Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια εχω την stable 7.00.66.00 κ παω να ρουταρω την ελληνικη ρομ και μου βγαζει sto recovery της miui error .. τι μπορει να παιζει ? εχω κανει factory reset κλπ ..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το textra ή το messenger της Google.

Ή το Chomp SMS....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα. Έχεις την 7.χχ.χχ και πας να ρουταρεις την ελληνική. Πως γίνεται αυτό?

Μήπως έννοιες να φλασαρεις την ελληνική. Έχει οδηγίες για clean install στην πρώτη σελίδα.

Edited by zenix

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα. Έχεις την 7.χχ.χχ και πας να ρουταρεις την ελληνική. Πως γίνεται αυτό?

 

μετονομαζω την ελληνικη 5.12.17 στον εσωτερικο δισκο σε update και μετα μεσω recovery install ... κανω κατι λαθος ?

Link to comment
Share on other sites

2 μέρες και δεκα ώρες εκτός φόρτισης, 4hrs sot στο 7%, 1 ώρα και 7 λ κλίσεις 2g, περίπου 45' παιχνίδι (ταβλι,score hero), wifi σχεδον συνεχεια on, αρκετό browsing ( myphone.gr :)), φωτεινότητα 20%.

Έχω την τελευταία dev και redmi tool.

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μετονομαζω την ελληνικη 5.12.17 στον εσωτερικο δισκο σε update και μετα μεσω recovery install ... κανω κατι λαθος ?

Από stable σε dev θες clean install

Edited by zenix

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

2 μέρες και δεκα ώρες εκτός φόρτισης, 4hrs sot στο 7%, 1 ώρα και 7 λ κλίσεις 2g, περίπου 45' παιχνίδι (ταβλι,score hero), wifi σχεδον συνεχεια on, αρκετό browsing ( myphone.gr :)), φωτεινότητα 20%.

Έχω την τελευταία dev και redmi tool.

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από stable σε dev θες clean install

 

σ ευχαριστω , θα προσπαθησω ...

Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

συγνώμη αλλά δεν νομίζω ότι καταλαβαίνω:confused:

δεν μπoρείς να μπεις σε recovery?

από κλειστό τηλ, power button μαζί με volume + παρατεταμένα

Εγώ ζητώ συγγνώμη γιατί σε κουράζω.

Κρατώντας πατημένα ταυτόχρονα το volume+ μαζί με το power,με βγάζει σε αυτή την οθόνη:

3e3bdfb.jpg

Oι επιλογές εκεί είναι:

Reboot

Wipe & Reset

Install update.zip to System

Power Off

Σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει στο νετ,επιλέγω Install Update.zip επιλέγοντας το αρχείο UPDATE-SuperSU-v2.46zip,το οποίο το έχω κάνει rename σε Update.zip.

Tρέχοντας λοιπόν αυτό το αρχείο,στο τέλος της διαδικασίας μου βγάζει error msg ότι το αρχείο δεν εγκαταστάθηκε.

Κάνω κάτι λάθος ή τελικά έχει να κάνει

1.με τη @@@ της Χiaomi που έχει βάλει κλειδώματα (όπως διαβάζω στο miui.gr).

ή

2.Επειδή πιθανόν η banggood που αγόρασα το τηλέφωνο,έχει περάσει κάποια rom που για να ρουτάρεις,πρέπει πρώτα να περάσεις την official?

Αν δεν κάνω κάτι λάθος,υπάρχει έστω ένα παιδί από εδώ μέσα που να έχει κάνει μόνο root το τηλέφωνο και αν ναι,με ποιόν τρόπο;

 

 

Eυχαριστώ πολύ και 1000 συγγνώμη αν κουράζω με τις ερωτήσεις μου.

Edited by autokinitakias
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ζητώ συγγνώμη γιατί σε κουράζω.

Κρατώντας πατημένα ταυτόχρονα το volume+ μαζί με το power,με βγάζει σε αυτή την οθόνη:

3e3bdfb.jpg

Oι επιλογές εκεί είναι:

Reboot

Wipe & Reset

Install update.zip to System

Power Off

Σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει στο νετ,επιλέγω Install Update.zip επιλέγοντας το αρχείο UPDATE-SuperSU-v2.46zip,το οποίο το έχω κάνει rename σε Update.zip.

Tρέχοντας λοιπόν αυτό το αρχείο,στο τέλος της διαδικασίας μου βγάζει error msg ότι το αρχείο δεν εγκαταστάθηκε.

