Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι, την 1.9

ηθελα να δοκιμασω την συγκεκριμενη γιατι εχει το xposed ηδη εγκατεστημενο + κατι για clearmotion διαβαζω

 

πως ενεργοποιω το xposed?

δε μπορω να επιλεξω install/update

 

επισης το clearmotion ειναι ενεργοποιημενο ηδη;

 

 

απ οτι ειδα βγηκε και η 2.0 εκδοση:mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το vickmall τα φτιάχνει;

 

Δεν νομίζω απλά είναι δικό τους λάθος που το δεν έλεγξαν. Οπότε και ευελπιστώ σε αντικατάσταση ή επισκευή από τον κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

πως ενεργοποιω το xposed?

δε μπορω να επιλεξω install/update

 

επισης το clearmotion ειναι ενεργοποιημενο ηδη;

 

 

απ οτι ειδα βγηκε και η 2.0 εκδοση:mad:

Κάθε δεύτερη μέρα βγάζει update.. Στα σχόλια διαβάζω συνέχεια μικροπροβλήματα..

 

Άρα θεωρώ πως έχει πολύ δρόμο μέχρι να φτιάξει κάτι stable που να με κάνει να την ξανά βάλω.

 

Προσωπικά εξακολουθώ να δίνω ψήφο στην 5.12.17.. Σίγουρα στο μέλλον όταν θα με τρώει το χέρι μου θα δοκιμάσω cm.

Link to comment
Share on other sites

Απογοήτευση, το ένα από τα δύο που παρήγγειλα από το vickmall τελικά φαίνεται να έχει θέμα με την θέση σιμ 1.Έχω δοκιμάσει να κάνω όλα τα wipes έβαλα και την stable και την Ελληνική dev με καμία δεν βρίσκει σιμ στην θέση 1. Μάλλον είναι φάουλ του vickmall και θα επιστραφεί. Αν είναι όντως έτσι το αναφέρω για αυτούς, συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου, που το θεωρούσαν αξιόπιστο. Μείον ένα από εμένα. :mad:

αν και δεν μας λες ακριβώς πώς ήρθε, τι πέρασες και πώς (μήπως έκανες downgrade?)

το Νο1 που έπρεπε να κάνεις είναι καθαρή εγκατάσταση μέσω miflash.Αν υπάρχουν χαλασμένα αρχεία συστήματος,κανένα από τα παραπάνω που γράφεις δεν μπορεί να τα ξαναδημιουργήσει.

IMEI έχεις? 90% είναι θέμα software,κι είναι κρίμα να ταλαιπωρηθείς με αποστολές στην Κίνα,πριν το ψάξεις λίγο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον σου έρθει με την επίσημη αγγλοκινεζικη 7.1.κατι, δεν χρειάζεται να την πειράξεις αφού θα λαμβάνεις αυτόματα όλες τις ενημερώσεις για το κινητό σου από την xiaomi απ'ευθειας . Εσύ θα χρειαστεί να περάσεις το play store. Με μια μικρή αναζήτηση στο miui forum μπορείς να δεις πως να το κάνεις. Δεν είναι τίποτα.

 

Ευχαριστω φιλος νασαι καλα!

Τπτ αλλο πολυ πρεπει να προσεξω ή πρεπει να εγκαταστησω το οποιο να χειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν μας λες ακριβώς πώς ήρθε, τι πέρασες και πώς (μήπως έκανες downgrade?)

το Νο1 που έπρεπε να κάνεις είναι καθαρή εγκατάσταση μέσω miflash.Αν υπάρχουν χαλασμένα αρχεία συστήματος,κανένα από τα παραπάνω που γράφεις δεν μπορεί να τα ξαναδημιουργήσει.

IMEI έχεις? 90% είναι θέμα software,κι είναι κρίμα να ταλαιπωρηθείς με αποστολές στην Κίνα,πριν το ψάξεις λίγο καλύτερα.

 

Ναι έχω 2 imei και έκανα καθαρή εγκατάσταση με miflash, ήρθε με την stable 7.00.66.00. και του έβαλα την τελευταία Ελληνική stable. Και εγώ ελπίζω να μην χρειαστεί να μπω σε τόσο κόπο αλλά έχω κολλήσει.

Link to comment
Share on other sites

δωστε τα φωτα σας ρε παιδια.

αν παραγγειλω την συσκευη θα ζητησω να μου τι ρουταρουν και να το καθαρισουν απο κινεζιες.

