Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάντως εχω το κινέζικο αλλά όποιο και να είχα δε θα το έβαζα σε 4G γιατί πίνει την μπαταρία, είμαι μονιμα 3G και βγάζω 2 μέρες περίπου και 4,5 ώρες SOT

Για χρηση με messengers κυριως, ακομα και το edge είναι μια χαρα σε θέμα ταχυτητας. Το ιδανικό θα ήταν το κινητό να μπορουσες να το ορισεις κάτω από τι συνθηκες και αναγκες ιντερνετ, θα ειναι ενεργοποιημένο το 3g, και αν η κινηση του δικτυου είναι χαμηλή τοτε να χρησιμοποιεί μονο τα 2g δίκτυα. έτσι θα είχαμε την μέγιστη αυτονομια και αποδοση του δικτυου μας.

 

ισως αν καποιος το κατέχει το θεμα, να μπορεσει να φτιαξει σκριπτακι στο automate ή στο automagic που αναλογως την κινηση του δικτυου και την εφαρμογή που τρέχει, να είναι το δικτυο σε 2g/3g/4g.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελωνειο.

(Αν ηταν ετσι απλα, ολοι απο εκει θα επαιρναν. Στην πραξη, ξεχαστε τελειως τετοιες αγορες απο Αμερικη. Ευχαριστω να λεμε που μας αφηνουν και παιζουμε μπαλλα απο Κινα μερια...)

Γιατί αν υπήρχε κάποιος γνωστός στην Αμερική και το αγόραζε και μετά στο έστελνε με απλό ταχυδρομείο χωρίς να λέει ότι είναι τηλέφωνο απέξω θα περνούσε τελωνείο;

Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως εχω το κινέζικο αλλά όποιο και να είχα δε θα το έβαζα σε 4G γιατί πίνει την μπαταρία, είμαι μονιμα 3G και βγάζω 2 μέρες περίπου και 4,5 ώρες SOT

 

Παρε τηλέφωνο που υποστηρίζει την 800αρα. Αυτό φταίει αν στο 4g καταναλώνει περισσότερη μπαταρία. Στη Wind είναι απαραίτητο να έχει αυτή τη συχνότητα γιατί τη χρησιμοποιεί πάρα πολύ στο δίκτυο της και ειδικά στην επαρχία.

Link to comment
Share on other sites

Παρε τηλέφωνο που υποστηρίζει την 800αρα. Αυτό φταίει αν στο 4g καταναλώνει περισσότερη μπαταρία. Στη Wind είναι απαραίτητο να έχει αυτή τη συχνότητα γιατί τη χρησιμοποιεί πάρα πολύ στο δίκτυο της και ειδικά στην επαρχία.

Δεν εχω wind . Είχα το G2 και σε 4G την έπινε νερο την μπαταρία με την ίδια χρήση. Σε 3G μου έβγαζε 2 μέρες και 5 ώρες sot.

Προσωπικά εγώ, δεν το χρειάζομαι το 4G στο κινητό. Εγώ...

Τα παραπάνω είναι και γενικές απόψεις αλλά κανείς κρίνει εξ ιδίων...

Link to comment
Share on other sites

Παρε τηλέφωνο που υποστηρίζει την 800αρα. Αυτό φταίει αν στο 4g καταναλώνει περισσότερη μπαταρία. Στη Wind είναι απαραίτητο να έχει αυτή τη συχνότητα γιατί τη χρησιμοποιεί πάρα πολύ στο δίκτυο της και ειδικά στην επαρχία.

Το ότι υποστηριζει την 800αρα δεν πάει να πει ότι θα συνδέεται και μόνιμα μονο σε αυτή. οποτε δεν συνεπάγεται ότι αφου υποστηριζει 800αρα, δεν θα ειναι και ενεργοβορα η χρήση του 4g. Γιατί αν το παμε κ ετσι, οι αλλες μπαντες του κινητου ειναι 1800/2100 για το lte. το 3g στην ελλάδα είναι στην 2100. αλλά και πάλι ειναι μεγαλύτερη η κατανάλωση στο 4g. H κατανάλωση που έχεις ειτε με 3g, είτε με 4g, πέρα απο την χρήση που κάνεις στο δικτυο, εχει να κάνει και με την ποιοτητα σηματος σε κλειστους χώρους. όταν το κινητό προσπαθει να πιασει καλό σημα και ειναι μεταξυ 2g/3g/4g, εκει σου ρουφάει μπαταρια. Ειναι το μονο σημειο που η 800αρα πραγματικά κάνει δουλειά.

