Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα έχει δοκιμάσει κανείς τον nova launcher; Αν ναι αξίζει; Είναι καλύτερος απο τον στοκ;

Απο τη 1η μέρα με nova είμαι, απόλυτα ευχαριστημένος....

Τον είχα δοκιμάσει μιας και τον έχω αγορασμένο για την προηγούμενη συσκευή μου,αλλά χάνει η συσκευή το double tap to close.Οπότε και το έβγαλα σχεδόν αμέσως.

Δεν το χάνει.... αν το έχεις αγορασμένο μπορείς να έχεις κανονικά double tap to close.

Το δικό μου βλέπει τα 5 GHz κανονικά στο κανάλι 36. Σε ποιο εκπέμπει το router σου;

 

Θα κοιταξω το βράδυ που θα είμαι σπίτι, πήρα ένα Xiaomi Router 3 απλά το σύνδεσα, όλες οι υπόλοιπες συσκευές βλέπουν κανονικά το δικτυο 5ghz :wacko:

 

Edit: Το γύρισα στο κανάλι 36 και όλα καλά, το 5ghz εμφανίστηκε !!! (Ήταν στο 136 αν θυμάμαι καλά..)

Edited by leros2004
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Το έχει βγάλει το gearbest στα 135 και σκέφτομαι να το πάρω διότι το Galaxy Express που έχω δεν μου αρκεί πλέον (μνήμη, μπαταρία, κτλ...). Με ενδιαφέρει η ταχύτητα εναλλαγής εφαρμογών, gps καθώς και μπαταρία. Επίσης το γεγονός ότι έχει χαμηλό SAR παίζει για εμένα ρόλο. Υπάρχει κάτι τρανταχτό το οποίο να με αποτρέψει από την αγορά του;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Edited by koozoop
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο εντελώς με την ροή της συζήτησης, απλά ήθελα να καταθέσω μια πρόσφατη εμπειρία μου από το service της ASUS.

Έστειλα λοιπόν το λατρεμένο μου zenfone με πρόβλημα στην οθόνη. Συμπλήρωσα κανονικά την αίτηση. Η απάντηση έπρεπε να είναι εντός 48 ωρών και μ απάντησαν σε 12. Μετά από συνεννόηση με την εταιρεία που έχει το service της ASUS στην Αθήνα (δεν το γράφω μη θεωρηθεί διαφήμιση , αν και πιστεύω πως το ξέρετε ήδη), το πακέταρα και το έστειλα (χωρίς έξοδα γιατί ηταν μέσα στην εγγύηση). Παρασκευή μεσημέρι είχε φτάσει στα χέρια τους. Προηγουμένως στο τηλέφωνο μου είχαν πει πως μέσος χρόνος επισκευής θα ήταν 5-6 εργάσιμες. Τελικά Τρίτη απόγευμα το είχα πάλι Θεσσαλονίκη, με μια αναλυτική έκθεση με τι είχε αλλαχθεί. Κοινώς σε 2-3 εργάσιμες. Να προσθέσω ότι και στο τηλέφωνο ήταν εξυπηρετικότατοι, ενώ η μαμά ASUS έστειλε mail για αξιολόγηση. Κάτι που δεν μου είχε τύχει σε κανένα άλλο κινητό.

Μπαίνω στην διαδικασία καθαρά γιατί το after sales service ήταν ένας από τους μεγαλύτερους φόβους μου. Ελπίζω να βοήθησα κάποιον που να είχε τους ίδιους ενδοιασμούς με εμένα :):ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το χάνει.... αν το έχεις αγορασμένο μπορείς να έχεις κανονικά double tap to close.

 

Έχει κάποια ρύθμιση που έχασα?

Ευχαριστώ για τη πληροφορία.Μάλλον δεν το έψαξα αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

WW_4.21.40.184_20161024

Την έκανα.

Αντε να δούμε αν βελτιώθηκαν τα προβλήματα .

Την έβαλα και εγώ...βλέπω ρολαρει καλύτερα. Άλλαξε η προεπισκόπηση των ανοικτών εφαρμογών...

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα το πρωί πλέον τρέχω Android Nougat 7.1 ( aka CyanogenMod 14.1 ) και είναι σταθερότατο! Για πρώιμη beta έχει ελάχιστα μικροπροβλήματα, όλα δουλεύουν, τηλεφωνήματα, data, Wi-Fi, κάμερα. Η CM14.1 έχει ακόμα πολύ δρόμο μέχρι να ενσωματώσει όλα τα κόλπα που είχε η CM13 αλλά αυτά είναι το κερασάκι! Edited by cca

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα το πρωί πλέον τρέχω Android Nougat 7.1 ( aka CyanogenMod 14.1 ) και είναι σταθερότατο! Για πρώιμη beta έχει ελάχιστα μικροπροβλήματα, όλα δουλεύουν, τηλεφωνήματα, data, Wi-Fi, κάμερα. Η CM14.1 έχει ακόμα πολύ δρόμο μέχρι να ενσωματώσει όλα τα κόλπα που είχε η CM14 αλλά αυτά είναι το κερασάκι!