 

μετα μπορω να τους ζητησω να το ξερουταρουν γιατι θελω να λειτουργησω το novago που δεν λειτουργει σε ρουταρισμενες συσκευες.

πιστευετε ειναι καλη η χρηση για out of the box χρηση?

 

να τους ζητησω καποια ειδικη ρομ?

 

το viber λειτουργει κανονικα?

Edited by laziokos
Link to comment
Share on other sites

καλα ναι, αν δω οτι δε την παυελει, την αλλαζω.

 

με το xposed τι μπορω να κανω;

Κάνε μια ερώτηση στο needrom.. Ίσως σου απαντήσει το παλικάρι που την φτιάχνει..

Link to comment
Share on other sites

εχω περασμενη την 6.1.14 δεν ξερω αν φταει αυτο , αλλα εχω προβλημα με το ιντερνετ οταν συνδεομαι με τα δεδομενα.

εχετε παρατηρησει τιποτα περιεργο. δεν ανοιγει σελιδες ή αργει πολυ παρολο που το σημα ειναι Η και Η+

επισης μεγαλο προβλημα ειναι οτι δεν βρισκω μια εφαρμογη applock που να δουλευει σωστα.

καθως επισης και η πανοραμικη στην φωτογραφικη ειναι χαλια

 

δεν ξερω αν εκανα καλα που επελεξα miui και xiaomi

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλος νασαι καλα!

Τπτ αλλο πολυ πρεπει να προσεξω ή πρεπει να εγκαταστησω το οποιο να χειαζεται?

καλά, επειδή το ζήτησες original, δεν σημαίνει ότι θα στο στείλουν και έτσι...

όπως και νά 'ρθει ,εύκολα αλλάζει.

Ναι έχω 2 imei και έκανα καθαρή εγκατάσταση με miflash, ήρθε με την stable 7.00.66.00. και του έβαλα την τελευταία Ελληνική stable. Και εγώ ελπίζω να μην χρειαστεί να μπω σε τόσο κόπο αλλά έχω κολλήσει.

δοκίμασε αυτόν τον οδηγό:

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=196175&highlight=redmi%2Bnote%2B2%2Bstock%2Brom

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, προσπαθώ να κάνω αγορά από ebay και από aliexpress με διαφορετικές κάρτες, με πιστωτική, με PayPal,αλλά τελικά δεν δέχεται, ενώ έχω κάνει δοκιμή πχ σε site με στοίχημα και δούλεψε, γνωρίζει κανείς πως μπορώ να κάνω αγορά??? Νόμιζα ότι με PayPal γινόταν
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, προσπαθώ να κάνω αγορά από ebay και από aliexpress με διαφορετικές κάρτες, με πιστωτική, με PayPal,αλλά τελικά δεν δέχεται, ενώ έχω κάνει δοκιμή πχ σε site με στοίχημα και δούλεψε, γνωρίζει κανείς πως μπορώ να κάνω αγορά??? Νόμιζα ότι με PayPal γινόταν

 

Από Ebay ή alliexpress δεν δέχεται ακόμα αγορά κατευθείαν από κάρτα ή από paypal που έχουμε συνδεδεμένη κάρτα.Πρέπει να φορτώσεις χρήματα στο balance του paypal για να αγοράζεις από εκεί.Υπάρχουν κ άλλοι τρόποι.Ψάξε σε αντίστοιχο νήμα γιατί εδώ συζητάμε μόνο για το κινητό

Link to comment
Share on other sites

Από Ebay ή alliexpress δεν δέχεται ακόμα αγορά κατευθείαν από κάρτα ή από paypal που έχουμε συνδεδεμένη κάρτα.Πρέπει να φορτώσεις χρήματα στο balance του paypal για να αγοράζεις από εκεί.Υπάρχουν κ άλλοι τρόποι.Ψάξε σε αντίστοιχο νήμα γιατί εδώ συζητάμε μόνο για το κινητό

 

OK σευχαριστω πολύ, συγνώμη αν κούρασα

Link to comment
Share on other sites

εχω περασμενη την 6.1.14 δεν ξερω αν φταει αυτο , αλλα εχω προβλημα με το ιντερνετ οταν συνδεομαι με τα δεδομενα.

εχετε παρατηρησει τιποτα περιεργο. δεν ανοιγει σελιδες ή αργει πολυ παρολο που το σημα ειναι Η και Η+

επισης μεγαλο προβλημα ειναι οτι δεν βρισκω μια εφαρμογη applock που να δουλευει σωστα.

