Jump to content

[Προς κυκλοφορία] Jiayu S3


Giorgos9
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το wifi φαίνεται οτι το έχει ανοιχτό, αλλά δεν είμαι σιγουρος αν έχει επιλεξει τον εντοπισμό θεσης
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 728
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλά θα κουφαθουμε.

Δηλαδή σε κάποιους ακούγεται νορμάλ να πληρώνεις 170€ για high end κινητό και να μην κλειδώνει σωστά το gps του κινητού, να ψάχνεις να βρεις τα κουμπιά της nav bar μέρα μεσημέρι ή να μην έχει notiFication led που το έχουν άλλες συσκευές εδώ και 4-5 χρόνια.

Τότε φίλε για σένα δεν χρειάζεται καν μια συσκευή smartphone.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και notification έχει και τα κουμπιά λαμπυρίζουν την μέρα και τα βλέπεις και το GPS σε άλλο βίντεο δείχνει να έχει κλειδώσει 22 δορυφόρους. Οπότε προς τι η αγωνία?

 

http://www.gizmochina.com/wp-content/uploads/2014/11/1-14110311434cC.jpg

 

Όποιος φοβάται τι θα πάρει, περιμένει αυτούς που θα παραλάβουν πρώτοι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς (για το S3) τα πραγματα δεν (πρέπει να) είναι έτσι. Το τηλέφωνο υποτίθεται ότι υποστηρίζει GPS, GLONASS και... BDS (το κινέζικο αντίστοιχο). Με αυτά επάνω, άλλες συσκευές (και σύμφωνα με τα όσα διαβάζαμε και το S3 υποτίθεται θα έπρεπε να είναι έτσι...) δε χρειάζονται καν πληροφορία από το δίκτυο, ούτε έχουν κάποια ιδιαίτερη καθυστέρηση στο πρώτο κλείδωμα, ούτε τίποτα.

Φίλος πήρε πρόσφατα ένα Xiaomi Note 4G (Snapdragon βέβαια...) με όλα τα παραπάνω καλούδια (GPS, Glonass κλπ).

Με το που το βγάλαμε από το κουτί (ούτε δίκτυο είχε δει ακόμα, ούτε τίποτα - μόνο ώρα και timezone είχαμε προλάβει να βάλουμε στα γενικά settings) και αρχίσαμε να παίζουμε, είπαμε να δοκιμάσουμε τι κάνει και το GPS... και μείναμε άναυδοι!

Πρέπει να έκανε lock σε λιγότερο από 5 δευτερόλεπτα, ενώ κάπου μέχρι τα 20-25" είχε πιάσει... καμιά 20αριά δορυφόρους, μεταξύ των οποίων και αρκετοί ρώσικοι, 2 κινέζικοι και ένας... γιαπωνέζικος(!)

 

Συγκριτικά, αυτό που βλέπουμε (τουλάχιστον από τα βίντεο) στο S3 δεν είναι GPS, αλλά... GTP! (η ερμηνεία του ακρωνυμίου αφήνεται ως άσκηση στον αναγνώστη :))

 

 

Το efox δεν είναι καθόλου κακό μαγαζί - σα γενικό σχόλιο τουλάχιστον. Όπως θα δεις επίσης από άλλες συζητήσεις στο φόρουμ, ανήκει (μετά και από μια πρόσφατη εξαγορά) στον ίδιο όμιλο με τα coolicool.com και antelife.com.

Πρόσεξε μόνο ότι (ειδικά το efox, ta άλλα δύο όχι) φαίνεται να έχει πολύ ελκυστικές τιμές, γιατί χρεώνει τα μεταφορικά έξτρα (στα περισσότερα άλλα μαγαζιά είναι ήδη μέσα στην τιμή, οπότε βλέπεις "free shipping" και η τιμή που βλέπεις για το προϊόν είναι τελική).

