Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αλήθεια έχει δοκιμάσει ποτέ κάποιος κάτι τέτοιο ? Να ζητήσει εγκατάσταση συγκεκριμένης rom και να το κάνουν ?

 

Ναι το εχει κανει καποιος το διαβασα η εδω η σε καποιο αλλο σημειο forum και νομιζω οτι μίλησε η με vickmall η με gearbest και του ειπανε να τους δωσει το λινκ να του περασουνε οποια rom θελει αυτος .

Θα το ψαξω και αν το βρω θα το αναφερω εδω .

Edited by Theodor77
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ φίλε μου! Περιμένω απάντηση τώρα!

Καλή τύχη.

Να σου πω είχα τρομάξει λίγο με αυτά που γράφονταν ότι δεν είχαν στοκ στο banggood,αλλά μόλις μου ήρθε email ότι "Your order was shipped out".

 

Υ.Γ.

Αυτή η καραμελίτσα του στυλ "κάτσε διάβασε/ψάξε για να μάθεις αυτό που θες" μάλλον είναι παρατραβηγμένη.

Σιγά μην κάτσει ο άνθρωπος να διαβάσει 215 σελίδες εκ των οποίων το 70% των μηνυμάτων είναι "πέρασα την τάδε ρομ και δεν μου έκατσε ή μου έκατσε"...

Και εντάξει,δεν θες να βοηθήσεις αυτόν που ρωτάει.Μην απαντάς.

Όχι κάτσε ψάξε μόνος σου!Αλλίμονο ρε παιδιά.

Φόρουμ είναι και φτιάχτηκαν για να βοηθούν.

Edited by autokinitakias
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά....

ως υποψήφιος αγοραστής ήθελα να ρωτήσω:

απο μπαταρία πως πάει???αντέχει??

κάποιο μειονέκτημα γενικότερα???

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά....

ως υποψήφιος αγοραστής ήθελα να ρωτήσω:

απο μπαταρία πως πάει???αντέχει??

κάποιο μειονέκτημα γενικότερα???

 

Απο μπαταρια ειναι πολυ καλο μπορω να πω εχοντας την 5.10.29 developer. Βγαζω αλλοτε 4 αλλοτε 5 ωρες οθονης αναλογως την χρηση και αναλογως το σημα που εχω και συνολικα 2 μερες...μπορεις ομως ναπαρεις το Powerbank της xiaomi 10000 mah 12,5 ευρω απο bangood για μεγαλυτερη διαρκεια ή μια δευτερη μπαταρια περιπου 6 ευρω κανει.

Μειονεκτημα και οι δυο καμερες σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου.... Κανενα αλλο

Link to comment
Share on other sites

Απο μπαταρια ειναι πολυ καλο μπορω να πω εχοντας την 5.10.29 developer. Βγαζω αλλοτε 4 αλλοτε 5 ωρες οθονης αναλογως την χρηση και αναλογως το σημα που εχω και συνολικα 2 μερες...μπορεις ομως ναπαρεις το Powerbank της xiaomi 10000 mah 12,5 ευρω απο bangood για μεγαλυτερη διαρκεια ή μια δευτερη μπαταρια περιπου 6 ευρω κανει.

Μειονεκτημα και οι δυο καμερες σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου.... Κανενα αλλο

 

Ευχαριστω για την απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία μπορουμε να πούμε πλέον ότι είναι καλή. Με την 5.11.12 έχει 4 ώρες οθόνη με μεικτή χρήση και βαρύ παιχνίδι.. συν κάποιες εργασίες σε TWRP

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. θέλω να μου πει κάποιος αν έχει πάρει την original θήκη που καλύπτει πίσω το κιν σε μαύρο γιατί έχω φάει το κόσμο και τπτ.όπως αυτή: http://www.vickmall.com/original-xiaomi-colorful-hard-case-for-xiaomi-hongmi-note-2-xiaomi-redmi-note-2.html
Link to comment
Share on other sites

Έχω το τηλ. εδώ και μερικές μέρες. Μεταξύ των άλλων εφαρμογών που χρησιμοποιώ , εγκατέστησα και το battery doctor, για έναν και μοναδικό λόγο. Επειδή κάνει διαχείρηση πυρήνων. Κατά διαστήματα όμως χάνει αυτήν την ρύθμιση και θα πρέπει να το ξανακανω και είναι εκνευριστικο (παρ όλο που έχω δώσει Ρουτ access στην εφαρμογή). Νομίζετε ότι αν την απεγκαταστησω θα έχω λιγότερη μπαταρία ή απλώς δεν χρειάζεται αυτή ή εφαρμογή? Υπάρχει άλλη λύση που να ρίχνει την απόδοση των cores οταν δεν χρειάζονται και να ενεργοποιούνται πάλι όταν πρέπει να έχεις δύναμη? Χρησιμοποιώ την τελευταία dev.

