Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαλλον δεν εχεις την ελληνικη. Πηγαινε settings about και δενς τι γραφει στο MIUI version.

Έκδοση MIUI MIUI 7 by xiaomi.eu 5.11.1 | Developer Έχω την επίσημη multilang με Ελληνικά ΟΧΙ την Ελληνική του miui.gr

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και εγώ κράτησα την eu multilingual dev (έτσι μου ήρθε από vickmall) και μια χαρά υποστηρίζει OTA (από xiaomi eu πάλι). Συγκεκριμένα, μόλις μου έβγαλε μήνυμα να αναβαθμίσω στην 5.11.1 - αλλά θα περιμένω την 5.11.5 που έχει κάποια καλούδια που χρειάζομαι-.

 

Οι "ελληνικές" dev δεν υποστηρίζουν OTA και σε αυτές απλά κατεβάζουμε το update, το περνάμε στην εσωτερική sd και αναβαθμίζουμε μέσω τοu updater του λειτουργικού.

 

Κι εγώ της ίδιας λογικής είμαι. Για πιο λόγο να βάλω την Ελληνική του miui.gr από τη στιγμή που έχω την επίσημη eu multilang με περασμένα τα Ελληνικά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπαρχουν καποιοες ελλειψεις στα ελληνικα, απο κει και περα ειναι λιγο πολυ το ιδιο πραγμα. Ολες ειναι ενα τεραστιο beta. (που ομως ειναι μια χαρα για καθημερινη χρηση. Εκτος αν καποιος πιστευει οτι οι stable δεν εχουν τα θεματα τους...)

Μιας και η ελληνικη γλωσσα εχει τις δικες της ιδιαιτεροτητες, κατι σαν παιδι ενος κατωτερου θεού του τεχνολογικου τομεα, αναγκαστικα ανακαλυπτουμε bugs/missing features που καποιος πρεπει να φτιαξει.

Το οτι καποιοι οργανωθηκαν και το υποστηριζουν καλυτερα κανει τη διαφορά. Ειναι μια μορφη peace of mind. Αν προκυψει κανα προβληματακι, το να προσπαθησεις να το εξηγησεις σε κινεζο ειναι αρκετα κλικ δυσκολοτερο. Εδω τη λυση θα την βρεις ετοιμη.

Απο κει και περα, προτιμω το τηλεφωνο να ειναι στα αγγλικά, αλλα να υποστηριζει σωστα το ελληνικο locale. Αλλα αυτα ειναι γουστα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή το περιμένω το τηλέφωνο από μέρα σε μέρα, αυτό το θέμα με την σκόνη στην μπροστινή κάμερα είναι συχνό φαινόμενο, έχει συμβεί σε πολλούς? Κ έστω ότι μπήκε σκονη επηρεάζει την ποιότητα της κάμερας πολύ? Δεν είμαι για εγχειρήσεις μιας κ δεν πιάνουν τα χέρια μου οπότε θα αρκεστω σε ένα δυνατό φύσημα!!!!!!!!

 

2 κρούσματα στο φόρουμ μαζί με εμένα προς το παρόν. Εμένα δεν μου έχει επηρεάσει την κάμερα προς το παρόν, αλλά και εμένα επίσης δεν με πολυνοιάζει. Τον τελευταίο μήνα την χρησιμοποίησα 1 φορά...

 

Ηρεμήστε με το θέμα της "σκόνης στην κάμερα".

 

 

Για οποιαδήποτε εταιρεία κινητών κάνετε μια αναζήτηση θα βρείτε σχετικά άρθρα στο διαδίκτυο. Δεν είναι θέμα του redmi note 2. Προφανώς κάποια κομμάτια που βγαίνουν από το εργοστάσιο μπορεί να έχουν κάποια χαλαρότητα σε κάποια σημεία και να εισέρχεται σκόνη στην κάμερα. Είναι κάτι που μπορεί να συμβεί. Στο redmi note 2 δεν έχω δει πολλές αναφορές (είναι όμως συσκευή που κυκλοφόρησε τον Αύγουστο, οπότε οι αναφορές μπορεί να πληθύνουν....)

 

Αν σας τύχει, υπάρχει λύση. Προσωπικά δεν με νοιάζει διότι δεν βγάζω selfies, οπότε.... Πάντως σε όσους συμβαίνει, καλό είναι να αναφέρουν μοντέλο (standard/prime) και part number για να μπορέσουμε να εντοπίσουμε τις παρτίδες που πιθανόν να έχουν θέμα.

