την εκδοση με τα 4gb ram, 2,4ghz επεξεργαστη στην εκδοση zoom (αν βγει τελικα με αυτον τον χρονισμο).
Link to comment
Share on other sites

μήπως ήθελες να κάνεις παράθεση άλλο μήνυμα?το οτι είναι 64bit δεν το λέει το gsmarena και το gizchina αλλά η intel

ωπ, ναι. συγνωμη το ποντικι πηγε αλλου, βλεπεις τεχνολογια laser..... οκ ναι ο intel ειναι 64bit

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και οι 2 εχετε δικιο..........................εν μερει

Αφενος η Asus βγαζει country specific μοντελα, οποτε μπορει να κυκλοφορει και με λιγο διαφορετικο setup στην Κινα οπως λεει ο Crusader, αφετερου ομως και η Lydia εχει δικιο στο οτι ο 1.8 (Ζ3560) αν δεν ειναι 64bit δε μπορει να υποστηριξει τα 4gb ram, οποτε δε γινεται να υπαρχει τετοιος συνδιασμος σε μοντελο...

 

Επισης ενα foul της Asus ειναι που εχει βγαλει διαφορετικα μοντελα με τον ιδιο ακριβως κωδικο. Δε γινεται να λεγεται ZE551ML και να βγαινει ειτε με Z3580+4gb ειτε με Z3560+2gb , επρεπε εστω στον μοντελο να υπαρχει μια διαφοροποιηση του τυπου ΖΕ551 και ΖΕ552....κατι! Γιατι αυτο δυσχεραινει ακομα περισσοτερο την κατασταση...

 

Οσον αφορα την καμερα Fireblade, δε ξερω ποιος αισθητηρας ειναι, μιλαω εκ του αποτελεσματος στο review του GSMarena και στα samples που δινει..... το αποτελεσμα απλα δεν ειναι καθολου καλο...

 

δεν μπορεις να εμπιστευτεις τετοια site οπως το gsmarena και gizchina κλπ κλπ. το μονο που μπορεις να εμπιεστευτεις ειναι το forum μας διοτι κανεις δεν εχει κερδος απο εδω, τωρα τα ιδια ελεγαν και για την φωτο του jiayu s3 και για το gps του και τελικα το κινητο σκιζει, επειτα η φωτογραφια ειναι τεχνη, την ιδια φωτο εγω μπορει να την βγαλω μαπα ενω εσυ τελεια..... θα ψαξω για τον αισθητηρα της toshiba να δουμε τι πουλακια πιανει σε σχεση με τον imx214 της sony, αλλα δεν νομιζω σε καμια περιπτωση η asus να χαντακωσει τετοιο μοντελο, ισως αυτο που ειδες ειναι ενα video οποτε δεν μπορεις να εχεις σαφη εικονα της ποιοτητας ισως παλι το software βελτιωθει ωστε να εκμεταλευται σωστα το hardware, ιδωμεν μολις παραλαβουμε,αν και προσωπικα δεν θα το παρω αν δεν ξεκαθαρισει το τοπιο με τις εκδοσεις οπου γινεται της τρελης στα site, δεν εισαι σιγουρος ποιο ειναι ποιο και επειδη οι κινεζοι μ αυτα ειναι λιγο οτι να ναι, θα περιμενω.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Είδα την επίσημη παρουσίαση. Το θέλω αυτό το τηλ.Πολύ τουμπανο!!! Ο τύπος έλεγε για 199 δολλάρια(ελπίζω να εννοεί αυτό με τα 4 giga ram)κ διαθέσιμο απο Μάρτιο. Απίστευτα χαρακτηριστικά, ακόμα το χαζευω!!!! Το μόνο αρνητικό η μή αποσπώμενη μπαταρία (κολλήματα είναι αυτά)

 

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]Το αγόρασα πριν 2 μερες αυτό με τα 2 giga απο το Χονγκ Γκονγκ 180 ευρω.

Στα 4 giga den εχει κυκλοφορήσει εκεί ακόμα. Επίσης έχει εγγύηση και για Ευρώπη.

Να ξέρεις ότι και εκεί να είσαι αν δεν πας σε συγκεκριμένες αλυσίδες πολύ πιθανόν να σου πουλήσουν μαιμού προιον!!

Link to comment
Share on other sites

Στο gsmarena παντως, σε συγκριση με το Meizu M1 Note, εχει χειροτερη καμερα.

και ένα ακόμα review https://www.youtube.com/results?search_query=asus+zenfone+2 poy θάβει την κάμερα. Κρίμα :(

Link to comment
Share on other sites

Νέο ota σήμερα (έχω αυτό με τα 4gb ram), για να δούμε αν στρώνει την μπαταρία.

 

Απο που το παρελαβες αν επιτρέπεται? Γενικες εντυπωσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...