Jump to content

[LG G3] Φωτογραφίες / βίντεο


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτο που μου εκανε περισσοτερο εντυπωση,ειναι το πιξιελασμα στο ζουμ των φωτογραφιων που ανεβασα.λες και δεν ειναι 13 αλλα 5 mpx ειναι η συμπεριφορα της.τετραγωνισμενα ολα και δεν διακρινεις τιποτε..!!εχω την εντυπωση,οτι το s4 δεν ειχε τετοιο θεμα και εβγαζε καλυτερες φωτο.

εσυ προτεινεις να εστιαζω με το χερι το σημειο που θελω?

 

Η xcam πρέπει να έχει λογικά επιλογή για αύξηση/ελάττωση της αναλυτικότητας κάτι ανάλογο τou saturation στις τηλεοράσεις δες το μενού.

Το saturation δεν το εννοώ στο χρώμα. Στη προκειμένη περίπτωση βέβαια δεν υπάρχει καμιά πραγματική αύξηση.

Γενικά η κάμερα του g3 είναι λίγο inconsistence.

Ίσως φταίει το σύστημα σταθεροποίησης σε κάποιες φωτογραφίες.

Ίσως το πάντρεμα φακού και αισθητήρα δεν είναι στο αναγκαίο επίπεδο και εμφανίζει diffraction σε χαμηλότερο διάφραγμα από το αναμενόμενο δεν είμαι γνώστης αλλά στο 2,4 δύσκολο να υπάρχει πρόβλημα, σε μέγεθος φωτογραφικού φιλμ υπάρχει από το 22 και πάνω στους aps-c χαμηλότερα από το 16 και πάνω βλέπε

ίσως η υψηλή ανάλυση σε τόσο μικρό μέγεθος επιτείνει το φαινόμενο που είναι κατά βάση αν όχι εξολοκλήρου πρόβλημα της οπτικής και όχι των φακών!

Για την εμφάνιση των pixels "πρόωρα" είναι λογικό πρόκειται για κινητό δεν υπάρχει αντιστοιχία με φωτογραφικές κάμερες των 13mpixels.

Δες πόσο αλλάζει η πραγματική αντιληπτή δηλαδή για τον άνθρωπο ανάλυση όταν αλλάξεις μόνο το φακό σε ένα φωτογραφικό σώμα με ανάλυση 21,1mpixels ποτέ δεν θα δεις τόσα στην οθόνη τα πάντα περνάνε από το φακό και αν ο φακός δεν μπορεί να μεταφέρει τέτοια ανάλυση δεν θα βγει εκεί που φαίνεται στη μεγέθυνση και στις μεγάλες εκτυπώσεις http://www.dpreview.com/articles/8671938754/dxomark-introduces-perceptual-mpix-score-for-lenses.

Μπορείς να δοκιμάσεις σώματα και φακούς για το sharpness του συνόλου http://www.dxomark.com/Lenses/Compare/Side-by-side/Sigma-35mm-F14-DG-HSM-A-Canon-on-Canon-EOS-5D-Mark-II-versus-Canon-EF-35mm-F14L-USM-on-Canon-EOS-5D-Mark-II-versus-Canon-EF-35mm-F2-IS-USM-on-Canon-EOS-5D-Mark-II___1056_483_797_483_1086_483

Ναι εκ του αποτελέσματος ο τρόπος εστίασης όπως βολεύει μου έχει τύχη να πατάω το κλείστρο συνεχόμενα και να μην έχω ούτε μια καθαρή στις 20 και ο λόγος δεν είχε κάνει πραγματικό auto focus και τα αντικείμενα ήταν ακίνητα.

Ως προς το s4 είναι καλύτερη η κάμερα του g3 όπου κι αν διάβασα ίσως στο χαμηλό φωτισμό να υπερέχει το s4. Μια κατάταξη σχετική http://www.dxomark.com/Phones το mobile rating του dxomark αν και δεν έχει το g3 είναι σωστή κατά τη γνώμη μου μόνο για τα xperia έχω μερικές αντιρρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 273
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η xcam πρέπει να έχει λογικά επιλογή για αύξηση/ελάττωση της αναλυτικότητας κάτι ανάλογο τou saturation στις τηλεοράσεις δες το μενού.