 

 

Αυτό ακριβώς είναι που μας απασχολεί και βλέπεις τόσες συζητήσεις εδώ. Ότι τα τηλέφωνα που θα παραγγείλουμε τώρα τις πρώτες εβδομάδες, παρασυρμένοι από τον ενθουσιασμό μας, θα είναι... εντελώς διαφορετικές συσκευές από αυτό που προορίζονταν να είναι (και που τελικά πιθανότατα θα γίνουν - για τους... μελλοντικούς αγοραστές)! :p

καλημέρα, καινούργιο μελος, παρακολουθώ την συζήτηση γιατί ενδιαφέρομαι να αγοράσω το τηλέφωνο. στο παρακάτω site http://en.efox-shop.com το δείχνει σε διαθεσιμότητα. Γνωρίζεται αν είναι αξιόπιστο ώστε να προχωρήσω σε παραγγελία.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Το efox δεν είναι καθόλου κακό μαγαζί - σα γενικό σχόλιο τουλάχιστον. Όπως θα δεις επίσης από άλλες συζητήσεις στο φόρουμ, ανήκει (μετά και από μια πρόσφατη εξαγορά) στον ίδιο όμιλο με τα coolicool.com και antelife.com.

Πρόσεξε μόνο ότι (ειδικά το efox, ta άλλα δύο όχι) φαίνεται να έχει πολύ ελκυστικές τιμές, γιατί χρεώνει τα μεταφορικά έξτρα (στα περισσότερα άλλα μαγαζιά είναι ήδη μέσα στην τιμή, οπότε βλέπεις "free shipping" και η τιμή που βλέπεις για το προϊόν είναι τελική).

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, απλώς βλέπω οτι πολύ έχουν βάλει παραγγελία απο κάποια site που είναι σε κατάσταση pre-sale, και γι'αυτό έχω κάποιο δισταγμό.

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα κουφαθουμε.

Δηλαδή σε κάποιους ακούγεται νορμάλ να πληρώνεις 170€ για high end κινητό και να μην κλειδώνει σωστά το gps του κινητού, να ψάχνεις να βρεις τα κουμπιά της nav bar μέρα μεσημέρι ή να μην έχει notiFication led που το έχουν άλλες συσκευές εδώ και 4-5 χρόνια.

Τότε φίλε για σένα δεν χρειάζεται καν μια συσκευή smartphone.

 

θελεις να μας πεις ποσο πληρώνεις για τα high end κινητα των αλλων εταιρειων? και μην πουμε παλι για το G2 που έχει πλεον 270 ευρώ μετά απο 2 χρονια κυκλοφορίας!!

 

Αφηστε να το παρουμε στα χερια μας και πιστεψτε οτι υπάρχουν αρκετοι αντικειμενικοι που θα το αξιολογησουν συγκρινοντας παντα το τι πληρωσαν και τι πηραν τελικα στα χερια τους.

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν συσκευές άλλων κινέζικων εταιρειών με nedia tek που να έχουν καλό σήμα gps?έχει περάσει καμμιά από τα χέρια σας και μείνατε ευχαριστημένοι?εγώ πάντως ένα iocean x7 elite που είχα,το gps του ήταν γιά γέλια.και ένα xiaomi red rice που έχω ακόμα γιά δεύτερο κινητό με mtk ,το σήμα gps πάλι είναι μέτριο.δέν το εμπιστεύομαι.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, απλώς βλέπω οτι πολύ έχουν βάλει παραγγελία απο κάποια site που είναι σε κατάσταση pre-sale, και γι'αυτό έχω κάποιο δισταγμό.

Αν δεις τα σχόλια στις τελευταίες σελίδες (αλλά και τα ίδια τα μαγαζιά, π.χ. Vickmall, MiniDeal, To2c), στα περισσότερα πλέον εμφανίζεται κανονικά διαθέσιμο, και σε τιμές μεταξύ $190 - $220 (αυτό για το 2GB μοντέλο - αυτό με τα 3GB σαφώς και δεν είναι ακόμα διαθέσιμο...)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν συσκευές άλλων κινέζικων εταιρειών με nedia tek που να έχουν καλό σήμα gps?έχει περάσει καμμιά από τα χέρια σας και μείνατε ευχαριστημένοι?εγώ πάντως ένα iocean x7 elite που είχα,το gps του ήταν γιά γέλια.και ένα xiaomi red rice που έχω ακόμα γιά δεύτερο κινητό με mtk ,το σήμα gps πάλι είναι μέτριο.δέν το εμπιστεύομαι.

