Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατανάλωση καλή, πάνω - κάτω ίδια με 8.02 stable που είχα πριν

 

Ωραια.Πιστευω μεσα στην εβδομαδα να τη βαλω.Ξερει καποιος να μας πει τι διαφορες εχουν οι διαφορετικες εκδοσεις TWRP?Η 2.8.7 που ηταν η δικη του από την 3.2.1 νομιζω που είναι τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Εχει και η 9 θεμα με το λεντ πληρους φορτισης?Δεν αναβει το πρασινο όταν είναι στο 100%
Link to comment
Share on other sites

Ωραια.Πιστευω μεσα στην εβδομαδα να τη βαλω.Ξερει καποιος να μας πει τι διαφορες εχουν οι διαφορετικες εκδοσεις TWRP?Η 2.8.7 που ηταν η δικη του από την 3.2.1 νομιζω που είναι τωρα?

 

Βάλε TWRP 3.2.1 είναι νεότερη έκδοση καλύτερη από την προηγούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε TWRP 3.2.1 είναι νεότερη έκδοση καλύτερη από την προηγούμενη.

 

Αν διάβασα καλά και κατάλαβα καλά οι νεότερες twrp αντιστοιχούν σε νεότερες εκδόσεις android.Η δική μας που είναι 5.02 δεν ξέρω αν αποδεδειγμένα οι twrp 3.0 και μετά μας προσφέρουν η μας ζημιώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Που την είδες? Είμαι με 8.5.1.0 Global stable και δεν βγάζει καμία ενημέρωση!

 

Μήπως δεν έχεις το εργοστασιακόrecovery?

Αυτό που ψάχνω και δεν μπορώ να βρω πουθενά είναι οι συντομεύσεις πληκρων στην αρχική οθόνη όπου μπορείς να δεις ανοιχτές εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο για να τις επαναφέρεις η να ελευθερώσεις μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 9.2.2 άρωμα. Ίσως η πιο γρήγορη ρομ που έχω βάλει στο κινητο. Έχω όμως σοβαρό θέμα με τη μπαταρία. Χθες το βράδυ ήταν 100%, το έβγαλα από το φορτιστή και το πρωί με κλειστό WiFi ήταν 64% λολ. Το φορτισα ξανά πλήρως, βγήκα από το σπίτι και με 50 λεπτά οθόνης και σποτιφι μια με δεδομένα και μια με WiFi και τώρα έχω 33% και συνέχιζει να τρέχει σαν τρελό. Κανείς άλλος με το ίδιο θέμα;

 

Να δοκιμάσω ξανά clean install αφού κάνω ένα MI backup?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια και συγνώμη που θα γινω λιγο off topic. Σκέφτομαι να μεταβώ και εγω απο redmi note 2 στο 4 και για να μη την πατησω μπορει καποιος να μου πει ποιο μαγαζι στο skroutz εχει την εκδοση που μας ταιριαζει σε θεμα μπάντας? Σας ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 9.2.2 άρωμα. Ίσως η πιο γρήγορη ρομ που έχω βάλει στο κινητο. Έχω όμως σοβαρό θέμα με τη μπαταρία. Χθες το βράδυ ήταν 100%, το έβγαλα από το φορτιστή και το πρωί με κλειστό WiFi ήταν 64% λολ. Το φορτισα ξανά πλήρως, βγήκα από το σπίτι και με 50 λεπτά οθόνης και σποτιφι μια με δεδομένα και μια με WiFi και τώρα έχω 33% και συνέχιζει να τρέχει σαν τρελό. Κανείς άλλος με το ίδιο θέμα;

 

Να δοκιμάσω ξανά clean install αφού κάνω ένα MI backup?

Εκτός του ότι πρέπει να κάνεις wipes σε όλα εκτός από sd και otg άλλαξε και Ρομ κατέβασε από xiaomi.eu οποία θέλεις είτε stable είτε developer είναι καλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

Καλά και την άρωμα έτσι την εβαλα. Απλά είπα να τιμήσω την ελληνική προσπάθεια. Η πλάκα είναι ότι έκανα factory reset μέσω twrp αλλά δεν μου έσβησε τον εσωτερικό χώρο. Έχω ακόμα τα αρχεία από εκεί. Να δοκιμάσω ένα mi backup και να την ξαναπεράσω τη ρομ από την αρχή και μετά restore το backup?
Link to comment
Share on other sites

http://https//onedrive.live.com/?id=BCFDFCB4A60FA01D%21346&cid=BCFDFCB4A60FA01D#cid=BCFDFCB4A60FA01D&id=BCFDFCB4A60FA01D%21745&parId=BCFDFCB4A60FA01D%21346&o=OneUp
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ kostas_mp. Είδα αυτό που ήθελα. Εμένα δεν μου έχει έρθει OTA update από την 8.5.1.0 που έχω τώρα.

Βρήκα όμως αυτό http://en.miui.com/thread-873800-1-1.html

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι έκανα factory reset μέσω twrp αλλά δεν μου έσβησε τον εσωτερικό χώρο. Έχω ακόμα τα αρχεία από εκεί.

 

Το factory reset από TWRP δεν πειράζει τα προσωπικά σου αρχεία παρά μόνο τις εφαρμογές που κατέβασες και υα δεδομένα και τις ρυθμίσεις τους. Σε περίπτωση που θες να διαγράψεις και τα αρχεία σου θα πρέπει να πας στο advanced wipe και να επιλέξεις το internal storage. (Το factory reset του TWRP αντιστοιχεί στα cache, Dalvik/Art cache, data)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν χρειάζεται γενικά να καθαρίσω το internal storage για clean install? Άρα φαντάζομαι μια χαρά θα μπήκε η ρομ. Απλά καταναλώνει μπαταρία σαν τρελό. Παίζει να φταιει ο Nova launcher?
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν χρειάζεται γενικά να καθαρίσω το internal storage για clean install? Άρα φαντάζομαι μια χαρά θα μπήκε η ρομ. Απλά καταναλώνει μπαταρία σαν τρελό. Παίζει να φταιει ο Nova launcher?

 

Θεωρητικά το clean install θέλει και τα internal. Προσωπικά τα internal τα κάνω μόνο όταν περναω fastboot. Από TWRP δεν τα κάνω. Απλά μετά το factory reset με έναν file explorer κοιτάω αν έχει μείνει κάνας φάκελος ή αρχείο από κάποια εφαρμογή που δε θέλω και τα σβήνω. Δε νομίζω οτι παιζει τόσο μεγάλο ρόλο ωστόσο.

Οσο για την μπαταρία.. δεν μπορώ να πω αν φταίει ή όχι γιατί το κινητό έχει ούτως ή άλλων θέμα με την μπαταρία :P Το μόνο που ΙΣΩΣ έχει να κάνει κάποια σχέση είναι ότι ο nova γενικά έχει κάποιες ασυμβατότητες με την MIUI. Αλλά ξανά, η μπαταρία είναι ούτως ή άλλως πρόβλημα του τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...