Jump to content

Cubot X9


arisg90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ασχολούμαι από τεχνική πλευρά με κινητά, αλλά με Cubot δεν είχε τύχει να ασχοληθώ. Φαίνονται αξιοπρεπή κινητά πάντως.

 

Φιλαράκι με το Χ9 ζήτησε τη βοήθειά μου, γιατί μετά από αναβάθμιση (στην v20 από ό,τι βλέπω) δεν πιάνει wifi και εχει χαμηλό ήχο στις συνομιλίες. Είναι γνωστό θέμα; Κάποια συμβουλή; Downgrade ίσως;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ασχολούμαι από τεχνική πλευρά με κινητά, αλλά με Cubot δεν είχε τύχει να ασχοληθώ. Φαίνονται αξιοπρεπή κινητά πάντως.

 

Φιλαράκι με το Χ9 ζήτησε τη βοήθειά μου, γιατί μετά από αναβάθμιση (στην v20 από ό,τι βλέπω) δεν πιάνει wifi και εχει χαμηλό ήχο στις συνομιλίες. Είναι γνωστό θέμα; Κάποια συμβουλή; Downgrade ίσως;

Για αρχή άς περάσει μία παλιότερη έκδοση.

Στο needrom θα βρεις παλιότερες εκδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή άς περάσει μία παλιότερη έκδοση.

Στο needrom θα βρεις παλιότερες εκδόσεις.

 

O φίλος δεν κατέχει το σπορ. Μου το έδωσε να το κάνω εγώ. Χρησιμοποιήσησα (πρώτη φορά) τα SP flash tools, για να κάνω πρώτα format και εν συνεχεία full flash την V20. Δεν ξέρω αν έπρεπε να κρατήσω κάποιο IMEI backup ή κάτι τέτοιο.

 

Δυστυχώς το κινητό κάνει τα δικά του: είτε δεν μπουτάρει με τίποτα, είτε ανοίγει το splash screen και μένει εκεί...

 

Ποιά αρκετά σταθερή έκδοση θα συνιστούσατε; V11; Κάποια άλλη;

Link to comment
Share on other sites

O φίλος δεν κατέχει το σπορ. Μου το έδωσε να το κάνω εγώ. Χρησιμοποιήσησα (πρώτη φορά) τα SP flash tools, για να κάνω πρώτα format και εν συνεχεία full flash την V20. Δεν ξέρω αν έπρεπε να κρατήσω κάποιο IMEI backup ή κάτι τέτοιο.

 

Δυστυχώς το κινητό κάνει τα δικά του: είτε δεν μπουτάρει με τίποτα, είτε ανοίγει το splash screen και μένει εκεί...

 

Ποιά αρκετά σταθερή έκδοση θα συνιστούσατε; V11; Κάποια άλλη;

 

Μετά κόπων και βασάνων μπήκε τελικά η V18. Το κινητό μπουτάρει, αλλά χάθηκε το IMEI. Ίσως είναι πάνω στο κουτί της συσκευής (ελπίζω).

 

1) Κάνας τυφλοσούρτης για να "καρφώσω" IMEI;

 

EDIT: Αυτό βρέθηκε μάλλον, αλλά το πρόβλημα τώρα είναι να ρουτάρω την V18.

 

 

2) Τι πρέπει να κάνω ώστε σε μελλοντικά φλασαρίσματα με το SP flash tool να μην ξαναχαθεί;

Edited by carmik
Link to comment
Share on other sites

Μετά κόπων και βασάνων μπήκε τελικά η V18. Το κινητό μπουτάρει, αλλά χάθηκε το IMEI. Ίσως είναι πάνω στο κουτί της συσκευής (ελπίζω).

 

1) Κάνας τυφλοσούρτης για να "καρφώσω" IMEI;

 

EDIT: Αυτό βρέθηκε μάλλον, αλλά το πρόβλημα τώρα είναι να ρουτάρω την V18.

 

 

2) Τι πρέπει να κάνω ώστε σε μελλοντικά φλασαρίσματα με το SP flash tool να μην ξαναχαθεί;

 

 

Εδώ είσαι.Οδηγός επιβίωσης για Flashing

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405

Για root δες στο needrom το twrp για το X9 .