 

Εγω έχω το prime, part number δεν ξέρω που θα τον δω... Επίσης έχω nillkin τζάμι(το λέω γιατί και ο άλλος φίλος έχει, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο...)

 

Με την προηγούμενη Ελληνική μου δούλευε μια χαρά(τη μια φορά που το δοκίμασα δηλαδή...:p). Με την καινούρια δεν πρόλαβα ακόμα, θα δοκιμάσω αύριο και θα ξαναγράψω!

 

Όσον αφορά το Here Maps το δοκίμασα σήμερα το πρωί και δούλευε μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν καποιοες ελλειψεις στα ελληνικα, απο κει και περα ειναι λιγο πολυ το ιδιο πραγμα. Ολες ειναι ενα τεραστιο beta. (που ομως ειναι μια χαρα για καθημερινη χρηση. Εκτος αν καποιος πιστευει οτι οι stable δεν εχουν τα θεματα τους...)

Μιας και η ελληνικη γλωσσα εχει τις δικες της ιδιαιτεροτητες, κατι σαν παιδι ενος κατωτερου θεού του τεχνολογικου τομεα, αναγκαστικα ανακαλυπτουμε bugs/missing features που καποιος πρεπει να φτιαξει.

Το οτι καποιοι οργανωθηκαν και το υποστηριζουν καλυτερα κανει τη διαφορά. Ειναι μια μορφη peace of mind. Αν προκυψει κανα προβληματακι, το να προσπαθησεις να το εξηγησεις σε κινεζο ειναι αρκετα κλικ δυσκολοτερο. Εδω τη λυση θα την βρεις ετοιμη.

Απο κει και περα, προτιμω το τηλεφωνο να ειναι στα αγγλικά, αλλα να υποστηριζει σωστα το ελληνικο locale. Αλλα αυτα ειναι γουστα.

 

Το συμπέρασμα πάντως για εμάς που έχουμε τη eu multilang είναι ότι δεν πήραμε προς το παρόν μέσω ΟΤΑ την 5.11.5 Υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Οποιος βιαζεται μπορει να την κατεβασει και χειροκινητα.

Η 5.11.5 απο οτι βλεπω εχει διαφορες βελτιωσεις. Μολις ειδα οτι στο dialer βγαζει τις τελευταιες κλησεις αλλα φερνει και το πληκτρολογιο, το οποιο φευγει μολις πατησουμε την λιστα με τις κλησεις. Πριν ειτε δεν το εκανε, ειτε ηταν κλειστο το feature. (η απλα δεν το ειχα βρει)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το πραγμα που λειτουργει black screen στην TWRP και δε λειτουργει στο συστημα, με ερεθιζει φοβερα.. :dash:

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Περιμένοντας να λάβω ένα redmi note 2 και έχοντας διαβάσει σχεδόν όλο (!) το νήμα μου έμεινε μια απορία. Κάπου είχα διαβάσει οτι στην stable έκδοση δεν περνάει τα δεδομένα των εφαρμογών στην sd. Τι ισχύει; Η sd στην stable παίρνει μόνο εικόνες, βίντεο και μουσική δηλαδή;

--------------------------------------------------------------------------------------------

Xiaomi Redmi Note 5, Note 3 Pro, Note 2, Huawei Honor 3C

Link to comment
Share on other sites

2 κρούσματα στο φόρουμ μαζί με εμένα προς το παρόν. Εμένα δεν μου έχει επηρεάσει την κάμερα προς το παρόν, αλλά και εμένα επίσης δεν με πολυνοιάζει. Τον τελευταίο μήνα την χρησιμοποίησα 1 φορά...

 

 

 

Εγω έχω το prime, part number δεν ξέρω που θα τον δω... Επίσης έχω nillkin τζάμι(το λέω γιατί και ο άλλος φίλος έχει, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο...)

