Jump to content

Cubot X9


arisg90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόνο αν με κάποιο τρόπο δώσεις τροφοδοσία στο κινητό και το ανοίξεις.

Σε κάποιον τεχνικό αν το πας μπορεί να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω κάποιον που να το αναλαμβάνει....

 

Πάντως πέραν των ακολουθων προβλημάτων:

 

1. Κολαγε το ηχείο και δεν ακουγόταν,

2. Το γνωστό θέμα με την μπαταρία,

3. Ένα πρόβλημα που μου εμφανίστηκε στο κάτω μερος του touch screen (μπορει και να εκανα εγω καμμια μλκ όταν αλλαζα την μπαταρία μόνος μου)

 

Το κινητό στα δυο χρόνια που το είχα ΟΥΔΕΠΟΤΕ κολησε και πραγματικά πεταγε!! (οξύμωρο , ε?) :)

Αντίθετα το redmi3 στους δυο μήνες που το έχω έχει κολλήσει τρεις τέσσερις φορές...

 

 

Αν ξέρει κανένας ας με διαφωτησει...

Edited by loud
Μολών Λαβέ
Link to comment
Share on other sites

Παιδες...ελεος!! Μετα απο μια εβδομαδα η μπαταρια αρχισε παλι τα ιδια.εβαλα την καινουργια,εκανα επαναφορα εργοστ. Ρυθμισεων και το κινητο σαν καινουργιο! Μεχρι και ο ηχος εδειξε σαν να δυναμωσε. Τωρα γυρισαμε στα παλια.πεφτω για υπνο με 80-90% και με mode πτησης και το πρωι στα 23%! Ενω οταν ηταν στα καλα του εχανε ολο το βραδυ 3-4%.και η επαναφορτιση παλι σερνεται!!! Παλι χαλασμενη μπαταρια η κατι αλλο; εαν καποιος γνωριζει κατι ας...ποσταρει!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια παιδια ΣΟΣ!!!

 

Επεσε το κινητο κατω (πρωτη φορα) και τωρα η οθονη μαυρισε αλλα τα notifications (απο facebook πχ) ακουγονται, οπως δουλευει και το φωτακι των notification και η δονηση.

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω?? Το ειχα στειλει ξανα για επισκευη τον Νοεμβριο που μου εβγαλε εργοστασιακο προβλημα αλλα τα παιδια στην my24shop μου το εφτιαξαν και δεν ειχε προβλημα απο τοτε.

Δυστυχως ομως φευγω για σεζον και χρειαζομαι τη συσκευη επειγοντως καθως δεν εχω αλλη!

Προτασεις??? Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

καλησπέρα,

 

Εχω ενα cubot x9, κ δεν μπορώ να το κάνω να συνδεθεί με τον υπολογιστή μου, ο υπολογιστής τρέχει win xp pro EN sp3.

 

Τι εχω κάνει μεχρι στιγμής :

 

Aπο τις ρυθμίσεις του κινητού πάω στο storage (το έχω στα Αγγλικά) παταω το κάτω αριστερά κουμπί κ βγαζει ενα παραθύρι που γραφει: USB computer connection, πατώντας αυτό το παραθυράκι (που αν δεν έχω συνδεσει το τηλέφωνο με τον υπολογιστή εμφανίζεται αχνά κ δεν επενεργεί) εμφανίζει επιλογές σύνδεσης, επιλέγω λογικά την πρώτη: USB storage η την δευτερη: Media Device.

Τοτε εμφανίζεται στο παραθυρι του '' My Computer'' ενας αφαιρούμενος δίσκος ''Removable Disk (F) '' επιλέγοντας να ανοιξει αυτός βγαζει το μήνυμα: Please insert a disk into drive (F).

 

Προσπαθώντας να συνδεσω άλλο κινητό εμφανίζεται κανονικά το μενου των Windows , δλδ σαν να ανοιγω ένα CD,

 

 

Τα φωτα σας πλζ....

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

Εχω ενα cubot x9, κ δεν μπορώ να το κάνω να συνδεθεί με τον υπολογιστή μου, ο υπολογιστής τρέχει win xp pro EN sp3.

 

Τι εχω κάνει μεχρι στιγμής :

 

Aπο τις ρυθμίσεις του κινητού πάω στο storage (το έχω στα Αγγλικά) παταω το κάτω αριστερά κουμπί κ βγαζει ενα παραθύρι που γραφει: USB computer connection, πατώντας αυτό το παραθυράκι (που αν δεν έχω συνδεσει το τηλέφωνο με τον υπολογιστή εμφανίζεται αχνά κ δεν επενεργεί) εμφανίζει επιλογές σύνδεσης, επιλέγω λογικά την πρώτη: USB storage η την δευτερη: Media Device.