Μετά κάνεις install το supersu.zip από twrp.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι.Οδηγός επιβίωσης για Flashing

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405

Για root δες στο needrom το twrp για το X9 .

Μετά κάνεις install το supersu.zip από twrp.

Ευχαριστώ φίλε μου. Άρα η πατάτα με το IMEI έγινε γιατί έκανα format...

 

Στο κουτί του κινητού αναγράφεται το ΙΜΕΙ; Είναι ένα ή δύο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου. Άρα η πατάτα με το IMEI έγινε γιατί έκανα format...

 

 

 

Στο κουτί του κινητού αναγράφεται το ΙΜΕΙ; Είναι ένα ή δύο;

 

 

Σωστά. Το format δεν χρειαζόταν. Δεν το γράφει στο κουτί αποτι είδα. Τα γράφει ( είναι δύο) πάνω στην ζελατίνη πού είχε στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Το format δεν χρειαζόταν. Δεν το γράφει στο κουτί αποτι είδα. Τα γράφει ( είναι δύο) πάνω στην ζελατίνη πού είχε στην οθόνη.

Την κάτσαμε τη βάρκα :( Δεν ξέρω αν κράτησε τη ζελατίνα ο άνθρωπος, χλωμό το κόβω... Τι μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Την κάτσαμε τη βάρκα :( Δεν ξέρω αν κράτησε τη ζελατίνα ο άνθρωπος, χλωμό το κόβω... Τι μπορώ να κάνω;

 

 

Δες εδώ.ΙΜΕΙ backup/restore

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=374457

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ.ΙΜΕΙ backup/restore

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=374457

Ναι, έχω δει μεθόδους επαναφοράς, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω με το ότι δεν έχω IMEI backup...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω δει μεθόδους επαναφοράς, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω με το ότι δεν έχω IMEI backup...

 

 

Δεν έχω δοκιμάσει τίποτα απ αυτά. Αλλά γράφει ότι γίνεται και χωρίς backup.

Επίσης, το τελευταίο post το είδες;

Προτείνει μία εφαρμογή πού τού δούλεψε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει τίποτα απ αυτά. Αλλά γράφει ότι γίνεται και χωρίς backup.

Επίσης, το τελευταίο post το είδες;

Προτείνει μία εφαρμογή πού τού δούλεψε...

Αυτή παράγει τυχαία IMEI.

 

Τώρα που το θυμήθηκα: είχα πάρει backup μέσα από το μανίσιο recovery. Υπάρχει περίπτωση να περιέχει τα IMEI (αν και δε νομίζω, γιατί τα ΙΜΕΙ βρίσκονται σε άλλο partition);

Link to comment
Share on other sites

Αυτή παράγει τυχαία IMEI.

 

Τώρα που το θυμήθηκα: είχα πάρει backup μέσα από το μανίσιο recovery. Υπάρχει περίπτωση να περιέχει τα IMEI (αν και δε νομίζω, γιατί τα ΙΜΕΙ βρίσκονται σε άλλο partition);

Δεν το ξέρω αυτό.

Την εφαρμογή την δοκίμασες;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα.πριν από 10 λεπτά μου έβγαλε ειδοποίηση για νέα έκδοση λογισμικού.την ν 22.έκανα την αναβάθμιση και όλα δουλεύουν ρολόι.για την ώρα δεν έχω δει κάποια διαφορά σε σχέση με την ν 18 που είχα πριν.θα το δουλέψω τις επόμενες ημέρες και θα δω.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω αυτό.

Την εφαρμογή την δοκίμασες;

Σα μαραθώνιος το πράγμα. Λοιπόν, έχοντας εγκατεστημένα τα SP Tools, φλάσαρα την V18. Εν συνεχεία, με το Kingroot μπήκα root, και έστησα και αυτήν την εφαρμογή, το Chamelephon. με την οποία παρήγαγα τυχαία IMEI τα οποία εγκαταστάθηκαν και επέζησαν και του reboot. Το κακό με αυτήν την ιστορία είναι ότι αν και έκανα unroot, πηγαίνοντας να εγκαταστήσω την official V22 η οποία βγήκε μόλις πρόσφατα, το κινητό μπρίκαρε.

