Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εξαρτάται από τη ρύθμιση που θα κάνεις κι από το χώρο που έχεις διαθέσιμο. Προσωπικά προτιμώ (για μεγαλύτερη ασφάλεια - οι κάρτες χαλάνε πιο εύκολα) να τα ρίχνω όλα στην εσωτερική μνήμη της συσκευής (οποιασδήποτε - έχω το Asus Z5 με εσ. μνήμη 16 GB & πήρα το RN2 16 GB για την κόρη μου), γιατί δεν την έχω ποτέ γεμάτη στα όρια της (κάνω πολύ μέτρια χρήση). Μπορείς όμως από τις ρυθμίσεις να επιλέξεις που θα αποθηκεύεται κάθε κατηγορία (π.χ. τις φωτογραφίες στην κάρτα, για να τις αδειάζω γρήγορα με USB adaptor στο PC).

 

 

Στις 2-3 φωτογραφίες που έβγαλα δοκιμαστικά μια χαρά μου φάνηκε η camera του, αλλά δεν έχω τίποτα τρελλλές απαιτήσεις από camera κινητού. :cool: Γι' αυτό υπάρχουν οι καλές φωτογραφικές, που δημιουργήθηκαν γι' αυτό το σκοπό. Τα smartphone είναι πολυεργαλεία που μπορεί να κάνουν έως πολύ καλά μερικές δουλειές, αλλά ποτέ δεν θα έχεις το αποτέλεσμα που θα είχες αν έκανες την ίδια δουλειά με κάποια συσκευή που σχεδιάστηκε να είναι πολύ καλή για εκείνο το σκοπό. Ας μην ξεχνάμε λοιπόν ότι ο βασικός σκοπός των κινητών είναι να επικοινωνούμε τηλεφωνικά, όχι να βγάζουμε φωτογραφίες.

 

Πολλοί το πήραν από το Vickmall & λένε πολύ καλά λόγια για παράδοση-υποστήριξη. Εγώ το πήρα από το GearBest στην οικονομικότερη τιμή που το έβρισκα στα κινεζομάγαζα, γι' αυτό δεν με χάλασε που ήρθε σε περ. ένα μήνα.

Για εγγυήσεις από κινεζομάγαζα δεν ξέρω & πολλά να σου πω, καθότι δεν χρειάστηκα ποτέ. Και μόνο το γεγονός όμως ότι -αν τη χρειαστείς- θα πρέπει να βγάλεις άκρη με τους κινέζους, σημαίνει πως αν δεν είσαι διατεθειμένος να το ρισκάρεις... καλύτερα μην το πάρεις! :p

 

Ναι, καλό θα είναι να περάσεις νέα ROM. Αν δεν θέλεις ν' ασχολείσαι, καλύτερα να μην το πάρεις. Θα έλεγα όχι μόνο αυτό (αφού η Xiaomi έχει φανατικό κοινό & σημαντική υποστήριξη από αυτό & στη χώρα μας), αλλά & οποιοδήποτε κινητό από κινεζομάγαζο. Η διαδικασία περάσματος νέας ROM είναι εύκολη, λίγο ασχολήθηκα χθες βράδυ & την έκανα ακολουθώντας τις οδηγίες που βρήκα (βλ. στο 1ο post του θέματος). Έβαλα την τελευταία ελληνική ROM (Developer 5.9.27) & δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα στη δοκιμαστική χρήση που έκανα μέχρι στιγμής.

 

Κατά την άποψη μου το RN2 έχει κορυφαίο vfm αυτή τη στιγμή, γι' αυτό & το επέλεξα.

 

oκ ευχαριστω ειδα αυτη την επιλογη αλλα 2 παιχνιδια που εβαλα μεγαλα τα δεδομενα μπηκαν στην εσωτερικη ,εχω ελευθερο χωρο 2 g τωρα ,τελικα το καλυτερο android ηταν το 4.2.2 jelly bean τα δεδομενα εμπαιναν στην εξωτερικη καρτα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα μολις ανοιξα το prime από vickmail....

ειχα μια καρτα 64gb και δεν την δεχετε..

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εχει την 5 9 18 developer ..καλη είναι?

 

Χωρις να ειμαι σιγουρος 100% νομιζω οτι μεχρι 32αρα δεχετε!!Για ψαξτο λιγο...

