Jump to content

[LG G3] Φωτογραφίες / βίντεο


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα στο forum. Ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση για την κάμερα. Έχει βάλει κάνεις πάνω στην κάμερα tempered glass ή είναι υπερβολικό; Γιατί την βλέπω ότι είναι πολύ εκτεθειμένη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Υπαρχει τετοιο αξεσουάρ για την καμερα?αν ναι που μπορω να το βρω?παντος η καμερα του ειναι ολα τα λεφτα εχω μείνει πολυ ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 273
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα σε ολους να ενημερωσω απλα οτι η xcam για οποιον ενδιαφερεται στη v2.0 crashrom παιζει απολυτως φυσιολογικα δεν κολλα πουθενα και ουτε κρασαρει. Τωρα δεν ξερω αλλα δε νομιζω κιολας να εχει καποια αναβαθμιση. Ενημερωνω απλα γιατι στην stock rom lollipop ειχαμε θεματακια.
Link to comment
Share on other sites

Guest YiorgosA

Καλησπέρα. Έχω παρατηρήσει ότι οι φωτο που βγάζει η συσκευή, κατά το ζουμ, έχουν μια αίσθηση σαν ελαιογραφια. Επισυνάπτω δύο φωτο να τις δείτε και περιμένω να μου πείτε πως σας φαίνονται. Αν είναι οκ σαν καμερα. Οι φωτο είναι χωρίς φλας και hdr auto. Πριν από λίγο τις τράβηξα.

 

Βασικά τις ανεβάζω σε 2 λεπτά γιατί το tapatalk αρνειται να τις ανεβάσει... Έλεος...

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://cl.ly/image/0X0R1C46390Q

 

http://cl.ly/image/1l2y0V2Z0v07

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο forum. Ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση για την κάμερα. Έχει βάλει κάνεις πάνω στην κάμερα tempered glass ή είναι υπερβολικό; Γιατί την βλέπω ότι είναι πολύ εκτεθειμένη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Ακόμα και μία γρατσουνιά δεν είναι πρόβλημα για την κάμερα γιατί δεν εστιάζει τόσο κοντά δηλαδή στο φακό επάνω!

Τώρα η πιθανότητα να χτυπηθεί η κάμερα είναι κατά τη γνώμη μου τόσο μικρή που δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Αντίθετα η πτώση στη ποιότητα της φωτογραφίας θα είναι πολύ μεγάλη ιδιαίτερα αν το φως έρχεται από μπροστά και ιδιαίτερα υπό γωνία εκεί η διάθλαση του φωτός θα αλλοιώσει τα χαρακτηριστικά της φωτογραφικής μπορείς να το διαπιστώσεις βάζοντας ένα διαφανές πλαστικό εύκολα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω παρατηρήσει ότι οι φωτο που βγάζει η συσκευή, κατά το ζουμ, έχουν μια αίσθηση σαν ελαιογραφια. Επισυνάπτω δύο φωτο να τις δείτε και περιμένω να μου πείτε πως σας φαίνονται. Αν είναι οκ σαν καμερα. Οι φωτο είναι χωρίς φλας και hdr auto. Πριν από λίγο τις τράβηξα.

 

Βασικά τις ανεβάζω σε 2 λεπτά γιατί το tapatalk αρνειται να τις ανεβάσει... Έλεος...

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://cl.ly/image/0X0R1C46390Q

 

http://cl.ly/image/1l2y0V2Z0v07

 

Πως εστίασες τις φωτογραφίες γιατί από τη δική μου εμπειρία με το g3 καλύτερα να επιλέγω το σημείο της εστίασης παρά να το αφήνω στο αυτόματο σε κοντινά πλάνα και να πατάω μόνο το "κλείστρο".

Το ζουμ είναι ψηφιακό και μεταβάλει τη ποιότητα της εικόνας προς το χειρότερο καθώς και αλλάζει νομίζω το βάθος πεδίου σε κοντινό πλάνο με μεγάλη διαφορά απόστασης αντικειμένων αν και δεν είμαι σίγουρος για το τελευταίο.

Δεν βλέπω πρόβλημα στις φωτογραφίες σου μια χαρά ίσως λίγο περισσότερη προσοχή στην εστίαση και επαρκή απόσταση για να πραγματοποιηθεί αυτή.

Και φυσικά επαρκές φως παντού και πάντα για καλές φωτογραφίες.

Edited by roll
Link to comment
Share on other sites

Guest YiorgosA

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου ρολλ.

Να επισημάνω τα εξής. Όταν λέω ζουμ που ανέφερα παραπάνω, δεν εννοώ να ζουμάρω στην κάμερα. Η απόσταση είναι φυσική. Εννοώ μόλις γίνεται ζουμ απο τον υπολογιστή (ή την συσκευή) και την βλέπεις απο κοντά, παρατηρείς τις λεπτομέρειες.