Το saturation δεν το εννοώ στο χρώμα. Στη προκειμένη περίπτωση βέβαια δεν υπάρχει καμιά πραγματική αύξηση.

Γενικά η κάμερα του g3 είναι λίγο inconsistence.

Ίσως φταίει το σύστημα σταθεροποίησης σε κάποιες φωτογραφίες.

Ίσως το πάντρεμα φακού και αισθητήρα δεν είναι στο αναγκαίο επίπεδο και εμφανίζει diffraction σε χαμηλότερο διάφραγμα από το αναμενόμενο δεν είμαι γνώστης αλλά στο 2,4 δύσκολο να υπάρχει πρόβλημα, σε μέγεθος φωτογραφικού φιλμ υπάρχει από το 22 και πάνω στους aps-c χαμηλότερα από το 16 και πάνω βλέπε

ίσως η υψηλή ανάλυση σε τόσο μικρό μέγεθος επιτείνει το φαινόμενο που είναι κατά βάση αν όχι εξολοκλήρου πρόβλημα της οπτικής και όχι των φακών!

Για την εμφάνιση των pixels "πρόωρα" είναι λογικό πρόκειται για κινητό δεν υπάρχει αντιστοιχία με φωτογραφικές κάμερες των 13mpixels.

Δες πόσο αλλάζει η πραγματική αντιληπτή δηλαδή για τον άνθρωπο ανάλυση όταν αλλάξεις μόνο το φακό σε ένα φωτογραφικό σώμα με ανάλυση 21,1mpixels ποτέ δεν θα δεις τόσα στην οθόνη τα πάντα περνάνε από το φακό και αν ο φακός δεν μπορεί να μεταφέρει τέτοια ανάλυση δεν θα βγει εκεί που φαίνεται στη μεγέθυνση και στις μεγάλες εκτυπώσεις http://www.dpreview.com/articles/8671938754/dxomark-introduces-perceptual-mpix-score-for-lenses.

Μπορείς να δοκιμάσεις σώματα και φακούς για το sharpness του συνόλου http://www.dxomark.com/Lenses/Compare/Side-by-side/Sigma-35mm-F14-DG-HSM-A-Canon-on-Canon-EOS-5D-Mark-II-versus-Canon-EF-35mm-F14L-USM-on-Canon-EOS-5D-Mark-II-versus-Canon-EF-35mm-F2-IS-USM-on-Canon-EOS-5D-Mark-II___1056_483_797_483_1086_483

Ναι εκ του αποτελέσματος ο τρόπος εστίασης όπως βολεύει μου έχει τύχη να πατάω το κλείστρο συνεχόμενα και να μην έχω ούτε μια καθαρή στις 20 και ο λόγος δεν είχε κάνει πραγματικό auto focus και τα αντικείμενα ήταν ακίνητα.

Ως προς το s4 είναι καλύτερη η κάμερα του g3 όπου κι αν διάβασα ίσως στο χαμηλό φωτισμό να υπερέχει το s4. Μια κατάταξη σχετική http://www.dxomark.com/Phones το mobile rating του dxomark αν και δεν έχει το g3 είναι σωστή κατά τη γνώμη μου μόνο για τα xperia έχω μερικές αντιρρήσεις.

 

ευχαριστω πολυ φιλε-κατατοπιστικοτατος...!!:D

Link to comment
Share on other sites

Η xcam πρέπει να έχει λογικά επιλογή για αύξηση/ελάττωση της αναλυτικότητας κάτι ανάλογο τou saturation στις τηλεοράσεις δες το μενού.

Το saturation δεν το εννοώ στο χρώμα. Στη προκειμένη περίπτωση βέβαια δεν υπάρχει καμιά πραγματική αύξηση.

Γενικά η κάμερα του g3 είναι λίγο inconsistence.

Ίσως φταίει το σύστημα σταθεροποίησης σε κάποιες φωτογραφίες.

