Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα μολις το παρελαβα ... Και δε ξερω απο που να αρχισω κ τι να "φτιαξω".

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ομοιως και εγω, η οθονη ειναι πολυ καλη, το βαζω για φορτιση γιατι ειναι στο 30% και κατεβαζω ρομ μετα, βγαζει για update στην 5.9.18. Δε με ρωτησε να κανει αρχικες ρυθμισεις και συνδεση mi account, μαλλον το vickmall το πειραξε αρκετα.. Η θηκη (hard case) του vickmall, μου εβαλε μια μαυρη και μια θαλασσι, ειναι τρομερη στο αγγιγμα και το ιδιο το τηλεφωνο ειναι αρκετα λεπτο και μαζι με τη θηκη φαινονται σαν ενα.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κ μενα μου βγαζει για το .18.

 

Να κανω μια ερωτηση; Εγώ το θελω το μενού στα αγγλικά (οπως μου το στειλε το vickmall, δεν εχει τιποτα κινεζικο, κτλ) αλλά θελω να εχω ελληνικό πληκτρολογιο μαζί με αγγλικό. Πηγα στο μενού αλλα δεν εχει επιλογή προσθηκης.

Πως προχωράω...;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι καίγομαι και πολύ να το συνδέω με το PC, αφού το AirDroid με έχει βολέψει πολύ, αλλά θα το δοκιμάσω!

 

Παιδιά το AirDroid που λέτε είναι αυτό? Καλό φαίνεται, εγω προς το παρόν τα έκανα όλα μέσα απο το κιν δεν χρειάστηκε να προσπαθήσω καν να το συνδέσω με υπολογιστή.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο... έχει παρατηρήσει κανένας η μία sim να έχει καλύτερο σήμα απο την άλλη? Δηλαδή, εγω έχω 2 sim και οι δύο vodafone(η μία σύνδεση και η άλλη κάρτα) αλλά έχω παρατηρήσει οτι η SIM2 πιάνει πιο καλό σήμα απο την 1. Μάλιστα αυτο συμβαίνει αρκετά συχνά... το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος ή είμαι απο τους ελάχιστους που έχουν 2 sim με τον ίδιο φορέα...?:p:p:lol::lol:

 

Τώρα είμαι σε φάση που τις άλλαξα μεταξύ τους και το δοκιμάζω και έτσι...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Κ μενα μου βγαζει για το .18.

 

Να κανω μια ερωτηση; Εγώ το θελω το μενού στα αγγλικά (οπως μου το στειλε το vickmall, δεν εχει τιποτα κινεζικο, κτλ) αλλά θελω να εχω ελληνικό πληκτρολογιο μαζί με αγγλικό. Πηγα στο μενού αλλα δεν εχει επιλογή προσθηκης.

Πως προχωράω...;

 

κάνε την αναβάθμιση κανονικά. μετά κάνε και ένα factory reset για να το στήσεις από την αρχή. αν η.18 είναι ελληνική έχει κανονικά αγγλικό μενού. για πληκτρολόγιο μπορείς να κατεβάασεις το swiftkey που είναι κλάσεις ανώτερο από το stock

Link to comment
Share on other sites

Κ μενα μου βγαζει για το .18.

 

Να κανω μια ερωτηση; Εγώ το θελω το μενού στα αγγλικά (οπως μου το στειλε το vickmall, δεν εχει τιποτα κινεζικο, κτλ) αλλά θελω να εχω ελληνικό πληκτρολογιο μαζί με αγγλικό. Πηγα στο μενού αλλα δεν εχει επιλογή προσθηκης.

Πως προχωράω...;

 

Ρυθμίσεις-->πρόσθετες ρυθμίσεις-->Γλώσσα και εισαγωγή

 

Σου έχει επιλογή γλώσσας και επιλογή πληκτρολογίου, φιάξτα όπως θες

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κάνε την αναβάθμιση κανονικά. μετά κάνε και ένα factory reset για να το στήσεις από την αρχή. αν η.18 είναι ελληνική έχει κανονικά αγγλικό μενού. για πληκτρολόγιο μπορείς να κατεβάασεις το swiftkey που είναι κλάσεις ανώτερο από το stock

 

Αν βάλει την 27 το έχει προεγκατεστημένο κι όλας!

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις-->πρόσθετες ρυθμίσεις-->Γλώσσα και εισαγωγή

 

Σου έχει επιλογή γλώσσας και επιλογή πληκτρολογίου, φιάξτα όπως θες

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αν βάλει την 27 το έχει προεγκατεστημένο κι όλας!

 

Οκ, σε ευχαριστω! Φαινοταν κλειδωμενες, αλλα επρεπε να απο επιλεξω την πρωτη επιλογη με το google keyboard - system language.