 

edit. Tελικα έχει βρει κανένας καμια caller ID εφαρμογή που να δουλεύει σωστά όταν σε παίρνουν τηλέφωνο;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν υπήρχε κάποιος γνωστός στην Αμερική και το αγόραζε και μετά στο έστελνε με απλό ταχυδρομείο χωρίς να λέει ότι είναι τηλέφωνο απέξω θα περνούσε τελωνείο;

 

Όλα περνάνε τελωνείο κανονικά απλά επειδή δεν έχει πάρει το μερίδιο του το κράτος με το ΦΠΑ το σταματάνε για να τα πάρουν. Τωρα αν είναι μικρό το πακετακι δεν νομίζω να το σταματήσουν ένα 5% βάζω αλλά με εταιρίες σαν τη DHL έχουν ιδιώτη που συνεργάζεται με αυτούς και εκτελωνιζει για αυτούς και φυσικά πληρώνεται και θέλει και δουλεια ο άνθρωπος οπότε 1 στα 2 πακέτα τα στατανε και αν αγοραζεις συχνα τότε τα στατανε συνέχεια .

Link to comment
Share on other sites

Το ότι υποστηριζει την 800αρα δεν πάει να πει ότι θα συνδέεται και μόνιμα μονο σε αυτή. οποτε δεν συνεπάγεται ότι αφου υποστηριζει 800αρα, δεν θα ειναι και ενεργοβορα η χρήση του 4g. Γιατί αν το παμε κ ετσι, οι αλλες μπαντες του κινητου ειναι 1800/2100 για το lte. το 3g στην ελλάδα είναι στην 2100. αλλά και πάλι ειναι μεγαλύτερη η κατανάλωση στο 4g. H κατανάλωση που έχεις ειτε με 3g, είτε με 4g, πέρα απο την χρήση που κάνεις στο δικτυο, εχει να κάνει και με την ποιοτητα σηματος σε κλειστους χώρους. όταν το κινητό προσπαθει να πιασει καλό σημα και ειναι μεταξυ 2g/3g/4g, εκει σου ρουφάει μπαταρια. Ειναι το μονο σημειο που η 800αρα πραγματικά κάνει δουλειά.

 

edit. Tελικα έχει βρει κανένας καμια caller ID εφαρμογή που να δουλεύει σωστά όταν σε παίρνουν τηλέφωνο;

 

Στη wind συμβαίνει το εξής: Το 3g δίκτυο είναι κατώτερο του 4g..... Σε 4g έχω μικρότερη κατανάλωση απο ότι σε 3g λόγο ποιότητας δικτύου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να βρώ πουθενά αν η έκδοση με τα 2GB RAM υποστηρίζει κανονικά την ταυτόχρονη λειτουργία των 2 SIM για ομιλία.

Οι κινέζοι (vickmall, minideal κτλ) βλέπω οτι στα specs το δίνουν σαν τυπικό standby και όχι active dual sim σαν το 4GB.

Ξέρει κάποιος υπέυθυνα τι ισχύει;;;

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να βρώ πουθενά αν η έκδοση με τα 2GB RAM υποστηρίζει κανονικά την ταυτόχρονη λειτουργία των 2 SIM για ομιλία.

Οι κινέζοι (vickmall, minideal κτλ) βλέπω οτι στα specs το δίνουν σαν τυπικό standby και όχι active dual sim σαν το 4GB.