Πλάκα κάνεις και δεν έχω μπαταρία!!! Αύριο την περναω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. :)

Εδώ και λίγες μέρες είμαι κάτοχος ενός ASUS ZenFone 2 (ZE551ML) 4GB/64GB.

H Rom που φοράει είναι η ASUS_Z00A- 2.20.40.139_2015.11.04

Ποια Rom προτείνετε να βάλω από τις stock;

από τις: Version WW-4.21.40.184(andriod M) 6.0 & Version WW-2.20.40.198(Andriod L) 5.0.

Σε σχέση με αυτή που φορά τώρα (Android 5.0) χάνω κάτι από τις λειτουργίες του κινητού ή έχει παραπάνω bugs η έκδοση 6.0 (Version WW-4.21.40.184)

 

Σας ευχαριστώ πολύ….

Edited by bpanos

Η ζωή είναι μία ντομάτα......

ή την τρως σαλάτα ή την τρως στην μάπα....

:p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. :)

Εδώ και λίγες μέρες είμαι κάτοχος ενός ASUS ZenFone 2 (ZE551ML) 4GB/64GB.

H Rom που φοράει είναι η ASUS_Z00A- 2.20.40.139_2015.11.04

Ποια Rom προτείνετε να βάλω από τις stock;

από τις: Version WW-4.21.40.184(andriod M) 6.0 & Version WW-2.20.40.198(Andriod L) 5.0.

Σε σχέση με αυτή που φορά τώρα (Android 5.0) χάνω κάτι από τις λειτουργίες του κινητού ή έχει παραπάνω bugs η έκδοση 6.0 (Version WW-4.21.40.184)

 

Σας ευχαριστώ πολύ….

 

Την 6.0 να βάλεις, δεν υπάρχει κάποιο θέμα με αυτή...

Το κινητό απο που αγοράστηκε ? Είναι ww έκδοση ή απλα έχει περαστεί ww rom ?

Link to comment
Share on other sites

Την 6.0 να βάλεις, δεν υπάρχει κάποιο θέμα με αυτή...

Το κινητό απο που αγοράστηκε ? Είναι ww έκδοση ή απλα έχει περαστεί ww rom ?

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση :)

Το αγόρασα από ΚΙΝΑ. Φόραγε την έκδοση WW και δεν είχε θέμα, οπότε θεωρώ ότι είναι με τέτοια ROM. Η έκδοση 6.0 έχει κάποια bugs με μπαταρία κλπ; Το ρολόι στο smart wake up με θήκη λειτουργεί; το ΒΤ; Σας ευχαριστώ πολύ... & Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις :)

Η ζωή είναι μία ντομάτα......

ή την τρως σαλάτα ή την τρως στην μάπα....

:p

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση :)

Το αγόρασα από ΚΙΝΑ. Φόραγε την έκδοση WW και δεν είχε θέμα, οπότε θεωρώ ότι είναι με τέτοια ROM. Η έκδοση 6.0 έχει κάποια bugs με μπαταρία κλπ; Το ρολόι στο smart wake up με θήκη λειτουργεί; το ΒΤ; Σας ευχαριστώ πολύ... & Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις :)

 