 

Την 27 για πιο λογο να την επιλεξω; Εννοώ, επειδη εχω διαβασει διαφορα κατα καιρους... Ειναι η πιο σταθερη κ αξιοπιστη; Τι χανω (από λειτουργίες);

Πχ το infrared ακομα δεν το' χω εντοπισει.

 

Κατα τ' αλλα για πρωτη επαφη πολυ μ'αρεσει το κινητό. Χρειαζεται χρονος να το μαθει κανεις βεβαια αλλα ειναι πανευκολο στο μενου του.

Edited by mariel19

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκανα antutu, αλλα το κινητο ειναι μπαρουτι, δε μασαει μία.

Μου ηρθε με σπασμενο tempered glass, οποτε με βλεπω να μη βαζω τπτ. Ειναι με 5.9.2 /Beta, ειναι stable? Δε με πολυνοιαζει να εχει ελληνικα, αλλα καλο θα ηταν να εχω τα update..οποτε κατεβαζω και βαζω ελληνικη (hermes ειναι η .18 ή ολες?).

Φορτιζει πολυ αργα, πού ειναι το fastcharge?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

24/8 πληρωμη 26/8 singapo post 28 /8 εφυγε απο σινγκαπουρη σημερα 7/10 σπιτι αρχιζουν τα μαγειρεματα προτεσ εντυπωσεισ σουπερ
Link to comment
Share on other sites

Δεν εκανα antutu, αλλα το κινητο ειναι μπαρουτι, δε μασαει μία.

Μου ηρθε με σπασμενο tempered glass, οποτε με βλεπω να μη βαζω τπτ. Ειναι με 5.9.2 /Beta, ειναι stable? Δε με πολυνοιαζει να εχει ελληνικα, αλλα καλο θα ηταν να εχω τα update..οποτε κατεβαζω και βαζω ελληνικη (hermes ειναι η .18 ή ολες?).

Φορτιζει πολυ αργα, πού ειναι το fastcharge?

 

Καλύτερα να βάλεις κάτι πάνω, για σιγουριά περισσότερο.

Κάνε αναβάθμιση σε 5.9.27 ή 5.9.24. Όλες Hermes λέγονται!

Γιατί αργά; Φτάνει πολύ γρήγορα το 60-65% και μετά πέφτει λίγο. Σε 2-2 ώρες και 15 λεπτά έχει φορτίσει πάντως φουλ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, σε ευχαριστω! Φαινοταν κλειδωμενες, αλλα επρεπε να απο επιλεξω την πρωτη επιλογη με το google keyboard - system language.

 

Την 27 για πιο λογο να την επιλεξω; Εννοώ, επειδη εχω διαβασει διαφορα κατα καιρους... Ειναι η πιο σταθερη κ αξιοπιστη; Τι χανω (από λειτουργίες);

Πχ το infrared ακομα δεν το' χω εντοπισει.

 

Κατα τ' αλλα για πρωτη επαφη πολυ μ'αρεσει το κινητό. Χρειαζεται χρονος να το μαθει κανεις βεβαια αλλα ειναι πανευκολο στο μενου του.

 

Εγω την 27 έχω και είμαι μια χαρά, ίσως η 18 να είχε λίγο καλύτερη κατανάλωση μπαταρίας αλλά είχε και κάποια bugs τα οποία φτιάχτηκαν τώρα. Ο alkis φοράει την 24 και είναι ικανοποιημένος εγω δεν την έχω δοκιμάσει καθόλου... Το infared και στην 18 και στην 27 λέγεται τηλεχειρηστήριο και βρίσκεται στα εργαλεία.

 

Για εμένα η MIUI τα σπάει! πρώτη φορά την δοκίμασα και παρόλο που νόμιζα οτι θα με ενοχλεί η έλειψη app drawer δεν με ενδιαφέρει καν να μπω στη διαδικασία να αλλάξω launcher, επίσης είναι πολύ εύκολη. Την προτιμώ σίγουρα απο το προηγούμενο android μου!:D:D:D

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά το AirDroid που λέτε είναι αυτό? Καλό φαίνεται, εγω προς το παρόν τα έκανα όλα μέσα απο το κιν δεν χρειάστηκε να προσπαθήσω καν να το συνδέσω με υπολογιστή.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο... έχει παρατηρήσει κανένας η μία sim να έχει καλύτερο σήμα απο την άλλη? Δηλαδή, εγω έχω 2 sim και οι δύο vodafone(η μία σύνδεση και η άλλη κάρτα) αλλά έχω παρατηρήσει οτι η SIM2 πιάνει πιο καλό σήμα απο την 1. Μάλιστα αυτο συμβαίνει αρκετά συχνά... το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος ή είμαι απο τους ελάχιστους που έχουν 2 sim με τον ίδιο φορέα...?:p:p:lol::lol:

 

Τώρα είμαι σε φάση που τις άλλαξα μεταξύ τους και το δοκιμάζω και έτσι...:confused:

 

Το κάνω παράθεση γιατί μάλλον προσπεράστηκε...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε παιδια δεν μου δουλευει το airdroid; το βαζω συνδεομαι κανονικα στο pc και μετα παω να βαλω κατι στην sd card μου λεει να ενεργοποιησω την sd απο το airdroid στο κινητο επειδη εχω android 5 και πανω και μολις παω να το ενεργοποιησω μου πεταει δεν ανταποκρινεται. Να πω πως στην εσωτερικη μνημη μου κανει κανονικα την μεταφορα. Ξερει κανενας πως λυνεται αυτο το προβλημα; Εχω την 5.9.18 την multilanguage. Ευχαριστω και σορρυ για τις πολλες ερωτησεις :):)

 

αυτο ειναι το μηνυμα παω εκει που λεει και με πεταει δεν ανταποκρινεται το airdroid

Edited by bossntepe
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα παλεύουν αυτό με το ξεκλείδωμα όλων των μπαντών, αλλά νομίζω πως η πιο απλή (και φτηνή) έκδοση, παίζει σε 4G!

 

 

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=63145074&postcount=71

 

Αυτό ξεκλειδώνει τη 20 μπάντα ; (800)

Link to comment
Share on other sites

επειδη απο τον updater του κινητου κανει 40 χρονια, κατεβαζω τη ρομ (αναβαθμιση απο GTV σε GTV) Και κανω Update σε recovery με dirty flash? παρεπιπτοντως, η πρωτη εκδοση της ελληνικης που εβαλα δεν εχει TWRP..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

οταν ειναι να παιξει μουσικη εχει 2 επιλογες μουσικη και επιλογεας αν θυμαμαι καλα

 

εκανα το λαθος να πατησω "να θυμαται την επιλογη" στη μουσικη και τωρα κρασσαρει

 

ενω αν πατουσα τον επιλογεα μουσικης επαιζε κανονικα

 

ξερεις κανεις πως αλλαζω τη ρυθμιση??

Edited by soullis
Link to comment
Share on other sites

Το κάνω παράθεση γιατί μάλλον προσπεράστηκε...

 

Δυστυχώς δεν χρησιμοποιώ δύο SIM αλλά μου φαίνεται περίεργο αυτό που λες.

Όσο για την .24 που ανέφερες, όντως είμαι απόλυτα ικανοποιημένος σε όλους τους τομείς σε σχέση με την .18. Έχω δει βελτίωση.

 

επειδη απο τον updater του κινητου κανει 40 χρονια, κατεβαζω τη ρομ (αναβαθμιση απο GTV σε GTV) Και κανω Update σε recovery με dirty flash? παρεπιπτοντως, η πρωτη εκδοση της ελληνικης που εβαλα δεν εχει TWRP..

 

Θεωρητικά δεν θα έχεις θέμα. Βέβαια καλό θα ήταν να κάνεις Clean Install για να είσαι 100% σίγουρος, αλλά υποθέτω πως και με Dirty θα είσαι κομπλέ.

 

οταν ειναι να παιξει μουσικη εχει 2 επιλογες μουσικη και επιλογεας αν θυμαμαι καλα

 

εκανα το λαθος να πατησω "να θυμαται την επιλογη" στη μουσικη και τωρα κρασσαρει

 

ενω αν πατουσα τον επιλογεα μουσικης επαιζε κανονικα

 

ξερεις κανεις πως αλλαζω τη ρυθμιση??

 

Για πήγαινε Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές -> Μουσική -> Καθαρισμός Δεδομένων και μετά ξαναδοκίμασε να βάλεις Μουσική!

Link to comment
Share on other sites

επειδη απο τον updater του κινητου κανει 40 χρονια, κατεβαζω τη ρομ (αναβαθμιση απο GTV σε GTV) Και κανω Update σε recovery με dirty flash? παρεπιπτοντως, η πρωτη εκδοση της ελληνικης που εβαλα δεν εχει TWRP..

 

 

 

Επειδή κατεβάσες την 5.9.2 που έχει stock recovery.

Εάν κατεβάσεις την 5.9.27 (την Rom τοποθέτησε την στο internal storage) και την περάσεις μέσω Αναβαθμιση ->Επιλέξτε το πακέτο αναβαθμισης θα τα έχεις όλα.. Twrp-root-multilang

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Για πήγαινε Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές -> Μουσική -> Καθαρισμός Δεδομένων και μετά ξαναδοκίμασε να βάλεις Μουσική!