Ίσως το πάντρεμα φακού και αισθητήρα δεν είναι στο αναγκαίο επίπεδο και εμφανίζει diffraction σε χαμηλότερο διάφραγμα από το αναμενόμενο δεν είμαι γνώστης αλλά στο 2,4 δύσκολο να υπάρχει πρόβλημα, σε μέγεθος φωτογραφικού φιλμ υπάρχει από το 22 και πάνω στους aps-c χαμηλότερα από το 16 και πάνω βλέπε

ίσως η υψηλή ανάλυση σε τόσο μικρό μέγεθος επιτείνει το φαινόμενο που είναι κατά βάση αν όχι εξολοκλήρου πρόβλημα της οπτικής και όχι των φακών!

Για την εμφάνιση των pixels "πρόωρα" είναι λογικό πρόκειται για κινητό δεν υπάρχει αντιστοιχία με φωτογραφικές κάμερες των 13mpixels.

Δες πόσο αλλάζει η πραγματική αντιληπτή δηλαδή για τον άνθρωπο ανάλυση όταν αλλάξεις μόνο το φακό σε ένα φωτογραφικό σώμα με ανάλυση 21,1mpixels ποτέ δεν θα δεις τόσα στην οθόνη τα πάντα περνάνε από το φακό και αν ο φακός δεν μπορεί να μεταφέρει τέτοια ανάλυση δεν θα βγει εκεί που φαίνεται στη μεγέθυνση και στις μεγάλες εκτυπώσεις http://www.dpreview.com/articles/8671938754/dxomark-introduces-perceptual-mpix-score-for-lenses.

Μπορείς να δοκιμάσεις σώματα και φακούς για το sharpness του συνόλου http://www.dxomark.com/Lenses/Compare/Side-by-side/Sigma-35mm-F14-DG-HSM-A-Canon-on-Canon-EOS-5D-Mark-II-versus-Canon-EF-35mm-F14L-USM-on-Canon-EOS-5D-Mark-II-versus-Canon-EF-35mm-F2-IS-USM-on-Canon-EOS-5D-Mark-II___1056_483_797_483_1086_483

Ναι εκ του αποτελέσματος ο τρόπος εστίασης όπως βολεύει μου έχει τύχη να πατάω το κλείστρο συνεχόμενα και να μην έχω ούτε μια καθαρή στις 20 και ο λόγος δεν είχε κάνει πραγματικό auto focus και τα αντικείμενα ήταν ακίνητα.

Ως προς το s4 είναι καλύτερη η κάμερα του g3 όπου κι αν διάβασα ίσως στο χαμηλό φωτισμό να υπερέχει το s4. Μια κατάταξη σχετική http://www.dxomark.com/Phones το mobile rating του dxomark αν και δεν έχει το g3 είναι σωστή κατά τη γνώμη μου μόνο για τα xperia έχω μερικές αντιρρήσεις.

 

Γιατρος στο επαγγελμα,να υποθεσω...Ετσι?Και μαλιστα ψυχιατρος :lol:

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Γιατρος στο επαγγελμα,να υποθεσω...Ετσι?Και μαλιστα ψυχιατρος :lol:

 

Είναι η εποχή ο καιρός η θάλασσα όλα φαίνονται στο σώμα της κάμερας του g3 :lol: βλέπεις g4 ή θα μας τη κάνεις για s6.

Εγώ λέω να μείνεις manual καλύτερα :lol:

Καλό απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά σε αυτό το βίντεο το S6 είναι κλάσης ανώτερο του G4... Καμία σχέση.. Φακός 1.8 και τρίχες μαλιαρές!!
Link to comment
Share on other sites

Καλά σε αυτό το βίντεο το S6 είναι κλάσης ανώτερο του G4... Καμία σχέση.. Φακός 1.8 και τρίχες μαλιαρές!!

 

Ανωτερο το δειγμα απο το s6 τοσο οπτικα,οσο και σε ηχο...