Αυτό το ''εφέ'' ελαιογραφίας μου το κάνει σε όλες τις φώτο, ημερήσιες, βραδυνές κλπ. αλλού παρατηρέιται περισσότερο αλλού λιγότερο.

Γενικά σε καμία φωτογραφία δεν κάνω ζουμ στην κάμερα. Προσπαθώ να μειώνω την απόσταση όσο μπορώ με την φυσική κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και μία γρατσουνιά δεν είναι πρόβλημα για την κάμερα γιατί δεν εστιάζει τόσο κοντά δηλαδή στο φακό επάνω!

Τώρα η πιθανότητα να χτυπηθεί η κάμερα είναι κατά τη γνώμη μου τόσο μικρή που δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Αντίθετα η πτώση στη ποιότητα της φωτογραφίας θα είναι πολύ μεγάλη ιδιαίτερα αν το φως έρχεται από μπροστά και ιδιαίτερα υπό γωνία εκεί η διάθλαση του φωτός θα αλλοιώσει τα χαρακτηριστικά της φωτογραφικής μπορείς να το διαπιστώσεις βάζοντας ένα διαφανές πλαστικό εύκολα σχετικά.

 

Δηλαδή πιστεύεις ότι αφήνοντας μόνο το κινητό σε τραπέζι δεν κινδυνεύει η κάμερα; Γιατί σε εμένα ανάμεσα στην κάμερα και στο κουμπί της έντασης (εκεί είναι το μόνο προστατευτικό της κάμερας εξογκωμα)έχει κάποια σημάδια

Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς...
Link to comment
Share on other sites

@yiorgos

Φιλε μου ειναι μια χαρα η καμερα σου. Ετσι τραβαει το g3. Αυτο που αναφερεις περι ελαιογραφιας παλι ειναι φυσιολογικο, ειναι το επιθετικο noise reduction που εχει το κινητο.

Αν θες καλυτερη φωτογραφια, κατεβαζεις xcam (+ settings αν θες απο playstore) και βγαλε την ιδια φωτο με ριγμενο λιγο το exposure (φωτεινοτητα) Η δοκιμασε iso 200-400.

Δοκιμασε αυτα (αν εχεις lollipop δεν πρεπει να σου τρεχει το xcam-δεν ξερω αν το εφτιαξε ο xdabbeb).

Αν δεν σου τρεχει θα σε παω σε εναλλακτικη camera fv-5 που εχει πολυ καλα αποτελεσματα. ;)

Επειδη δεν το παρακολουθω πολυ το θεμα οτι θες ρωτα με pm και θα σου απανταω δημοσια.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πιστεύεις ότι αφήνοντας μόνο το κινητό σε τραπέζι δεν κινδυνεύει η κάμερα; Γιατί σε εμένα ανάμεσα στην κάμερα και στο κουμπί της έντασης (εκεί είναι το μόνο προστατευτικό της κάμερας εξογκωμα)έχει κάποια σημάδια

 

 

Δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με το φακό ακόμα και σε παλιότερα κινητά μου με υποδεέστερα υλικά κάτι σαν πλαστικό ας πούμε, εδώ η περίπτωση να γδαρθεί η επιφάνεια του φακού μοιάζει με σαμποτάζ πρέπει να το προσπαθήσεις.

Δεν είναι άσχημο μια θήκη διάφανη σιλικόνης από αυτές που αυξάνουν ελάχιστα το μέγεθος της συσκευής. (όχι πάνω στο φακό!!!)

Εξαρτάται από το πως χρησιμοποιεί κανείς το κινητό έχει να κάνει κύρια με την εργασία του νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου ρολλ.

Να επισημάνω τα εξής. Όταν λέω ζουμ που ανέφερα παραπάνω, δεν εννοώ να ζουμάρω στην κάμερα. Η απόσταση είναι φυσική. Εννοώ μόλις γίνεται ζουμ απο τον υπολογιστή (ή την συσκευή) και την βλέπεις απο κοντά, παρατηρείς τις λεπτομέρειες.

Αυτό το ''εφέ'' ελαιογραφίας μου το κάνει σε όλες τις φώτο, ημερήσιες, βραδυνές κλπ. αλλού παρατηρέιται περισσότερο αλλού λιγότερο.

Γενικά σε καμία φωτογραφία δεν κάνω ζουμ στην κάμερα. Προσπαθώ να μειώνω την απόσταση όσο μπορώ με την φυσική κίνηση.

 

Ναι είναι λογικό να συμβαίνει αυτό κατά τη μεγέθυνση της φωτογραφίας ακόμα και σε dslr με αξιόλογους φακούς συμβαίνει αυτό!