 

 

Στο πίσω μέρος του κουτιού που ποαρέλαβες, έχει αυτοκόλλητο με IMEI, serial number και ημερομηνία παραγωγής. Μπορεί να υπάρχει και δυνατότητα να τα βρεις μέσα από τη συσκευή, αλλά δεν το ξέρω.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όσοι παρέλαβαν εντός εβδομάδας θυμούνται με ποια Ρομ eu τους ήρθε το κινητό? Ρωταω γιατί από μια έκδοση και μετά έχουν βάλει custom recovery και δεν υποστηρίζει ota, νομίζω από 5.10.8 και μετά.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το πραγμα που λειτουργει black screen στην TWRP και δε λειτουργει στο συστημα, με ερεθιζει φοβερα.. :dash:

 

Τι εννοείς, φίλτατε;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όσοι παρέλαβαν εντός εβδομάδας θυμούνται με ποια Ρομ eu τους ήρθε το κινητό? Ρωταω γιατί από μια έκδοση και μετά έχουν βάλει custom recovery και δεν υποστηρίζει ota, νομίζω από 5.10.8 και μετά.

 

Εγω το πήρα χθες με 5.10.8 multi και πήρα ΟΤΑ αναβάθμιση. Κάτι που δεν έχω καταλάβει με ΜIUI σήμερα που το σκαλιζω για πρώτη φορά: οι εφαρμογές mail, calendar, πλοηγός κλπ ειναι οι γνωστές της google? Το kuaipan ειναι το cloud της xiaomi ή ανεξάρτητο?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω, αφού έβαλα μiα evo 32 sd samsung, πως θα τη φορμάρω για να την δει το τηλ. Αν είναι εύκολο δώστε βήματα. Επίσης τα υπάρχοντα αρχεία μπορούν από την εσωτερική μνήμη να αντιγραφούν στην sd και αν ναι μέσω προγράμματος Αρχείο και με ποιές εντολές;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω το κινητο εδω και εναν μηνα σχεδον, ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με αυτο εκτος απο δυο θεματα που εχω και ελπιζω να μπορειτε να με βοηθησετε. Το πρωτο ειναι οτι οταν το συνδεω στο pc, για λιγη ωρα μπορω να μεταφερω αρχεια χωρις προβλημα αλλα μετα απο λιγο σταματει και κρασαρει ολο το windows explorer. Το εχω κανει reset, εχω εγκαταστησει το MUIPcSuite,drivers και παλι τιποτα... Το δευτερο ειναι οτι για καποιο λογο διαβαζει την SD Card ως "Phone Storage" και την εσωτερικη μνημη ως "SD Card". Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην μπορω να μεταφερω αρχεια απο το ενα στο αλλο μεσω του κινητου...
Link to comment
Share on other sites

Εγω το πήρα χθες με 5.10.8 multi και πήρα ΟΤΑ αναβάθμιση. Κάτι που δεν έχω καταλάβει με ΜIUI σήμερα που το σκαλιζω για πρώτη φορά: οι εφαρμογές mail, calendar, πλοηγός κλπ ειναι οι γνωστές της google? Το kuaipan ειναι το cloud της xiaomi ή ανεξάρτητο?

Μόλις προσθέσεις λογαριασμό google θα συγχρονιστούν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όσοι παρέλαβαν εντός εβδομάδας θυμούνται με ποια Ρομ eu τους ήρθε το κινητό? Ρωταω γιατί από μια έκδοση και μετά έχουν βάλει custom recovery και δεν υποστηρίζει ota, νομίζω από 5.10.8 και μετά.

 

Eπιβεβαιώνω ότι είχα την ευρωπαική 5.10.8 και δεν μου έκανε ota και το παρέλαβα 3/11.

 

Την 1.11 την είχα βάλει με καθαρή εγκατάσταση, τώρα την 5/11 με wipe/data την περνάω, σωστά;

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Παιδία εγώ έιμαι στην έκδοση MIUI 16.6.7.0 (LHMCNCF)|STABLE και θέλω να βάλω την stable v7 που υπάρχει στο miui.gr.Μπορώ να το κάνω βάζοντας το .zip μέσα στο τηλέφωνο και να το κάνω update μέσα από την rom?

 

Aπό ότι είδα μόλις στην εφαρμογή updater μπήκα στο mi-recovery 2.0.Μήπως να κάνω από εκεί την διαδικασία?

