Jump to content

Cubot X9


arisg90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά!!

 

Έχω cubot x9 με v18 είμαι root με twrp recovery. Επίσης χρησιμοποιώ πολύ xposed framework. Σήμερα μου έβγαλε μήνυμα για καινούργια έκδοση v22. Υπάρχει τρόπος να γίνει το update χωρίς κάποιο πρόβλημα και χωρίς να χαθούν δεδομένα και root?

 

Με xposed πανω απο ρουταρισμενο κινητο θα γινει το ελα να δεις με επισημο update.;)

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.έχω μια κάρτα της q.σε ποια από τις δύο υποδοχές πρέπει να την βάλω για να έχω 3g Internet στο κινητο;και κάτι ακόμα αν ξέρετε.hotshot θα μπορέσω να το κάνω;.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.έχω μια κάρτα της q.σε ποια από τις δύο υποδοχές πρέπει να την βάλω για να έχω 3g Internet στο κινητο;και κάτι ακόμα αν ξέρετε.hotshot θα μπορέσω να το κάνω;.

 

στην πάνω υποδοχή που είναι microsim....όχι στην κάτω που μπορεί να βάλεις nanosim η microsd.

hotspot κανονικά....ρυθμίσεις---ασύρματα και δίκτυα---περισσότερα...---φορητό σημείο πρόσβασης.

Edited by tarif16nikos
2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει στο παρελθόν ότι συγκεκριμένα για την q θα χρειαστεί να σεταρεις ξανά και τα APN settings, ίσως να μην παίξουν τα δεδομένα μεμιας.

Αν δεις ότι δε παίζει από την αρχή, ρίξε μια ματιά στο φόρουμ, κάπου το πήρε το μάτι μου τι χρειάζεται να κάνεις έξτρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. έχετε δίκιο. με την q δεν δούλεψαν τα data.Περίεργη αυτή η εταιρεία.Σε ενα παλιό galaxy ace mini 2 έπαιξαν τα data με την μια.στο χ9 οχι. θα το ψάξω και θα δω τι θα κάνω με τις ρυθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

οκ. το κατάφερα να εχω data με την q.άλλαξα το apn και δούλεψε μια χαρά.και hot sport το έκανα και μοίρασα την σύνδεση και στο tablet μου.
Link to comment
Share on other sites

Αρχίσανε τα κόλπα πάνω που έκλεισε χρόνο το κινητο...Μπαταρία κυρίως. Αρχισε πριν κανα μηνα...Ξεφορτιζει γρηγορότερα από το κανονικό (κανονικο λέγοντας: εβγαζα απο πριζα στις 10-11 το πρωι και ξαναέβαζα το βράδυ πριν τον ύπνο..δλδ γύρω στις 14-15 ώρες την μέρα.) Φτάσαμε να θέλει 2 φορες φορτιση την ημέρα.) Πλέον ενώ πάει καλά για κάποιες ώρες, ξαφνικά αρχίζε να κατεβαίνει το ποσοστό πιο γρήγορα από ότι τα λεπτά στο ρολόι με εξάντληση και σβήσιμο εντός 1-2 λεπτών.. Σήμερα φτάσαμε στο σημείο να σβήσει με 30% μπαταρία και πάνω σε κλήση..Και το καλύτερο?? Έχει φουσκώσει η μπαταρία και το καταλαβαίνει κανείς με απλή αφή στο πίσω μέρος!!!! Για καινουρια μπαταρία με βλέπω αλλά το ένα και μοναδικό μαγαζί που την προμηθεύει δεν έχει πλέον στοκ και για παραγγελια θα πρέπει να περιμένω 2-3 εβδομάδες..Αμφιβάλλω αν θα περιμένω τόσο γιατί πλέον μαζί με τα τσιγάρα κουβαλάω και το powerbank!!Επιπλέον θεωρώ ότι αν συνεχιστεί αυτό το ''ξεληγωμα εντός λεπτών'' για 2-3 εβδομάδες το κινητό θα τα παίξει γενικότερα...:lol::lol: .Σημειώνω ότι το κινητό το έχω ''στην πένα'', αχτύπητο, χωρίς υψηλες θερμοκρασίες, υγρασίες, άσκοπες φορτίσεις κλπ (χαρακτηριστικά που επιβαρύνουν την ζωή της μπαταρίας)...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξαφνικά χωρίς κάποια συγκεκριμένη αιτία εμφανίζει στα καλά καθούμενα πως ... δεν είναι δυνατή (ενώ είναι) η σύνδεση στο δίκτυο, προφανώς είναι κάποια εφαρμογή εγκατεστημένη που το δημιουργεί, αλλά μήπως κάποιος το έχει αντιμετωπίσει ήδη για να ξέρουμε; Σημειώνω ότι παρόλο αυτό το μήνυμα το ίντερνετ μέσω Wifi δουλεύει άψογα.
Link to comment
Share on other sites