Κάνω κάτι λάθος ή τελικά έχει να κάνει με τη @@@ της Χiaomi που έχει βάλει κλειδώματα (όπως διαβάζω στο miui.gr).

Αν δεν κάνω κάτι λάθος,υπάρχει έστω ένα παιδί από εδώ μέσα που να έχει κάνει μόνο root το τηλέφωνο και αν ναι,με ποιόν τρόπο;

 

 

Eυχαριστώ πολύ και 1000 συγγνώμη αν κουράζω με τις ερωτήσεις μου.

Αν έχεις την 5.12.17, είναι ήδη Ρουτ .

Αν θες τώρα να βάλεις το su, απλώς βάλτο από το play store

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την 5.12.17, είναι ήδη Ρουτ .

Αν θες τώρα να βάλεις το su, απλώς βάλτο από το play store

Δεν ειναι root.Eίπαμε είμαι άσχετος αλλά ένα root check το ξέρω. :D

Έκδοση Android:5.0.2LRX22G

Έκδοση MIUI:MIUI 7.0|Stable

7.0.99.99(LHFNYUN)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι root.Eίπαμε είμαι άσχετος αλλά ένα root check το ξέρω. :D

Έκδοση Android:5.0.2LRX22G

Έκδοση MIUI:MIUI 7.0|Stable

7.0.99.99(LHFNYUN)

Α, μάλιστα. Νόμιζα ότι έχεις την greek dev

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Με την εφαρμογή "gravity screen". Το είχε αναφέρει κάποιος συμφορουμίτης πριν από 10-15 σελιδες και πραγματικά κάνει καταπληκτική δουλειά. Απλά θέλει λίγο ψάξιμο στις ρυθμίσεις. Εγώ το λειτουργώ με ενεργοποιημένο το "Pocket Sensor--> Any Direction και Proximity Sensor--> Turn Screen Off, Turn Screen On και Start at boot". Επίσης κλειδωμένη ενεργή η εφαρμογή ούτως ώστε να μην κλείνει ποτέ όταν καθαρίζω τη RAM και στο "Κεντρο Ασφαλείας--> Δικαιώματα", ενεργές οι 2 ρυθμίσεις (όχι οι χρεώσεις). Δουλεύει super.

 

 

 

παιδια μολις εβαλα το gravity screen με αυτες τις ρυθμισεις και δουλευει μια χαρα.απλα μολις χτες πηρα το τηλεφωνο και δεν ξερω πως να κλειδωσω την εφαρμογη ώστε να μην κλείνει ποτέ όταν καθαρίζω τη RAM μπορει καποιος να βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις εβαλα το gravity screen με αυτες τις ρυθμισεις και δουλευει μια χαρα.απλα μολις χτες πηρα το τηλεφωνο και δεν ξερω πως να κλειδωσω την εφαρμογη ώστε να μην κλείνει ποτέ όταν καθαρίζω τη RAM μπορει καποιος να βοηθησει

 

Στην οθόνη που καθαρίσεις τη ram, σερνεις την εφαρμογή προς τα κάτω και βλέπεις ότι πλέον έχει ένα λουκέτο στη γωνία. Από κει και έπειτα δε θα κλείνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Το IMEI μόλις παρατήρησα πως τελειώνει σε πολλά εννιάρια, βασικά είναι 3-4 γράμματα και όλα τα ψηφία είναι 9, λογικά είναι λάθος, έτσι; πήρε το μάτι μου έναν οδηγό για διόρθωση του IMEI αλλά και να μην το διορθώσω τρέχει κάτι;

 

Ουψ, πατάτα είπα. Το serial number είναι έτσι όπως ανέφερα. Να ανησυχώ; (το IMEI είναι κομπλέ)

Edited by mclound
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος παρακαλω πολύ να μου πει έναν απλό τρόπο να μπορώ ένα στείλω ένα ανθρώπινο μήνυμα 160 χαρακτήρων γιατί στους 50-60 χαρακτήρες με χρεώνει ένα μηνημα, μη μου προτείνεται να διαβάσω το site της miui hellas γιατί μολης το έκανα και το βρήκα το ανάλογο τοπικ και δεν κατάλαβα Χριστό ουτε απο ορους trw και apk δε ξερω εγω τι αλλο δεν εχω ιδεα αν μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει όσο πιο απλοποιημένα γίνετε και στα "ελληνικα" μπας και καταφέρω και στείλω κάνα "φυσιολογικό μήνυμα" 160 χαρακτήρων θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα γιατί δε τη παλευω μιας και γράφω μεγάλα μηνηματα να μου λέει τρεις και λίγο mms, μέχρι και στο android το 2.0.0 τέτοιο πράγμα δεν υπήρχε, γιατί τα κανανε έτσι τώρα :/ Edited by giorgosmc
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι root.Eίπαμε είμαι άσχετος αλλά ένα root check το ξέρω. :D

