Jump to content

Cubot X9


arisg90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαιρετω την παρέα του φορουμ !! Να ρωτησω και εγω κατι με την σειρα μου ... Προσπάθησα να αναβαθμισω το Χ9 με την v20 ,ομως απο αμελεια ξεχασα να αλλαξω το Mode σε download μονο και διεγραψε ολα στο κινητο και φυσικα κολλησε στην διαδικασια με αποτελεσμα να μην ανοιγει πλεον !! Σας παρακαλω ριχτε τις ιδεες σας γιατι ο γιος θα με φαει ζωντανο εαν δεν το επαναφερω στην ζωη ...!! Τι προτεινετε να κανω ? Υπαρχει "θεραπεια".....? Σας ευχαριστω εκ των προτέρων για την βοηθεια σας ....!!
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει δυνατοτητα να βρουμε το stock recovery του X9?

 

Θα κατεβάσεις από το needrom την Rom τού x9 και θα φλασαρεις μόνο την recovery...

Link to comment
Share on other sites

SOS

Πέρασα την v 20 και άνοιξε κανονικά.

Μπήκα recovery έκανα wipe cache και restart.

Και.... Τίποτα. Το τηλέφωνο δεν κάνει τίποτα. Ούτε φορτίζει ούτε το βλέπει ο υπολογιστής.

Τι έγινε ρε παιδιά;;;

Τι κάνω τώρα;

Link to comment
Share on other sites

SOS

Πέρασα την v 20 και άνοιξε κανονικά.

Μπήκα recovery έκανα wipe cache και restart.

Και.... Τίποτα. Το τηλέφωνο δεν κάνει τίποτα. Ούτε φορτίζει ούτε το βλέπει ο υπολογιστής.

Τι έγινε ρε παιδιά;;;

Τι κάνω τώρα;

 

 

Ευτυχώς επανήλθε μόνο του .

Το είχα στον φορτιστή και ξαφνικά άνοιξε με 0% μπαταρία.

Προφανώς αφού εξαντλήθηκε η μπαταρία επανήλθε....

Τί να πω...

Τού ξαναπερασα την v11 .

Δεν ξέρω.... Αρχίζω να πιστεύω ότι υπάρχουν δύο εκδόσεις τού τηλεφώνου. Δεν εξηγείται διαφορετικά πώς σε κάποιους τρέχουν άριστα κάποιες Rom ενώ σε άλλους όχι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.ξαφνικά εχω ενα θεμα με την αφή και συγκεκριμένα στο μήνυμά στη πρωτη σειρά γραμμάτων δε πιάνει τόπο τα.αυτο έγινε αφού σήμερα έβαλα τη νανο σιμ μέσα.δε ξέρω αν παίζει σημασια απλά το αναφέρω.έχει τύχει σε καποιον? Τι πρέπει να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Την έβγαλα και πάλι τα ιδια,την ξαναεβαλα και τιποτα δε λειτουργεί λιγο πιο κάτω απο τη μέση της οθόνης στο ύψος του μηνύματος όπως ειπαη και χθες με αποτέλεσμα ν μη μπορώ να κάνω τόπο τα..αν έχετε καμιά ιδέα παρακαλω
Link to comment
Share on other sites

Το ειδα κ εγώ σε ενός πελάτη κάναμε factory reset και έστρωσε αλλά μετά από λίγο καιρό ξανά τα ίδια.. Το παρουσιάζει με την v18 αλλά και με την ν20.. Τώρα απλά γράφει γυρνώντας το κινητό οριζόντια όπου δεν πέφτει κάποιο πλήκτρο πάνω στην νεκρη επιφάνεια. Υποψιαζομαι ή ελαττωματική οθόνη ή πίεση που δέχτηκε ή οθόνη σε αυτό το σημειό..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

SOS!!

Έτσι ξαφνικά η διάρκεια της μπαταρίας μειώθηκε κατα τουλάχιστον 35%.

Δεν έχω εγκαταστήσει κάτι καινούργιο το οποίο να δικαιολογεί τέτοια συμπεριφορά του κατα τα αλλά αξιόπιστου έως σήμερα cubot χ9.

Τώρα τι κάνουμε, παρακαλώ για βοήθεια.., , ,

Μολών Λαβέ
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία πάντως έχει καινούρια 9€, οπότε γιατί σκας;

Την αλλάζεις και έχεις καινούριο κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Είναι οι δύο μικρές βίδες στο κάτω μέρος δίπλα στα μεγαφωνακια του, ανοίγεις το καπάκι και την αλλάζεις. Στη χειρότερη αν πας σε ένα μαγαζί με κινητά να στο κάνουν επιτόπου
Link to comment
Share on other sites

Για να μην κάνω διαφήμιση σε μαγαζί από εδώ μέσα, αν μπεις στο bestprice.gr και αναζητήσεις cubot x9 battery θα βρεις αμέσως.... 8.90€
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο tutorial η είναι απλο και μπορώ να την αλλάξω μόνος μου?

Video για αλλαγή μπαταρίας:

Αλλά όπως φαίνετε δεν είναι και τόσο εύκολο….σχεδόν πρέπει να διαλύσεις όλο το τηλέφωνο για την αλλαγή της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα καλώδιο OTG για τη σύνδεση USB flash memory. Το Cubot x9 το υποστηρίζει και είναι πολύ χρήσιμο. Βλέπω όλα τα αρχεία στο φλασάκι, αντιγράφω αρχεία από αυτό στη τη μνήμη του κινητού, αλλά δεν μου επιτρέπει να κάνω το αντίστροφο, επειδή δεν έχω κάνει root τη συσκευή (όπως με ενημερώνει).

 

2 ερωτήματα παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει:

 

1. Επειδή δεν γνωρίζω καλά τα κόλπα με το rooting και για να μην κάνω καμία ζημιά, υπάρχει κανένα αππ που μπορεί να λύσει το πρόβλημα χωρίς να κάνω root τη συσκευή ?

2. Όταν αποσυνδέω το φλασάκι μου βγάζει μήνυμα: «η συσκευή αποθήκευσης USB εχει αφαιρεθεί απροσδόκητα». Αν και έψαξα αν υπάρχει κάποια ρύθμιση για ασφαλή αφαίρεση της συσκευής δεν βρήκα κάτι. Μήπως γνωρίζει κανείς που είναι η ρύθμιση αυτή ?

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο καιρο η μπαταρια μου κανει κολπα...Καταρχας θελει καθε βραδυ φορτιση αλλιως αν πχ το αφησω το βραδυ με 22% το πρωι στις μπορει να το βρω και με 5%.... Μεχρι πριν κανα μηνα (κατοχος απο Ιανουαριο 2015) κρατουσε περιπου 1,5 μερα με μια πληρη φορτιση βραδυνη...Τσεκαρα εφαρμογες και δεν εχω εγκαταστησει καμια αλλη περαν των οσων ειχα τον τελευταιο μην πλην του Firefox Browser...Να φταιει αυτο λετε...??
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Η μπαταρία αλλάχθηκε από εμένα αρκετά εύκολα με ένα τιουτοριαλ αλλαγής μπαταρίας για το χ10. Τώρα τα πράγματα πάνε καλύτερα αλλά δεν θα έλεγα και τέλεια... Ίσως να φταίει ότι η μπαταρία δεν ήταν οεμ...:worry:
Μολών Λαβέ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...