καθως επισης και η πανοραμικη στην φωτογραφικη ειναι χαλια

 

δεν ξερω αν εκανα καλα που επελεξα miui και xiaomi

πάλι βιαστικά συμπεράσματα:(

στους περισσότερους μια χαρά δουλεύει το ενσωματωμένο applock(ασφάλεια&απόρρητο/δικαιώματα/προστασία εφαρμογών) και η πανοραμική,

και στο κάτω-κάτω υπάρχουν ένα σωρό εναλλακτικές στο playstore.

δεν μας λες και πως έβαλες την ROM (clean install?)

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ερώτηση, προσπαθώ να κάνω αγορά από ebay και από aliexpress με διαφορετικές κάρτες, με πιστωτική, με PayPal,αλλά τελικά δεν δέχεται, ενώ έχω κάνει δοκιμή πχ σε site με στοίχημα και δούλεψε, γνωρίζει κανείς πως μπορώ να κάνω αγορά??? Νόμιζα ότι με PayPal γινόταν

http://www.doctorandroid.gr/2015/09/greece-capital-control.html

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτά τα σπασιματακια λέω κι εγώ ότι κάνει που που :/ λες να είναι του παιχνιδιού?

 

Μπορει να ειναι και του παιχνιδιου,ναι!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Σαν πολυ δεν ειναι 1gb που τρωει το λειτουργικο? Οχι οτι μου κανει καποιο προβλημα, η συσκευη πεταει και με το παραπανω απλα ετσι για την ''ιδεα'' υπαρχει καποια rom που να μη τρωει τοση ram ή γενικοτερα καποιος τροπος?
Link to comment
Share on other sites

πάλι βιαστικά συμπεράσματα:(

στους περισσότερους μια χαρά δουλεύει το ενσωματωμένο applock(ασφάλεια&απόρρητο/δικαιώματα/προστασία εφαρμογών) και η πανοραμική,

και στο κάτω-κάτω υπάρχουν ένα σωρό εναλλακτικές στο playstore.

δεν μας λες και πως έβαλες την ROM (clean install?)

 

Όταν πήρα το τηλέφωνό εκανα clean install και απο τοτε κανω αναβάθμιση τις κεθε dev, με wipe caahe kai dalvik.

Οπως εχω γράψει σε προηγούμενο ποστ δουλεύει η applock που εχει ΑΛΛΆ δεν δέχεται πιν αλλα μονο μοτίβο και κλειδώνει τις εφαρμογές μονο οταν κλείνει το τηλ και οχι κάθε φορά που ανοίγει η κλειδωμενη εφαρμογή. Καμια εφαρμογή applock που υπάρχει στο playstore δεν δουλεύει εχω δώσει και δικαιώματα και οτι χρειάζεται

 

Οσο για τα δεδομένα που έγραψα δεν με ενδιαφέρει το 4g, και το 3g μου είναι αρκετό, αλλα σττις περισσότερες φορές παρόλο που εχω φουλ σημα δεν μπαίνει καν στο ίντερνετ ή σέρνεται. Το μεγάλο μου πρόβλημα με αυτό είναι οτι δεν δουλεύει το cyta4u και η εφαρμογή για τις κάμερες στο μαγαζί

 

Η πανοραμική βγάζει μια θολούρα και τίποτα άλλο, ρυθμίσεις δεν βρήκα ώστε να το βελτιωσω και δεν έχει επιλογές το μεγεθος της πανοραμικής είναι μερικά kb ενω της φωτογραφίας 2-3 mb

 

 

Ολα αυτά τα έκανα στο asus zenfone 5 χωρίς καμία δυσκολία και εδω με πεδευει και ούτε βλέπω κάτι χριστικο στο miui.

Φυσικά σαν τηλέφωνο είναι πολυ καλύτερο απο το Asus και η μπαταρία του βγάζει χωρίς άγχος την ημέρα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Σχόλια & εντυπώσεις από όσους πέρασαν την 6.1.21? Δείχνει να πηγαίνει καλά?

Ήλθε η ώρα να αφήσουμε την 5.12.17 ή είναι νωρίς ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

πάλι βιαστικά συμπεράσματα:(

στους περισσότερους μια χαρά δουλεύει το ενσωματωμένο applock(ασφάλεια&απόρρητο/δικαιώματα/προστασία εφαρμογών) και η πανοραμική,

και στο κάτω-κάτω υπάρχουν ένα σωρό εναλλακτικές στο playstore.

δεν μας λες και πως έβαλες την ROM (clean install?)