Ευχαριστω

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έχω το τηλ. εδώ και μερικές μέρες. Μεταξύ των άλλων εφαρμογών που χρησιμοποιώ , εγκατέστησα και το battery doctor, για έναν και μοναδικό λόγο. Επειδή κάνει διαχείρηση πυρήνων. Κατά διαστήματα όμως χάνει αυτήν την ρύθμιση και θα πρέπει να το ξανακανω και είναι εκνευριστικο (παρ όλο που έχω δώσει Ρουτ access στην εφαρμογή). Νομίζετε ότι αν την απεγκαταστησω θα έχω λιγότερη μπαταρία ή απλώς δεν χρειάζεται αυτή ή εφαρμογή? Υπάρχει άλλη λύση που να ρίχνει την απόδοση των cores οταν δεν χρειάζονται και να ενεργοποιούνται πάλι όταν πρέπει να έχεις δύναμη? Χρησιμοποιώ την τελευταία dev.

Ευχαριστω

ΔΕΝ χρειάζεσαι εφαρμογή.Αυτό που λες λογικά γίνεται από το κερνελ.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ΔΕΝ χρειάζεσαι εφαρμογή.Αυτό που λες λογικά γίνεται από το κερνελ.

 

Και πως θα πειράξεις τον kernel;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω το τηλ. εδώ και μερικές μέρες. Μεταξύ των άλλων εφαρμογών που χρησιμοποιώ , εγκατέστησα και το battery doctor, για έναν και μοναδικό λόγο. Επειδή κάνει διαχείρηση πυρήνων. Κατά διαστήματα όμως χάνει αυτήν την ρύθμιση και θα πρέπει να το ξανακανω και είναι εκνευριστικο (παρ όλο που έχω δώσει Ρουτ access στην εφαρμογή). Νομίζετε ότι αν την απεγκαταστησω θα έχω λιγότερη μπαταρία ή απλώς δεν χρειάζεται αυτή ή εφαρμογή? Υπάρχει άλλη λύση που να ρίχνει την απόδοση των cores οταν δεν χρειάζονται και να ενεργοποιούνται πάλι όταν πρέπει να έχεις δύναμη? Χρησιμοποιώ την τελευταία dev.

Ευχαριστω

Μπορείς να χαμηλώσεις την συχνότητα του επεξεργαστή χρησιμοποιώντας την εφαρμογή Automate αλλά αν θες να επιστρέψεις στην κανονική συχνότητα πρέπει να απενεργοποιήσεις την εφαρμογή και να κάνεις restart. Αν θες να το δοκιμάσεις ακολούθα τον παρακάτω οδηγό. http://forum.xda-developers.com/redmi-note-2/general/howto-limit-cpu-frequency-to-save-t3233745
Link to comment
Share on other sites

Και πως θα πειράξεις τον kernel;

Μηπως εννοει αυτοματα;

Μπορείς να χαμηλώσεις την συχνότητα του επεξεργαστή χρησιμοποιώντας την εφαρμογή Automate αλλά αν θες να επιστρέψεις στην κανονική συχνότητα πρέπει να απενεργοποιήσεις την εφαρμογή και να κάνεις restart. Αν θες να το δοκιμάσεις ακολούθα τον παρακάτω οδηγό. http://forum.xda-developers.com/redmi-note-2/general/howto-limit-cpu-frequency-to-save-t3233745

Αυτο δε θα ειναι μονιμο; Εννοει οτι θα ειναι χαμηλα, αλλα οταν χρειαστει θα μαξαρουν..