Αν χρησιμοποιείς στιkάκια otg Εγώ θα σου έλεγα να μην βάλεις 6.0 και να μείνεις προς το παρόν στην 5.0 γιατί η 6.0 έχει κάποια θέματα με τις τρίτες εφαρμογές αν συνδέσεις USB stick. Πχ αν θες να δεις ταινία δεν παίζουν υπότιτλοι ή κρασαρουν οι εφαρμογές. Με την μπαταρία καμία διαφορά. Εγώ το εχω μετανιώσει αλλά δεν έχω όρεξη να γυρίσω στην 5.0 γιατί πρέπει να ξαναστησω το κινητό απο την αρχή, διαφορετικά θα το είχα κάνει. Όλα τα υπόλοιπα που ρωτάς δουλεύουν. Επίσης κυκλοφορούν πολλές τρίτες ρομ, αλλά δεν δουλεύει το ραδιόφωνο οπότε για μένα δεν αξίζει και ας φαίνονται πολύ καλές συν ξανα στήσιμο της συσκευής απο την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιείς στιkάκια otg Εγώ θα σου έλεγα να μην βάλεις 6.0 και να μείνεις προς το παρόν στην 5.0 γιατί η 6.0 έχει κάποια θέματα με τις τρίτες εφαρμογές αν συνδέσεις USB stick. Πχ αν θες να δεις ταινία δεν παίζουν υπότιτλοι ή κρασαρουν οι εφαρμογές. Με την μπαταρία καμία διαφορά. Εγώ το εχω μετανιώσει αλλά δεν έχω όρεξη να γυρίσω στην 5.0 γιατί πρέπει να ξαναστησω το κινητό απο την αρχή, διαφορετικά θα το είχα κάνει. Όλα τα υπόλοιπα που ρωτάς δουλεύουν. Επίσης κυκλοφορούν πολλές τρίτες ρομ, αλλά δεν δουλεύει το ραδιόφωνο οπότε για μένα δεν αξίζει και ας φαίνονται πολύ καλές συν ξανα στήσιμο της συσκευής απο την αρχή.

 

Και εγώ αυτά έχω διαβάσει και για αυτό το λόγο είμαι και δισταχτικός στο να το πάω σε 6.0. Το κακό είναι ότι η 5.0 έχει πολλά άχρηστα "καλούδια" μέσα, αλλά με ένα μίνι root μπορείς να τα "ξαποστείλεις"... για να ελαφρύνει και το τηλ. Του έκανα την τελευταία έκδοση της 5.0 και είναι ΟΚ. Θα περιμένω για βελτίωση της Stock Rom 6.0+ και μάλλον μετά θα την κάνω την μετάβαση σε αυτή. Οι USB drivers για τα win 10 σας παίζουν κανονικά;; Δεν μπόρεσα να κάνω να το βλέπει ως USB για μεταφορά. Κάνω κάτι λάθος;; :confused:

Ευχαριστώ

Η ζωή είναι μία ντομάτα......

ή την τρως σαλάτα ή την τρως στην μάπα....

:p

Link to comment
Share on other sites

Νέα εποχή!!

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161111/3969371b84d2cccafd60f736c9089fb8.jpg

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το ραδιόφωνο παίζει; Επίσης τι διαφορετικό έχουν τα nougat;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ραδιοφωνο στις custom rom. Για τα αλλά την τεσταρω. Πάντως είναι πιο smoot

 

πριν περάσω την Ρομ, φόρτωσα την AICP απο το backup για να είμαι σε custom based on cm-13 και μετα φλασαρα την Ρομ. Έβγαλε αυτό το μηνυμα αλλά την φόρτωσε κανονικά.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161112/ea0e844b20ff1e5f4266af95f0d0021a.jpg

Η φωτο δεν είναι δικιά μου. Απο ο,τι βλεπετε στη φωτο το ίδιο μνμ θα δείτε εαν ησασταν και σε stock rom

 

Edit: πρόβλημα με το file manager. Δεν εγκαθιστά εφαρμογές απο την sdcard1 ουτε μπορεί να μεταφέρει αρχεία απο sdcard1 σε internal storage και το αντιστροφο. Λύθηκε εγκαθιστώντας τον solid explorer.

Edited by Polis4
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι γτ βγάζει αυτό το μνμ ενώ φλασαρει κανονικά την ρομ. Γτ και εμένα αυτό έβγαλε. Ίσως στα επόμενα builds να μην το βγάζει.
Link to comment
Share on other sites

Ε σιγά το σφάλμα, δεν την βρίσκει την εντολή log η οποία απλά γράφει κάτι στο log. Αγνοήστε το, το ίδιο έβγαλε κι σ'εμένα

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα της τελευταίας μέρες έχει παραγίνει το κακό το μόνο που γράφει το κινητό κάθε 10 λεπτά είναι <<εγκαταστήστε την σιμ 1 ή 2 >> . Θέλω να ρωτήσω αν το παω στο σέρβις θα γίνει κάτι η τζάμπα ή ταλαιπωρία; Και να ψάξω να βρω καμία πατέντα (ταινία Κ.τ.λ) αν και εχω δοκιμάσει τα πάντα! Αγορασμένο απο e-shop 4g 32g τον Ιούνιο 2016(μέσα σε εγγύηση)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα της τελευταίας μέρες έχει παραγίνει το κακό το μόνο που γράφει το κινητό κάθε 10 λεπτά είναι <<εγκαταστήστε την σιμ 1 ή 2 >> . Θέλω να ρωτήσω αν το παω στο σέρβις θα γίνει κάτι η τζάμπα ή ταλαιπωρία; Και να ψάξω να βρω καμία πατέντα (ταινία Κ.τ.λ) αν και εχω δοκιμάσει τα πάντα! Αγορασμένο απο e-shop 4g 32g τον Ιούνιο 2016(μέσα σε εγγύηση)