Εύκολα μπορείς να το καταλάβεις αν κατεβάσεις δείγματα φωτογραφιών στον υπολογιστή σου από το διαδίκτυο και τις μεγεθύνεις αναλογικά περισσότερο όμως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Έχω το κινητό ένα δίμηνο περίπου και είμαι πολύ ευχαριστημένη! Απλά σε φωτογραφίες που υπάρχει κάποιο φως ( Π.Χ λάμπα σε δρομο το φως φαίνεται να "σπάει" και αλλοιωνεται η φωτογραφια. Τι μπορεί να γίνει για αυτο;
Link to comment
Share on other sites

 

Μήπως είναι πολύ λερωμένος ο φακός τις κάμερας από δαχτυλιές?

Link to comment
Share on other sites

Όχι γιατί έχω το νου μου να καθαρίζω πριν βγάλω φωτογραφία. Απλά είναι σε κάθε βραδυνή λήψη που υπάρχει φως.. Το κάνει σε κανέναν αλλον;
Link to comment
Share on other sites

αυτο μου το εκανε στο g2..για δοκιμασε να βγαλεις σε μια λαμπα...
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

https://docs.google.com/file/d/0B1NXlnNjDBmjUWdHUGl1ZjhkM1U/edit?usp=docslist_api

https://docs.google.com/file/d/0B1NXlnNjDBmjckVReXc3U2U2MFk/edit?usp=docslist_api

Στο κερί δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα. Στη λάμπα φαίνεται. Στο z1 compact που είχα δεν θυμάμαι τέτοιο πρόβλημα ( αν και δεν συγκρίνονται ως κάμερες) στο lumia 930 που είχα μετά υπήρχε τέτοιο πρόβλημα.. Στο lg g2 πώς το αντιμετώπισες;

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου το g2 πάντως δεν συμβαίνει τέτοιο πράγμα. Ούτε στα g3 νομίζω έχει αναφερθεί σαν πρόβλημα. Νομίζω ότι πρέπει να πας μια βόλτα από το σέρβις.
Link to comment
Share on other sites

https://docs.google.com/file/d/0B1NXlnNjDBmjUWdHUGl1ZjhkM1U/edit?usp=docslist_api

https://docs.google.com/file/d/0B1NXlnNjDBmjckVReXc3U2U2MFk/edit?usp=docslist_api

Στο κερί δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα. Στη λάμπα φαίνεται. Στο z1 compact που είχα δεν θυμάμαι τέτοιο πρόβλημα ( αν και δεν συγκρίνονται ως κάμερες) στο lumia 930 που είχα μετά υπήρχε τέτοιο πρόβλημα.. Στο lg g2 πώς το αντιμετώπισες;

 

και στο κερί το κάνει από ότι βλέπω

Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι πρόβλημα της κάμερας και πάω για σέρβις. Τις άλλες ώρες οι φωτογραφίες είναι μια χαρά όμως και φαντάστηκα ότι αν ήθελε σέρβις θα είχα και άλλες ώρες της ημέρας κάποιο θέμα με την κάμερα..αν είναι σε κάποιον εύκολο να μου στείλει μια φώτο σε ανάλογες συνθήκες για να δω τι θα έπρεπε να βγαζει. Σας ευχαριστώ πολύ όλους
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]56647[/ATTACH]

 

[ATTACH]56648[/ATTACH]

Άρα είναι πρόβλημα της κάμερας και πάω για σέρβις. Τις άλλες ώρες οι φωτογραφίες είναι μια χαρά όμως και φαντάστηκα ότι αν ήθελε σέρβις θα είχα και άλλες ώρες της ημέρας κάποιο θέμα με την κάμερα..αν είναι σε κάποιον εύκολο να μου στείλει μια φώτο σε ανάλογες συνθήκες για να δω τι θα έπρεπε να βγαζει. Σας ευχαριστώ πολύ όλους
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να το πας στο servise καλυτερα...εγω δεν ασχοληθηκα τοτε στο g2 το αφησα ετσι..ακουστε πως το ανακαλυψα..ειχε φεγγαρι ενα βραδυ..πανσεληνο μαλλον και ειπα να το βγαλω φωτογραφια..δεν εδωσα σημασια ομως πως την εβγαλε!!!και οπως κοιταζα μια αλλη φορα η φωτο φαινοταν σαν ATIA παιδια..αν την βλεπατε ηταν ολοιδια..σαν λαμψη!!!και προσπαθουσα να βρω που ειχα βγαλει την φωτογραφια και ετsι το βρηκα μετα..sorry για το offtopic
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Φωτογραφίες / βίντεο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...