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

εχει την 5 9 18 developer ..καλη είναι?

 

Σου προτείνω να πας σε 5.9.24. Πολύ καλύτερη μπαταρία αλλά και συνολικότερη απόκριση της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Το εχει παρει κανεις αυτο το back cover? http://www.vickmall.com/newest-tempered-glass-back-cover-and-aluminum-frame-for-xiaomi-redmi-note-2-smartphone.html Κοβει καθολου το σημα?Εφαρμοζει καλα?
Link to comment
Share on other sites

Το εχει παρει κανεις αυτο το back cover? http://www.vickmall.com/newest-tempered-glass-back-cover-and-aluminum-frame-for-xiaomi-redmi-note-2-smartphone.html Κοβει καθολου το σημα?Εφαρμοζει καλα?

 

ΠΟλύ ωραία φαίνεται. Δεν την έχω πάρει αλλα δεν μου αρέσει οτι κρύβει αρκετα το ηχείο, 'εχει μικρή σχισμή και θα χάνει απο ήχο...

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι σιγουρος 100% νομιζω οτι μεχρι 32αρα δεχετε!!Για ψαξτο λιγο...

 

Σου προτείνω να πας σε 5.9.24. Πολύ καλύτερη μπαταρία αλλά και συνολικότερη απόκριση της συσκευής.

 

ΣΙΓΟΥΡΑ μεχρι 32 δεχετε γιατι κολαει και κανει επανεκινηση..εβαλα 16gb kai ola ok

ok alkh...

να ρωτησω αυτή η θεση {{αντέγραψε το αρχείο update.zip στην SD κάρτα (Ο Υπολογιστής μου \ MIxx \ Εσωτερικός χώρος αποθήκευσης).}} ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΕ??

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα εδώ αλλά με τον τρόπο αποστολής δεν ξέρω τ να κάνω.. Γτ στην 2 επιλογή χωρίς χρέωση δεν λέει μέρες..

 

http://www.minideal.net/eu-warehouse.html

Link to comment
Share on other sites

ΣΙΓΟΥΡΑ μεχρι 32 δεχετε γιατι κολαει και κανει επανεκινηση..εβαλα 16gb kai ola ok

ok alkh...

να ρωτησω αυτή η θεση {{αντέγραψε το αρχείο update.zip στην SD κάρτα (Ο Υπολογιστής μου \ MIxx \ Εσωτερικός χώρος αποθήκευσης).}} ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΕ??

 

Την περνάς στην εσωτερική μνήμη της συσκευής. Αυτό ουσιαστικά θέλει να πει!

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, λεω καλύτερα να αφήσω τα πειράματα και να περιμένω κάποιο πιο σίγουρο τρόπο. Ζω και με τις διαφημίσεις για λίγο καιρό. :p

 

Κατεβαζεις το supersu και πατάς ενημέρωση στο binary. Τη πρωτη φορα θ αποτυχει. Πας κέντρο ασφάλειας, του δίνεις τα δικαιώματα root και ξανσκανεις update binary. Το ξέρω απο τις miui στο coolpad f2

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Then WTF am I doing wrong?:cry:

 

Το adaway σε συσκευη φιλου ξαφνικα εξαφανιστηκε. Του το ξαναεβαλα κι ολα κομπλε

Link to comment
Share on other sites

Την περνάς στην εσωτερική μνήμη της συσκευής. Αυτό ουσιαστικά θέλει να πει!

 

αααααα οκ αλκη ευχαριστω και παλι...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κατεβαζεις το supersu και πατάς ενημέρωση στο binary. Τη πρωτη φορα θ αποτυχει. Πας κέντρο ασφάλειας, του δίνεις τα δικαιώματα root και ξανσκανεις update binary. Το ξέρω απο τις miui στο coolpad f2

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το adaway σε συσκευη φιλου ξαφνικα εξαφανιστηκε. Του το ξαναεβαλα κι ολα κομπλε

νικο πετυχε το Super user.....:)

Link to comment
Share on other sites

ΣΙΓΟΥΡΑ μεχρι 32 δεχετε γιατι κολαει και κανει επανεκινηση..εβαλα 16gb kai ola ok

ok alkh...