 

 

Coolpad f1 σου λέει κάτι;

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

θελεις να μας πεις ποσο πληρώνεις για τα high end κινητα των αλλων εταιρειων? και μην πουμε παλι για το G2 που έχει πλεον 270 ευρώ μετά απο 2 χρονια κυκλοφορίας!!

 

Αφηστε να το παρουμε στα χερια μας και πιστεψτε οτι υπάρχουν αρκετοι αντικειμενικοι που θα το αξιολογησουν συγκρινοντας παντα το τι πληρωσαν και τι πηραν τελικα στα χερια τους.

 

Ας εβγαινε το G2 (οχι το mini) dual sim και το αγοραζα χθες!!! Μην ξεχναμε οτι καποιοι ψαχνουν για αγορα μονο dual sim κινητα που καμια απο τις "επωνυμες" εταιρειες δεν βγαζει κατι αξιολογο. Να συγκρινουμε αντιστοιχα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

στο coolpad f1 to gps ηταν πυροβολο
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

στο coolpad f1 to gps ηταν πυροβολο

 

Αυτό λέω, mtk και πυροβολαει το GPS. Γιατι άραγε; μήπως γιατι εχει γίνει σοβαρή δουλεια απο την coolpad στο θέμα GPS antenna, ενω η jiayu διαχρονικα....δεν μπορεί (δεν μπορω να πιστέψω οτι δεν θελει, γιατί τοτε θα ναι εντελώς για φτύσιμο);!

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν συσκευές άλλων κινέζικων εταιρειών με nedia tek που να έχουν καλό σήμα gps?έχει περάσει καμμιά από τα χέρια σας και μείνατε ευχαριστημένοι?εγώ πάντως ένα iocean x7 elite που είχα,το gps του ήταν γιά γέλια.και ένα xiaomi red rice που έχω ακόμα γιά δεύτερο κινητό με mtk ,το σήμα gps πάλι είναι μέτριο.δέν το εμπιστεύομαι.

 

Xiaomi redmi note πάνω από 5δευτερα δεν κάνει να κλειδώσει, και δεν χάνει ποτέ το σήμα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει το GPS με τον mtk;Ακόμα πιπιλατε αυτή τη καραμέλα;

Οσον αφορα το s3 εφόσον δεν έχει led χάνει μεγαλο κομματι της χρηστικότητας του για μένα αρκετό να έχει φαει μισο άκυρο..το υπολοιπο μισο όταν παραλάβουν οι πρωτοι beta testers και βλέπουμε...αυτό με το GPS έχει καταντήσει ανέκδοτο απο τη συγκεκριμένη εταιρία...λες το κανουν επίτηδες ρε παιδάκι μου...τους φακούς στην κάμερα και τα γελοία και παντελώς άχρηστα gestures ξέρουν να τα βάζουν...μια κεραία της προκοπής θα τους κοπεί το χερι....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς είναι που μας απασχολεί και βλέπεις τόσες συζητήσεις εδώ. Ότι τα τηλέφωνα που θα παραγγείλουμε τώρα τις πρώτες εβδομάδες, παρασυρμένοι από τον ενθουσιασμό μας, θα είναι... εντελώς διαφορετικές συσκευές από αυτό που προορίζονταν να είναι (και που τελικά πιθανότατα θα γίνουν - για τους... μελλοντικούς αγοραστές)! :p

 

σιγουρα μετα απο καναν χρονο μπορει να εχεις μεινει με το γ@μωτο γιατι θα εχει περασει ο αρχικος ενθουσιασμος και θα βλεπεις εναν αλλο που πηρε το κινητο μετα απο 2-3 μηνες να εχει δυο-τρια προβληματακια διευθετημενα.απο την αλλη θα εχεις να το λες οτι το πηρες απο τους πρωτους και συνεβαλες στη βελτιωση του κινητου :p

εγω προσανατολιζομαι για τα 3GB με το NFC και παρα τον ενθουσιασμο μου και την ανυπομονησια μου, θα οπλιστω με υπομονη για να δω τι θα παιξει καθως βλεπω πολλα καλα στοιχεια με υπεραριστη τιμη και οσο να πεις αμφιβαλλω για την ποιοτητα και την μακροημερευση.εχω και γαμο στα σκαρια οποτε δεν ειμαι να πεταω διακοσαευρα :lol:

 

Καλά θα κουφαθουμε.