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Εδω παντος παιδια το G4 βγαινει κατα πολυ πιστευω καλυτερο. Για να δουμε οταν κυκλοφορησει για τα καλα βεβαια. http://www.phonearena.com/news/LG-G4-camera-test-vs-Samsung-Galaxy-S6-Apple-iPhone-6-HTC-One-M9-and-more_id68815
Link to comment
Share on other sites

Το lollipop μας έκανε στο g3 τη κάμερα περισσότερο αναίσθητη ενώ αρχικά είχε καλύτερη σπιρτάδα δεν πρέπει να είναι μόνο δική μου εντύπωση αυτή.

Παιδιά έχει manual ρυθμίσεις το G4 out of the box εκεί είναι η μεγάλη διαφορά με το s6. Ακόμα από ευκρίνεια το g4 καλύτερο από το g3 από μερικές φωτογραφίες που είδα στο gsmarena. Αλλά πάλι 5,5 ίντσες είμαι 90% αρνητικός το καλοκαίρι θα δείξει αν το βγάλω και τρελάθηκα διαβάζοντας για nexus 6 σε άλλα σχόλια. Φθηνότερο από το s6 σε αρχική τιμή διαβάζω.

Link to comment
Share on other sites

Το lollipop μας έκανε στο g3 τη κάμερα περισσότερο αναίσθητη ενώ αρχικά είχε καλύτερη σπιρτάδα δεν πρέπει να είναι μόνο δική μου εντύπωση αυτή.

Παιδιά έχει manual ρυθμίσεις το G4 out of the box εκεί είναι η μεγάλη διαφορά με το s6. Ακόμα από ευκρίνεια το g4 καλύτερο από το g3 από μερικές φωτογραφίες που είδα στο gsmarena. Αλλά πάλι 5,5 ίντσες είμαι 90% αρνητικός το καλοκαίρι θα δείξει αν το βγάλω και τρελάθηκα διαβάζοντας για nexus 6 σε άλλα σχόλια. Φθηνότερο από το s6 σε αρχική τιμή διαβάζω.

 

κατα πολυ καλυτερη θα ειναι πιστευω, κριμα που στο G3 δεν μπορεις να πειραξεις ολα αυτα που μπορεις στο G4. Αμα δωσει κανα update η LG και το G3 παρη προσβαση apι2 τοτε φορας την cam του G4, αλλιως θα υπολειτουργει η cam του G4 στο G3 οπως τωρα, τα μισα θα λειτουργουν και τα αλα μισα δεν θα λειτουργουν.

Link to comment
Share on other sites

κατα πολυ καλυτερη θα ειναι πιστευω, κριμα που στο G3 δεν μπορεις να πειραξεις ολα αυτα που μπορεις στο G4. Αμα δωσει κανα update η LG και το G3 παρη προσβαση apι2 τοτε φορας την cam του G4, αλλιως θα υπολειτουργει η cam του G4 στο G3 οπως τωρα, τα μισα θα λειτουργουν και τα αλα μισα δεν θα λειτουργουν.

 

Αν έδινε manual στο g3 και αμεσότητα θα χτυπούσε το g4 δύσκολο το βλέπω και σε κοντινό και μακρινό χρόνο.

Συμφωνώ με τα λεγόμενα του reviewer στο βίντεο με αυτά που είδα. Θα ήθελα το g4 να είχε το μακρόστενο στη φωτογραφία και τον ήχο στο βίντεο του s6 αυτά που ζήλεψα δηλαδή. Τώρα για αλλαγή του g3 αν εξαιρέσω το μέγεθος που με προβληματίζει και στο g3 δεν είμαι και τόσο θετικός αλλά ποτέ δεν ξέρεις αν το πιάσω στα χέρια μου.

Edited by roll
Link to comment
Share on other sites

Αν έδινε manual στο g3 και αμεσότητα θα χτυπούσε το g4 δύσκολο το βλέπω και σε κοντινό και μακρινό χρόνο.

Συμφωνώ με τα λεγόμενα του reviewer στο βίντεο με αυτά που είδα. Θα ήθελα το g4 να είχε το μακρόστενο στη φωτογραφία και τον ήχο στο βίντεο του s6 αυτά που ζήλεψα δηλαδή. Τώρα για αλλαγή του g3 αν εξαιρέσω το μέγεθος που με προβληματίζει και στο g3 δεν είμαι και τόσο θετικός αλλά ποτέ δεν ξέρεις αν το πιάσω στα χέρια μου.