Ξέρει κάποιος υπέυθυνα τι ισχύει;;;

 

έτσι όπως τα γράφει εδώ https://www.asus.com/Phone/ZenFone_2_ZE551ML/specifications/

φαίνεται και τα δύο μοντέλα να είναι dual active. Έτσι τουλάχιστον το καταλαβαίνω εγώ

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Το ότι υποστηριζει την 800αρα δεν πάει να πει ότι θα συνδέεται και μόνιμα μονο σε αυτή. οποτε δεν συνεπάγεται ότι αφου υποστηριζει 800αρα, δεν θα ειναι και ενεργοβορα η χρήση του 4g. Γιατί αν το παμε κ ετσι, οι αλλες μπαντες του κινητου ειναι 1800/2100 για το lte. το 3g στην ελλάδα είναι στην 2100. αλλά και πάλι ειναι μεγαλύτερη η κατανάλωση στο 4g. H κατανάλωση που έχεις ειτε με 3g, είτε με 4g, πέρα απο την χρήση που κάνεις στο δικτυο, εχει να κάνει και με την ποιοτητα σηματος σε κλειστους χώρους. όταν το κινητό προσπαθει να πιασει καλό σημα και ειναι μεταξυ 2g/3g/4g, εκει σου ρουφάει μπαταρια. Ειναι το μονο σημειο που η 800αρα πραγματικά κάνει δουλειά.

 

Καλή σου μέρα.

Εγώ είμαι στην Cosmote και χρησιμοποιώ ελάχιστα τα λίγα δεδομένα του συμβολαίου μου (δεν περιλαμβάνει σύνδεση 4g).

Το κινητό το έχω για κλήσεις και WiFi. Ποιο προτιμώμενο τύπο δικτύου θα μου πρότεινες για μειωμένη κατανάλωση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως τα γράφει εδώ https://www.asus.com/Phone/ZenFone_2_ZE551ML/specifications/

φαίνεται και τα δύο μοντέλα να είναι dual active. Έτσι τουλάχιστον το καταλαβαίνω εγώ

 

Ναι, και η λογική αυτό λέει ...και τα specifications τα επισημα δεν κάνουν διαχωρισμό.

Στις σελίδες πώλησης ομως, και τα 2 "σοβαρά" καταστήματα που ανέφερα, στην έκδοση με τα 2GB εχουν σαν ένδειξη το dual standby.

Επειδή με τα chinglish, και με την προχειρότητά τους δε προκειται να βγάλω ακρη, αναρωτιόμουν μήπως κάποιος το έχει αγοράσει και ξέρει απο πρώτο χέρι...

Είναι η εκδοση 2GB κανονικά dual active όπως η 4GB;;

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα.

Εγώ είμαι στην Cosmote και χρησιμοποιώ ελάχιστα τα λίγα δεδομένα του συμβολαίου μου (δεν περιλαμβάνει σύνδεση 4g).

Το κινητό το έχω για κλήσεις και WiFi. Ποιο προτιμώμενο τύπο δικτύου θα μου πρότεινες για μειωμένη κατανάλωση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αφου χρησιμοποιείς κυριως wifi, γυρισε το σε 2g. Θα δεις βελτιωση στην αυτονομια. Και επισης το edge(2g) ειναι μια χαρα δικτυο για απλες χρησεις του ιντερνετ οπως viber, fb messenger και push ειδοποιησεις για emails. Και όταν θα θες να στειλεις/παρεις μια φωτο ή να διαβασεις τα email σου, μπεις φβ, τσεκάρεις κάποια σελιδα στον browser, ενεργοποιησε 3g.Υπαρχουν και applications στο market που σου προσθέτουν widget ωστε με ενα απλό πάτημα να γινεται η αλλαγή από 2g only -->3g/4g.

 

Δε μπορώ να βρώ πουθενά αν η έκδοση με τα 2GB RAM υποστηρίζει κανονικά την ταυτόχρονη λειτουργία των 2 SIM για ομιλία.

Οι κινέζοι (vickmall, minideal κτλ) βλέπω οτι στα specs το δίνουν σαν τυπικό standby και όχι active dual sim σαν το 4GB.