Για δες όταν κλείσεις το 3G (εννοώ να βάλεις μόνο 2G) μήπως το δίκτυο σου επανέρχεται κανονικά...

Υποψιάζομαι τι μπορει να είναι.

Επιβεβαίωσε όταν μπορέσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πόσο χάλια δλδ? Το έχω κάνα εξάμηνο και το μόνο που έχω παρατηρησει για το GPS είναι ότι ίσως καμία φορά πάρει παραπάνω χρόνο στο να κλειδωσει. Τι προβλήματα έχεις με αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Αργεί πολύ να κλειδώσει και στο navigator δίνει λάθος στίγμα συχνά και σε βγάζει σε διπλανό δρόμο με αποτέλεσμα να σε εκνευρίζει και να κλείνεις την εφαρμογή. Αυτό το κάνει με όλες τις εφαρμογές.
Link to comment
Share on other sites

Λοποιν μετά από σχεδόν ένα και μισό χρόνο με το κινητό καταθετω τα εξής:

Αλλαγή μπαταρίας στον 1 χρόνο. Αποτελεσμα ελαφριά βελτίωση στην αυτονομία του τηλεφωνου αλλά τίποτα εντυπωσιακό.

Μετά την αλλαγή της μπαταρίας, σταδιακά το κάτω μέρος της οθόνης έχει σταματήσει να ανταποκρίνεται με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ανοιξω εφαρμογές όπως τα μηνύματα ή να τραβηξω φωτογραφίες μιας και το shuter button είναι στο κάτω μέρος της οθόνης.

Επίσης έχει αρχίσει να μην λειτουργεί σωστά \ ανταποκρίνεται το usb της φόρτισης με αποτέλεσμα να αναγκάζομαι αρκετή ώρα να κάνω δοκιμές σε διαφορετικές θέσεις με το καλώδιο φόρτισης μέχρι να αρχίσει να φορτίζει.

 

Συμπερασματικα , μπορει το κινητο να ειναι ομορφο και ασυνηθιστο αλλα εγω μαλλον μετανιωσα που το πήρα.

 

Ετσι αφού είδα και αποειδα προχθες παραγειλα το redmi3. :)

Παμε για αλλα λοιπον και μάλλον ποτε ξανά cubot.

Μολών Λαβέ
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι εχεις ενεργοποιησει το high accuracy στις ρυθμίσεις θέσης έτσι;

 

Εννοείται. Υπάρχει ένας τρόπος που αναφέρουν κάποιοι αρκεί να είναι root. Έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει root την v22?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εχω ενα cubot x9 περιπου 10 μηνες. και εκει που ολα πηγαιναν ρολοι ξαφνικα αρχισε να καταπινει την μπαταρια. εκτος απο αυτο ενω εδειχνε φορτισμενο π.χ. στο 80 τοις εκατο σβηνει και δεν ξαναναβει. αν περασουν 10 -20 λεπτα τοτε ξαναναβει αλλα για 3-4 λεπτα και ξανακλεινει. εχω κανει επαναφορα 2 φορες αλλα μπααα. λεω οτι ειναι μπαταρια αλλα μηπως καποιος του εχει τυχει κατι παρομοιο? πως φτιαχτηκε?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω το κινητό 1 χρόνο και όλα δουλεύουν άψογα.το μόνο που με στεναχωρεί λίγο είναι η χαμηλή ένταση του ηχείου με αποτέλεσμα να μην ακούω τις κλήσεις όταν είμαι στο δρόμο.θα ήθελα να βάλω για ήχο κλήσης τον ήχο που κάνει όταν ανοίγει η κλείνει το κινητό γιατί είναι αρκετά δυνατός αλλά δεν μπορώ να τον βρω πουθενά.έψαξα και μέσα στην συσκευή αλλά δεν ξέρω που είναι αποθηκευμένο.Αν ξέρει κάποιος φίλος να μου πει θα του ήμουν ευγνώμων.
Link to comment
Share on other sites

