Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βρε παιδια, τελικά λειτουργει ο IR Blaster? Εχω την 5.9.18.

Προσπαθησα να το χρησιμοποιήσω ως remote για την τηλεόραση και δεν μπόρεσα (Sony Smart TV) και επίσης προσπάθησα με μια Pentax DSLR που έχω με το πρόγραμμα DSLR Remote.

Δεν μπορεσα στις ρυθμίσεις να βρω κατι για το IR Blaster ούτε στο κρυμμένο μενού με τα διαγνωστικά τεστ. Να υποθέσω οτι ακόμα στις developer ROM δεν είναι το IR Blaster διαθέσιμο?

Η μήπως να υποθέσω οτι δεν δουλεύει σε εμένα... ή ότι κάνω κάτι λάθος?:p:p

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σκέφτομαι να το χτυπήσω.σκεφτόμουν και το DOOGEE F5 αλλά απ' ότι βλέπω όλοι είστε ικανοποιημένοι (εκτός λίγο από την μπαταρία ε?). σωστά?

αξίζει το prime? ξέρετε αν παίζει κάνα κουπονάκι ?

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το νήμα από την αρχή και είμαι ανάμεσα σε αυτο και στο k3 note..ποιο πιστεύετε έχει την καλύτερη κάμερα;

 

Καλύτερη κάμερα έχει αδιαμφισβητητα το K3 Note. Το εχω παρει για την αρραβωνιαστικιά μου εδω και 1,5 μήνες περίπου και το έπαιζα κάθε μέρα. Η κάμερα του για την ακρίβεια είναι καταπληκτική για την τιμή του κινητού. Αλλα η ποιότητα κατασκευής είναι εμφανώς χειρότερη απο Xiaomi Redmi Note 2 που το έχω πάρει για εμένα.

Αν αγοράσεις βάση κάμερας παρε K3 Note. Αλλιώς το Redmi note 2 κερδίζει παντού

Link to comment
Share on other sites

Εχει καλυτερη οθονη απο το Κ3?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εχει καλυτερη οθονη απο το Κ3?

 

H απάντηση εδω ειναι υποκειμενική. Η ανάλυσή τους είναι ίδια. Η φωτεινότητα του k3 note στο αυτόματο είναι λίγο περισσότερη απο του xiaomi, αλλα αυτό μπορεί να αλλάξει με επόμενες ROM. Τα χρώματα του xiaomi είναι θερμότερα απ΄'ότι του k3 note.

Διαλέγεις και παίρνεις. Εμένα μου αρέσουν πιο πολύ τα θερμά χρώματα.

Σε βιντεάκι απο youtube και φωτογραφίες που έβαλα τα κινητα δίπλα δίπλα, δεν μπορεσα να δω διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Και γω προτιμω τα θερμοτερα, ειχα και το Hongmi και εκ των υστερων ειδα οτι ηταν φοβερη η οθονη του. Στο αυτοματο δεν το εχω ποτέ, αλλα η φωτεινότητα ειναι καλο να ειναι υψηλη του maximum. Αυτο που με ενδιαφέρει ομως περισσοτερο ειναι η ποιοτητα της οθονης του, γιατι η αναλυση μπορει να ειναι η ιδια, αλλα αυτο που φαινεται μπορει να ειναι πολυ διαφορετικό.. Και ενα μελος εδω ειχε πει ότι του Κ3 ειναι εξαιρετική. Anywyay, σε λιγες μερες παραλαμβανω και γω, μην κουράζω αλλο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι να κάνω την πρώτη χειροκίνητη αναβάθμιση στο Xiaomi, σε Multi 5.9.24. Αν τουβλιάσει, παρακαλώ από τώρα να με ανεχτείτε και να είστε ήρεμοι με τις χιλιάδες ερωτήσεις που πρόκειται να ακολουθήσουν. :p
Link to comment
Share on other sites

Απλό ή Prime; Με ποια ROM;

 

Prime.Με την Ελληνική 5.9.27

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το νήμα από την αρχή και είμαι ανάμεσα σε αυτο και στο k3 note..ποιο πιστεύετε έχει την καλύτερη κάμερα;

 

Το K3 note εχει πολυ καλύτερη κάμερα, το λέω γιατι το έχω και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά παιδιά, τόσο εύκολη διαδικασία πραγματικά δεν την περίμενα. Αν πω σε ένα 10χρονο να κάνει χειροκίνητη αναβάθμιση, είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρει πολύ άνετα. Όποιος το φοβάται, απλά ας το δοκιμάσει μια φορά και θα καταλάβει πόσο εύκολο είναι!