 

Όταν πήρα το τηλέφωνό εκανα clean install και απο τοτε κανω αναβάθμιση τις κεθε dev, με wipe caahe kai dalvik.

Οπως εχω γράψει σε προηγούμενο ποστ δουλεύει η applock που εχει ΑΛΛΆ δεν δέχεται πιν αλλα μονο μοτίβο και κλειδώνει τις εφαρμογές μονο οταν κλείνει το τηλ και οχι κάθε φορά που ανοίγει η κλειδωμενη εφαρμογή. Καμια εφαρμογή applock που υπάρχει στο playstore δεν δουλεύει εχω δώσει και δικαιώματα και οτι χρειάζεται

 

Οσο για τα δεδομένα που έγραψα δεν με ενδιαφέρει το 4g, και το 3g μου είναι αρκετό, αλλα σττις περισσότερες φορές παρόλο που εχω φουλ σημα δεν μπαίνει καν στο ίντερνετ ή σέρνεται. Το μεγάλο μου πρόβλημα με αυτό είναι οτι δεν δουλεύει το cyta4u και η εφαρμογή για τις κάμερες στο μαγαζί

 

Η πανοραμική βγάζει μια θολούρα και τίποτα άλλο, ρυθμίσεις δεν βρήκα ώστε να το βελτιωσω και δεν έχει επιλογές το μεγεθος της πανοραμικής είναι μερικά kb ενω της φωτογραφίας 2-3 mb

 

 

Ολα αυτά τα έκανα στο asus zenfone 5 χωρίς καμία δυσκολία και εδω με πεδευει και ούτε βλέπω κάτι χριστικο στο miui.

Φυσικά σαν τηλέφωνο είναι πολυ καλύτερο απο το Asus και η μπαταρία του βγάζει χωρίς άγχος την ημέρα

 

 

Όσον αφορά που θέλεις να βάλεις άλλη εφαρμογή app lock εγώ χρησιμοποίησα την Smart AppLock εάν δεν κάνεις αυτά που γράφω δεν θα σου λειτουργεί. Εκτός που το βάζεις στην Αυτόματη έναρξη επίσης στο Κέντρο Ασφαλείας ->Δικαιώματα-> Δικαιώματα-> Smart AppLock Έβαλα σε όλα Αποδοχή εκτός από πραγματοποίηση τηλ. κλήσεων και μου δούλεψε.

Οπότε δεν ισχύει αυτό που λες, απλά έπρεπε να το ψάξεις λίγο παραπάνω.

 

Όσον αφορά για τα δεδομένα εγώ με cosmote και στις 2 κάρτες Βόλο πιάνω μια χαρά 4g οπότε είναι θέμα παρόχου σου και όχι θέμα συσκευής.

Εάν τυχόν έχεις θέμα με την εφαρμογή σου για τις κάμερες κοίταξε να κάνεις το ίδιο στα δικαιώματα μήπως δει και λειτουργεί.

Για την πανοραμική δεν έχω ασχοληθεί οπότε δεν έχω και άποψη.

Όσον αφορά το κινητό για μένα μετά από τόσες συσκευές που έχω πιάσει στα χέρια μου για τα λεφτά του είναι το απόλυτο value for money. Αυτό που χρειάζεται είναι να έχεις λίγες γνώσεις και να σου αρέσει το λειτουργικό miui. Από την άλλη μπορείς να δοκιμάσεις CM rom που την έχουν βάλει κι άλλα παιδιά εδώ και ίσως να βρίσκεις την συσκευή σου πιο λειτουργική. :)

Αυτά ελπίζω να βοήθησα.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Απογοήτευση, το ένα από τα δύο που παρήγγειλα από το vickmall τελικά φαίνεται να έχει θέμα με την θέση σιμ 1.Έχω δοκιμάσει να κάνω όλα τα wipes έβαλα και την stable και την Ελληνική dev με καμία δεν βρίσκει σιμ στην θέση 1. Μάλλον είναι φάουλ του vickmall και θα επιστραφεί. Αν είναι όντως έτσι το αναφέρω για αυτούς, συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου, που το θεωρούσαν αξιόπιστο. Μείον ένα από εμένα. :mad:

 

Λοιπόν, παίρνω τα άσχημα λόγια που είπα για το vickmall. Η ζημιά έγινε από κάποιον τρίτο και δεν είχα ιδέα. Όποιος έχει την περιέργεια να μάθει ας διαβάσει στο miui.gr, στο προφίλ μου, λεπτομέρειες μήπως και φανεί χρήσιμο σε κάποιον.