δυστυχως δεν εγινε τιποτε πατησα και πιο κατω που λεει επαναφορα προεπιλογων αλλα και παλι δεν αλλαξε κατι

 

κατεβασα μια εφαρμογη για μουσικη μηπως και εχει να επιλεξω αναμεσα σ αυτη κ στη μουσικη αλλα και παλι τιποτε

 

δε μπορει απο καπου θ αλλαζει :(

Link to comment
Share on other sites

Ναι δουλεύει.

 

Πάντως εγώ με την 5.9.27 δεν έχω παρατηρήσει καμιά επιδείνωση στην κατανάλωση, στα ίδια επίπεδα είμαι με την 5.9.18

 

Nαι και εγώ αυτήν σκέφτομαι να βάλω απευθείας όταν θα μου έρθει το κινητό, πιστεύω ότι θα λειτουργείσει πολύ καλά, εάν καταφέρω και την περάσω, δεν έχω κάνει ποτέ φλασάρισμα .

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν βάλω την 5.9.27 θα γίνεται update μέσω σύνδεσης στο διαδίκτυο; ή θα πρέπει να γίνεται ξανά φλασάρισμα μιας νέας ρομ;

Στα προηγούμενα κινητά όταν πχ συνδεόμουν στο ιντερνετ μου ερχόταν μήνυμα για καινούρια έκδοση λογισμικού, πατούσα ναι και γινόταν αναβάθμιση, αυτό θα γίνεται εάν περάσω την 5.9.27;

 

Eπίσης θέλω να έχω την έκδοση android 5.0 γιατί θέλω να συνδέσω το ρολόι μου με το κινητό :

The Polar V800 now supports Smart Notifications also for Android. Just make sure you have the following software versions to be able to take the notifications into use:

•Android 5.0 or later

Edited by petransfhp
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν εγινε τιποτε πατησα και πιο κατω που λεει επαναφορα προεπιλογων αλλα και παλι δεν αλλαξε κατι

 

κατεβασα μια εφαρμογη για μουσικη μηπως και εχει να επιλεξω αναμεσα σ αυτη κ στη μουσικη αλλα και παλι τιποτε

 

δε μπορει απο καπου θ αλλαζει :(

 

Ρυθμίσεις-->Εφαρμογές-->Το γρανάζι κάτω-κάτω όπου λέει Προεπιλεγμένες ρυθμίσεις εφαρμογών και απο εκεί το αλλάζεις

 

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά λογικά απο εκεί είναι :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις-->Εφαρμογές-->Το γρανάζι κάτω-κάτω όπου λέει Προεπιλεγμένες ρυθμίσεις εφαρμογών και απο εκεί το αλλάζεις

 

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά λογικά απο εκεί είναι :lol::lol::lol:

μπα δεν ειναι το εγραψα πιο πανω εκανα επαναφορα προεπιλογων
Link to comment
Share on other sites

μπα δεν ειναι το εγραψα πιο πανω εκανα επαναφορα προεπιλογων

 

Μην κάνεις επαναφορά δοκίμασε να αλλάξεις την προτίμηση απο εκεί που σου λέω. Τι επιλογή σου βγάζει οταν πας?

Link to comment
Share on other sites

Ναι συνεβη σε εμενα να τρωει κολληματα το recovery ειτε οταν πατουσα reboot ή power off. Τελευταια φορα δεν μου το εκανε αλλα στην αρχικη οθονη που εμφανιζει οταν μπαινω στο recovery (που λεει κατι για partitions, δεν θυμαμαι ακριβως τωρα) εκανα slide δεξια χωρις να πατησω το "read only" και μετα δεν κολλησε. Τις αλλες φορες εκει πατουσα τοπλισω βελακι. Ισως εφταιγε αυτο.

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. κι εγώ το πίσω βελάκι πατούσα, πιθανό είναι να παίζει ρόλο αυτό.

οπότε την επόμενη φορά που θα του αναβαθμίσω την rom θα δοκιμάσω να κάνω slide.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν χρησιμοποιώ δύο SIM αλλά μου φαίνεται περίεργο αυτό που λες.

 

Κι όμως ισχύει...:wacko:

 

Έβγαλα άκρη όμως τι φταίει όσο περίεργο κι αν ακούγεται... Όταν έχω ανοικτό 4G μου ρίχνει λίγο το σήμα ενω όταν είμαι σε 2G έχουν το ίδιο σήμα και οι 2 SIM. Μπορεί να δοκιμάσει και κάποιος άλλος αν κλείσει το 4G μήπως του δυναμώνει λίγο το σήμα??Όχι απο τα δεδομένα όμως μέσω της μπάρας, αλλά κατευθείαν απο τη διαχείρηση SIM και να έχει σαν μόνιμη επιλογή το 2G αλλιώς δεν αλλάζει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...