 

εννοειτε δεν θα το χτυπουσε και ουτε καν θα τα συγκρινα, απλα θα ειχαμε καλυτερες pics στο G3 λογικα με api2. το G4 θα ειναι πολυ καλυτερο σε pics εννοειτε. Ας κυκλοφορησει κανα νεο για nexus 6 για για αρχη. Γιατι το G4 με χαλασε η μπαταρια που μενει στασιμη στα 3000.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ορίστε ένα βίντεο σε 1080p γιατί το ακόμα καλύτερο κολλαει σε ότι pc και αν έχω δοκιμάσει. Αλήθεια γνωρίζει κανείς το λόγο?

 

Transavia Boeing 737-800 take-off from Athens LGAV:

 

Επίσης μερικές φωτογραφίες επεξεργασμένες με το vscocam. Προσπαθώ να ανεβάσω και original μέσω του attach button στο tapatalk που χρησιμοποιώ αλλά κολλάει στο 70%, υποθέτω λόγω μεγέθους

Edited by alfisti21
Link to comment
Share on other sites

σε εμένα πάντως, στο πισι παίζει καμπάνα το λινκ που έβαλες από το yt.δεν είχα θέμα
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Όπως πάντα επεξεργασία με vscocam

 

Να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με τη vscocam σε τι μέγεθος είναι το αρχείο που βγάζει μέσο όρο θέλω χοντρικά κοιτά τρεις τέσσερις σε παρακαλώ οπότε έχεις χρόνο.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Kαλημερα.Μια ερωτηση να μου πειτε για το φακο της συσκευης.Εαν βαλω προστετευτικο οπως στην οθονη ζελατινα για γρατζουνιες κτλ θα αλλοιώσει την καθαρότητα της λήψης;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα.Μια ερωτηση να μου πειτε για το φακο της συσκευης.Εαν βαλω προστετευτικο οπως στην οθονη ζελατινα για γρατζουνιες κτλ θα αλλοιώσει την καθαρότητα της λήψης;

 

Ναι θα έχεις πτώση ιδιαίτερα όσο μεγαλώνει η διαφορά φωτεινότητας στο θέμα πχ. φως λαμπτήρας σε σχέση με το υπόλοιπο μέρος της φωτογραφίας. Γνώμη μου άστο έτσι και πρόσεχε το περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δοκιμαστε την...αλλα θελει να ειναι root η συσκευη.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6269257#post6269257

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλημέρα παιδιά μια ερώτηση σύντομη που και που οταν ανοίγω την εφαρμογή της κάμερας με ρωτάει που να αποθηκεύονται οι φωτο..να το χρεωσω στα bugs του lollipop?:lol: η έχω κάποιο άλλο θεμα?:wacko::fool:
Link to comment
Share on other sites

Μου το κάνει και μένα αυτό όταν κάνω επανεκκίνηση το κινητό. Φαίνεται ότι με το reset χάνει την ρύθμιση και ξαναρωταει.

Αν δεν κλείσω το κινητό δεν ρωτάει.

Link to comment
Share on other sites

η πρώτη εικόνα είναι με nextcamera mod, η δεύτερη με snap hdr.η δεύτερη είναι τραβηγμένη 4 λεπτά πιο μετά.για πείτε εντυπώσεις οι ειδικοί και αν υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή πιο καλή
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα έχει καταφέρει κανείς να τραβήξει 4k video χωρίς να του κλείσει η εφαρμογή μετά από 2-3 λεπτά;

Εμένα φτάνει κάτι 90άρες θερμοκρασία και κρασάρει.

Σημασία δεν έχει η πτώση, αλλά η πρόσκρουση.
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι απο μαμα λογισμικο υπαρχει αυτη η ενεργεια,μαλλον για αυτον τον λογο,θερμοκρασια.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Φωτογραφίες / βίντεο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...