Έκδοση Android:5.0.2LRX22G

Έκδοση MIUI:MIUI 7.0|Stable

7.0.99.99(LHFNYUN)

αυτή είναι μια custom rom του καταστήματος που δεν πρόκειται να αναβαθμιστεί ποτέ,έχει πιθανόν bloatware και bugs που θα ανακαλύψεις στην πορεία και η μόνη ερώτηση είναι γιατί να θέλεις να την κρατήσεις.

είναι λοιπόν το 2ο που γράφεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος παρακαλω πολύ να μου πει έναν απλό τρόπο να μπορώ ένα στείλω ένα ανθρώπινο μήνυμα 160 χαρακτήρων γιατί στους 50-60 χαρακτήρες με χρεώνει ένα μηνημα, μη μου προτείνεται να διαβάσω το site της miui hellas γιατί μολης το έκανα και το βρήκα το ανάλογο τοπικ και δεν κατάλαβα Χριστό ουτε απο ορους trw και apk δε ξερω εγω τι αλλο δεν εχω ιδεα αν μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει όσο πιο απλοποιημένα γίνετε και στα "ελληνικα" μπας και καταφέρω και στείλω κάνα "φυσιολογικό μήνυμα" 160 χαρακτήρων θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα γιατί δε τη παλευω μιας και γράφω μεγάλα μηνηματα να μου λέει τρεις και λίγο mms, μέχρι και στο android το 2.0.0 τέτοιο πράγμα δεν υπήρχε, γιατί τα κανανε έτσι τώρα :/

αν διάβαζες και μια σελίδα πίσω...:(

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου πειτε οταν κανω update μεσω TWRP οταν παταω το update zip ειναι υποχρεωτικο να επιλεξω τα εξης που γραφει?

-zip file signature vrification

-force MD5 check on all zip files

Edited by giorgosmc
Link to comment
Share on other sites

καλημερα ! καθως το κινητο μου εχει φτασει ελλαδα αλλα ακομα δεν το εχω παρει στα χερια μου θα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους αν τα ακουστικα Samsung HS330 ειναι συμβατα με την συσκευη ;! ευχαριστω και καλως σας βρηκα !
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι root.Eίπαμε είμαι άσχετος αλλά ένα root check το ξέρω. :D

Έκδοση Android:5.0.2LRX22G

Έκδοση MIUI:MIUI 7.0|Stable

7.0.99.99(LHFNYUN)

 

Γειά σου φίλε μου είχα και εγώ το ίδιο Θέμα με την συγκεκριμένη Rom δεν παίρνει καμία ελληνικη οπότε έβαλα την official stable global και όλα μια χαρά,φυσικά έχω μείνει σε αυτήν γιατί δεν μου πολύ αρέσει να παίζω με αυτά αλλά εσύ εάν θέλεις μπορείς μετά την official έχω διαβάσει να περάσεις την ελληνική

:D

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 6.1.14 dev την ελληνικη, γιατι αυτη η εφαρμογη δεν μου ανοιγει με τιποτα η μαλλον ανοιγει αλλα δε δειχνει τιποτα, συμβαινει και σε εσας?

 

Μπορειτε να μου πειτε καποια αξιοπιστη εφαρμογη αυτονομιας μπαταριας που να κανει πραγματι δουλεια και να υπαρχει λειτουργεια ασφαλους φορτισης της συσκευης?

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου πειτε οταν κανω update μεσω TWRP οταν παταω το update zip ειναι υποχρεωτικο να επιλεξω τα εξης που γραφει?

-zip file signature vrification

-force MD5 check on all zip files

Μην τα επιλεξεις. Θα γίνει σωστά ή αναβαθμιση

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω την 6.1.14 dev την ελληνικη, γιατι αυτη η εφαρμογη δεν μου ανοιγει με τιποτα η μαλλον ανοιγει αλλα δε δειχνει τιποτα, συμβαινει και σε εσας?

 

Μπορειτε να μου πειτε καποια αξιοπιστη εφαρμογη αυτονομιας μπαταριας που να κανει πραγματι δουλεια και να υπαρχει λειτουργεια ασφαλους φορτισης της συσκευης?