Edited by liakosele

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μάγκες.μήπως έχει ιδέα κανείς γιατί ενώ κάνω login κανονικα στην εφαρμογή του ote tv go μόλις παταω να δω εικόνα με πετά εκτός αμεσως?5.11.1 είναι αν βοηθάει σε κάτι.ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μάγκες.μήπως έχει ιδέα κανείς γιατί ενώ κάνω login κανονικα στην εφαρμογή του ote tv go μόλις παταω να δω εικόνα με πετά εκτός αμεσως?5.11.1 είναι αν βοηθάει σε κάτι.ευχαριστώ.

 

Εσαι με developers rom που ειναι rooted. Εαν βαλεις stable λογικα θα παιξει....

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς, φίλτατε;

 

Όταν το αφήσεις για λίγο, δε σβήνει η οθόνη; Μόλις το πατήσεις, ανάβει. (η οθόνη ήταν σβηστη πραγματικά, οχι απλώς με μειωμένη φωτεινοτητα).

Ενώ όταν δουλεύει κανονικά το τηλ σε MIUI, δεν εχει double tap wake σε σβηστη οθόνη..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

1. Σε αρκετα παλιότερη έκδοση της miui (με το παλιό redmi note που είχα) υπήρχε ή δυνατότητα να ορίζεις ποιές από τις επαφές σου θα καλούνται με την sim 1 και ποιες θα καλούνται με τη sim 2, οπότε όταν ήταν να κάνεις κληση ενός αριθμού δεν σε ρωταγε κάθε φορά με ποια sim θέλεις να κανεις τη κλήση, αλλά έπαιρνε κατευθείαν από αυτή που είχες ορίσει. Τώρα αυτή την επιλογή δε τη βρίσκω, ξέρεις κανείς κάτι;

2. Επίσης αν σε μια επαφή έχεις πολλά τηλέφωνα καταχωρημένα μπορείς να ορίζεις ένα ως default, ώστε όταν θέλεις να καλέσεις την επαφή αυτή να παίρνει κατευθείαν το default νούμερο της επαφης. Ωστόσο όμως δεν δεν βλέπω να γίνεται αυτό, να υππθεσω οτι ειναι είναι bugs. Είμαι με την τελευταία κινεζική stable rom

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω, αφού έβαλα μiα evo 32 sd samsung, πως θα τη φορμάρω για να την δει το τηλ. Αν είναι εύκολο δώστε βήματα. Επίσης τα υπάρχοντα αρχεία μπορούν από την εσωτερική μνήμη να αντιγραφούν στην sd και αν ναι μέσω προγράμματος Αρχείο και με ποιές εντολές;

 

Ευχαριστώ για την καμία απάντηση. Παίζει ρόλο αν η sd card είναι fat 32 ή ntfs ή μήπως το τηλ. φορμάρει σε δικό του σύστημα ;

Link to comment
Share on other sites

Στο android δε βάζεις NTFS, ειναι read-only

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Έκδοση MIUI MIUI 7 by xiaomi.eu 5.11.1 | Developer Έχω την επίσημη multilang με Ελληνικά ΟΧΙ την Ελληνική του miui.gr

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Κι εγώ της ίδιας λογικής είμαι. Για πιο λόγο να βάλω την Ελληνική του miui.gr από τη στιγμή που έχω την επίσημη eu multilang με περασμένα τα Ελληνικά?

 

 

 

 

Μπορείτε αν έχετε την καλοσύνη εσείς που έχετε την "επίσημη eu multilang" να μου πείτε εκεί που λέει συνεργάτες στο κινητό σας ντε....ναι εκεί στις ρυθμίσεις->σχετικά με το τηλέφωνο βρε....τι γράφει;Διαβάστε μου παρακαλώ τα ονόματα των συνεργατών:D

 

 

Και για να σας βοηθήσω λιγάκι....σε όλες τις χώρες που υπάρχουν συνεργάτες επίσημοι καλή ώρα όπως οι δικοί μας στο miui.gr κάθε βδομάδα παίρνουν την "Επίσημη Rom" ή οποία έχει ΜΟΝΟ Αγγλικά και Κινέζικα από τους Κινέζικους ή Αγγλικούς servers και παραμετροποιουν την Rom.

Γι αυτό λοιπόν όταν θα μπείτε στο Miui En θα βρείτε τις Official Rom και τις custom (unofficial) Rom.

Edited by CRISPAF77

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το HDR τι κάνει; Δεν βλέπω κάποια διαφορά στις φωτογραφίες όταν είναι αυτά ανενεργό.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...