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία σχετικά με τις 64αρες κάρτες.

Το πρώτο που Note 2 που αγορασα ήταν τον Οκτωβρίο το prime,μαζί με μια 64αρα Samsung evo,αυτή από Ελλάδα. Στην ουσία δε με κούρασε να μου την διαβάσει παρά μόνο που ήθελε διαμόρφωση.

Από κεί και μετά από λίγες μέρες έλαβα και για μένα όπου μέχρι πρότινος του είχα μια 32αρα αντίστοιχη.

Χθες αποφάσισα να το βάλω ξανά μια 64αρα evo που εχα αγοράσει οταν ημουν εξωτερικό αλλά έφαγα πόρτα.

Παίζει καμία ιδιαίτερη μεταχείριση για να δουλέψει?Δεν θυμάμαι αν έκανα κάτι την πρώτη φορά στης φίλης μου και δούλεψε.

Στο Lg της γυναίκας μου με την καμία!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, παίρνω τα άσχημα λόγια που είπα για το vickmall. Η ζημιά έγινε από κάποιον τρίτο και δεν είχα ιδέα. Όποιος έχει την περιέργεια να μάθει ας διαβάσει στο miui.gr, στο προφίλ μου, λεπτομέρειες μήπως και φανεί χρήσιμο σε κάποιον.

 

Για ποιο λόγο μας στέλνεις σε άλλο φόρουμ να ψάξουμε το προφίλ σου και να δούμε εκεί τι έχεις γράψει; αν δεν σου κάνει κόπος Καντα αντιγραφή και εδώ γιατί και σε αυτό το φόρουμ υπήρξαν άτομα που προσπάθησαν να σε βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Όσον αφορά που θέλεις να βάλεις άλλη εφαρμογή app lock εγώ χρησιμοποίησα την Smart AppLock εάν δεν κάνεις αυτά που γράφω δεν θα σου λειτουργεί. Εκτός που το βάζεις στην Αυτόματη έναρξη επίσης στο Κέντρο Ασφαλείας ->Δικαιώματα-> Δικαιώματα-> Smart AppLock Έβαλα σε όλα Αποδοχή εκτός από πραγματοποίηση τηλ. κλήσεων και μου δούλεψε.

Οπότε δεν ισχύει αυτό που λες, απλά έπρεπε να το ψάξεις λίγο παραπάνω.

 

Όσον αφορά για τα δεδομένα εγώ με cosmote και στις 2 κάρτες Βόλο πιάνω μια χαρά 4g οπότε είναι θέμα παρόχου σου και όχι θέμα συσκευής.

Εάν τυχόν έχεις θέμα με την εφαρμογή σου για τις κάμερες κοίταξε να κάνεις το ίδιο στα δικαιώματα μήπως δει και λειτουργεί.

Για την πανοραμική δεν έχω ασχοληθεί οπότε δεν έχω και άποψη.

Όσον αφορά το κινητό για μένα μετά από τόσες συσκευές που έχω πιάσει στα χέρια μου για τα λεφτά του είναι το απόλυτο value for money. Αυτό που χρειάζεται είναι να έχεις λίγες γνώσεις και να σου αρέσει το λειτουργικό miui. Από την άλλη μπορείς να δοκιμάσεις CM rom που την έχουν βάλει κι άλλα παιδιά εδώ και ίσως να βρίσκεις την συσκευή σου πιο λειτουργική. :)

Αυτά ελπίζω να βοήθησα.

 

Πριν γραψω για την αγανακτηση μου εκανα αρκετες δοκιμες και ρυθμισεις , μαλιστα ρωτησα και αλλες 2 φορες εδω περα.

Δωσε μου σε παρακαλω την εφαρμογη που προτεινεις

 

 

δεν λεω οτι δεν ειναι καλο τηλεφωνο , το εγραψα κι ολας πιο πανω , αλλα τελικα δεν μου αρεσει καθολου η miui την βρισκω πολυ μπερδεμενη και σιγουρα η dev (κατι που το γνωριζω) εχει ατελειες. οταν βρω χρονο θα δοκιμασω την stab να δω πως θα παει σε αυτα τα προβληματα που εχω

χωρις το cyta4u και την εφαρμογη για τις καμερες μου ειναι αχριστο το κινητο.

για την πανοραμικη μιας και την χρησημοποιουσα στο asus και απο οτι βλεπω με βολευει σε πολλες περιπτωσεις , ειναι κριμα να μη την εκμεταλλεύεται σωστα η εφαρμογη της καμερας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...