Τοτε εμφανίζεται στο παραθυρι του '' My Computer'' ενας αφαιρούμενος δίσκος ''Removable Disk (F) '' επιλέγοντας να ανοιξει αυτός βγαζει το μήνυμα: Please insert a disk into drive (F).

 

Προσπαθώντας να συνδεσω άλλο κινητό εμφανίζεται κανονικά το μενου των Windows , δλδ σαν να ανοιγω ένα CD,

 

 

Τα φωτα σας πλζ....

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό ειναι να μην εχεις (η να εχει χτυπήσει) ο driver.

Κάνε uninstall οτι εχει να κάνει με το κινητό στα win και ξανα πέρασε τους απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Να έχει χτυπήσει ο driver? ποιός ? απο την μεριά του υπολογιστή?

 

Πηγαινοντας στον Device manager και ανοιγοντας τις USB , βρίσκω αυτήν που είναι συνδεδεμένο το κινητό , που όταν το συνδέω απο : USB root Hub γίνεται USB Mass storage Device, με δεξί κλικ εκεί πάνω μου βγαζι ενα παραθυρι οτι : This device is working properly.

 

Πατωντας για να κάνω update στον driver ξεκινάει η διαδιασία, παέι να τον βρεί στο νετ αλλά βγαζει μνμ οτι δεν τον βρίσκει.

 

Υπάρχει driver να τον κατυεβάσω? ξέρεις τπτ?

 

 

ρε που μπλέξαμε , κ είναι καινουργιο το ρημάδι ενα μηνα το έχω.

Link to comment
Share on other sites

Εκει ακριβως που αναφέρεις οτι πας για update driver πιο κατω έχει επιλογή uninstall.

εαν το επιλέξεις (μπορεί να έχει πανω απο εναν που θα χρειαστεί να κάνεις uninstall), την επόμενη φορα που θα συνδέσεις το κινητό θα τους κάνει όλους Install απο την αρχη.

(καλο ειναι πριν τη πρώτη σύνδεση να κανεις ένα ρισταρτ το πισι)

Οταν το συνδέσεις επέλεξε στο κινητό το MTP.

Κανονικά θα πρέπει να τους βάλει ολους απο την αρχη αυτοματα. Τότε θα μπορεί να "μιλησει" το πισι με το κινητό σου..

Εαν στο τέλος έχεις το μπαλονακι device installed properly λογικα εισαι οκ απο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα τα πάντα.

Μεχρι φορμάτ στο πισί, αλλά δεν ....

 

Ετσι σκέφτηκα με αφορμή το μνμ Please insert a disk into drive (F) τι πιο απλό να τοποθετήσω μια κάρτα μνήμης , να μεταφέρω εκεί τα δεδομένα που θέλω να πάρω απο το κινητό κ τέλος.

Το κόλπο επιασε , με το που την εβαλα στην 2η θέση που παίρνει κάρτα SIM η μνήμης , κ με το που σύνδεσα το κινητό στον υπολογιστή έβγαλε την οθόνη που ζητάει την συνδεση η οχι της USB, παταω Yes και με διπλό κλικ στον Removable Disk (F) έχω πλέον αμμεση πρόσβαση.

 

Δεν ξερω αν αυτός είναι ο σωστός τρόπος, αλλά είναι αυτός που πρός το παρόν δουλεύει, δεν το πειράζω άλλο το κινητό, αργότερα οταν διαβαζοντας εδώ μέσα μάθω μερικά βασικά ,αφου είμαι ασχετος περί Android και ετσι, ισως ασχοληθώ περισσότερο.

 

Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν, για το χρόνος σας κ την βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Υπάρχει κάποιο service για το κινητό παιδιά; Έχω πρόβλημα με το touch, δεν ανταποκρίνεται σε μερικά σημεία.... Ρώτησα στο my24shop αλλά δεν έχουν ανταλλακτικά πλέον. Καμιά άλλη πρόταση;

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο service για το κινητό παιδιά; Έχω πρόβλημα με το touch, δεν ανταποκρίνεται σε μερικά σημεία.... Ρώτησα στο my24shop αλλά δεν έχουν ανταλλακτικά πλέον. Καμιά άλλη πρόταση;

 

afasia.gr....έχουν σερβις για κούμποτ....αντικατάσταση οθόνης με digitizer 87 ευρώ....απλά για γέλια....σκέτο digitizer δεν ξέρω.

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καμιά καλή θήκη έχετε δει κάπου για το τηλέφωνο; Ιδανικά να καλύπτει μόνο το πίσω μέρος και να είναι woman friendly!

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

γειά σας!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σόρρυ δοκιμή έκανα!

Έχω το Χ9 από τον Μάιο του 15,εκτός από μία φορά που μου κόλλησε το λογισμικό και έκανε συνέχεια επανεκίνηηση (είχε φτιάξει μόνο του όταν τελείωσε η μπαταρία του και ξαναφορτίστηκε) δεν έχω ξαναδεί πρόβλημα.