Δηλαδή σε κάποιους ακούγεται νορμάλ να πληρώνεις 170€ για high end κινητό και να μην κλειδώνει σωστά το gps του κινητού, να ψάχνεις να βρεις τα κουμπιά της nav bar μέρα μεσημέρι ή να μην έχει notiFication led που το έχουν άλλες συσκευές εδώ και 4-5 χρόνια.

Τότε φίλε για σένα δεν χρειάζεται καν μια συσκευή smartphone.

 

πληρωνομαι με 540 ευρω αλλα το να δινω 170€ για smartphone που τα βασικα του χαρακτηριστικα ειναι σουπερ και 2-3 μικροπραγματα λειπουν ή θελουν δουλεια, ε οχι δεν τα τσιγκουνευομαι και σιγουρα δε θα βγω σε φορουμ να κραξω.τωρα αμα εισαι ντελιβερας και σε τρωει η αγωνια να κλειδωσει το gps σε δευτερολεπτα τοτε ναι, εχεις τα δικια σου.που και παλι οπως προειπα,αν το ειχες τοση αναγκη το gps δε νομιζω να εμπιστευοσουν την jiayu ή οποιαδηποτε αλλη κινεζια.

νομιζω με τον κινεζο εχει χαθει το νοημα.απο εκει που πριν καποια χρονια ανοιξε η αγορα της κινας και τραβαγαμε τα μαλλια μας με τις ευκαιριες που υπηρχαν (με την αντιστοιχη εκπτωση στην ποιοτητα και την αξιοπιστια παντα), τωρα εχουμε φτασει στο σημειο να βλεπουμε κινητα, ταμπλετ και καθε ειδους ηλεκτρονικη συσκευη που τουλαχιστον θεωρητικα ειναι ο,τι πιο συγχρονο τεχνολογικα και μαλιστα στο 1/4 της τιμης των αντιστοιχων επωνυμων προϊοντων και να κανουμε το βαρυ πεπονι για ψιλολογια.βλεπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος.

εν προκειμενω οπως και να το κανουμε το jiayu s3 εχει τους πυλωνες των χαρακτηριστικων του εξαιρετικους (παντα θεωρητικα), οι οποιοι με την τιμολογηση που ακολουθει η εταιρεια και κατ'επεκταση οι resellers εκτοξευονται σαν value for money.απο εκει και περα, το να εχει καποιος ενστασεις για τις παραλειψεις που μπορει να εχει το κινητο ειναι απολυτα φυσιολογικο, δε συμμεριζομαι ομως την αποψη οτι ειναι ικανες να αποτελεσουν λογο μη αγορας και μαλιστα εκφρασμενο με τοση ζεση.

σορρυ για το σεντονι, αλλα μιας και ειμαστε σε αναμονη των reviews απο τους φιλους που παρηγγειλαν πρωτοι, σε κουβεντα να βρισκομαστε.:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δειτε και εδω για gps!!!

και εδω

 

Ημερομηνίες ανεβάσματος αυτών των βίντεο ειδες; δεν ειναι κάτι καινουριο αυτά τα δυο βίντεο, τα έχουμε δει απο όταν βγηκαν (και είχαν εντυπωσιάσει και δημιουργήσει μεγάλες προσδοκίες). Απο τοτε ως τώρα μεσολάβησαν πολύ νεότερα και πλήρως απογοητευτικά στην πράξη.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Για τα βιντεακια με αντιφατικα αποτελεσματα οσον αφορα το gps παντα παιζει το ενδεχομενο να οφειλεται σε ολοκληρωμενα που η jiayu εχει προμηθευτει απο διαφορετικους καταστευαστες με αποτελεσμα να εχουνε διαφορετικη αποδοση.Λαικα δηλαδη οτι βρισκει πιο συμφερον βαζει οποτε ο αγοραστης καταληγει να παιζει λοτο.Απλες εικασιες.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω ενδιαφερομαι για την εκδοση των 2 gb ram

για ριξτε μια ματια εδω ... https://www.fastcardtech.com/Jiayu-S3-Android-Phone.html

ειναι μονο για λιγες ωρες.. εχει παραγγείλει κανεις απο αυτο το μαγαζι?