 

Χωρις να ξερω παρα πολλα, αυτο δεν ειναι το touchboost? Που το εχουν ρηξει στο 1,18 απο παραπανω που ηταν.. Γινεται με απλη επεξεργασια (με root access) ενος αρχειου. Εγω το εχω 1,32 γιατι πηρα ενα κινητο για να το χαιρομαι..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα...με ΠΟΛΥ ΦΟΒΟ και ΠΑΘΟΣ (μην κάνω καμία πατάτα) πέρασα την GTV 5.11.12 μόνος μου :D

Παιχνιδάκι ήταν...και η κόρη μου θα μπορούσε να το κάνει :D

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοει αυτοματα;

Αυτο δε θα ειναι μονιμο;

Ναι ρίχνει μόνιμα την μέγιστη συχνότητα στο 1.5GHz, μπορείς να επιστρέψεις στην κανονική συχνότητα με απενεργοποίηση της εφαρμογής και restart.

Εννοει οτι θα ειναι χαμηλα, αλλα οταν χρειαστει θα μαξαρουν..

Αυτό το κάνει ήδη από μόνο του το κινητό, δεν χρειάζεται να πειράξεις κάτι. Όταν δεν κάνεις τίποτα ο επεξεργαστής δουλεύει μόνο με ένα πυρήνα στα 403MHz και ανάλογα τον φόρτο ανεβαίνει η συχνότητα και οι πυρήνες που χρησιμοποιούνται. Μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου με μια εφαρμογή όπως το CPU-Z που δείχνει σε πραγματικό χρόνο τη συχνότητα που λειτουργεί ο επεξεργαστής.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σορυ για το ασχετο, μια ερωτηση και απο εμενα, εγω το παραγγειλα στις 29/10 και το βλεπω απο 17 track οτι ειναι ελλαδα απο τις 2015-11-09 07:19 Arrival at Destination Post (Country: GR) .

Στο ελτα μου λεει μονο την ημερομηνια που σταλθηκε !!! τιποτα αλλο. τι παιζει με τα ελτα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρίχνει μόνιμα την μέγιστη συχνότητα στο 1.5GHz, μπορείς να επιστρέψεις στην κανονική συχνότητα με απενεργοποίηση της εφαρμογής και restart.

Αυτό το κάνει ήδη από μόνο του το κινητό, δεν χρειάζεται να πειράξεις κάτι. Όταν δεν κάνεις τίποτα ο επεξεργαστής δουλεύει μόνο με ένα πυρήνα στα 403MHz και ανάλογα τον φόρτο ανεβαίνει η συχνότητα και οι πυρήνες που χρησιμοποιούνται. Μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου με μια εφαρμογή όπως το CPU-Z που δείχνει σε πραγματικό χρόνο τη συχνότητα που λειτουργεί ο επεξεργαστής.

Άρα, απ ότι καταλαβαίνω, μια εφαρμογή όπως το battery doctor, που κάνει διαχείρηση πυρήνων, δεν χρειάζεται.

Επίσης, έχω το greenify που το θεωρώ πολύ καλή εφαρμογη και το χρησιμοποιώ σε όλες τις ρουταρισμενες συσκευές που έχω σπίτι.

Ενώ σε όλες τις συσκευές, έχω δημιουργήσει ένα shortcut, το οποίο απλώς πατώντας το, απενεργοποιούνται οι εφαρμογές που έχω στη λίστα, στο redmi δεν συμβαίνει αυτό συνέχεια. Για να το κάνει αυτό πρέπει να πάω ρυθμίσεις/ επιπλέον ρυθμίσεις/ προσβασιμότητα/ greenify και να επιλεξω ενεργοποίηση. Αυτή ή επιλογή κάθε λίγο και λιγάκι απενεργοποιηται και πρέπει να το κάνω ξανά, το οποίο είναι σπαστικο. Γνωρίζει κανείς αν πρέπει να κάνω κάτι για να σταματήσει αυτό?

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Στο xiaomi-miui.gr υπάρχει οδηγός για Αυτόματη Εγκατάσταση TWRP recovery σε Redmi Note 2 και Prime μέσω FASTBOOT

 

Εκεί αναφέρεται ότι και μέσω Flashify περνιέται το twrp recovery που έχει για download μαζί με τα υπόλοιπα εργαλεία.