 

Ξανά μανά, φλασαρισμα με SP tools την V18 -> Kingroot. Αυτή τη φορά, έβγαλα 2 IMEI, και την έγραψα με τα MTK Droid Tools. Πάλι χάνονται μετά από firmware upgrade.

 

Μετά από καμμιά 10αριά ώρες βρήκα ότι και οι 2 παραπάνω μέθοδοι είναι προσωρινές. Τα δεδομένα ΙΜΕΙ χάνονται σε firmware upgrade :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!

 

Έχω cubot x9 με v18 είμαι root με twrp recovery. Επίσης χρησιμοποιώ πολύ xposed framework. Σήμερα μου έβγαλε μήνυμα για καινούργια έκδοση v22. Υπάρχει τρόπος να γίνει το update χωρίς κάποιο πρόβλημα και χωρίς να χαθούν δεδομένα και root?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αυτό που παρατήρησα περνώντας την v22 είναι ο,τι δεν κάνει καθόλου καλή διαχείριση της μπαταρίας. Εντάξει όλοι ξέρουμε ο,τι το κινητό μας δεν έχει και την καλύτερη μπαταρία αλλά με την v20 δεν είχα σοβαρά θέματα. Με τη v22 η μπαταρία κατεβαίνει λες και κάνει ελεύθερη πτώση!!! Χωρίς να έχω κάποια ανοιχτή εφαρμογή το βράδυ πέφτοντας για ύπνο η μπαταρία ήταν στο 83% και σηκώθηκα το πρωί και την βρήκα στο 72%. Ποτέ από τότε που το πήρα δεν μου είχε πέσει σε κατάσταση αναμονής πάνω απο 1-4%. Μπορεί να έτυχε κιόλας, θα το κοιτάξω στην πορεία πως θα πάει και θα ενημερώσω.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Στις 7:30 το πρωι το εβγαλα απο την φορτιση και μεσα σε 1:30 ωρα ειναι στο 79% χωρις να εχω κανει ενα τηλεφωνημα. Τι χαλια ειναι αυτα ρε παιδια.?Μου το κανει πολυ συχνα. Ξερει κανεις τι γινεται?
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τα flickerings που είχα στη v18 και τα ξεπέρασα γυρνώντας σε ν11,τωρα αυτά που διαβάζω για τη ν22 φυσικά και τα ακούω με τρόμο!!!

Μπαταρία κτλ κτλ....

Να μείνω λέτε ξεπερασμενος??

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εμενα μου τα εκανε τα κολπα και με την προηγουμενη εκδοση η μπαταρια. Μου εχει σπασει τα νευρα. Χθες δεν επεφτε η αποδοση της και σημερα μεσα σε 2 ωρες χωρις χρηση σε κατασταση αναμονης ειμαι ηδη στο 74%. Θα το σκεφτομαι να παω καπου που δεν θα υπαρχει κοντα μια πριζα!!!
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ρε συ με την v11 έχω από το 100 στο 89% σχεδόν άμεση πτώση (μισάωρο η κάτι τέτοιο) αλλα μετά έχει πολύ καλή και σταθερή πτώση.

Αν έχεις τέτοιο άγχος για τη μπαταρία (μάλλον σου χρειάζεται) πάρε ένα power bank καμία 10.000mah να είσαι σίγουρος ρε συ, και στην ανάγκη βάζεις μπροστά και κάνα smart με αυτη τη χωρητικότητα!

Θα περιμένω μάλλον και άλλες μαρτυρίες για την v22 πριν τη βαλω....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά . πέρασα την v.22 εδώ κ μια βδομαδα δεν είχα δει κάτι περίεργο ! Ώσπου εδώ κ 2 μέρες τρώει ένα κόλλημα ή οθόνη δεν λειτουργεί δεν ανταποκρίνεται ή αρχική μόνο το μεσαίο κουμπί κ οι επιλογές που κατεβαίνουν από πάνω . έχει κάποιος ιδέα τι μπορεί να γίνεται ; (Κάποιες φορές ξεκολλαει μόνο του κάποιες τ κάνω restart)
Link to comment
Share on other sites

Εάν την περάσω θέλει στήσιμο όλη η συσκευή από την αρχή ή κάνει backup restore πριν και μετά τη διαδικασία..?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...