Και όχι μόνο είναι εύκολη η χειροκίνητη αναβάθμιση, αλλά και η επιστροφή στην κατάσταση που ήταν το κινητό πριν από αυτή. Τώρα περνάει μόνο του όλες τις εφαρμογές από το τελευταίο backup που πήρα και όλες τις ρυθμίσεις μου. Απλά κάνεις επανασύνδεση στο myΈχει να πέσει τρελό πείραγμα στο συγκεκριμένο κινητό!! :D

 

EDIT: Κάνει επανεκκίνηση όταν πάει να επαναφέρει το Viber αλλά δεν ξέρω γιατί. :O

EDIT 2: Μόνο το Viber θα περαστεί χειροκίνητα, μιας και όσες φορές δοκίμασα επαναφορά του, έκανε επανεκκίνηση το κινητό. Μικρό το κακό! Όλες οι άλλες εφαρμογές - ρυθμίσεις - λογαριασμοί, επανήλθαν κανονικά!

Edited by alkis_7
Link to comment
Share on other sites

H απάντηση εδω ειναι υποκειμενική. Η ανάλυσή τους είναι ίδια. Η φωτεινότητα του k3 note στο αυτόματο είναι λίγο περισσότερη απο του xiaomi, αλλα αυτό μπορεί να αλλάξει με επόμενες ROM. Τα χρώματα του xiaomi είναι θερμότερα απ΄'ότι του k3 note.

Διαλέγεις και παίρνεις. Εμένα μου αρέσουν πιο πολύ τα θερμά χρώματα.

Σε βιντεάκι απο youtube και φωτογραφίες που έβαλα τα κινητα δίπλα δίπλα, δεν μπορεσα να δω διαφορές.

 

Και γω προτιμω τα θερμοτερα, ειχα και το Hongmi και εκ των υστερων ειδα οτι ηταν φοβερη η οθονη του. Στο αυτοματο δεν το εχω ποτέ, αλλα η φωτεινότητα ειναι καλο να ειναι υψηλη του maximum. Αυτο που με ενδιαφέρει ομως περισσοτερο ειναι η ποιοτητα της οθονης του, γιατι η αναλυση μπορει να ειναι η ιδια, αλλα αυτο που φαινεται μπορει να ειναι πολυ διαφορετικό.. Και ενα μελος εδω ειχε πει ότι του Κ3 ειναι εξαιρετική. Anywyay, σε λιγες μερες παραλαμβανω και γω, μην κουράζω αλλο

 

Έχει Miravision? Σε συσκευές που έχω με Miravision ρύθμιζω αντίθεση - οξύτητα - θερμοκρασία χρώματος ακριβώς στα γούστα μου.

 

Έχω παραγγείλει λόγο αξιοπιστίας και υποστήριξης απο την Ελληνική κοινότητα 3 συσκευές μέχρι στιγμής. 2 απλά και 1 Prime. Το κινητό όμως στερείτε gorilla glass, δεύτερου flash led, φινιρίσματος και metal frame, μπαταρίας και μάλλον και miravision και δεν ξέρω και τι άλλο.... Είναι κρίμα να έχουν εταιρείες όπως Cubot μπαταρίες 5000 και πάνω σε 9mm πάχος και δεν μην μπορεί η Xiaomi να βάλει μια μπαταρία τις προκοπής στο κινητό αυτό. http://www.everbuying.net/product1084699.html?utm_source=mail_api&utm_medium=mail&utm_campaign=regular.0929&eo=g8lgxqzylj37lpov&email=b2t8c290aXJpczIwMDBAZ21haWwuY29tfDM2ODI=

Edited by PhoneKiller
Link to comment
Share on other sites

Έχει Miravision? Σε συσκευές που έχω με Miravision ρύθμιζω αντίθεση - οξύτητα - θερμοκρασία χρώματος ακριβώς στα γούστα μου.

 

Έχω παραγγείλει λόγο αξιοπιστίας και υποστήριξης απο την Ελληνική κοινότητα 3 συσκευές μέχρι στιγμής. 2 απλά και 1 Prime. Το κινητό όμως στερείτε gorilla glass, δεύτερου flash led, φινιρίσματος και metal frame, μπαταρίας και μάλλον και miravision και δεν ξέρω και τι άλλο.... Είναι κρίμα να έχουν εταιρείες όπως Cubot μπαταρίες 5000 και πάνω σε 9mm πάχος και δεν μην μπορεί η Xiaomi να βάλει μια μπαταρία τις προκοπής στο κινητό αυτό. http://www.everbuying.net/product1084699.html?utm_source=mail_api&utm_medium=mail&utm_campaign=regular.0929&eo=g8lgxqzylj37lpov&email=b2t8c290aXJpczIwMDBAZ21haWwuY29tfDM2ODI=

 

Οσον αφορά το gorilla glass έχεις δίκιο, θα ήθελα να το έχω στο κινητό μου, παρ'ολα αυτά έβαλα σκληρό τζαμάκι και δεν καταλαβαίνει τίποτα απο γραντζουνιές. Το δευτερο flash led επίσης είναι σημαντικό αν χρησιμοποιείς πολύ την φωτογραφική, το δικό μας δεν έχει.