να ρωτησω αυτή η θεση {{αντέγραψε το αρχείο update.zip στην SD κάρτα (Ο Υπολογιστής μου \ MIxx \ Εσωτερικός χώρος αποθήκευσης).}} ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΕ??

Φίλε μου μάλλον φταίει η κάρτα σου ή η ROM (το πιο πιθανό είναι η κάρτα).

Εγώ έχω βάλει μια Sandisk 64αρα από την πρώτη μέρα και δουλεύει μια χαρά.

Έχω αλλάξει 3-4 ROMs στην πορεία. Τώρα είμαι με 5.9.24

Link to comment
Share on other sites

Το adaway σε συσκευη φιλου ξαφνικα εξαφανιστηκε. Του το ξαναεβαλα κι ολα κομπλε

Μήπως την έσβησε το ενσωματωμένο antivirus;

Εάν κάνω scan με το antivirus από το κέντρο ασφαλείας μου βγάζει το adaway ως πιθανή απειλή.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μάλλον φταίει η κάρτα σου ή η ROM (το πιο πιθανό είναι η κάρτα).

Εγώ έχω βάλει μια Sandisk 64αρα από την πρώτη μέρα και δουλεύει μια χαρά.

Έχω αλλάξει 3-4 ROMs στην πορεία. Τώρα είμαι με 5.9.24

μπασ και φταιει η ρομ και την βγαλω φτηνα???στο pc δουλευει μια χαρα παντως.

Edited by nekromanths
Link to comment
Share on other sites

μπασ και φταιει η ρομ και την βγαλω φτηνα???

 

Χλωμό το κόβω.... Δοκίμασε να την φορμάρεις μπας και στρώσει...αλλά και αυτό δύσκολο το βλέπω....

Edited by johny69
Link to comment
Share on other sites

Νίκο, νομίζω πως όντως λειτούργησε. Δεν είμαι σίγουρος ακόμη, αλλά πρέπει να έκανε δουλειά! :up:
Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζεις το supersu και πατάς ενημέρωση στο binary. Τη πρωτη φορα θ αποτυχει. Πας κέντρο ασφάλειας, του δίνεις τα δικαιώματα root και ξανσκανεις update binary.

 

Αυτό έφτιαξε και το Titanium μου, έβαλα το supersu, του έδωσα δικαιώματα, έκανε το update του, μπήκα ρυθμίσεις, έκανα ξετικ το mount namespace separation και το Titanium δουλεύει κανονικά.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα που με μια κουβέντα έλυσε τα προβλήματα όλων μας. :p

 

Τα ευσημα στον "φιλοσοφο" που μας ανοίγει τα μάτια στο θέμα του coolpad f2.Παρηγγειλα κι εγώ 2 note για φιλους και περνώντας ελληνικες ρομ, περνουσα και το supersu ετσι. Νόμιζα πως ηταν γνωστο... Πάντως χαίρομαι που βοηθησα! Και μια σημειωση (ασχετη) περι σύγκρισης καμερων που κάνουν μερικοί. Η σύγκριση δε μπορει να γινει από τις οθόνες διαφορετικων κινητων, παρα μονο σε υπολογιστη ή στην ίδια οθονη. Π. Χ

εστειλα φωτο απο το coolpad f2 στο redmi note 2. Ε η φωτο φαινόταν 10 φορες καλύτερη, κυρίως λόγω fhd οθονης του xiaomi....

Edited by nikos_nia86
Link to comment
Share on other sites

Χλωμό το κόβω.... Δοκίμασε να την φορμάρεις μπας και στρώσει...αλλά και αυτό δύσκολο το βλέπω....

 

Και εγώ έχω 32 άρα μέσα και δουλεύει τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους. Είμαι ένα βήμα πριν την αγορά του prime απο vickmall.παρατηρώ όμως ότι κάτω στα σχόλια κάποιοι ζητάνε να τους κανουν root το κινητό κ να τους αφαιρεσουν τα κινέζικα app. είναι απαραίτητο αυτο? απο ότι διάβασα εδω στο forum αυτο δεν το κάνουμε μέσα από τους οδηγούς που ανεβάσατε?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ναι... μπορείς να το κάνεις και εκ των υστέρων. Απλά κάποιοι δεν θέλουν να μπουν σε αυτή τη διαδικασία εξ' αρχής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...