Γενικώς είμα φαν της κινέζικης αγοράς και με αυτά τα λεφτά μου βγήκε το καλύτερο κινητό μακράν μπροστά σε άλλα ακριβότερα και πιο επώνυμα.

Στον δρόμο περιμένω το cheetah 2 από gearbest μέσω Ολλανδίας από αποθήκη Hong kong.Aυτά κάνουν ευτυχώς για να γλυτώσουμε τα τελωνεία,με απόδειξη 20$.

Το Χ9 ξέχασα,όλα πολύ καλά εκτός από μπαταρία που είναι μικρή σε σχέση με τις χρήσεις του.

Το cheeth 2 το πήρα γιο πιο γρήγορο ίντερνετ,πιο καλή μπαταρία,μνήμη και οθόνη 5,5 in.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα παιδια. εχω ενα χ9 αλλα οταν βαζω καποια σιμ συνεχεια μια χανει το σημα, μια το βρισκει. για 2 λεπτα εχω σημα και για κανα 5λεπτο το χανει. καμμια ιδεα;

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα παιδια

 

με χαλασε το touch screen και παραγγειλα ενα αλλο, το ανοιξα κανονικα το κινητο και μολις σφτασα στο touch screen na το αλλαξω το ζεστανα με το πιστολακι και αντι να ξεκολησει το touch screen ξεκολησε η οθονη (η οθονη με το τσαμακι ειχε γινει ενα) και χαλασε μπορω να βρω μονο την οθονη η θα πρεπει να το αγορασω ολο μαζι το σετ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Καλύτερα πάρε το ετοιμο σετ οθόνης - touch screen, γιατι το ξεκόλλημα της οθόνης LCD απο το touch screen όπως και το κόλλημα του touch screen πσνω στην οθόνη απαιτούν πολύ μεγάλη πείρα για να τα πετύχεις.

Επισης, το τζαμάκι θέλει ειδική κόλλα που στεγνώνει με υπεριώδη ακτινοβολία για να κολλήσει στην οθόνη χωρίς ίχνη και φουσκάλες, και ειδική συσκευή για το στεγνώμα της κόλλας (φούρνος υπεριώδους ακτινοβολίας σαν αυτόν που έχουν οι γυναίκες και φτιάχνουν τα νύχια τους).

 

καλησπερα παιδια

 

με χαλασε το touch screen και παραγγειλα ενα αλλο, το ανοιξα κανονικα το κινητο και μολις σφτασα στο touch screen na το αλλαξω το ζεστανα με το πιστολακι και αντι να ξεκολησει το touch screen ξεκολησε η οθονη (η οθονη με το τσαμακι ειχε γινει ενα) και χαλασε μπορω να βρω μονο την οθονη η θα πρεπει να το αγορασω ολο μαζι το σετ

Edited by skatzoxoiros
CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Καλύτερα πάρε το ετοιμο σετ οθόνης - touch screen, γιατι το ξεκόλλημα της οθόνης LCD απο το touch screen όπως και το κόλλημα του touch screen πσνω στην οθόνη απαιτούν πολύ μεγάλη πείρα για να τα πετύχεις.

Επισης, το τζαμάκι θέλει ειδική κόλλα που στεγνώνει με υπεριώδη ακτινοβολία για να κολλήσει στην οθόνη χωρίς ίχνη και φουσκάλες, και ειδική συσκευή για το στεγνώμα της κόλλας (φούρνος υπεριώδους ακτινοβολίας σαν αυτόν που έχουν οι γυναίκες και φτιάχνουν τα νύχια τους).

 

να ηξερα οτι θα με εκανε τετοια μανουρα θα επερνα ολο το σετ, θα μου μεινει τωρα το touchscreen :(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα παιδια

 

μου ηρθε η οθονη την αλλαξα και δουλευει κανονικα αλλα δεν ακουγετε ο ηχος απο το speaker μονο με ακουστικα ,

ξερει κανεις καμια ιδεα το τι φταει και πως μπορω να το φτιαξω

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν καποιος εχει προβλημα στη συσκευη του με τα ιμει (ή οποιαδηποτε αλλη συσκευη με mtk επεξεργαστη) παραθετω εναν πολυ καλο κι ευκολο οδηγο για μονιμη επαναφορα ιμει. το εκανα χθες στο x9 της κορης μου και τωραεπιτελους δουλευει μια χαρα.

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/21981-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%B9%CE%BC%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%87%CE%B1%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CF%89%CE%BD-IMEI-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CE%BB%CE%B1-%CF%84%CE%B1-Mediatek-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC-%CE%94%CE%B5/?pageNo=1&a8134c7a

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...