Jump to content

Hands on παρουσίαση 2DIN Android


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

 

συγχαρητήρια για τις πολύ σημαντικές πληροφορίες που δίνετε και τον χρόνο που βάζετε βοηθώντας και όλους εμάς που ψάχνουμε!:D

 

Θέλω να αγοράσω και εγώ ένα 2DIN για το αυτοκίνητο μου και μετά από πολύ διάβασμα σκέφτομαι να πάω προς

amazon και Joying με Android 5.X. Σκέφτομαι για αυτό το μοντέλο ή κάποιο ισοδύναμο έως 300 ευρώ αν έχει κάποιος άλλη πρόταση.

 

Edit: Βρήκα και αυτό που έρχεται από Γερμανία, το οποίο δείχνει εκπληκτικά όμοιο με το Joying, σε πολύ χαμηλότερη τιμή και με καλά reviews. Δεν καταλαβαίνω τι διαφορά έχουν!!

 

Παρόλαυτα έχω κάποιες απορίες αν μπορεί κάποιος να απαντήσει..

 

1) Με ενδιαφέρει βασικά η απόκριση. Δεν με νοιάζουν τόσο τα καλούδια όσο το να δουλεύει γρήγορα και αξιόπιστα.

Με αυτή την λογική μήπως δεν πρέπει να πάω σε android και αγορά από το εξωτερικό; Μήπως να προτιμήσω ντόπιο

με κανά πιο παλιό σύστημα στα ίδια λεφτά (πχ Win CE 6.0);

2) Η εγκατάσταση θα ήθελα να γίνει από επαγγελματία. Αν ξέρει κάποιος κάποιον στην Αθήνα (Βόρεια) θα ήταν ευπροσδεκτο.

3) GPS αναβαθμίσιμο και bluetooth με κινητό είναι απαραίτητα αλλά θα ήθελα να χρησιμοποιήσω το Mic και τα χειριστήρια του αυτοκινήτου. GPS adapter δεν έχω.

4) Θα χρειαστώ ODB2 adapter. Αυτό είναι με BT έτσι; Συνδέεται παράλληλα με το τηλέφωνο;

5) Τι γίνετε με την ενσωματωμένη πίσω κάμερα που έχω; Από ότι διάβασα τα Joying δεν την αναγνωρίζουν, θέλουν την δική τους.

6) Που θα βρώ κατάλληλο frame για να κουμπώσει ακριβώς στο δικό μου; Θα το ζητήσω από τον πωλητή;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και ελπίζω σύντομα να στείλω και εγώ φωτό :)

2) Σε καταστηματα με ηχοσυστηματα αυτοκινητων μπορουν να στο περασουν

3) Gps εχουν μεσα στο κουτι τους, το συνδεεις με το 2din και το βγαζεις κοντα ή πανω στο τζαμι

4) Ναι και ναι, επισης συνδεεται και με το 2din

6) Ρωτησε τον πωλητη να σου δωσει τιμη, αλλιως ψαχνεις σε ebay-ali κλπ

 

 

Παιδια καλημερα η eneon η οθόνες τι λενε;;ειδα στο site ειναι απο αμερικη..ξερει κανεις;

Δεν εχω γνωμη, δες αν θες στο xda και ψαξε για τα μοντελα που σε ενδιαφερουν http://forum.xda-developers.com/android-auto/android-head-units

Αγορες απο αμερικη εχουν τον κινδυνο του τελωνειου και θα σου βγει πολυ ακριβο.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 142
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
παιδια ηθελα να ρωτισς πριν την αγορασω.εχω ενα suzuki swift 2014 θα την εγκαταστισω μονος με ενα φιλο που ασχολειται.ψαχνω καλωδιωσης και adaptores καιρεας και usb αλλα κ για τ χειριστηρια στο τιμονι.ΔΕΝ εχω βρει κατι για τα χειριστηρια στο τομονι??ρωτησα τον πωλητη και περιμενω απαντηση.εχει κανεις ιδεα πως συνδεονται??
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια καλησπερα.Τελικα πειρα αυτη την οθονη και μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ικανοποιημενος..

https://www.aliexpress.com/item/Auto-Radio-Car-Multimedia-Player-2-Din-Car-Stereo-Bluetooth-Android-5-1-Quad-Core-1024/32709848699.html?spm=2114.30010308.3.79.uugHAn&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2_10065_10068_10084_10083_10080_10082_10081_10060_10061_10062_10056_10055_10037_10054_10033_10059_10032_10099_10078_10079_10077_426_10103_10073_10102_10096_10052_10050_10051-10033_10077,searchweb201603_9&btsid=b43b2f77-3261-4019-be14-212ce20767b1

εχει ενα θεμα ομως στις live wallpapers οποια κ εαν επιλεγω την φορτωνει κανονικα με το που μπει ομως η μοναδα ειτε σε standby mode ειτε power off μετα δεν την ξαναφωρτωνει.μαυρη φοντο..ξερει κανεισ καμια λυση??τρεχει 5,1

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο hondakias21 !

 

Δυστυχως δεν ξερω να σου απαντησω στο προβλημα σου.

Μια σκεψη αν δεν το εχεις δοκιμασει, δοκιμασε να κατεβασεις καμια εφαρμογη live wallpapers απο το play και δες αν στο κανει και σε αυτες

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο hondakias21 !

 

Δυστυχως δεν ξερω να σου απαντησω στο προβλημα σου.