Τίποτα? Πάνω αριστερά δεν έχει κάποιο κουμπάκια να πατήσεις? Από κει επιλέγει cpu , sdcard κ.λ.π

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ! καθως το κινητο μου εχει φτασει ελλαδα αλλα ακομα δεν το εχω παρει στα χερια μου θα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους αν τα ακουστικα Samsung HS330 ειναι συμβατα με την συσκευη ;! ευχαριστω και καλως σας βρηκα !

 

Τα ακουστικα είναι συμβατα.Της sony δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε μου είχα και εγώ το ίδιο Θέμα με την συγκεκριμένη Rom δεν παίρνει καμία ελληνικη οπότε έβαλα την official stable global και όλα μια χαρά,φυσικά έχω μείνει σε αυτήν γιατί δεν μου πολύ αρέσει να παίζω με αυτά αλλά εσύ εάν θέλεις μπορείς μετά την official έχω διαβάσει να περάσεις την ελληνική

:D

 

Για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα στο μυαλό μου, σχετικά με την official stable global,

1. Γλώσσες έχει μόνο Αγγλικο-κινέζικα. Αυτό αφορά μόνο την εμφάνιση των μενού, ενώ για πληκτρολόγηση, μηνύματα κλπ μπορείς να περάσεις/αναγνωρίζει Ελληνικά?

2. Είναι απαλλαγμένη από κινέζικες ή άλλες ανεπιθύμητες εφαρμογές?

3. Την εγκατάσταση, την κάνουμε με Miflash όπως στον οδηγό για καθαρή εγκατάσταση (χωρίς να χρειασθεί το βήμα 3)?

4. Αναβάθμιση κάνει αυτόματα μέσω ΟΤΑ?

5. Επιπρόσθετα, χρειάζεται μόνο η εγκατάσταση του Google Play?

6. Κάποια παρατήρηση ή κάτι που ενοχλεί σ' αυτήν?

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα στο μυαλό μου, σχετικά με την official stable global,

1. Γλώσσες έχει μόνο Αγγλικο-κινέζικα. Αυτό αφορά μόνο την εμφάνιση των μενού, ενώ για πληκτρολόγηση, μηνύματα κλπ μπορείς να περάσεις/αναγνωρίζει Ελληνικά?

2. Είναι απαλλαγμένη από κινέζικες ή άλλες ανεπιθύμητες εφαρμογές?

3. Την εγκατάσταση, την κάνουμε με Miflash όπως στον οδηγό για καθαρή εγκατάσταση (χωρίς να χρειασθεί το βήμα 3)?

4. Αναβάθμιση κάνει αυτόματα μέσω ΟΤΑ?

5. Επιπρόσθετα, χρειάζεται μόνο η εγκατάσταση του Google Play?

6. Κάποια παρατήρηση ή κάτι που ενοχλεί σ' αυτήν?

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις

 

Η εκδοση αυτή είναι για λιγους.Για τους πολλους είναι η multi eu stable.Τα εχει όλα και συμφερει.

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα στο μυαλό μου, σχετικά με την official stable global,

1. Γλώσσες έχει μόνο Αγγλικο-κινέζικα. Αυτό αφορά μόνο την εμφάνιση των μενού, ενώ για πληκτρολόγηση, μηνύματα κλπ μπορείς να περάσεις/αναγνωρίζει Ελληνικά?

Έχει και άλλες γλώσσες για το μενού αλλά όχι ελληνικά. Πληκτρολόγηση κλπ υποστηρίζει ελληνικά

2. Είναι απαλλαγμένη από κινέζικες ή άλλες ανεπιθύμητες εφαρμογές?

Είναι απαλλαγμένη απο κινέζικες αλλά έχει αρκετές εφαρμογές της google που μπορείς να τις σβήσεις

4. Αναβάθμιση κάνει αυτόματα μέσω ΟΤΑ?

Ναι κάνει

5. Επιπρόσθετα, χρειάζεται μόνο η εγκατάσταση του Google Play?
Όχι, είναι ήδη εγκατεστημένο

6. Κάποια παρατήρηση ή κάτι που ενοχλεί σ' αυτήν
Δεν έχει αναζήτηση όταν σύρεις το δάχτυλο προς τα πανω στον launcher, μπορείς όμως να κάνεις αναζήτηση μέσω της εφαρμογής google κρατώντας πατημένο το home button.

 

Επίσης πρέπει να γίνεται wipe/επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων όταν κάνουμε μετάβαση από την κινέζικη/ελληνική στην global ROM

Edited by panospc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...