Ξέρει κάποιος υπέυθυνα τι ισχύει;;;

Aπο το site τους καταλαβαίνεις οτι όλα τα ze551ml είναι dual active. Mην κοιτας τι γραφουν στα κινεζομάγαζα. τις πιο πολλές φορές εχουν πάρα πολλά λάθη στις περιγραφές των προϊόντων.

 

Στη wind συμβαίνει το εξής: Το 3g δίκτυο είναι κατώτερο του 4g..... Σε 4g έχω μικρότερη κατανάλωση απο ότι σε 3g λόγο ποιότητας δικτύου :lol:

Kαι εγώ wind εχω και μπορώ να πω ότι εχεις απολυτο δίκιο!:lol: πειραϊκή πλευρά, ημουν μεταξύ 2g/3g μια γραμμή. Ανοιξα 4g και τσουπ! φουλ σημα!:X το κακο με το κινητό μας είναι οτι σε καποιους κλειστούς χώρους, ξεχάστε 4g. Σε αυτό το πράγμα η 800αρα είναι μανουλα. λογω μεγάλου μηκους κυματος, έχει μεγαλύτερη διεισδιτικοτητα σε κτηρια και έτσι καλύτερη κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε μια συσκευή στα χέρια μου στην οποία κάποιες εφαρμογές ζητούν συνέχεια δικαιώματα ενώ πατάω απομνημόνευση. Είδα στο xda ότι λύνετε με αναβάθμιση. Ακολούθησα τον οδηγό εδώ, προσπαθώντας να περάσω την τελευταία διαθέσιμη έκδοση. Ενώ ο υπολογιστής βλέπει κανονικά το κινητό αφού διαβάσει το αρχείο γράφει: error: device '<null>' not found. Από drivers είμαι οκ. Κάποια ιδέα;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε μια συσκευή στα χέρια μου στην οποία κάποιες εφαρμογές ζητούν συνέχεια δικαιώματα ενώ πατάω απομνημόνευση. Είδα στο xda ότι λύνετε με αναβάθμιση. Ακολούθησα τον οδηγό εδώ, προσπαθώντας να περάσω την τελευταία διαθέσιμη έκδοση. Ενώ ο υπολογιστής βλέπει κανονικά το κινητό αφού διαβάσει το αρχείο γράφει: error: device '<null>' not found. Από drivers είμαι οκ. Κάποια ιδέα;

 

Το ίδιο ακριβώς έκανε και το δικό μου τηλέφωνο αγορασμένο απο minideal (ζητουσε έγκριση ξανα και ξανα)και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν είχαν περάσει σωστά το sku στην συσκευή ακολούθησα τον οδηγό που υπάρχει στο νήμα απο τον kapoios και μου εκατσε μια χαρά η ww εσυ προσπαθείς να περάσεις μονο τη rom η και τα άλλα δυο που χρειάζονται για το σωστό sku?

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε μια συσκευή στα χέρια μου στην οποία κάποιες εφαρμογές ζητούν συνέχεια δικαιώματα ενώ πατάω απομνημόνευση. Είδα στο xda ότι λύνετε με αναβάθμιση. Ακολούθησα τον οδηγό εδώ, προσπαθώντας να περάσω την τελευταία διαθέσιμη έκδοση. Ενώ ο υπολογιστής βλέπει κανονικά το κινητό αφού διαβάσει το αρχείο γράφει: error: device '<null>' not found. Από drivers είμαι οκ. Κάποια ιδέα;

 

Ο οδηγός στην σελίδα 70 είναι παλιός και ίσως αντιμετωπίζεις πρόβλημα με το ADB Fastboot Tool. Κατέβασε την νέα έκδοση του ADB Fastboot Tool από τον οδηγό εδώ, και επανέλαβε την διαδικασία.

Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

Έπεσε μια συσκευή στα χέρια μου στην οποία κάποιες εφαρμογές ζητούν συνέχεια δικαιώματα ενώ πατάω απομνημόνευση. Είδα στο xda ότι λύνετε με αναβάθμιση. Ακολούθησα τον οδηγό εδώ, προσπαθώντας να περάσω την τελευταία διαθέσιμη έκδοση. Ενώ ο υπολογιστής βλέπει κανονικά το κινητό αφού διαβάσει το αρχείο γράφει: error: device '<null>' not found. Από drivers είμαι οκ. Κάποια ιδέα;

Αν έχεις πρόβλημα με adb ακολούθα αυτό. Εμένα με εσωσε κυριολεκτικά.

Κανονικά εγκατάσταση όλα τα image files εκτός από το βήμα με το φορτωμα από sideload. μόλις φτάσεις σε εκέινο το βήμα τότε θα φορτώσεις το temporary CWM και θα κάνεις install from external sd το .zip με την rom που θα κατεβάσεις από το επίσημο site. Το temporary CWM θα το βρεις εδώ http://forum.xda-developer...one-2-t3114063 στο Method 2

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να δώσω Internet στο κινητό μας (από PC) μέσω καλωδίου USB;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

υποστηρίζει 4g και στα 2 slots ή πρεπει να κανεις τραμπα τις καρτες και ποια ειναι η καλη εκδοση με 800αρα μπαντα?

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Μονο στη μια κάρτα υποστηρίζει 4g/3g, ή 2η sim μόνο 2g.

 

Η ww έκδοση του κινητου υποστηρίζει όλες τις συχνότητες, προσοχή γιατί άλλο να είναι ww το κινητό και άλλο να έχει περαστεί η ww rom στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ψυνομαι να το παρω το κινητο.Η μπαταρια πως ειναι?Ειμαι μεταξυ του ΜL551 και του G Flex 2 τι λετε? Edited by athanasiosthess
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ψυνομαι να το παρω το κινητο.Η μπαταρια πως ειναι?Ειμαι μεταξυ του ΜL551 και του G Flex 2 τι λετε?

 

Gflex2 είναι μονόκαρτο, αν δεν σε ενδιαφέρει το dual sim (και ιδιαίτερα το active dual sim), τοτε γιατι κοιτάζεις και το zenfone 2 ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ψυνομαι να το παρω το κινητο.Η μπαταρια πως ειναι?Ειμαι μεταξυ του ΜL551 και του G Flex 2 τι λετε?

Όχι gflex 2 πάνε στο asus ή κάποιο αλλο

Link to comment
Share on other sites

Gflex2 είναι μονόκαρτο, αν δεν σε ενδιαφέρει το dual sim (και ιδιαίτερα το active dual sim), τοτε γιατι κοιτάζεις και το zenfone 2 ?

 

Μαρεσει σαν επιλογη το οτι εχει δυο καρτες αλλα θα το εχω με μια.Ποιος ξερει στο μελλον μπορει να βαλω και δευτερη.Εσεις εισαστε ευχαριστημενοι?Αμα το παρω τελικα θα το παρω απο e-shop.Ειναι η WW εκδοση?

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς έκανε και το δικό μου τηλέφωνο αγορασμένο απο minideal (ζητουσε έγκριση ξανα και ξανα)και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν είχαν περάσει σωστά το sku στην συσκευή ακολούθησα τον οδηγό που υπάρχει στο νήμα απο τον kapoios και μου εκατσε μια χαρά η ww εσυ προσπαθείς να περάσεις μονο τη rom η και τα άλλα δυο που χρειάζονται για το σωστό sku?

 

Το έφτιαξα, είχες απόλυτο δίκιο. Μου έβγαλε την πίστη, αφού ανά κάποιες εντολές δεν το έβλεπε, και έκανα επανεγκατάσταση drivers, και adb κάθε φορά για να το δει. Τέλος καλό όλα καλά βέβαια και ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Μαρεσει σαν επιλογη το οτι εχει δυο καρτες αλλα θα το εχω με μια.Ποιος ξερει στο μελλον μπορει να βαλω και δευτερη.Εσεις εισαστε ευχαριστημενοι?Αμα το παρω τελικα θα το παρω απο e-shop.Ειναι η WW εκδοση?

 

Ναι, και εχει και 2 χρονια εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...