Όμως, το metal frame δεν είναι παντα καλό παρ'ολο που φαίνεται πιο όμορφο, η μπαταρία είναι υπεραρκετή για σκληρή χρήση εαν χρησιμοποιείς την 5.9.18 (στις άλλες ακόμα υπάρχουν προβλήματα στην κατανάλωση).

Το κινητό που παρέθεσες σαν αντίπαλο του redmi note 2 παίζει σε πιο φθηνή κλάση και απο ταχύτητα δεν θα έχουν καμία σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά το gorilla glass έχεις δίκιο, θα ήθελα να το έχω στο κινητό μου, παρ'ολα αυτά έβαλα σκληρό τζαμάκι και δεν καταλαβαίνει τίποτα απο γραντζουνιές. Το δευτερο flash led επίσης είναι σημαντικό αν χρησιμοποιείς πολύ την φωτογραφική, το δικό μας δεν έχει.

Όμως, το metal frame δεν είναι παντα καλό παρ'ολο που φαίνεται πιο όμορφο, η μπαταρία είναι υπεραρκετή για σκληρή χρήση εαν χρησιμοποιείς την 5.9.18 (στις άλλες ακόμα υπάρχουν προβλήματα στην κατανάλωση).

Το κινητό που παρέθεσες σαν αντίπαλο του redmi note 2 παίζει σε πιο φθηνή κλάση και απο ταχύτητα δεν θα έχουν καμία σχέση.

 

Ναι βέβαια δεν έχει σχέση ο ένας επεξεργαστής με τον άλλον ούτε η GPU. Δεν το έδωσα σαν σύγκριση. Ίσα ίσα είναι μικρότερης κατηγορίας και έχει ακόμα και 2.5D glass. Το θέμα στην μπαταρία θα λυθεί σίγουρα σε νέες ROM αλλά η μπαταρία ποτέ δεν θα γίνει 5200..... Πάντως όσο αφορά το φινίρισμα και το metal frame θα δοκιμάσω αυτό το back cover που αντικαθιστά εντελώς της μαμάς http://www.aliexpress.com/item/For-Xiaomi-Redmi-Note-2-Multicolor-Tempered-Glass-Back-Cover-Metal-Aluminum-Frame-PC-Inside-Case/32450638012.html

Link to comment
Share on other sites

Έχει Miravision? Σε συσκευές που έχω με Miravision ρύθμιζω αντίθεση - οξύτητα - θερμοκρασία χρώματος ακριβώς στα γούστα μου.

Έχει να ρυθμίσεις θερμοκρασία χρώματος (Θερμό\Κανονικό\Ψυχρό) και την αντίθεση (Αυτόματη\Αυξημένη\Τυπική). Εγώ το έχω ρυθμίσει σε θερμά χρώματα και αυξημένη αντίθεση.

 

Το tempered glass της nillkin αξίζει; Σε όσες συσκευές είχα μέχρι τώρα ποτέ δεν έβαζα προστασία οθόνης γιατί δεν μου άρεσε η αφή που έχουν οι πλαστικές μεμβράνες. Tempered glass δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, αυτό που μου έστειλαν δώρο από το vickmall δεν το έβαλα γιατί ούτε και σε αυτό μου αρέσει η υφή.

Link to comment
Share on other sites

Έχει να ρυθμίσεις θερμοκρασία χρώματος (Θερμό\Κανονικό\Ψυχρό) και την αντίθεση (Αυτόματη\Αυξημένη\Τυπική). Εγώ το έχω ρυθμίσει σε θερμά χρώματα και αυξημένη αντίθεση.

 

Το tempered glass της nillkin αξίζει; Σε όσες συσκευές είχα μέχρι τώρα ποτέ δεν έβαζα προστασία οθόνης γιατί δεν μου άρεσε η αφή που έχουν οι πλαστικές μεμβράνες. Tempered glass δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, αυτό που μου έστειλαν δώρο από το vickmall δεν το έβαλα γιατί ούτε και σε αυτό μου αρέσει η υφή.