Το σύνηθες αίτιο γι'αυτό μήνυμα είναι να μην πατάει καλά η SIM, στερέωσέ την με ταινία η όπως αλλιώς μπορείς. Αν και πάλι τίποτα, ήρθε η ώρα για το service.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα της τελευταίας μέρες έχει παραγίνει το κακό το μόνο που γράφει το κινητό κάθε 10 λεπτά είναι <<εγκαταστήστε την σιμ 1 ή 2 >> . Θέλω να ρωτήσω αν το παω στο σέρβις θα γίνει κάτι η τζάμπα ή ταλαιπωρία; Και να ψάξω να βρω καμία πατέντα (ταινία Κ.τ.λ) αν και εχω δοκιμάσει τα πάντα! Αγορασμένο απο e-shop 4g 32g τον Ιούνιο 2016(μέσα σε εγγύηση)

 

Αδερφέ αν έχεις εγγύηση και σε καλύπτει στείλε το. Δε χρειάζεται να το σκέφτεσαι. Έχει πολυ καλο σέρβις ή ASUS στην Ελλάδα. Απλά θα ακολουθήσεις τη διαδικασία. Το να κάθεσαι να παιδευεσαι τζάμπα δεν έχει νόημα και μπορεί να κάνεις και ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

tamp πήγαινε για σέρβις, μην το σκέφτεσαι καθόλου. Κάτι παραπάνω θα πιάσει το μάτι τους.

Αν είχε data και στην δεύτερη sim μόνο νεκρός θα το επερναν από τα χέρια μου αυτό το κινητό

 

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το σύνηθες αίτιο γι'αυτό μήνυμα είναι να μην πατάει καλά η SIM, στερέωσέ την με ταινία η όπως αλλιώς μπορείς. Αν και πάλι τίποτα, ήρθε η ώρα για το service.

Καμία σχέση με αυτό.

 

Το ίδιο έκανε και εμένα, αγορασμένο από amazon.it τον Μάρτιο του 2016.

 

Εβαλα ταινία στη sim2 αλλά τίποτα.

 

Παρόλο ότι έκανα και το τελευταίο update V4.21.40.184 δεν έγινε τίποτα.

 

Σε συνδυασμό με προβλήματα ακουστικότητας μέσω Bluetooth (με update στην αρχική mm V4.21.40.134) και μη ακούσματος ειδοποίησης εισερχόμενου SMS (με update στην V4.21.40.144 for Brasil area) με ανάγκασαν πριν τέσσερις ημέρες να επιστρέψω σε Lolipop και από τότε κανένα πρόβλημα, ούτε με sim2, ούτε με ακουστικότητα Bluetooth, ούτε με ήχο SMS, απέκτησα όμως το γνωστό πρόβλημα (που δε υφίστατο όμως στην mm) που είχα αναφέρει παλιότερα με την Sim 2 in 1 της cosmote, το οποίο έχω βρει τον τρόπο να το παρακάμπτω.

 

Κάτι σημαντικό που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι μετά την υποβάθμιση είδα πάρα πολύ τρομερή διαφορά στη διάρκεια της μπαταρίας, τουλάχιστον διπλασιάστηκε.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε γλέντια που έχουμε να κάνουμε

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=69589809

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161114/fe7c1bc98fb580b7580e9b577f824166.jpg

Στάλθηκε από το ASUS_Z00A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Polis4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

χθες έκανα την αναβάθμιση σε 4.21.40.184 και όλα φαίνεται να λειτουργούν καλά. Επειδή παρατηρώ λίγο battery drain(περισσότερο από ότι είχα στην L) και για να ξεφορτωθώ και την σαβούρα είπα να κάνω ένα facroty reset. Όταν το προσπάθησα από τις ρυθμίσεις μου έβγαζε ένα μήνυμα διαγραφής και μου έλεγε παρακαλώ περιμένετε. Έπειτα με πήγαινε στο φόντο το οποίο ήταν άδειο και δεν έκανε τίποτα. Όταν έκλεισα το κινητό και το ξαναάνοιξα ήταν όλα όπως πριν δεν είχε διαγραφεί τίποτα. Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα; Επίσης αν προσπαθήσω να κάνω factory reset μέσα από recovery mode θα έχω κάποιο πρόβλημα(το ρωτάω λόγω του προβλήματος του factory reset από τις ρυθμίσεις);

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...