 

Έτσι δεν μπλέκεις με drivers κλπ. στο pc αλλά προϋποθέτει να έχει root η συσκευή ;)

Link to comment
Share on other sites

Διαγράφηκαν off topic ποστ. Σε topic συσκευής δεν είναι δυνατόν να γίνονται συζητήσεις περί αγορών από το εξωτερικό. Υπάρχει ανάλογη ενότητα στην οποία μπορούμε να απευθυνθούμε: Λοιποί οδηγοί - Αγορές από το εξωτερικό

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Εχετε ήδη ένα αρκετά μεγάλο νήμα και ήθελα μια απλή πληροφορία μιας και είναι έτοιμος ο αδελφός μου να το παραγγείλει. Στο geekbuying για το standard μοντέλο έχει 2 εκδόσεις προς αγορά. Δεν μπόρεσα να καταλάβω ποια είναι η σωστή (μάλλον στις συχνότητες είναι η διαφορά) για τη χώρα μας και από το chat με το κατάστημα στην ουσία δεν με βοήθησαν καθόλου. Αν μπορείτε ρίξτε μια ματιά στα δύο λίνκ και πείτε μου ποια είναι η ουσιαστική διαφορά μιας και έχουν 24 δολάρια διαφορά:

 

http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Redmi-Note-2-Standard-4G-Smartphone-5-5-Inch-FHD-Screen-2GB-16GB-64bit-Helio-X10-Octa-Core-3060mAh-13-0MP---Gray-354975.html

 

http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Redmi-Note-2-4G-Smartphone-5-5-Inch-FHD-Screen-2GB-16GB-64bit-Helio-X10-Octa-Core-MIUI-V7-3060mAh-13-0MP---Gray-351517.html

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σας παιδιά. Εχετε ήδη ένα αρκετά μεγάλο νήμα και ήθελα μια απλή πληροφορία μιας και είναι έτοιμος ο αδελφός μου να το παραγγείλει. Στο geekbuying για το standard μοντέλο έχει 2 εκδόσεις προς αγορά. Δεν μπόρεσα να καταλάβω ποια είναι η σωστή (μάλλον στις συχνότητες είναι η διαφορά) για τη χώρα μας και από το chat με το κατάστημα στην ουσία δεν με βοήθησαν καθόλου. Αν μπορείτε ρίξτε μια ματιά στα δύο λίνκ και πείτε μου ποια είναι η ουσιαστική διαφορά μιας και έχουν 24 δολάρια διαφορά:

 

http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Redmi-Note-2-Standard-4G-Smartphone-5-5-Inch-FHD-Screen-2GB-16GB-64bit-Helio-X10-Octa-Core-3060mAh-13-0MP---Gray-354975.html

 

http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Redmi-Note-2-4G-Smartphone-5-5-Inch-FHD-Screen-2GB-16GB-64bit-Helio-X10-Octa-Core-MIUI-V7-3060mAh-13-0MP---Gray-351517.html

το πρώτο είναι η TDD και το δεύτερο FDD version άρα το δεύτερο

Link to comment
Share on other sites

Εχω την τελευταία έκδοση και αντιμετοπιζω το εξής πρόβλημα με τις επαφές :παταω επεξεργασία επαφής αλλαζω το όνομα ,επιλέγω από τις ρυθμίσεις επιλογή εμφάνισης μόνο τις επαφές της σιμ και όταν κανω επανεκκίνηση της συσκευής χάνονται οι ποιο πανω αλλαγές .γίνεται σε κάποιον άλλον ?κάποιος που να μπορεί να βοηθήσει ?
Link to comment
Share on other sites

Και πως θα πειράξεις τον kernel;

 

Μηπως εννοει αυτοματα;

 

Αυτο δε θα ειναι μονιμο; Εννοει οτι θα ειναι χαμηλα, αλλα οταν χρειαστει θα μαξαρουν..

 

Χωρις να ξερω παρα πολλα, αυτο δεν ειναι το touchboost? Που το εχουν ρηξει στο 1,18 απο παραπανω που ηταν.. Γινεται με απλη επεξεργασια (με root access) ενος αρχειου. Εγω το εχω 1,32 γιατι πηρα ενα κινητο για να το χαιρομαι..

 

Εννοώ ότι γίνεται αυτόματα...Εφαρμογές και custom kernel στο παρελθόν έχουν δείξει ότι περισσότερα προβλήματα δημιουργούν πάρα λύνουν.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα...με ΠΟΛΥ ΦΟΒΟ και ΠΑΘΟΣ (μην κάνω καμία πατάτα) πέρασα την GTV 5.11.12 μόνος μου :D

Παιχνιδάκι ήταν...και η κόρη μου θα μπορούσε να το κάνει :D

δοκιμασε την κ πες μου απο μπαταρια πως ειναι σχετικα με τις προηγουμενες ρομ που ειχες
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...