 

Ως τώρα έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές tempered glass της Nillkin και ναι αξίζει. Αυτή την στιγμή εχω βάλει στο κινητό μου το tempered glass που δινει το TO2C με 2,5 ευρώ και παλι σου δίνει την αυτοπεποίθηση οτι αν πεσει κατι αιχμηρό στην οθόνη, δεν θα πάθει τίποτα.

Παρ'ολα αυτά η αίσθηση του τζαμιού είναι η ίδια οπότε εσύ αποφασίζεις...

Εγω εχω παραγγείλει και Nillkin tempered glass και θήκη...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσο αφορά το φινίρισμα και το metal frame θα δοκιμάσω αυτό το back cover που αντικαθιστά εντελώς της μαμάς http://www.aliexpress.com/item/For-Xiaomi-Redmi-Note-2-Multicolor-Tempered-Glass-Back-Cover-Metal-Aluminum-Frame-PC-Inside-Case/32450638012.html

 

Αντιστιχο cover ειχα στο αλλο μου κινητο, ενα Coolpad F1. Να ξερετε οτι το ωραιο αποτελεσμα ειναι μονο οπτικο. Κατα τ' αλλα ειναι δυσχρηστο για καθημερινη χρηση, γιατι προσθετει εξτρα ογκο στη συσκευη, οι γωνιες ειναι καπως "κοφτερες" και σαν "θηκη" δεν προφερει απολυτως καμια ασφαλεια και προστασια. Με την πρωτη πτωση, αν δεν σπασει, θα ειστε πολυ τυχεροι. Επισης, με τον καιρο, τα φινιρισματα αλουμινιου ξεφτιζουν, πεταγονται προς τα εξω και σε μερικους ειχαν ξεκολλησει τελειως.

Τελος, μερικοι ειχαν αναφερει προβληματα στη ληψη σηματος λογω των στοιχειων αλουμινιου.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα παλεύουν αυτό με το ξεκλείδωμα όλων των μπαντών, αλλά νομίζω πως η πιο απλή (και φτηνή) έκδοση, παίζει σε 4G!

 

On the Chinese MIUI forum, it confirms that TDD version rom could flash to FDD rom, and so does FDD version.

Therefore, many people bought the cheaper version(TDD) and flash it to FDD rom.

And in the earlier TDD rom. In Options, there is a button to switch the network limit(TDD to FDD).

In the latest TDD rom, MIUI just drops this button.

 

By the way, One of these threads describes that TDD can use FDD bandmode without flashing FDD rom.

If you're using TDD rom, just delete the file "data\miui\ot" and reboot the phone, then it can use the FDD bandmode.

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=63145074&postcount=71

Link to comment
Share on other sites

Ναι βέβαια δεν έχει σχέση ο ένας επεξεργαστής με τον άλλον ούτε η GPU. Δεν το έδωσα σαν σύγκριση. Ίσα ίσα είναι μικρότερης κατηγορίας και έχει ακόμα και 2.5D glass. Το θέμα στην μπαταρία θα λυθεί σίγουρα σε νέες ROM αλλά η μπαταρία ποτέ δεν θα γίνει 5200..... Πάντως όσο αφορά το φινίρισμα και το metal frame θα δοκιμάσω αυτό το back cover που αντικαθιστά εντελώς της μαμάς http://www.aliexpress.com/item/For-Xiaomi-Redmi-Note-2-Multicolor-Tempered-Glass-Back-Cover-Metal-Aluminum-Frame-PC-Inside-Case/32450638012.html

 

Το vickmall το χει 16$

(http://www.vickmall.com/newest-tempered-glass-back-cover-and-aluminum-frame-for-xiaomi-redmi-note-2-smartphone.html)

γιατι τέτοια διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

κάτι τέτοιο http://www.ebay.com/itm/iPaky-Hybrid-Hard-Bumper-TPU-Soft-Rubber-Case-Cover-For-XiaoMi-Redmi-Note-2-/281814887043

φαίνεται πιο ποιοτικό/ανθεκτικό

το ερώτημα είναι πόσο όγκο και βάρος προσθέτει.

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα Και εγώ πριν λίγο...για να δούμε τι ψάρια πιάνει...το θέλω για δεύτερο.

Ελπίζω να με καλύψει.πιο πολύ την μπαταρία φοβάμαι.....να βγάζει μέρα.Γιατί είμαι καλομαθημένος με το Sony z3

Link to comment
Share on other sites

 

'Ελα ντε το ίδιο προϊόν φαίνετε να είναι......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...