"in the /etc directory, is the file PowerOn.wav" αλλά πρέπει να είσαι root για να έχεις πρόσβαση σε αυτό το directory.

 

Επίσης, εάν είσαι root μπορείς μέσω του mobile uncle να αλλάξεις τη ρύθμιση για το ηχειο ώστε να χτυπάει πιο δυνατά σε ότι ήχο επιλέξεις.

 

Και τα δύο προαπαιτουν να είσαι root...

Link to comment
Share on other sites

Ok.ευχαριστώ πολύ αλλά δεν είμαι root.δεν ξέρω αν γίνεται στην ν 22.πιο παλιά είχα δοκιμάσει να κάνω root στην ν 18 με το King root και το kingo root αλλά απέτυχα.
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που υπάρχει twrp για το τηλέφωνο (το περνάς με flashtool σε 1 λεπτό). Και μπορούμε πολύ εύκολα να κάνουμε root ( άλλο 1 λεπτό) . Τα προγράμματα τύπου kingo είναι καλό να τα αποφεύγουμε. Περνάνε ένα σορό σκουπίδια στο τηλέφωνο...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Όταν παίζω λεξομανιες το κινητό ζεσταίνεται αρκετά.Είναι φυσιολογικό? Έχει ενημέρωση λογισμικού για ν22 αλλά το άφησα με το ν18.Έχει κάνεις κανένα παρόμοιο πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Σε λίγες μέρες κλείνει χρόνο το κινητακι που όλοι πήραμε και μπορώ να πω ότι μέχρι πριν λίγες μέρες θα ελεγα τα βγάζει τα λεφτά του.. Εδώ και καμία βδομάδα άρχισε τα κόλπα ή μπαταρία. Μέχρι που έφτασε σε σημείο να κλείνει ξαφνικά είτε έχει 80% ειτε50% στο άκυρο..μετά ή δεν ενοιγει καθόλου παρά μόνο με φορτιστη ή θα ανοίξει με σχεδόν άδεια μπαταρία και θα ξανακλεισει για μα ανοίξει με φόρτιση μόνο από το 2%...αυτό που δεν είχα προσέξει και το ειδα αφού διάβασα στο τοπικ αυτό από έναν άλλο παθόντα σαν εμένα είναι ότι μάλλον έχει φουσκώσει από μέσα ή μπαταρία και το καταλαβαίνεις έχει τσιτωσει το καπάκι και φαίνεται και αν το βάλεις και σε τραπέζι καταλαβαίνεις ότι κάνει τραμπάλα... Βασικο! Υπάρχει κίνδυνος να σκάσει? Ψάχνω ήδη επόμενη συσκευή δν ξέρω αν αξίζει ή αντικατάσταση με μπαταρία από Κίνα (13€) και μάλλον δεν θα ξαναεμπιστευτω άγνωστη κινεζια πέραν ενός δύο κολοσων εταιριών..

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακόμα ξέχασα να πω όπως αναφέρει και άλλος φίλος πιο πάνω κάνει και νούμερα το usb της φόρτισης (και όχι ο φορτιστής είναι μια χαρά) ποτέ πιάνει ποτέ δεν πιάνει καθαρά θέμα τηλεφωνου-μπαταριας. Spammarei θα ελεγα on off καμία φορά το βισμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...