και επειδη δεν ειμαι γνωστης των κινεζικων "πραγματων" καθε επισημανση σας θα μου φανει χρησιμη.. (σχετικα με την εκδοση της rom , αν ειναι κινεζικη, αν θα εχω προβλημα να την αλλαξω, υπαρχει περίπτωση να την πατήσω με μαϊμού συσκευή? κτλ..)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν συσκευές άλλων κινέζικων εταιρειών με nedia tek που να έχουν καλό σήμα gps?έχει περάσει καμμιά από τα χέρια σας και μείνατε ευχαριστημένοι?εγώ πάντως ένα iocean x7 elite που είχα,το gps του ήταν γιά γέλια.και ένα xiaomi red rice που έχω ακόμα γιά δεύτερο κινητό με mtk ,το σήμα gps πάλι είναι μέτριο.δέν το εμπιστεύομαι.

 

χιαομι ρεδμι,χιαομι νοτε,jiayu g2f,

γενικα αποδεξου πως τα περι gps ξεπεραστηκαν με τον 6582,6592,και μετα

απλα οι λιγοι που ασχολουνται εχουν τελειο gps

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

 

Συγκριτικό με το s5 & meizu mx4 pro. Mια χαρα δουλεύει εδω το gps ,σε κάμερα, web browsing, οθονη τα ανταγωνίζεται χαλαρα στο δε antutu απλα το s3 τα αφήνει χαλαρα πισω!

 

ECOO E04 PK JIAYU S3-Who is The Winner???

 

Οθονη και κάμερα λίγο καλυτερη το ecoo , πιο γρήγορο το s3 οπως και στο antutu

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

θελεις να μας πεις ποσο πληρώνεις για τα high end κινητα των αλλων εταιρειων? και μην πουμε παλι για το G2 που έχει πλεον 270 ευρώ μετά απο 2 χρονια κυκλοφορίας!!

 

Αφηστε να το παρουμε στα χερια μας και πιστεψτε οτι υπάρχουν αρκετοι αντικειμενικοι που θα το αξιολογησουν συγκρινοντας παντα το τι πληρωσαν και τι πηραν τελικα στα χερια τους.

 

Σωστά... τι σημασία έχει αν δεν πολυδουλεύει το GPS... τουλάχιστον το πληρωσε λίγο :rolleyes:

 

Με κάτι τετοια που λετε με γυρνάνε τα άντερα ανάποδα ρε παιδια. Αμα σου ελεγαν ΔΕΝ εχει GPS, δεν θα εμπαινες καν στον κοπο να το πάρεις ουτε για 1 δολλάριο... οποτε ναι... εχει σημασία να δουλευει.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

χιαομι ρεδμι,χιαομι νοτε,jiayu g2f,

γενικα αποδεξου πως τα περι gps ξεπεραστηκαν με τον 6582,6592,και μετα

απλα οι λιγοι που ασχολουνται εχουν τελειο gps

To G2F δεν έχει καλό GPS. (Κάτοχος + πολλές αναφορές στις τελευταίες σελίδες του θέματός του).

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Το μια χαρά δουλεύει σε αυτό το βίντεο το GPS είναι παααρα πολύ σχετικό. Γιατί εγώ ας πούμε δεν το βλέπω να καλό δουλεύει. Που είναι το ενα κάρο με δορυφόρους απο το παλιότερο βίντεο που ξαναανέβηκε λιγο πριν? Τους λιγότερους in view και in use επίσης είχε. με καλη στάθμη οφείλω ομως να ομολογήσω. Edited by Ergaleios
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...