Μια σκεψη αν δεν το εχεις δοκιμασει, δοκιμασε να κατεβασεις καμια εφαρμογη live wallpapers απο το play και δες αν στο κανει και σε αυτες

 

το εκανα ηδη.και hard reset αλλα ΤΙΠΟΤΑΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα το πρωί έστειλα πίσω στο Amazon την συσκευή γιατί κολλούσε απίστευτα και μερικές φορές δεν άνοιγε. Επίσης μετά την αναβάθμιση σε 5.1 έκανε μέχρι και ένα λεπτό να ανοίξει. Φυσικά πριν το στείλω πίσω έκανα επαναφορά και δεν είδα διαφορά. Τώρα σκέφτομαι να πάρω ένα καινούργιο μοντέλο που βλέπω ότι ανοίγει σε μόλις 2 δευτερόλεπτα με 2gb ram και επεξεργαστή Intel. Το ξέρετε αυτό το μοντέλο;

 

Στάλθηκε από το BTV-DL09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε, βαλε ενα λινκ να παρουμε ματι :lol: intel sofia ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Το μοντέλο είναι αυτό http://www.autopumpkin.de/pumpkin-2gb-ram-android-5-1-lollipop-7-zoll-quad-core-autoradio-2-din-mit-eingebaute-3g-modem-unterstutzung-3g-wifi-usb-gps-lenkrad-steuerung-ruckfahrkamera.html εγώ το πήρα από Amazon

 

Στάλθηκε από το BTV-DL09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχθές έγινε η τοποθέτηση. Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι κατά πολύ ποιο γρήγορο στην εκκίνηση αφού κάνει 1 δευτερόλεπτο να ανοίξει και δεν lagarei καθόλου και πουθενά. Τώρα θέλω να το ρυθμίσω Οστε στην εκκίνηση να ανοίγουν και κάποιες εφαρμογές.

 

Στάλθηκε από το BTV-DL09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος φιλε μου ! Πολυ καλη φαση που ανοιγει τοσο γρηγορα :dance::up:

 

Οταν το στησεις και το δουλεψεις λιγες μερες πες μας λιγα πραγματα τι σου αρεσει ή και τι δεν σου αρεσει κατα τη χρηση αν θες.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής η συσκευή είναι σε όλα πολύ καλύτερη. Ακόμα και σαν ραδιόφωνο έχει καλύτερη λήψη. Το μόνο μιον για εμένα είναι ότι επειδή ουσίαστικα δεν κάνει boot από την αρχή δεν μπορώ να δουλέψω ούτε το Tasker ούτε το automate για να ξεκινήσω αλληλουχία με τις εφαρμογές που θέλω να τρέχουν πάντα όταν ξεκινά το ράδιο. Οπότε πάμε χειροκίνητα...

 

Στάλθηκε από το BTV-DL09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα android tv box που εχω ειχα δοκιμασει δυο εφαρμογες για Autostart και με μια απο τις δυο επεσα σε συνεχομενη επανεκκινηση.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.autostart&hl=el

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.atasoglou.autostartandstay&hl=el

Απλα για να μην την πατησεις, φυσικα σε αλλη συσκευη μπορει να δουλευει σωστα.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα android tv box που εχω ειχα δοκιμασει δυο εφαρμογες για Autostart και με μια απο τις δυο επεσα σε συνεχομενη επανεκκινηση.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.autostart&hl=el

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.atasoglou.autostartandstay&hl=el

Απλα για να μην την πατησεις, φυσικα σε αλλη συσκευη μπορει να δουλευει σωστα.

Και αυτές τις δοκίμασα αλλα δεν μου δούλεψαν.

 

Στάλθηκε από το BTV-DL09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Αυτο παιδια πως σας φαινεται; Αν και απ' οτι βλεπω δεν εχει bluetooth μικροφωνο και δεν ξερω αν θα παιζει με του αυτοκινητου.

 

Επισης σε τετοιες εγκαταστασεις τι κανετε με τα steering wheel controls στο τιμονι;

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικα το πηρα το συγκεκριμενο, απο aliexpress ειναι της Xtrons το TD618AS το εβαλα την Πεμπτη και εχει δειξει καλα δειγματα, ειναι γρηγορα και χωρις προβληματα μεχρι στιγμης.

 

Ευτυχως παιζουν ολα τα κουμπια στο τιμονι και το μονο που προσθεσα ηταν ενα εξωτερικο διακριτικο μικροφωνο γιατι δεν ειχε ενσωματομενο και του ηδη υπαρχον η μαμα φισα δεν εμπαινε στο ραδιο. Απο εκει και περα ολες οι εφαρμογες ειναι οκ. Του εβαλα και here maps (η τελευταια εκδοση δεν παιζει) που με εχει βολεψει εδω και πολλα χρονια και το maps.me ως εναλλακτικη. Κατι που δεν παιζει "σωστα" ειναι οταν συνδεω με usb το ipod, οι φακελοι των τραγουδιων δεν εμφανιζονται οπως αν συνδεσεις ενα οποιοδηποτε stick, αρα δεν μπορω να δω τι περιεχουν, ενω τα tags οταν παιζουν τα mp3 τα δειχνει σωστα. Μικρο το κακο.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 5 months later...

Έχει βάλει κανείς σε Nissan Qashqai after market οθόνη multimedia;

Σκέφτομαι την τοποθέτηση αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο μιας και απ'ότι βλέπω δεν είναι και ιδιαίτερα φτηνές.

Επίσης, ποια η διαφορά μιας οθόνης multimedia με ένα ηχοσύστημα 2din;

Τι αξίζει περισσότερο;

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...